Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βιβλία για γονείς με θέμα την υγεία/ψυχολογία των παιδιών


Recommended Posts

Μια και δεν το είδα να υπάρχει και μια που υπάρχουν τόσες πολλές μαμάδες που αγωνιούν με την ανατροφή των μωρών τους ίσως θα ήταν καλά να αναφερθούμε και σε κάποια βιβλία που μας βοήθησαν να καταλάβουμε καλύτερα το μωρό μας. Εγώ, ένα βιβλίο που έχω βρεί ότι με έχει βοηθήσει πάρα πολύ να μεγαλώσω τον γυιό μου και το συνιστώ ανεπιφύλακτα είναι αυτό του Ντοναλτ Βινικοττ. Το βιβλίο λέγεται " Το παιδί η οικογένεια και ο εξωτερικός κόσμος" Ο Βινικοττ ήταν παιδίατρος και ψυχαναλυτής παιδιών και έχει γράψει πολλά βιβλία για την ψυχολογία του παιδιού. Το συγκεκριμένο βιβλίο είναι το αποτέλεσμα καταγραφής μιας σειράς ραδιοφωνικών εκπομπών που απευθύνονταν ειδικά στις μητέρες. Το ύφος του ειναι απλό και ζεστό και οι συμβουλές του ιδιαίτερα πολύτιμες. Ένα από τα καλύτερα βιβλία που έχω διαβάσει. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 278
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Χαίρομαι ιδιαίτερα που είναι ένα από τα αγαπημένα. Είναι τόσο αξιόλογο! Είχα σκεφτεί ότι έτσι όπως είναι σχετικά παλιό θα είχε βγεί από την λίστα αυτών που διαβάζουν οι νέες μαμάδες αλλά κάποιες αξίες ευτυχώς δεν πεθαίνουν!

Λυπάμαι που δημοσίευσα σε λάθος μέρος. Είναι τόσο μεγάλο το φορούμ που είναι τόσο εύκολο να χαθεί κανείς, ειδικά άμα είναι σχετικά νέος!

Link to comment
Share on other sites

b150679.jpg Παιχνίδια διαχείρισης θυμού για παιδιά Anger Management Games for Children

 

Συγγραφέας: Plummer Deborah

Μεταφραστής: Τρουμπέτα Σοφία

Εικονογράφος: Serrurier Jane

Επιμελητής: Νίκα Βασιλική

Εκδότης: Πατάκη

Σειρά: Οδηγοί Δραστηριοτήτων για την Προσχολική και τη Σχολική Ηλικία

ISBN: 978-960-16-3357-2

Έτος έκδοσης: 2009

Ηλικίες: Από 5 Μέχρι 12

Κωδικός προϊόντος: B178214

?14.00 (- 10%)

?12.60 με ΦΠΑ

Περιγραφή

 

Αυτός ο πρακτικός οδηγός βοηθά τους ενήλικες να κατανοήσουν και να διαχειριστούν δημιουργικά το αίσθημα του θυμού που συχνά νιώθουν τα παιδιά. Παρουσιάζει μια πληθώρα εύκολων στην εφαρμογή παιχνιδιών, τα οποία μπορούν να αποτελέσουν μέρος μιας επιτυχημένης στρατηγικής διαχείρισης θυμού για παιδιά ηλικίας 5 έως 12 ετών.

 

Η συγγραφέας, με τρόπο απλό και κατανοητό, παρουσιάζει το απαραίτητο θεωρητικό υπόβαθρο και στη συνέχεια περιγράφει τα παιχνίδια (με ή χωρίς σωματική κίνηση, γλωσσικά και μη γλωσσικά, για μικρές ή μεγάλες ομάδες).

 

Τα παιχνίδια σχετίζονται με ζητήματα που χρειάζεται να αντιμετωπίσουν παιδιά διαφόρων ηλικιών, όπως η κοινή χρήση ενός παιχνιδιού ή η πίεση από συνομήλικους. Επίσης, ενθαρρύνουν τα παιδιά να προσεγγίσουν τα συναισθήματά τους, ώστε να διευκολύνουν την προσωπική τους εξέλιξη και την επίτευξη υγιών σχέσεων.

