Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δραστηριοτητες 2,5 ετων


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Τηλ στο Νακα αλλα ειναι πανακριβα για αυτη την ηλικια (ερχεται στα περιπου 70 ευρω το μηνα!)

σχολη χωρου δεν βρηκα προς το παρον για τοσο μικρα παιδακια. Εχεις καμια να μου συστησεις?

Link to comment
Share on other sites

Τηλ στο Νακα αλλα ειναι πανακριβα για αυτη την ηλικια (ερχεται στα περιπου 70 ευρω το μηνα!)

σχολη χωρου δεν βρηκα προς το παρον για τοσο μικρα παιδακια. Εχεις καμια να μου συστησεις?

 

πες μου ποιες περιοχές σε βολεύουν...;

σε ποιες σχολές εχεις ρωτήσει, αν εχει ρωτήσει;

 

ναι, ειναι ακριβός ο Νάκας. είχα ρωτήσει κι εγω πέρυσι γαι την κόρη μου. Δεν πήγα, οχι για τα χρηματα, δεν είχα χρόνο γιατι δουλεύω απόγευμα.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Είναι ένας πολύ όμορφος χώρος στο Νέο Ψυχικό τον οποίο επισκέφτηκα την προηγούμενη εβδομάδα με τον μικρό μου (3 ετών).

Δεν είναι ακριβώς μαθήματα, πιο πολύ δημιουργική απασχόληση που όμως εμπλέκει θεατρικό παιχνίδι, μουσικοκινητικές δραστηριότητες και άλλα ενδιαφέροντα για παιδάκια από 2 ετών και πάνω. Αν θες ρίξε μια ματιά εδώ:

http://www.paixnidagogeio.gr/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγόρασα από το golden deals τη προηγούμενη βδομάδα ένα κουπόνι από ένα μερος που μου φαίνεται ενδιαφέρον...το σάιτ είναι αυτό http://www.minisportsclub.gr/

Φαίνεται τρομερά ενδιαφέρον αλλά εμάς μας πέφτει μακριά για να πηγαίνουμε κάθε βδομάδα (είναι στον Πειραιά) Δες το και αν θες τιμές επειδή πήρα τηλέφωνο μπορώ να σου πω...ακόμα δε πήγαμε βέβαια για να δω το χώρο αλλά φαίνεται καλό!

Link to comment
Share on other sites

Είναι ένας πολύ όμορφος χώρος στο Νέο Ψυχικό τον οποίο επισκέφτηκα την προηγούμενη εβδομάδα με τον μικρό μου (3 ετών).

Δεν είναι ακριβώς μαθήματα, πιο πολύ δημιουργική απασχόληση που όμως εμπλέκει θεατρικό παιχνίδι, μουσικοκινητικές δραστηριότητες και άλλα ενδιαφέροντα για παιδάκια από 2 ετών και πάνω. Αν θες ρίξε μια ματιά εδώ:

http://www.paixnidagogeio.gr/

 

πολύ ενδιαφέρον!!!!

και από τιμές;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα από το golden deals τη προηγούμενη βδομάδα ένα κουπόνι από ένα μερος που μου φαίνεται ενδιαφέρον...το σάιτ είναι αυτό http://www.minisportsclub.gr/

Φαίνεται τρομερά ενδιαφέρον αλλά εμάς μας πέφτει μακριά για να πηγαίνουμε κάθε βδομάδα (είναι στον Πειραιά) Δες το και αν θες τιμές επειδή πήρα τηλέφωνο μπορώ να σου πω...ακόμα δε πήγαμε βέβαια για να δω το χώρο αλλά φαίνεται καλό!

 

αυτο ειανι πιο ωραίο

μακαρι να εμενα κοντά

 

για πες τιμούλες...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Στο τηλέφωνο μου είπαν για 1 φορά την εβδομάδα 50' μάθημα ανάλογα την ηλικία του παιδιού (δηλαδή για τη μικρή μου έχει baby gym και μουσικοκινητική) και απεριόριστο παιχνίδι στο παιδότοπο 35ευρώ το μήνα. Για μία φορά δηλαδή αν θες να πας σε κάποια δραστηριότητα είναι 15 ευρώ...εμείς πήραμε το κουπονάκι με 5 ευρώ και θα δοκιμάσουμε το baby gym λέμε+παιδότοπος+τοστ+χυμός+καφέ για συνοδό...καλή η προσφορά ε;;

Link to comment
Share on other sites

πληρωνεις 35? το μήνα

για μια δραστηριότητα της ηλικίας του παιδιού και απεριόριστο παιχνίδι στον παιδότοπο; τοστ κλπ που αναφέρεις επιπλέον;

 

εαν θες, έτσι, να κανεις μια επίσκεψη-δοκιμαστική σε χρεώνει 15ευρώ; μονο τη δραστηριότητα ή και τον παιδότοπο;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

15 ευρώ όχι για να κάνεις απλή επίσκεψη αλλά για να κάνεις 50'' λεπτά κάποια δραστηριότητα και μετά παιχνίδι στον παιδότοπο...να πω την αλήθεια δεν ξέρω τι ακριβώς περιλαμβάνει μέσα στα 15 ευρώ (τοστ ή χυμό) αλλά ξέρω σίγουρα για την δραστηριότητα και τον παιδότοπο.

