Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κολικός νεφρού - κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης


Recommended Posts

Ελπιζω να μην το περασει καμια γυναικα κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης γιατι πραγματικα δεν εχω νιωσει ξανα τετοιο πονο.το χειροτερο απο ολα ηταν οτι νομιζαν πως ειναι συσπασεις και μου διναν τα αναλογα φαρμακα και το καταλαβαν οτι ηταν κολικος νεφρου επειτα απο 4 ημερες.φαρμακα δεν ηθελαν να δωσουν αλλα πηρα μονη μου ενα buskopan γιατι νομιζα οτι θα εβγαινε η ψυχη μου.μετα απο αυτο που περασα εχοντας ο αθλιος γυναικολογος μεγαλη ευθυνη για ολο αυτο το θεμα θελω να πω προσοχη και μια 2 γνωμη οταν σας συμβαινει κατι σε ολες τις μελλουσες μανουλες.ειναι συχνη επιπλοκη απο οτι μου ειπαν μετα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ολα να πηγαν καλα ομως και να μην δημιουργηθηκε προβλημα στο νινι..το εχω περασει (ευτυχως οχι στην εγκυμοσυνη)και σε καταλαβαινω,εχει αφορητο πονο..

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα κορίτσια, σήμερα μπαίνω στον 7ο μήνα της πρώτης εγκυμοσύνης μου και όλη την προηγούμενη εβδομάδα ήμουνα στα νοσοκομεία με κολικό νεφρού και αφόρητους πόνους. τώρα έχουν υποχωρήσει οι αφόρητοι πόνοι με την θεραπεία και πονάω υποφερτά. Είχε καμμια σας παρόμοια εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

Εγω παρουσα!!! Σε καταλαβαινω οσο δεν μπορεισ να φανταστεισ και εμενα στον 7ο εμφανιστηκε ξαφνικα ενα βραδυ διπλωθηκα στους πονους αφορητοι πονοι και ετρεξα στο Ιασω απο κει και περα με ποναγε σχοδον καθημερινα το νεφρο αλλα κριση κολικου επαθα αλλες 3 φορες απο οτι μου ειπαν ειχε παθει μετατοπιση το νεφρο μου απο το μωρο εκανα παρα πολλες εξετασεις και μονο αυτο βρηκανε οταν γεννησα περασε τελειως. Περαστικα και ευχομαι να μην σου ξανασυμβει γιατι δυστυχως εχω προσωπικη εμπειρια των πονων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπούλα μου σε νιώθω απόλυτα …………………..

 

ΑΝ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΙ ΠΟΝΑΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ

Ο ΚΟΛΙΚΟΣ Η

Η ΓΕΝΝΑ ( 31 ώρες έκανα να γεννήσω φυσιολογικά ευτυχώς……….!!! )

 

ΘΑ ΣΟΥ ΒΡΟΝΤΟΦΩΝΑΞΩ Ο ΚΟΛΙΚΟΣ

 

Πέρασα 6 φορές από το πανεπιστημιακό νοσοκομείο Λάρισας με κολικό νεφρού στην διάρκεια της εγκυμοσύνης

Ήμουν 9 μήνες στο κρεβάτι και πάθαινα παλινδρόμηση ουρών

6 ΟΛΟΚΛΗΡΑ 48ωρα

που δεν περνούσαν με τίποτα δεν θυμάμαι και πολλά πράγματα απλά πονούσα πονούσα πονούσα τόσο πολύ πολύ

 

πρώτη φορά το έπαθα 14 βδομάδες χωρίς να ξερώ ότι είμαι έγκυος απλά πονούσα και πήγα στον γυναικολόγο μου είχα ΑΙΜΑ έκανε σύσπασης η μήτρα από τους πόνους ΘΑ ΕΧΑΝΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΥΠΗΡΧΕ ΤΩΝ ΛΕΥΤΕΡΑΚΙ ΜΟΥ ……………….

(θα σας φαίνεται περίεργο που έφτασα 14 βδομάδων και δεν ήξερα πως είμαι έγκυος αλλά δεν ήξερα για τους εξής λόγους

Α Γιατί . έπαιρνα αντισηπτικά.

