Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΛΕΥΚΑ ΑΙΜΟΣΦΑΙΡΙΑ


Recommended Posts

Ρε κορίτσια, αν ξέρετε διαφωτίστε με...

 

Διάβαζα όλες τις εξετάσεις αίματος που έχω κάνει στην εγκυμοσύνη, και παρατήρησα ότι όλες τις φορές έχω ανεβασμένα τα λευκά .

Είναι φυσιολογικό για μας τις εγγυούλες??? Η μήπως να βάλω τις φωνές? :lol:

 

Ο γιατρός μου που τις βλέπει, δε μου είπε τίποτα. :roll:

Θα τον ρωτήσω την Πέμπτη που θα τον δω, αλλά εν τω μεταξύ...

ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ???

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εννοεις ανεβασμενα,πανω απο το οριο??

το να ειναι ανεβασμενα εντος οριων ειναι καλο,δειχνει καλη αμυνα του οργανισμου,γενικα στην εγκυμοσυνη ανεβαινουν ακομη παραπανω,βεβαια αν ειναι εκτος οριων πολυ ,ρωτα τον γιατρο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:D αχ εντάξει. γιατί αναρωτιόμουν.

Θα ρωτήσω βέβαια και τον γιατρό μου για την δική μου περίπτωση, αλλά πάντως με καθυσηχάσατε.

 

Ευχαριστώ... :D

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγω Νικη μου μια απο τα ιδια !!

 

Παιρνω τα αποτελεσματα απο τις εξετασεις αιματος και παιρνω πανικοβλητη το ν γιατρο να του πω για τα λευκα ..με καθησυχασε αμεσως ... :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε κορίτσια, αν ξέρετε διαφωτίστε με...

 

Διάβαζα όλες τις εξετάσεις αίματος που έχω κάνει στην εγκυμοσύνη, και παρατήρησα ότι όλες τις φορές έχω ανεβασμένα τα λευκά .

Είναι φυσιολογικό για μας τις εγγυούλες??? Η μήπως να βάλω τις φωνές? :lol:

 

Ο γιατρός μου που τις βλέπει, δε μου είπε τίποτα. :roll:

Θα τον ρωτήσω την Πέμπτη που θα τον δω, αλλά εν τω μεταξύ...

ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ???

Να μη φοβασαι καθολου.Κι εγω σ ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης μου ειχα ανεβασμενα λευκα και ρωτουσα εντρομη το γιατρο.Παντα με καθησυχαζε.Με το καλο!!!!!!!!!!

Κραταω επιτελους το ονειρο της ζωης μου στην αγκαλια μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα... και εμένα Νίκη μου τα ίδια.... από τις πρώτες εξετάσεις κιόλας που έκανα όταν είμουν 2 μηνών τα λευκά ήταν ανεβασμένα οπότε μην ανησυχείς καθόλου. είναι άκρως φυσιολογικό όπως μου είπε και ο doctor.. :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Και μένα μου βγήκανε ανεβασμένα τα λευκά αιμοσφαίρια (11300). Αν οφείλεται σε φλεγμονή τι σημαίνει αυτό; Αν κάποια κοπέλα είχε αυξημένα λόγω φλεγμονής ας απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα... και εμένα Νίκη μου τα ίδια.... από τις πρώτες εξετάσεις κιόλας που έκανα όταν είμουν 2 μηνών τα λευκά ήταν ανεβασμένα οπότε μην ανησυχείς καθόλου. είναι άκρως φυσιολογικό όπως μου είπε και ο doctor.. :wink:
Ki εμένα το ίδιο ακριβώς. Δεν θυμάμαι τιμή όμως να σας πώ. Και ο ντόκτορ το ίδιο μου είπε.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! Εκανα τις καθιερωμενες εξετασεις αιματοσ κ ουρων κ μια καμπυλη σακχαρου...ειμαι στην 26η βδομαδα....τις εκανα στη βιοιατρικη με φυσιολογικες τιμες για τα λευκα ως 10000--ανωτατο οριο....εμενα ηταν 13800!!!!!Εννοειται πως πηρα το γιατρο τρομοκρατημενη!!!!!Μου ειπε οτι αυτες οι τιμες δεν ισχυουν στην εγκυμοσυνη κ οτι ειναι φυσιολογικο να ανεβαινουν τα λευκα στην κυηση!!!Βεβαια εχω ραντεβου την Πεμπτη να τις δει κ απο κοντα!!!Ολες οι αλλες βγηκαν καλες--δοξα τω θεω!!!Σας εχει τυχει κατι παρομοιο?Ευχαριστω!!!

ΥΓ: Σε ολες τις προηγουμενες εξετασεις ηταν μεσα στα ορια..

