Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόβλημα με προλακτίνη!


Recommended Posts

Γειας σε όλες σας!

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν επιρεάζει τη γονιμότητα η ανεβασμένη προλακτίνη. Έχω τον τελευταίο χρόνο πρόβλημα με την προλακτίνη μου. Φτάνει περίπου 50 πέρνω 1 dostinex και για 3 μήνες είναι στο 0.5 αλλά μετά τα ίδια. Τι να κάνω;

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πάντα είχα άστατο κύκλο. Παλιά μου ερχόταν περίπου ανά 35 ημέρες τώρα ανά 28. Άλλα όλες οι ορμονικές εξετάσεις που έκανα (πλην της προλακτίνης) ήταν μια χαρά και δεν έχω πολ/κες.

.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κι εγω πριν μεινω εγκυος στον πιτσιρικα μου εια πολυ αστατο κυκλο,ειχα κανει εξετασεις και ηταν ανεβασμενη η προλακτινη.Ο γιατρος μου ειχε πει οτι δεν ειναι τιποτα απλα η ανεβασμενη προλακτινη προκαλει αραιομηνοροια δηλαδη μεγαλωνει ο κυκλος,με ενα χαπακι το οποι δεν θυμαμαι καθολου πως λεγοταν αλλα ηταν για να μου ρυθμισει την προλακτινη, εμεινα εγκυος στον πρωτο μηνα(που επαιρνα το χαπι)και το σταματησα μολις ειδα το θετικο τεστ! :)

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, από ότι κατάλαβα δεν είναι και κάτι σοβαρό.

Ο γιατρός μου είπε τα κλασικά ότι είναι από ΑΓΧΟΣ.....ανάθεμά το! :mad:

.png
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, από ότι κατάλαβα δεν είναι και κάτι σοβαρό.

Ο γιατρός μου είπε τα κλασικά ότι είναι από ΑΓΧΟΣ.....ανάθεμά το! :mad:

Ναι βρε μην ανησυχεις καθολου!!!!δεν ειναι απολυτως τιποτα!!!Προσπαθεις να μεινεις εγκυος ετσι;

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites

Μαρακι εγω ειχα προβλημα με την προλακτινη μου για πολυ καιρο,αν θες διαβασε την ιστορια μου για το πως εμεινα εγκυος στο ''ιστοριες με αισιο τελος για μας που δεν ειμαστε εγκυες'' ειναι σε αυτην την ενοτητα(κοιτα λιγο παραπανω :roll: στην πρωτη σελιδα).Μην ανυσηχεις θα μεινεις εγκυος,ενα απλο ορμονικο προβληματακι ειναι,δεν ειναι σοβαρο. :)

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

Μαρια.X μου σε ευχαριστώ για την απάντηση σου! Έίναι πολύτιμη η βοήθεια σας. Είμαι νέα στο forum και ακόμη δε γνωρίζω καλά πως να το χειρίζομαι.

ELKARAK σε ευχαριστώ και εσένα. Η προσπάθεια μας θα αρχίσει το επόμενο χρονικό διάστημα για αυτό θέλω να τακτοποιήσω και τις τελευταίες εκκρεμότητες μου :P Ώστε να έχω μία όμορφη και ομαλή κύηση!

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μαρακι δεν ειναι τιποτα απολυτως, δεν χρειαζεται ν ανυσηχεις.. κι εγω ειχα αυξημενη προλακτινη, το 50 δεν ειναι τιποτα μπροστα σ αυτο που ειχα εγω.. ηταν τοσο αυξημενη που αν πιεζα λιγακι το στηθος εσταζε γαλα χωρις καν να ειμαι εγκυος.. οχι να ειχα γεννησει κιολας.. για να ρυθμισω την προλακτινη επαιρνα κι εγω dostinex μισο χαπι την εβδομαδα.. ο γιατρος μου ειχε αποκλεισει καθε πιθανοτητα εγκυμοσυνης και δεν προσεχαμε και παααααρα πολυ.. ο κυκλος μου σταθεροποιηθηκε με το dostinex ωσπου μια ωραια πρωια αποφασισε να μην ερθει η περιοδος.. δεν αγχωθηκα, σκεφτηκα κρυωσα. (ειπαμε αποκλεισμος εγκυμοσυνης λογω αυξημενης προλακτινης).. μετα απο μια εβδομαδα αναμονης αποφασισα να κανω τεστ.. ηταν θετικο.. πηγα στο γιατρο, το επιβεβαιωσε και τωρα εχω τον ερωτουλη μου αγκαλιτσα.. εννοειται οτι μολις επιβεβαιωθηκε η εγκυμοσυνη τελος τα χαπια!!

