Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αρνακι στο φουρνο, αυτος ο αγνωστος...


EleThess

Recommended Posts

Φετος με "εχωσε" η πεθερα μου για το τραπεζι της Κυριακης του Πασχα.

Για την ακριβεια των Βαϊων, που με ειχε ξαναχωσει για να τους τραπεζωσω, μου εφερε 2 μπουτια, 2 κεφαλια και ενα χερακι λεγοντας : "φεραμε το αρνακι που θα μας ψησεις την Κυριακη" γρρρρ

 

Εγω ως κλασικη πολιτισσα ειμαι της κατσαρολας και τον φουρνο δεν το πολυκατεχω.Ελα ομως που τα πεθερικα οσες φορες εκανα το αρνακι στην κατσαρολα μου την ειπαν!Φετος θα ειναι και η γιαγια του καλου μου και μια θεια του και δεν θελω πολλα πολλα.

 

Και ερχομαι στο φλεγον ζητημα:

Πως ψηνουν το αρνι στο φουρνο;

Σκεφτομουν να το μαριναρω με λαδι, κρασι, κρεμμυδι, εστραγκον, δεντρολιβανο, θυμαρι και πολυχρωμα πιπερια. Πρεπει να το βρασω πρωτα και υστερα να το βαλω στη γαστρα;Ποση ωρα να το ψησω;

 

Επισης εχω και ενα ψιλοκολλημα με το υπολοιπο μενου.Σκεφτομουν να κανω

-μια πιατελα με φετα-μετσοβονε-γραβιερα-μοτσαρελα-καρυδια-ντοματινια

-μια σαλατα ροκα-σπανακι-παρμεζανα-κρουτον-καρυδια

-μια σαλατα με 3ειδη μαρουλιου-ραπανακια-κρεμμυδακια

-μια πατατοσαλατα με καπαρη και αγγουρακι τουρσι

-λιγο συκωτι ψητο στη σχαρα

-πιλαφι με κροκο και αμυγδαλα

-ψωμι μαυρο και καλαμποκισιο δικα μου

-το περιβοητο αρνακι(τα κεφαλακια θα τα "ξεχασω")

-κοκκινα αβγα φυσικα

-τσουρεκι,τρουφες και λικερ δικα μου με εσπρεσακι για το τελος

 

Ειναι καλα ολα αυτα;

Δε θελω να κανω τραπεζιιιιιιιι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


politissa, καταρχήν θέλω να σε διαβεβαιώσω ότι είναι πασιφανές ότι δεν θα κάνεις τραπέζι..... Είναι ένα απλό, καθημερινό γεύμα....:lol:

Εξαιρετικές πάντως και οι σαλάτες και τα τυριά, όλα ωραιότατα.

Λοιπόν, αφού μας ρωτάς, να σου πω κι εγώ την άποψη μου. Καταρχήν, μην κάνεις τίποτε που δεν έχεις ξαναμαγειρέψει, όσο ωραία κι αν σου φαίνεται η συνταγή που έχεις μπροστά σου. Μόνο δοκιμασμένες συνταγές όταν έχουμε κόσμο και ειδικά την πεθερά.:mrgreen:

Δεύτερον, το συκώτι το φοβάμαι λίγο, γιατί με τόσα πράγματα να ετοιμάσεις και να σερβίρεις σε αρκετά φαντάζομαι άτομα, το συκώτι θα σκληρύνει πολύ μέχρι να καταναλωθεί. Αυτό πρέπει να γίνει τελευταία στιγμή και να σερβιριστεί αμέσως, αλλιώς....:?Εσύ ξέρεις, πάντως...

Και τρίτο και κυριότερο, το θέμα με το αρνάκι. Ενώ λατρεύω την κανέλα και τα μπαχάρια, κλπ (σαν πολίτισσα θα καταλαβαίνεις τι εννοώ:)) θα σε συμβούλευα, το αρνάκι να το κάνεις απλό. Δεν ξέρεις τα γούστα και την γευστική αισθητική των καλεσμένων και καλά είναι να κάνεις κάτι που θα είναι αποδεκτό απο όλους. Πέραν αυτού, η μαμά μου κάνει χρόνια τώρα το αρνάκι (κατσικάκι πιο συγκεκριμένα) με τον τρόπο που θα σου περιγράψω και η λέξη που το χαρακτηρίζει, είναι ΛΟΥΚΟΥΜΙ!!! Όλοι στο τέλος γλύφουμε τα δάχτυλα μας!!!

