Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για Ζάκυνθο


milou

Recommended Posts

Προπερσυ το καλοκαίρι πηγαμε στο Τσιλιβι Ζακύνθου σε ξενοδοχείο με πρωινο στην τιμή http://www.apollonzante.gr/. Τρωγαμε σε ενα εστιατοριο 100μ πιο κατω οπου ηταν και η παραλία και δεν ηταν ακριβο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 156
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Στην Ζακυνθο πηγαμε πριν την γεννηση της κορης μας και γενικα ειναι το καλυτερο νησι απο τα επτανησα (κατα την δικη μου γνωμη)που εχω επισκεφθει σε συγκριση με τα υπολοιπα των επτανησων.

Στην Μποχαλη ειχαμε μεινει (το πανοραμα της Ζακυνθου)μονο αν πας με αυτοκινητο μπορεις να μεινεις εκει και γενικως δεν θα συστηνα την Μποχαλη γιατι λογω του πυκνου δασους της περιοχης ειχε πολλα κουνουπια και οτι λογης ζουζουνια θες!

Αλλα θα συστηνα την χωρα της Ζακυνθου ανεπιφυλακτα και γενικα το νησι:D

επισης το ξενοδοχειο Diana στη χωρα της Ζακυνθου.

καλες διακοπες:D

 

 

Link to comment
Share on other sites

γενικά τη ζακυνθο ή θα τη λατρέψεις ή θα τη μισήσεις . πάντως οι παραλίες της είναι ιδανικές για παιδάκια. ωραία μεροι να μείνεις είναι το τσιλιβή,αργασι ,βασιλικός. και οι περισσότερες παραλίες είναι προς βασιλικό. ξενοδοχεία έχει απειρα αναλογως πόσα θες να διαθέσεις. πχ στο βασιλικό (βασιλίνα apartments). εγω δεν ειμαι από εκεί αλλά πάμε με τον άντρα μου κάθε χρόνο.

 

ΥΓ. μη βλέπεις το νενος είμαι κοριτσάκι.το διευκρινίζω γιατί στην αρχή είχα κάποια προβληματακια μεχρι να με μάθουν γιαυτό δεν πολυκυκλοφορώ σε άλλα τόπικ.

Link to comment
Share on other sites

Κ εμεις θα παμε φετος ζακυνθο. Δεν εχουμε παει παλυ, αλλα εχω ακουσει οτι ειναι ευκολο νησι κ εχει καλες παραλιες για παιδια. Βεβαια το κακο ειναι οτι εχει αρκετους φτωχοαγγλους τουριστες, γιαυτο κ εμεις αποφυγαμε καποιες περιοχες κ καποια ξενοδοχεια που τα διαφημιζουν στην Αγγλια, αλλα προτιμησαμε κατι πιο ηρεμο.

Επιλεξαμε να μενουμε Τσιλιβι, ωστε να εχει κ νυχτερινη ζωη κ να ειναι κ κοντα στην πολη. Οι καλυτερες παραλιες ειναι βεβαια προς Βασιλικο, αλλα εκει ειναι καπως πιο ησυχα για βραδυ.

Παντως μας εχουν πει οτι γενικα ειναι για οικογενειακες διακοπες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοίταξε στο http://www.koukisclub.gr. Είναι ένα συγκρότημα με ενοικιαζόμενα δωμάτια, στον Αγιο Νικόλαο Βασιλικού, έχει περίπου 50 δωμάτια και είναι πάνω στην Θάλασσα (δεν μεσολαβεί δρόμος).

Η παραλία (από τις καλύτερες της Ζακύνθου αν όχι η καλύτερη) αποτελείται από δύο όρμους, έναν ακριβώς μπροστά στο ξενοδοχείο (ήσυχη πλευρά) και έναν αριστερά όπου γίνεται χαμός (μπαρ με δυνατή μουσική, ρακέτες, beach volley, κ.λ.π.). Και στους δύο όρμους υπάρχει άμμος ενώ μεταξύ τους υπάρχει ένας μεγάλος βράχος πάνω στον οποίο βρίσκεται ένα μπαράκι. Η θάλασσα και στους δύο όρμους ξεκινάει αρκετά ρηχή στην αρχή και βαθαίνει πολύ ομαλά. Το συγκρότημα διαθέτει πολύ μεγάλη πισίνα με pool bar, και εστιατόριο. Ξέρω ότι διαθέτουν παρκοκρέβατα, και καρεκλάκια φαγητού για παιδάκια.

