Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ψαλίδες SOS Υποφέρουμε....


tboys

Recommended Posts

πριν 5 μήνες είχε η απο πάνω μου έντονο πρόβλημα απο αυτές...τις έβρισκε και στα ρούχα που άπλωνε φαντάσου (σε αντίθεση με μένα δεν είχα βρει καμμία)...έκανε απεντόμωση για κατσαρίδες μονο όμως γιατι είχε παιδιά που περπατούσαν ...βέβαια μετα απο αυτό δεν τις ξαναείδε :roll::roll: παρόλου που για τις ψαλίδες έχουνε άλλο φάρμακο....τώρα στην δικιά σου περίπτωση με μωράκι δεν ξέρω ίσως και να κάνει ....ρωτα σε μια εταιρεία...πάντως οικονομικά συμφέρει αν γίνει ταυτόχρονα με το διαμέρισμα σου και σε όλη την πολυκατοικία πληρώνεις το μισό της επίσκεψης...

 

(και εντελώς πληροφοριακά αν θέλει καμμια να την πω για το φάρμακο που ρίχνουνε οι εταιρείες απεντομώσεων για τις κατσαρίδες εδώ είμαι--:-D)

 

Να σε ρωτήσω ποιο είναι το ειδικό φάρμακο για τις ψαλίδες???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 3 months later...

Το επαναφέρω γιατί φαίνεται να μας ξαναθυμήθηκαν...

Είδα σήμερα μία και θυμήθηκα τα περυσινα ξινά... Τα ρούχα τα έχω απλώσει μέσα στα καλοριφέρ παρόλο που δεν λειτουργούν.

Καμιά εμπειρια με τη βάγια έχουμε.

Γμτ δε θα ήθελα απεντόμωση από τόσο νωρίς, ακόμα καθόμαστε στο μπαλκόνι ....

 

και ξανα λέω ΑΗΔΙΑΣΤΙΚΕΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις

  • 4 χρόνια μετά...

Επαναφέρω το θέμα γιατί έχω σοβαρό πρόβλημα! έχουμε γεμίσει με ψαλίδες. Φοβάμαι να απλώσω ρούχα και δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω απολύμανση γιατί έχω δύο μωρά. Δεν ξέρω αν σας έχει τσιμπήσει ποτέ, εμένα 2 φορές και ο πόνος είναι τρομερός για μερικά λεπτά. Δεν με νοιάζει για εμένα, τα παιδιά δεν θέλω να μου τσιμπήσουν... θα τρελαθώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Επαναφέρω το θέμα γιατί έχω σοβαρό πρόβλημα! έχουμε γεμίσει με ψαλίδες. Φοβάμαι να απλώσω ρούχα και δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω απολύμανση γιατί έχω δύο μωρά. Δεν ξέρω αν σας έχει τσιμπήσει ποτέ, εμένα 2 φορές και ο πόνος είναι τρομερός για μερικά λεπτά. Δεν με νοιάζει για εμένα, τα παιδιά δεν θέλω να μου τσιμπήσουν... θα τρελαθώ!

 

Πες μας μερικές λεπτομέρειες, πχ

- εμφανίζονται σε συγκεκριμένο δωμάτιο,

- είσαι σε μονοκατοικία ή διαμέρισμα σε όροφο,

- έχει γειτονικά οικόπεδο,

- μήπως κάποιος εσείς ή κάποιος γείτονας έχει κότες ή πουλιά με σποροτροφές,

- τις βρίσκεις και μέσα και έξω από το σπίτι,

 

όλα τα παραπάνω θα σε βοηθήσουν να εντοπίσεις που είναι η φωλιά.

Εμείς την είχαμε εντοπίσει στο ταβάνι της βεράντας, στο κουφωμα της γυψοσανίδας που κρέμεται ένα φωτάκι.

Μέναμε στον πρώτο όροφο. Ο γείτονας από πάνω είχε πολλά ωδικά πτηνά, ενώ δίπλα είχαμε οικόπεδο ακαθάριστο, και μια εγκατηλειμένη οικοδομή.

 

Απεντόμωση στη φωλιά και μετά μόνο κατά λαθος ξαναεμφανίστηκαν. Βεβαια τα πτηνά και τα οικόπεδα παρέμειναν, αλλά δεν είχαμε αποικία στη βεράντα...

Επίσης η μονη τους πρόσβαση μέσα στο σπίτι ήταν μεσα από τη σωλήνα του κλιματιστικού που είχαμε σε εκείνη τη βεράντα.

 

Για δες και πες...

Link to comment
Share on other sites

Είναι διάσπαρτα τα σημεία που τις έχω δει, εξωτερικά στην βεράντα μας όπου απλώνω τα ρούχα μου αλλά και μέσα στο σπίτι, περισσότερο στην κουζίνα όπου βγαίνει στην βεράντα.

Είμαστε μονοκατοικία υπερυψωμένη, πτηνά δεν εκτρέφουν στην γειτονιά, ένα οικόπεδο υπάρχει δίπλα μας βρώμικο με πολλές πολλές γάτες που νομίζω πως δεν έχει σημασία.

Τις έχω βρει και στο μπάνιο αλλά και στα υπνοδωμάτια και στο χωλ.

Εχω την αίσθηση ότι βρίσκονται στην βεράντα και μπαίνουν στο σπίτι μέσω των ρούχων που μαζεύω αλλά και απ' την μπαλκονόπορτα της κουζίνας, όπου όλο τις "τσακώνουμε" επάνω στην σίτα.

Τι κάνουμε; λες να ψεκάσω την βεράντα και να ησυχάσω;;; μακάρι....

Πάντως εδώ και μία εβδομάδα είναι εξαφανισμένες. Απ' το κρύο;;; πεθαίνουν; κοιμούνται;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...