Β Γιατί έκανα θεραπεία για πρόβλημα υγειάς με πολύ ισχυρά φάρμακα και είχε αναστατωθεί ο κύκλος μου και έτσι δεν φανταστικά ότι μπορεί να είμαι έγκυος )

ΤΟΤΕ 14 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΩ

ΤΟΝ ΛΕΥΤΕΡΑΚΙ Η ΕΓΩ

Η ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ Η ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΠΛΑΣΜΑ ΠΟΥ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΖΟΥΣΕ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ……… ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΕΙ ΤΟΥ

 

ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΤΩΝ ΛΕΥΤΕΡΑΚΙ ΜΟΥ 26 ακόμη βδομάδες σκεφτικά. Χωρίς θεραπεία θα τα καταφέρω 26 βδομάδες ήταν μόνο ΑΣ ΠΟΝΟΥΣΑ……….!!!!!!!!!!!! ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΑ

Δεν περίμενα πως η επιλογή μου θα ήταν 26 εβδομάδες στο κρεβάτι με αφόρητους πόνους χωρίς παυσίπονα.

6 φορές με κολικό νεφρού και ένα σωρό εξετάσεις τα χεριά μου είχαν γίνει σουρωτήρια….

Για μένα ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ = ΠΟΝΟΥΣ- ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ -ΚΑΤΑΘΛΙΨΕΙ -ΚΛΑΜΑ - ΠΟΝΟΥΣ - ΚΡΕΒΑΤΙ - ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ - ΠΟΝΟΥΣ – ΓΙΑΤΡΟΥΣ και το πρόβλημα υγειάς μου να μεγαλώνει μέρα με την μέρα ώρα με την ώρα ΑΛΛΑ ΕΙΧΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΑ …………….

Η λευτεριά ήταν λευτεριά από τους πόνους

Ο ΛΕΥΤΕΡΑΚΙΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΛΕΥΤΕΡΩΣΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΩΝ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΛΕΤΕΡΑΚΙ ….

 

ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΖΕΙΣ ΚΑΤΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΛΑ ΣΚΕΨΟΥ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ

 

ΦΙΛΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ Η ΜΑΜΑ ΤΟΥ ΛΕΥΤΕΡΑΚΙ

.....

Link to comment
Share on other sites

Καθημερινα οσο πονουσα επαιρνα 3 φορες την ημερα χαπια spasmoapotel προληπτικα για να μην με ποιασει κριση και οταν με εποιανε κριση πηγαινα στο νοσοκομειο και μου εκαναν ενεση voltaren νομιζω επισης ο γιατρος μου ειχε δωσει και υποθετα ισχυρα σε περιπτωση που παθαινα κριση στο σπιτι και δεν αντεχα να εβαζα κανενα

Link to comment
Share on other sites

ΑΚΡΙΒΟΣ ΑΥΤΑ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΠΙΝΑ ΠΟΛΥ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΕΡΟ ΕΜΦΙΑΛΩΜΕΝΩ ΑΠΕΦΕΥΓΑ ΤΟ ΑΛΑΤΙ ΠΟΛΛΑ ΦΡΟΥΤΑ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΟΝΟΥΣΑ ΠΟΛΥ ΕΒΑΖΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΥΠΟΘΕΤΑΚΙ ΒΟΛΤΑΡΕΝ Η ΣΠΑΣΜΟ ΑΠΟΤΕΛ ………..

ΧΑΛΑΡΩΣΕ ΚΑΛΗ ΜΟΥ

.....

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Μανούλες γεια σας! Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια από' σας είχε ανάλογη εμπειρία με τη δική μου. Είμαι 3, 5 μηνών και πριν μία εβδομάδα έπαθα κολικό νεφρού. (Όπως καταλαβαίνετε, πασχαλιάτικα πήγα νοσοκομείο αλλά ακόμα δεν πήγα σε ουρολόγο ή στη γυναικολόγο μου.). Έχει τύχει σε καμία σας; Από τί προκλήθηκε; Υπάρχει περίπτωση να φταίει το ασβέστιο;