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι έχουν κρατήσει ελάχιστα δωμάτια ελεύθερα (νομίζω 2 ή 3), και τα υπόλοιπα τα έχουν σε πρακτορείο με τη σεζόν, οπότε είναι δύσκολο να βρεις.

 

Στο Τσιλιβί πάντως έχει πάρα πολύ αέρα συνέχεια και δεν κάνει για παιδιά. Η Μπόχαλη έχει πολύ ωραία θέα, αλλά είναι μακριά από ωραίες παραλίες. Είναι τεράστια απόλαυση να μην χρειάζεται να πάρεις αυτοκίνητο (πυρωμένο από τον ήλιο) για να πηγαινοέρχεσαι στην θάλασσα, και να κουβαλάς και την προίκα σου σε φουσκωτά, κουβαδάκια κ.λ.π.

aECcp2.png

3vQ5p2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα, εγω ειμαι μαλλον η πιο αρμοδια αφου ειμαι Ζακυνθινια, στον Τσιλιβη καναμε περισυ τα πρωτα μας μπανακια, δεν ειχε καθολου αερα και ειναι και πολυ ρηχα,για την ακριβεια εκει που ειναι το caravel το ξενοδοχειο, ο Βασιλικος που λετε ειναι παρα πολυ ωραια αλλα κατα τη γνωμη μου δεν ειναι για πολυ μωρακια, πανε πιο πολυ νεοι, στον Τσιλιβη επισης εχει παρααα πολλους Αγγλους το βραδυ, λογικα θα εχετε αυτοκινητο και ετσια θα μπορειτε να πατε Χωρα ή Αργασσι που ειναι πολυ ωραια και πανε πιο πολυ Ελληνες, σε οτι αλλο μπορω να βοηθησω πειτε μου

ο αστερης μας, ηρθε στη ζωη 29/10/07!!!!

η τοσοδουλα μας,ηρθε στη ζωη 14/11/09!!!

Link to comment
Share on other sites

αν και η Ζάκυνθος δεν με ενθουσίασε ως νησί εχω να προτείνω για διαμονή την παλιοκαλύβα...στο Τσιλιβή..είναι ονειρεμένα και για οικογενειακές διακοπές ακόμη πιο ονειρεμένα..και η κυρία Τασία, η ιδιοκτήτρια υπέροχος άνθρωπος ευγενέστατη..αξίζει να ρίξεις μια ματιά στη σελίδα, αν θυμάμαι καλά paliokaliva.gr είναι απλά υπέροχα!! δεν ξέρω .όμως ποσο έχουν πάει οι τιμές, πέρασαν και 5 χρόνια που πήγα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Εγώ πήγα πέρισυ Ζάκυνθο και μου άρεσε πάρα πάρα πολύ. Οικονομικά δωμάτια, καλό φαγητό,φιλόξενοι άνθρωποι. Μέναμε στο Αμμούδι, ήσυχα, ήρεμα και οικογενειακά.

Όλα είναι σχετικά λοιπόν.

Αν θες μπες και κοίτα:http://www.greekhotels.gr/gr/greek_island_hotels/ionian_islands_hotels/zakynthos_hotels/amoudi_hotels.asp?id=1165

έχει πολύ καλές τιμές σε αρκετά από αυτά, παρε τηλ και ρώτησε!!! ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχουμε ενα αγορακι 13 μηνων και ενα αγορακι 12 χρονων.Θα θελαμε πολυ πληροδοριες για ξεονοδοχεια η δωματια στην ζακυνθο φιλικα και επιλεγμενα απο σας.Φιλια

 

