Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τι δάπεδο??


myangel

Recommended Posts

καλησπέρα

με το καλό φέτος αποκτήσαμε το δικό μας σπίτι!!! θα είναι έτοιμο την άνοιξη, και μένει να διαλέξουμε κάποια πράγματα όπως κουζίνα, μπάνιο και το κυριότερο.. δάπεδα!

η αρχκή μου σκέψη ήταν το κλασσικό ξύλο στα δωμάτια και πλακάκι στο σαλόνι

ΑΛΛΑ

είδα τα laminate δάπεδα κι ενθουσιάστηκα!! σε φοβερή ποικιλλία, και κάνει για όλο το σπίτι! σίγουρα δεν είναι όσο ζεστό όσο το ξύλο, αλλά είναι σαφώς πιο ζεστό απ το πλακάκι..

έχει κανείς σας δάπεδο laminate? είστε ευχαριστημένοι???

βοηθήστε γιατί έχω χαθεί!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Με το καλό να πάτε στο καινούριο σας σπίτι!!!!!Για το συγκεκριμένο που λες δεν ξερω................αλλά εγώ θα προτιμούσα σε όλο το σπίτι να μπει ξύλινο δάπεδο δίνει άλλη χάρη είναι πιο ζεστό.Το πλακάκι να σου πω όπως και το μαρμαρο δεν με αρέσει είναι ''κρύο'' απ όλες τις έννοιες βέβαια καθαρίζεται εύκολα αλλά και το ξύλο είναι εξίσου όμορφο.

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Το laminate ειναι πολυ ομορφο, μοιαζει και με το ξυλο, ειναι ζεστο .. Μου αρεσει πολυ!!

Κοιτα μονο οταν πας να διαλεξεις να ειναι με click system,ετσι ωστε αν καποιο κομματι χαλασει να βγαλεις μονο αυτο και οχι ολο το πατωμα!!

Α!! Εχει βγει ενα καινουργιο που ειναι απο pvc και γυαλισμενο.

Μοιαζει πολυ με το ξυλο!!

Ο,τι θες ρωτα με εχω ψαχτει αρκετα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Το laminate ειναι πολυ ομορφο, μοιαζει και με το ξυλο, ειναι ζεστο .. Μου αρεσει πολυ!!

Κοιτα μονο οταν πας να διαλεξεις να ειναι με click system,ετσι ωστε αν καποιο κομματι χαλασει να βγαλεις μονο αυτο και οχι ολο το πατωμα!!

Α!! Εχει βγει ενα καινουργιο που ειναι απο pvc και γυαλισμενο.

Μοιαζει πολυ με το ξυλο!!

Ο,τι θες ρωτα με εχω ψαχτει αρκετα!!

 

καλημέρα!

να πω μόνο ότι είμαστε Θεσσαλονίκη, αν έχεις κάποιο site πμ μου σε παρακαλώ!

ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εβαλα λαμινατ σε ολο το σπιτι(εκτος απο μπανιο) και εμεινα πολυ ευχαριστημενη.καταρχας το πατωμα ειναι παντα ζεστο και κυριως το χειμωνα ,περσι που η δεσποινα μπουσουλοπερπατουσε δε με αγχωνε καθολου να μη κρυωσει...καθαριζει ευκολα,δε χαραζει,δε καιγεται(εγς εκανα σε ενα κομματι τεστ ντραιβ και με καρβουνο απο το τζακι) και αμα χαλασει ενα κομματι αλλαζει πανευκολα.εβαλα πολυ γνωστης εταιριας που κοστολογκα εβγαινε σχεδον οσο και η φυσικη ξυλεια...κατα τη γνωμη μου αμα βαλεις λαμινατ ν παρεις καλης ποιοτηττας και να προσεξεις πολυ να στο περασει καποιος εξειδικευμενος..αμα θες στειλε μου πμ να σε παραπεμψω στον δικο μου προμηθευτη και μαστορα,επισης σε ερευνα αγορας που ειχα κανει το συγκεκριμενο μοντελο επειδη δουλευοταν πολυ στη θεσλονικη η εταιρια εκει το "χτυπουσε" παραπανω στο τετραγωνικο απο οτι εδω στη καστορια που πριν 3 χειμωνες ηταν στη μοδα το σκουρο ξυλο...

