Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανησυχία/Αντισώματα Ερυθράς.


Recommended Posts

κοριτσια να ρωτησω

πηρα εχθες τ εξετασεις και ειναι ολες αρνητικες

vdrc (-)

toxotest IGG (-) IGM (-)

rubella IGG (-) IGM (-)

cmv IGG (-) IGM (-)

Αυστραλιανο αντιγονο (-)

αντισωματα ηπατιτιδας C (-)

αντισωματα HIV. i.ii (-)

 

 

οι εξετασεις ειναι καλες η οχι?

 

 

την Δευτερα εχω ραντεβου με τον γυναικολογο αν μου πει οτι ειναι ολα οκ θα μπουμε στην διαδικασία για μωρακι αλλα εχω μεγαλη αγωνια και ειπα να ρωτησω και τις πιο παλιες :)

 

Οι εξετάσεις σου είναι καλές. Απλά δείχνουν ότι δεν έχεις περάσει ούτε το τοξόπλασμα, ούτε τον μεγαλοκυταρροιό, ούτε την ερυθρά και εννοείται ότι δεν έχεις ηπατίτιδα και aids. Πιθανόν ο γιατρός να σου πει πριν προσπαθήσεις για παιδάκι να κάνεις το εμβόλιο της ερυθράς και της ηπατίτιδας αλλά αυτό έγκειται μόνο στο αν εσύ επιθυμείς να τα κάνεις. Κατά τα άλλα μην ανησυχείς όλα είναι τέλεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Επαναφερω λιγο το θεμα με το εμβολιο της ερυθρας γιατι εχω λιγο προβληματιστει....

Στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ανακαλυψα οτι δεν εχω αντισωματα ερυθρας ενω ειχα κανει ολα τα εμβολια. Ευτυχως ολα πηγαν καλα κ η γυναικολογος μου μου ειπε να κανω το εμβολιο για την ερυθρα πριν προσπαθησουμε για δευτερο παιδακι. Το θεμα μου ομως ειναι οτι δε θελω να περιμενω 6 μηνες για να αρχισω τις προσπαθειες δεδομενου οτι στο πρωτο μωρο εκανα 14 μηνες να μεινω εγκυος και δε θελω να αφησω να χαθει χρονος....

Νομιζω οτι μαλλον καταληγω στο να μην κανω το εμβολιο...

Εχει καποια απο εσας νοσησει απο ερυθρα η γνωριζει αν υπαρχουν πολλα κρουσματα ερυθρας τα τελευταια χρονια?

65nOp2.png

scMHp2.png

Link to comment
Share on other sites

μμμμμ,....εγω δε νομιζω οτι υπαρχουν αυξημενα κρουσματα λογω του εμβολιασμου των παιδιων. Και παλι ομως εσυ θα προσεχεις, δεν θα ερχεσαι σε επαφη με αρρωστα παιδακια, και θα αποφευγεις και τα σχολεια και νομιζω εισαι κομπλε! Καλη επιτυχια!

Link to comment
Share on other sites

μμμμμ,....εγω δε νομιζω οτι υπαρχουν αυξημενα κρουσματα λογω του εμβολιασμου των παιδιων. Και παλι ομως εσυ θα προσεχεις, δεν θα ερχεσαι σε επαφη με αρρωστα παιδακια, και θα αποφευγεις και τα σχολεια και νομιζω εισαι κομπλε! Καλη επιτυχια!

 

Καλημερα και σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

Κι εγω αυτο θελω να πιστευω, και με βαση αυτο αποφασισα τελικα να μην κανω το εμβολιο. 6 μηνες ειναι πολυ για να περιμενω.

Ειχα προβληματιστει γιατι μεσα απο το φορουμ διαβασα για πολλους γονεις που επιλεγουν να αφηνουν τα παιδια τους ανεμβολιαστα και πραγματικα ξαφνιαστικα. Τελοσπαντων...σε ευχαριστω πολυ:P

65nOp2.png

scMHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για όποιους λογους και αν το κανουν (οι οποιοι ειναι σεβαστοι) ειναι μικρο το ποσοστο, οποτε δε νομιζω οτι υπαρχει προβλημα. Ακομη και αν προσθεσουμε και το ποσοστο των αλλοδαπων παιδιων που ερχονται στη χωρα και δεν εχουν εμβολιαστει, δεν φτανουμε νομιζω σε μεγαλα νουμερα.

