Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πολλή ζέστη!Νερό επιτρέπεται;


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Την μικρη την γεννησα Αυγουστο με καυσωνα..απο την αρχη μου ειχε πει ο παιδιατρος να της δινω βραστο νερακι..λιγο λιγο μικρες γουλιτσες γιατι κ αυτα ιδρωνουν..παντως αν ειναι κατω των 6 μηνων το μωρακι σου οχι εμφιαλωμενο καλυτερα βρασμενο..για σιγουρα ομως ρωτα και τον παιδιατρο σας!

Link to comment
Share on other sites

Αν θηλάζεις αποκλειστικά δεν χρειάζεται νερό,το γάλα μας το ξεδιψάει το μωρό!!Προσαρμόζεται κι αυτό στη ζέστη!!!Γι'αυτό κ τα περισσότερα μωρά στον καύσωνα θέλουν πιο συχνά θηλασμό,διψάνε...Του δίνεις όταν ξεκινάει τις στερεές τροφές!!

5ULLp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω ακουσει απο τα κοριτσια εδω οτι τα μωρα που θηλαζουν δεν χρειαζονται νερο!! η μπουμπου μου ειναι τωρα 5,5 μηνων(δεν θηλαζω πλεον) κ ξεκιναει κρεμουλα της δινω νερακι(20 μλ μην φανταστεις) αλλα το βραζω πρωτα 5 λεπτακια κ οταν ερχεται σε θερμοκρασια δωματιου τοτε της το δινω,,μην φανταστεις οτι πινει τπτ γιατι δεν της εδινα τιποτα μεχρι τωρα(εννοω νερα,χαμομηλια) κ δεν ξερει αλλη γευση περα απο το γαλα..επισης ξερω οτι δεν κανει εμφιαλομενο νερο..

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

τι λέτε μανούλες;

ναι ή όχι;

κι αν ναι,ποια διαδικασία ακολουθούμε;

απευθείας νερό εμφιαλωμένο;

(για μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά!)

 

Για μωράκι κάτω του 6μήνου, δεν δίνουμε τίποτε άλλο πέρα από μητρικό γάλα, όσο θερμό κλίμα κι αν έχουμε (υπάρχουν και σχετικές έρευνες που αποδεικνύουν την ορθότητα της πρακτικής αυτής).

 

Το νερό όχι μόνο δεν είναι απαραίτητο αλλά μπορεί να είναι και κακό: αφενός μπορεί να εισάγει στον οργανισμό μικροοργανισμούς χωρίς λόγο, αφετέρου στερεί από το μωρό πολύτιμες θερμίδες: όταν το μωρό ιδρώνει δεν χάνει μόνο υγρά αλλά και θερμίδες από την προσπάθειά του να θερμορυθμιστεί.

 

Εξάλλου, μ' ένα τόσο μικρό μωρό ποτέ δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι τώρα μόνο διψάει και τώρα μόνο πεινάει, ώστε να σιγουρευτούμε ότι δίνοντας νερό, δεν στερούμε από την τροφή: ακόμα και σ' ένα μωρό με πολύ τακτικό "πρόγραμμα" στο θηλασμό, η ζέστη μπορεί να ανατρέψει αυτό το πρόγραμμα κάνοντας το μωρό να μικρύνει τα γεύματα και να τα αυξήσει σε αριθμό. Αν εμείς ενδιάμεσα δίνουμε νερό, θεωρώντας ότι το μωρό κάλυψε τα συνήθη γεύματα, ρισκάρουμε να γεμίζουμε την κοιλίτσα του μωρού με σκέτο νερό ενώ εκείνο ακόμα πεινάει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατά το θηλασμό στην αρχή έρχεται το πιο "νερουλό" γαλατάκι το οποίο και ξεδιψάει το μωρό, κι έπειτα κατά τη διάρκεια του θηλασμού γίνεται πιο πηχτο, λιπαρό και θερμιδογόνο. Γι' αυτό δεν είναι σωστό να θηλάζουμε συγκεκριμένο χρόνο από τη μία και άλλο τόσο από την άλλη, γιατί υπάρχει περίπτωση να δίνουμε λιγότερες θερμίδες στο μωράκι και να μην ικανοποιείται.

