Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εμεινα εγκυος πριν την περιοδο


Recommended Posts

κοριτσια αναρωτιεμαι για κατι.ειμαι στην 17η βδομαδα συμφωνα με την ημερομηνια τελευταιασ περιοδου.τισ δυο τελευταιεσ φορές ο υπέρυχος συμφωνα με τις μετρήσεις του μωρου με δειχνει μια βδομάδα παραπανω.δηλαδη οτι ειμαι στην 18η.πως γινεται ρε κοριτσια?αν ειμαι στην 18η εμεινα εγκυος πριν μου ερθει περιοδος ή κατα την διαρκεια της περιοδου.εχει τυχει κατι τετοιο σε καμιά????/

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κι εμενα ετσι δειχνει ο υπερηχος!!!ειναι πολυ καλο αυτο μου εχει πει η γιατρος μου γιατι δειχνει πολυ καλο ρυθμο αναπτυξης του εμβρυου...επισης δεν εμεινες εγκυος πριν την περιοδο:-D απλα οταν οι γιατροι βγαζουν ΠΗΤ με την τελευταια περιοδο υπολογιζουν το γενικο φαινομενο ωορρηξιας στην 14η μερα του κυκλου..εγω πχ κανω ωορρηξια την 8η μερα <1 εβδομαδα πριν απο το συνηθισμενο δλδ και το ανακαλυψα τυχαια σε γυναικολογικο ελεγχο ρουτινας1!!> οποτε κι εσυ μπορει να εισαι σαν εμενα;)

D1Uip3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια αναρωτιεμαι για κατι.ειμαι στην 17η βδομαδα συμφωνα με την ημερομηνια τελευταιασ περιοδου.τισ δυο τελευταιεσ φορές ο υπέρυχος συμφωνα με τις μετρήσεις του μωρου με δειχνει μια βδομάδα παραπανω.δηλαδη οτι ειμαι στην 18η.πως γινεται ρε κοριτσια?αν ειμαι στην 18η εμεινα εγκυος πριν μου ερθει περιοδος ή κατα την διαρκεια της περιοδου.εχει τυχει κατι τετοιο σε καμιά????/

φυσικα εχει τυχει σε εμενα. αφου εμεινα εγκυος την 5η μερα και ενω ημουν στην τελευταια μερα της περιοδου. σκεφτηκα οτι μπορω να κανω τρελιτσες και το αποτελεσμα ειναι ο διχρονος κουκλος μου!!!!!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ακόμη καταφέρει να μείνω έγκυος, αλλά ξέρω από φίλες μου πως γίνεται….. Μάλιστα….. μία εξ αυτών είχε συλλάβει την 4η μέρα περιόδου…..

Μόνον τις 3 πρώτες μέρες δε μπορείς να συλλάβεις…..

Κι εγώ τις 3-4 πρώτες «απέχω» από το σπορ…….

Με το καλό το μωράκι σου…….

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια να ρωτησω κατι κ εγω ? δηλαδη συμφωνα με αυτα, απτην πιθανη ηερομηνια τοκετου που σας εδωσε ο γιατρος, υπολογιζεται μια βδομαδα νωριτερα :confused::confused::confused:

οχι υπολογιζεται κανονικα με βαση την πρωτη μερα της τελευταιας περιοδου αλλα το μωρο φιανεται υπερηχογραφικα μεγαλυτερο απο την αρχη και ενημερωνεις και το γιατρο οταν το ξερεις(στην περιπτωση μου δηλαδη). εγω εκανα καισαρικη 37+1 μερα αλλα ηταν το μωρο 10 ημερων ακομη αρα 39 εβδομαδων....δηλαδη τα ειχα φτυσει αλλα πριν την 37η απαγορευται να γεννησεις ακομη και ξεροντας την ημερα συλληψης . παντως και η κορη μου γεννηθηκε 35η εβδομαδα και φαινοταν απο την αρχη 2 εβδομαδες μεγαλυτερη στον υπερηχο. μαλλον κατι τετοιο ειχε συμβει απλα τοτε δεν θυμαμαι και δεν ειμαι σιγουρη. στο γιο μου ομως ειμαι γιατι ητνα μια και μοναδικη φορα!:-D

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

η ΠΗΤ συμφωνα με την ΤΕΡ ειναι 15/5

συμφωνα ομως με τα υπερηχογραφηματα η ΠΗΤ ειναι 8/5....

ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι μονο μια βδοαμδα η διαφορα και δεν θα πρεπει ουτε να με ανησυχει ουτε να με ανχωνει, ομως οπως πιθανον καταλαβαινετε οι μανουλες, εχω ανχος και θελει λιγο πολυ να ξερω αν θα ειναι γυρω στις 8/5 η στις 15/5 :rolleyes:

88M1p3.png6KAgp2.png
Link to comment
Share on other sites

και εγω στον γιο μου ειχα ΠΗΤ 09.06

εκανα την Β επιπεδου στις 27εβ και 1ημ, ο ηπερηχος εβγαλε οτι ειμαι στις 28εβ και 3ημ και ΠΗΤ 31.05.

Ο γιος μου τελικα γεννηθηκε στις 04.06 φυσιολογικα και πολυ ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια ειμαι καινουριο μελος και θα ηθελα να σας ρωτήσω αν μπορεις να μεινεις έγκυος αν έρθεις σε επαφή την 8η μέρα του κύκλου σου? (ο κύκλος μου είναι 26-28 μέρες)

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα μην προσπαθεις μετρωντας τις μερες γιατι δεν ξερεις ποτε ακριβως θα εχει ωορρηξια..παντως το γενικο φαινομενο ειναι γονιμες μερες 12-16η του κυκλου..εγω οπως ειπα τυχαια ανακαλυψα οτι κανω ωορρηξια τοσο νωρις...κι εγω προσπαθουσα να μεινω εγκυος κοντα στην 14η τοτε που το ωαριακι μου ειχε κιολας εκφυλιστει...

D1Uip3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Στην προηγουμενη εγκυμοσύνη μου εμεινα εγκυος την 30η μέρα του κύκλου αρα η κορη μου ηταν δυο βδομαδες πίσω σε σχεση με την ημερολογιακη της ηλικία(βάση της τελευταιας περιοδου)

Τωρα που ξαναείμαι έγκυος ο υπέρηχος με εβγαλε μια εβδομάδα παραπάνω πραγμα που σημαίνει πως συνέλαβα την 7η μερα του κύκλου! Ελπιζω να κάλυψα ολες τις περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι ξερω ο υπερηχος δειχνει την ηλικια σε σχεση με την αναπτυξη του εμβρυου και τις μετρησεις του γιατρου στον υπερηχο,π.χ βγαζει οτι αν μετρησει μηριαιο οστο χ mm ή περιμετρο κεφαλης ψ mm τοτε αντιστοιχει σε τοσων εβδομαδων.Γι αυτο και οι εβδ κυησης αλλαζουν αναλογα με τη μετρηση (εμενα πχ παντα η μετρηση του μηριαιου οστου μου εβγαζε το εμβρυο 2 εβδ μεγαλυτερο, ενω η κοιλια και το κεφαλι το εβγαζαν μιση ή μια εβδομαδα μεγαλυτερο).Επισης σε ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης αυτα αλλαζουν γιατι το μωρο δεν αναπτυσσεται παντα με τον ιδιο ρυθμο.Εμενα που εβγαινε παντα 2 εβδ μεγαλυτερο (βασει μηρ.οστου) τωρα ειναι στις εβδομαδες παραλληλα με την ΠΗΤ βασει ΤΕΠ, γιατι εδω και 3 εβδ δεν εχει παρει βαρος με τον ιδιο ρυθμο.

Γι αυτο οι γιατροι υπολογιζουν παντα βασει ΤΕΠ ασχετα με την αναπτυξη του εμβρυου και βεβαια χωρις να ξερουν ποτε εγινε η συλληψη

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

τα κοριτσια που εχετε συλλαβει στην περιοδο, τι κυκλο εχετε?θα πρεπει να ειναι πολυ μικρος, εκτος και αν το σπερματοζωαριο ηταν τοσο υγειες που αντεξε παραπανω απο 3 ημερες!

ΤΕΛΙΚΑ ΟΛΑ ΓΥΡΝΑΝΕ ΜΠΟΥΜΕΡΑΝΓΚ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
κοριτσια γεια σας!!!ειμαι καινουριο μελοσ κ θα ηθελα να ρωτησω αν μπορεις να μεινεις εγκυος την 25 μερα του κυκλου...εχω κυκλο περιπου 29 - 30 ημερες...