 

Τα 35 ευρώ είναι για 4 φορές το μήνα δραστηριότητα+παιδότοπο...έτσι κατάλαβα τουλάχιστον από το τηλέφωνο...

Link to comment
Share on other sites

Espoir, σε βολεύει η Νέα Μάκρη?

Αν ναι, πες μου να περάσω από την Ονειρόσκαλα, είναι ένα "μέρος" με δραστηριότητες για παιδάκια από 2-2,5 ετών. Ακριβώς τι, δεν ξέρω, αλλά αν σε ενδιφέρει, μπορώ να μάθω!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Στον Νάκα δοκιμάσαμε πριν 2-3 εβδομάδες. Πολύ ωραία ήταν αλλά όντως μου φάνηκε και εμένα ακριβούτσικος.

Στο παιχνιδαγωγείο πήγαμε χθές. Ωραίος χώρος. Τώρα για το πρόγραμμα και την ποιότητα δεν πολύ σκαμπάζω, αλλά ο Στέφανος πέρασε καλά.

Η πρώτη φορά ήταν δοκιμαστική και δεν πληρώσαμε. Απο 'κει και πέρα οι τιμές μου φάνηκαν ok: με ενα πακέτο 20 ωρών μου βγαίνει περίπου 13ευρώ την ώρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

καμια άλλη μανούλα εχει εμπειρία από το mini sports club?

θα παω να ρίξω μια ματιά... προσπαθώ να βρω δραστηριότητες για τον γιο μου (ειναι 26 μηνών) αλλά όλα όσα εχω βρει ειναι για παιδάκια από 3 και πάνω.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Τϊποτα σχετικό στην Δυτική Αθήνα (Πετρούπολη, Ίλιον, Περιστέρι) γνωρίζει κάποιος? Η κορούλα μου θα κλείσει τα 3 τον Νοέμβριο και θέλω κάπως να την απασχολώ δημιιουργικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα

 

Στο κουκάκι οι μικρές ιστορίες κάνουν σχετικά προγράμματα και είναι πολύ καλά. Πηγαίναμε πέρυσι και φυσικά θα πάμε και φέτος . www.mikresistories.gr

09BZp3.png

RCRYp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

βρηκα αυτο το θεμα αν και δεν ανταποκρινεται ακριβως στη δικη μου ερωτηση και στο δικο μου προβληματισμο.

 

οσο ηταν ενα το παιδι και ημασταν αθηνα δεν χρειαζοταν να κανουμε κατι ιδιαιτερο τα απογευματα. πηγαιναμε βολτες με το καροτσι, καθομασταν για καφε η βρισκομασταν και με ενα φιλικο ζευγαρι επισης με ενα ιδιας ηλικιας παιδακι. περυσι το χειμωνα εγω ημουν εγκυος οποτε και παλι καθομασταν σπιτι και αντε να καναμε και καμια βολτα με το καροτσι.

 

το καλοκαιρι αρχισαε να πηγαινουμε και για μπανιο συχνα πυκνα και ειδαμε γενικα οτι αρεσε και στα 2 παιδια και ηταν ωραια δραστηριοτητα για το καλοκαιρι για ολη την οικογενεια.

 

 

σεκφτομαστε λοιπον τι μπορουμε να κανουμε σαν οικογενεια καποια απογευματα την εβδομαδα εκτος απο το να παμε σε παιδοτοπο (το οποιο ακομα δεν το εχουμε κανει ποτε).

δεν θελω μια δραστηριοτητα για το παιδι, μουσικη, χορο,ζωγραφικη κτλ. θελω κατι να μπορουμε να κανουμε ολοι μαζι. στην παιδικη χαρα θα εινια δυσκολο τωρα το χειμωνα να πηγαινουμε λογω του καιρου. εκτος απο βολτα με το καροτσι και αντε και μια βολτα στην παιδικη χαρα οταν ο καιρος το επιτρεπει τι αλλο μπορουμε να κανουμε;

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καμια σας δεν εχει καμια ιδεα πως να περναμε χρονο τωρα το χειμωνα εκτος απο βολτα με το καροτσι, παιδοτοπο και παιδικη χαρα; εστω κατι να μπορω να κανω εγω με τα 2, να μπορω να τα πηγαινω καπου.