Να σου ζήσουν! Νομιζα ότι μόνο τα δικά μου παιδιά έχουν τέτοια διαφορά

Ο γιος 10,5 χρονών και η κόρη 7 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Ζάκυνθο πήγα πριν 5 χρόνια και πέρασα τέλεια. Όντας Κυκλαδίτισσα λάτρεψα τις ζέστες θάλλασες και ίσως ήταν η πρώτη φορά που γύρισα στην Αθήνα τόσο μαυρισμένη. Μείναμε στο Κερί σε σπιτί στην κορύφή ενός λόφου που απείχε 1 χλμ από την θάλασσα. Η θέα φανταστική. Στο Κερί μπορείς να νοικιάσεις βαρκούλα (δεν χρειαζετε ιδιατερες γνώσεις) και να περάσεις απέναντι στο Μαραθώνησι που η παραλία είναι πολύ όμορφη. Ζάκυνθος έχει φοβερές παραλίες που δυστήχως τις περισσότερες δεν θύμαμαι πως λέγονται Must βέβαια το ναυαγιο. Εμείς τις πιο πολλές μέρες πηγαίναμε για μπάνιο στο Αγιο Νικολάο ιδανική για παιδάκια, οποιος πάει ας δοκιμάσει να φάει και στην ταβερνούλα που υπάρχει δίπλα-ψηλά στην παραλία. Το μόνο μέιων η ζεστή..τρελή ζέστη, το a/c απαραίτητο στο αμαξί και στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα, εγω ειμαι μαλλον η πιο αρμοδια αφου ειμαι Ζακυνθινια, στον Τσιλιβη καναμε περισυ τα πρωτα μας μπανακια, δεν ειχε καθολου αερα και ειναι και πολυ ρηχα,για την ακριβεια εκει που ειναι το caravel το ξενοδοχειο, ο Βασιλικος που λετε ειναι παρα πολυ ωραια αλλα κατα τη γνωμη μου δεν ειναι για πολυ μωρακια, πανε πιο πολυ νεοι, στον Τσιλιβη επισης εχει παρααα πολλους Αγγλους το βραδυ, λογικα θα εχετε αυτοκινητο και ετσια θα μπορειτε να πατε Χωρα ή Αργασσι που ειναι πολυ ωραια και πανε πιο πολυ Ελληνες, σε οτι αλλο μπορω να βοηθησω πειτε μου

 

 

H Ζάκυνθος είναι απο τα πιο αγαπημένα νησιά θα έλεγα. Πήγαμε με τον ανδρα μου, 2 φορές το 2004 και 2006(απο θεσ/νικη) και μακάρι κάποια στιγμη στο μελλον να παμε και με το γιό μας! Ισως του χρόνου να μεγαλώσει λίγο (ειναι 9 μηνών τώρα). Αγαπημένα μέρη ο Μπόχαλης για απίστευτο καφέ, το Αργάσσι φυσικά (κυριως για βραδυνες εξόδους) και για μπάνιο το Κερί, αλλα πιο πολύ από όλα και για όλα το Πόρτο Κούκλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!

kimi στο Πόρτο Κούκλα (στο δρόμο προς Κερί) υπάρχει ένα ξενοδοχείο (δε θυμαμαι το όνομα) αλλά ακριβώς μπροστά σε αυτο είναι ενα απο τα πιο ΥΠΕΡΟΧΑ beach-bar της Ελλάδας θα έλεγα-μέρος ειδυλλιακό- η πρόσβαση στο Tropical Bar, (έτσι λέγεται) γίνεται κατεβαίνοντας κάτι υπέροχα επίπεδα κρυμένα από φυσική πυκνή βλάστηση (δε χρειαζεσαι καν καπελο) και φτάνει σε ενα μικρό γλυκο μπαράκι που εχει απίστευτη κουζίνα-οικονομική και ακριβώς απέναντι το μαγευτικό Μαραθωνήσι. Το άνοιγμα της παραλίας είναι στενό, ίσα-ίσα χωράει το μήκος μιας ξαπλώστρας-αλλά πιστέψτε με είναι ΜΑΓΕΥΤΙΚΟ ΜΕΡΟΣ- λειτουργεί και το βράδυ για ποτό.

Ο Κώνσταντής ένα πολύ καλό και εξυπηρετικό παιδί εργάζονταν εκεί και ακόμα θυμάμαι τα καταπληκτικά μάτια του (ένα μπλε και ένα καφέ παρακαλώ) στυλ David Bowie!

Και εγώ και ο άντρας μου πάντως καταευχαριστηθήκαμε τις διακοπές μας εκεί και σε αυτό βοήθησε και το γεγονός ότι από όπου και εάν παίρναμε καφέ, είτε για το δρόμο, είτε σε καφετέριες, παντού μα παντού οι καφέδες τους ήταν εκπληκτικοί. Κάθε φορά στη θεσ/νικη που παμε για καφέ, όταν και όχι πάντα, πίνουμε πετυχημένο καφέ λέμε ταυτόχρονα: ΖΑΚΥΝΘΟΣ!!!

