Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΚΑΙ ΜΟΥΔΙΑΣΜΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ?


Recommended Posts

αρχισε και σε μενα το μουδιασμα στ δαχτυλα των χεριων απο τη στιγμη που μπηκα στο μηνα μου. ρωτησα τη γιατρο και ειπε οτι ειναι συνδρομο καρπιαιου σωληνα και αυτο εινια συχνιο στην εγκυμοσυνη. το ανησυχητικο ηταν οτι ειπε οτι μπορει να φυγει μετα τη γεννα μπορει και οχι και να μεινει για παντα.

 

ρωταω λοιπον αν εσας που σας παρουσιαστηκε σας εφυγε η ανα εχει μεινει και αν εχετε κανει καποιες ειδικες εξετασεις απο εκει και περα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμένα αυτό το σύνδρομο παρουσιάστηκε στις εγκυμοσύνες μου και δυστυχώς δεν πέρασε ποτέ. Στην εγκυμοσύνη γίνεται κατακράτηση υγρών για να επανέλθουν οι μυς κλπ πρέπει να περάσει ένα 6μηνο μετά το τοκετό, αν συνεχίζουν και μετά τα μουδιάσματα πρέπει να το παρακολουθήσετε.

Εγώ δυστυχώς πρέπει να εγχειρήσω και τα δύο χέρια γιατί εκτός από τις εγκυμοσύνες παίζει ρόλο και η υπερκόπωση.

Link to comment
Share on other sites

σ' ευχαριστω για την απαντηση. αυτο αρχισα να φοβαμαι, οτι δεν θα φυγει, γιατι και στην πρωτη εγκυμοσυνη εβγαλα ενα γαγγλιο στον αστραγαλο. δεν ξερω το κατα ποσο σχετιζεται αλλα φοβαμαι μηπως υπαρχει καποια συνδεση.

 

και δεν προκειται να γλιτωσω απο την υπερκοπωση και τωρα ειδικα με δυο μωρα.

 

ειναι ρευματολογικο το περιστατικο η ορθοπεδικο;

Link to comment
Share on other sites

Είναι ορθοπεδικό, το νεύρο που περνάει από το καρπό έχει γύρω του τένοντες από την υπερκόπωση αυτοί οι τένοντες "πρήζονται" και αρχίζουν να πιέζουν το νεύρο.

Η εγχείρηση είναι 10 λετπά υπόθεση με τοπική αναισθησία απλά μετά θέλει προσοχή για κανα μήνα τουλάχιστον σε βάρη κλπ. Αλλά οπως λες με δύο μωρά δύσκολα τα πράγματα!

Αυτό το μούδιασμα πάντως δεν υποφέρεται με τίποτα, ειδικά στον ύπνο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ασε που φοβαμαι οτι θα μου πεσει κανενα πραγμα απο τα χερια και θα πεσει πανω στον μικρο ο οποιος ειναι συνεχεια μεσα στα ποδια μου.

 

οντως μεσα στον υπνο μουδιαζουν πολυ, κυριως το δεξι σε μενα μαλλον λογω περισσοτερης κοπωσης.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα το δεξί είναι πολύ χάλια, και όντως μου είπε ο γιατρός ότι θα φθάσεις σε σημείο να σου πέφτουν πράγματα άπό τα χέρια χωρίς να το καταλάβεις.

Εγώ θα το προγραμματίσω μέσα στον επόμενο μήνα να πάω για το πρώτο.

Link to comment
Share on other sites

καλο κουραγιο με την επεμβαση. σ' ευχαριστω παρα πολυ που μου απαντησες. στοπρωτο παιδι δεν πρηστηκαν τα χερια μου. επαθα αργοτερα τενοντιτιδα. τωρα αν και τρωω αναλατο πρηστηκαν μολις μπηκα στο μηνα μου.

Link to comment
Share on other sites

οχι ρε μαμωτο εχει κανενα 10μερο που το παθαινω κ εγω,ξυπναω απο το μουδιασμα στο χερι.....κ αυτο δεν το ειχα ποτε πριν εγκυμοσυνης...