 

Το βιβλίο αυτό αποτελεί έναν πολύτιμο οδηγό για νηπιαγωγούς και δασκάλους, εμψυχωτές, γονείς και γενικά για όσους ασχολούνται με τη διαχείριση θυμού σε παιδιά.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

b150680.jpg Παιχνίδια αυτοεκτίμησης για παιδιά Self-esteem Games for Children

 

Συγγραφέας: Plummer Deborah

Μεταφραστής: Καλισκάμη Εύα

Εικονογράφος: Serrurier Jane

Επιμελητής: Νίκα Βασιλική

Εκδότης: Πατάκη

Σειρά: Οδηγοί Δραστηριοτήτων για την Προσχολική και τη Σχολική Ηλικία

ISBN: 978-960-16-2985-8

Έτος έκδοσης: 2009

Ηλικίες: Από 5 Μέχρι 11

Κωδικός προϊόντος: B178213

 

 

Περιγραφή

 

Στον πρακτικό αυτό οδηγό, η συγγραφέας παρουσιάζει μια πληθώρα διασκεδαστικών και εύκολων στην εκμάθηση παιχνιδιών για παιδιά 5-11 ετών, που έχουν επιλεγεί με κριτήριο τη δυνατότητά τους να συμβάλουν στην αύξηση και στη διατήρηση της αυτοεκτίμησης στα παιδιά. Περιλαμβάνονται παιχνίδια με ή χωρίς σωματική κίνηση, γλωσσικά και μη γλωσσικά· επομένως, υπάρχουν παιχνίδια που είναι κατάλληλα και για παιδιά με γλωσσικές ή κινητικές δυσκολίες.

 

Τα παιχνίδια που προτείνονται έχουν στόχο να ενισχύσουν όλα εκείνα τα χαρακτηριστικά που συντελούν στο αίσθημα της αυτοεκτίμησης: την αυτογνωσία, την αποδοχή του εαυτού μας, την καλλιέργεια των σχέσεών μας με τους άλλους, την αυτοπεποίθηση, τη δυνατότητα έκφρασης κτλ., ενώ παράλληλα μπορούν να αποτελέσουν αφορμές για σκέψη και συζήτηση.

 

Τα παιχνίδια αυτά μπορούν να αποτελέσουν μέρος στρατηγικών που ήδη χρησιμοποιούν οι νηπιαγωγοί και οι δάσκαλοι, οι εμψυχωτές ή οι γονείς, συμβάλλοντας σε μια ενιαία προσέγγιση που στόχο έχει να βοηθήσει τα παιδιά να "χτίσουν", να διατηρήσουν και να ενισχύσουν μια υγιή αυτοεκτίμηση.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

καλημερα σε ολες σας. ηθελα και εγω να μαθω για βιβλια. εχω του μαντσανιωτη ενα ωραιο αλλα εχω ακουσει και για το φυσιολογικο παιδι του illingworth. μηπως το ξερει καποια. η αληθεια ειναι πως θελω ενα βιβλιο που να λεει οχι γενικα πραγματα αλλα συγκεκριμενα! πρακτικα! να προτεινει π.χ. ακριβως λυση για καθε θεμα που αφορα τα μωρα και οχι γενικοτητες! οσες μπορουνε ας βοηθησουνε. ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

να προτεινω κ γω καποιουσ τιτλουσ φαε τη σουπα σου κ τσιμουδια-μισελ καζαλ-ο μικροσ τυραννοσ-jirina prekop-σειρα συναισθηματικησ αγωγησ-heike baum-τα παιδια μαθαινουν αυτο π ζουν-dorothy law nolte-πωσ να συμπεριφερεστε σωστα -dr sal severe-τα παιδια χρειαζονται ορια -dr jan uwe rogge-οταν λεμε οχι-asha phillips-ποση μητερα χρειαζεται ο ανθρωποσ-herrad schenk-σχολειο για γονεισ-δρ ντον ντινκμεγιερ-το παιδι μια νεα αντιμετωπιση-ρουντολφ ντραικωρσ-να χτισουμε τον κοσμο π ταιριαζει στο παιδι- μ .μοντεσσορι-ζωηρα παιδια-mary sheedy kurccinika-το καλο παιδι-brenda houghton-παιδιααπτο οχι στο ναι-τζερρυ γουαικοφ-το υπερκινητικο παιδι -belinda barnes-mikra problhmata megala basana -kristin μπρινε-απαντησεισ σε ερωτησεισ γονεων-το παιδι σασ μπορει να γινει εξυπνο αλλα κ ευτυχισμενο-κεν ανταμσ-δεκαλεπτα μαθηματα ζωησ για παιδια-τζεμι μιλερ-η δυσλεξια στο παιδι ---καραπετσασ-το υπευθυνο παιδι-ντον ντινκμεγιερ κ πολλα πολλα αλλα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!