Και σκέψου τι εστι καφες για τους Θεσσαλονικείς.... δε μας εχει βγει τζάμπα το όνομα!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις πληροφοριες.

Μαλλον για βασιλικο μας βλεπω.

Πηρα τηλ στην βασιλινα στον βασιλικο και ακουστηκε αρκετα ενδιαφερον

Ξερετε αν οι παραλιες της ζακυνθου εχουν δεντρα ?Γιατι με το μικρο μας συνιθίζουμε να καθομαστε κατω απο ενα δεντρο και να κανουμε το μπανακι μας χωρις τον φοβο του ηλιου.

Link to comment
Share on other sites

Κλεισαμε στην βασιλλινα στον βασιλικο στην ζακυνθο

Αλλα .................

μας χρεωνει +8 εuro την χρηση του air-conticioner την ημερα και ..............

η πολιτικη τους ειναι να μην εχουν τα δωματια τηλεοραση.

"Αν θετε φερτε την δικη σας" μας ειπε.

Ελπιζω να μην ειναι περιεργα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΖΑΚΥΝΘΟ περάσαμε φανταστικά τέλια υπέροχα παντού ήταν τέλια νοικιάσαμε βάρκα κάναμε των γύρο του νησιού με οδηγό των άντρα μου τότε ήμασταν ακόμη σε δεσμό αχχχχχχχχχ που πήγαινα η τρελή…………..

 

ΝΑ ΠΑΤΕ ΝΑ ΠΑΤΕ

 

ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΤΕ ΝΑ ΦΑΤΕ ΣΤΗΝ ΤΑΒΕΡΝΑ ( Ο αδερφός του Κώστα )

 

Μην με ρωτάς ποιος είναι ο Κώστας ποτέ δεν μάθαμε……χιιχιχιχιχιχι

.....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ευχαριστώ πολύ για το πλήθος πληροφοριών για το νησί. Κι εμείς ψάχνουμε φέτος για εμάς και την κορούλα μου. Μάλλον για Βασιλικό το βλέπω, αλλά δεν βρίσκω κάποιο να είναι "πάνω" στη θάλασσα. Ολα θέλουν λίγο ή πολύ αυτοκίνητο.

Παπί, φοβερή η Παλιοκαλύβα στο Τσιλιβί. Δυστυχώς δεν έχει διαθεσιμότητα για Αύγουστο που κανονίζουμε. Το κόστος είναι ακριβούτσικο, τουλάχιστον για αυτό που ψάχνουμε εμείς 4+ άτομα αλλά είναι σούπερ.

.png.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις πληροφοριες.

Μαλλον για βασιλικο μας βλεπω.

Πηρα τηλ στην βασιλινα στον βασιλικο και ακουστηκε αρκετα ενδιαφερον

Ξερετε αν οι παραλιες της ζακυνθου εχουν δεντρα ?Γιατι με το μικρο μας συνιθίζουμε να καθομαστε κατω απο ενα δεντρο και να κανουμε το μπανακι μας χωρις τον φοβο του ηλιου.

σε αρκετές παραλίες π.χ azzuro, άγιος νικόλαος είναι οργανωμένες με ξαπλώστρες και πίσω από την παραλία έχει μπαράκια με δέντρα (azzuro) όπου μπορείς να είσαι με το μωρό σου.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πήγαμε πρόπερσι, όταν ο Ευριπίδης ήταν 14 μηνών. Μείναμε στο Λαγανά - ξενοδοχείο Ποσειδών. Είναι αρκετά μακριά από το κέντρο του Λαγανά με τα μπαράκια και το θόρυβο αλλά έχει πολλές ταβέρνες και μαγαζιά γύρω - γύρω. Το ξενοδοχείο είχε δική του παραλία με ξαπλώστρες και ομπρέλες (δωρεάν για τους ενοίκους). Ψιλή άμμος και ρηχή, ζεστή θάλασσα. Μας βόλεψε πολύ γιατί δεν είχαμε να κουβαλάμε πολλά μπαγκάζια. Κατεβαίναμε από το δωμάτιο κατευθείαν στην παραλία. Μας δώσανε παρκοκρέβατο για το παιδί και στην τραπεζαρία του πρωινού είχε παιδικά καθισματάκια. Αν θυμάμε καλά η τιμή για δίκλινο με πρωινό ήταν γύρω στα 80 με 100 ευρώ.

