Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σας Αρέσει το πλέξιμο, ράψιμο,κέντημα.....


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 415
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λοιπον, εγω λεω να μου μαθεις κοψιματα με βελονες, να σου μαθω βελονακι! Τι λες?;)

 

Για να καταλάβεις πόσο σχετική είμαι... τι ακριβώς είναι τα κοψίματα;;;; παντως θα ήθελα να μάθω και βελόνες καλά και βελονάκι!!! :lol::lol:

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβεις πόσο σχετική είμαι... τι ακριβώς είναι τα κοψίματα;;;; παντως θα ήθελα να μάθω και βελόνες καλά και βελονάκι!!! :lol::lol:

 

Βρε εσυ εφτιαξες φορεμα και σκουφι και δεν ξερεις τι ειναι τα κοψιματα? Ειναι τα σημεια που "κοβεις" το σχημα του πλεκτου, για να μπουνε και τα μανικια μετα. Δεν ξερω αν το περιγραφω σωστα, εκει που γινονται οι ενωσεις δηλαδη.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησα πλεξιμο (με βελονες οχι βελονακι).

Προς το παρον κανω ενα κασκολ του ολυμπιακου για τον γιο μου.

Δεν βγαινει ακριβως οπως το ηθελα αλλα το παιδευω.

 

Εχω μπλεχτει με το θεμα των βελονων.

Ψιλες ή χοντρες? ή δεν εχει καμια σχεση?

Πηρα ψιλες αλλα λεω μηπως εκανα γκαφα γιατι βγαινουν λεπτα τα σχεδια και εγω θελω χοντρο.

Παιζει ρολο η βελονα ή το μαλλι?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου Elenik. Οι βελόνες είναι ανάλογες με το πάχος του νήματος που πλέκεις. Όσο πιο χοντρό νήμα, τόσο πιο χοντρή βελόνα. Αν θυμάμαι καλά, πάνω στο χαρτί του κάθε μαλλιού αναγράφεται και το πάχος της βελόνας (συνήθως βάζουν 1-2 νούμερα βελόνων πιο ψιλό και πιο χοντρό). Αν όμως, δε γράφει τότε να ρωτήσεις αυτόν που πουλάει τα μαλλιά να σου πει ακριβώς το ανάλογο νούμερο βελόνων. Σίγουρα θα ξέρει. Καλή συνέχεια.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

imgp0103v.jpg

 

Γειά σας κορίτσια και απο μένα!

Εμένα όπως βλέπετε μου αρέσουν τα κεντήματα,πλέκω κιόλας άλλα πουλόβερ όχι βελονάκι-δυστυχώς γιατί μου αρέσει το βελονάκι,ιδίως κάποιες κουρτίνες και καλλύματα κρεβατιού.

Ασχολούμαι με το κέντημα, ιδιαίτερα μου αρέσει η σταυροβελονιά με μέτρημα.Το τελευταίο που κέντησα,ήταν ένας παιδικός πίνακας με αρκουδάκια και λαγουδάκια,οπου κέντησα το βάρος ,την ημέρα γέννησης κ.τ.λ, λείπει μόνο το όνομα της Μελίνας ,για να το φτιάξω με κάδρο. Κάδρο θα πάρω απο το Ικέα ,άσπρο.Είχα φτιάξει παρόμοια και στα ανίψια μου και έγιναν φανταστικά.[/QU

 

 

τελειο αυτο το καδρακι.Σου ειναι ευκολο να μου στειλεις το σχεδιο?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας....ξερετε απο που μπορω να κατεβασω σχεδια για σταυροβελονια? πηγα σε μαγαζι και τα πουλανε 5 ευρω για μια φωτοτυπια! ημαρτον δλδ!

 

ψαχνω κατι τετοιο για ανοιξιατικη κουβερτουλα

a-tt201.jpg

 

taaty%20teds%20me%20to%20you%20cross%20stitch%20kit%20TT32_small.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ραννια μου θα σου αρεσε κατι τετοιο ;;

Να σου στειλω αμα βρω με τα αρκουδακια που θες ;;Πρεπει να ψαξω , δε τα εχω προχειρα (από picassa )

http://i1203.photobucket.com/albums/bb385/eirinibyronas/bearandbirds.jpg

πατα πάνω να μεγαλώσει

Οι δυο ερωτες της ζωής μου :

:DΔΗΜΗΤΡΑΚΗΣ 12-08-08 :DΣΤΕΛΙΟΣ 05-03-10

Link to comment
Share on other sites

Ραννια εχεις πμ με το σχεδιο , το βρήκα :D;)

 

Νακαι ενα μικρό σχεδιακι με τα γλυκα αρκουδακια YOU AND ME ετσι δε λέγονται ;;

 

ursinho1.jpg

Οι δυο ερωτες της ζωής μου :

:DΔΗΜΗΤΡΑΚΗΣ 12-08-08 :DΣΤΕΛΙΟΣ 05-03-10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια πρωτα απο όλα συγχαρητήρια σε όλες για τα έργα σας.