 

 

 

Το βιβλίο αυτό είναι ταυτόχρονα επιστημονική μελέτη και εμπιστευτική επιστολή σε γονείς που σκέφτονται. Απευθύνεται σε συνήθεις γονείς, που μέσα σε συνήθεις οικογένειες ανατρέφουν συνήθη παιδιά. Και στην πορεία συναντούν δυσκολίες, απορίες, προβλήματα, ίσως και αδιέξοδα.

 

 

paidia_m.jpg

Εκδόσεις: Μεταίχμιο

Συγγραφέας: Σιδέρης Νίκος

Σειρά: Ειδικές εκδόσεις

Σελίδες: 144, Τιμή: 9,00 ?, ISBN: 9789604555758

Ημ. Έκδοσης: 2009

 

Περιγραφή

 

«Σίγουρα, είναι μια τέχνη το να είσαι καλός γονιός. Στις συνηθισμένες περιπτώσεις, η κοινωνία, ο πολιτισμός και η οικογενειακή ιστορία εξοπλίζουν τους γονείς με την τεχνογνωσία και με τους ψυχικούς πόρους που θα τους επιτρέψουν να ανταποκριθούν και να λειτουργήσουν αρκετά καλά, δηλαδή επαρκώς, σαν γονείς.

Ωστόσο, και σ' αυτό το ζήτημα, για να μπορέσει να λειτουργήσει μια οικογένεια και να αναθρέψει ένα παιδί ψυχικά ισορροπημένο, η απόλυτη προϋπόθεση δεν είναι το καλός, αλλά το γονιός: Εκατομμύρια παιδιά έχουν μεγαλώσει με γονείς μετριότατους ως προς τη γονεϊκή τους λειτουργία. Και ποτέ κανένα παιδί δεν ανατράφηκε με τέλειους γονείς: Όλοι είχαν ατέλειες, ανεπάρκειες, κενά, προβλήματα…Όμως, το δίλημμα δεν είναι ή τέλειοι γονείς ή καθόλου γονείς. Το πρωταρχικό και απόλυτο ζητούμενο είναι να υπάρχουν γονείς».

 

Απόσπασμα από το βιβλίο

Το βιβλίο αυτό είναι ταυτόχρονα επιστημονική μελέτη και εμπιστευτική επιστολή σε γονείς που σκέφτονται. Απευθύνεται σε συνήθεις γονείς, που μέσα σε συνήθεις οικογένειες ανατρέφουν συνήθη παιδιά. Και στην πορεία συναντούν δυσκολίες, απορίες, προβλήματα, ίσως και αδιέξοδα. Όλο και συχνότερα, αυτοί οι συνήθεις γονείς θέτουν το ερώτημα: «Μήπως το παιδί χρειάζεται ψυχολόγο;». Η εμπειρία και ο στοχασμός του Νίκου Σιδέρη τον οδηγούν κατά κανόνα στο συμπέρασμα ότι, κατά κανόνα, τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!

 

Παρουσίαση του συγγραφέα

 

Ο Νίκος Σιδέρης γεννήθηκε το 1952 στην Αθήνα. Σπούδασε στην Ιατρική Αθηνών. Συνέχισε με μεταπτυχιακές σπουδές στο Παρίσι (ειδικότητα ψυχιατρικής, νευροψυχολογία-νευρογλωσσολογία, ιστορία). Είναι διδάκτωρ του τμήματος Ψυχολογίας του Παντείου Πανεπιστημίου, διδάσκων ψυχαναλυτής της Ψυχαναλυτικής Σχολής του Στρασβούργου (Ε.P.S.) και μέλος της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας Ψυχανάλυσης (SEDEFY). Εργάζεται στην Αθήνα ως ψυχίατρος, ψυχαναλυτής και οικογενειακός θεραπευτής. Έχει διδάξει, μεταξύ άλλων, στην Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, στο Κολέγιο Αθηνών, στο Deree College. Από το 2003 διδάσκει στη Σχολή Αρχιτεκτόνων του ΕΜΠ το μάθημα «Αρχιτεκτονική και Ψυχανάλυση». Έχει εκδώσει μελέτες, δοκίμια καθώς και ποίηση και πεζογραφία.

 

http://www.greekbooks.gr/BookDetails.aspx?id=196827

Πολύ κάλο βιβλίο "Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!" του Νίκου Σιδέρη.

