Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δευτεράκια '12-'13


Recommended Posts

Κορίτσια ανοίγω το θέμα για τους εξής λόγους:

 

1) δεν κάναμε μέχρι τώρα απολύτως καμία επανάλειψη

2) δεν πιάσαμε καν μολύβι στο χέρι μας

3) Το σημαντικότερο δεν μάθαμε την προπαίδεια μέχρι το 5, που θα έπρεπε να ξέραμε μέχρι το κλείσιμο των σχολείων...

4) Είμαι σίγουρη ότι τώρα που θα κάθομαι και'γω δεν πρόκειται να κάνουμε τίποτα

 

Αγχώθηκα...

Εσείς κάνατε/κάνετε τίποτα ?

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 124
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια ανοίγω το θέμα για τους εξής λόγους:

 

1) δεν κάναμε μέχρι τώρα απολύτως καμία επανάλειψη

2) δεν πιάσαμε καν μολύβι στο χέρι μας

3) Το σημαντικότερο δεν μάθαμε την προπαίδεια μέχρι το 5, που θα έπρεπε να ξέραμε μέχρι το κλείσιμο των σχολείων...

4) Είμαι σίγουρη ότι τώρα που θα κάθομαι και'γω δεν πρόκειται να κάνουμε τίποτα

 

Αγχώθηκα...

Εσείς κάνατε/κάνετε τίποτα ?

 

 

 

....εμεις πιασαμε μολύβι και 3+2=??? αχχχχ μαμά δεν θυμάμαι!!! απο γλωσσα αστο καλύτερα, εχει ξεχασει και αυτα που ήξερε απο το νηπιο!!!! και της λεω βρε κοριτσακι μου ελα να κανουμε καποια σαν παιχνιδι.... και μου απαντάει η κυρια μου ειπε την τελευταία μερα ΑΠΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΟΛΛΑ ΜΠΑΝΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΩ!!!!!!!!!!!!!!!!:shock:

Link to comment
Share on other sites

....εμεις πιασαμε μολύβι και 3+2=??? αχχχχ μαμά δεν θυμάμαι!!! απο γλωσσα αστο καλύτερα, εχει ξεχασει και αυτα που ήξερε απο το νηπιο!!!! και της λεω βρε κοριτσακι μου ελα να κανουμε καποια σαν παιχνιδι.... και μου απαντάει η κυρια μου ειπε την τελευταία μερα ΑΠΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΟΛΛΑ ΜΠΑΝΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΩ!!!!!!!!!!!!!!!!:shock:

 

Λέγε μου τέτοια:shock:

:lol::lol::lol:

 

αν θυμάται το 3+2 φαντάζομαι τι έχω να πάθω στο 3χ4.

Αλήθεια έχετε κανένα τρικ για προπαίδεια ?

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ανοίγω το θέμα για τους εξής λόγους:

1) δεν κάναμε μέχρι τώρα απολύτως καμία επανάλειψη

2) δεν πιάσαμε καν μολύβι στο χέρι μας

3) Το σημαντικότερο δεν μάθαμε την προπαίδεια μέχρι το 5, που θα έπρεπε να ξέραμε μέχρι το κλείσιμο των σχολείων...

4) Είμαι σίγουρη ότι τώρα που θα κάθομαι και'γω δεν πρόκειται να κάνουμε τίποτα

Αγχώθηκα...

Εσείς κάνατε/κάνετε τίποτα ?

 

Εμείς έχουμε διαβάσει ΜΙΑ μόνο σελίδα από ένα "καλοκαιρινό" σχολικό που της έχω πάρει.

Κατά τ'αλλα ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΓΙΔΙΑ:lol::lol:

 

Ποια επανάληψη στην προπαίδεια ρε Ντάλια?

Έχει προπαίδεια μέσα στο βιβλίο μαθηματικών της Α δημοτικού και δεν το ξέρω? Ή απλά ασκησούλες για να έρθουν σε επαφή με το αντιμείμενο?

 

Εμάς μας είχε πει η δασκάλα ότι αυτό που πρέπει να ξέρουν τελιεώνοντας την Α τάξη είναι η πρόαθεση και η αφαίρεση μέχρι το 20!!!

 

PS: Δεν αγχώθηκα:-D

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Ποια επανάληψη στην προπαίδεια ρε Ντάλια?

Έχει προπαίδεια μέσα στο βιβλίο μαθηματικών της Α δημοτικού και δεν το ξέρω? Ή απλά ασκησούλες για να έρθουν σε επαφή με το αντιμείμενο?