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ξερω οτι στην εγκυμοσυνη ειναι φυσιολογικο αλλα δεν το παθαινουν ολες οπως και με το πρηξιμο.Εγω ειμαι στην 24η εβδομαδα και δεν εχω πρηστει πουθενα(προσωπο,χερια,ποδια)τη βερα μου ν αφανταστει τη φοραω ακομα.Στην εγκυμοσυνη νομιζω λεγεται καρπιαιο συνδρομο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι βρε, δεν το παθαινουν ολες, εννοειται. αμα το παθεις τι γινεται. αυτο ειναι το θεμα.

 

παντως ειναι και ενοχλητικο και επικινδυνο απο τη στιγμη που δεν ειναι βεβαιο οτι θα υποχωρησει μετα τον τοκετο:?.

 

μακαρι να μην παθαιναμε τιποτα μρ τις εγκυμοσυνες αλλα.... αλλη διαβητη, αλλη πιεση, αλλη θυροειδη, αλλη το ενα αλλη το αλλο...

 

εμενα μετα την πιεση με βρηκε και αυτο τωρα. το οποιο δεν ξερουμε και πως να το προλαβουμε.. μαλλον φαινεται οτι δεν μπορουμε να κανουμε και πολλα πραγματα σε επιπεδο προληψης. οσο για την αντιμετωπιση καταλαβα οτι πρεπει να ειμαστε τυχερες να υποχωρησει

Link to comment
Share on other sites

βρε κορίτσια,εγώ δεν έχω αυτό το σύνδρομο και γενικώς δεν πονάω σε χέρια και πόδια ούτε είναι πρησμένα!

 

εκείνο που έχω εγώ και με δυσκολεύει στον ύπνο έιναι πόνος κάτω από το αριστερό στήθος!!

πολύ έντονος όμως!

σπάνια κάτω από το δεξί στήθος!

νιώθω λες και έχω σπάσει κόκκαλο!!

 

λέτε να μου μείνει και μένα αυτό και μετά τον τοκετό;;;

 

ο γιατρός με καθυσήχασε ότι είναι λόγω της μήτρας που έχει φτάσει μέχρι εκεί αλλά και λόγω της μικρής μου που είναι με τα πόδια της πάνω εκεί!χιχι!

 

πήγα και σε καρδιολόγο για να αποκλείσω και το θέμα της καρδιάς!

δεν ήταν φυσικά απο'κει!

αλλά ησύχσα!

 

με προβληματίζει μήπως μου μείνει και μετά όπως λέτε εσείς τώρα με το σύνδρομο καρπού!!

Link to comment
Share on other sites

ναι βρε, δεν το παθαινουν ολες, εννοειται. αμα το παθεις τι γινεται. αυτο ειναι το θεμα.

 

παντως ειναι και ενοχλητικο και επικινδυνο απο τη στιγμη που δεν ειναι βεβαιο οτι θα υποχωρησει μετα τον τοκετο:?.

 

μακαρι να μην παθαιναμε τιποτα μρ τις εγκυμοσυνες αλλα.... αλλη διαβητη, αλλη πιεση, αλλη θυροειδη, αλλη το ενα αλλη το αλλο...

 

εμενα μετα την πιεση με βρηκε και αυτο τωρα. το οποιο δεν ξερουμε και πως να το προλαβουμε.. μαλλον φαινεται οτι δεν μπορουμε να κανουμε και πολλα πραγματα σε επιπεδο προληψης. οσο για την αντιμετωπιση καταλαβα οτι πρεπει να ειμαστε τυχερες να υποχωρησει

Εχω διαβασει οτι καλο ειναι το βραδυ να φορας ναρθηκα στο χερι.Ο γιατρος σου τι λεει?