Link to comment
Share on other sites

καλε κοριτσαι καμια σας δεν εχει καμια ιδεα για "δραστηριοτητα" και για τα 2 παιδια; εσεις πως περνατε δηλαδη καποια απογευματα την εβδομαδα το χειμωνα με τα κρυα; μονο στον παιδοτοπο;

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω κ εγώ διάφορα πραγματάκια για να κάνω με τον μικρό,αν κ είναι 20 μηνών, και σ'αυτά που έχω καταλήξει είναι κάποιες δραστηριότητες στο σπίτι για να περνάει δημιουργικά ο χρόνος π.χ. δαχτυλομπογιές σε μία κουρτίνα μπάνιου στο πάτωμα (μην τα κάνουμε όλα χάλια).Επίσης μία ιστοσελίδα που έχω βρει κ έχει πάαααααρα πολλές δραστηριότητες για το παιδί ανάλογα την ηλικία του είναι αυτό www.productiveparenting.com

Έχει για όλα τα γούστα, για όλες τις ηλικίες και αναλύει κάθε παιχνίδι τι ακριβώς κερδίζει από αυτό π.χ. εξάσκηση ματιού-χεριού.

Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες: αυτόν που δείχνει, αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει.

Link to comment
Share on other sites

σ' ευχαριστω πολυ. θα μπω τωρα να δω τη σελιδα που γραφεις.

 

εσεις βεβαια το απογευμα μπορειτε πιο ευκολα να κανετε βολτες. κατω δεν εχει τοσο κρυο ουτε βρεχει τοσο συχνα.

 

μπορεις να τον πας και στο mall. βεβαια και εμεις απ' ο,τι καταλαβα μονο σε εμπορικα και σε παιδοτοπους μπορουμε να πηγαινουμε.

Link to comment
Share on other sites

Μπα μη νομίζεις δε του πολυαρέσει το mall.Για κάποιο λόγο με το που το βλέπει αφηνιάζει.Έχει τύχει να τον πάρω μαζί μου για να πάρω κάτι στα γρήγορα όχι για ψώνια διαρκείας κ μετά από λίγο έχω αναγκαστεί κ έχω φύγει γιατί γκρινιάζει απίστευτα.

Εγώ το πήρα απόφαση τον χειμώνα μόνο αν ρίχνει καρέκλες ή κάνει απίστευτο κρύο θα καθόμαστε μέσα.Δυστυχώς στην Θεσσαλονίκη έχετε πολύ υγρασία κ κάνει πιο έντονο το κρύο.Όταν ανεβαίνω στο χωριό μου (Σέρρες) μέχρι να το συνηθίσω παθαίνω λιγάκι χαχαχαχα.

Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες: αυτόν που δείχνει, αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει.

Link to comment
Share on other sites

ναι στην αθηνα εινια πιοηπιο το κλιμα με την εννοια οτι δεν εχει υγρασια και δεν βρεχει τοσο πολυ. εχει και πολλα παρκα κατω. εγω γυρω απο το σπιτι ειχα 6 παρκα και 4 παιδικες χαρες. αλλα βοηθουσε ο καιρος πολυ. εγω ποτε μεχρι τωρα δεν πηγα σε παιδοτοπο. δεν χρειαστηκε.

 

τωρα πρπει να βρω κατι οπωσδηποτε. χθες πχ φρικαρε μεσα στο σπιτι και αρχισε να πεταει παιχνιδια στον μικρο. τα πηγα στο μαρκετ μια βολτα. μια χαρα περασε αλλα γινεται συνεχεια να τα πηγαινω μαρκετ; ασε που εμαθε και να ψωνιζει τρομαρα του. παιρνει το καλαθι και βαζει μεσα ο,τι θελει, κιντερ αυγο, γαλακτοφετες, ενα κεκακι, γιαουρτια κτλ. καταλαβες. οιποτε αμα πηγαινω και συνεχεια στο μαρκετ θα ξεπαραδιαζομαι χειροτερα. χθες για 2 γαλατα δικα του πηγαμε και καναμε 20 ευρω λογαριασμο.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να τον πας και στο mall. βεβαια και εμεις απ' ο,τι καταλαβα μονο σε εμπορικα και σε παιδοτοπους μπορουμε να πηγαινουμε.

Εμείς τον περασμένο χειμώνα που η μικρή ήταν 2 χρονών και εγώ έγκυος στο 2ο συνδυαζαμε αυτα τα 2. Πηγαιναμε σε ένα εμπορικό κέντρο με δωρεαν parking :P το οποίο είχε και έναν επίσης ελεύθερο παιδότοπο. Μην φανταστείς τπτ το ιδιαίτερο, είχε 2-3 τραπέζια με τουβλάκια (χτες που ξαναπήγαμε τα είχαν βγαλει :evil:), κανα 2 σπιτάκια που εμπαιναν και εβγαιναν τα μικρά και μερικά πλαστικά αλογάκια. Δεν είχε φύλαξη αλλά ήταν μια συμπαθητική λύση.

Επίσης, σε άλλο εμπορικό, κάθε τόσο διοργανώνουν διάφορα για παιδάκια, άλλες φορές με Lego, άλλες με playmobile κλπ

Δυστυχώς δεν ξέρω τι υπάρχει στην Θεσσαλονίκη...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...