Απλά, ρίχνει αλάτι, πιπέρι και λίγη φυτίνη απο επάνω. (λίιιγο να τσιμπάει το αλατάκι) Γεμίζει το ταψί με πατάτες σε σχήμα κυδώνι και ρίχνει στις πατάτες και χυμό λεμονιού. Αυτά! Γίνεται άπαιχτο σου λέω!

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

επισης μεσα στο κρεας μπορεις να βαλεις κομματακια σκορδου!ξερεις κανεις χαρακιες με ενα μαχαιρι και τα βαζεις μεσα!!!μαζι με οσα σου ειπε η mom θα γινει λουκουμι!!!γιαμ γιαμ!!

καλη επιτυχια!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τις δοκιμασμενες συνταγες συνηθως το ακολουθω.Τελευταια φορα που εκανα αρνακι στο φουρνο ειχε πατατες-καροτα-αρακα γυρω γυρω και απο πανω φετες ντοματα-θυμαρι-φετες κρεμμυδι και ηταν απιστευτο, δεν ειχε καμια σχεση ομως με αυτα που τρωνε τα πεθερικα μου.Σαν εξωγηινο το κοιτουσαν!

Link to comment
Share on other sites

επισης μεσα στο κρεας μπορεις να βαλεις κομματακια σκορδου!ξερεις κανεις χαρακιες με ενα μαχαιρι και τα βαζεις μεσα!!!μαζι με οσα σου ειπε η mom θα γινει λουκουμι!!!γιαμ γιαμ!!

καλη επιτυχια!

:oops:Ναι,ναι, ναι!!! Αυτό το ξέχασα! Αν τρώτε σκόρδο, να βάλεις σίγουρα. Κι η μαμά μου βάζει.

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φετος με "εχωσε" η πεθερα μου για το τραπεζι της Κυριακης του Πασχα.

Για την ακριβεια των Βαϊων, που με ειχε ξαναχωσει για να τους τραπεζωσω, μου εφερε 2 μπουτια, 2 κεφαλια και ενα χερακι λεγοντας : "φεραμε το αρνακι που θα μας ψησεις την Κυριακη" γρρρρ

 

Εγω ως κλασικη πολιτισσα ειμαι της κατσαρολας και τον φουρνο δεν το πολυκατεχω.Ελα ομως που τα πεθερικα οσες φορες εκανα το αρνακι στην κατσαρολα μου την ειπαν!Φετος θα ειναι και η γιαγια του καλου μου και μια θεια του και δεν θελω πολλα πολλα.

 

Και ερχομαι στο φλεγον ζητημα:

Πως ψηνουν το αρνι στο φουρνο;

Σκεφτομουν να το μαριναρω με λαδι, κρασι, κρεμμυδι, εστραγκον, δεντρολιβανο, θυμαρι και πολυχρωμα πιπερια. Πρεπει να το βρασω πρωτα και υστερα να το βαλω στη γαστρα;Ποση ωρα να το ψησω;

 

Επισης εχω και ενα ψιλοκολλημα με το υπολοιπο μενου.Σκεφτομουν να κανω

-μια πιατελα με φετα-μετσοβονε-γραβιερα-μοτσαρελα-καρυδια-ντοματινια

-μια σαλατα ροκα-σπανακι-παρμεζανα-κρουτον-καρυδια

-μια σαλατα με 3ειδη μαρουλιου-ραπανακια-κρεμμυδακια

-μια πατατοσαλατα με καπαρη και αγγουρακι τουρσι

-λιγο συκωτι ψητο στη σχαρα

-πιλαφι με κροκο και αμυγδαλα

-ψωμι μαυρο και καλαμποκισιο δικα μου

-το περιβοητο αρνακι(τα κεφαλακια θα τα "ξεχασω")

-κοκκινα αβγα φυσικα

-τσουρεκι,τρουφες και λικερ δικα μου με εσπρεσακι για το τελος

 

Ειναι καλα ολα αυτα;

Δε θελω να κανω τραπεζιιιιιιιι

 

 

Καλε,που μενεις να ερθουμε;:lol: Mην σου μεινουνε,κριμα ειναι...:lol:

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τις δοκιμασμενες συνταγες συνηθως το ακολουθω.Τελευταια φορα που εκανα αρνακι στο φουρνο ειχε πατατες-καροτα-αρακα γυρω γυρω και απο πανω φετες ντοματα-θυμαρι-φετες κρεμμυδι και ηταν απιστευτο, δεν ειχε καμια σχεση ομως με αυτα που τρωνε τα πεθερικα μου.Σαν εξωγηινο το κοιτουσαν!

