Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποια είναι η καλύτερη ηλικία για παιδικό θέατρο ή σινεμά


Recommended Posts

Καλημέρα, μια ενδιαφέρουσα παράσταση που έχω ακουσει είναι αυτή που παίζεται στο θέατρο ΦΟΥΡΝΟΣ (Μαυρομιχάλη) "Μήλα, ζάχαρη, κανέλα" (νόμίζω κάπως έτσι είναι ο τίτλος) και πρόκειται για ένα παραμύθι που απευθύνεται σε παιδιά από 2.5 ετών (ίσως και λίγο μικρότερα ) όπου τα παιδιά συμμετέχουν στην παράσταση

 

Μήλα, Ζάχαρη, Κανέλα! (ΦΟΥΡΝΟΣ)

 

Ένα διαδραστικό παραμύθι για παιδιά ηλικίας 2,5 έως 5 ετών, βασισμένο σε λαϊκή αγγλική ιστορία, παρουσιάζει το θέατρο Φούρνος. Μια γιαγιά αποφασίζει να φτιάξει μια μηλόπιτα για να την πάει στα εγγονάκια της, όμως, τι απελπισία, διαπιστώνει ότι αντί για μήλα έχει ροδοκόκκινα κεράσια! Τι να κάνει; Αποφασίζει να βρει κάποιον που θα αντάλλασσε τα κεράσια της με τα μήλα που ήθελε. Στην πορεία διαπιστώνει ότι αυτό δεν είναι και τόσο εύκολο. Ξεκινάει μια διαδρομή όπου έρχεται σε επαφή με διαφορετικούς ήρωες, ώσπου να καταφέρει να πετύχει τον στόχο της και να αποδείξει ότι όταν θέλουμε πολύ κάτι, μπορούμε να το καταφέρουμε. Επιμέλεια- Διασκευή: Ελεάννα Σαντοριναίου, Προσαρμογή διαλόγων: Ευγενία Μαραγκού, Σκηνογραφία- Κούκλες: Αννα Σαντοριναίου, Πρωτότυπη μουσική: ABC (Alternative Blues Company).

Θέατρο: ΦΟΥΡΝΟΣ

 

Ηθοποιοί: Ευγενία Μαραγκού, Ματίνα Δημητροπούλου

 

Κατηγορία: ΠΑΙΔΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ

 

Διεύθυνση: Μαυρομιχάλη 168 , Νεάπολη Αθ. (Αθήνα)

 

Τηλέφωνο: +302106460748

 

Ημέρες - Ώρες: Σα: 12.00 Κυ: 12.00

 

Τιμές: 10 €

 

Πρεμιέρα: 17/01/2009

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ἥ κόρη μου είναι 3 ετών..σκέφτομαι να την πάω να παρακολουθήσει μια παιδική ταινία σε κινηματογράφο. Είναι μικρή ακόμα για κάτι τέτοιο??? Θέατρο έχουμε πάει και της άρεσε πολύ...αλλα σινεμά?? πως θα αντιδράσει?? θα κάτσει ήρεμη να παρακολουθήσει άραγε??

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ἥ κόρη μου είναι 3 ετών..σκέφτομαι να την πάω να παρακολουθήσει μια παιδική ταινία σε κινηματογράφο. Είναι μικρή ακόμα για κάτι τέτοιο??? Θέατρο έχουμε πάει και της άρεσε πολύ...αλλα σινεμά?? πως θα αντιδράσει?? θα κάτσει ήρεμη να παρακολουθήσει άραγε??

