Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δε θα κανω β' επιπεδου. τοσο σοβαρο? μπορειτε να μου πειτε?


Recommended Posts

αναλόγως που θα πας..εγω στο κέντρο που μ'εστειλε ο γιατρός μου τις πλήρωσα 130 ευρώ..το οικονομικό δεν είναι γνωμωνας για το αν ο γιατρός που κάνει την εξέταση το κάνει για τα χρήματα ή όχι..

 

εμενα μου την εκανε ο γιατρος μου γιατι ειναι αυτος κ αλλοι δυο που κανουν αυτες τις εξετασεις στο νησι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 115
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγω θα πω κατι τελευταιο , θα εδινα και την ζωη μου να εχω στα χερια μου το μωρο μου , που το εχασα 38 εβδομαδες !!!!ΠΡΕΠΕΙ να κανουμε οτι καλυτερο για τα μωρακια μας γιατι δεν εχουν επιλογη οσο ειναι μεσα στην κοιλια μας !!!( δεν υπαρχει εξεταση που να μην εκανα οχι μονο υπερηχους αλλα και επεμβατικη εξεταση ωστε να εξασφαλισω οτι το παιδι μου θα ειναι οκ)

 

Τωρα η αποφαση και το αποτελεσμα ειναι καθαρα στο χερι της μητερας.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΛΥΠΟΜΟΥΝ ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΕΔΕΙΧΝΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ. ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΕΧΕΙ ΓΡΑΨΕΙ ΜΙΑ ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΟΠΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΣΥΖΗΤΗΘΗΚΕ ΕΚΤΕΝΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΖΟΜΕΝΗ ΟΤΙ Ο ΠΛΕΟΝ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΑΝΙΧΝΕΥΣΗΣ ΧΡΩΜΟΣΩΜΙΑΚΩΝ ΑΝΩΜΑΛΙΩΝ ΕΙΝΑΙ Η ΑΜΝΥΟΠΑΡΑΚΕΝΤΡΙΣΗ. Ο ΥΠΕΡΗΧΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΚΡΑΤΗΣΕ ΟΥΤΕ 10 ΛΕΠΤΑ ΠΟΥ ΥΠΟΤΙΘΕΤΕ ΟΤΙ Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΚΡΑΤΑΕΙ 30 ΛΕΠΤΑ. Κ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ. ΤΟ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ ΤΟΥ ΣΧΗΜΑΤΙΣΜΕΝΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΠΛΟ ΥΠΕΡΗΧΟ. ΤΟ ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΔΟΥΛΑ ΤΟΥ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΜΟΝΟ ΑΝ ΘΑ ΠΑΣ ΣΕ ΕΝΑΝ ΕΙΔΙΚΟ ΠΑΙΔΟΚΑΡΔΙΟΛΟΓΟ Π ΕΙΝΑΙ ΕΙΔΙΚΟΣ ΣΕ ΕΜΒΡΥΑ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ. ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΠΩΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΜΕ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΔΕΝ ΣΟΥ ΤΟ ΔΕΙΧΝΕΙ Ο ΥΠΕΡΗΧΟΣ.ΜΗΝ ΑΡΠΑΖΕΣΤΕ ΟΛΕΣ Κ ΒΓΑΖΕΤΕ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΟΤΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΛΥΠΟΜΟΥΝ ΑΛΛΟΥ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΟΥ Κ ΤΑ ΛΥΠΗΘΗΚΑ ΓΙ ΑΥΤΟ. ΑΦΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΥΠΕΡΗΧΟΣ ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ.ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΔΩΣΑ ΤΟΣΑ ΛΕΦΤΑ?ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ?ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ.

marakimplou εχω ξαναναφέρει μέσα στο φόρουμ πως αν δεν είχαμε κάνει την εξέταση αυτή,το παιδάκι μας ίσως να μην υπήρχε τώρα λόγω σοβαρότατου προβλήματος στην καρδούλα του που έχρηζε επέμβασης άμεσα μετά τη γέννα.Όντως ο γιατρός σου μπορεί να είναι πολύ καλός αλλά δεν είναι όλοι οι γιατροι πιστοποιημένοι να "διαβάζουν" τον υπέρηχο αυτό.Εμένα ο γιατρός που με παρακολουθούσε με έστειλε σε ειδικό γυναικολόγο πιστοποιημένο για β'επιπέδου κ ο οποίος μετά από εξέταση 1,5 ώρας μας βρήκε το θέμα με την καρδούλα του μικρούλη μας!Δεν χρειάζεται ειδικός παιδικαρδιολογος.Εμείς σε παιδοκαρδιολόγο πήγαμε μετά που ο πιστοποιημένος για β' επιπέδου είχε ήδη δει τι συνέβαινε!Με το καλό να έρθει το μωράκι σου!:-)