με το καλο και μη μου αγχωνεσαι.. ολα καλα θα πανε..

 

ΥΓ ειχα και πολυκυστικες..

Link to comment
Share on other sites

Έλενά μου να σου ζήσει το αγγελούδι σου!!!Είναι σκέτη γλύκα!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την συμπαράστασή σου, μου έδωσες πολύ δύναμη, να'σαι καλά!

.png
Link to comment
Share on other sites

Easas koritsia!!!

Ime protifora sto forum, kai tha ifela na pmo sti parea sas.

Kai eyo exo provlima me ti prolaktini moy 54, ipia 3mines ta stamatisa kai pali anevikan, apo tote pino ta xapia mexri na mino engios. Pino kai ta xapia "Clomiphene" kai enesis yia tin orexia, kai tipota akoma.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΜΑΡΑΚΙ_Φ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΗ ΠΡΟΛΑΚΤΙΝΗ.ΜΕ ΑΝΩΤΕΡΟ ΤΟ 23 ΕΙΧΑ 125!ΠΑΙΡΝΩ ΕΔΩ ΚΑΙ 5 ΜΗΝΕΣ ΤΑ DOSTINEX.ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΞΕΡΩ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΤΑ ΣΤΑΜΑΤΑΝΕ ΠΑΛΙ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ.ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΚΑΘΟΛΟΥ.Η ΠΡΟΛΑΚΤΙΝΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ(ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΕΡΙΟΔΟ ΓΙΑ 3 ΜΗΝΕΣ) ΑΛΛΑ ΘΕΩΡΩ ΠΩΣ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ.ΚΑΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΙ.ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΘΑ ΕΡΘΕΙ.ΕΧΟΥΜΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΠΟΛΛΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΠΟΥ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ.ΠΑΝΤΩΣ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΟΣΟ ΠΑΙΡΝΩ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑΣ.ΚΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΥΚΛΟ34,35...... ΜΕΡΕΣ ΤΩΡΑ ΕΧΩ 28,29 ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΑ ΩΟΡΗΞΙΑ ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.ΜΗ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΕ ΛΟΙΠΟΝ.Η ΠΡΟΛΑΚΤΙΝΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΚΑΤΙ ΤΡΑΓΙΚΟ , ΟΥΤΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΙΟΡΘΩΝΕΤΑΙ.

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σόφη μου εγώ είχα μεγάλο πρόβλημα με το άγχος μου και ο γιατρός μου είπε ότι από αυτό ανεβαίνει. τον τελευταίο καιρό που κατάφερα να το ελέγξω η προλακτίνη μου είναι super. O γιατρός μου μου είχε πει όμως πως αν είχα πολύ ανεβασμένη προλακτίνη και δε ρυθμιζόταν εύκολα με το χάπι θα χρειαζόταν μία αξονική για υπόφυση. Χωρίς να σε αγχώνω αν θέλεις ψάξτο λίγο. Δεν είναι τίποτα ανησυχητικό πάντως!

.png
Link to comment
Share on other sites

Σόφη μου εγώ είχα μεγάλο πρόβλημα με το άγχος μου και ο γιατρός μου είπε ότι από αυτό ανεβαίνει. τον τελευταίο καιρό που κατάφερα να το ελέγξω η προλακτίνη μου είναι super. O γιατρός μου μου είχε πει όμως πως αν είχα πολύ ανεβασμένη προλακτίνη και δε ρυθμιζόταν εύκολα με το χάπι θα χρειαζόταν μία αξονική για υπόφυση. Χωρίς να σε αγχώνω αν θέλεις ψάξτο λίγο. Δεν είναι τίποτα ανησυχητικό πάντως!