Αφου έκατσε στο θέατρο γιατί να μην κάτσει κ στο σινεμα;;; Εγώ τον γιο τον πρωτοπήγα οταν βγήκε η ταινία Cars κ του άρεσε πολύ, δεν κουνήθηκε μέχρι να τελειώσει το έργο κ ήταν κ εμένα 3χρ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οταν βλεπουν τα παιδια τηλεοραση ο εγκεφαλος τους περνει συνεχως πληροφοριες στο τεταρτο νομιζω σταματα και για καποια δευτερολεπτα δεν δεχετε τπτ για να ξεκουραστει αν προσεξετε στα μικρα παιδια οτι δεν μπορουν να κατσουν πολυ μπροστα στην tv εγω το δικαιολογο ετσι,ή στα μεγαλυτερα που καποια στιγμη διχουν να βλεπουν αλλα δεν βλεπουν αυτα που δειχνει η tv δεν μπορω να το εξηγησω μαλλον σωστα αλλα αυτο το πραγμα μου το ειπε μια ξαδερφη μου γιατρος γι αυτο δεν κανει να βλεπουν πανω απο 20λεπτα της ωρας τα παιδια τηλ. ή να καθονται μπροστα στο pc πολλες ωρες βεβαια δεν το κανουμε αυτο αλλα οσο μπορουμε καλο ειναι να μετριαζουμε την εκθεση των παιδιων μας μπροστα απο τις οθονες,οποτε το θεμα για μενα δεν ειναι αν κατσει το μωρακι σου αλλα ποσο θα κουραστει απο αυτο!!!δεν ξερω πραγματικα

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω τι θα αποφασήσεις τελικά, όμως οφείλω να σου πω οτι μεγαλη σημασία εχει η ταινία που θα δεις.

Η δικιά μου κοντεύει τα 4 (σε λιγότερο απο μήνα) και πριν 2 εβδομάδες μας καλεσαν να δουμε σινεμα κατι μεγαλύτερα κοριτσάκια (7-9 ετων).

Ειδαμε την εποχη των παγετώνων το νο 3 και η Ελενα ήτνα η μοναδικη που καθόταν ήσυχη (οι μεγάλες αλώνισαν τον χώρο το τελευταιο τεταρτο) όμως φοβήθηκε παρα πολύ με τον τυρανόσαυρο, τοσο που για μια εβδομάδα μου ελεγε "μαμα φοβαμαι εκεινο το τερας"

 

Καλά να περασετε οτι κι αν κανετε :-D

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!!!

Τη μικρή μου ετών 3 και δύο μηνών, την πήγα κινηματογράφο στο "Ψηλά στον Ουρανό". Ήταν για μένα μία καταπληκτική εμπειρία:P κι η μικρή απόλαυσε την ταινία. Βέβαια, πριν πάμε της είχα πει πού θα πάμε, τι είναι ο κινηματογράφος, τι ακριβώς θα δούμε και της είχα εξηγήσει ότι σε περίπτωση που θελήσει να φύγουμε, αμέσως φύγαμε. Μάλιστα, στη διάρκεια του έργου την ρωτούσα εάν θέλει να φύγουμε κι εκείνη αρνιόταν. Κράταγε κι η μία το χέρι της άλλης κι ήταν πολύ ωραία. Τον επόμενο μήνα, πήγε πάλι στον κινηματογράφο, αυτή τη φορά είδε την "Εποχή των Παγετώνων" και πήγε με τον παιδικό. Όταν τους ρώτησα πώς πήγε, μου είπαν ότι όλα ήταν εντάξει.

Οπότε, elepet, σου προτείνω να κάνεις μία απόπειρα να την πας. Εάν θέλεις, υπάρχουν κι άλλες απόψεις σε αυτό το κομμάτι του forum για κινηματογράφο και τρίχρονο παιδί. Εάν θέλεις, διάβασε τι έχει γραφθεί κι εκεί. Θα σε βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

κι εμένα ο μικρούλης μου πήγε κινηματογρτάφο και είδαμε το up, όχι μόνο έκατσε αλλά έκανε και ερωτήσεις!ήταν τον προηγούμενο μήνα! εσένα είναι μεγαλύτερο από το δικό μου!