Link to comment
Share on other sites

Εμεις καναμε τον β'επιπεδου στο προγενεσις, με κα αυγιδου (πιστοποιημενη), μειναμε 1 ωρα σχεδον (εκανα και επανελεγχο τραχηλου, περιπου 5 λεπτα πηρε), το μωρο ειχε πολυ καλη θεση και τις μετρησεις τις εκανε πολυ σχολαστικα απο 3-4 φορες για το καθετι (και ειναι πολλα πραγματικα για να τα γραψω-τεσσερις σελιδες!)! Ειμαι πολυ ευχαριστημενη απτην αντιμετωπιση της, την προσοχη της και τον χρονο που μου αφιερωσε και πληρωσα 120 ευρω.

δεν κρινω κανεναν, απλα οπως αναφερεται η μια γνωμη, καλο ειναι να αναφερεται και η αλλη.

προσωπικα εκανα και λεπτομερη ηχοκαρδιογραφικη εκτιμηση (μου το προτεινε ο γιατρος μου) και εδωσα αλλα 130 ευρω για να δω : θεση καρδιας, διαστασεις, θεση κορυφης, συστηματικες φλεβες, πνευμονικες φλεβες, μεσοκολπικο διαφραγμα, ροη στο ωοειδες τρημα, κολπο-κοιλιακη συνδεση, κολποκοιλιακη βαλβιδα, λειτουργικοτητα κοιλιας, συνδεσεις μεγαλων αρτηριων, διαφυγη αρτηριακων βαλβιδων, κλαδους πνευμονικης αρτηριας, αρτηριακο πορο, αορτικο τοξο, θεση τοξου, κολπικη και κοιλιακη συχνοτητα, διαμετρο αορτης και πν. αρτηριας στη βαλβιδα, ισθμο, μιτροειδη βαλβιδα (ταχυτητα Α και Ε κυματος), τριγλωχινα βαλβιδα, αορτικη βαλβιδα, πνευμονικη βαλβιδα.

Τα γραφω και παλι αναλυτικα γιατι οπως καταλαβαινει καθεις, ολα αυτα δεν μετριουνται ετσι απλα σε 10 λεπτα!!! Εμεις ειχαμε κατσει μπρουμητα και μεχρι να γυρισουμε φαγαμε μιση ωρα, αλλα η ολη εξεταση κρατησε αλλη μια ωρα σχεδον!

Τελειωνω λεγοντας οτι πραγματικα εχει σημασια τεραστια αυτο το ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ γιατι πρεπει να μπορει και να ξερει να τα δει ολα αυτα στον υπερηχο!!!

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου την εκανε ο γιατρος μου γιατι ειναι αυτος κ αλλοι δυο που κανουν αυτες τις εξετασεις στο νησι.

 

άρα δεν ξέρεις και πόσο χρεώνει ο κάθε γιατρός ξεχωριστά,εννούσες πόσο χρεώθηκες εσυ προσωπικά την εξέταση.

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τωρα τσατιστηκα ακομα πιο πολυ..δεν τον ειδα μεσα στη λιστα με τα ονοματα. Μα τοτε πως αναλαμβανει και κανει κατι τετοιο ρε κοριτσια??? Δηλαδη και καποιο προβλημα να εχει το μωρο μου αυτος απλα δεν το ειδε γιατι ειναι ασχετος.:(

Link to comment
Share on other sites

τωρα τσατιστηκα ακομα πιο πολυ..δεν τον ειδα μεσα στη λιστα με τα ονοματα. Μα τοτε πως αναλαμβανει και κανει κατι τετοιο ρε κοριτσια??? Δηλαδη και καποιο προβλημα να εχει το μωρο μου αυτος απλα δεν το ειδε γιατι ειναι ασχετος.:(

 

Τελικά τσάμπα σου τα έφαγε τα λεφτά. Κρίμα! Είναι ο προσωπικός σου γυναικολόγος; Να του μιλήσεις και να του τα ζητήσεις πίσω και να κλείσεις ραντεβού σε πιστοποιημένο, αν προλαβαίνεις ακόμα, γιατί βαριά μέχρι την 23η εβδομάδα γίνεται η Β επιπέδου.

Link to comment
Share on other sites

άρα δεν ξέρεις και πόσο χρεώνει ο κάθε γιατρός ξεχωριστά,εννούσες πόσο χρεώθηκες εσυ προσωπικά την εξέταση.