Γι'αυτό σου λέω....Κάνε το στάνταρ, το παραδοσιακό.... Οι μεγάλοι άνθρωποι δεν είναι τόσο ανοιχτόμυαλοι όσο εμείς όταν πρόκεται για το φαγητό (ή και γενικότερα τώρα που το σκέφτομαι) και συνήθως απορρίπτουν ή σνομπάρουν τις νέες μαγειρικές προτάσεις και τις ξένες ή διαφορετικές κουζίνες που πιθανόν να αρέσουν σε εμάς.

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε το αρνι να το κανεις σε κληματα ειναι φοβερη η γευση του. Το αλατιζεις ( μπαχαρικα οτι βαζεις συνηθως) μονο που τοποθετεις κληματοβεργες στην λαμαρινα και απο πανω το αρνι γινεται λουκουμι.

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites

οντως λοιπον απο την περιγραφη σου ακουω ενα πολιτικο τραπεζι με πολλους πολλους μεζεδες εχουμε κι εμεις μια καταγωγη απο την Πολη κι ευτυχως κι ο αντρας μου ο οποιος δεν σοκαριστικε οταν ειδε τα γεμιστα μου με κουκουναρι και σταφυδα ;) οπως επισης και η πεθερα μου η οποια γεννηθηκε στην Πολη (το χαρηκαν πολυ).

Στο θεμα μας τωρα κι εγω προτιμω κατσαρολα αλλα το κανω και στον φουρνο γιατι απο την αλλη πλευρα κραταμε απο την Λακωνια, φτιαχνω παντα απλη συνταγη οπως ειπαν και τα κοριτσια αρκει να ειναι το κρεας "πολυ" καλο, βαζω σκορδο μονο οταν εχω αμφιβολιες και παντα στην ακρη του ταψιου οχι μεσα στο κρεας.

Ασε τι λενε και φτιαξε "χουνκιαρ" να τρελαθει ο κοσμος χιχιχι ;):lol:;)

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites

politissa, καταρχήν θέλω να σε διαβεβαιώσω ότι είναι πασιφανές ότι δεν θα κάνεις τραπέζι..... Είναι ένα απλό, καθημερινό γεύμα....

Εξαιρετικές πάντως και οι σαλάτες και τα τυριά, όλα ωραιότατα.

Λοιπόν, αφού μας ρωτάς, να σου πω κι εγώ την άποψη μου. Καταρχήν, μην κάνεις τίποτε που δεν έχεις ξαναμαγειρέψει, όσο ωραία κι αν σου φαίνεται η συνταγή που έχεις μπροστά σου. Μόνο δοκιμασμένες συνταγές όταν έχουμε κόσμο και ειδικά την πεθερά.

Δεύτερον, το συκώτι το φοβάμαι λίγο, γιατί με τόσα πράγματα να ετοιμάσεις και να σερβίρεις σε αρκετά φαντάζομαι άτομα, το συκώτι θα σκληρύνει πολύ μέχρι να καταναλωθεί. Αυτό πρέπει να γίνει τελευταία στιγμή και να σερβιριστεί αμέσως, αλλιώς....Εσύ ξέρεις, πάντως...

Και τρίτο και κυριότερο, το θέμα με το αρνάκι. Ενώ λατρεύω την κανέλα και τα μπαχάρια, κλπ (σαν πολίτισσα θα καταλαβαίνεις τι εννοώ) θα σε συμβούλευα, το αρνάκι να το κάνεις απλό. Δεν ξέρεις τα γούστα και την γευστική αισθητική των καλεσμένων και καλά είναι να κάνεις κάτι που θα είναι αποδεκτό απο όλους. Πέραν αυτού, η μαμά μου κάνει χρόνια τώρα το αρνάκι (κατσικάκι πιο συγκεκριμένα) με τον τρόπο που θα σου περιγράψω και η λέξη που το χαρακτηρίζει, είναι ΛΟΥΚΟΥΜΙ!!! Όλοι στο τέλος γλύφουμε τα δάχτυλα μας!!!