Να εισαι προσεχτικη απλα και να μην αγχωνεσαι.....και ολα θα πανε καλα!

Link to comment
Share on other sites

για όποιους λογους και αν το κανουν (οι οποιοι ειναι σεβαστοι) ειναι μικρο το ποσοστο, οποτε δε νομιζω οτι υπαρχει προβλημα. Ακομη και αν προσθεσουμε και το ποσοστο των αλλοδαπων παιδιων που ερχονται στη χωρα και δεν εχουν εμβολιαστει, δεν φτανουμε νομιζω σε μεγαλα νουμερα.

Να εισαι προσεχτικη απλα και να μην αγχωνεσαι.....και ολα θα πανε καλα!

 

εννοειται, ο καθενας κανει οτι πιστευει καλυτερο για το παιδι του, απλα εκει που πιστευα οτι αποκλειεται να κολλησω απο καπου αρχισα να προβληματιζομαι. Αλλα νομιζω οτι εχεις δικιο, με προσοχη ελπιζω ολα να πανε καλα.

65nOp2.png

scMHp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημέρα σε όλους! γράφω πρώτη φορά στο forum και δεν είμαι σίγουρη αν το χειρίζομαι σωστά. ελπίζω να βρεθεί κάποιος χριστιανός να μου απαντήσει. το πρόβλημά μου έχεις ως εξής:είμαι έγκυος στην 11η εβδομάδα και πριν 3 βδομάδες πήρα τα αποτελέσματα για τα αντισώματα της ερυθρας igg και igm τα οποία βγήκαν θετικά, πράγμα που δείχνει ότι μάλλον νοσώ. ξαναέκανα την εξέταση μετά από 2 βδομάδες όπως μου είπε ο γιατρός και συνέχιζαν να είναι θετικά. τώρα είμαι στην αναμονή να πάρω τ αποτελέσματα μιας μοριακής εξέτασης cpr η οποία ανιχνεύει τον ίδιο τον ιό της ερυθρας, όχι τ αντισώματα του όπως οι άλλες. αν είναι θετικό, θα προχωρήσω σε διακοπή της κύησης. έχει ξανασυμβεί σε κάποια αυτό όλο το σκηνικό που σας γράφω? έτυχε σε κάποια να είναι ψευδώς ανεβασμένα τα igm της ερυθράς? ευχαριστώ και sorry για το μεγάλο μην.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα! Δεν εχω καποιο παρομοιο περιστατικο κ ευχομαι ολα να πανε καλα με τις εξετασεις!

Μπορω να σε ρωτησω κατι? Εχεις καθολου ιδεα πως μπορει να κολλησες-αν οντως κολλησες? Εχει κμ σχεση η δουλεια σου με παιδακια?

Συγγνωμη για τις ερωτησεις, αλλα προσπαθω να μεινω εγκυος κ δεν εχω αντισωματα ερυθρας-αν κι εχω κανει τα εμβολια-οποτε εχω κπ ανησυχιες.

Ευχομαι ολα να πανε καλα! Σε ευχαριστω!

65nOp2.png

scMHp2.png

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω καμιά σχέση με παιδάκια και τα μόνα παιδάκια που ήρθα σε επαφή το τελευταίο καιρό είναι ελάχιστα και εμβολιασμενα. γι αυτό τρελαίνομαι.και δεν έχω ούτε ένα σύμπτωμα της ασθένειας, ενώ ο γιατρός μου είπε ότι σε μεγάλη ηλικία τις παιδικές αρρώστιες τις περνάμε βαριά. τι να πω δε ξέρω.

το εμβόλιο της ερυθρας εσύ πότε το έκανες και δεν έχεις καθόλου αντισώματα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σοβαρα?????

Ειναι να μην τρελλαινεσαι? Ευχομαι πραγματικα ολα να πανε καλα! Τι να πω....