 

για μενα μιλησα ειναι δυνατον να πω για αλλες κοπελες???

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα πω κατι τελευταιο , θα εδινα και την ζωη μου να εχω στα χερια μου το μωρο μου , που το εχασα 38 εβδομαδες !!!!ΠΡΕΠΕΙ να κανουμε οτι καλυτερο για τα μωρακια μας γιατι δεν εχουν επιλογη οσο ειναι μεσα στην κοιλια μας !!!( δεν υπαρχει εξεταση που να μην εκανα οχι μονο υπερηχους αλλα και επεμβατικη εξεταση ωστε να εξασφαλισω οτι το παιδι μου θα ειναι οκ)

 

Τωρα η αποφαση και το αποτελεσμα ειναι καθαρα στο χερι της μητερας.

 

Κοπέλα μου!!! Δεν μπορεις να το πιστεψεις... αλλα πραγματικα θα προσευχομαι στην Παναγια και για σενα (οπως για μενα και το αγορακι μου)! Να εχεις δυναμη και με ολη μου την αγαπη να ρθει συντομα στην κοιλιτσα σου ξανα το θαυμα! Τα αγγελουδια που χασαμε, ειναι φυλακες μας και θα φροντισουν να ρθουν τα αδερφακια τους στην αγκαλια μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τσάμπα σου τα έφαγε τα λεφτά. Κρίμα! Είναι ο προσωπικός σου γυναικολόγος; Να του μιλήσεις και να του τα ζητήσεις πίσω και να κλείσεις ραντεβού σε πιστοποιημένο, αν προλαβαίνεις ακόμα, γιατί βαριά μέχρι την 23η εβδομάδα γίνεται η Β επιπέδου.

 

Συμφωνω απολυτα!!!:evil:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά τσάμπα σου τα έφαγε τα λεφτά. Κρίμα! Είναι ο προσωπικός σου γυναικολόγος; Να του μιλήσεις και να του τα ζητήσεις πίσω και να κλείσεις ραντεβού σε πιστοποιημένο, αν προλαβαίνεις ακόμα, γιατί βαριά μέχρι την 23η εβδομάδα γίνεται η Β επιπέδου.

 

Παντως η κουνιαδα μου που ειχε ενα παρομοιο θεμα με την β επιπεδου,ξαναεκανε στη 30 κατι(δεν θυμαμαι ακριβως σε ποια περασανε και χρονια..) και εκει βρηκανε το προβλημα με το νεφρο , χειρουργηθηκε το παιδακι 40 ημερων και σημερα ειναι μια χαρα...

Δεν χανει τπτ επομενως να ξανακανει .....

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικά για άλλη μια φορά αποδεικνύεται ότι πρέπει να ενημερωνόμαστε για κάποιες εξετάσεις ΠΡΙΝ τις κάνουμε. Και να μην εμπιστευόμαστε με κλειστά μάτια το γιατρό μας, αλλά να το ψάχνουμε και λίγο παραπάνω. Κακό δεν κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Παντως η κουνιαδα μου που ειχε ενα παρομοιο θεμα με την β επιπεδου,ξαναεκανε στη 30 κατι(δεν θυμαμαι ακριβως σε ποια περασανε και χρονια..) και εκει βρηκανε το προβλημα με το νεφρο , χειρουργηθηκε το παιδακι 40 ημερων και σημερα ειναι μια χαρα...

Δεν χανει τπτ επομενως να ξανακανει .....

 

Φυσικά και γίνεται υπέρηχος μετά την 23η εβδομάδα, απλά για να μας λένε να κάνουμε τη Β επιπέδου γύρω στην 20η, μάλλον κάποιος λόγος θα υπάρχει. ίσως γιατί πιο εύκολα τερματίζεται μια κύηση (σε περίπτωση προβλήματος) όσο είναι ακόμα σχετικά νωρίς, αλλά σίγουρα θα υπάρχουν κι άλλοι λόγοι.

 

Εκεί γύρω στην 30η-32η εβδομάδα, αν θυμάμαι καλά, κάνεις την Γ επιπέδου που είναι επίσης ένας μεγάλος αναλυτικός υπέρηχος. Απλά οι περισσότεροι γιατροί σε στέλνουν για Γ επιπέδου μόνο αν δεν δουν καλή τροφοδοσία του πλακούντα ή κάτι άλλο σχετικό με τις αρτηρίες.