το μονο κακο που βρισκω ειναι οτι δε παυει να ειναι συνθετικο υλικο και δε ξερω κατα ποσο ειναι υγιεινο στο συνολο με κουφωματα ασφαλειας,πλαστικα χρωματα κτλ...δηλ νοιωθω οτι το σπιτι δεν "αναπνεει"Αυτα!!!

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κι ευχαριστώ για τη βοήθειά σας

vickygirl79 έβαλες και στην κουζίνα λάμινειτ? γενικώς τρίζει όπως έχω ακούσει από άλλους να λένε? το προμηθεύθηκες από Θεσνίκη? αν μπορείς σε παρακαλώ πμ μου από που το πήρες και σε τι τιμή....

Link to comment
Share on other sites

Myangel καλημέρα και με το καλό το καινούργιο σου σπιτάκι!!! Εγώ έχω βάλει σε όλο το σπίτι εκτός από τα μπάνια (ναι και στην κουζίνα!!!) ξύλινο δάπεδο κουμπωτό. Δηλαδή σαν αυτό που λέτε ότι βγαίνει ένα κομμάτι και αλλάζει αν πάθει κάτι. Εμένα δεν είναι laminate είναι φυσικό ξύλο (ξανθός δρυς) έτοιμο προγυαλισμένο (μεγάλες σανίδες που μέσα περιλαμβάνουν τα μικρά σανιδάκια που έχει το παρκε νομίζω των 7 εκατοστών) και μου είχε κοστίσει μαζι με την τοποθέτηση περίπου στα 55 ευρώ το μέτρο αν θυμάμαι καλά πριν από 3 χρόνια. Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και αυτή τη λύση. Η τοποθέτηση είχε γίνει μέσα σε 2 ημέρες για όλο το σπίτι. Σχετικά με την τοποθέτηση αρχικά χρειάζεται το δάπεδο να στρωθεί με τσιμεντοκονία για να είναι εντελώς επίπεδο και στη συνέχεια το συνεργείο στρώνει μεγάλα φύλλα από ένα πλαστικό σαν αφρολέξ πολύ-πολύ λεπτό (αποροφά τους θορύβους και μπορείς αν θέλεις να βάλεις και φελό για μεγαλύτερη ηχομόνωση) και από πάνω τα ξύλα. Μεταξύ των υπνοδωματίων και του διαδρόμου έχουν βάλει κάτι διαχωριστικά (φαντάσου σαν αυτό που βάζουν όταν ενώνεις ξύλο με πλακάκι στην ίδια επιφάνεια, το οποίο όμως να σου πω την αλήθεια δεν μου πολυαρέσει, αλλά είναι μόνο στα υπνοδωμάτια και στα μπάνια. Σε ότι αφορά το τρίξιμο τρίζει στην αρχή και ειδικά όταν ακόμη δεν έχεις τοποθετήσει τα έπιπλα για να ''κάτσει'' το πάτωμα, τώρα μετά από 3 χρόνια τρίζει μόνο με τις μεγάλες αλλαγές της θερμοκρασίας. Ο ήχος που παράγεται όταν περπατάς επάνω του δεν είναι ακριβώς όπως στο κλασσικό καρφωτό παρκέ (το λένε ηχείο) λόγω της απόστασης που έχει το ξύλο από το δάπεδο αλλά λίγοτερο υπόκωφος, σαφώς όμως όχι όπως το laminate που παράγει έναν συγκεκιρμένο ήχο σαν πλαστικό νομίζω. Σημαντικό να αναφέρω ότι έχει 15 χρόνια εγγύηση. Προσωπικά το ξύλο το θεωρώ φανταστικό υλικό και αν και όλοι με είχαν αποτρέψει από το να το το τοποθετήσω στην κουζίνα τώρα λέω ότι έπρεπε να είχα βάλει ξύλο και στα μπάνια!!! Ειδικά όταν ξεκίνησε ο μικρός να μπουσουλάει και να περπατάει και με τις τούμπες που φάγαμε αν ήταν πλακάκι θα χτύπαγε άσχημα. Α! επίσης έχω γλιτώσει από τα χαλιά (εκτός από ένα μικρούλι μπροστα από το νεροχύτη.