I believe in miracles, they happen every day:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ...τι μου θυμισες τωρααααα! στον 7ο μια εβδομαδα μετα την εναρξη αδειας απο τη δουλεια, ειχα μάλλον κολικο νεφρου. μου κρατησε 1 εβδομαδα η ολη ιστορια. Και λεω μαλλον γιατι ποτε δεν αποδειχθηκε. οι πονοι ξεκινουσαν απο πισω την πλατη μολις ετρωγα το παραμικρο και εξαπλωνονταν στη κοιλια, εγω να σφαδαζω. Πήγαινα τουαλέτα, έβγαζα αυτα που είχα φάει που μπορει να ηταν απλα ενα αχλαδι(!!!!) και μετα ενιωθα καλυτερα...και να τους παρακαλαω να με πανε νοσοκομειο Πηγαινοντας τα ξημερωματα για υπερηχο στο νοσοκομειο η ακτινολογος δεν μπορουσε να καταλαβει αν οντως ηταν νεφρο, ΔΕ φΑΙΝΟΤΑΝ κατι τετοιο. (πετρα, αμμος κλπ εχω και κληρονομικοτητα) και αυτο γιατι στον 7ο οπως καταλαβαινεις τα οργανα μεσα ηταν αλλου για αλλου...εψαχνε το νεφρο εψαχνε το νεφρο ... Ο ΠΟΝΟΣ ηταν τραγικος...τι πόνοι γεννας μου λες. στη γεννα δε πονουσα ουτε πριν ουτε μετα ετσι, γενικα δε πονουσα στη 2η ειδικα καθολου!Αντιμετωπιση: Σε συνενοηση με τη γυναικολογο μου κ με εξετασεις μου ειπε να παιρνω παυσιπονα, ντεπον εξτρα με μπουσκοπαν 2-3 φορες τη μερα. Κρατούσαν μια ωρα και μετα παλι τα ιδια. Είχα κανει παραλληλα και εξετασεις ουρων τη 2η μερα των πονων, κ μου βρηκαν ουρολοιμωξη πηρα αντιβιωση προληπτικα μεχρι να βγει το αντιβιογραμμα και μεχρι να ξανακανω ουρων μετα απο 4 μερες το μικροβιο ειχε φυγει (ο πονος πιθανοτατα δηλ. δεν ηταν λογω ουρολοιμωξης αφου δεν εφυγαν οι πονοι μετα το ξεκινημα της αντιβιωσης). Είχα καταπιει ΤΑ ΠΑΝΤΑ ( ποιες 2-3 φορες, εγω καθε 2-3 ωρες τα παιρνα...ωσπου κατεληξα να τρεξουμε 2-3 φορες σε 1 εβδομαδα (μεσα στη μαυρη νυχτα να ξυπναμε τη μικρη να τη βαζουμε στο αμαξι) κ βουρ νοσοκομειο για ενεσεις ΒΟΛΤΑΡΕΝ.(οταν πλεον δεν αντεχοτανε, συνηθως τη νυχτα, εγω να παρακαλαω να κανω ενεση που δεν ηθελα καν να κανω εμβολια!) Μετά απο 1 εβδομάδα ταλαιπωρια ξαφνικα ολα σταματησαν. Τελος μου ειπαν πως ηταν το παιδι γυρισμενο περιεργα και μου ζουλουσε το στομαχι και το νεφρο με αποτελεσμα ολα αυτα, και μαλλον ηταν κολικος νεφρου αλλα προκληθηκε απο την εγκυμοσυνη και οχι απο παθολογικα αιτια...Εχω πει να παω και για καποιο νεφρολογο η ουρολογο αλλα ακομα πηγαινω.... Για το ασβεστιο δεν εχω ιδεα αν πειραξε αλλα δεν το πολυεπαιρνα κιολας για να πω πως ηταν απο αυτο ουτε και το χω ξανακουσει.

ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ πήγαινε να κανεις εξετασεις ουρων κ υπερηχο νεφρων τωρα που ειναι νωρις και ολα ειναι στη θεση τους για να προλαβεις δυσαρεστες καταστασεις. ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ αν και ευχομαι να σου χει περασει κ να μη σε ξαναπιασει!!!!! ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΤΡΟΜΑΞΩ ΑΛΛΑ ΨΑΧΤΟ ΤΩΡΑ ΜΗ Βρεθεις στη θεση μου καλοκαιριατικα και φρικαρεις. Α,και παρα τα φαρμακα που πηρα το παιδακι μου ειναι μια χαρα,και το χα και λιγο αγχος να σου πω την αληθεια:):):)

