Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ψαλίδες SOS Υποφέρουμε....


tboys

Recommended Posts

Τώρα θα μου πείτε είναι θέμα αυτό βραδιάτικα?

Ναι είναι θέμα...

Τίς τελευταίες 10 ημέρες έχουμε γεμίσει. Μένω στον τέταρτο όροφο καινούριας πολυκατοικίας, δεν έχω ούτε μία γλάστρα στο μπαλκόνι μου, δεν υπάρχουν καθόλου φυτά γύρω γύρω αλλά εμείς έχουμε ψαλίδες.

Δεν ξέρω τι να κάνω ούτε ρούχα δεν απλώνω πλέον στο μπαλκόνι γιατί πάνε και κάθονται επάνω. Είμαστε συνέχεια κλειστά, και με τις σίτες που βάζω φοβάμαι ότι θα περάσουν από κάτω έχω ήδη δει 3 μέσα στο σπίτι αλλά για το μπαλκόνι ούτε λόγος. Σήμερα κάναμε απεντόμωση αλλά δε βλέπω φως. Άσε που πάνε και κάθονται πάνω στις σίτες...

Είμαι σε απόγνωση με 2 μωρά σπίτι εκ των οποίων το ένα μπουσουλάει...

Καλά για να βγούμε στο μπαλκόνι ούτε λόγος, ένα τσιγάρο που πάμε να κάνουμε ο ένας το κάνει και ο άλλος φυλάει τσίλιες... είμαστε και λίγο φοβιτσιάριδες με τα έντομα ...

 

Έχετε καμιά ιδέα...

 

Παρακαλώ συμφορουμίτες και συμφορουμίτισες βοηθήστε με έχω μαζέψει τα άπειρα ρούχα σπίτι και δεν έχω που να τα στεγνώσω.....

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και για να το κάνω ακόμα πιο λιανά, θέλω να εξαφανιστούν από τη ζωή μου, τις μισώωωωωωωωωωωωωωωω

 

και ας μου πουν οτιδήποτε οι οικολόγοι, γιατί δε νομίζω να υπάρχει κανένας που να μην τον ενοχλέι να βρίσκει αυτά τα απαίσια έντομα πάνω σε σεντόνια, φανελάκια και βρακάκια μωρών παιδιών

 

ουφ...

 

για πέτε καμιά λύση

 

pleaseeeeeeeeeee

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς εκείνες τις μακριές με τα πολλά ποδάρια που όταν είναι μεγάλες,είναι πολλή σκληρές και δεν σκοτώνονται εύκολα?

Τις μισώ!!!!

Βρίσκω πότε πότε έξω από το σπίτι κάτω από γλάστρες.Στο σπίτι έχω δει 2 φορές,μια μέρα περπατούσε μια μικρή πάνω στο πόδι μου.

Όμως αφού δεν έχει γλάστρες από που έρχονται?

Δεν ρωτάς καμμιά εταιρία απεντόμωσης?

Πω πω,τρομερό είναι και μόνο που το σκέφτομαι......

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

Είναι η εποχή.....υπομονή θα περάσει κι αυτό...

Έχω κι εγώ αρκετές, αλλά τουλάχιστον εγώ και λουλούδια έχω και γύρω γύρω υπάρχουν φυτά.....

Πάντως λίγη προσοχή χρειάζεται γιατί τσιμπάνε οι άτιμες και πολύ κουράγιο μέχρι να πιάσει λίγο κρύο και να ψοφήσουν ή να κοιμηθούν ή να κάνουν ότι θέλουν τέλος πάντων οι αηδιαστικές....

Τα ρούχα είναι ένα θέμα...όσο προσεκτικά και να τα κοιτάς και να τα τινάζεις μπορεί κάποια κρυμμένη καλά να μπει και στο σπίτι....

Μια ώρα κάνω τέτοια εποχή να μαζέψω ρούχα...έλεος!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελένη σε ευχαριστώ για την απάντηση, τα είδα και εγώ αυτά εχθές το βράδυ και θα δοκιμάσω τη λύση με την τριμμένη βάγια

 

sesame έλα μου ντε από που μου έρχονται οι αηδιαστικές...

Χαίρομαι πολύ που κάποιος με καταλαβαίνει με τα ρούχα γιατί με λένε υπερβολική...