Απλά, ρίχνει αλάτι, πιπέρι και λίγη φυτίνη απο επάνω. (λίιιγο να τσιμπάει το αλατάκι) Γεμίζει το ταψί με πατάτες σε σχήμα κυδώνι και ρίχνει στις πατάτες και χυμό λεμονιού. Αυτά! Γίνεται άπαιχτο σου λέω!

 

όντως γίνεται άπαιχτο, εγώ προσθέτω και 2 φύλλα δάφνης στις πατάτες και τραβάει όλη την κατσικίλα και άρνιλα, και οι πατάτες δεν μυρίζουν. Δοκιμασμένο με επιτυχία και πήρα και τα εύσημα :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτο με το χουνκιαρ ξαναπεστο!!! απο τις αγαπημενες συνταγες!!

για το ψητο επειδη εγω το εκανα χαλια μου ειπαν ενα μυστικο!! το αρνι δε θα το βαλεις μαζι με τις πατατες!!βαλτο στη σχαρα κ απο κατω τις πατατες σε ενα ταψακι κ θα βαλεις κ πολυ βουτυτο η λαδι. επισης πολυ αλατι στο κρεας!! αυταααααα

καλη επιτυχια!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλεις το αρνάκι στη γάστρα με αλάτι-πιπέρι μπολικούτσικα. Θα βράσεις λίγο νεράκι και θα το βάλεις στη γάστρα. Θα βάλεις το φούρνο στο max και θα το ξεροψήσεις μέχρι να κοκκινήσει καλά, θα το γυρίσεις και από την άλλη. Μετά κι άλλο λίιγο νεράκι και κλείνεις τη γάστρα. χαμηλώνεις σε μέτριο φούρνο και ψήνεις για αρκετές ώρες μέχρι να χωρίζουν τα κοκκαλάκια. Γίνεται τ-ε-΄λ-ε-ι-ο. Έτσι το κάνει η μαμά μου που ψήνει σχεδόν κάθε κυριακή και όλες τις γιορτές. Γιορτή χωρίς αρνί στο σπίτι της δεν παίζει. Στην αρχή πήγα να της κουνηθώ και το έπαιξα πιο προχώ, έβαζα δεντρολίβανα, πιπέρια πορτοκαλί-κόκκινα, ιστορίες κτλ... τελικά κατέληξα και εγώ στο σπίτι μου να ψήνω με τον τρόπο της μαμάς μου :P Μετά από προτροπή του συζύγου.. Αυτά, καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις ιδεες κοριτσια!

Ναι, χιουνκιαρ κανω φανταστικο και μποχτσαδακια επισης .Καποια στιγμη θα σας πω το πολιτικο τραπεζι που εκανα για την επετειο μας.

Μαλλον θα καταληξω στην απλη εκδοχη του αρνιου (αλατι-πιπερι-λαδι-λεμονι-δεντρολιβανο-σκοδο)για να το φανε γιατι αν μου κραξουν τα γκουρμε μου θα τα παρω και δεν το θελω!

 

Παιζει Κυριακη του Πασχα να ειναι ανοιχτοι οι φουρνοι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και μεις οταν ειχαμε το φουρνο ψηναμε πολλα φαγητα το πασχα.και αμεσως μετα την ανασταση πηγαιναμε στο μαγαζι και διναμε αρκετα.ο φουρνος ηταν παλιος παραδοσιακος με πυρηνα και τα φαγητα γινοταν λουκουμια οπως και ο πατσας που εβραζε ολη νυχτα

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θα καταληξω στην απλη εκδοχη του αρνιου (αλατι-πιπερι-λαδι-λεμονι-δεντρολιβανο-σκοδο)

 

 

 

Θα γινει τελειο! Βαλε κ λιγη μουσταρδα μαζι με το λεμονακι κ το λαδι ...ειναι

υπεροχο!! Καλη επιτυχια!!!