 

Γενικά όχι εκτός κι αν έκανες καθυστερημένα ωορηξία. Γνωρίζεις πότε περίπου ήσουν στις γόνιμες;

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλήσπερα σας κοριτσια! ειναι πρωτη φορα που σας γραφω και θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση. μπορεις να μεινεις εγκυος την τελευταια μερα του κυκλου? οταν αδιαθετησα κρατησε 2 μερες λιγοτερες απο το κανονικο μου και με το που τελειωσε ειχα παλι πονους περιοδου και ποναει το στηθος μου! μπορει καποια να με βοηθησει?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας παιδιά,

ειμαι καινουργια αν και διαβάζω συχνά τις αναρτήσεις. Είμαι 24 και θέλω τη γνώμη σας. Τον προηγούμενο μηνα, δηλ. σεπτέμβριο περίμενα περίοδο στις 22 περίπου. αλλα δεν μου ήρθε. Στις 25 με 30 του μήνα είχα ελεύθερη σεξουαλική επαφή με το αγορι μου( πριν δεν είχαμε γιατι ελειπε 2 μηνες για δουλεια) και τελικά μια του οκτώμβρη αδιαθέτησα. Ηταν κανονικη περίοδος ίσως πιο έντονη απλα τωρα εχω πρωινες ναυτιες εμετους κ ζαλαδες ξαφνικες εκει που κάθομαι. επισης νιωθω κουρασμενη...υπαρχει περιπτωση να εμεινα εγκυος αν κ περιμενα περιοδο?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,

ειμαι καινουργια αν και διαβάζω συχνά τις αναρτήσεις. Είμαι 24 και θέλω τη γνώμη σας. Τον προηγούμενο μηνα, δηλ. σεπτέμβριο περίμενα περίοδο στις 22 περίπου. αλλα δεν μου ήρθε. Στις 25 με 30 του μήνα είχα ελεύθερη σεξουαλική επαφή με το αγορι μου( πριν δεν είχαμε γιατι ελειπε 2 μηνες για δουλεια) και τελικά μια του οκτώμβρη αδιαθέτησα. Ηταν κανονικη περίοδος ίσως πιο έντονη απλα τωρα εχω πρωινες ναυτιες εμετους κ ζαλαδες ξαφνικες εκει που κάθομαι. επισης νιωθω κουρασμενη...υπαρχει περιπτωση να εμεινα εγκυος αν κ περιμενα περιοδο?

 

δυσκολα...

μπορει λογω οτι σου αργησε να νιωθεις έτσι

Link to comment
Share on other sites

δυσκολα...

μπορει λογω οτι σου αργησε να νιωθεις έτσι

 

 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση... αν έχω καθυστέρηση θα κάνω ένα τεστ για να σιγουρευτώ, λογικά τώρα δε θα δείξει....΄΄ηθελα πολύ να μείνω εγγυος αλλα όταν αδιαθέτησα απογοητευτηκα...:-(

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,

ειμαι καινουργια αν και διαβάζω συχνά τις αναρτήσεις. Είμαι 24 και θέλω τη γνώμη σας. Τον προηγούμενο μηνα, δηλ. σεπτέμβριο περίμενα περίοδο στις 22 περίπου. αλλα δεν μου ήρθε. Στις 25 με 30 του μήνα είχα ελεύθερη σεξουαλική επαφή με το αγορι μου( πριν δεν είχαμε γιατι ελειπε 2 μηνες για δουλεια) και τελικά μια του οκτώμβρη αδιαθέτησα. Ηταν κανονικη περίοδος ίσως πιο έντονη απλα τωρα εχω πρωινες ναυτιες εμετους κ ζαλαδες ξαφνικες εκει που κάθομαι. επισης νιωθω κουρασμενη...υπαρχει περιπτωση να εμεινα εγκυος αν κ περιμενα περιοδο?

 

Πάντα υπαρχει πιθανότητα να έχεις μείνει έγκυος οποιαδήποτε στιγμή του κύκλου αλλα σίγουρα ειναι πιο σπάνιο εγκυμοσύνη πριν την περίοδο. Αν ήταν σίγουρο ότι εκείνη τη περίοδο δε μένεις έγκυος δε θα έλεγαν πως η προφύλαξη μόνο στις γόνιμες μερες δεν ειναι μια αξιόπιστη μέθοδος αντισυλληψης...

sJbgp3.png W9hQp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σας.