 

δεν θυμάμαι αν υπήρχε στην ύλη του βιβλίου, αυτού καθε αυτού.ειχε ασκησούλες όμως που είχαν σχέση με την προπαίδεια...

αλλά από το πασχα και μετά είχαμε κάθε μέρα να μάθουμε από μία προπαίδεια μέχρι το 5...και Ιούνιο συνέχεια επαναλήψεις αυτών...άστα βράστα...

Και από τη στιγμή που τους τα έβαλε θεωρώ ορθό να τα ξέρει, καλό θα του κάνει κακό όχι...φαντάσουν να έχουμε όλα τα άλλα συν την προπαίδεια...

δεν θα γλιτώσω το να πηδηχτώ από το παραθύρι

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην πηδηχτείς από κανένα παράθυρο:P:p

Εμάς η δασκάλα μας, μας είπε ότι στην ουσία από Σεπτέμβριο μέχρι Χριστούγεννα θα κάνουν επανάληψη την ύλη της πρώτης.

 

Πρέπει να φοβήθηκε η κοπέλα για την σωματική της ακεραιότητα γιατί είχε γυαλίσει το μάτι μας......σε όλες τι μανάδες της γειτονιάς:lol::lol::lol::lol:

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια, επειδη εμεις θα παμε τριτη και τα μαθηματα της δευτερας τα εχω προσφατα, να σας πω οτι στη γλωσσα κανουν ξανα οτι εκαναν και στην πρωτη μαθαινοντας και καποιους κανονες γραμματικης παραπανω καθως και να κλεινουν ρηματα στον Ενεστωτα , Παρατατικο και Αοριστο.Τιποτα το δυσκολο δηλαδη.

 

Στα μαθηματικα μαθαινουν ολο τον πολλαπλασιασμο απο την αρχη, καποια πραγματα στη διαιρεση, καθετες πραξεις προσθεσης και αφαιρεσης, το ευρω(ρεστα κλπ) και προβληματα για να μαθουν τον τροπο σκεψης για να βρουν τη λυση.

 

Επισης σ' εμας η δασκαλα εβαζε να μαθουν τα παιδια απ' εξω τους 3-4 προτασεις απο το βιβλιο της μελετης, για να τα προετοιμαζει στον τροπο διαβασματος της Ιστοριας και των Θρησκευτικων της τριτης ταξης

 

Τουλαχιστον εμεις αυτα καναμε.Δεν ειναι δυσκολη ταξη, μην ανησυχειτε.

 

Οσο για την επαναληψη, αφου τα παιδια ειναι αρνητικα, ισως πρεπει να τα αφησετε ακομα λιγο , και απο 20 Αυγουστου και μετα τα βαζετε ξανα στο κλιμα του σχολειου ( τα βιβλιοπωλεια γεμιζουν σχολικα απο τοτε), με καμια ωριτσα επαναληψη την ημερα.Αλλα και αν δεν την κανουν δεν εγινε και τιποτα.

Θα τα θυμηθουν ολα μεσα σε λιγες μερες.

Link to comment
Share on other sites

εμεις στις διακοπες (ειχαμε παρει ενα βιβλιο καλοκαιρινων διακοπων απο την ύλη της Β') το έκανε σχεδόν όλο μεσα σε ενα απογευμα (το παιδι θαυμα!!) και το σχολιο του πανευκολο!!! αχ μου εφυγε ενα μικρο βαρος επαναληψης (το βιβλιο ειχε ολα τα θεματα του σχολειου, και φυσικα εγω απο μονη μου καθε 3-5 ημερες εκει που καθομασταν χαλαρα τον ρωταγα πραξεις αριθμητικης κυριως πολλ/σμο και σαν παιχνιδι το εβρισκε διασκεδαστικο και ετσι παιζαμε το παιχνιδι των αριθμων μονη μου το σκαρφιστηκα και ετσι με χαλαρους ρυθμους και αστεια κανουμε πραξουλες και ετσι δεν το βαριεται εκει που καθομαστε δλδ του λεω ποσο κανει ...αυτο χ αυτο; και περναμε ευχαριστα...του ειχα παρει και κατι μικυ μαους περιοδικα (ευαναγνωστα) και μονος του καθοταν και τον ακουγα που διαβαζε μια χαρα οποτε και στο θεμα αναγνωσης καλυφθηκα ..αυτες τις μεθοδους χρησιμοποιω για να μην βαριεται και οχι το να κανουμε επαναληψη (που ειχα αναφερει πριν απο ολα αυτα και μου ελεγε οχι σημερα αυριο στο υποσχομαι!)οποτε εκανα τα αλλα που προανεφερα και ετσι ησυχασα..για δοκιμασε το..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα το παιδακι μου ειναι μικρο. αλλα μολις ανεβασα στο blog μου ενα κειμενο για τις επαναληψεις το καλοκαιρι που θα χαροποιησει τις μαμαδες που δεν εκαναν τιποτα :lol::lol::lol::lol:

 

εγω θα βαλω το λινκ. αν θεωρηθει διαφημιση ζητω συγγνωμη προκαταβολικα

 

http://anaptyksi.blogspot.gr/2012/08/blog-post_1.html

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

εμεις στις διακοπες (ειχαμε παρει ενα βιβλιο καλοκαιρινων διακοπων απο την ύλη της Β') το έκανε σχεδόν όλο μεσα σε ενα απογευμα (το παιδι θαυμα!!) και το σχολιο του πανευκολο!!! αχ μου εφυγε ενα μικρο βαρος επαναληψης (το βιβλιο ειχε ολα τα θεματα του σχολειου, και φυσικα εγω απο μονη μου καθε 3-5 ημερες εκει που καθομασταν χαλαρα τον ρωταγα πραξεις αριθμητικης κυριως πολλ/σμο και σαν παιχνιδι το εβρισκε διασκεδαστικο και ετσι παιζαμε το παιχνιδι των αριθμων μονη μου το σκαρφιστηκα και ετσι με χαλαρους ρυθμους και αστεια κανουμε πραξουλες και ετσι δεν το βαριεται εκει που καθομαστε δλδ του λεω ποσο κανει ...αυτο χ αυτο; και περναμε ευχαριστα...του ειχα παρει και κατι μικυ μαους περιοδικα (ευαναγνωστα) και μονος του καθοταν και τον ακουγα που διαβαζε μια χαρα οποτε και στο θεμα αναγνωσης καλυφθηκα ..αυτες τις μεθοδους χρησιμοποιω για να μην βαριεται και οχι το να κανουμε επαναληψη (που ειχα αναφερει πριν απο ολα αυτα και μου ελεγε οχι σημερα αυριο στο υποσχομαι!)οποτε εκανα τα αλλα που προανεφερα και ετσι ησυχασα..για δοκιμασε το..

 

 

...και μόλις θα έμπαινα να ρωτήσω όσοι πήρατε βιβλια τύπου καλοκαιρινές διακοπές τι πήρατε διότι αυτά που ξεφύλισσα μέχρι τώρα δεν μου γέμισαν το μάτι, τα βρήκα βαρετά και όχι πάνω στην ύλη που κάνανε...

εξακολουθεί να με αγχώνει πάααααααρα πολύ η προπαίδεια...

mamavasia θα το πρασπαθήσω.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

εμενα το παιδακι μου ειναι μικρο. αλλα μολις ανεβασα στο blog μου ενα κειμενο για τις επαναληψεις το καλοκαιρι που θα χαροποιησει τις μαμαδες που δεν εκαναν τιποτα :lol::lol::lol::lol:

 

εγω θα βαλω το λινκ. αν θεωρηθει διαφημιση ζητω συγγνωμη προκαταβολικα

 

http://anaptyksi.blogspot.gr/2012/08/blog-post_1.html

 

ταζ πολυ ωραίο το άρθρο...ναι και εγώ δεν έχω σκοπό να πιάσουμε καν τα σχολικά βιβλία...θέλω κάτι πιο ανάλαφρο γι'αυτό ρωτάω τι πήραν τα άλλα κορίτσια...

υ.γ. πολύ ωραίο το blog και ευχάριστα χρώματα...πάω να γίνω μέλος:-P

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ :oops::oops:

 

εγω παντως συναντησα ατομο το καλοκαιρι που ενω το παιδι του μολις ειχε τελειωσει το νηπιαγωγειο του πηρε το βιβλιο ασκησεων για τα παιδια που τελειωσαν την πρωτη δημοτικου !!!!!

 

και το παιδι μες στο αγχος μην κανει κανενα λαθος, ασε που του μαθαινε και γραμματικη ... ελεος....

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

 

εγω παντως συναντησα ατομο το καλοκαιρι που ενω το παιδι του μολις ειχε τελειωσει το νηπιαγωγειο του πηρε το βιβλιο ασκησεων για τα παιδια που τελειωσαν την πρωτη δημοτικου !!!!!

 

και το παιδι μες στο αγχος μην κανει κανενα λαθος, ασε που του μαθαινε και γραμματικη ... ελεος....

 

αυτό είναι τραγικό...