Μικρό, περιεκτικό, ουσιαστικό. Με μια πρόταση, αν κάποιος γονιός υποψιάζεται ότι το παιδί του θέλει ψυχολόγο, τότε 9 στις 10 θέλει ο ίδιος :hmmm: (χωρίς πλάκα)

Σίγουρα θα διαβάσω και άλλα δικά του.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τώρα το "Η Πρόκληση να είμαστε Γονείς" του Rudolf Dreikurs (Ρούντολφ Ντράικορς ή Ντράικωρς, το έχω βρει και με τους δύο τρόπους). Και το διαβάζω γιατί αυτό διάβασε και η μαμά μου όταν ήταν να με γεννήσει και το είχε πάντοτε περί πολλού. Δίνει μια γενική κατεύθυνση προς τους γονείς, μ'αρέσει πολύ, αλλά ίσως να ήθελα κάπως περισσότερα παραδείγματα.

 

Βάζω τη σύνοψη όπως τη βρήκα:

 

Με περισσότερα από τριάντα χρόνια αφιερωμένα στην αγωγή του παιδιού, ο Ρούντολφ Ντράικορς έχει μια βαθιά κατανόηση των προβλημάτων που αντιμετωπίζουν σήμερα οι γονείς. Με το βιβλίο του αυτό τούς εφοδιάζει (γονείς και δασκάλους) όχι μόνο με πρακτικές συμβουλές για ειδικές καταστάσεις, αλλά και με μια γενικότερη λογική και συναισθηματική εκπαιδευτική στάση. Ερευνά, επίσης, τις αιτίες που κρύβονται πίσω από τις συμπεριφορές των παιδιών, και φωτίζει με μοναδικό τρόπο τη δημιουργία και την ανάπτυξη των διαφόρων "συμπτωμάτων" της απειθαρχίας ή της παραίτησης, που παρουσιάζουν πολλά παιδιά.

 

Επιπλέον, εκπαιδεύει, γονείς και δασκάλους, πώς να ανακαλύπτουν μόνο το σκοπό που επιδιώκει -κάθε φορά- το παιδί, με την Α ή Β συμπεριφορά του. Και όχι τα αίτια που είναι αποκλειστική ευθύνη των επιστημόνων της ψυχολογίας. Ο σκοπός, λέει, μπορεί να αποκαλυφθεί ακόμα και με μια ερώτηση στο παιδί.

 

Ο Ρ. Ντράικορς δηλώνει: "Δεν υπάρχουν κακά παιδιά - υπάρχουν μόνο αποθαρρυμένα και δυστυχισμένα παιδιά, που δεν είχαν την τύχη να δεχτούν εκείνη την ανατροφή που θα τους άνοιγε τα φτερά για να ολοκληρωθούν μέσα στην ανθρώπινη κοινωνία. Δεν υπάρχει, όμως, και γονιός που ΔΕΝ θα κάνει λάθη στην αγωγή των παιδιών. Απαλλαγείτε, λοιπόν, από τις ενδεχόμενες ενοχές σας. Και ηρεμήστε".

 

Πρόκειται για ένα καθαρά επιστημονικό βιβλίο που γράφτηκε με τον απλούστερο τρόπο, για να γίνει καθημερινό βοήθημα στα χέρια των γονιών και δασκάλων που εκπαιδεύουν παιδιά στο σημερινό, γεμάτο σύγχυση κόσμο, που βιώνει τη μετάβαση από την κοινωνία της πατριαρχίας στην κοινωνία της ισοτιμίας.

 

Bibliographic information

 

Title: Η πρόκληση να είμαστε γονείς

ISBN: 960349108x

Publisher: Θυμάρι; 11th edition (2006)

Prototype: The Challenge of Parenthood

Author(s): Ρούντολφ Ντράικορς,Δημήτρης Κωστελένος

Format: Μαλακό εξώφυλλο

Subject: Παιδαγωγική ψυχολογία

Dimensions: 23 x 15 cm

Pages: 436

 

Επειδή είμαι φαν του Ντράικουρς και έχω διαβάσει όλη του τη βιβλιογραφία, αν διαβάσεις *Το παιδί μια νέα αντιμετώπιση* θα δεις ότι έχει πάρα πολλά παραδείγματα. Επίσης εντελώς πρακτικό και ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ για μένα είναι το *Σχολείο για γονείς* του Ντον Ντινκμέγιερ συνεχιστή του Ντράικουρς. Σου τα προτείνω ανεπιφύλακτα. Συγχαρητήρια στη μητέρα σου γιατί ήταν έτη φωτός μπροστά για την εποχή της.