 

Το καλό είναι ότι εχθές κάναμε απεντόμωση και σήμερα δεν έχω δει ακόμα αλλά φυσικά δεν τολμάω να βγάλω ρούχα έξω, μας είπαν ότι γουστάρουν την υγρασία οι άτιμες...

 

Πάντως το φαινόμενο είναι γενικό στην περιοχή μου, υπομονή τι να κάνουμε. Θα σας ενημερώσω και με τη βάγια...

 

Ευχαριστώ και πάλι κοριτσάκια !!!

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τις ψαλίδες το έχω περάσει κι εγώ!!!Έβαλα βάγια σε όλη τη βεράντα, και είναι και τεράστια η βεράντα μου!!!Έχω παρατηρήσει πως βγαίνουν όταν βρέχει, ο άντρας μου λέει μπορεί να έρχονται με το νερό της βροχής!!! Σχετικά με τα ρούχα κάνω check κάθε φορά, με έχει κουράσει αυτό... :mad:

Τα φύλα βάγιας αφήνουν χρώμα στο μπαλκόνι, που ευτυχώς φεύγει εύκολα με πλύσημο :D

Link to comment
Share on other sites

ναι , βάγια είναι το ίδιο με δάφνη.

Άντε ,και καλή επιτυχία :D

Ο άντρας μου με δουλεύει που γέμισα τη βεράντα, όμως όταν τον φωνάζω να μαζέψει τις ψαλίδες που βρίσκω εκεί να δείτε προσοχή!!! :lol:

και φυσικά μετά,τον δουλεύω εγώ με τη σειρά μου :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ρε κορίτσια τωρα διαβασα κ γω...

τι πραγμα κ αυτο

 

κ μενα τωρα κανα 1μιση χρονο εχω κουραστεί με το μάζεμα των ρούχων

δε καταλαβαινω τι γινετε!!!

πανε κ κάθονται συνηθως στις κάλτσες ακριβως από την από κάτω μερια που πιάνει το μανταλάκι

ούτε λουλούδια έχω , κ μένω κ καρακέντρο

εχω φρικάρει , φοβάμαι να μαζεψω τα ρούχα

 

εντωμεταξυ επειδη ζω χρόνια σε αυτο το σπίτι....τωρα τελευταια συμβαίνει!!!

 

ρωταω μεγαλες γυναικες π.χ θεία, μαμά κ οποια νοικοκυρα κ σε καμια δεν εχει τυχει

 

κατι παίζει πάντως, ή εχουν γίνει πολλές ή φταινε τα απορρυπαντικα

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites

να πω κι εγω το ιδιο?καθε φορα μαζευω τα ρουχα και τα ψαχνω ,βαζω και το χερι μεσα στα φορμακια στα ποδια γιατι κρυβοντε οι ατιμες...μπλιααααχ...τις συχαινομαι αφανταστα..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως κάθε τέτοια εποχή σε αυτή την περιοχή που ζω αντιμετωπίζω πρόβλημα....μόνο για ένα ενάμισυ μήνα περίπου...μετά εξαφανίζονται πάλι...

Να ρωτήσω κάτι...αν αντί να βάλουμε δάφνη στα μπαλκόνια, φυτέψουμε σε κανά δυο γλάστρες έχει το ίδιο αποτέλεσμα?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως φαίνεται να σώθηκα με την απεντόμωση (φτου φτου φτου)

 

Κάναν όμως και στους εξωτερικούς χώρους της πολυκατοικίας, σκεφτείτε το σοβαρά, μου στόιχισε μόνο πέντε ευρώ.

Φυσικά τα παιδιά δεν έχουν βγει ακόμα στο μπαλκόνι. Αυτό με τη βάγια δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα. Ενημερώστε μας αν δείτε διαφορά....

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικά προσοχή στις σφουγγαρίστρες, πάνε και φωλιάζουν εκεί.

 

Εγώ πλέον τις βάζω κατευθείαν σε ντουλάπα και ας μην έχουν στεγνώσει καλά...

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

tboys οι ψαλιδουλες μπροστα σ'αυτο που ειχα εγω πριν 3-4 χρονια ειναι πτεσμα.Μαυρα σκουλικια εκεινα τα σκληρα που αν τα σκοτωσεις βρομανε.Ακριβως απεναντι απο το σπιτι εχουμε νηπιαγωγειο το οποιο ειχε κλεισει λογω των σκουλικιων η εταιρεια εξοντωσης εντομως μου ειχει πει οτι δεν τα πιανει τιποτα.Τωρα βρισκω που και που αλλα οχι σ'αυτη την κατασταση τοτε που τυχαινε να εβρισκα και πανω στην κουρτινα.Αν γνωριζετε εξολοθρευση αυτων παρακαλω ενημερωστε

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα κι άλλο ένα "καλό" του να μένεις στο κέντρο της Αθήνας...! Δεν έχει ζουζούνια...