όχι πέρυσι δεν κάναμε απολύως τίποτα...καταρχήν δεν γνώριζα τον τρόπο διδασκαλίας...έχουν αλλάξει πολλά από τότε που πηγαίναμε εμείς στο δημοτικό

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτό είναι τραγικό...

όχι πέρυσι δεν κάναμε απολύως τίποτα...καταρχήν δεν γνώριζα τον τρόπο διδασκαλίας...έχουν αλλάξει πολλά από τότε που πηγαίναμε εμείς στο δημοτικό

 

παλια που εκανα ιδιατερα ειχα φτιαξει καποιες καρτες μνημης που αποτην μια ειχαν την πραξη κ απο την αλλη το αποτελεσμα.οταν μαντευανε το ααποτελεσμα κερδιζανε την καρτα.τους αρεσε!

Link to comment
Share on other sites

παλια που εκανα ιδιατερα ειχα φτιαξει καποιες καρτες μνημης που αποτην μια ειχαν την πραξη κ απο την αλλη το αποτελεσμα.οταν μαντευανε το ααποτελεσμα κερδιζανε την καρτα.τους αρεσε!

 

λες για τον πολλαπλασιασμό ε ?

εγώ τι να του δίνω χωρίς να μου βγει ο κούκος αηδόνι που δεν τρώει καραμέλες και τσίχλες γμτ :lol::lol: ( να και κάπου που είναι χρήσιμα τα άτιμα )

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

εμείς δεν κάναμε τίποτα, πέρα από τα βιβλία που δανειζόμαστε από την βιβλιοθήκη και τα διαβάζουν,

πολλ/σμό καθόλου, δεν το κάνανε ούτε στο σχολείο-με την έννοια του κατεβατού-

άσε που δεν βλέπω να έχουν καμιά όρεξη για τέτοια και αποφάσισα να μην πιέσω.

Θυμάμαι τέτοια εποχή το άγχος μου για την ύλη της πρώτης και το τι έπρεπε να τους κάνω για να τους προετοιμάσω, ενώ έρχεται η ώρα που τα μαθαίνουν όλα, στην ώρα τους δηλαδή που δεν είναι το καλοκαίρι, τώρα είναι ώρα για ξενιασιά και πολλές βουτιές:cool::cool:

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

Dalia, ως δασκαλα μιλαω. Φετος ειχα πρωτη και το πιθανοτερο να τα συνεχισω και στη δευτερα. Εγω τους ειπα να διαβασουν εξωσχολικα βιβλια (οσα μπορουν), για να εξασκηθουν και λιγο στην αναγνωση, στην οποια τα περισσοτερα κολλουσαν και να παρουν και καποιο βιβλιο τυπου "καλοκαιρινες διακοπες". Να σου πω την αληθεια, δε νομιζω οτι υπαρχει προβλημα αν καποια παιδια δεν κανουν καθολου επαναληψη, μιας και στην αρχη της δευτερας θα τους κανω εγω επαναληψεις τα σημαντικοτερα που πρεπει να θυμηθουν για να μπορεσουμε να παμε παρακατω. Θα ηθελα ομως τα παιδια που εχουν αρκετα κενα, να κανουν κατι το καλοκαιρι, και το τονισα σε συγκεκριμενους γονεις (πχ σε παιδακι που δεν καταφερνε ουτε πραξεις μεχρι το 20) Η προπαιδεια ειναι δουλεια της δευτερας ταξης (και μαλιστα απο τα σημαντικοτερα που θα κανουν φετος στα μαθηματικα), οποτε μην αγχωνεσαι. Στην πρωτη εγω δεν τους εβαλα να μαθουν απεξω τα κατεβατα της προπαιδειας, παρα μονο να καταλαβουν οτι πχ 3 φορες το 4 = 4+4+4=12. Σκεψου οτι ακομα και παιδια της εκτης δεν ξερουν την προπαιδεια.

Αν δεν εχει κενα λοιπον, η γνωμη μου ειναι να μην τον ζοριζεις. Βρες τροπους να κανετε λιγη επαναληψη μεσα απο παιχνιδια κι ευχαριστες δραστηριοτητες. Και τελη Αυγουστου να ξεκινησετε, μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ανοίγω το θέμα για τους εξής λόγους:

1) δεν κάναμε μέχρι τώρα απολύτως καμία επανάλειψη

2) δεν πιάσαμε καν μολύβι στο χέρι μας

3) Το σημαντικότερο δεν μάθαμε την προπαίδεια μέχρι το 5, που θα έπρεπε να ξέραμε μέχρι το κλείσιμο των σχολείων...

4) Είμαι σίγουρη ότι τώρα που θα κάθομαι και'γω δεν πρόκειται να κάνουμε τίποτα

Αγχώθηκα...