Το εμβολιο το εκανα στην παιδικη ηλικια, οταν ειναι προγραμματισμενο. Εκανα ολες τισ δοσεισ κτλ κτλ. Στην προηγουμενη εγκυμοσυνη οταν εκανα τις γνωστες εξετασεις βρηκα οτι δεν ειχα αντισωματα κ απλα προσεχα πααααρα πολυ να μην κολλησω κ ευτυχως ολα πηγαν πολυ καλα! Στην αρχη σκεφτομουν να κανω το εμβολιο πριν προσπαθησω ξανα για μωρακι αλλα επειδη θα πρεπει να περιμενω 6 μηνες μετα το εμβολιο κ στην περιπτωση μου (δυσκολευτηκα στο πρωτο) δε θελω καθολου να χασω χρονο ειπα να μην το κανω. Ελπιζω να μην ειχα αδικο....

Πραγματικα με προβληματισες....

Ποτε θα παρεις τα αποτελεσματα της μοριακης? Καλα καλα αποτελεσματα!

65nOp2.png

scMHp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!εχω μια μικρη απορια...αν βγηκες θετικη στα αντισωματα,αυτο δε σημαινει αυτοματα οτι εχεις αντισωματα και ο οργανισμος σου ειναι προστατευμενος?ο γιατρος τι σου ειπε?ευχομαι ολα να σου πανε πολυ καλα!

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

emanouellitsa η πιθανότητα να κολλήσουμε είναι πολύ μικρή, μην αγχώνεσαι. μ εμένα ή κάτι πάει στραβά ή είμαι απίστευτα γκαντέμω.τα αποτελέσματα της μοριακής βγαίνουν Παρασκευή απόγευμα. σχεδόν ένα μήνα είμαι στην αναμονή με όλα αυτά και δε μπορώ να χαρώ τίποτα φυσικά. σ ευχαριστώ για τις ευχές σου. και σε σένα εύχομαι τα καλύτερα!

tingerbell γεια σου, τα αντισώματα είναι 2 ειδών. τα igg και τα igm. αν έχεις igg αντισώματα σημαίνει ότι έχεις ανοσία. αν έχεις όμως igm συμαίνει ότι είναι πρόσφατα αντισώματα και έχεις νοσήσει πρόσφατα. απλά ο γιατρός μου είπε ότι καμιά φορά αν έχεις περάσει γρίπη ή κάποια ίωση υπάρχει περίπτωση τα igm να δείξουν ψευδώς θετικά. τώρα δε ξέρω κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

α καταλαβα...ευχομαι λοιπον να μην εχεις κανενα θεμα(που αμα ειχες δηλαδη θα το καταλαβαινες φανταζομαι)και να πανε ολα τελεια για σενα και το σπορακι σου!

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα σε όλους! γράφω πρώτη φορά στο forum και δεν είμαι σίγουρη αν το χειρίζομαι σωστά. ελπίζω να βρεθεί κάποιος χριστιανός να μου απαντήσει. το πρόβλημά μου έχεις ως εξής:είμαι έγκυος στην 11η εβδομάδα και πριν 3 βδομάδες πήρα τα αποτελέσματα για τα αντισώματα της ερυθρας igg και igm τα οποία βγήκαν θετικά, πράγμα που δείχνει ότι μάλλον νοσώ. ξαναέκανα την εξέταση μετά από 2 βδομάδες όπως μου είπε ο γιατρός και συνέχιζαν να είναι θετικά. τώρα είμαι στην αναμονή να πάρω τ αποτελέσματα μιας μοριακής εξέτασης cpr η οποία ανιχνεύει τον ίδιο τον ιό της ερυθρας, όχι τ αντισώματα του όπως οι άλλες. αν είναι θετικό, θα προχωρήσω σε διακοπή της κύησης. έχει ξανασυμβεί σε κάποια αυτό όλο το σκηνικό που σας γράφω? έτυχε σε κάποια να είναι ψευδώς ανεβασμένα τα igm της ερυθράς? ευχαριστώ και sorry για το μεγάλο μην.

