Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΞΥΛΟΣΟΜΠΕΣ??


miamama

Recommended Posts

Τι γνωρίζετε για τις ξυλόσομπες?πόσο στοιχίζουν?τα ξύλα είναι ακριβά?πόσο κρατάει ένας τόνος ξύλα?συμφέρει περισσότερο από το πετρέλαιο?

ότι γνωρίζετε χρήσιμο...

:)

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 629
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ειναι ομως βρωμια και δεν ξερω κατα ποσο συμφερει αν δεν μπορεις να κοβεις να ζεσταινεσαι μονο με ξυλοσομπα...και ποσα τετραγωνικα μπορει να καλυψει...

ειχε η γιαγια μου και οταν της εβαλε ο μπαμπας μου καλοριφερ εκανε παρτυ!!!

οντως μαγειρευεις, ζεσταινεις νερο, ειχε και μια τσαγιερα πανω...

Link to comment
Share on other sites

Για να ζεστανεις ενα σπιτι με ξυλοσομπα πρεπει να υπαρχει το μπουρι γυρω - γυρω. Οσο πιο πολυ ελευθερο μπουρι τοσο μεγαλυτερη αποδοση (αισθητικη δεν ξερω βεβαια..)

Μπορεις να ζεστανεις ενα μικρο δωματιο αφου το εχεις κλεισει αλλα μολις πας στο διπλανο....μπρρρρρ

Οταν κανει πολυ κρυο κολας πανω και κανεις κατι ωραιοτατα σημαδακια στα χερια και στα ποδια απο την πολυ ζεστη (η πλατη παγωνει και κανεις αλλαγες μπρος πισω φυσικα)

Αν δεν εχεις προσβαση ωστε να κοβεις ξυλα δεν ξερω κατα ποσο συμφερει. Αν βαλεις και το κοστος του βαψιματος του σπιτιου απο τις μαυριλες σιγουρα οχι παντως.

 

Εμπειριες απο το χωριο :lol::lol:

 

Σαν οικονομικη λυση θεωρω τα παλια σωματα με πυροτουβλο και ρευμα (με νυχτερινο) . Τα αναβες νυχτα που ηταν φθηνο το ρευμα και την ημερα κρατουσαν το σπιτι φουρνος.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

λέτε δλδ ότι δεν είναι και πολύ καλή ιδέα ε?

αν είναι να μαυρίζει και να έχω και το μπουρί στο σπίτι για ντεκόρ...

κι έχουν βγει κάτι ντιζαινάτες σόμπες!!

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω αν μένεις σε χωριό ή πόλη,σε μονοκατοικία ή διαμέρισμα αλλά με τίποτα δεν θα έπαιρνα ξυλόσομπα εκτός κι αν είχα τζάμπα ή φθηνά ξύλα.Και τότε ίσως απλά να έβαζα έναν λέβητα με ξύλα(που θα ζεσταίνει τα σώματα του καλοριφέρ).Κια τότε όμως δεν μπορείς να ρυθμίσεις τη θερμοκρασία και φοβερή βρωμιά.

Ιδανικές θεωρώ τις σόμπες με πέλετ,τα οικολογικά βιοκαύσιμα.Είναι μικρά σαν γαριδάκια και δεν μολύνουν το περιβάλλον.Κάποιες σόμπες συνδέονται και με τα καλοριφέρ και μπορείς να ζεσταίνεις όλο το σπίτι.Βγάζουν ζεστό αέρα σαν τα αερόθερμα.Έχω τέτοια στη δουλειά και έχει πολύ καλή ενεργειακή απόδοση.Σχέδια από πολύ απλά εως πολυτελή.Δεν χρειάζεται να έχεις καμινάδα,μπαίνει και οριζόντια ο σωλήνας στον τοίχο.Το ίδιο και για τα τζάκια με πέλετ.Πολύ καλή και οικολογική επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

λέτε δλδ ότι δεν είναι και πολύ καλή ιδέα ε?

αν είναι να μαυρίζει και να έχω και το μπουρί στο σπίτι για ντεκόρ...

κι έχουν βγει κάτι ντιζαινάτες σόμπες!!

 

Το μαύρισμα ήταν ένα πρόβλημα με τις παλιές ξυλόσομπες και ήθελε βάψιμο σχεδόν κάθε χρόνο. Το μπουρί δεν θα με ενοχλούσε γιατί όντως έχει πολύ καλές ξυλόσομπες αισθητικά. Όσο για τη ζέστη αν μπει κεντρικά στο χώρο μπορεί να ζεσταίνει και άλλα δωμάτια. Εμένα το σπίτι είναι σε γάμα οπότε δεν με βολεύει γιατί οι κρεβατοκαμάρες είναι απομακρυσμένες από το σαλόνι. Πάντως ήδη υπολόγισα ότι ενώ για ρεύμα πληρώνω 1-1,5 ευρώ την ημέρα για θέρμανση πληρώνω 10 ευρώ ημερησίως ενώ με την ξυλόσομπα θα πέσω στα μισά. Και αν του χρόνου εξισωθεί το θέρμανσης και κίνησης με βλέπω με ξυλόσομπα. Έχει καλύτερη απόδοση από τα ενεργειακά τζάκια. Δυστυχώς το τζάκι μου είναι σε μία άκρη του γάμα και δεν είναι ενεργειακό. Είναι μόνο για ντεκόρ και ψήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα σε ολες και ολους.