Παναγιώτης 4,5 χρονών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εμεις πηγαμε σινεμα πριν γινει 3 ετων. Μια χαρα παρακολουθησε και του άρεσε πολυ. Το ιδιο πιστευω θα γίνει και με την δικιά σου. Το προβλημα είναι ότι οι παιδικές ταινίες που προβάλλονται αυτό το διαστημα είναι για μεγαλύτερα παιδάκια. Είδαμε και εμεις το ψηλά στον ουρανό και την εποχή των δεινοαύρων αλλά ακόμα και το χιόυμορ τους απευθύνεται σε ενήλικες! Θέλω να τον παω και σε άλλη αλλά αυτά που βλέπω ότι βγήκαν πρόσφατα είναι και λίγο βιαια. Το πλανητάριο σε τι ηλικίες απευθύνεται? πες μας λιγα πράγματα για αυτό

Link to comment
Share on other sites

Dudu μπορεις να μας πεις μερικά πράγματα για το πλανητάριο? σε τι ηλικίες απευθύνεται? Για την ακρίβεια, από ποια ηλικία μπορούν να παρακολουθήσουν? Κοιταξα και στο site τους αλλά δεν λέει

Link to comment
Share on other sites

οταν βλεπουν τα παιδια τηλεοραση ο εγκεφαλος τους περνει συνεχως πληροφοριες στο τεταρτο νομιζω σταματα και για καποια δευτερολεπτα δεν δεχετε τπτ για να ξεκουραστει αν προσεξετε στα μικρα παιδια οτι δεν μπορουν να κατσουν πολυ μπροστα στην tv εγω το δικαιολογο ετσι,ή στα μεγαλυτερα που καποια στιγμη διχουν να βλεπουν αλλα δεν βλεπουν αυτα που δειχνει η tv δεν μπορω να το εξηγησω μαλλον σωστα αλλα αυτο το πραγμα μου το ειπε μια ξαδερφη μου γιατρος γι αυτο δεν κανει να βλεπουν πανω απο 20λεπτα της ωρας τα παιδια τηλ. ή να καθονται μπροστα στο pc πολλες ωρες βεβαια δεν το κανουμε αυτο αλλα οσο μπορουμε καλο ειναι να μετριαζουμε την εκθεση των παιδιων μας μπροστα απο τις οθονες,οποτε το θεμα για μενα δεν ειναι αν κατσει το μωρακι σου αλλα ποσο θα κουραστει απο αυτο!!!δεν ξερω πραγματικα

 

Κι εγω το εχω ακουσει αυτο. Αλλο θεατρο .......αλλο κινηματογραφος.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Τον επόμενο μήνα, πήγε πάλι στον κινηματογράφο, αυτή τη φορά είδε την "Εποχή των Παγετώνων" και πήγε με τον παιδικό.

 

ορίστε ?.. ?..? (στην ηλικία των 3,5 και πηγαν με τον παιδικό ?.. σε αυτό το έργο?..???)

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κυρία Στυλιανάκη, με προβληματίσατε;;;

Σε αυτή την ηλικία δεν έπρεπε να δει την "Εποχή των παγετώνων"; Είναι αλήθεια ότι δεν ξέρω πολλά πράγματα για την ταινία.

Μάλλον, έκανα γκάφα:oops:.

 

Σας εύχομαι ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ και σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα. Πήγα σημερα με το γιό μου (περίπου 4 ετών) στην ταινία Azur και Asmar στο ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης. Περάσαμε πολύ καλά με κάτι διαφορετικό. Υπέροχη μουσική, χρώματα, υπόθεση με δράση αλλά δοσμένη τελείως παιδικά. Δυστυχώς το έργο είναι μέχρι αύριο, όμως γενικά το ίδρυμα Κακογιάννης έχει αρκετές ενδιαφέρουσες εκδηλώσεις για μικρά παιδιά. Παραθέτω το link για όποιον ενδιαφέρεται www.mcf.gr

Link to comment
Share on other sites

Τι να μη χάσουνε ...που έχει κλεισμένα εισιτήρια μέχρι τέλους των παραστάσεων...

Μπορείτε όμως να πάτε και σίγουρα θα μπείτε γιατί ακυρώνονται ομαδικά εισιτήρια σχολείων

Είναι μια απο τις ωραιότερες παραστάσεις που έχω δει στη ζωή μου...

Έκλαψα!!!!!

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμεις ειδαμε 2 ταινιες φετος.. Την πριγκηπισσα με το βατραχο που εκατσε ακινητος σαν πετρα κ το βρεχει κεφτεδες που κουραστηκε κ τον πηρε ο υπνος το τελευταιο μισαωρο κ ευτυχως δηλαδη γιατι ηταν τρομαχτικο στο τελος..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

έχετε πάει τα παιδακια σας σινεμα καμια μανούλα σε αυτη την ηλικία?

