Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

καρουμπαλο -ΕΠΕΙΓΟΝ-


Recommended Posts

Καλά θυμόμουν ότι κάπου το είχα ξαναγράψει οπότε με αντιγράφω από

το thread Πόσο συχνά πέφτουν τα παιδιά σας????

Γειά σου,

στα χτυπήματα χρησιμοποιώ άρνικα ή βούτυρο και αν υπάρχει υποψία ότι

μπορεί να δημιουργηθεί καρούμπαλο πάγο ή πιέζεις με κέρμα (αν έχει ήδη

δημιουργηθεί δεν μπορείς να κάνεις και πολλά)για το κέρμα δεν είμαι απόλυτα σίγουρη είναι γιατροσόφι της γιαγιάς και δεν ξέρω αν ισχύει.

φυσικά εννοείτε ότι δεν

βάζουμε τίποτα από αυτά που προανέφερα σε ανοιχτές πληγές για ήδη

υπάρχουσες μελανιές νομίζω πως το ανθόνερο τις βοηθάει να φύγουν

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μην ανησυχείς και εγω πριν κανενά δίμηνο είχα το ίδιο πρόβλημα αλλά πλέον το έχω ξεπεράσει γιατί κάθε εβδομαδά πλέον η Μυρτώ έχει και απο ένα καρουμπάλο στο ίδιο σημείο,στο μέτωπο και πάντα απο την δεξιά πλευρά.

 

Κι εμένα πάνω από το δεξί μάτι είναι το καρούμπαλο.

Σας ζάλισα.

Αλλά σας ευχαριστώ για την συμπαράσταση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχοντουλα μου, ελπιζω να μην ειναι κατι σοβαρο...και εμας η μικρη ειχε πεσει προς τα πισω πανω στο μαρμαρο απο τον καναπε και εκανε ενα τεραααστιο καρουμπαλο στο πισω μερος του κεφαλιου...τρελαθηκαμε....αυτο που προτεινει η φιλη παραπανω για τον υπνο να το κανεις, προσπαθησε περιπου ανα 3-4 ωρες να το ξυπμας ελαφρα... επισης προσεχε και για τον εμετο που εγραψαν τα κοριτσια..ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ευχομαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Οταν η κορη μου επεσε απο το κρεβατι μας, εκανε μετα απο λιγες μερες ενα τεραστιο καρουμπαλο, το οποιο ηταν αιματωμα. Εμεις παμε σε ομοιοπαθητικο παιδιατρο, και το καταπολεμησαμε με ομοιοπαθητικο φαρμακο. Απορροφηθηκε το αιματωμα σε μια εβδομαδα.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως!!!!Βουτυρο βαζουν και στον παιδικο σταθμο που δουλευει η μαμα μου.

 

 

Καλησπέρα. Βούτηρο βάζουμε και πάνω σε μελανιές; Πόσες φορές πρέπει να το επαναλάβουμε. Δεν βλέπω και σπουδαία αποτελέσματα στη μικρή μου και αναρρωτιέμαι μην δεν κάνω κάτι καλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Έψαξα να βρω τι topics έχουν ανοίξει για το θέμα "καρούμπαλο", γιατί πραγματικά θέλω να δώσω τα φώτα μου σαν παθούσα.

Εκτός από το βούτηρο που είναι πολύ καλό όπως είπατε παραπάνω, υπάρχει μία θαυματουργή κρέμα που λέγεται "arnicare" και είναι φυτική.

 

Η μικρή μου παραπάτησε πριν καμία 10αρία μέρες και έπεσε μέ ΟΛΗ της τη δύναμη πάνω στον τοίχο. Έλειπα στη δουλειά και με πήρε τηλέφωνο η μαμά μου, κατατρομαγμένη. Αφού της έβαλε βούτηρο και τα σχετικά ήρθα και εγώ σφαίρα...

Το θέαμα ήταν φοβερό... Όλο μέτωπο του μωρού προεξείχε τουλάχιστον 5-6 εκατοστα... Σαν κάτι εξωγήινους... Μόλις την είδα έβαλα τα κλάματα... (να σας πω πως θεωρούμαι γενικά ψύχραιμη μαμά). Την βούτηξα όπως ήταν και την πήγα στον παιδίατρο, γιατί με τέτοιο πρίξημο πίστευα ότι μπορεί να έχει πάθει και τίποτα πιο σοβαρό. Ο παιδιάτρος την εξέτασε και μου είπε ότι όντως την είχε φάει πολύ γερά και ότι έχει ελαφριά διάσηση... Μου είπε για αυτή την κρεμούλα και μου έδωσε κάποιες οδηγίες για το βράδυ (σε περίπτωση εμετού κτλ). Αμέσως πήγα στο φαρμακείο να την αγοράσω και πριν προλάβω να πω το όνομα της κρέμας, μου το είπε ο φαρμακοποιός.

Για να μην τα πολυλογώ την βάλαμε το ίδιο βραδυ και 3 μέρες μετά... ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΝ ΣΗΜΑΔΙ!!! Αν βλέπατε πως ήταν το παιδί 1 ώρα μετά το χτύπημα θα καταλαβαίνετε γιατί είμαι τόσο εντυπωσιασμένη....