Ειμαι νεα στο κλαμπ και ευχομαι σε όλες το καλυτερο μεσα απ την καρδια μου.Λοιπόν,αυτο που έγινε σ εμενα ειναι οτι έμεινα εγκυος μια εβδομαδα περιπου πριν την περιοδο.Η περιοδος ηρθε οταν ηταν η ώρα της αλλα με πολυ πιο ηπια συμπτώματα.(τοτε φυσικα τη θεωρησα κανονικη περιοδο).Ο γιατρος το ανακαλυψε απ την αναπτυξη του μωρου και ειπε οτι γινεται.Επισης μου ειχε πει οτι καθε μερα μπορει να γινει συλληψη και οτι δεν υπαρχει πιθανη ή λιγοτερο πιθανη μερα συλληψης.

Καλημερα σε ολες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι δυνατό να είμαι έγκυος είχαμε ένα ατύχημα με το αγόρι μου στις 19 του μήνα και εγώ περίμενα περίοδο στις 20 όπως πάντα σταθερά με κύκλο 30 ημερών και γιαυτό δεν πήρα το χάπι της επόμενης μέρας αφού οι πιθανότητες ήταν πολύ λίγες. Παρόλα αυτά η περίοδος δεν μου ήρθε ούτε στις 20 ούτε στις 21 τότε ανησύχησα και εφόσον το χάπι αυτό μπορείς να το πάρεις έως 72 ώρες το πήρα στις 22 το πρωί. Σήμερα έχουμε 27 η περίοδος δεν μου έχει έρθει ακόμα είναι πιθανό να είμαι έγκυος και να μην έκανε την κατάλληλη δράση το χάπι επειδή άργησα να το πάρω ή υπάρχει περίπτωση να έχω καθυστέρηση λόγω του χαπιού? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι δυνατό να είμαι έγκυος είχαμε ένα ατύχημα με το αγόρι μου στις 19 του μήνα και εγώ περίμενα περίοδο στις 20 όπως πάντα σταθερά με κύκλο 30 ημερών και γιαυτό δεν πήρα το χάπι της επόμενης μέρας αφού οι πιθανότητες ήταν πολύ λίγες. Παρόλα αυτά η περίοδος δεν μου ήρθε ούτε στις 20 ούτε στις 21 τότε ανησύχησα και εφόσον το χάπι αυτό μπορείς να το πάρεις έως 72 ώρες το πήρα στις 22 το πρωί. Σήμερα έχουμε 27 η περίοδος δεν μου έχει έρθει ακόμα είναι πιθανό να είμαι έγκυος και να μην έκανε την κατάλληλη δράση το χάπι επειδή άργησα να το πάρω ή υπάρχει περίπτωση να έχω καθυστέρηση λόγω του χαπιού? :confused:

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΕΧΩ ΚΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ..ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΟΥ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΗΤΑΝ 26 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ.Ο ΚΥΚΛΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 25-27 ΗΜΕΡΕΣ..ΣΤΙΣ 8 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΠΑΦΗ ΚΑΙ ΣΤΙΣ 9 ΠΗΡΑ ΤΟ ΧΑΠΙ ΤΗΣ ΕΠΟΜΕΝΗΣ ΗΜΕΡΑΣ..ΣΤΙΣ 22 ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΠΕΡΙΟΔΟ ΚΑΙ ΣΤΙΣ 19 ΕΙΧΑΜΕ ΑΚΟΜΗ ΜΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΠΑΦΗ ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΧΑΠΙ ΠΑΛΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ..ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΩ ΔΕΚΑ ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ..ΑΝ ΚΑΝΩ ΤΕΣΤ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ Η ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ??ΚΑΙ ΓΙΝΕΤΕ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΓΚΥΟΣ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ???:confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Despoina1995 θεωρώ οτι εφόσον πήρες το χάπι δεν χρειάζεται να ανησυχείς. Το έχω πάρει κι εγώ αλλά σε μένα ήρθε η περίοδος νωρίτερα. Ισώς φέρνει κάποια αναστάτωση στον κύκλο, δεν είμαι και γιατρός βέβαια μιλάω απο προσωπική εμπειρία.

 

Sofia77 στη θέση σου θα έκανα ένα τεστάκι. Δέκα μέρες δεν είναι λίγες. Εγώ έμεινα έγκυος μια μέρα μετά την περίοδο. Γενικά δεν είναι να εμπιστεύεσαι τις γόνιμες μέρες. Για μένα όλες οι μέρες είναι πιθανές. Και το χάπι δεν είναι μόνιμη λύση. Εγώ το πήρα μια φορά στη ζωή μου και είπα ποτέ ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...