Ο Ντράικουρς μιλάει για τη δημοκρατική αντιμετώπιση των παιδιών, χωρίς τιμωρία αλλά με φυσικές και λογικές συνέπειες. Ο άνθρωπος πέθανε τη δεκαετία του 70 κι όμως μέχρι σήμερα κατά τη γνώμη μου οι ιδέες του είναι πρωτοποριακές.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Διαβάζω τώρα το "Η Πρόκληση να είμαστε Γονείς" του Rudolf Dreikurs (Ρούντολφ Ντράικορς ή Ντράικωρς, το έχω βρει και με τους δύο τρόπους). Και το διαβάζω γιατί αυτό διάβασε και η μαμά μου όταν ήταν να με γεννήσει και το είχε πάντοτε περί πολλού. Δίνει μια γενική κατεύθυνση προς τους γονείς, μ'αρέσει πολύ, αλλά ίσως να ήθελα κάπως περισσότερα παραδείγματα.

 

Βάζω τη σύνοψη όπως τη βρήκα:

 

Με περισσότερα από τριάντα χρόνια αφιερωμένα στην αγωγή του παιδιού, ο Ρούντολφ Ντράικορς έχει μια βαθιά κατανόηση των προβλημάτων που αντιμετωπίζουν σήμερα οι γονείς. Με το βιβλίο του αυτό τούς εφοδιάζει (γονείς και δασκάλους) όχι μόνο με πρακτικές συμβουλές για ειδικές καταστάσεις, αλλά και με μια γενικότερη λογική και συναισθηματική εκπαιδευτική στάση. Ερευνά, επίσης, τις αιτίες που κρύβονται πίσω από τις συμπεριφορές των παιδιών, και φωτίζει με μοναδικό τρόπο τη δημιουργία και την ανάπτυξη των διαφόρων "συμπτωμάτων" της απειθαρχίας ή της παραίτησης, που παρουσιάζουν πολλά παιδιά.

 

Επιπλέον, εκπαιδεύει, γονείς και δασκάλους, πώς να ανακαλύπτουν μόνο το σκοπό που επιδιώκει -κάθε φορά- το παιδί, με την Α ή Β συμπεριφορά του. Και όχι τα αίτια που είναι αποκλειστική ευθύνη των επιστημόνων της ψυχολογίας. Ο σκοπός, λέει, μπορεί να αποκαλυφθεί ακόμα και με μια ερώτηση στο παιδί.

 

Ο Ρ. Ντράικορς δηλώνει: "Δεν υπάρχουν κακά παιδιά - υπάρχουν μόνο αποθαρρυμένα και δυστυχισμένα παιδιά, που δεν είχαν την τύχη να δεχτούν εκείνη την ανατροφή που θα τους άνοιγε τα φτερά για να ολοκληρωθούν μέσα στην ανθρώπινη κοινωνία. Δεν υπάρχει, όμως, και γονιός που ΔΕΝ θα κάνει λάθη στην αγωγή των παιδιών. Απαλλαγείτε, λοιπόν, από τις ενδεχόμενες ενοχές σας. Και ηρεμήστε".

 

Πρόκειται για ένα καθαρά επιστημονικό βιβλίο που γράφτηκε με τον απλούστερο τρόπο, για να γίνει καθημερινό βοήθημα στα χέρια των γονιών και δασκάλων που εκπαιδεύουν παιδιά στο σημερινό, γεμάτο σύγχυση κόσμο, που βιώνει τη μετάβαση από την κοινωνία της πατριαρχίας στην κοινωνία της ισοτιμίας.

 

Bibliographic information

 

Title: Η πρόκληση να είμαστε γονείς

ISBN: 960349108x

Publisher: Θυμάρι; 11th edition (2006)

Prototype: The Challenge of Parenthood

Author(s): Ρούντολφ Ντράικορς,Δημήτρης Κωστελένος

Format: Μαλακό εξώφυλλο

Subject: Παιδαγωγική ψυχολογία

Dimensions: 23 x 15 cm

Pages: 436

 

"Η προκληση να ειμαστε γονεις" του Rudolf Dreikurs .

Ενα βιβλιο που "ρουφηξα" σχεδον παρα της 430 σελιδες του σε 15 ημερες (σε συνδυασμο με τα παιδια καταλαβαινετε ποσο περιορισμενος χρονος για διαβασμα υπηρχε :mrgreen:).