 

ΜΑΡΑΚΙ ΜΟΥ ΕΧΩ ΗΔΗ ΚΑΝΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΕΣ,ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΕΣ ΚΑΙ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΥΠΟΦΥΣΗΣ.ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΠΡΙΝ ΚΑΝΕΙΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑ.ΗΤΑΝ ΟΛΑ ΚΑΘΑΡΑ.ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΑΓΧΩΔΗΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ,ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ,ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΛΑΚΤΙΝΗ ΣΤΟ 30 ΜΕ 35 ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟ 125 ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΕΓΩ.ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΤΑΛΗΞΑΜΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΟΡΓΑΝΙΚΟ.ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΑΠΟΦΑΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΤΑ ΧΑΠΑΚΙΑ ΜΟΥ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ :(:(:(:(

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γλυκιά μου, όλα θα πάνε καλά και σύντομα θα κρατάς στα χεράκια σου ένα αγγελούδι! Όλες μας θα γίνουμε πολύ δυνατές μανούλες γιατί οι καρδούλες μας το ζητάν απεγνωσμένα!!!

.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κοριτσάκια είχα πρόβλημα πριν 3 χρόνια περίπου και έκανα θεραπεία και κατέβηκε και τώρα ήταν οριακά στο 30 και μου είπε ο γιατρός ότι με το άγχος που έχω λογικό είναι να είναι τόσο αλλά δεν είναι και ανησυχητικό το 30... Τι να πω αυτοί ξέρουν!!!

lRZRp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Γλυκιά μου, όλα θα πάνε καλά και σύντομα θα κρατάς στα χεράκια σου ένα αγγελούδι! Όλες μας θα γίνουμε πολύ δυνατές μανούλες γιατί οι καρδούλες μας το ζητάν απεγνωσμένα!!!

 

ΑΥΤΟ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΙ ΜΑΡΑΚΙ ΜΟΥ.ΧΤΕΣ ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΕΚΤΟ(ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΕΓΚΥΟΣ).ΧΑΡΗΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΑΛΛΑ ΕΝΙΩΣΑ ΚΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΘΛΙΨΗ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ.Η ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΧΤΥΠΑΕΙ ΣΑΝ ΤΡΕΛΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΙ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΘΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΑΡΓΗΣΕΙ ΑΥΤΗ Η ΣΤΙΓΜΗ ΓΙΑ ΚΑΜΜΙΑ ΜΑΣ.

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κοριτσάκια είχα πρόβλημα πριν 3 χρόνια περίπου και έκανα θεραπεία και κατέβηκε και τώρα ήταν οριακά στο 30 και μου είπε ο γιατρός ότι με το άγχος που έχω λογικό είναι να είναι τόσο αλλά δεν είναι και ανησυχητικό το 30... Τι να πω αυτοί ξέρουν!!!

 

GEORGI ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΙΣΧΥΕΙ.ΤΟ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΓΙΑΤΡΟΣ.Η ΠΡΟΛΑΚΤΙΝΗ ΕΠΗΡΕΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ.ΟΤΑΝ ΑΓΧΩΝΕΣΕ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ , ΟΤΑΝ ΗΡΕΜΕΙΣ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ.ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΑΣΑΝΣΕΡ ΔΗΛΑΔΗ :lol::lol::lol: ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΗΡΕΜΙΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΜΑΣ!!!!!!!!

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βάλτε με κι εμένα στο κλάμπ!

Είχα πάντα αυξημένη προλακτίνη (γύρω στο 40+) και μου ειχε πει η γυναικολόγος οτι αμα θέλω να μείνω έγκυος θα πρέπει να κάνω μια θεραπεία...το δεσα κι εγω κόμπο ΟΚ.

Μετά ξεκίνησα ομοιοπαθητική γιατι ο κύκλος ειχε γίνει χάλια και ειχα και ακμή. Απο τότε που έπαιρνα τα ομοιοπαθητικά ο κυκλος ρολόι, η ακμή ρολόι αλλα οι τιμες υψηλές (μεχρι 52 έφτασε). Πάω κι εγω τούρμπο στον ομοιοπαθητικό και του λεω πρέπει να τη ρίξουμε γιατι κάποια στιγμή θα πρέπει να γινω μανα και μου ειπε οτι εφόσον η μαγνητική ειναι καθαρή οι τιμές πάνω απο 80 περιπου μας ανησυχούν και οχι το 50 που ειχα εγω (σημειωτέον ειμαι πολυ υπερκινητικος άνθρωπος) αλλα μου άλλαξε τη θεραπεια και μου ειπε για να δουμε τώρα. Εκεινες τις μέρες είχαμε ελεύθερη επαφή με τον άντρα μου και έμεινα έγκυος αν οχι με την 2η τότε με την 3η φορά!!!!