 

ειδα το ποστ αυτο και ειπα να μοιραστω μερικα πραγματα σχετικα με τις ξυλοσομπες μιας και εβαλα προσφατα μια.

 

καταρχην οταν ολοι ακουμε ξυλοσομπα εχω στο μυαλο μας τις παλιες μαντεμενιες ξυλοσομπες τις γιαγιας.

 

ευτηχως τα πραγματα εχουν εξελιχθει απο τοτε αρκετα και οι σημερινες ξυλοσομπες δεν εχουν σχεση με τις παλαιοτερες.

 

οι διαφορες που υπαρχουν κυριως στις νεες ξυλοσομπες (εκτος απο τις αισθητικες) ειναι και ενεργειακες μιας και αρκετες εχουν συστηματα δευτερογενους καυσεως το οποιο καιει τα αερια που βγαζει το ξυλο με αποτελεσμα και να εκμεταλευεται τα ξυλα καλυτερα (καιει λιγοτερα) και να βγαζει σημαντικα λιγοτερο καπνο απο την καμιναδα.

 

ζεσταινει ανετα ενα μεσαιο σπιτι αρκει να τοποθετηθει καπου στο κεντρο , σιγουρα στο μερος που περναει τον περισσοτερο χρονο η οικογενεια σας , και το μονο κακο ειναι οτι πρεπει να εχετε τις εσωτερικες πορτες των δωματιων ανοιχτες ωστε να διαχεεται ο θερμος αερας σε ολα τα δωματια.

 

συνηθως αυτες οι σομπες συνοδευονται απο εναν βαθμο αποδοσης 67% κτλ.

 

εγω εχω αγορασει μια thorma fallun με αποδοση 82.3% ειναι δηλαδη ενεργειακης κλασης Α++ και τα καυσαερια που βγαζει δεν εχουν σχεση με τζακια κτλ.

 

καιει γυρω στο 1μισο κιλο ξυλο την ωρα αλλα στην πραγματικοτητα ειναι λιγοτερο μιας και το καρβουνο που μενει απο το ξυλο διατηρει την θερμοκρασια για αρκετη ωρα μετα.

 

τα ξυλα παιζουν σε τιμες γυρω στα 160 ευρω ο τονος που αν το υπολογισετε με 2 κιλα την ωρα ξυλο ειναι

 

0,16λεπτα του ευρω χ2ωρες0,32 λεπτα την ωρα επι 15 ωρες την ημερα= 4,8 ευρω την ημερα!!!

 

 

δεν καπνιζουνε μεσα στο σπιτι και ειναι ποιο καθαρες απο τζακι μιας και κλεινουν τελειως με την πορτα και το τζαμι που εχουν και εχουν σκαφακι για τις σταχτες.

 

εχουν διπλο τοιχωμα για ζεσταινουν τον αερα και να μπορεις να κατσεις διπλα τους χωρις να καιγεσαι.

 

δεν εχουν σχεση με τα παραδοσιακα τζακια που ζεσταινετε το πρωσοπο σου κι η πλατη σου παγωνει.

καμμια σχεση.

 

ενα παραδοσιακο τζακι εχει αποδοση 8% ενω μια ξυλοσομπα ενεργειακη τουλαχιστον 70% δηλαδη μπορει να ζεστανει οσο 6 αντοιστιχα τζακια με τα ιδια ξυλα.

 

δεν καινε οπως τα παραδοσιακα τζακια γιατι εχουν διακοπτη που ελεγχετε την καυση.

 

ενω παραδοσιακο τζακι μπορει να καψει μεχρι και 7 τονους σε μια σεζον.

 

αυτες οι σομπες 2μιση τονους το πολυ και μιλαμε για βαρυ χειμωνα.

 

τα αρνητικα ειναι οτι δεν μπορεις να ζεσταινεις νερο για μπανιο κτλ .

και οτι τα ξυλα που θα αγορασετε θα πρεπει να ειναι σε μικρο μεγεθος

30 εκατοστα περιπου μακρος (αν ζητησετε για σομπα απο τον ξυλεμπορα θα εχει)

 

παντως το να το βαλεις παραλληλα με το καλοριφερ (δηλαδη να υπαρχει καλοριφερ το οποιο θα αναβει και η ξυλοσομπα να διατηρει για πολυ ωρα την θερμοκρασια ) θα σας γλυτωσει πολλα λεφτα απο το πετρελαιο μιας και το καλοριφερ θα αναβει πολυ λιγοτερο (για να μην πω καθολου)

 

προσωπικα πριν την παρω και η γυναικα μου αλλα και τα κοντινα συγγενικα προσωπα ειχαν αμφιβολιες αλλα πιστεψτε τωρα αρεσει σε ολους για να μην πω οτι το σκεφτονται και αυτοι.