Μου εμαθε παρα πολλα και με βοηθησε να "διαβαζω" το παιδι μου λιγακι. Σημειωτεον εχει και υπεροχο κοματι (οχι μεγαλο αλλα κατατοπιστικο) για τον τραυλισμο . Εμαθα πολλα και γενικα θα το συνηστουσα ως το καλυτερο ωστε να αποκτησουμε εναν μπουσουλα για ποιο λογο κανουν τι και τι εννοουν με αυτο.

Εχω σκοπο να το αγορασω (το ειχα νοικιασει ) γιατι οντως ειναι καλο να υπαρχει προχειρο διπλα μας σε καθε στιγμη που αποθαρυνομαστε

 

(το ειχα γραψει αλλου αρχικα και το κοπιαρα γιατι μετα θυμηθηκα το ποστ :mrgreen:)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτο δεν το συστηνω απλα γραφω μια κριτικη μου

"Αν αγαπατε τα παιδια αγαπηστε πρωτα τον εαυτο σας" του Νικου Μαρκακη .

 

Βαρεθηκα τοσο που το παρατησα στις πρωτες σελιδες. Ηταν μονοτονο, κουραστικο , με μια επειδειξη τα ξερω ολα αλλα βρειτε τα μονοι σας του συγγραφεα....και γενικα δεν μου αρεσε ! Αν καταλαβα καλα ειχε παρει πολλα απο αλλα βιβλια και απλα εβγαζε μια σουμα (δεν το τελειωσα - το παρατησα τελειως οπως ειπα αλλα αυτη ηταν η αισθηση που εβγαζα διαβαζοντας και το αλλο)

Προσωπικα .... ευτυχως δεν το αγορασα αλλα το νοικιασα απο την βιβλιοθηκη :roll:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι φαν του Ντράικουρς και έχω διαβάσει όλη του τη βιβλιογραφία, αν διαβάσεις *Το παιδί μια νέα αντιμετώπιση* θα δεις ότι έχει πάρα πολλά παραδείγματα. Επίσης εντελώς πρακτικό και ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ για μένα είναι το *Σχολείο για γονείς* του Ντον Ντινκμέγιερ συνεχιστή του Ντράικουρς. Σου τα προτείνω ανεπιφύλακτα. Συγχαρητήρια στη μητέρα σου γιατί ήταν έτη φωτός μπροστά για την εποχή της.

Ο Ντράικουρς μιλάει για τη δημοκρατική αντιμετώπιση των παιδιών, χωρίς τιμωρία αλλά με φυσικές και λογικές συνέπειες. Ο άνθρωπος πέθανε τη δεκαετία του 70 κι όμως μέχρι σήμερα κατά τη γνώμη μου οι ιδέες του είναι πρωτοποριακές.

Εγω γινομαι φαν του οπως παει (αν και το επομενο ειναι τοσο καλο οσο αυτο) και θα τα διαβασω οπωσδηποτε :D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω γινομαι φαν του οπως παει (αν και το επομενο ειναι τοσο καλο οσο αυτο) και θα τα διαβασω οπωσδηποτε :D

 

Σούπερ η υπογραφή σου!Διάβασέ τα και πες μου εντυπώσεις!

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν το συστηνω απλα γραφω μια κριτικη μου

"Αν αγαπατε τα παιδια αγαπηστε πρωτα τον εαυτο σας" του Νικου Μαρκακη .

 

Βαρεθηκα τοσο που το παρατησα στις πρωτες σελιδες. Ηταν μονοτονο, κουραστικο , με μια επειδειξη τα ξερω ολα αλλα βρειτε τα μονοι σας του συγγραφεα....και γενικα δεν μου αρεσε ! Αν καταλαβα καλα ειχε παρει πολλα απο αλλα βιβλια και απλα εβγαζε μια σουμα (δεν το τελειωσα - το παρατησα τελειως οπως ειπα αλλα αυτη ηταν η αισθηση που εβγαζα διαβαζοντας και το αλλο)

Προσωπικα .... ευτυχως δεν το αγορασα αλλα το νοικιασα απο την βιβλιοθηκη :roll:

συμφωνω ....μονο που εγω δυστυχως το αγορασα.....

Link to comment
Share on other sites

Εγω γινομαι φαν του οπως παει (αν και το επομενο ειναι τοσο καλο οσο αυτο) και θα τα διαβασω οπωσδηποτε :D

 

Τα βιβλία που σου γράφω είναι ακόμη πιο βοηθητικά.Το η πρόκληση να είστε γονείς είναι αρκετά θεωρητικό, ενώ τα άλλα πολύ πρακτικά.