 

Το καλοκαίρι καλό είναι να θηλάζουμε από το ένα στήθος μέχρι το ίδιο το παιδί να πετάξει τη θηλή (δηλ να χορτάσει) και αφού ρευτεί να το βάλουμε και από το άλλο λιγουλάκι μήπως θέλει πιο πολλά υγρά για να ξεδιψάσει.

 

Εννοείται βέβαια ότι δεν πρέπει να το έχουμε στον ήλιο και να αποφεύγουμε τις βόλτες μεσημεριάτικα και όσο μπορούμε να το δροσίζουμε με ντουζάκια κατά τη διάρκεια της ημέρας...

 

Και να μη ξεχνάμε βεβαίως να πίνουμε κι εμείς μπόλικο νεράκι...

Link to comment
Share on other sites

evamd το μωρο μ απο τοτε που αρχισανε οι ζεστες εχει αλλαξει το προγραμμα του,οχι οτι ειμασταν εντελως σταθεροι,αλλα ανα 2 ωρο τρωμε και οταν κοιμαται στο 2ωρο ξυπναει κλαιγοντας κ πεινοντας ενω τωρα κοιμαται και 3.5 ωρες (για το πρωι λεω) κ τρωει κανα 15 μονο απο το 1 στηθος(τρωγαμε τουλαχιστον 30 λεπτα)το βραδυ ειμαστε σταθεροι κοιμομαστε 12.30 και αδιαζουμε κ τα 2στηθοι ειμαστε 3.5 μηνων ειναι λογικο πιστευεις λογο ζεστης???βαζετε aircondition???

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο παιδιατρος μου ειχε πει οτι οταν θηλαζουμε αποκλειστικα δεν χρειαζεται νερο.μολις ξεκινησαμε τις τροφες τοτε βαλαμε και το νερο.στην αρχη το εβραζα τωρα πια οχι.προχτες εφαγε φρουτοκρεμα(πως το επαθε δεν ξερω γιατι δεν την πολυτρωει)μετα στο καπακι ηπιε 50 μλ νερο.και μενα εχει αλλαξει λιγο με τη ζεστη,ενω το βραδυ ξυπναγε 2 φορες τωρα ξυπναει 4.αστα εκει που συνηθιζω κατι παει και μου τ'αλλαζει το σκατουλι.εμεις εχουμε aircondition με ιονιστη κ μου ειπε ο παιδιατρος μπορω να το βαζω για να διατηρησω μια δροσια στο δωματιο,οχι ομως πολυ χαμηλα και εννοειται να μην χτυπαει το παιδι.αλλα εμενα ειναι 8 μηνων,εσενα ειναι μικρουλι,ρωτα τον παιδιατρο καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είχα ρωτήσει την παιδίατρο, δεν χρειάζονται νεράκι όσο τρέφονται με γαλα. Μόνο χαμομηλάκι ή βοτανα. Βραστο νεράκι πάντα, ακόμη και τώρα που εμείς είμαστε 7 μηνών.

 

Και μια και αναφέρατε το εμφιαλωμένο, εν μέσω διακοπής νερού είχα βράσει εμφιαλωμένο νερό. Τι να πω; είχε μέσα μία άσπρη σκόνη... Κομματάκια αλάτι; τι ήταν αυτό δεν ξέρω, σαν χωμα λευκό... ετσι σταματήσαμε κι εμείς το εμφιαλωμένο και πίνουμε βρύσης βρασμένο.

Link to comment
Share on other sites

evamd το μωρο μ απο τοτε που αρχισανε οι ζεστες εχει αλλαξει το προγραμμα του,οχι οτι ειμασταν εντελως σταθεροι,αλλα ανα 2 ωρο τρωμε και οταν κοιμαται στο 2ωρο ξυπναει κλαιγοντας κ πεινοντας ενω τωρα κοιμαται και 3.5 ωρες (για το πρωι λεω) κ τρωει κανα 15 μονο απο το 1 στηθος(τρωγαμε τουλαχιστον 30 λεπτα)το βραδυ ειμαστε σταθεροι κοιμομαστε 12.30 και αδιαζουμε κ τα 2στηθοι ειμαστε 3.5 μηνων ειναι λογικο πιστευεις λογο ζεστης???βαζετε aircondition???