Στο παρελθόν έχει ξανακάνει καρούμπαλο (σε νορμάλ πλαίσια, όχι σαν αυτό που έκανε πρόσφατα...) και το βουτηράκι βοήθησε πολύ. Αλλά αυτήν την κρέμα θα την διαφημίζω όσο μπορώ γιατί ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ.

Νόμιζα ότι θα της έμενε σημάδι για μήνες... αλλά ευτυχώς!!!

I LOVE LOVE LOVE MY LOVEs!!!

kk3v338aind9kxn9.png

 

kk3v94dfbst5o12x.png

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα να βρω τι topics έχουν ανοίξει για το θέμα "καρούμπαλο", γιατί πραγματικά θέλω να δώσω τα φώτα μου σαν παθούσα.

Εκτός από το βούτηρο που είναι πολύ καλό όπως είπατε παραπάνω, υπάρχει μία θαυματουργή κρέμα που λέγεται "arnicare" και είναι φυτική.

 

 

Σοφια το ομοιοπαθητικο φαρμακο που χρησιμοποιησαμε εμεις οπως γραφω παρακατω, ηταν η άρνικα, αλλα σε χαπι, οχι σε αλοιφη. Την αλοιφη τη χρησιμοποιουσα εγω κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης για τους πονους της σκολιωσης.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το_καρούμπαλο_είναι_πάντα_αιμάτωμα,κεφαλαιμάτωμα_για_την_ακρίβεια,και_βοηθάει_κομπρεσσούλα_με_αλουμινόνερο,όταν_εγκατασταθεί,ενω_σα_πρώτη_βοήθεια_με_σκέτο_νερό

eNortjKzUjI0MDQ2N1eyBlwwFWEC0A,,66.pngeNortjKzUjI0MDQ2N1OyBlwwFV4Czw,,54.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

εμένα χθές σηκώσαμε τον μικρό (4,5 μηνών) στο χαμηλοτάβανο μπάνιο για να τον βάλουμε μέσα στον μάρσιπο και έτσι όπως τον σήκωσα και με λίγη φόρα, χτύπησε το κεφάλι του στο ταβάνι!! έκλαψε αμέσως κι έκανε κι έναν εμετό αμέσως (είχε φάει πρίν 1 ώρα και γενικά έκλαιγε πρίν). η παιδίατρος μου είπε να τον παρακολουθώ να μην κανακάνει εμετό (δεν ξαναέκανε) και να μην έχει υπνηλία. ευτυχώς οι αντιδράσεις του φαίνονται οκ. αλλά ανησυχώ πολύ και νοιώθω πολλές τύψεις. καμιά με παρόμοια εμπειρία? φοβάμαι γιατί είναι πολύ μωρούλι ακόμα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 10 months later...

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

 

Πριν τρεις ώρες περίπου η μεγάλη μου κόρη σκαρφάλωσε στον καναπέ και έπεσε, με αποτέλεσμα να βγει ένα τεράστιο καρούμπαλο ακριβώς πάνω απο το αριστερό της μάτι. Διάβασα τις απαντήσεις σας στο θέμα, επικοινωνήσαμε και με νοσοκομείο, παιδίατρο κλπ, αλλά είμαι αγχωμένη. Δεν έχω ξαναδεί τόσο μεγάλο καρούμπαλο και μου φαίνεται πως μίκρυνε το ματάκι της από το πρήξιμο.Επίσης, χτύπησε και τα δόντια της και έτρεχαν αίμα. Δεν έκανε εμετό και μόλις τώρα κοιμήθηκε. Προσπάθησα να την κρατήσω σε εγρήγορση και σωματική και νοητική.Φαίνεται ήρεμη τώρα, αλλά δεν μπορώ να ησυχάσω...

 

Ουφ, όλο αναποδιές μας συμβαίνουν, και πάντα τέτοιες μέρες...Έχω πανικοβληθεί...

 

Να σημειώσω ότι τέλη Μαρτίου θα γίνει τριών ετών. Οποιαδήποτε πρόσθετη πληροφορία ή οδηγία θα ήταν ευπρόσδεκτη.

 

(Κι η καημένη χάρηκε τόσο πολύ το πρωί με τον Άγιο Βασίλη και τα δώρα που πήρε...)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

κοριτσια σημερα ειχα το μπεμπη στο mei tai και καθως εσκυψα να παρω κατι απο το ψυγειο χτυπησε το κεφαλακι του στην πορτα(γωνια)εκλαιγε αρκετα και μετα καταλαβα πως ειχε χτυπησει το ματακι του(ειχε κανει μελανιτσα)κ το κεφαλακι ειχε λιγο κοκκινησει...να ανησυχησω?κοιμηθηκε μετα απο λιγο για μεσημερι και μετα παλι το βραδυ στις 21.00..ηταν ζωηρος!δεν πηρα παιδιατρο...!τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...