Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κόβεται το επίδομα των τριτέκνων?


NASIA

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 498
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Την ερχόμενη Πέμπτη, 11 Οκτωβρίου, θα καταβληθούν σε 418.279 οικογένειες τα οικογενειακά επιδόματα του Ε΄διμήνου του 2012, από τον Οργανισμό Γεωργικών Ασφλίσεων (ΟΓΑ).

 

Πρόκειται για το πολυτεκνικό επίδομα, το επίδομα τρίτου παιδιού, το πολυτεκνικό επίδομα στις τρίτεκνες οικογένειες, την εφάπαξ παροχή και την ισόβια σύνταξη.

 

Σύμφωνα με ανακοίνωση του Οργανισμού, οι πληρωμές θα καταβληθούν με πίστωση λογαριασμού τράπεζας ή των Ελληνικών Ταχυδρομείων (ΕΛ.ΤΑ).

 

ΑΥΤΟ ΑΦΟΡΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝΕ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙ ΠΟΙΟ ΜΗΝΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΟΥΣ?

Link to comment
Share on other sites

Την ερχόμενη Πέμπτη, 11 Οκτωβρίου, θα καταβληθούν σε 418.279 οικογένειες τα οικογενειακά επιδόματα του Ε΄διμήνου του 2012, από τον Οργανισμό Γεωργικών Ασφλίσεων (ΟΓΑ).

 

Πρόκειται για το πολυτεκνικό επίδομα, το επίδομα τρίτου παιδιού, το πολυτεκνικό επίδομα στις τρίτεκνες οικογένειες, την εφάπαξ παροχή και την ισόβια σύνταξη.

 

Σύμφωνα με ανακοίνωση του Οργανισμού, οι πληρωμές θα καταβληθούν με πίστωση λογαριασμού τράπεζας ή των Ελληνικών Ταχυδρομείων (ΕΛ.ΤΑ).

 

ΑΥΤΟ ΑΦΟΡΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝΕ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙ ΠΟΙΟ ΜΗΝΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΟΥΣ?

Καλημερα......εγω τα υπεβαλλα το δεκεμβρη του 2011....αυτος ο μηνας ειναι η πρωτη φορα που θα πληρωθουμε....για να μαθεις αν εισαι μεσα πρεπει να παρεις τηλ στον ογα....εγω το ξερω απο τον προηγουμενο μηνα γιατι πηρα τηλ στη πατρα γιατι εκει εξετασανε το φακελο μας και μου ειπε οτι θα ειμαι μεσα στις πληρωμες του οκτωμβρη.

τα τρια αγγελουδια μου!!!!!!

 

20/04/2008

05/12/2009

02/12/2011

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σημερα πληρώθηκαν οι τρίτεκνοι, ρε παιδιά πότε θα έρθει και η δική μας σειρά?Θεε μου τα έχω τόσο πολυ ανάγκη.

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πληρώθηκαν οι τρίτεκνοι, ρε παιδιά πότε θα έρθει και η δική μας σειρά?Θεε μου τα έχω τόσο πολυ ανάγκη.

 

To θεμα ειναι......ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ?????????

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!!!!!!!!!

χθες επιτελους μετα απο 10 μηνες πηραμε το επιδομα.....

δεν ξερω αν θα το ξαναπαρουμε.....αυτο ειναι το κακο......:(

τα τρια αγγελουδια μου!!!!!!

 

20/04/2008

05/12/2009

02/12/2011

Link to comment
Share on other sites

Την ερχόμενη Πέμπτη, 11 Οκτωβρίου, θα καταβληθούν σε 418.279 οικογένειες τα οικογενειακά επιδόματα του Ε΄διμήνου του 2012, από τον Οργανισμό Γεωργικών Ασφλίσεων (ΟΓΑ).

 

Πρόκειται για το πολυτεκνικό επίδομα, το επίδομα τρίτου παιδιού, το πολυτεκνικό επίδομα στις τρίτεκνες οικογένειες, την εφάπαξ παροχή και την ισόβια σύνταξη.

 

Σύμφωνα με ανακοίνωση του Οργανισμού, οι πληρωμές θα καταβληθούν με πίστωση λογαριασμού τράπεζας ή των Ελληνικών Ταχυδρομείων (ΕΛ.ΤΑ).

 

ΑΥΤΟ ΑΦΟΡΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝΕ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙ ΠΟΙΟ ΜΗΝΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΟΥΣ?

 

Από ΟΓΑ Αθήνας μου είπαν πως εξετάζουν τις αιτήσεις του Φεβρουαρίου 2012, ώστε να μπουν τα λεφτά τον Δεκέμβριο...εικάζω πως τώρα τον Οκτώβριο τον πρόλαβαν όσοι είχαν κάνει αίτηση μέχρι και Ιανουάριο του 2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Κορίτσια έχουμε κανενα νέο για το που βρίσκονται οι αιτήσεις στη ΘΕσ/νίκη ,σε ποιο μήνα?

 

πριν μια βδομάδα περίπου που ρώτησα, μου είπανε πως εξετάζουνε το μάρτιο

Link to comment
Share on other sites

πριν μια βδομάδα περίπου που ρώτησα, μου είπανε πως εξετάζουνε το μάρτιο

 

το Μάρτιο? Εγώ κατέθεσα τα χαρτιά μου 6/3/12 ,λες να έχω ελπίδα να τα πάρω Χριστουγεννιάτικα?Μακάρι θέε μου...

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

το Μάρτιο? Εγώ κατέθεσα τα χαρτιά μου 6/3/12 ,λες να έχω ελπίδα να τα πάρω Χριστουγεννιάτικα?Μακάρι θέε μου...