Link to comment
Share on other sites

Εμενα το μονο που μου προκαλεσε η εγκυμοσυνη ειναι υποθειροειδισμο αλλα παιρνω καθε μερα ενα χαπι και ειμαι ενταξει μετα την εγκυμοσυνη δεν θα το εχω απο οτι ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πει, οτι ειναι αυτο το συνδρομο και οτι μπορει να φυγει μπορει και να μη φυγει. ετσι κι αλλιως τωρα γενναω οποτε ελπιζω με τους ορους μετα την καισαρικη να φυγει το οιδημα στα χερια και να υποχωρησει και αυτο. αλλα αμα δεν αρχισει να υποχωρει μετα θα το κουραζω πολυ με 2 μωρα στο σπιτι και δεν προκειται να φυγει. στην πρωτη εγκυμοσυνη δεν επαθα. τωρα επαθα. μακαρι να μην παθεις τιποτα. εγω επειδη εχω θεμα με πιεση στις μητριαιες αρτηριες φοβομαστε και για προεκλαμψια και το πρηξημο το προσεχω πολυ και τρωω αναλατο απο την αρχη.

 

και εγω μετα την πρωτη εγκυμοσυνη εκανα την αυτοανοση θυροειδιτιδα που παρουσιαζεταιενιοτε μετα τον τοκετο. υποχωρησε μονη της αλλα τωρα στη δευτερη εγκυμοσυνη παιρνω χαπι προληπτικα και ελπιζω να το κοψω μετα τον τοκετο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Κοριτσια μπηκα κι εγω στο club.Απο την τεταρτη το μεσημερι με πονανε η μαλλον μ'ενοχλουν και οι δυο καρποι μου το ειπα στο γιατρο μου και μου ειπε να κοψω το αλατι για 2 ημερες κι αν δεν μου περασει να παω την δευτερα σε ενα ορθοπεδικο.Οταν λεει αναλατο ρε κοριτσια εννοει ακομα και το ψωμι γιατι κι αυτο εχει λιγο!!!!Να σας πω την αληθεια σημερα ειναι η πρωτη μερα και δεν την παλευω!!Δεν ειμαι του αλατιου ιδιαιτερα αλλα δεν ξερω τι να φαω ακομα και το ψωμι οπως σας ειπα παραπανω εχει!!!!Εχετε καμια συμβουλη????Δεν ξερω αν παιζει ρολο αλλα δεν εχω πρηξιμο πουθενα

Link to comment
Share on other sites

στο ψωμι μου φαινεται υπερβολικο το κοψιμο του αλατιου. δεν εισαι και νεφροπα;θης. εγω που ειχα προβλημα πιεσης και αυξημενο κινδυνο προεκλαμψιας και στις 2 εγκυμοσυνες και ειχα κομμενο το αλατι εξ αρχης, τοσο αυστηρα δεν το εκομψα ποτε. δεν ετρωγα ποσοτητα στο φαγητο, εριχνα λιγα σπυρια μονο, ουτε ετρωγα τροφιμα αρμυρα οπως ξηρους καρπους και πατατακια κτλ.

 

να πινεις και πολλα υγρα για να αποβαλεις ποσοτητες υγρων με τα ουρα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το προγραμματίσω μέσα στον επόμενο μήνα να πάω για το πρώτο.

 

αν εκανες την επεμβασουλα ελπιζω να πηγαν ολα καλα. πες μας τα νεα σου απο το μετωπο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

να πως και εγω τα νεα απο το μετωπο αυτο. με τους ορους κτλ στην κλινικη και μετα τη επιστροφη στο σπιτι και τα πολλα υγρα η αληθεια εινια οτι υποχωρησαν παρα πολυ τα συμπτωματα. δεν ενιωθα μουδιασμα ουτε ειχα προβλημα.

δυστυχως ομως τωρα που αρχισε α βαραινει ο μπεμπης, προσεξα οτι αρχισαν και τα συμπτωματα να εμφανοζομνται ξανα. δεν μουδιαζουν τα χερια στον υπνο αλλα 3 φορες μουδιασαν για τα καλα, ειδικα στο ταισμα του μπεμπη. ελπιζω να υποχωρησουν ξανα.