 

εγω εχω παρει αυτην εδω

http://ruprom-image.s3.amazonaws.com/325036_w640_h640_3_1.jpg

 

η οποια ειναι η καλυτερη που μπορειτε να βρειτε στην ελλαδα με λογικα λεφτα 700 ευρω αλλιως υπαρχουν εταιρειες που για καλη ποιοτητα θα σας ζητησουν μεχρι και 2000 ευρω!!!

 

υπαρχουν και αρκετες φτηνες 200 εως 600 ευρω αλλα δυσκολα θα βρειτε καλη ποιοτητα σε αυτη την τιμη.

 

εγω το εψαξα παρα πολυ και κατεληξα σε αυτην.

 

υπαρχουν και ισπανικες με φουρνο οι οποιες εχουν συστημα το οποιο βγαζει την μυρωδια του φαγητου απο το μπουρι με αποτελεσμα να μην μυριζει το δωματιο .

 

 

 

 

επειδη το εχω ψαξει παρα πολυ το θεμα με τιμες κτλ

 

εχω καταληξει σε καποιες εταιρειες.

 

αν οντως ενδιαφερεστε μπορω να σας γραψω ποιες προτεινω αλλα και μαγαζι ωστε να τις παρετε φτηνα γιατι η τιμες διαφοροποιουνται σημαντικα απο καταστημα σε καταστημα δυστηχως.

 

επισης να αναφερω οτι δεν ειμαι εμπορος ουτε εχω καποιο κερδος απο ολες τις παραπανω πληροφοριες που σας εδωσα.

 

απλα αναφερω την εμπειρια μου .

Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραία σόμπα!!

είναι όμως αρκετά τα χρήματα...

χρήσιμες πληροφορίες,γιατί εγώ δεν έχω ιδέα από σόμπες...

το θέμα μου όμως είναι ότι το σπίτι είναι με ενοίκιο και στη σοφίτα είναι τα δωμάτια...

δλδ αυτές με 200Ε δεν αξίζουν και πολλά?

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα σε ολες και ολους.

 

ειδα το ποστ αυτο και ειπα να μοιραστω μερικα πραγματα σχετικα με τις ξυλοσομπες μιας και εβαλα προσφατα μια.

 

οι διαφορες που υπαρχουν κυριως στις νεες ξυλοσομπες (εκτος απο τις αισθητικες) ειναι και ενεργειακες μιας και αρκετες εχουν συστηματα δευτερογενους καυσεως το οποιο καιει τα αερια που βγαζει το ξυλο με αποτελεσμα και να εκμεταλευεται τα ξυλα καλυτερα (καιει λιγοτερα) και να βγαζει σημαντικα λιγοτερο καπνο απο την καμιναδα.

 

συνηθως αυτες οι σομπες συνοδευονται απο εναν βαθμο αποδοσης 67%

εγω εχω αγορασει μια thorma fallun με αποδοση 82.3% ειναι δηλαδη ενεργειακης κλασης Α++

 

ενα παραδοσιακο τζακι εχει αποδοση 8% ενω μια ξυλοσομπα ενεργειακη τουλαχιστον 70% δηλαδη μπορει να ζεστανει οσο 6 αντοιστιχα τζακια με τα ιδια ξυλα.

 

Διαβάζω λοιπόν όλα τα παραπάνω και σκέφτομαι.."πω πω γνώσεις που έχει και λεπτομέρειες που γνωρίζει...με ποσοστά...δε μπορεί κάπου θέλει να καταλήξει...συνεχίζω να διαβάζω και βλέπω...

 

εγω εχω παρει αυτην εδω

http://ruprom-image.s3.amazonaws.com/325036_w640_h640_3_1.jpg

 

η οποια ειναι η καλυτερη που μπορειτε να βρειτε στην ελλαδα με λογικα λεφτα 700 ευρω αλλιως υπαρχουν εταιρειες που για καλη ποιοτητα θα σας ζητησουν μεχρι και 2000 ευρω!!!

 

Σε όλη την ελλάδα δεν υπάρχει καλύτερη σόμπα από αυτήν δηλαδή..κελεπούρι σκέτο μιλάμε για την τιμή της....χμμμμμμμμμμμμ σκέφτομαι και συνεχίζω να διαβάζω πιο καχύποπτη...

 

...αν οντως ενδιαφερεστε μπορω να σας γραψω ποιες προτεινω αλλα και μαγαζι ωστε να τις παρετε φτηνα γιατι η τιμες διαφοροποιουνται σημαντικα απο καταστημα σε καταστημα δυστηχως.

ΑΧΑ...εδώ είμαστε..λοιπόν είπα και γω τόσες εξειδικευμένες γνώσεις...τσάμπα πάνε;

 

επισης να αναφερω οτι δεν ειμαι εμπορος ουτε εχω καποιο κερδος απο ολες τις παραπανω πληροφοριες που σας εδωσα.

.