 

Ναι βρε!Εχουν ψοφησει απο το καυσαεριο :D ...να δουμε εμεις ποσο θα αντεξουμε...

Link to comment
Share on other sites

tboys οι ψαλιδουλες μπροστα σ'αυτο που ειχα εγω πριν 3-4 χρονια ειναι πτεσμα.Μαυρα σκουλικια εκεινα τα σκληρα που αν τα σκοτωσεις βρομανε.Ακριβως απεναντι απο το σπιτι εχουμε νηπιαγωγειο το οποιο ειχε κλεισει λογω των σκουλικιων η εταιρεια εξοντωσης εντομως μου ειχει πει οτι δεν τα πιανει τιποτα.Τωρα βρισκω που και που αλλα οχι σ'αυτη την κατασταση τοτε που τυχαινε να εβρισκα και πανω στην κουρτινα.Αν γνωριζετε εξολοθρευση αυτων παρακαλω ενημερωστε

 

:shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

Αχχχχχχχχχχχχχχχ κι εγώ είχα πολλές το καλοκαίρι!!!!!!! :?:?

 

Τώρα δενν πολυβλέπω!!!Μάλλον πήρα τα μπογαλάκια τους. Ευτυχώς γιατί είχα αρχίσει να γίνονται κατοικίδια μας!!!! :?:?:lol::lol:

 

Ας ελπίσουμε ότι το χειμώνα δεν θα τις ξαναματαδούμε!!!!

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Είχαμε το πρόβλημα με τις ψαλίδες στο ένα από τα 2 μπαλκόνια (1ος όροφος). Κάναμε απεντόμωση και για 1 μήνα μαζεύαμε ψόφιες απ' το μπαλκόνι και ζωηρότατες μέσα από το παιδικό δωμάτιο, όσες είχαν καταφύγει στο κλιματιστικό ή στις μεσοτυχίες στις μπαλκονόπορτες.

 

Ηρεμήσαμε.

 

Φέτος το σενάριο ξανάρχισε. ήδη περιμένουμε εταιρία για απεντόμωση, το μπαλκόνι έιναι σε αχρησία, και θα δοκιμάσω τα φύλλα βάγιας....

 

Μήπως υπάρχει κανένα άλλο κόλπο....?

Link to comment
Share on other sites

1. σκεφτόμαστε να πάρουμε γλάστρες με φυτά για το μπαλκόνι. Αυτές οι ψαλίδες έχουν κάποια προτίμηση σε συγκεκριμένα φυτά;

 

2. μέσα στο σπίτι σε όλα τα δωμάτια βρίσκω ένα ζωύφιο που δε ξέρω πως να το ονομάσω. Είναι μικροσκοπικό και περπατάει στους τοίχους, στα πλακάκια ακόμα και μέσα στα ντουλάπια. Ψάχνω να βρω από που βγαίνουν και δε μπορώ. Έχετε καμιά ιδέα πως εξολοθρεύονται;

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 μήνες είχε η απο πάνω μου έντονο πρόβλημα απο αυτές...τις έβρισκε και στα ρούχα που άπλωνε φαντάσου (σε αντίθεση με μένα δεν είχα βρει καμμία)...έκανε απεντόμωση για κατσαρίδες μονο όμως γιατι είχε παιδιά που περπατούσαν ...βέβαια μετα απο αυτό δεν τις ξαναείδε :roll::roll: παρόλου που για τις ψαλίδες έχουνε άλλο φάρμακο....τώρα στην δικιά σου περίπτωση με μωράκι δεν ξέρω ίσως και να κάνει ....ρωτα σε μια εταιρεία...πάντως οικονομικά συμφέρει αν γίνει ταυτόχρονα με το διαμέρισμα σου και σε όλη την πολυκατοικία πληρώνεις το μισό της επίσκεψης...

 

(και εντελώς πληροφοριακά αν θέλει καμμια να την πω για το φάρμακο που ρίχνουνε οι εταιρείες απεντομώσεων για τις κατσαρίδες εδώ είμαι--:-D)

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...