 

Δεν κατάλαβα καλά... Εννοείς ότι τώρα το μωρό σου τρώει πιο αραιά, λιγότερη ώρα και κοιμάται περισσότερο;

 

Αν αυτό συμβαίνει, και δεν έχει γίνει σταδιακά αλλά υποψιάζεσαι ότι είναι λόγω ζέστης, τότε καλό θα ήταν να παρακολουθείς τις βρεγμένες πάνες του μωρού. Όσο είναι καλές σε αριθμό (5-6 την ημέρα) και δεν είναι καθόλου χρωματισμένες, είστε οκ.

 

Αν είναι λιγότερες ή με λιγότερα ούρα σε ποσότητα και κυρίως αν έχουν ίχνη χρώματος ροζ ή κεραμιδί (=ενδείξεις ήπιας αφυδάτωσης), τότε το πιθανότερο είναι να καταβάλλεται το μωρό από τη ζέστη, ουσιαστικά να πέφτει σε λήθαργο (εξ ου και ο περισσότερος ύπνος) και να τρώει λιγότερο. Αν συμβαίνει αυτό, θα πρέπει να φροντίσεις τη θερμοκρασία του χώρου, να ντύνεις το μωρό ελαφρά, να το ξαπλώνεις σε δροσερή επιφάνεια (π.χ. σε βαμβακερό σεντονάκι όχι σε κάλυμα καναπέ ή βελουτέ επιφάνειες) και να ενθαρρύνεις περισσότερους θηλασμούς σε φορές και διάρκεια, κάνοντας εναλλαγές στο στήθος, όταν το μωρό χάνει το ενδιαφέρον.

 

Το air condition δεν είναι ό,τι πιο υγιεινό αλλά ανάλογα με τις συνθήκες του χώρου όπου ζει κανείς, μπορεί να είναι επιβεβλημένο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το εμφιαλωμενο νερο επιτρεπεται αν εχει Να+ μικροτερο απο 10, παντα ομως βρασμενο. Οχι για μωρα κατω των 6 μηνων, δεν χρειαζονται ουτε νερο ουτε διαφορα ειδη τσαγιου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα καλά... Εννοείς ότι τώρα το μωρό σου τρώει πιο αραιά, λιγότερη ώρα και κοιμάται περισσότερο;

 

Αν αυτό συμβαίνει, και δεν έχει γίνει σταδιακά αλλά υποψιάζεσαι ότι είναι λόγω ζέστης, τότε καλό θα ήταν να παρακολουθείς τις βρεγμένες πάνες του μωρού. Όσο είναι καλές σε αριθμό (5-6 την ημέρα) και δεν είναι καθόλου χρωματισμένες, είστε οκ.

 

Αν είναι λιγότερες ή με λιγότερα ούρα σε ποσότητα και κυρίως αν έχουν ίχνη χρώματος ροζ ή κεραμιδί (=ενδείξεις ήπιας αφυδάτωσης), τότε το πιθανότερο είναι να καταβάλλεται το μωρό από τη ζέστη, ουσιαστικά να πέφτει σε λήθαργο (εξ ου και ο περισσότερος ύπνος) και να τρώει λιγότερο. Αν συμβαίνει αυτό, θα πρέπει να φροντίσεις τη θερμοκρασία του χώρου, να ντύνεις το μωρό ελαφρά, να το ξαπλώνεις σε δροσερή επιφάνεια (π.χ. σε βαμβακερό σεντονάκι όχι σε κάλυμα καναπέ ή βελουτέ επιφάνειες) και να ενθαρρύνεις περισσότερους θηλασμούς σε φορές και διάρκεια, κάνοντας εναλλαγές στο στήθος, όταν το μωρό χάνει το ενδιαφέρον.

 

Το air condition δεν είναι ό,τι πιο υγιεινό αλλά ανάλογα με τις συνθήκες του χώρου όπου ζει κανείς, μπορεί να είναι επιβεβλημένο.

μου εχουν πεσει ολα μαζι...δηλαδη ....αρχισανε οι ζεστες,εχω ερθει αθηνα στους γονεις μου,καινουργιος χωρος για το μωρο και κοιταει τα παντα!!!εντο μεταξυ δεν εχουμε aircondition στο δωματιο που κοιμομαστε,εχουμε ανεμιστηρα οροφης και την ωρα που τρωει κοιταει κ τον ανεμιστηρα αλλα θελει κ να φαει κ εκνευριζετε...πολυ γελιο..τα τσισα του ειναι οκ και οι πανες!!!απλα μου νυσταζει πιο συχνα...μπερδευομαι γαμωτο!!ολο αλλαζουν τα παιδια εκει που φτιαχνει το ενα χαλαει το αλλο...