Εγώ τώρα βλέποντας ότι η πρώτη δημοσίευση του φίλου μας στο παρεντς ειναι αυτή και μόνο αυτή γιατί δεν πείθομαι ότι ο στόχος του ποστ δεν είναι απλά και μόνο η πληροφόρηση;; Πόσο νευριάζω με κάτι τέτοια δε λέγεται..:evil:

353a4d5f55.png

eNortjKzUjIyNDG2sFCyBlwwFYkC1w,,49.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τώρα βλέποντας ότι η πρώτη δημοσίευση του φίλου μας στο παρεντς ειναι αυτή και μόνο αυτή γιατί δεν πείθομαι ότι ο στόχος του ποστ δεν είναι απλά και μόνο η πληροφόρηση;; Πόσο νευριάζω με κάτι τέτοια δε λέγεται..:evil:

 

Έχεις δίκιο. Παρόλα αυτά μάθαμε πόσο κάνει η εν λόγω σόμπα και πόσο περίπου πάνε οι τιμές για τις άλλες. Επίσης εγώ επαληθεύφθηκα στο ότι θα μου μειωθεί το κόστος θέρμανσης στα 5 ευρώ ημερησίως που και αυτό μου φάνηκε χρήσιμο.

 

Δηλ. για μένα που δίνω 1500 ευρώ το χρόνο για θέρμανση και του χρόνου θα δίνω 2300:shock: και οι επιλογές μου εδώ στην επαρχία για έρευνα αγοράς είναι περιορισμένες τον συγχωρώ :roll:. Το θέμα μου είναι πως βγάζουμε το μπουρί, από το πλάι ή από τη στέγη γιατί κάπου πρέπει να ανοίξουμε τρύπα;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και να απαντησω καταρχην στην φιλη ayla.

 

ειλικρινα σου ξαναλεω δεν εχω ουτε μαγαζι αλλα ουτε και κερδος απο πουθενα.

 

η συγκεκριμενη σομπα που σου ανεφερα εχει την μεγαλυτερη ενεργειακη αποδοση

82.3% σε ξυλοσομπα απο οποιαδηποτε αλλη κυκλοφοραει στην ελληνικη αγορα.

 

ολες οι υπολοιπες παιζουν στα 72% (αν κανεις ενα ψαξιμο απο το ιντερνετ θα το δεις και μονη σου ) .

 

ο βαθμος αποδοσης δεν σημαινει μονο παραπανω ζεστη αλλα και λιγοτερα ξυλα ωστε να μην εισαι καθε πεντε λεπτα στο να βαζεις ξυλα.

 

δεν ειναι η καλυτερη σομπα μιας και υπαρχουν και αλλες πολυ καλυτερες αλλα και πολυ ποιο ακριβες.

 

την συγκεκριμενη την πουλανε ολοι απο 850 ευρω και πανω!!! υπαρχουν και τιμες με 900 ευρω +

 

οποτε οταν εγω την εχω παρει με αποδειξη 670 ευρω (δεν γλυτωσα ουτε το φπα ) ειναι φοβερη τιμη και σιγουρα δεν βρισκεις τετοια ενεργειακη αποδοση με αυτα τα λεφτα .

 

υπαρχουν και μικροτερα μοντελα της ιδιας εταιρειας με 600 η 500 ευρω.

 

οταν ομως εχουν δει βουλγαρικες σομπες με την μιση αποδοση , χωρις καν πυροτουβλα μεσα , με την μισο παχος λαμαρινας και φτηνα χερουλια που μολις την αναψεις θα καπνισει ολο το σπιτι , ε ναι σου λεω οτι για 8.5 kw ξυλοσομπα (προσοχη οχι pellet) με 82% αποδοση , με ωραιο design να μπορεις να την βαλεις ανετα σε ενα μοντερνο σπιτι και με 700 ευρω τιμη δεν προκειται να βρεις στην ελλαδα.

 

αυτο στο υπογραφω.

 

επισης να πω οτι εγω δεν εκανα διαφιμηση σε καποιον μιας και ο αντιπροσωπος που τις φερνει στην ελλαδα δεν τις αναφερει σαν thorma και στα μοντελα εχει βαλει δικους τις κωδικους οποτε δεν ανεφερα ουτε εμμεσα τον προμυθευτη.

 

και για τελος επειδη ασχολουμαι με τα φορουμ απο το 2002 (κυριως μοτοσυκλετιστικα) ξερω οτι οταν βρισκεις μια καλη τιμη σε ενα μαγαζι το προτεινεις και σε αλλους ωστε να επωφεληθουν και αυτοι οχι να το κρατας κρυφο.

 

αν το θεωρεις αυτο κακο ...... παω πασο.

μπορεις επισης να ψαξεις το Nickname μου στο google και να δεις αν εχω οποιδηποτε σχεση με τετοιες επιχειρησεις η εχω αναφερθει ξανα σε τετοιο θεμα.

 

 

 

 

 

@miamama συνηθως η ζεστη παει ψηλα οποτε λογικα θα σου ζεσταινει και τα πανω δωματια ειδικα αν υπαρχει ευθεια προσβαση προς τα εκει (σκαλια κτλ)

 

οσον αφορα τις φτηνες ολες κανουν δουλεια αλλα με μια καλη κατασκευη δεν θα δεις

σταχτες γυρω γυρω , μαυριλες απο καπνο , και ασχημες μυρωδιες απο καπνο.