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι είμαι υπέρ στο πλακάκι και δη γρανίτη, γιατί απλά δεν παθαίνει τίποτα και καθαρίζει πανεύκολα.

Το laminate ή το παρκέ όσο καλό και ακριβό να είναι τρίζουν (και με το χρόνο περισσότερο), θέλουν προσοχή με παιχνίδια, έπιπλα, κλειδιά κλπ. και φυσικά σε περίπτωση πλημμύρας (σύνηθες πχ σωληνώσεις καλολιφέρ) θέλουν πέταμα.

Επίσης δε μου αρέσει γενικά το χρώμα στο δάπεδο (σε συνδυασμό και με έντονο χρώμα στο ταβάνι) "κονταίνει" οπτικά το χώρο & νομίζω ότι με τα χαλιά και τα έπιπλα χρωματικά στο τέλος "κουράζει" το μάτι.

Όσο για το ζεστό πάτωμα που λέτε, υπάρχει και η λύση της ενδοδαπέδιας θέρμανσης, που και τα χαλιά γλιτώνεις και οικονομία κάνεις και αισθητικά/λειτουργικά υπερέχουν.

Εμείς έχουμε γρανίτη (όχι γυαλισμένο καθρέφτη, απλό ματ σε ανοιχτόχρωμο) και το νουφ μπουσούλαγε, κάθεται τώρα κανονικά στα ζεστά, με ομοιόμορφη θερμοκρασία παντού (καθόλου ζεστό, ενώ στη συμβατική θέρμανση στις σωληνώσεις καίει το δάπεδο).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το ξύλο είναι πιο ακριβό, θέλει καλύτερη συντήρηση, τρίζει (τουλάχιστον τα παλιά) καίγεται και φθείρεται πιο εύκολα (ειδικά ή γρατσουνιές)

ξέρω ότι τρίβεται και βγαίνει στην επιφάνεια το από κάτω, νέο στρώμα, αλλά γιατί να μπω στη διαδικασία αφού με το λάμινειτ είμαι καλυμμένη??

θα εκτιμούσα κι άλλες γνώμες από άτομα που έχουν βάλει laminate και μπορούν να μιλήσουν και για ενδεχόμενα αρνητικά που δεν ξέρω...

σας ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια!!

:)

Link to comment
Share on other sites

και εμεις βρισκομαστε σε παρομοια κατασταση.... το laminate ειναι καλη λυση, εδω και το Ikea εχει. Το μονο που ειναι καλο να προσεξεις, μην παρεις το πιο φτηνο που θα βρεις, γιατι καμια φορα χαλαει. Ισχυει δηλαδη ο κανονας ο,τι πληρωνεις παιρνεις. Στο προηγουμενο σπιτι ειχαμε ενα ξυλινο κουμπωτο απο τα πιο φτηνα, και ειδα εκει που ηταν τα επιπλα και τα μετακινουσαμε, μετα απο δυο χρονια ανοιξε το χρωμα σε εκεινο το σημειο. Φανταζομαι οτι μπορεις να το περασεις ενα βερνικι παλι η κατι τετοιο, αλλα νομιζω το καλυτερο ειναι να μην πας για το πιο φτηνο που υπαρχει, ειδικα αν σκοπευεις να μεινεις καιρο σε αυτο το σπιτι και δεν θελεις να αλλαξεις πατωμα τα επομενα χρονια ξανα.

Link to comment
Share on other sites

κι εδώ έχει στο ικέα laminate... έχω βρει από διάφορες εταιρίες σε διάφορες ποιότητες και τιμές, είναι σημαντικό και το υπόστρωμα

 

(είδα το Link σου

είναι κούκλος! να είναι γερός σας εύχομαι μέσα απ την καρδιά μου!!)

