Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

..O ΥΠΝΟΣ ΣΕ 3 ΜΗΝΩΝ ΜΩΡΑΚΙ...


ελισσαβετ

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες!

Αρχικά να πω ότι σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τις μανούλες που πιστεύουν πως η εφαρμογή ενός προγράμματος, ειδικά στους πολύ μικρούς μήνες, είναι ανούσια και λανθασμένη πρακτική, αφού το μωράκι γεννιέται έχοντας συνηθίσει σε σίτιση επί 24ώρου βάσεως και ύπνου....όποτε του καπνίσει! Αποκλειστικός-ξεαποκλειστικός θηλασμός, καλό θα είναι να τρώνε και να κοιμούνται όποτε θέλουν. Προσωπική εμεπιρία δεν έχω, μιας και είναι το πρώτο μου μπουμπουκάκι, αλλά πιστεύω ότι πρόγραμμα θα φτιάξει η μικρή μόνη της και θα βρει κάποιο που να μπορούμε να προσαρμοστούμε κι εμείς.

 

Επειδή όμως έξω από τον χορό, πολλά τραγούδια ξέρουμε όλοι, εγώ είμαι τυχερή που μπορώ και το υποστηρίζω αυτό γιατί δεν έχω επιστρέψει στην δουλειά και δεν πρόκειτια να επιστρέψω για τα καλά πριν τον Σεπτέμβρη! Δεν μπορώ να ξέρω τι σημαίνει να πρέπει να πας και στα καπάκια στην δουλειά πρωί και ξενυχτισμένη, οπότε το να προσπαθήσω να εφαρμόσω πρόγραμμα μου μοιάζει χαζή ιδέα...θα είχα όμως την ίδια άποψη αν ήμουν αναγασμένη να γυρίσω στην δουλειά;

 

Τώρα στα δικά μου...η μικρή μου έκλεισε τους 2 μήνες την Δευτέρα που μας πέρασε (10/12) και αν και γεννήθηκε με πρόγραμμα παρακαλώ (ξυπνάει σχεδόν πάντα ανά τρίωρο για φαγητό...δεν κοιτάμε πλέον ρολόι), δεν την ξυπνάω ποτέ αν κοιμάται και έχει έρθει η ώρα της για φαγητό. Χθες βράδυ κιόλας έφαγε 9μιση και περίμενα πως θα φάει στις 12μιση. Είχε καταταλαιπωρηθεί όμως με πολύ έντονο κλάμα και ανησυχία λόγω πρώτου εμβολίου πριν από το γεύμα των 9μιση και έπεσε ξερή για ύπνο και ξύπνησε 3μιση τα ξημερώματα!!!!Θα μπορούσα υποθέτω να την έχω ξυπνήσει στις 12μιση ή στις 11μιση που πήγα για ύπνο γιατί δεν την πάλευα άλλο, αλλά την λυπήθηκα...Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με το εμβόλιο ή κάτι αλλάζει στο πρόγραμμά της, αλλά ότι και να γίνει θα το ακολουθήσω...

 

Και κάτι τελευταίο...πολλές μανούλες εδώ μέσα, ακούγοντας το μακρύ και το κοντό κάθε γιατρού, λένε "δεν τους νοιάζει τι θα γίνει με το μωράκι μου"....Αφενός το βρίσκω λογικό...ΔΕΝ είναι δικό τους παιδί, οπότε θα πουν αυτό που θεωρούν σωστό...Από την άλλη όταν πάμε κι εμείς με την νοοτροπία "Γιατρέ τι να κάνω; Θέλω να κοιμάται τάδε ώρες για να ξεκουράζομαι" κι εκείνοι μας βλέπουν και σαν πελάτες (πελάτες που τους είναι ασύμφορο να χάσουν τέτοιες εποχές), θα μας πουν αυτό που θα μας ευχαριστήσει να ακούσουμε!! Έτσι δεν είναι; Περιμένετε να σας πει "Άσε το μωρό σου να κάνει ότι θέλει και ξέχνα τον ύπνο το βράδυ...";;;;