 

πιστεψε με ουτε εμενα μου περισευαν τα λεφτα αλλα αποφασισα να παω σε μια με μεσαια τιμη (σε σχεση με την αγορα) εφοσον αυτο που αγορασα ηταν πολυ καλο σε σχεση με την τιμη του.

 

αν καιει γυρω γυρω , η συγκεκριμενη εχει διπλο τοιχωμα (και οι ποιο πολλες απο αυτες ) και ζεσταινουν τον αερα οποτε ειτε απο επανω ειτε απο γυρω τους δεν καινε, απλα ειναι ζεστες αλλα σε καμμια περιπτωση δεν θα παθεις εγκαυμα.

αυτο που καιει ειναι το εμπρος τζαμι και εκει θελει μεγαλη προσοχη γιατι και δεν θα πρεπει να εχεις κατι ευφλεκτο μπροστα του (λογω ακτινοβολιας) αλλα αν ακουμπησεις πιθανοτατα θα καεις.

ολα αυτα ισχυουν για σομπες με διπλο τοιχωμα.

 

οι παλιες μαντεμενιες νομιζω καινε το ιδιο οπου και να την πιασεις.

 

@Morchelina το μπουρι ειναι ενα θεμα παλι εγω ταλαιπωρηθηκα παρα πολυ γιατι δεν ηθελα να βαλω κατι φτηνο .

 

βρηκα λοιπον μια εταιρεια εδω στην περιοχη μου και πηρα 15αρι μπουρι inοχ σε καλη τιμη παλι αν και γενικα ειναι ακριβο (λογω του inox , εμφανισης) αλλα και το οτι ειναι χοντρο και δεν θα το αλλαξεις ποτε.

 

τα μπουρια τα απλα που βαζαμε στις παλιες σομπες ειναι για 1χρονο το πολυ. ενω τα ακριβα που εβαλα εγω τα καθαριζεις με μια βουρτσα με σκοινι απο επανω οπως κανουν στα τζακια και δεν τα αλλαζεις ποτε.

 

ενδεικτικα για 3 μετρα μπουρι μια γωνια 90 μοιρων (για να βγει απο τον τοιχο) ενα ταφ και ενα απλο καπελο εδωσα 120 ευρω χωρις φπα.

 

υπαρχουν και φτηνοτερα αλλα απλα εγω ηθελα inox ωστε να ειναι ωραιο ενδεικτικα.

 

 

επισης για καποια κυρια που εγραψε οτι εχει παραδοσιακο τζακι ,

υπαρχουν και κασσετες δηλαδη ετοιμα μαντεμενια τζακια που μπαινουν σε παλια τζακια και τα κανουν ενεργειακα.

 

απλα βρισκεις τις διαστασεις που ταιριαζουν στο παλιο σου τζακι και το τοποθετουν μεσα χωρις να γκρεμισουν κατι.

 

αυτα απο οσο ξερω παιζουν σε μια αποδοση 67% και ενα φιλος μου που εχει ενα μπορω να σου πω οτι καιει με πολυ καλη φλογα.

 

αυτα απο εμενα και ειλικρινα δεν χω λογο να διαφημισω κανεναν.

 

αντιθετα εχω πολλους λογους να βοηθησω καποιον να γλυτωσει 200-300 ευρω απο μια κακη αγορα γιατι ξερω οτι δεν περισσευουν απο κανεναν.

 

και επειδη περιμενω και εγω ενα κοριτσακι αυτον τον μηνα για αυτο προχωρησα σε αυτην την αγορα γιατι με τα πετρελαια η κατασταση εχει ξεφυγει λιγο αν και φυσικα βολευει σε σχεση με τα ξυλα.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Παρόλα αυτά μάθαμε πόσο κάνει η εν λόγω σόμπα και πόσο περίπου πάνε οι τιμές για τις άλλες. Επίσης εγώ επαληθεύφθηκα στο ότι θα μου μειωθεί το κόστος θέρμανσης στα 5 ευρώ ημερησίως που και αυτό μου φάνηκε χρήσιμο.

 

Δηλ. για μένα που δίνω 1500 ευρώ το χρόνο για θέρμανση και του χρόνου θα δίνω 2300:shock: και οι επιλογές μου εδώ στην επαρχία για έρευνα αγοράς είναι περιορισμένες τον συγχωρώ :roll:. Το θέμα μου είναι πως βγάζουμε το μπουρί, από το πλάι ή από τη στέγη γιατί κάπου πρέπει να ανοίξουμε τρύπα;

κι εγώ συμφωνώ,'ομως μαθαίνουμε χρήσιμα πράγματα,αν έκανε διαφήμιση φανερά θα κάναμε αναφορά,ας μην είμαστε καχύποπτοι,χρειαζόμαστε άντρες στο φόρουμ...

εμείς ευτυχώς δίνουμε 600Ε τον χρόνο στο πετρέλαιο για θέρμανση και ζεστό νερό,το σπίτι είναι ζεστό,αλλά αν ακριβύνει κι άλλο το πετρέλαιο,τι κάνουμε...!!!

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω τη δυνατότητα για ξυλόσομπα ούτε για ενεργειακό τζάκι.

επειδή έχω θέμα θέρμανσης-πληρώνω πολλά σε δεη, ρώτησα κι έμαθα.