Μάλιστα, θα σου πρότεινα πρώτα να διαβάσεις τα υπόλοιπα και μετά να πάρεις κάποιο για βιβλιοθήκη.Το η πρόκληση να είστε γονείς μου το έφεραν δώρο.Τα υπόλοιπα τα διάβασα από τη δανειστική και πήρα το σχολείο για γονείς για το σπίτι.Ήταν το πιο συνοπτικό και πρακτικό.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή είμαι φαν του Ντράικουρς και έχω διαβάσει όλη του τη βιβλιογραφία, αν διαβάσεις *Το παιδί μια νέα αντιμετώπιση* θα δεις ότι έχει πάρα πολλά παραδείγματα.

Το πηρα χθές . Δεν το ξεκινησα ακομα αλλα μολις τελειωσω με αυτο που διαβαζω τωρα.... επανερχομαι με σχολιασμους :D

 

 

Επίσης εντελώς πρακτικό και ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ για μένα είναι το *Σχολείο για γονείς* του Ντον Ντινκμέγιερ συνεχιστή του Ντράικουρς.

Αυτο ειχα κολησει και δεν θυμομουνα τον συγγραφεα. Παντως σαν τιτλο (που τον θυμομουνα) δεν ειχε κατι. Θα παω με στοιχεια την επομενη γιατι ξεχασα το σκονακι μου σπιτι :lol::lol:

 

Διαβαζω μαζι με τον Βασιλη τωρα το " Μαθετε στα παιδια σας 20 αξιες της ζωης" του Εστεβε Πουχολ Ι. Πονσ & Ινες Λουθ Γκονθαλεθ.

Μεχρι στιγμης ειναι υπεροχο και ακομα ειμαστε στην 1η αξια -> Σεβασμος.

1. Σεβασμος

2. Υπομονη

3. Σταθεροτητα

4. Σύνεση

5. Κοινωνικότητα

6. Υπευθυνότητα

7. Ταξη

8. Ειλικρινια

9. Εμπιστοσύνη

10. Διάλογος

11. Ανεκτικότητα

12. Δημιουργικότητα

13. Συνεργασία

14. Συμπόνια

15. Γενναιοδορία

16. Φιλία

17. Ελευθερία

18. Δικαιοσύνη

19. Ειρήνη

20. Χαρα

 

Εχει και μικρες ιστοριούλες σε στυλ παραμυθακι για καθε αξια και ετσι βοηθαει να εμπεδωσει το παιδι το νοημα :wink:. Επισης δραστηριοτητες που τους δειχνουμε με πραξη οσα λεμε στην θεωρια .

 

Σας το συστηνω για βραδινη αναγνωση σε μεγαλυτερα παιδακια :D (εμεις αντικαταστησαμε το παραμυθι με αυτο αυτη την φορα). Τον ενδιαφερει και λεμε και δικα μας παραδειγματα . Πιστευω οτι ειναι πολυ καλο βοηθημα να παρουν μια ιδεα

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

"Το παιδι σας μπορει να γινει εξυπνο αλλα και ευτυχισμένο" του Ken Adams

Ενα βιβλιο με παιχνιδια και δραστηριοτητες ανα ηληκια (διετια 0-6 ετων) που βοηθουν την αναπτυξη του παιδιου (κατι σαν το "προετοιμαστε το παιδι σας για το σχολειο" - αν θυμαμαι καλα τον τιτλο) αλλα αντι να χωριζει τις ασκησεις ανα δεξιοτητα το κανει ανα ηληκια. :D

Δινει πολυ ομορφες ιδεες να περασουμε τον χρονο μας με τα μικρα μας μαθαινοντας τα και αναπτυσοντας τις αισθησεις τους με πολυ απλα πραγματα που ολοι εχουμε σπιτι ;) (σε περιοδο λιτοτητας.... χρησιμοτατο :D)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Αναζητω ενα ωραιο βιβλιο που να δωσει στο παιδινα καταλαβει την σημασια της διατροφικης πυραμιδας αλλα με στυλ παιχνιδι και χαζολογημα. Ξερετε κανενα? (για τον Βασιλη εννοειτε )

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

"Το παιδι σας μπορει να γινει εξυπνο αλλα και ευτυχισμένο" του Ken Adams

Ενα βιβλιο με παιχνιδια και δραστηριοτητες ανα ηληκια (διετια 0-6 ετων) που βοηθουν την αναπτυξη του παιδιου (κατι σαν το "προετοιμαστε το παιδι σας για το σχολειο" - αν θυμαμαι καλα τον τιτλο) αλλα αντι να χωριζει τις ασκησεις ανα δεξιοτητα το κανει ανα ηληκια. :D

Δινει πολυ ομορφες ιδεες να περασουμε τον χρονο μας με τα μικρα μας μαθαινοντας τα και αναπτυσοντας τις αισθησεις τους με πολυ απλα πραγματα που ολοι εχουμε σπιτι ;) (σε περιοδο λιτοτητας.... χρησιμοτατο :D)

 

Θα το ψάξω σήμερα στη βιβλιοθήκη!