VSslp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


Καλησπερα και απο εμενα.Εχω ενα μωρακι 3 μηνων το οποιο εχει προβλημα με τον υπνο.Απο 20 ημερων ειχε κολικους πραγμα που μας αναγκαζε να τον παιρνουμε αγκαλια οποτε εκλαιγε.Τωρα οι κολικοι εχουν σταματησει.Ο μικρος μετα απο καθε γευμα θελει να κοιμηθει.Τον κουναω λοιπον στην αγκαλια μου για να κοιμηθει, τον βαζω στην κουνια του αλλα μετα απο 20 λεπτα (ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΜΩΣ-ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ:()ξυπναει.Αν τον παρω αγκαλια συνεχιζει τον υπνο του και μπορει να κοιμηθει και για 3 ωρες.Αν ομως τον αφησω ξυπνιο κλαιει και γκρινιαζει.Εχω δοκιμασει τα παντα(να τον εχω αγκαλια,να τον αφησω να γκρινιαζει,να τον αφησω λιγο παραπανω χωρις υπνο μπας και κοιμηθει περισσοτερο)αλλα δεν εχω καταφερει τιποτα, η ιστορια επαναλαμβανεται.Δεδομενου οτι εχω και αλλο παιδακι που πρεπει να ασχοληθω και μαζι του, τις αναγκες του σπιτιου που πρεπει να καλυψω αλλα και το γεγονος πως θα επιστρεψω στη δουλεια σε λιγο...Τι μου προτεινετε να κανω.Την βοηθεια σας!

Ξεχασα να γραψω οτι τρεφεται με γαλα σκονη

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα.Εχω ενα μωρακι 3 μηνων το οποιο εχει προβλημα με τον υπνο.Απο 20 ημερων ειχε κολικους πραγμα που μας αναγκαζε να τον παιρνουμε αγκαλια οποτε εκλαιγε.Τωρα οι κολικοι εχουν σταματησει.Ο μικρος μετα απο καθε γευμα θελει να κοιμηθει.Τον κουναω λοιπον στην αγκαλια μου για να κοιμηθει, τον βαζω στην κουνια του αλλα μετα απο 20 λεπτα (ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΜΩΣ-ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ:()ξυπναει.Αν τον παρω αγκαλια συνεχιζει τον υπνο του και μπορει να κοιμηθει και για 3 ωρες.Αν ομως τον αφησω ξυπνιο κλαιει και γκρινιαζει.Εχω δοκιμασει τα παντα(να τον εχω αγκαλια,να τον αφησω να γκρινιαζει,να τον αφησω λιγο παραπανω χωρις υπνο μπας και κοιμηθει περισσοτερο)αλλα δεν εχω καταφερει τιποτα, η ιστορια επαναλαμβανεται.Δεδομενου οτι εχω και αλλο παιδακι που πρεπει να ασχοληθω και μαζι του, τις αναγκες του σπιτιου που πρεπει να καλυψω αλλα και το γεγονος πως θα επιστρεψω στη δουλεια σε λιγο...Τι μου προτεινετε να κανω.Την βοηθεια σας!

Ξεχασα να γραψω οτι τρεφεται με γαλα σκονη

 

Καμια ιδεα κοριτσια για το προβλημα μου που αναφερω πιο πανω???

Link to comment
Share on other sites

Να περιμένεις να περάσει. Οι συνήθειες των μωρών αλλάζουν από μέρα σε μέρα. Απλά να τον βάζεις στο κρεβατάκι του και να τον σηκώνεις μόνο όταν κλαίει και μετά πάλι κάτω. Οπότε να πάρει το μήνυμα ότι πρέπει να είναι ξαπλωμένος. Οι συνθήκες στο σπίτι με ένα μωρό και ένα μικρό παιδάκι είναι δύσκολες, το θυμάμαι κι εγώ, αλλά το μόνο όπλο είναι η ψυχραιμία και η αποφασιστικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Να περιμένεις να περάσει. Οι συνήθειες των μωρών αλλάζουν από μέρα σε μέρα. Απλά να τον βάζεις στο κρεβατάκι του και να τον σηκώνεις μόνο όταν κλαίει και μετά πάλι κάτω. Οπότε να πάρει το μήνυμα ότι πρέπει να είναι ξαπλωμένος. Οι συνθήκες στο σπίτι με ένα μωρό και ένα μικρό παιδάκι είναι δύσκολες, το θυμάμαι κι εγώ, αλλά το μόνο όπλο είναι η ψυχραιμία και η αποφασιστικότητα.