συμφέρει το ενεργειακό τζάκι και η ενεργειακή σόμπα με πέλετς.

αλλά πρέπει να μπορείς να βγάλεις το σωλήνα έξω.

εμείς δυστυχώς δεν μπορούμε. είμαστε στον 1ο όροφο, με απαγόρευση τζακιού, σωλήνα για τέτοια δουλειά.

είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα είμαστε στην πολυκατοικία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν έχω τη δυνατότητα για ξυλόσομπα ούτε για ενεργειακό τζάκι.

επειδή έχω θέμα θέρμανσης-πληρώνω πολλά σε δεη, ρώτησα κι έμαθα.

συμφέρει το ενεργειακό τζάκι και η ενεργειακή σόμπα με πέλετς.

αλλά πρέπει να μπορείς να βγάλεις το σωλήνα έξω.

εμείς δυστυχώς δεν μπορούμε. είμαστε στον 1ο όροφο, με απαγόρευση τζακιού, σωλήνα για τέτοια δουλειά.

είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα είμαστε στην πολυκατοικία.

 

 

χμ

 

ακου τα pellets ειναι πολυ καλα σε αποδοση αλλα θα πρεπει να βρεις προμηθευτη για pellet + οτι ειναι αρκετα ακριβες η σομπες νομιζω απο 1900 ευρω και πανω.

 

ΑΛΛΑ το μπουρι που βγαζουν ειναι 8 εκατοστα διαμετρος (παρα πλυ μικρο ) και μπορεις να το βγαλεις και στο μπαλκονι σου χωρις να χρειαζεται να το ανεβασεις μεχρι την ταρατσα!!!

 

οποτε δεν νομιζω να εχεις θεμα εκει.

 

ο καπνος που βγαζει ειναι απειροελαχιστος μιας και αυτες εχουν βαθμο αποδοσης 92% και βγαζουν παρα πολυ λιγο καπνο.

 

καλυτερα να πας σε ενα μαγαζι που εμπορευεται τετοιες σομπες και να δεις αν μπορουν να σου κανουν τοποθετηση με εξοδο του σωληνα στο μπαλκονι χωρις να εχεις θεμα με την πολυκατοικια.

 

απο το λιγο που το ειχα ψαξει νομιζω γινεται.

 

για δες το!!!

 

 

@miamama

οπως ειπα περιμενω την πρωτο μου παιδι τελος του μηνα .

 

το οτι διαβαζω το φορουμ αλλα δεν γραφω δεν σημαινει οτι εμφανιστηκα απο το πουθενα.

 

απλα για τα αλλα θεματα (σαν αντρας) δεν εχω αποψη, ενημερωνομαι απο αυτα που γραφετε εσεις.

 

για αυτο που εχω αποψη μιας και ασχοληθηκα προσφατα εκατσα να γραψω.

Link to comment
Share on other sites

χμ

 

ακου τα pellets ειναι πολυ καλα σε αποδοση αλλα θα πρεπει να βρεις προμηθευτη για pellet + οτι ειναι αρκετα ακριβες η σομπες νομιζω απο 1900 ευρω και πανω.

δεν είναι τόσο ακριβές. η εταιρεία όπου εργάζομαι ασχολείται και με το αντικείμενο. οπότε ό,τι γνωρίζω το μαθαίνω από πρώτο χέρι.

 

ΑΛΛΑ το μπουρι που βγαζουν ειναι 8 εκατοστα διαμετρος (παρα πλυ μικρο ) και μπορεις να το βγαλεις και στο μπαλκονι σου χωρις να χρειαζεται να το ανεβασεις μεχρι την ταρατσα!!!

ναι, αλλά εκεί που μπορώ να βάλω σόμπα ή τζάκι, έχω τέντα. γνωρίζω για το ότι δεν χρειάζεται να φτάσει στην ταράτσα. είναι τζιμάνι ο αρμόδιος συνεργάτης μας.

 

οποτε δεν νομιζω να εχεις θεμα εκει.

 

ο καπνος που βγαζει ειναι απειροελαχιστος μιας και αυτες εχουν βαθμο αποδοσης 92% και βγαζουν παρα πολυ λιγο καπνο.

ναι, ναι.

 

καλυτερα να πας σε ενα μαγαζι που εμπορευεται τετοιες σομπες και να δεις αν μπορουν να σου κανουν τοποθετηση με εξοδο του σωληνα στο μπαλκονι χωρις να εχεις θεμα με την πολυκατοικια.

 

απο το λιγο που το ειχα ψαξει νομιζω γινεται.

 

για δες το!!!

δηλαδή είμαστε ανταγωνιστές ή από την ίδια εταιρεία;:rolleyes:;):eek::shock::mrgreen::roll::lol::cool:

όπως και να έχει, καλημέρα, δεν σε ξέρω, δεν θέλω να με ξέρεις:cool:

καλημερούδια!

Link to comment
Share on other sites

καλημερούδια!

 

 

τελευταια φορα που το λεω !

 

:D

 

οτι ξερω το ξερω επειδη ψαχτηκα για να βαλω στο σπιτι μου.