Θα σου πρότεινα να επαναλάβεις την εξέταση αλλά σε διαφορετικό εργαστήριο, αν δεν το έχεις ήδη κάνει. σε γνωστή μου έτυχε να της βγουν τέτοια θετικα αποτελεσματα και αποδειχθηκε ότι δνε είχε συντηρηθεί σωστά το μηχάνημα στο εργαστήριο που πήγε. Μετά επανέλαβε την εξέταση σε αλλα 2 εργαστήρια και όλα οκ

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν πήρα τα αποτελέσματα της μοριακής και βγήκαν αρνητικά!!! Δηλ δε τον έχω τον ιό ασχέτως τι έβγαζαν οι άλλες εξετάσεις. οπότε να το ψάχνετε πάντα όποιο κι αν είναι το αποτέλεσμα. στο νοσοκομείο που έκανα εξετάσεις για την ερυθρά μου είπαν πως εχω τον ιό και πως πάω για διακοπή της κύησης!!!αν δηλ δεν είχα στον ήλιο μοίρα και δε μπορούσα να πληρώσω ιδιωτικό γιατρό και μοριακή εξέταση θα το είχα ρίξει το μωρό..!!έλεος!! δόξα το θεό όλα είναι καλά τώρα και είμαι πολύ χαρούμενη!! ελπίζω να πάνε όλα καλά μέχρι το τέλος!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αγαπημενη μου Konstant δεν ξερω σε τι φαση βρισκεσαι τωρα μετα την περιπετεια σου αλλα στην ιδια φαση ειμαι εγω τωρα. Κατα τη διαρκεια του προγεννητικου ελεγχου βγηκα θετικη στην ερυθρα με το IGG 247 και το IGN ΘΕΤΙΚΟ (αποτελεσματα μεσω ΙΚΑ). Εγω εμβολιο δεν εχω κανει αλλα εχω περασει στο Γυμνασιο. Μην στα πολυλογω ο γυναικολογος με παρεπεμψε να τις επαναλαβω στο Pasteur και μετραω 6 μερες απιστευτης αγωνιας και προβληματισμου μεχρι να παρω τα αποτελεσματα. Εχω σκα;λωσει ομως στο εξης: Αν το Παστερ τα βγαλει αρνητικα (οτι δηλαδη ειμαι οκ) να αρκεστω σε αυτο? Ειναι αξιοπιστο? Η πρεπει να παω και καπου αλλου?

 

Ελπιζω να εισαι καλα!

Link to comment
Share on other sites

psaraki ελπιζω να εισαι καλα εσυ και το μωρακι σου. Εγω βρισκομαι στην 11η εβδομαδα κυησης και δυστυχως τα αποτελεσματα για ερυθρα εδειξαν θετικα. Το IGG 247 και το IGM ειχε την ενδειξη θετικο χωρις νουμερο.Εξετασεις του ΙΚΑ. Ο γιατρος μου ηταν απολυτος. Να παω στο Παστερ. Ηθελα να σε ρωτησω αν το Παστερ μου πει οτι ειναι αρνητικα (ολα οκ δηλαδη) υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω να σιγουρευτω? Τι ειναι αυτη η μοριακη αναλυση που εκανες εσυ? Που γίνεται? Ειναι πολυ ακριβη?

 

Να σαι παντα καλα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

γεια σας κ απο εμενα κοριτσια εγω παλι εχω ενα (καπως διαφορετικο) προβλημα και δεν μπορεσα να βρω καποια κοπελα στο forum σας που να εχει το ιδιο προβλημα με εμενα!!! εγω το 2009 ειχα κανει εμβολιο ερυθρας κ το MMR. εμεινα εγκυος το 2011 γεννησα την κορουλα μου μια χαρα ειγιεστατη τωρα εμεινα εγκυος στην δευτερη κορουλα μου κ εκανα τον προγεννετικο ελενχω κ μου βγαζει οτι εχω ερυθρα. εντομετακσι εγω τωρα ειμαι 16η εβδομαδα κ εκανα τωρα τον προγενετικο γιατι εμαθα στον 3ο οτι ειμαι εγκυος επομενος δεν ξερω απο ποτε εχω. ο γιατρος μου μου ειπε να ξανα κανω σε 15ημερες μια επαναλιψη αλλα αφου εχω κανει το εμβολιο δεν πειραζη να ειναι λιγο ανεβασμενα αλλα εγω ανισιχω γιατι εχω διαβαση στο ιντερνετ πραγματα κ θαυματα!!!!!!!! κ εχω χασι τον υπνο μου απο εκεινη την μερα που πιρα τις εξετασεις!!!! εχει καποια ιδιο προβλιμα με εμενα?? σας παρακαλω βοηθιστεμε οσο μπορειτε!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...