Link to comment
Share on other sites

ξέχασα μπορείς να το μαρινάρεις λίγες ώρες πριν, εγώ έτσι κάνω το χοιρινό, το βάζω από το προηγούμενο βράδυ σε κρασί λευκό, λάδι,μουστάρδα, δεντρολίβανο, αλάτι, πιπέρι, σκόρδο ολόκληρο, πιπερίτσα τσίλι ολόκληρη και το αφήνω στο ψυγείο. την επόμενη μέρα το ψήνω στους 120 βαθμούς για αρκετές ώρες!!!!

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις ιδεες κοριτσια!

Ναι, χιουνκιαρ κανω φανταστικο και μποχτσαδακια επισης .Καποια στιγμη θα σας πω το πολιτικο τραπεζι που εκανα για την επετειο μας.

 

Να σου πω, μου τρέξανε τα σάλια!! Δεν λες κι αυτές τις συνταγές να τις δοκιμάσουμε;

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

1000 συγνωμη ειχα μερες να μπω στο ιντερνετ!

 

Τα μποχτσαδακια ειναι κρεας τυλιχτο σε μελιτζανα.Πρωτα κανουμε ενα ωραιο κοκκινιστο.Βουκιτσες το κρεας και η σαλτσουλα ντοματα με λιγο κανελιτσα και μπαχαρι.Παιρνουμε μελιτζανες, τις κοβουμε φετες κατα μηκος και τις ψηνουμε η στο γκριλ η στο τεφαλ αλειμμενες με λαδι.Παιρνουμε 2 φετες μελιτζανας και τις βαζουμε τη μια πανω στην αλλη σχηματιζοντας σταυρο.Στο κεντρο βαζουμε μια βουκιτσα κρεας και κλεινουμε τα κομματια της μελιτζανας σχηματιζοντας ετσι ενα "πακετακι" το οποιο σταθεροποιουμε με μια οδοντογλυφιδα.Στο κομματακι οδοντογλυφιδας που περισσευει καρφωνουμε ενα κομματακι πιπερια, απο πανω ενα κομματακι ντοματα και απο πανω ενα κομματακι φετα.Αραδιαζουμε τα "πακετακια" σε ενα ταψακι και περεχυνουμε με τη σαλτσιτσα.Ψηνουμε στον αερα για 20-30 λεπτα, ισα ισα να ενωθουν οι γευσεις και να παρει χρωμα η φετα.Πολυ εντυπωσιακο γινεται και ολοι το τρωνε.

Το χιουνκιαρ παλι ειναι κοκκινιστο με πουρε μελιτζανας.Παλι κανουμε ενα ωραιο κοκκινιστο. Μετα παιρνουμε μελιτζανες, ας πουμε 1,5 κιλο,και τις ψηνουμε στο γκαζακι(σαν για μελιτζανοσαλατα). Σε μια κατσαρολα "τσιγαριζουμε" 2 γεματες κουταλιες της σουπας αλευρι με 2 γεματες κουταλιες της σουπας βουτυρο. Προσθετουμε 1 ποτηρι γαλα και ανακατευουμε να μην σβωλιασει.Μολις πηξει ριχνουμε αλατι-πιπερι-μοσχοκαρυδο.Τις ψημενες μελιτζανες τις ξεφλουδιζουμε , βγαζουμε και τα σπορια και τις ψιλοκοβουμε γρηγορα γρηγορα να μην μαυρισουν (εγω τις βαζω στο μουλτι) και τις ριχνουμε στην κρεμα.Ανακατευουμε να γινει ενας ωραιος πουρες και στο τελος προσθετουμε και 100 γρ. κασερι τριμμενο.Μπορουμε να βαλουμε και 3 κουταλιες της σουπας κρεμα γαλακτος.Σερβιρεται με τον πουρε γυρω γυρω και στη μεση το κοκκινιστο.

Το κανονικο του ονομα ειναι χιουνκιαρ μπεγιεντι και σημαινει "η ευχαριστηση του σουλτανου"

Καλη ορεξη!

Link to comment
Share on other sites

Πωωω, πωωω τι είναι αυτά που διαβάζουν τα ματάκια μου και τρέχουν τα σαλάκια μου;;; βρε τι μερακλού είσαι εσύ ; μπράβο κορίτσι μου καλά που υπάρχουν ακόμα κορίτσια σαν και σένα..και φτιάχνουν τέτοιες λιχουδιές.. μακάρι να μέναμε κοντά να μου έκανες κανένα εντατικό... μπράβο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...