 

δεν εμπορευομαι και δεν ασχολουμαι επαγγελματικα με το θεμα.

 

δεν ειμαι συναγωνιστης με κανεναν.

 

 

μου αρεσουν οι εναλλακτικες ιδεες (φωτοβολταικα θερμανση κτλ)

αλλα ειναι ολα παρα πολυ ακριβα ωστε να μπορω να ασχοληθω.

 

η ποιο φτηνη ενναλακτικη (του πετρελαιου) θερμανση (και οικολογικη) ειναι το ξυλο και μονο για αυτην μου περισευαν λεφτα ωστε να πω οτι θα γλυτωσω καποια χρηματα απο τα παγια εξοδα.

 

εγω προσωπικα υπολογιζω να μην χρησιμοποιησω καθολου πετρελαιο φετος

, θα κανω μια αλλαγη στο μποιλερ του ζεστου νερου ωστε να το συνδεσω με το ρευμα και χρονοδιακοπτη ωστε να εχω ζεστο νερο τις συνεφιασμενες μερες και θα κανω αποσβεση φετος κιολας τις σομπας απο το πετρελαιο

 

ξυλα υπολογιζω να καψω μαξιμουμ 2 τονους (320 ευρω!)

 

το σπιτι μου αν και δεν εχει μονωση και ειναι ψηλα καταφερνω με την σομπα θερμοκρασιες 27 βαθμων στο σαλονι και 22 σε ολα τα αλλα δωματια με εξωτερικη θερμοκρασια 13 βαθμους.(σπιτι 80 τετραγωνικων αλλα ψηλοταβανο με κεραμοσκεπη)

ενω με το καλοριφερ ποτε δεν ειδα πανω απο 23 βαθμους....

 

σιγουρα θελει καποιον να ασχοληθει λιγο με τα ξυλα , θελει χωρο να τα στοιβαξεις , να τα φερεις στο μπαλκονι κτλ αλλα δεν με πειραζει να ασχοληθω προσωπικα (ξεκολαμε και λιγο απο τον καναπε)

 

 

δεν λεω οτι αυτα θα ισχυουν σε ολους και σε ολες τις περιπτωσεις.

 

απλα εμενα η εμπειρια μου απο την ξυλοσομπα ηταν καλη και θα το ξανακανα.

 

επισης να πω οτι καταλληλος καιρος για αγορες ξυλων και σομπας ειναι το καλοκαιρακι που δεν εχουν δουλεια τα μαγαζια που ασχολουνται.

 

 

αυτα απο εμενα και ειναι τα τελευταια σχολια οσο αφορα το θεμα αυτο μιας και στο τελος θα παρεξηγηθω σιγουρα.

 

:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορει κάποιος να βάλει ξυλόσομπα, είναι πολύ καλή επιλογή.

Την είχαμε στο παλιό μας διαμέρισμα (ρετιρέ στο κέντρο της πόλης) και ήταν υπέροχη.

Πρέπει βέβαια να προβλέψεις μόλικο μπυρι (υπάρχουν πλέον ντιζαινάτα).

 

Αχ μακάρι να μπορούσαμε να βάζαμε ξανά, αλλά είμαστε σε πολυκατοικία με 12 διαμερίσματα που δεν υπάρχει πρόβλεψη για τζάκι ή ξυλόσομπα :(

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω κι'εγω την εμπειρια μου; Οχι τοσο επιστημονικα οσο ο φιλος μας βεβαια.

Μενω σε χωριο στη Βορειο Ελλαδα σε μονοκατοικια.

Το σπιτι ειχε κεντρικη θερμανση. Ειχαμε τρελαθει να πληρωνουμε πετρελαιο και αποφασισαμε με μεγαλο δισταγμο (λογω κοστους) να βαλουμε μια ξυλοσομπα ενεργειακη που συνδεεται με το καλοριφερ και εχει και φουρνο.

Καις δηλαδη ξυλα και στελνει ζεστο νερο στα σωματα οποτε ζεσταινεται ολο το σπιτι. Συγνωμη αλλα κουραστηκα και δεν διαβασα ολο το ποστ του φιλου μας. Μαλλον μιλαει για το ιδιο πραγμα.

Συνδεεται επισης με τον θερμοσιφωνα αλλα επειδη ειδαμε οτι πεφτει πολυ η αποδοση της θερμανσης δεν το χρησιμοποιουμε.

Παιρνει ξυλα περιπου 50 cm, δεν καπνιζει καθολου και δεν μαυριζει ο χωρος σε αντιθεση με το τζακι μας, που ηταν παλιο και ανοικτο και ηταν απελπισια σκετη. Αν κανει παρα πολυ κρυο και δεν ειναι αρκετη (ή τη νυχτα που κοιμομαστε και δεν βαζουμε ξυλα) αναβουμε το καλοριφερ ωστε να λειτουργει με πετρελαιο. Το ενα δηλαδη δεν αναιρει το άλλο. Την αγορασαμε 550 ευρω και το σκεφτομασταν παρα πολυ καιρο γιατι ηταν παρα πολλα λεφτα. Μακαρι ομως να το ειχαμε κανει νωριτερα! Θα ειχαμε γλυτωσει αρκετα. Η οικονομια ειναι απιστευτη. Εδω ο τονος εχει 90-100 ευρω. Φουρνο τον χειμωνα δεν χρησιμοποιω ποτε μιας και εχει η σομπα. Χωρις τον φουρνο ειχε 100 ευρω λιγοτερο και λεμε ευτυχως που τελικα τα δωσαμε!