Εμενα ο γιος μου ειναι πλεον δυομιση ..εχουμε παει σε θετρικες παραστασεις και του εχουν αρεσει παρα πολυ.Καθετε ησυχος και παρακολουθει αλλα δεν ξερω εαν θα καθοταν ετσι και στο σινεμα.

Ξερω οτι εχει κολλημα και τρελαινεται με το mc queen και λεω να τον παω αλλα δεν ξερω εαν καταρχας οι συνθηκες (πχ θορυβος ) θα ηταν ιδανικες και εαν θα καθοταν οπως και στα αλλα.

Εσεις το εχετε τολμησει ?Μηπως βιαζομαι?

"...ήρθες κι έφερες φως ο δικός μου Θεός

αγκαλιά μου εσύ ξεκινάει η γιορτή

θα΄ναι η τύχη με μας αν εσύ μ΄αγαπάς..."

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ο μικρούλης μου ειναι 28 μηνών. Να τον παω σινεμά? Θα κάτσει λέτε?

Εχουμε ήδη δει μια παρασταση κουκλοθεατρου (μερος αυτης δλδ) και ακομα το λεει, του άρεσε πολύ. Δυστυχώς πεσαμε σε "νεκρή περίοδο" μιας και τωρα, καλοκαιρι, ειναι δύσκολο να βρω παραστασεις. Ετσι μου ηρθε στο μυαλό το σινεμα. Παίζεται το Cars 2 και του αρεσει ο ΜακΚουίν...

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

o δικος μου στα 3,5 πήγε 1η φορά σινεμά και έκατσε μέχρι να τελειώσουν τα popcorn, τα ζαχαρωτά και οι λοιπές μ/λ/κιούλες που πήραμε για να ξεγελαστει...

του άρεσε όμως δεν ξετρελάθηκε κιολας...

dvd παρακολουθεί? το τελειώνει αν διαρκεί 1,5 ωρα? Αν ναι .... τοτε μπορεις να δοκιμάσεις, αν όχι δε νομιζω να κατσει χωρις να βαρεθει...:P

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.... ο δικός μου είναι 3 ετών και 3 μηνών. Πρώτη φορά τον πήγα θέατρο φέτος το χειμώνα στον Ζυμαρούλη με τον οποίο καταενθουσιάστηκε, φαντάσου ότι τραγουδούσαμε για πολύ καιρό το τραγουδάκι του και μου ζήταγε επίμονα να ξαναπάμε. Μόλις είδα ότι βγήκε η ταινία cars 2 στο σινεμά είπα ααααα ευκαιρία να δοκιμάσουμε και σινεμά γιατί είμαστε fun του μακουίν. Πήγαμε λοιπόν και να σου πω εντυπώσεις. Δεν φοβήθηκε μόλις έκλεισαν τα φώτα ούτε τον πείραξε ο ήχος παρόλο που ήταν αρκετά δυνατά για μένα. Καθίσαμε μέχρι να τελειώσει η ταινία, προς το τέλος όμως βαρεθήκαμε. Ίσως έφταιγε ότι είναι και μεγάλη η ταινία και κουράστηκε να κάθεται και τόση ώρα στην καρέκλα. Από εκεί και πέρα νομίζω ότι το cars 2 απευθύνεται σε μεγαλύτερα παιδάκια συγκριτικά με το cars 1. Φαντάσου ότι η ταινία ξεκινά με τον Φιν Μακσφαίρα ( νέος ήρωας...) ο οποίος είναι σε αποστολή ως κατάσκοπος!! Στο λέω γιατί ο δικός μου δεν νομίζω ότι έχει καταλάβει τι σημαίνει κατάσκοπος...Από εκεί και πέρα δεν τον είδα να ενθουσιάστηκε ούτε μου ανέφερε πάλι την ταινία και το σινεμά... βέβαια νομίζω ότι εξαρτάται και στο παιδί.

Ήρθες!!!!! 21/4/2008

Ήρθαν και τα ζουζούνια μου 4/8/2012

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...