Μολις άρχισα και εγώ σιγα σιγα το πρωτο του σεντονάκι.Εχω πάρει ένα σχέδια φωτοτυπία αλλά επειδή θέλω και άλλα σχεδιακια disney ή το αρκουδάκι και είναι τσιμπημένα γιατί τα δίνουν μαζί με τις κλωστές μήπως μπορείτε να μου στείλετε και εμένα κανένα σχεδιάκι?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΑΠΟΡΙΑ!!!!

Ειχα καιρο να χρησιμοποιησω τη ραπτομηχανη και το πρωι που δοκιμασα μου κοβοταν συνεχεια η κλωστη...Εχετε ιδεα τι μπορει να φταιει??Δοκιμασα με 3 διαφορετικες κλωστες και συνεχεια σπαγανε...

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟΡΙΑ!!!!

Ειχα καιρο να χρησιμοποιησω τη ραπτομηχανη και το πρωι που δοκιμασα μου κοβοταν συνεχεια η κλωστη...Εχετε ιδεα τι μπορει να φταιει??Δοκιμασα με 3 διαφορετικες κλωστες και συνεχεια σπαγανε...

 

Πιθανότατα θέλει λάδωμα!:P

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Έχω κεντήσει 4 πίνακες μέχρι τώρα.Δεν ξέρω να πλέκω ούτε με βελόνες ούτε με βελονάκι αλλά πολύ θα ήθελα να μάθω!Έχω βρει ένα μαγαζί εδω στο Φάληρο που ψωνίζω κλωστές και παραδίδουν μαθήματα μόλις πιάσω δουλειά θα το βάλω στο πρόγραμμα!

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημέρα σας! μήπως καποια κοπέλα έχει κανένα σχέδιο μπομπονιέρας? Θα ήθελα να φτιάξω μόνη μου τις μπομπονιέρες του μωρού, κυρίως με βελονάκι με ενδιαφέρει. Ευχαριστώ.

:oops:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμένα μου αρέσει τρελά η σταυροβελονιά αν και δεν έχω τελειώσει ποτέ κανένα!. Πριν κανα χρόνο περίπου πήρα το πρώτο μου κάδρο αλλά ακόμα δεν το έχω τελειώσει!

 

Εν τω μεταξύ χαίρομαι που βλέπω ότι δεν είμαι η μόνη που μου αρέσουν. Ένιωθα ότι έχω "ξεμείνει" σε άλλη εποχή αλλά τελικά ευτυχώς όχι!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω τρέλα με το πλέξιμο ... Το χειμώνα έκανα άπειρα σκουφάκια και κασκολάκια στη μικρή μου... τώρα προσπαθώ να κάνω και κάτι σε μπλουζάκι.... Είναι πολύ δημιουργικό!!!!

Το κακό είναι ότι στο internet στα Ελληνικά δεν έχει σχέδια και οδηγίες.. ενώ σε άλλες γλώσσες έχει τα πάντα....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Αν πλέκετε με βελόνες ή βελονάκι, τότε σίγουρα πρέπει να μπείτε εδώ: www.ravelry.com . Είναι η μεγαλύτερη κοινότητα διαδικτυακών πλεκτριών από όλο τον κόσμο. Υπάρχουν και αρκετές Ελληνίδες.

Θα βρείτε άπειρα σχέδια και πολλή βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
ΠΟΣΤΑΡΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΩ!!!ΥΠΕΡΟΧΕς ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΕΣ ΜΠΡΑΒΟΟΟΟΟΟΟΟΟ

 

Ευχαριστώ με αυτό τον τρόπο το πέτυχα κι εγώ.:D

Λατρεύω κάθε τι που μπορεί να φτιάξει κανείς με τα χεράκια του, απ το πιο απλό έως το πιο σύνθετο, φαντασία και όρεξη, με τα παιδιά τριγύρω είναι αδύνατο, αλλά έχουμε μια ζωή μπροστά μας ε;:P

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια έχετε παραγγείλει από εδώ?http://www.yarn-paradise.com/

 

λέω να πάρω μαλλί να κάνω κασκόλ και κανένα σκουφάκι αν τα καταφέρω....

 

τα είχα παρατήσει αλλά τώρα που κλείστικα πάλι μέσα πάλι με το κεντιμα,πλέξιμο, ραψιμο θα εκτονωθώ νομίζω:lol:

9Onsp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια το μελέταγα εδώ και μήνες. Ολο έλεγα στη μάνα μου να μου ξεθαψει βελόνες και μαλλί για να μου τα ξαναθυμίσει, αλλά όλο το παρατάγαμε. Εδώ και λίγες μέρες το έκανα. Ο λόγος είναι γιατί κάνω δίαιτα και θέλω να απασχολώ τα χέρια μου και το μυαλό μου και για να ξεχνάω και το τσιγάρο. Μέχρι στιγμής ΄κάνω μάλλον ασκήσεις, αλλά είναι καλή απασχόληση τελικά. Και ειδικά τώρα το χειμώνα!!

1ciWp3.pngnEMKp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...