Τα μειον τωρα:τη θερμοκρασια την ρυθμιζεις στο περιπου αναλογα με το ποσα ξυλα βαζεις.

Στον χωρο που ειναι η σομπα δεν στεκεσαι απο τη ζεστη. Εμεις βγαλαμε ολα τα σωματα που υπηρχαν εκει.

Θελει κοπο για να βαζεις ξυλα.

Θελει αποθηκη για να τα αποθηκευεις. (με 10 ευρω παραπανω στα φερνουν σε παλετα που πιανει πολυ λιγοτερο χωρο και δεν βρωμιζει τον τοπο)

Ελπιζω να σε βοηθησα λιγακι. :D

Link to comment
Share on other sites

Ειχαμε τρελαθει να πληρωνουμε πετρελαιο και αποφασισαμε με μεγαλο δισταγμο (λογω κοστους) να βαλουμε μια ξυλοσομπα ενεργειακη που συνδεεται με το καλοριφερ και εχει και φουρνο.

Καις δηλαδη ξυλα και στελνει ζεστο νερο στα σωματα οποτε ζεσταινεται ολο το σπιτι. Συγνωμη αλλα κουραστηκα και δεν διαβασα ολο το ποστ του φιλου μας. Μαλλον μιλαει για το ιδιο πραγμα.

Συνδεεται επισης με τον θερμοσιφωνα αλλα επειδη ειδαμε οτι πεφτει πολυ η αποδοση της θερμανσης δεν το χρησιμοποιουμε.

 

Kαι από άλλους είχα ακούσει ότι είχαν πρόβλημα με ενεργειακό τζάκι να ζεσταίνουν τα καλοριφέρ. Ίσως ένα σύστημα από την αρχή με ενδοδαπέδια που θέλει χαμηλότερες θερμοκρασίες νερού (40C) ή ένα σύστημα με κυκλοφορία θερμού αέρα να έχει λιγότερες απαιτήσεις αλλά αυτά πρέπει να γίνουν από την αρχή. Πάντως κάνατε πολύ καλά γιατί το μεγαλύτερο πρόβλημα με καυστήρα ξύλου όταν είναι στο υπόγειο είναι η τροφοδοσία του. Αν βάζατε περισσότερα ή μεγαλύτερα σώματα στα δωμάτια ίσως μπορούσε αν δουλέψει και με χαμηλότερη θερμοκρασία νερού (π.χ. 70C) . Παντως είστε ημιαυτόνομοι αν πέσει το ρεύμα, που γίνεται στην επαρχία το χειμώνα. Φαί και ζέστη θα έχετε. Εμείς εδώ ο τόνος 120 ευρώ και έλατο που δεν φτουράει. Δεν μας δίνεις και το μοντέλο να μαζεύουμε ιδέες; Πάντως σε σχέση με ενεργειακά τζάκια που έχουν 3500-4000 χιλιάρικα και τόση φασαρία εγκατάστασης και βγάζουν μόνο ζεστό αέρα συμφέρουν οι ξυλόσομπες.

Link to comment
Share on other sites

Να πω στον φίλο ποιο πάνω ότι 550 ευρώ για ενργειακη σόμπα με φούρνο αλλά και μποιλερ νερού είναι παρά πολύ λίγα οπότε δεν είναι από τις top επιλογές.

 

Εφόσον όταν την αναβεις δεν κάθεσαι δίπλα σημαίνει ότι δεν έχει δίπλα τοιχωματα κτλ.

 

Προσοχή δεν λέω ότι δεν κανείς την δουλειά σου η ότι δεν κερδίζεις λεφτά από την χρήση της.

 

Σίγουρα όμως δεν έχει δευτερογενή καύση σε αυτά τα λεφτά.

 

Ήθελα και εγώ να την πάρω αυτήν (βουλγαρική δεν είναι ;) αλλά τελικά αποφάσισα να πάρω αυτήν που έχω τώρα. Όπως και να χει όμως γλυτωνεις λεφτά και αυτό είναι το βασικό.

 

Περιμεντε να δείτε του χρόνου τι έχει να γίνει με τις ξυλοσομπες που το πετρέλαιο θα έχει όσο το κίνησης.....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!!! Πρόσφατα βάλαμε ξυλολέβητα και ΣΩΘΗΚΑΜΕ!!!Τον έχουμε συνδέσει στην εγκατάσταση του καλοριφέρ και μπορούμε να ζεσταθούμε είτε με ξύλα είτε με πετρέλαιο. Φέτος κιόλας θα μας κάνει απόσβεση εκεί που έχει φτάσει το πετρέλαιο!Μένουμε σε χωριό και τα ξύλα τα έχουμε τζάπα.Αλλά και να τα πληρώνεις που 140? τον τόνο και που 600 που έχει το πετρέλαιο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...