Link to comment
Share on other sites

Το σπίτι μου είναι μεζονέτα. Στον κάτω όροφο που είναι η κουζίνα και το καθιστικό με τζάκι έβαλα λαμινειτ και στις σκάλες και στον πάνω όροφο που είναι τα υπνοδωμάτια έβαλα δρυ. Το λαμινειτ είναι πολύ καλή επιλογή φτάνει ο τεχνίτης που θα σου το περάσει να είναι καλός. Είχα διαρροή από το καλοριφέρ και από το ψυγείο , στην αρχή φούσκωσε και μετά επανήλθε. Μόνο τα σοβατεπί στράβωσαν. Στο τζάκι έπεσε κούτσουρο και δεν έπαθε τίποτα. Μια άλλη φορά έπεσαν καρβουνάκια και λίγο μαύρισε. Στο σφουγγάρισμα πρέπει να έχεις πολύ καλά σφουγγισμένη την σφουγγαρίστρα σου, επειδή δεν αναπνέει και μπορεί να σου αφήσει στίγματα. Χρησιμοποιώ μετά από πολλές δοκιμές, την άσπρη σφουγγαρίστρα (πολύινη νομίζω λέγεται) και είναι μια χαρά.

Στον επάνω όροφο με το φυσικό ξύλο, σε κάποια σημεία τρίζει, αλλά νομίζω ότι διορθώνεται, επίσης γρατσουνιέται εύκολα.

Προσωπικά, δε μου αρέσει καθόλου το μάρμαρο, είναι πολύ κρύο στην εμφάνιση και στην θερμοκρασία."Πετάει" εύκολα,(δηλ αν πέσει κάτι φεύγουν κομμάτια) και στα υγρά απορροφά εύκολα. Ο γρανίτης δε λεκιάζει και δεν"πετάει" εύκολα, παρόλα αυτά πάλι το θεωρώ πολύ κρύο υλικό.

Το ίδιο νιώθω και για το πλακάκι. Μπορεί να είναι πολύ πρακτικό, αλλά αν είναι πολύ κρύο για μένα. Αν είχα πλακάκι στο σπίτι μου, η κόρη μου θα είχε σπάσει το κεφάλι της όταν μάθαινε να περπατάει.

Είναι πολύ ζεστό το σανίδι. Επίσης νομίζω ότι υπάρχει φυσικό ξύλο πεπιεσμένο με όλα τα θετικά του φυσικού και του laminate μαζί, αλλά είναι πιο ακριβό.

Sorry για το σεντόνι, ελπίζω να βοήθησα.

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επίσης νομίζω ότι υπάρχει φυσικό ξύλο πεπιεσμένο με όλα τα θετικά του φυσικού και του laminate μαζί, αλλά είναι πιο ακριβό.

Sorry για το σεντόνι, ελπίζω να βοήθησα.

 

Σε αυτό το υλικό αναφερόμουν και εγώ αλλά από ότι κατάλαβα η myangel θέλει laminate για πιο οικονομικό και πιο ανθεκτικό.

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε αυτό το υλικό αναφερόμουν και εγώ αλλά από ότι κατάλαβα η myangel θέλει laminate για πιο οικονομικό και πιο ανθεκτικό.

 

αυτό το πεπιεσμένο που λέτε

είναι το ημιμασίφ - δηλαδή πλαστικό ή ξύλο κατώτερης ποιότητας από κάτω και απο πάνω λεπτή στρώση ξύλου...

αυτό καταλαβαίνω...

αυτό είναι σαν ξύλο στην ουσία, απλά λίγο πιο οικονομικό γιατί είναι μικρότερη η ποσότητα του ξύλου

το Laminate είναι πολύ διαδεδομένο στο εξωτερικό, γιατί είναι ένα καλό οικονομικό δάπεδο

την απόφαση στην ουσία την πήρα, ψάχνω να βρω για κάποιο ντισαβαντάζ που δεν γνωρίζω...

:)

και φυσικά το χρώμα!!! σκούρο, ανοιχτό, να κοκκινίζει, να γκριζάρει?????