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

Ζάκυνθο πήγα πριν 5 χρόνια και πέρασα τέλεια. Όντας Κυκλαδίτισσα λάτρεψα τις ζέστες θάλλασες και ίσως ήταν η πρώτη φορά που γύρισα στην Αθήνα τόσο μαυρισμένη. Μείναμε στο Κερί σε σπιτί στην κορύφή ενός λόφου που απείχε 1 χλμ από την θάλασσα. Η θέα φανταστική. Στο Κερί μπορείς να νοικιάσεις βαρκούλα (δεν χρειαζετε ιδιατερες γνώσεις) και να περάσεις απέναντι στο Μαραθώνησι που η παραλία είναι πολύ όμορφη. Ζάκυνθος έχει φοβερές παραλίες που δυστήχως τις περισσότερες δεν θύμαμαι πως λέγονται Must βέβαια το ναυαγιο. Εμείς τις πιο πολλές μέρες πηγαίναμε για μπάνιο στο Αγιο Νικολάο ιδανική για παιδάκια, οποιος πάει ας δοκιμάσει να φάει και στην ταβερνούλα που υπάρχει δίπλα-ψηλά στην παραλία. Το μόνο μέιων η ζεστή..τρελή ζέστη, το a/c απαραίτητο στο αμαξί και στο σπίτι.

 

Η ταβερνούλα που αναφέρεις στον Αγιο Νικόλαο, είναι του Koukisclub που έλεγα παραπάνω.

Το συγκεκριμένο συγκρότημα ανήκει στον πεθερό μου. Για αυτό το λόγο, προσπάθησα να περιγράψω το μέρος στο προηγούμενο κείμενο χωρίς να βάλω το παραμικρό σχόλιο για το συγκρότημα. Έκανα μια απλή περιγραφή του χώρου, και της παραλίας.

Αν κάποιος θέλει να δει φωτογραφίες της παραλίας του Αγ. Νικολάου, μπορεί να μου στείλει μήνυμα με το e-mail του για να του στείλω!

 

Μιας όμως και το αναφέρει η Νεφέλη για το εστιατόριο, έχω να πω τα εξής:

Στην κουζίνα μαγειρεύει η πεθερούλα μου. Η κουζίνα του είναι πεντακάθαρη και το φαγητό εξαιρετικό. Ο πεθερός μου φεύγει κάθε πρωί από τα ξημερώματα, κατεβαίνει στη χώρα, για να πάρει ψάρια ζωντανά από την τράτα.

 

Οι τιμές είναι από τις χαμηλότερες της Ζακύνθου, παρόλο που είναι πάνω στο κύμα.

Εμείς θα είμαστε εκεί από 1 μέχρι 23-24 Αυγούστου τουλάχιστον, και κάθε μεσημέρι σχεδόν θα τρώμε εκεί. Αν κάποιος συμφορουμίτης περάσει από εκεί, θα μας γνωρίσει αμέσως από τον Αντώνη, που κάνει δημόσιες σχέσεις σε όποιο τραπέζι έχει παιδάκια.

 

Όσον αφορά στο Μαραθωνήσι που αναφέρει παραπάνω η Νεφέλη, είναι πραγματικά η καλύτερη εκδρομή. Επειδή η περιοχή προστατεύεται λόγω Χελώνας, κολυμπάς και βλέπεις ένα βυθό γεμάτο ψάρια, νομίζεις ότι βρίσκεσαι σε τροπικές παραλίες. Τόσο το μαραθωνήσι όσο και οι σπηλιές που υπάρχουν εκεί γύρω είναι από τα ωραιότερα μέρη της Ελλάδας. Η πρόσβαση μπορεί να γίνει είτε με καραβάκι (δεν έχεις ευελιξία να κάτσεις όση ώρα θες), είτε με βάρκα που νοικιάζεις. Όπως και να χει πάντως, είναι εκδρομές που δεν πρέπει να χάσει κανείς!

aECcp2.png

3vQ5p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...