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ...τι μου θυμισες τωρααααα! στον 7ο μια εβδομαδα μετα την εναρξη αδειας απο τη δουλεια, ειχα μάλλον κολικο νεφρου. μου κρατησε 1 εβδομαδα η ολη ιστορια. Και λεω μαλλον γιατι ποτε δεν αποδειχθηκε. οι πονοι ξεκινουσαν απο πισω την πλατη μολις ετρωγα το παραμικρο και εξαπλωνονταν στη κοιλια, εγω να σφαδαζω. Πήγαινα τουαλέτα, έβγαζα αυτα που είχα φάει που μπορει να ηταν απλα ενα αχλαδι(!!!!) και μετα ενιωθα καλυτερα...και να τους παρακαλαω να με πανε νοσοκομειο Πηγαινοντας τα ξημερωματα για υπερηχο στο νοσοκομειο η ακτινολογος δεν μπορουσε να καταλαβει αν οντως ηταν νεφρο, ΔΕ φΑΙΝΟΤΑΝ κατι τετοιο. (πετρα, αμμος κλπ εχω και κληρονομικοτητα) και αυτο γιατι στον 7ο οπως καταλαβαινεις τα οργανα μεσα ηταν αλλου για αλλου...εψαχνε το νεφρο εψαχνε το νεφρο ... Ο ΠΟΝΟΣ ηταν τραγικος...τι πόνοι γεννας μου λες. στη γεννα δε πονουσα ουτε πριν ουτε μετα ετσι, γενικα δε πονουσα στη 2η ειδικα καθολου!Αντιμετωπιση: Σε συνενοηση με τη γυναικολογο μου κ με εξετασεις μου ειπε να παιρνω παυσιπονα, ντεπον εξτρα με μπουσκοπαν 2-3 φορες τη μερα. Κρατούσαν μια ωρα και μετα παλι τα ιδια. Είχα κανει παραλληλα και εξετασεις ουρων τη 2η μερα των πονων, κ μου βρηκαν ουρολοιμωξη πηρα αντιβιωση προληπτικα μεχρι να βγει το αντιβιογραμμα και μεχρι να ξανακανω ουρων μετα απο 4 μερες το μικροβιο ειχε φυγει (ο πονος πιθανοτατα δηλ. δεν ηταν λογω ουρολοιμωξης αφου δεν εφυγαν οι πονοι μετα το ξεκινημα της αντιβιωσης). Είχα καταπιει ΤΑ ΠΑΝΤΑ ( ποιες 2-3 φορες, εγω καθε 2-3 ωρες τα παιρνα...ωσπου κατεληξα να τρεξουμε 2-3 φορες σε 1 εβδομαδα (μεσα στη μαυρη νυχτα να ξυπναμε τη μικρη να τη βαζουμε στο αμαξι) κ βουρ νοσοκομειο για ενεσεις ΒΟΛΤΑΡΕΝ.(οταν πλεον δεν αντεχοτανε, συνηθως τη νυχτα, εγω να παρακαλαω να κανω ενεση που δεν ηθελα καν να κανω εμβολια!) Μετά απο 1 εβδομάδα ταλαιπωρια ξαφνικα ολα σταματησαν. Τελος μου ειπαν πως ηταν το παιδι γυρισμενο περιεργα και μου ζουλουσε το στομαχι και το νεφρο με αποτελεσμα ολα αυτα, και μαλλον ηταν κολικος νεφρου αλλα προκληθηκε απο την εγκυμοσυνη και οχι απο παθολογικα αιτια...Εχω πει να παω και για καποιο νεφρολογο η ουρολογο αλλα ακομα πηγαινω.... Για το ασβεστιο δεν εχω ιδεα αν πειραξε αλλα δεν το πολυεπαιρνα κιολας για να πω πως ηταν απο αυτο ουτε και το χω ξανακουσει.

ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ πήγαινε να κανεις εξετασεις ουρων κ υπερηχο νεφρων τωρα που ειναι νωρις και ολα ειναι στη θεση τους για να προλαβεις δυσαρεστες καταστασεις. ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ αν και ευχομαι να σου χει περασει κ να μη σε ξαναπιασει!!!!! ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΤΡΟΜΑΞΩ ΑΛΛΑ ΨΑΧΤΟ ΤΩΡΑ ΜΗ Βρεθεις στη θεση μου καλοκαιριατικα και φρικαρεις. Α,και παρα τα φαρμακα που πηρα το παιδακι μου ειναι μια χαρα,και το χα και λιγο αγχος να σου πω την αληθεια:):):)

 

Ποπο, τί τράβηξες...:shock:! Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Στο νοσοκομείο μου έκαναν γενική ούρων και δεν φάνηκε κάποιος παθογόνος μικροοργανισμός. Αλλά από τότε κάποιες θέσεις ύπνου και καθίσματος μου προκαλούν ενόχληση και δυσφορία στη μέση... αν είναι πάω μία από τις επόμενες μέρες στον ουρολόγο κι αν δε βρεθεί κάτι νεφρο-ουρολογικό, τότε στη γυναικολόγο... Να'σαι καλά!