Link to comment
Share on other sites

ΞΑφνικα περσι περιπου στην 36 εβδομαδα ανεβηκαν τα λευκα μου οσο περιπου και στην περιπτωση σου....πηγα σε παθολογους εκανα εξετασεις αιματος ουρων, κοιταξα δοντια...τιποτα. πηρα προληπτικα για λιγες μερες αντιβιωση αλλα το αποτελεσμα ηταν να πεσουν στις 11.000 δηλαδη παλι ανεβασμενα. ακομα και τη μερα που πηγα να γεννησω τα λευκα ηταν ανεβασμενα....ολα πηγαν καλα!!κανε τις κλασσικες εξετασεις για να βρεις τυχον λοιμωξη και αν ειναι ολα φυσιολογικα τοτε δεν υπαρχει λογος ανησυχιας

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

ο γιατρος μου ειπε οτι τυχαινει αυτο να μην ανησυχω--βεβαια θα το συζητησω κ απο κοντα την πεμπτη...στο σαιτ του γυναικολογου ΘΠαρασχου, embio, βρηκα κ αυτο που αφορα στις αλλαγες κατα την κυηση:

Λευκά αιμοσφαίρια

 

Ο συνολικός αριθμός των λευκών αιμοσφαιρίων αυξάνει κατά την διάρκεια της κύησης πιθανόν λόγω της αύξησης των κορτικοστεροειδών. Η αύξηση αυτή οφείλεται κυρίως στην αύξηση των πολυμορφοπύρηνων λευκοκυττάρων. Η αύξηση των πολυμορφοπύρηνων είναι ιδιαίτερα μεγάλη κατά τον τοκετό.

 

Ελπιζω ολα να ειναι οκ!!!Ευχαριστω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη 13800 δεν ειναι και τοοοσο λιγο να το ψαξεις σιγα σιγα, οχι οτι ειναι κατι φοβερο αλλα για να μην το αφησεις και εξελισσετε σε κατι .πχ ουρολοιμωξη. Εξέταση ούρων έκανες να αποκλεισεις ουρολοιμωξη? Ξερω οτι "φυσιολογικα" ανεβασμενα λευκα ειναι μεχρι 11-11500.Μιλαμε παντα για εγκυμοσυνη. Παντως δεν ειναι και κατι τρομερο. Οτι και να ειναι -ευχομαι τιποτα- θα το αντιμετωπισετε. ;)

 

Α μπορει να ειναι και κανενα δοντι. Μην ανησυχεις αμα ειναι σοβαρο πιστεψε με οι γιατροι στο δινουν να το καταλαβεις...

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν με ποναει κατι!!!Εγω λεω μηπως ειναι αυτη η φλεγμονη στον μυ που με πονα εδω κ καποιες μερες...που ελεγα οτι με πονα το οστο της λεκανης!!!Ε, μετατοπιστηκε στον μυ ο πονος γιατι με καιει καμια φορα αλλα γιατρος δεν ειμαι!!!Ισως να ειναι αυτο!!Εκανα γενικη αιματος κ ουρων κ ολα ειναι καλα!!!Μεθαυριο εχω ραντεβου με το γιατρο κ θα το συζητησω διεξοδικα!!!Προσπαθω να μην αγχωνομαι, γιατι θα ανεβουν ετσι ολες οι ορμονες στο κοκκινο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ Στέλλι μου έχω ανεβασμένα τα λευκά αιμοσφαίρια, 16400!!

Ο γιατρός μου είπε να το ψάξουμε λίγο, έτσι έκανα επαναληπτική εξέταση αίματος καθώς και καλλιέργεια κολπικού υγρού μήπως υπάρχει κάποια φλεγμονή στον κόλπο.

Η καλλιέργεια βγήκε καθαρή αλλά τα λευκά μου 15 μέρες μετά ήταν πάλι 16400!!

Έχω μία φλεγμονή στο δόντι, την οποία είχα όμως και πριν την εγκυμοσύνη. Οπότε αν ήταν από αυτό και σε όλες τις προηγούμενες εξετάσεις θα ήταν τόσο ανεβασμένα...

Προς το παρόν με καθησύχασε, σε λίγες μέρες θα πάω στο γιατρό που θα γεννήσω οπότε θα δούμε τι θα μου πει κι αυτός...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καλησπερα!ειμαι 31 εβδομαδων και εχω προβλημα με τα λευκα αιμοσφαιρια!πριν 3 μερες ηταν 22000 κ σημερα εχουν φτασει 23600 ενω το οριο ειναι 10000!!!!ανεβαινουν καθε μερα ολο και περισσοτερο.εχω κανει 2 φορεσ το "πλακακι" κ δεν βρισκουμε καποια λοιμωξη.ο γιατρος μου λεει οτι ειναιο κατι στο μυελο των οστων και το γενναει ο οργανισμοσ μου και να μην ανησυχω γιατι δεν επιρεαζει το παιδι.εγω ομως εχω τρελαθει!!!!:cry: ολοι μου λενε να μην αγχονομαι..δεν γινετε ομωσ...μεχρι κ ερπη εβγαλα που δεν ειχα ποτε στην ζωη μου...τι να κανω?τι γινετε?μπορειτε να με βοηθησετε?εχω απελπιστει....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...