(φεστιβάλ αναποφασιστικότητας 2009-2010, είμαι το 1ο βραβείο!!!)

Link to comment
Share on other sites

myangel, δεν ξερω αν το εβαλες ακομα.... οπως σου ειπα, ειμαστε κι εμεις σε παρομοια φαση γιατι βαζουμε θερμανση που σημαινει οτι ξηλωνουμε ολα τα πατωματα και θα βαλουμε καινουργια. Ψαχνω κι εγω για μια οικονομικη λυση, αλλα θελω κιολας να φαινεται ωραιο. Εχω βρει αυτο το website

http://www.alliedcarpets.com/flooring/laminate/quick-step-country-natural-varnished-oak-planks/

 

ειναι για παραδειγμα ενα laminate, κανεις κλικ πανω στο "view in room" και εχει επιλογη να το δεις στην εισοδο, στο καθιστικο και στην κουζινα. Επισης μπορεις να αλλαξεις το χρωμα του τοιχου. Δεν ξερω αν θα παρουμε απο αυτους, αλλα ετσι μπορεις να δεις τα διαφορα χρωματα πως φαινονται στο δωματιο. Αν εχεις κι εσυ κανενα αλλο website παρομοιο για να παρουμε ιδεες, πες μας!!

Link to comment
Share on other sites

myangel, δεν ξερω αν το εβαλες ακομα.... οπως σου ειπα, ειμαστε κι εμεις σε παρομοια φαση γιατι βαζουμε θερμανση που σημαινει οτι ξηλωνουμε ολα τα πατωματα και θα βαλουμε καινουργια. Ψαχνω κι εγω για μια οικονομικη λυση, αλλα θελω κιολας να φαινεται ωραιο. Εχω βρει αυτο το website

http://www.alliedcarpets.com/flooring/laminate/quick-step-country-natural-varnished-oak-planks/

 

ειναι για παραδειγμα ενα laminate, κανεις κλικ πανω στο "view in room" και εχει επιλογη να το δεις στην εισοδο, στο καθιστικο και στην κουζινα. Επισης μπορεις να αλλαξεις το χρωμα του τοιχου. Δεν ξερω αν θα παρουμε απο αυτους, αλλα ετσι μπορεις να δεις τα διαφορα χρωματα πως φαινονται στο δωματιο. Αν εχεις κι εσυ κανενα αλλο website παρομοιο για να παρουμε ιδεες, πες μας!!

 

http://www.berryfloor.com/home_euen.html

 

http://home.ivillage.com/decorating/0,,9pt69sx5-game,00.html

sorry pou de grafw perissotera, exw ton mikro arrwstouli...

xxx

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
καλησπέρα

με το καλό φέτος αποκτήσαμε το δικό μας σπίτι!!! θα είναι έτοιμο την άνοιξη, και μένει να διαλέξουμε κάποια πράγματα όπως κουζίνα, μπάνιο και το κυριότερο.. δάπεδα!

η αρχκή μου σκέψη ήταν το κλασσικό ξύλο στα δωμάτια και πλακάκι στο σαλόνι

ΑΛΛΑ

είδα τα laminate δάπεδα κι ενθουσιάστηκα!! σε φοβερή ποικιλλία, και κάνει για όλο το σπίτι! σίγουρα δεν είναι όσο ζεστό όσο το ξύλο, αλλά είναι σαφώς πιο ζεστό απ το πλακάκι..

έχει κανείς σας δάπεδο laminate? είστε ευχαριστημένοι???

βοηθήστε γιατί έχω χαθεί!!!!

καλησπερα.γνωμη μου ως μαστορας ειναι να βαλεις ξυλο και παλι ξυλο.ειναι αρκετα ακριβοτερο αλλα θα καταλαβεις τη διαφορα

Link to comment
Share on other sites

μετά από 1 χρόνο χρήσης του λαμινέιτ, είμαι πολύ πολύ ευχαριστημένη!