Καλημερα και σ ευχαριστω για την απαντηση σου.Το εχω δοκιμασει και αυτο ομωσ το μωρο κλαει συνεχως .Ο μονος τροποσ να μεινει στην κουνια ειναι να τον ξανακοιμησω,να ξανα κοιμηθει και να ξαναξυπνησει μετα απο 20 λεπτα.για να κοιμηθει λοιπον 1 ωρα πρεπει να τον κοιμησω 3 φορες!!!!!!:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα και απο εμενα.Εχω ενα μωρακι 3 μηνων το οποιο εχει προβλημα με τον υπνο.Απο 20 ημερων ειχε κολικους πραγμα που μας αναγκαζε να τον παιρνουμε αγκαλια οποτε εκλαιγε.Τωρα οι κολικοι εχουν σταματησει.Ο μικρος μετα απο καθε γευμα θελει να κοιμηθει.Τον κουναω λοιπον στην αγκαλια μου για να κοιμηθει, τον βαζω στην κουνια του αλλα μετα απο 20 λεπτα (ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΜΩΣ-ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ:()ξυπναει.Αν τον παρω αγκαλια συνεχιζει τον υπνο του και μπορει να κοιμηθει και για 3 ωρες.Αν ομως τον αφησω ξυπνιο κλαιει και γκρινιαζει.Εχω δοκιμασει τα παντα(να τον εχω αγκαλια,να τον αφησω να γκρινιαζει,να τον αφησω λιγο παραπανω χωρις υπνο μπας και κοιμηθει περισσοτερο)αλλα δεν εχω καταφερει τιποτα, η ιστορια επαναλαμβανεται.Δεδομενου οτι εχω και αλλο παιδακι που πρεπει να ασχοληθω και μαζι του, τις αναγκες του σπιτιου που πρεπει να καλυψω αλλα και το γεγονος πως θα επιστρεψω στη δουλεια σε λιγο...Τι μου προτεινετε να κανω.Την βοηθεια σας!

Ξεχασα να γραψω οτι τρεφεται με γαλα σκονη

εχεις δικιο.ειναι πολυ κουραστικο ολο αυτο ποσο μαλλον οταν εχεις κ ενα μεγαλυτερο παιδακι..κ εμενα ετσι εκανε η κορουλα μου στην ηλικια σας..εγω εκανα σαν την τρελη ολες τις δουλειες σε 10λεπτα κ μετα αφου ξυπνουσε την επαρινα αγκαλια κανενα μισαωρο κ μετα κοιμοταν πιο βαθια για καμια ωρα..η μικρη μου βεβαια ποτε δεν κοιμηθηκε πανω απο 1.30 ωρα..ειναι πολυ δυσκολο,υπομονη κθα στρωσουν τα πραγματα

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο.ειναι πολυ κουραστικο ολο αυτο ποσο μαλλον οταν εχεις κ ενα μεγαλυτερο παιδακι..κ εμενα ετσι εκανε η κορουλα μου στην ηλικια σας..εγω εκανα σαν την τρελη ολες τις δουλειες σε 10λεπτα κ μετα αφου ξυπνουσε την επαρινα αγκαλια κανενα μισαωρο κ μετα κοιμοταν πιο βαθια για καμια ωρα..η μικρη μου βεβαια ποτε δεν κοιμηθηκε πανω απο 1.30 ωρα..ειναι πολυ δυσκολο,υπομονη κθα στρωσουν τα πραγματα

 

Αυτο με τις δουλειες κατι μου θυμιζει.....Να τολμησω να ρωτησω ποτε εστρωσαν τα πραγματα ή θα απογοητευτω τελειως?Παω και για δουλεια τον αλλο μηνα και η μαμα μου θα τα παιξει.Και να σκεφτεις πως το πρωτο μου παιδι κοιμοταν απο 40 ημερων μονο του και με τις ωρες....

ευχαριστω για την απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο.ειναι πολυ κουραστικο ολο αυτο ποσο μαλλον οταν εχεις κ ενα μεγαλυτερο παιδακι..κ εμενα ετσι εκανε η κορουλα μου στην ηλικια σας..εγω εκανα σαν την τρελη ολες τις δουλειες σε 10λεπτα κ μετα αφου ξυπνουσε την επαρινα αγκαλια κανενα μισαωρο κ μετα κοιμοταν πιο βαθια για καμια ωρα..η μικρη μου βεβαια ποτε δεν κοιμηθηκε πανω απο 1.30 ωρα..ειναι πολυ δυσκολο,υπομονη κθα στρωσουν τα πραγματα

 

Αυτο με τις δουλειες κατι μου θυμιζει.....Να τολμησω να ρωτησω ποτε εστρωσαν τα πραγματα ή θα απογοητευτω τελειως?Παω και για δουλεια τον αλλο μηνα και η μαμα μου θα τα παιξει.Και να σκεφτεις πως το πρωτο μου παιδι κοιμοταν απο 40 ημερων μονο του και με τις ωρες....