Link to comment
Share on other sites

στο ψωμι μου φαινεται υπερβολικο το κοψιμο του αλατιου. δεν εισαι και νεφροπα;θης. εγω που ειχα προβλημα πιεσης και αυξημενο κινδυνο προεκλαμψιας και στις 2 εγκυμοσυνες και ειχα κομμενο το αλατι εξ αρχης, τοσο αυστηρα δεν το εκομψα ποτε. δεν ετρωγα ποσοτητα στο φαγητο, εριχνα λιγα σπυρια μονο, ουτε ετρωγα τροφιμα αρμυρα οπως ξηρους καρπους και πατατακια κτλ.

 

να πινεις και πολλα υγρα για να αποβαλεις ποσοτητες υγρων με τα ουρα.

Σε ευχαριστω πολυ ξεχασα να γραψω παραπανω οτι δεν εχω καθολου μουδιασμα απο την αρχη που το επαθα.Σημερα δεν πηγα στον ορθοπεδικο μαλλον θα παω αυριο αλλα απο οτι παρατηρησα το χερι το δεξι σαν να χειροτερεψε λιγο,οταν πλενω τα ποτηρια,ξερεις το χειλος, με ποναει ο αντιχειρας.

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια εκτος απο γυναικολογο, εδω θελουμε κ εναν ορθοπεδικο μαζι!!εγω εχω --οπως εχω ξαναπει κ σε αλλο θεμα----τρομερο μυικο πονο στο οστο κατω χαμηλα...με επιασαν σφαχτες προχτες...δεν μπορουσα να περπατησω...τρεχω για υπερηχο---ευτυχως ολα καλα...λεει ο γιατρος ειναι μαλλον τα οστα της λεκανησ που ανοιγουν κ για αυτο...ξεκινησε στο ποδι.εκει που ακουμπα η ραφη του εσωρουχου κ πηγε διπλα...πανω απο τα χειλη του αιδοιου( συγγνωμη κιολας!!)....κ ξεκινησα σημερα παλι τη δουλεια μετα το πασχα....αφηστε, δεν μπορω να περπατησω κ πολυ...κ για να ντυθω καθισμενη...δεν μπορω να σηκωσω το αριστερο μου ποδι!!!!!!!ουτε να ξυριστω!!!!!!ουτε να αλλαξω πλευρο στον υπνο!!!ενα πι επειγοντως!!!!!!!ας ειναι μονο αυτο,,,αλλα ξεκινησε απαλα ο πονος πριν κανα μηνα κ επιδεινωθηκε την περασμενη βδομαδα!!!!η μονη λυση=ξεκουραση!!!!!δεν μπορω να παρω κανενα χαπι, πχ βολταρεν!!!!!βλεπω τα οστα να τα παιζουν ως το τελος!!!ειμαι στην 24η βδομαδα...ας ειναι μονο αυτο κ να βγει η μπεμπα μου οκ!!!κ σε ολες το ιδιο ευχομαι!!!

Link to comment
Share on other sites

με το καλο το μωρακι σου.

εμενα τοτε μου ειχαν πεσει απο τα χερια και πιατα κα κουπες και παιχνιδια του μωου. τωρα ειδα οτι παραλιγο να μου πεσουν μια μερα. ειδικα το πλυσιμο των πιατων με το νερο και την υγρασια επιδεινωνει την κατασταση. υπομονη...

Link to comment
Share on other sites

σ' ευχαριστω πολυ.

 

το τριψιμο γενικως βοηθαει. η βολταρεν ειναι μοχαλαρωτικη και λογικα θα βοηθαει. παντως και κακο δεν κανει στο να ανακουφιστεις απο τον πονο. αλλα πρεπει να ρωτησεις το γυναικολογο αν σου επιτρεπει να τη βαλεις και σε τι πσοστητα και συχνοτητα χρησης.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...