Link to comment
Share on other sites

εγω του δινω χαμομηλι (του φτιαχνω 100ml)και πινει οσα θελει γιατι δεν κενει καθε μερα κακα του!!μου εχει τυχει να κανει 1 φορα στις 3 μερες!!εκει του εδωσα γιανα ηρεμισει γιατι ποναγε η κοιλιτσα του!!!μονο τοτε του δινω!!η παδιατρος μου μου ειπε οτι ειναι επιπτωση του θηλασμου και να μην ανησυχω!!

Link to comment
Share on other sites

το εμφιαλωμενο νερο επιτρεπεται αν εχει Να+ μικροτερο απο 10, παντα ομως βρασμενο. Οχι για μωρα κατω των 6 μηνων, δεν χρειαζονται ουτε νερο ουτε διαφορα ειδη τσαγιου.

δλδ κατω απο 10 κανει σε εμφιαλωμενο?? μετα τον 6ο μηνα παλι βραζουμε το εμφιαλ.??

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

δλδ κατω απο 10 κανει σε εμφιαλωμενο?? μετα τον 6ο μηνα παλι βραζουμε το εμφιαλ.??

 

αν θυμαμαι καλα σταματησα το βρασιμο οταν σταματησα και την αποστειρωση, γυρω στον 7ο με 8ο.

 

ναι, αν ειναι χαμηλο σε νατριο ειναι ασφαλες και για νεογεννητα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν θυμαμαι καλα σταματησα το βρασιμο οταν σταματησα και την αποστειρωση, γυρω στον 7ο με 8ο.

 

ναι, αν ειναι χαμηλο σε νατριο ειναι ασφαλες και για νεογεννητα

εμενα μου ειπε τωρα να σταματησω την αποστειρωση αλλα το νερο θα συνεχιζω να το βραζω!!! σ'ευχαριστω πολυ!!!

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

τι λέτε μανούλες;

ναι ή όχι;

κι αν ναι,ποια διαδικασία ακολουθούμε;

απευθείας νερό εμφιαλωμένο;

(για μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά!)

πώς θα του δώσεις νερό αφού δε δέχεται μπιμπερό?

Το νερό πρέπει να είναι αποστειρωμένο όπως και όλα τα άλλα, δηλαδή βρασμένο και σε θ. δωματίου.

Το τί νερό θα χρησιμοποιησεις επιλέγεις εσύ.

Εμάς δεν είχε ακόμα τρελές ζέστες όταν θηλάζαμε κι έτσι δεν θίχτηκε τέτοιο θέμα. Γνωρίζω όμως ότι το γάλα μας έχει διαφορετική σύσταση, αραιή στην αρχή να ξεδιψά το μωρό και αργότερα πιο πυκνή για να χορταίνει - πιο λιπαρό γάλα.

 

υγ τώρα που δεν θηλάζουμε δίνουμε νερό μέσω του γάλακτος, βάζουμε 20 γρ. παραπάνω νερό σε κάθε μπιμπερό.

Επίσης όταν έδωσα σκέτο νερό με το κάλμα το κατέβασε όλο,150 mL !!!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

εγω του δινω χαμομηλι (του φτιαχνω 100ml)και πινει οσα θελει γιατι δεν κενει καθε μερα κακα του!!μου εχει τυχει να κανει 1 φορα στις 3 μερες!!εκει του εδωσα γιανα ηρεμισει γιατι ποναγε η κοιλιτσα του!!!μονο τοτε του δινω!!η παδιατρος μου μου ειπε οτι ειναι επιπτωση του θηλασμου και να μην ανησυχω!!

 

Οι αραιές χρονικά κενώσεις θεωρούνται φυσιολογικές για ένα μωρό που θηλάζει αποκλειστικά μόνο όταν (α) το μωρό δεν δυσφορεί ενώ δεν κάνει κακά, (β) η κοιλιά είναι μαλακή και (γ) όταν τελικά ενεργηθεί, τα κακά του είναι φυσιολογικά.