ευχαριστω για την απαντηση.

να σου πω οτι ακομα ζηταει αγκαλια..μην με δει να κανω κατι,να ειμαι ορθια ερχεται κ με τραβαει να την παρω αγκαλιτσα αλλα τα πραγματα ειναι σαφως καλυτερα απο την αρχη..αρχισε να ηρεμει πολυ η κορουλα μου περιπου στους 5 μηνες..τωρα περαπαταει κ η αληθεια ειναι οτι ειμαι λιγο πιο χαλαρη..δεν της στερησα ποτε ομως τπτ..με το που με ζηταει ακομα κ την νυχτα παω κ την κουναω λιγο ισως γι'αυτο να ειναι πολυ πιο χαλαρη πλεον

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω του στερω κατι.Τον κραταω αγκαλια να κοιμηθει,μονο μεσα στη μερα,γιατι το βραδυ κοιμαται κανονικα στην κουνια του.Στην αγκαλια κοιμαται σαν αγγελος και τον λυπαμαι.Ποσο ομωσ θα μπορω να το κανω αυτο??Το κακο ειναι πως αν δεν τον κρατω αγκαλια να κοιμηθει γκρινιαζει....Φαυλοσ κυκλοσ....Σε αυτο αναζητω λυση

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω του στερω κατι.Τον κραταω αγκαλια να κοιμηθει,μονο μεσα στη μερα,γιατι το βραδυ κοιμαται κανονικα στην κουνια του.Στην αγκαλια κοιμαται σαν αγγελος και τον λυπαμαι.Ποσο ομωσ θα μπορω να το κανω αυτο??Το κακο ειναι πως αν δεν τον κρατω αγκαλια να κοιμηθει γκρινιαζει....Φαυλοσ κυκλοσ....Σε αυτο αναζητω λυση

εγω αυτο εκανα μεχρι περιπου 6 μηνων..δλδ αγκαλια,την αφηνα εκανα τσακ μπαμ 2-3 δουλειες,εκεινη εννοειται ξυπνουσε,την ξανασηκωνα κ πλεον την κρατουσα αγκαλια κ 1 ωρα αρκει να κοιμαται για να ξεκουραστει κ να ηρεμω λιγο κ εγω..περιπου στους 6 μηνες οπως την εβαλα στην κουνια κ εκανα τις δουλειες μου γρηγορα περιμενα να ξυπνησει κ εκεινη κοιμηθηκε σερι καμια ωρα...:-D:grin::-D κ απο τοτε εκτος απο σπανιες περιπτωσεις κοιμαται μια χαρα..το βραδυ βεβαια ακομα ξυπναει αλλα αυτο ειναι ενα αλλο θεμα;)

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπομονη αλλους 3 μηνεσ λοιπον!!!!Με λιγη τυχη τοτε θα ληξει και για μενα το χωρισμα της ημερας σε 20 λεπτα!!Ευχαριστω για την απαντηση.Να χαιρεσαι το μωρο σου και να ειναι παντα γερο και ευτυχισμενο.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Κορίτσια SOS , υποτίθεται τα μωράκια είναι μαμ κακά και νάνι στην περίπτωση μας όμως το νάνι δεν ισχύει.... Η μικρή μου σχεδόν 3 μηνών δεν κοιμάται όλη μέρα θα κοιμηθεί το πολυ 10ωρο θεωρώ πως δεν είναι φυσιολογικό....αφού παντού όπου και αν διαβάσω λένε ότι πρέπει 12-16 ώρες....έχετε κάποια τιπς γιατί νομίζω πως ειμαι η μόνη που το περνάει.....

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Εvadiva είπε:

Κορίτσια SOS , υποτίθεται τα μωράκια είναι μαμ κακά και νάνι στην περίπτωση μας όμως το νάνι δεν ισχύει.... Η μικρή μου σχεδόν 3 μηνών δεν κοιμάται όλη μέρα θα κοιμηθεί το πολυ 10ωρο θεωρώ πως δεν είναι φυσιολογικό....αφού παντού όπου και αν διαβάσω λένε ότι πρέπει 12-16 ώρες....έχετε κάποια τιπς γιατί νομίζω πως ειμαι η μόνη που το περνάει.....