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω μαζι με τον Βασιλη τωρα το " Μαθετε στα παιδια σας 20 αξιες της ζωης" του Εστεβε Πουχολ Ι. Πονσ & Ινες Λουθ Γκονθαλεθ.

Μεχρι στιγμης ειναι υπεροχο και ακομα ειμαστε στην 1η αξια -> Σεβασμος.

1. Σεβασμος

2. Υπομονη

3. Σταθεροτητα

4. Σύνεση

5. Κοινωνικότητα

6. Υπευθυνότητα

7. Ταξη

8. Ειλικρινια

9. Εμπιστοσύνη

10. Διάλογος

11. Ανεκτικότητα

12. Δημιουργικότητα

13. Συνεργασία

14. Συμπόνια

15. Γενναιοδορία

16. Φιλία

17. Ελευθερία

18. Δικαιοσύνη

19. Ειρήνη

20. Χαρα

 

Εχει και μικρες ιστοριούλες σε στυλ παραμυθακι για καθε αξια και ετσι βοηθαει να εμπεδωσει το παιδι το νοημα :wink:. Επισης δραστηριοτητες που τους δειχνουμε με πραξη οσα λεμε στην θεωρια .

 

Σας το συστηνω για βραδινη αναγνωση σε μεγαλυτερα παιδακια :D (εμεις αντικαταστησαμε το παραμυθι με αυτο αυτη την φορα). Τον ενδιαφερει και λεμε και δικα μας παραδειγματα . Πιστευω οτι ειναι πολυ καλο βοηθημα να παρουν μια ιδεα

 

Σε τι ηλικίες απευθύνεται ;

Link to comment
Share on other sites

Σε τι ηλικίες απευθύνεται ;

6-12 λεει αλλα δεν θα το επιχειρουσα σε 12χρονο (εχουν "φυγει σε αυτη την ηληκια") . Με τον Βασιλη το διαβαζουμε με ανεση και κανουμε πολυ ωραιους διαλογους πανω στο θεμα (βαση αυτων που λεγαμε μου εξεφρασε την επιθυμια του για λιγο περισσοτερη "ελευθερια" απο μερους μου). Θεωρω οτι και απο τα 5 θα ηταν επισης ενδιαφερον :D

 

Βεβαια θελοντας και μη ... τα ακουει και ο Γιαννης :lol:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Αγαπητοί γονείς,και όχι μόνο.

Σας προτείνω να διαβάσετε το εξαιρετικό,κατα τη γνώμη μου,βιβλίο του Αμερικανού συγγραφέα John Gottman που κυκλοφορεί απο τις εκδόσεις Ελληνικά γράμματα,μεταφρασμένο,'Η ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ',πώς να μεγαλώσουμε παιδιά με συναισθηματική νοημοσύνη.

:rolleyes:;)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί γονείς,και όχι μόνο.

Σας προτείνω να διαβάσετε το εξαιρετικό,κατα τη γνώμη μου,βιβλίο του Αμερικανού συγγραφέα John Gottman που κυκλοφορεί απο τις εκδόσεις Ελληνικά γράμματα,μεταφρασμένο,'Η ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ',πώς να μεγαλώσουμε παιδιά με συναισθηματική νοημοσύνη.

:rolleyes:;)

Επίσης θα συμφωνήσω!!!

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

:-D:?:

Είναι πολύ δύσκολο να μην χαθούμε στην καθημερινότητα ή να μην κάνουμε λάθη λόγω της άγνοιας μας.

Με ενδιαφέρουν πάρα πολύ τέτοια κείμενα ψυχολογίας, επίσης κάποιο καλό βιβλίο που να μιλάει για την ψυχολογία του παιδιού.

Αν μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάτι καλό, θα ήμουν ευγνώμων,

Έχω ψάξει σε βιβλιοπωλεία αλλά δεν με έχουν καλύψει αυτά που βρήκα :oops: :oops: :oops: …..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...