Link to comment
Share on other sites

η β' επιπεδου ειναι πολυ σημαντικη εξεταση δεν ειναι απλος υπεριχος εγω θυμαμαι απο τα αλλα μου τα παιδια οτι αν τα ματακια εχουν κατι ασπρακια μεσα τοτε καποιο προβλημα υπαρχει κ πολλα αλλα για ολα τα οργανα του μωρου κ ποτε δεν πληρωσα το γιατρο μου 150Ε γιαυτες τις εξετασεις παει 60-70Ε..

 

εμενα μου την εκανε ο γιατρος μου γιατι ειναι αυτος κ αλλοι δυο που κανουν αυτες τις εξετασεις στο νησι.

 

για μενα μιλησα ειναι δυνατον να πω για αλλες κοπελες???

 

 

βγαίνουμε ελαφρώς εκτός θέματος,και προς Θεού δε θέλω να μπω σε προσωπική αντιπαράθεση,αλλά όπως κατάλαβα εγω απο τα μηνύματά σου (τα οποία και παρέθεσα) εννόησες οτι μάλλον την εξέταση την πληρώσαμε παραπάνω απο όσο άξιζε...σαν να μας έπιασαν κορόιδα.κάπως έτσι το εξέλαβα εγω..δεν υπάρχει λόγος συνέχειας νομίζω!

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοπέλα μου!!! Δεν μπορεις να το πιστεψεις... αλλα πραγματικα θα προσευχομαι στην Παναγια και για σενα (οπως για μενα και το αγορακι μου)! Να εχεις δυναμη και με ολη μου την αγαπη να ρθει συντομα στην κοιλιτσα σου ξανα το θαυμα! Τα αγγελουδια που χασαμε, ειναι φυλακες μας και θα φροντισουν να ρθουν τα αδερφακια τους στην αγκαλια μας!!!

 

Να εισαι καλα Κατια , σ'ευχαριστω!!Με το καλο το μωρακι σου χχχ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
Αν ό,τι αποτέλεσμα και να πάρεις από τη β'επιπέδου έχεις σκοπό να κρατησεις το παιδί, ακόμα κ αν υπαρχει πολύ σοβαρό πρβ, τότε δεν έχεις λόγο να την κάνεις..

πιστεύω ότι αν κάποια κοπέλα δεν έχει σκοπό να τερματησει μια εγκυμοσυνη τοτε δεν χρειάζεται να την κάνει..

από όσο ξερω δεν μπορεί να αλλάξει κάτι με φαρμακα.. αυτά!

με το καλό το μωρακι σου

 

Παράθεση:

Edit admin προσοχή! Aυτή η δημοσίευση περιέχει παραπληροφόρηση. Η Β΄επιπέδου ΔΕΝ πραγματοποιείται μόνο στην περίπτωση που υπάρχει πρόθεση τερματισμού εγκυμοσύνης / στην περίπτωση εύρεσης ιατρικού προβλήματος στο έμβρυο

 

 

 

Εγω καταρχήν δεν είπα ότι μόνο αν μια μητερα εχει σκοπό να τερματησει την εγκυμοσυνη πρέπει να κανει την β επιπέδου. εγω προσωπικα την εκανα κ θα την ξανακάνω σε ενδεχόμενη εγκυμοσύνη.

Απλά αυτό που είπα είναι: υπάρχουν πολλές γυναίκες που ότι κ αν συμβεί, είτε λογω θρησκείας είτε λόγω επιθυμιας να κρατήσουν το παιδί ό,τι κ αν συμβεί, δεν έχουν σκοπό να κάνουν διακοπή. Αυτές, κατά τη γνωμη μου, θα κάνουν τη β επιπεδου ΑΝ ΤΟ ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ απλά για να ξερουν τι έχουν να αντιμετωπίσουν κ όπως πληροφορηθηκα από επόμενα post να διορθώσουν ή να είναι ετοιμες να αντιμετωπίσουν τυχόν πρβ μετα τη γεννα.

Εξάλλου η β επιπεδου όπως κ όλες οι άλλες εξετάσεις απλά προτείνεται να γινονται... Απαραίτητες τις θεωρουμε εμείς για να γνωριζουμε τι συμβαίνει, όπως παράδειγμα κ με τους μηνιαίους υπέρηχους, στο εξωτ. κ στα νοσοκομεία γίνονται μετρημενοι..

Αν το αρχικό μου post εθιξε κάποιες κοπέλες, συγγνωμη, αλλά να μου ερχεται μηνυμα ότι παραπλανω με το μηνυμα μου, τι να πω...

θα τη φαω την κάρτα σιγουρα ;) αλλά ελευθερία του λόγου έχουμε

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...