Ευχαριστώ!!

Γράψε λίγο πως τρώει;

πως κοιμάται, συνθήκες κλπ..

μηπως μπορώ να σε βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Εvadiva είπε:

Κορίτσια SOS , υποτίθεται τα μωράκια είναι μαμ κακά και νάνι στην περίπτωση μας όμως το νάνι δεν ισχύει.... Η μικρή μου σχεδόν 3 μηνών δεν κοιμάται όλη μέρα θα κοιμηθεί το πολυ 10ωρο θεωρώ πως δεν είναι φυσιολογικό....αφού παντού όπου και αν διαβάσω λένε ότι πρέπει 12-16 ώρες....έχετε κάποια τιπς γιατί νομίζω πως ειμαι η μόνη που το περνάει.....

Ευχαριστώ!!

Τι κάνετε μέσα στη μέρα; Κάθε πότε τρώει; Θηλάζει ή ξένο; Έχει πόνους, αναγωγές; Βάζει βάρος; Πώς προσπαθείς να την κοιμίσεις;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Evadiva Βοηθαει επίσης πολύ να κρατας ημερολογιο ύπνου, ακόμα και τα δεκαλεπτα power naps. Τελικά η μπέμπα μου κοιμόταν παραπανω απο ότι νόμιζα και μάλιστα υπήρχε και ενα υποτυπωδες μοτίβο που δεν θα το είχα παρατηρήσει αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Μάρσιπο δυστυχώς δεν έχω

Τρώει οπότε θέλει για όσο θέλει πλέον το έχω πάρει απόφαση ότι θα τρώει μια ώρα..απλά επειδή μου κοιμάται κατά την διάρκεια που τρώει μήπως για αυτό δεν μου κοιμάται γενικά;έχω ημερολόγιο ύπνου θα το εφαρμόσω να δω. . Άργησα να σας απαντήσω συγνώμη ευχαριστω για τις απαντήσεις σας. Α κ κάτι τελευταίο γνωρίζεται κάτι για το χαλινο;

Link to comment
Share on other sites

On 19/10/2019 at 9:14 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

Τι κάνετε μέσα στη μέρα; Κάθε πότε τρώει; Θηλάζει ή ξένο; Έχει πόνους, αναγωγές; Βάζει βάρος; Πώς προσπαθείς να την κοιμίσεις;

Τρώει οποτε θέλει κ όση ώρα θέλει δλδ ανά μία ώρα για μια ώρα θηλάζω δεν δίνω πλέον συμπλήρωμα λόγω αλλεργιας.ποναει όταν πάει να κάνει κακά και σφίγγεται παρά πολύ.βαρος βάζει κανονικά δεν υπάρχει θέμα σε αυτό αφού τρώει συνέχεια. Όταν δω σημάδι νυστας χασμουρητό η τρίψιμο ματιών κλείνω τα πάντα να είναι σκοτεινά τρώει συνήθως για να κοιμηθεί μπορεί καξ να την κουνήσω αλλά τίποτα εκεί το ματι γαρίδα. Την έβαζα και στο καρότσι κάποτε και την κουνούσα αλά και πάλι τίποτα

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Εvadiva είπε:

Μάρσιπο δυστυχώς δεν έχω

Τρώει οπότε θέλει για όσο θέλει πλέον το έχω πάρει απόφαση ότι θα τρώει μια ώρα..απλά επειδή μου κοιμάται κατά την διάρκεια που τρώει μήπως για αυτό δεν μου κοιμάται γενικά;έχω ημερολόγιο ύπνου θα το εφαρμόσω να δω. . Άργησα να σας απαντήσω συγνώμη ευχαριστω για τις απαντήσεις σας. Α κ κάτι τελευταίο γνωρίζεται κάτι για το χαλινο;

Παρε μαρσιπο αγκαλιας, θα σωθεις πραγματικα, ερχονται κι αλλες δυσκολες μερες και θα σου χρειαστει σιγουρα :)