Αν κάτι από όλα αυτά δεν συμβαίνει, τότε δεν θα πρέπει η κατάσταση να θεωρείται φυσιολογική.

Το πιθανότερο είναι ότι το μωρό σ' αυτή την περίπτωση έχει κάποια ενόχληση στο -ακόμα ανώριμο- πεπτικό του σύστημα, που προκαλεί την όλη κατάσταση. Για την αντιμετώπιση αυτού του προβλήματος χρειάζεται ΜΟΝΟ θηλασμό και όχι άλλα υγρά, ιδίως βρεφικά τσάγια που περιέχουν ζάχαρη και ουσιαστικά εντείνουν το πρόβλημα... (πέρα από τις άλλες παρενέργειες που έχουν).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως μετά τον τρίτο μήνα έδινα νεράκι στο μωρό, τις μέρες που είμασταν έξω πολλές ώρες και δεν μπορούσα να έχω μαζί μου γάλα σκόνη και ούτε να τον θηλάσω. Έδινα νερό βρύσης βρασμένο σε αποστειρωμένο μπιμπερό, και πρόσεχα να μην του δίνω μεγάλη ποσότητα. Δεν έπαθε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Οι ειδικοί τώρα συμφωνούν ότι το μητρικό γάλα εξασφαλίζει όλα όσα ένα μωρό φυσιολογικά χρειάζεται τους πρώτους έξι μήνες, χωρίς να χρειάζεται επιπλέον υγρά ή συμπληρωματικές τροφές σε αυτή τη περίοδο.

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός σημαίνει ότι στο μωρό δίνεται μόνο μητρικό γάλα από την μητέρα του, η μια τροφό ή μητρικό γάλα που έχει συλλεγεί και KAMIA ΑΛΛΗ ΣΤΕΡΕΑ Ή ΥΓΡΗ ΤΡΟΦΗ. Επιπλέον, η UNICEF και η Παγκόσμια Οργάνωση Υγείας (WHO), συνιστούν ότι ο μητρικός θηλασμός πρέπει να συνεχίζεται με κατάλληλες συμπληρωματικές τροφές για δύο χρόνια ή και περισσότερο.

 

http://www.unicef.gr/bf05.php

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

To enable mothers to establish and sustain exclusive breastfeeding for 6 months, WHO and UNICEF recommend:

 

 

 

 

  • Initiation of breastfeeding within the first hour of life
  • Exclusive breastfeeding – that is the infant only receives breast milk without any additional food or drink, not even water
  • Breastfeeding on demand – that is as often as the child wants, day and night
  • No use of bottles, teats or pacifiers

 

 

http://www.who.int/nutrition/topics/exclusive_breastfeeding/en/

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

http://www.familylife.gr/el/mwro-0-2/diatrofh/465-pote-mporei-to-mwro-mou-na-piei-nero

 

Σύμφωνα με ιατρικές έρευνες δεν είναι καλή ιδέα να δώσετε στο μωρό σας νερό πριν την ηλικία των έξι μηνών.

Μέχρι τότε θα παίρνει όσο νερό χρειάζεται από το μητρικό ή το ξένο γάλα ακόμη και τους πιο ζεστούς μήνες του χρόνου.

Της Χρυσής Δούκα

H χορήγηση μεγάλης ποσότητας νερού σε ένα μωρό ηλικίας μικρότερης των έξι μηνών , μπορεί να επηρεάσει την ικανότητα του σώματός του να απορροφήσει τις θρεπτικές ουσίες του μητρικού ή του ξένου γάλακτος. Μπορεί επίσης να του προκαλέσει την αίσθηση κορεσμού και να επηρεάσει σημαντικά την όρεξή του για γάλα.

Όταν ένα μωρό κάτω των έξι μηνών πίνει πολύ νερό μπορεί να προκληθεί δηλητηρίαση. Η σπάνια αυτή κατάσταση γνωστή ως δηλητηρίαση του νερού μπορεί να προκαλέσει επιληπτικές κρίσεις έως και κώμα. Αυτό γίνεται όταν παρά πολύ νερό αραιώνει την συγκέντρωση του νατρίου στο σώμα, διαταράσσοντας την ισορροπία των ηλεκτρολυτών και προκαλώντας πρήξιμο στου ιστούς.