I believe in miracles, they happen every day:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

κοριτσια βοηθεια.

προχθεσ το βραδυ με επιασε κολικος νεφρου απο οτι μου ειπαν στο νοσοκομειο.

με επιασαν φοβεροι πονοι, μου προκαλεσαν εμετο και πηγα στο νοσοκομειο..βεβαια εκατσα την περισοτερη ωρα με πονους στο σπιτι γιατι δεν ηξερα τι ειναι, νομιζα πως ειναι η μεση λογω εγκυμοσυνης..οταν ομως εφτασα στο σημειο να μην καταλαβαινω τιποτα απο τους πονους και να κανω εμετο πηγα στο νοσοκομειο.

μεχρι να παω στο νοσοκομειο οι δυνατοι πονοι ειχαν περασει..κ ετσι δεν μου εκαναν τιποτα..μονο υπερηχο να δουν το μωρο και ολα ηταν καλα ..κοιμοταν του καλου καιρου..εγω πεθαινα απο τους πονους κ αυτο κοιμοταν :) ,,μου εκαναν εξετασεις ουρων και επισης δεν εδειξαν τιποτα.

μετα με χρυπητε ο γιατρος στο δεξι νεφρο απο την πλευρα δηλαδη που ειχα τους πονους και με ξαναεπιασε παλι ελαφρυς πονος...μου ειπε οτι με πονεσε εκει που με χτυπησε γιατι ειναι κολικος.

μου εγραψε buscopan 10mg αλλα μεχρι να παω σπιτι ο πονος ειχε περασει κατα 80% τουλαχιστον.διαβασα στις οδηγιες οτι το boscopan σε εγκυμοσυνες ιδιαιτερα σε ενσιμη μορφη η ασφαλεια του δεν εχει επιβεβαιωθει και επειδη φοβηθηκα δεν το πηρα καθολου.

χθες ειχα λιγες ενοχλησεις..

τωρα ειμαι στη δουλεια και με ενοχλει ξανα λιγο εντονοτερα απο χθες..

δεν ξερω τι να κανω..φοβαμαι μην με πιασει παλι και φοβαμαι να παρω το buscopan..!

υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω για να απλυνει τον πονο και να μην με ξαναπιασουν οι εντονοι πονοι?

Link to comment
Share on other sites

Περαστικα ευχομαι δε ξερεις ποσο σε συμπονω! Δε δοκιμαζεις να παρεις ντεπον εξτρα αναβραζον η παναντολ?

Εμενα παντως στο νοσοκομειο μου κανανε ενεσεις βολταρεν, δε ρωτας το γιατρο σου μηπως μπορεις να παρεις βολταρεν σε χαπι? ΚΑΝΤΟΥ ΕΝΑ ΤΗΛ. ειναι χειροτερα στη κατασταση σου να μην αντιμετωπιζεις τον πονο. (Παντως εγω και τοσα μπουσκοπαν χαπακια που χα παρει δε παθαμε τιποτα ,κ σου λεω τα καταπινα καθε 2-3 ωρες ε!)

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσάκι και εγώ πριν από 2 χρόνια 20 μέρες πριν γέννησω μπήκα στο νοσ/μειο με κολικο νεφρού,απλά εγώ ψηνόμουν στον πυρετό.είχα ενοχλήσεις από τον 7 μήνα αλλά και τρελές αντοχές στον πόνο.Το κακό με τον κόλικο είναι ότι αν δεν ψηθείς στον πυρετό δεν σου κάνουν τίποτε.Ούτε βέβαια όταν έχεις πυρετό σου κάνουν κάτι απλά σου ρίχνουν τον πυρετό με ενέσεις περνούν αίμα για να δουν από τη έκανες κολικο και προσέχουν το μωρό όλη την ώρα.Εγώ δεν έμαθα πότε γιατί έκανα κολικο,το μόνο που μου είπαν ότι πολλές έγκυες κάνουν κολικο.ΑΑΑ εγώ όταν έκανα πυρετό πήρα τηλ τον γυναικολόγο μου και μου είπε τι να κάνω και φυσικά τα κανόνισε όλα με το νοσοκομείο.Εύχομαι να είναι κάτι περαστικό και να μην ταλαιπωρηθείς άλλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειμαι βετερανος στο θεμα των κολικων!!!