Δεν πειραζει να κοιμαται και να πιπιλαει οταν ειναι τοσο μικρουλι, μπορεις να βγαζεις την θηλη βαζοντας το δαχτυλο σου για να "ξεβεντουζαρει" και αν ξαναζητησει ξαναδινεις. Καποιες φορες ομως μπορει να μην ζητησει και απλα να συνεχισει να κοιμαται. Αν ανησυχεις για χαλινο ισως θα ηταν καλο να επικοινωνισεις με εναν συμβουλο θηλασμου (ιδανικα και παιδιατρο) για να δει αν υπαρχει θεμα. Γιατι σου μπηκαν ιδεες για κοντο χαλινο; Πληγωνεσαι και πονας στον θηλασμο; Δεν βαζει βαρος; 

 
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Παρε μαρσιπο αγκαλιας, θα σωθεις πραγματικα, ερχονται κι αλλες δυσκολες μερες και θα σου χρειαστει σιγουρα :)

Δεν πειραζει να κοιμαται και να πιπιλαει οταν ειναι τοσο μικρουλι, μπορεις να βγαζεις την θηλη βαζοντας το δαχτυλο σου για να "ξεβεντουζαρει" και αν ξαναζητησει ξαναδινεις. Καποιες φορες ομως μπορει να μην ζητησει και απλα να συνεχισει να κοιμαται. Αν ανησυχεις για χαλινο ισως θα ηταν καλο να επικοινωνισεις με εναν συμβουλο θηλασμου (ιδανικα και παιδιατρο) για να δει αν υπαρχει θεμα. Γιατι σου μπηκαν ιδεες για κοντο χαλινο; Πληγωνεσαι και πονας στον θηλασμο; Δεν βαζει βαρος; 

Το έχω σκεφτεί για μάρσιπο γιατί καταφθάνει το πρώτο μηνιαίο άλμα ανάπτυξης και έχω ακούσει τα χειρότερα γκρίνια ξενύχτια κλάμα. Από βάρος όλα καλά αλλά τώρα τελευταία μου κάνει περίεργα δλδ τρώει γάλα και ακούω κάτι σαν κλικ να το πω κάπως έτσι μου δαγκώνει την θηλή με τα ούλα της τραβιέται βγάζει κ βάζει την θηλή σαν να νευριάζει και σαν να ''χτυπαει" το στήθος κάθεται κ πολύ ώρα για αυτό ρωτάω για χαλινο γιατί μπορει να έχει αν κ δεν το νομίζω ι παιδίατρος δεν μου έχει πει κάτι

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Εvadiva είπε:

Το έχω σκεφτεί για μάρσιπο γιατί καταφθάνει το πρώτο μηνιαίο άλμα ανάπτυξης και έχω ακούσει τα χειρότερα γκρίνια ξενύχτια κλάμα. Από βάρος όλα καλά αλλά τώρα τελευταία μου κάνει περίεργα δλδ τρώει γάλα και ακούω κάτι σαν κλικ να το πω κάπως έτσι μου δαγκώνει την θηλή με τα ούλα της τραβιέται βγάζει κ βάζει την θηλή σαν να νευριάζει και σαν να ''χτυπαει" το στήθος κάθεται κ πολύ ώρα για αυτό ρωτάω για χαλινο γιατί μπορει να έχει αν κ δεν το νομίζω ι παιδίατρος δεν μου έχει πει κάτι

Μηπως αρχισαν οι ενοχλησεις απο τα δοντια και την ενοχλει ο θηλασμος; Επισης, πολλα μωρακια παιζουν με την θηλη τραβοντας την. Δεν ξερω αν ειναι απο τον κοντο χαλινο αυτη η συμπεριφορα που περιγραφεις, αλλα δεν εχουν ολοι οι παιδιατροι τις εξειδικευμενες γνωσεις να κανουν διαγνωση κοντου χαλινου.

 
Link to comment
Share on other sites

On 23/10/2019 at 12:07 ΜΜ, Sentir...natureza είπε:

Μηπως αρχισαν οι ενοχλησεις απο τα δοντια και την ενοχλει ο θηλασμος; Επισης, πολλα μωρακια παιζουν με την θηλη τραβοντας την. Δεν ξερω αν ειναι απο τον κοντο χαλινο αυτη η συμπεριφορα που περιγραφεις, αλλα δεν εχουν ολοι οι παιδιατροι τις εξειδικευμενες γνωσεις να κανουν διαγνωση κοντου χαλινου.

Ξεκινούν από 3 μηνών οι ενοχλήσεις;; Νωρίς δεν είναι;; :roll: δεν το ήξερα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...