δεν χαράζει, δεν είναι ούτε κρύο ούτε ζεστό, το χρώμα που διαλέξαμε ταιριάζει με όλα (γκρι και μπεζ) και γενικά δεν ασχολούμαι με το πάτωμα! σε αντίθεση με τους γείτονες που με το ξύλο έχουν ήδη φθορές (γρατσουνιές κυρίως) και πρέπει να προσέχουν! μια χαρά και το λάμινειτ τελικά!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το ξυλο θελει συντηρηση.......το πλακακι ειναι φοβερα ανθεκτικο,επισης υπαρχουν στο εμποριο οι ψευτογρανιτες τυπου πλακακι(η αληθεια ειναι τωρα μου εφυγε τελιως απο το μυαλο πως λεγονται ακριβως) που ειναι υπεροχοι σε μεγαλες διαστασεις(μεγαλα πλακιδια) και σε ο,τι ποικιλια θελεις(ωραια ειναι αυτα τυπου καθρεφτη,πολυ γυαλισμενα)......υπαρχουν πλακακια σε μορφη ξυλου αν θελεις να δωσεις μια ζεστασια.....Και παλι πρεπει να κοιταξεις το προσωπικο σας γουστο τι ειναι αυτο που σε εμπνεει περισσοτερο........ειμαι της αποψης οτι σε ολο το σπιτι το πατωμα να ειναι ενιαιο(εκτος μπανιου),το πλακακι και οτιδηποτε εκτος ξυλου,laminate κτλ ειναι πιο ανθεκτικα........Εχω σπιτι μου laminate αλλα το βαλαμε λογω οικονομιας εννοειτε οτι αν ειχαμε παραπανω χρηματα δν θα το βαζαμε,ειναι ευκολο πατωμα καθαριζετε ευκολα,ειναι σχετικα ανθεκτικο.......Και μια συμβουλη ο,τι και να παρεις μν παρεις σκουροχρωμο,εχω στο μπανιο μαυρο πλακακι(και γενικα τα επιπλα μου ειναι σκουρα)και ειμαι ολη τν ωρα με μια σφουγγαριστρα στο χερι.........Αν θελεις στειλε μου πμ μπορω να σε συμβουλεψω σε πολλα περι σπιτιου.......φιλια πολλα

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ εβαλα αυτο το πλακακι που μοιαζει με ξυλο δυο χρονια τωρα κοντα...και επειδη απο κακη μετρηση μου εχουν περισεψει κοντα στα 35 τετραγωνικα σας βαζω την αγγελια μου μηπως ενδιαφερθει καποια κοπελα.

 

 

http://img194.imageshack.us/gal.php?g=photo0043x.jpg

πλακακια στο χρωμα του ξυλου-ιταλικα αριστης ποιοτητας 35 τετραγωνικα περιπου στα 30 ευρω.αποστολη και πληρωμη μετα απο συννεοηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γεια σας!

Μια λυση ψαχνω να βρω.....!Εδω και 2 μηνες μεταφερθηκαμε σε ενα σπιτι στο οποιο ειμαστε ενοικιαστες.Ενω ολα ειναι πολυ καλα,αυτο το μπανιο με ψυχοπλακωνει και δεν ξερω τι να κανω κοριτσακια!Ειναι παλιο απο το 96!Ολα ασπρα με ασπρα πλακακια κατω,δεξια και αριστερα,και παλιομοδιτικα! Υπαρχει καποια λυση για αυτα τα πλακακια? Αγοραμε ντουλαπια και στηλη σε moderno στυλ,αλλα τι νατο κανω?ολα τα υπολοιπα ειναι χαλια.Και ρωτω τωρα εγω....,γι'αυτο το ριμαδι το δαπεδο ή εστω στις πλευρες τοιχου τι να κανω?

Σκεφτηκα να βαλω επενδυση ξυλου teak ,κατι που να μπορω να το βγαλω ανα πασα στιγμη, θα κανω γκαφα? Εχει καποια αναλογη εμπειρια?

Αχ βοηθηστε με γιατι οταν το αντικρυζω με πιανει μια απογοητευση...!

0b50f73f94.png

 

af879bb122.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...