στην εγκυμοσυνη ειχα φοβερο προβλημα και επαιρνα πολυ Buscopan Plus που εχει και παυσυπονο.επιτρεπεται, μην το φοβασαι καθολου.

επισις, μου ειχε δωσει και αντιβιωση.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι βετερανος στο θεμα των κολικων!!!

στην εγκυμοσυνη ειχα φοβερο προβλημα και επαιρνα πολυ Buscopan Plus που εχει και παυσυπονο.επιτρεπεται, μην το φοβασαι καθολου.

επισις, μου ειχε δωσει και αντιβιωση.

 

 

και εγω ακριβως τα ιδια ..και στα 2 παιδια πεθαινα απο πονους κολικου..ειναι φρικτος πονος δεν υποφερετε..

και εγω τα ιδια με την πεπα επαιρνα και πολλες φορες μα΄λιστα..

δοξα το θεο και τα 2 παιδια ειναι καλα.

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου εγραψε ο εφημερευων γιατρος στην μαιευτικη που πηγα το buscopan 10 mg.

δεν ξερω αν ειναι το ιδιο με το plus που λετε.

ειμαι 17+6 και φοβαμαι να παρω οποιοδηποτε χαπι σε τοσες λιγες εβδομαδες..

να ρωτησω και καιτ ακομα...ειχα ακουσει οτι στην εγκυμοσυνη ειναι καλυτερα να παιρνουμε απλο depon και οχι αναβραζων..αληθευει η τα θυμαμαι αντιθετα ??

Link to comment
Share on other sites

για τα αναβραζοντα καλα το ακουσες-εχουν διαφορα απο το κανονικα και δεν πρεπει να τα παιρνεις .Νομιζω,οτι εχω δει και μια διαφημηση σε καποιο καναλι που ελεγε-οχι σε παιδια και εγκυους.

εγω κολικους ειχα απο πολυ νωρις(3,5 μηνων) και μεχρι το τελος της εγκυμοσυνης και επαιρνα τα buscopan plus και ολα καλα. απο κει και περα αμα εχεις ανασφαλεια να ρωτησεις και τιν ιατρο σου.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και κατι ακομα...

 

1) οι κολικοι νεφρου που περναμε εμεις επηρεαζουν το μωρο?υπαρχει δηλαδη κυνδινος για την εγκυμοσυνη?

εγω διανυω ηδη την 19 εβδομαδα..(18+5)

 

2) καποιος μου ειπε οτι αν μια εγκυμονουσα περναει κολικους τοτε δεν περναει το μωρο της οταν γεννηθει..ισχυει κατι τετοιο? (μακαρι)

 

3) καπου διαβασα οτι οι εγκυμονουσες συνηθως παθαινουν κολικους νεφρου απο το μασωμενο ασβεστιο που παιρνουν κ οτι οι πετρες ασβεστιου δεν λιωνουν αλλα μονο αποβαλοντε..και εσεις μασωμενο ασβεστιο περνατε?

Link to comment
Share on other sites

το 1 και το 2 δε το ξερω, για το 3 επαιρνα ασβεστιο σε χαπι, οχι μασωμενο

 

τι εκανες και σου περασε ο κολικος στην εγκυμοσυνη?

εκανες καποια θεραπεια?

πως εφυγε?

περασε καιρος?

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και κατι ακομα...

 

1) οι κολικοι νεφρου που περναμε εμεις επηρεαζουν το μωρο?υπαρχει δηλαδη κυνδινος για την εγκυμοσυνη?

εγω διανυω ηδη την 19 εβδομαδα..(18+5)

 

2) καποιος μου ειπε οτι αν μια εγκυμονουσα περναει κολικους τοτε δεν περναει το μωρο της οταν γεννηθει..ισχυει κατι τετοιο? (μακαρι)

 

3) καπου διαβασα οτι οι εγκυμονουσες συνηθως παθαινουν κολικους νεφρου απο το μασωμενο ασβεστιο που παιρνουν κ οτι οι πετρες ασβεστιου δεν λιωνουν αλλα μονο αποβαλοντε..και εσεις μασωμενο ασβεστιο περνατε?

 

υπαρχει κινδυνος αν απο τον πονο αρχισουν συσπασεις..

το 2 δεν ισχυει...

το 3 οντως εχει σχεση και το ασβεστιο αλλα πολλες φορες το μωρο πιεζει το νεφρο και κανει κολικο..

πολλες φορες σαν εμενα τιποτα δεν ισχυε απο αυτα και με επιανε ετσι στο ξεκουδουνο..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...