Πάντα κάναμε ελευθερα απλά δεν εκσπερμάτωνε στον κόλπο αν δεν ήταν γόνιμες ημέρες οπότε δεν ξέρω αν έγινε λόγω του ελευθερου ή λόγω της ομοιοπαθητικής. Και μονο όμως που μου φτιάξανε τον κύκλο οι άνθρωποι να ναι καλα! Εγω τους εχω πολύ εμπιστοσύνη.

 

Οπότε μην ανησυχείτε :D

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια και εγω στο κλαμπ!

Χρονια παλευω με την προλακτινη...με λαθος φαρμακο μεχρι πριν ενα χρονο..τον τελευταιο χρονο με dostinex..οντως πεφτει ευκολα (εμενα κατω απ'το οριο κιολας) αλλα αν το κοψω για πανω απο 3 μηνες ξανανεβαινει...

 

Τωρα ειμαι παλι σε φαση ρυθμισης... :(

 

Εμενα η απορια μου ειναι αλλη..οκ αυτα περι γονιμοτητας λιγο πολυ τα ξερουμε δεν σε αφηνει να κανεις ωορρηξια κλπ.

 

Τι γινεται ομως με το βαρος και τα κιλα??? :o

 

Ειχατε ποτε προβλημα βαρους με την προλακτινη ανεβασμενη??

Εμενα δυστυχως με εχει φορτωσει αρκετα κιλα...και δεν ειναι οτι τα πηρα-οκ χαλαρωσα και τα πηρα-διαπιστωνω οτι ειναι παααααααρα πολυ δυσκολο και αργο να τα χασω...ειδικα τις περιοδους που η ατιμη η προλακτινη ειναι ανεβασμενη...αυτη την εποχη δηλ. με το ζορι κρατιεμαι εδω που ειμαι και δεν φορτωνω κι αλλα...

 

Μονο σε μενα συμβαινει αυτο??? :roll:

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια και εγω στο κλαμπ!

Χρονια παλευω με την προλακτινη...με λαθος φαρμακο μεχρι πριν ενα χρονο..τον τελευταιο χρονο με dostinex..οντως πεφτει ευκολα (εμενα κατω απ'το οριο κιολας) αλλα αν το κοψω για πανω απο 3 μηνες ξανανεβαινει...

 

Τωρα ειμαι παλι σε φαση ρυθμισης... :(

 

Εμενα η απορια μου ειναι αλλη..οκ αυτα περι γονιμοτητας λιγο πολυ τα ξερουμε δεν σε αφηνει να κανεις ωορρηξια κλπ.

 

Τι γινεται ομως με το βαρος και τα κιλα??? :o

 

Ειχατε ποτε προβλημα βαρους με την προλακτινη ανεβασμενη??

Εμενα δυστυχως με εχει φορτωσει αρκετα κιλα...και δεν ειναι οτι τα πηρα-οκ χαλαρωσα και τα πηρα-διαπιστωνω οτι ειναι παααααααρα πολυ δυσκολο και αργο να τα χασω...ειδικα τις περιοδους που η ατιμη η προλακτινη ειναι ανεβασμενη...αυτη την εποχη δηλ. με το ζορι κρατιεμαι εδω που ειμαι και δεν φορτωνω κι αλλα...

 

Μονο σε μενα συμβαινει αυτο??? :roll:

Η αληθεια ειναι οτι εχω παρει και εγω καποια κιλα και τωρα ειμαι σε φαση διαιτας και γυμναστικης οταν θυμαμαι βεβαια.Λες να ειναι απ'αυτο;Εμενα η προλακτινη μου ειναι στα 88.Η ΣΟΦΗ θα μας πει...Ξερει αρκετα,οσον αφορα τη προλακτινη!!!!!!!! ΣΟΦΗ παιζει ρολο η προλακτινη η οχι;
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...