Προσθέτοντας παραπάνω νερό στο ξένο γάλα του μωρού σας δεν αυξάνεται μόνο το ρίσκο δηλητηρίασης, αλλά μειώνεται σημαντικά τις απαραίτητες θρεπτικές ουσίες που πρέπει να πάρει το μωρό σας. Ακολουθήστε προσεκτικά τις οδηγίες προετοιμασίας γεύματος του μωρού σας όταν αναμιγνύετε γάλα σε σκόνη ή συμπυκνωμένο γάλα και μην προσπαθείτε να εξοικονομείτε την ποσότητα της σκόνης προσθέτοντας περισσότερο νερό απ' ότι συνιστάται.

Όταν το μωρό σας είναι άρρωστο μπορεί να χρειάζεται νερό, ιδίως όταν έχει πυρετό ή γαστρεντερίτιδα. Αποταθείτε στον παιδίατρό σας και αυτός θα σας βοηθήσει να καθορίσετε πόσο νερό χρειάζεται στις περιπτώσεις αυτές. Στην περίπτωση της γαστρεντερίτιδας μπορεί να σας συμβουλεύσει να του δώσετε ένα πόσιμο διάλυμα για την αναπλήρωση των ηλεκτρολυτών ώστε να αποφευχθεί η αφυδάτωση. Το καλύτερο όμως υγρό για μωρά που θηλάζουν, όταν είναι άρρωστα, είναι το μητρικό γάλα.

Όταν το μωρό σας γίνει έξι μηνών και αρχίσει η στερεά τροφή οι ανάγκες για νερό θα αυξηθούν. Μπορείτε να του δίνεται γουλίτσες νερό αρκετές φορές μέσα στην ημέρα. Μην το παρακάνετε όμως γιατί μπορεί να επηρεάσει την όρεξή του και σε καμία περίπτωση μην ανησυχήσετε αν το απορρίπτει.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΑΝΟΥΛΕΣ!!! dimmi που γράφεις ότι ήπιε 150 μλ!!! Προσοχή!

Μου το είχε πει και η καλύτερη παιδίατρος της πόλης μας ότι είναι επικίνδυνο να δίνουμε νερό σε μωρό κάτω των 6 μηνών και να αραιώνουμε το γάλα. Και στα δύο μου παιδιά, στο ένα έκανα μεικτή διατροφή και στο άλλο αποκλειστικό θηλασμό, δεν έδωσα ποτέ νερό πριν τους 6 μήνες.

Το είχα συναντήσει και σε άρθρο σε περιοδικό αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Οι ειδικοί τώρα συμφωνούν ότι το μητρικό γάλα εξασφαλίζει όλα όσα ένα μωρό φυσιολογικά χρειάζεται τους πρώτους έξι μήνες, χωρίς να χρειάζεται επιπλέον υγρά ή συμπληρωματικές τροφές σε αυτή τη περίοδο.

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός σημαίνει ότι στο μωρό δίνεται μόνο μητρικό γάλα από την μητέρα του, η μια τροφό ή μητρικό γάλα που έχει συλλεγεί και KAMIA ΑΛΛΗ ΣΤΕΡΕΑ Ή ΥΓΡΗ ΤΡΟΦΗ. Επιπλέον, η UNICEF και η Παγκόσμια Οργάνωση Υγείας (WHO), συνιστούν ότι ο μητρικός θηλασμός πρέπει να συνεχίζεται με κατάλληλες συμπληρωματικές τροφές για δύο χρόνια ή και περισσότερο.

 

http://www.unicef.gr/bf05.php

να ρωτησω κατι..επειδη αναφερεσαι μονο σε μωρα που θηλαζουν...οσα δεν θηλαζουν παλι το ιδιο δεν ισχυει?? εμεις βεβαια θα ξεκινησουμε τωρα σουπιτσα κ θα πινουμε,απλα ρωταω γιατι τοσο καιρο δεν εδινα τπτ(εννοω νερο,χαμομηλι) κ ολοι μου βαζανε χερι...γι'αυτο ρωταω!!

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο παιδίατρός μας, μας ενημέρωσε ότι όταν ο χώρος που βρίσκεται το βρέφος έχει μεγάλη θερμοκρασία 36 βαθμούς και άνω τότε καλό είναι να δώσουμε λίγο βρασμένο νεράκι. Ο μικρός μας είναι 1,5 εβδομάδας και θηλάζει αποκλειστικά

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...