Εσείς κάνατε/κάνετε τίποτα ?

 

Είπα κι εγω!!!!!!!!Δεν είμαστε μόνο εμείς που δεν κάναμε καμία επανάληψη...Ασε τα έχει φορτώσει όλα στον κόκορα η δικιά μου.Της πήρα βέβαια ένα βιβλίο με ασκήσεισ και διάφορες άλλες δραστηριότητες αλλά ούτε θέλει να ακούσει για μολύβι και σβήστρα.Από τη μια σκέφτομαι ότι θα τα έχει ξεχάσει όλα μέχρι το Σεπτέμβριο,από την άλλη λέω να την αφήσω να χαλαρώσει τώρα όσο μπορεί και θα μπει πάλι στο λούκι,που θα πάει;

Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια και εγώ είμαι υπέρ στην χαλάρωση και δεν μιλάω για να τον βάζω όλη μέρα να κάνει επαναλείψεις. Μιλάω για κάποιες κενές ώρες πχ μεσημέρι που πάντα βαριέται...

Επίσης δεν ήταν σε καμία περίπτωση από τους άριστους μαθητές..είχαμε τα θεματάκια μας και θέλω να εστιάσω κυρίως εκεί.

Προπαίδεια: από τη στιγμή που η δική μας δασκάλα την έβαλε ήδη στα παιδιά μέχρι το 5, φαντάζομαι ότι θα είναι πολύ πιο εύκολο για το ίδιο το παιδί να τα ξέρει ήδη από το να έχουμε τα καθημερινά μαθήματα συν την προπαίδεια...( κάτι θα είχε στο μυαλό της η δασκάλα για να τους τα βάλει ).

Αν ήταν σούπερ μαθήτης δεν θα κάναμε απολύτως τίποτα και σε καμία δεν θα αγχωνόμουν, αλλά είχαμε τα θεματάκια μας και ιδιαίτερα μετά το Πάσχα.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σούπερ μαθήτρια ούτε η δικιά μου ήταν αλλά και πάλι πιστεύω ότι δε θέλει και πολυ πίεση το καλοκαίρι.Εγώ λέω τις τελευταίεσ δυο εβδομάδες να ανοίξουμε λίγο τα κιτάπια μας όπως λες κι εσύ λίγο την προπαίδεια να ξεσκονίσουμε,μια μικρή επανάληψη και είναι αρκετή.Μια καλή ιδέα είναι και τα εκπαιδευτικά παιχνίδια με γράμματα και αριθμούς για να περνάνε ευχάριστα τα μεσημέρια.Κάνε μια βόλτα στα παιχνιδάδικα,ίσως βρεις κάτι καλό.Και δεν ξέρω αν συμφωνείσ αλλά νομίζω ότι μπορείς και στον υπολογιστή να του βάζεις με πραγματάκια να ασχολείται.Η δικιά μου μια ώρα την ημέρα ασχολείται με την kidepedia και της διαλέγω εγώ τις ασκήσεις.Οπως και να χει,δε νομίζω να χρειάζεται να αγχώνεσαι,στην δευτέρα τάξη αρχικά θα κάνουν μια πολυυυ καληηη επανάληψη των όσων μάθανε στην πρώτη!

Link to comment
Share on other sites

Του πηρα ενα απιιιιθανο βιβλιο με πολλα μεσα (φαντασου το ζηλεψα και εγω...) και δεν του ριχνει ουτε κλεφτη ματια.

Με τον πατερα του σε ενα αλλο βιβλιο εκανε μονο τα μαθηματικα.Εχει κολλημα μαυτα αλλα ειναι και η γλωσσα και αυτη την κανει υποχρεωτικα στο σχολειο.Δεν τη γουσταρει.ΜΟΝΟ μαθηματικα ...σαν τον πατερα του.

Θελω να κατσει και να κανει εστω μια σελιδα καθε μερα αλλα μολις το ακουει...τρεχει!!!!!!!!!

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν τον ζορίζω καθόλου. Πολλαπλασιασμό δεν μάθαμε στην πρώτη. Του έχω πάρει 3 καλοκαιρινά βιβλία και ασχολείται όταν είναι μόνος με τη γιαγιά το πρωί. Αυτό που τον ενθουσίασε όμως είναι το

 

http://www.metaixmio.gr/products/1097--.aspx

 

και τώρα κάνει το

 

http://www.politeianet.gr/index.php?page=shop.product_details&product_id=140957&option=com_virtuemart&Itemid=89&keyword=62470〈=el

ayTFp3.pngivwvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...