 

 

Τελικά τσάμπα την χαρά επήκα,σήμερα κατάφερα και έβγαλα γραμμή με τον ΟΓΑ ακόμα στον Ιανουάριο είναι..............

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά τσάμπα την χαρά επήκα,σήμερα κατάφερα και έβγαλα γραμμή με τον ΟΓΑ ακόμα στον Ιανουάριο είναι..............

 

τι γινεται; ο κάθε υπάλληλος λέει ό,τι θέλει;

Link to comment
Share on other sites

τι γινεται; ο κάθε υπάλληλος λέει ό,τι θέλει;

 

απ'ότι κατάλαβα νίνα μας δουλεύουν ψιλό γαζί, η υπάλληλος μάλιστα μου τόνισε ότι θα περιμένω ΠΑΡΑ πολύ γιατί λέει αναθέσαν σε όλους τους υπάλληλους και τα φάρμακα οπότε πάνε πίσω οι αιτήσεις των τριτέκνων.Αναρωτιέμαι ποτε δώσαν προτεραιότητα.

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟ ΟΓΑ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΑΜΕ 31/7 ΤΡΙΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΥΠΕΒΑΛΛΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΤΟ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ ΤΟΥ 2013 ΘΑ ΠΑΡΩ ΜΟΝΟ ΤΑ 2000 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 46.000 ΕΥΡΩ........

Link to comment
Share on other sites

απ'ότι κατάλαβα νίνα μας δουλεύουν ψιλό γαζί, η υπάλληλος μάλιστα μου τόνισε ότι θα περιμένω ΠΑΡΑ πολύ γιατί λέει αναθέσαν σε όλους τους υπάλληλους και τα φάρμακα οπότε πάνε πίσω οι αιτήσεις των τριτέκνων.Αναρωτιέμαι ποτε δώσαν προτεραιότητα.

 

Παρασκευή που μίλησα με υπάλληλο του ΟΓΑ μου είπε ότι τώρα εξετάζουν αιτήσεις του Δεκεμβρίου 2011....Όχι απλά μας δουλεύουν ,μας λένε ασύστολα ψέματα.Όταν της είπα ότι πλέον δεδομένων των οικονομικών συνθηκών οι οικογένειες έχουν περισσότερη ανάγκη με ρώτησε ότι σαν ανάγκη αναγνωρίζουνε μόνο αν τυχόν μας παίρνουν το σπίτι ή είμαστε άρρωστοι(φυσικά κλείνοντας το τηλέφωνο σταυροκοπιόμουν για κανά μισάωρο.....).

Σε ένα περίπου χρόνο από την στιγμή που ΠΑΡΑΛΑΒΑΝΕ την αίτηση στα κεντρικά θα γίνει περίπου η πληρωμή.Εγώ που κατέθεσα 22/2/2012 έφτασε η αίτηση στα κεντρικά 15/3/2012.Άτιμη κίνηση.....Λυπάμαι που δίνω άσχημα νέα...Μακάρι κάποιος άλλος να έχει διαφορετική ενημέρωση...

ΜΠΕΜΠΟΥΛΕΣ

Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι.κατεθεσα τα χαρτια τον γεναρη κ θα πληρωθω τον δεκεμβρη.πριν χρονισει το παιδι(στην αττικη)δεν παιρνεις επιδομα.α!απο 2013 αλλαζουν τα πραγματα.ουτε οι ιδιοι δεν ξερουν τι θα δινουν.το σε ποιους ειναι αλλη μεγαλη ιστορια!

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

Οποιος προλαβει το Δεκεμβρη να παρει κατι εχει καλως....

Οι υπολοιποι την πατησαμε αφου δεν βλεπω να υφισταται κρατος απο το νεο ετος....Και αν υφισταται θα ειναι χρεωκοπημενο...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα ότι με τα νέα μέτρα για να πάρει ολόκληρο το τρομερό ποσό των 1.500,00 ευρώ για 3 παιδιά θα πρέπει να έχει οικογενειακό εισόδημα μέχρι 11.000,00 .Δηλαδή υπάρχει άνθρωπος που πιστεύει ότι είναι πολύ φυσιολογικό να υπάρχει 5μελής οικογένεια που να ζει με 785,00 ευρώ τον μηνα?????????ΤΕΛΙΚΑ όντως σε άλλη χώρα ζούμε.......

ΜΠΕΜΠΟΥΛΕΣ

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να κάνω μια πολύ χαζή ερώτηση αλλά αν θέλει κανείς ας μου απαντήσει,αν η χώρα επιστέψει στις δραχμές εμείς υπάρχει περίπτωση να τα πάρουμε έστω και σε δραχμές?

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα ότι με τα νέα μέτρα για να πάρει ολόκληρο το τρομερό ποσό των 1.500,00 ευρώ για 3 παιδιά θα πρέπει να έχει οικογενειακό εισόδημα μέχρι 11.000,00 .Δηλαδή υπάρχει άνθρωπος που πιστεύει ότι είναι πολύ φυσιολογικό να υπάρχει 5μελής οικογένεια που να ζει με 785,00 ευρώ τον μηνα?????????ΤΕΛΙΚΑ όντως σε άλλη χώρα ζούμε.......

 

Εκει θα μας φτασουνε πολυ συντομα.....να ζουμε με ψιχουλα....

Link to comment
Share on other sites

Μέσα σε αυτό το κατάπτυστο νομοσχέδιο το μοναδικό μέτρο που θα ισχύσει όχι από την αρχή του χρόνου αλλά από 1/11/2012 είναι οι περικοπές στα πολυτεκνικά επιδόματα!Ειλικρινά δεν έχω τι να πω για όλους αυτούς που είναι μέσα στην Βουλή και νομίζουν ότι έτσι σώζουν την χώρα..

ΜΠΕΜΠΟΥΛΕΣ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...