Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προβειο και Κατσικισιο γαλα απο 12 μηνων και μετα!!


Recommended Posts


Διαφημίσεις


ενα σωρο παραγωγο αι κτηνοτροφοι γνωστοι που μας φερνουν κατα αιρους κρεας

αλλα πως θα το κανω?

δηλαδη βρασιμο και οδηγιες

και εγ ωμικρη κατσικισιο απο κατσικακι μου εδινε η αμα μου μετα το χρονο,λεει

ελπιζω να το πιει η μικρη γιατι αφου εχει μαθει απο μενα θα πιει?

εχω αγχωθει

Κανείς δεν μπορεί να μας κάνει να αισθανόμαστε

κατώτεροι χωρίς την άδεια μας Eleanor Roosevelt

 

Πες μου κάτι, θα το ξεχάσω,δείξε μου κάτι, μπορεί να μην το θυμηθώ,Βάλε με να κάνω κάτι, θα το καταλάβω Ρητό, ιθαγενών της Αμερικής

Link to comment
Share on other sites

στον σκλαβενίτη που ρώτησα στην περιοχή μου φέρνουν όλυμπος και εβολ. τους ρώτησα γιατί ποτέ δεν τα βρίσκω στα ράφια τους και μου είπαν ότι πρέπει να τους ζητήσω να μου κρατάνε γιατί φέρνουν λίγα και τα παίρνουν αμέσως.

επίσης το δίμηνο αύγουστος - σεπτέμβριος δεν φέρνουν κ΄θε μέρα γιατί γεννάνε οι κατσικες....

ελπίζω να μην έχουμε πρόβλημα...

 

και δύο μήνες να κρατάει το όλυμπος δεν ξάρω αν είναι και ότι καλύτερο για τα μπεμπάκια.... να μου πεις και τα νουλαν δεν κρατάνε πολύ;;;

 

τελοσπάντων θα έρθει η ώρα και θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

ενα σωρο παραγωγο αι κτηνοτροφοι γνωστοι που μας φερνουν κατα αιρους κρεας

αλλα πως θα το κανω?

δηλαδη βρασιμο και οδηγιες

και εγ ωμικρη κατσικισιο απο κατσικακι μου εδινε η αμα μου μετα το χρονο,λεει

ελπιζω να το πιει η μικρη γιατι αφου εχει μαθει απο μενα θα πιει?

εχω αγχωθει

 

Στη γεύση μοιάζει πολύ με το μητρικό. Γκούγκλαρε για οδηγίες παστερίωσης.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Πολλοί παιδίατροι με δογματικό τρόπο κιόλας μας σπρώχνουν προς τις σκόνες γάλατα.

Άραγε γιατί ο κόσμος δεν διερωτάται:

1ον) Η τεχνολογία τροφίμων είναι δυνατόν να υποκαταστήσει ότι με σοφία έχει φτιάξει η φύση ή ο Θεός;

2ον) Αυτά τα πρόσθετα που έχουν μέσα είναι απορροφήσιμα ή όχι. Είναι γνωστό πως τα πρόσθετα θρεπτικά στοιχεία ο οργανισμός ενός ενήλικα δεν κάνει σωστή και πλήρη απορρόφηση (για αυτό τα σκευάσματα βιταμινών κ.τ.λ. γράφουν πως δεν επιτρέπεται η αντικατάσταση των γευμάτων με αυτά). Πόσο μάλλον ενός μωρού! Μήπως αυτά - για να συνομοσιολογήσω και λίγο - είναι κόλπα των εταιριών από τα οποία βγαίνουν κερδισμένοι και οι παιδίατροι; Η άποψή μου είναι πως ναι, μας δουλεύουν. Η άποψη αυτή ενισχύεται με το τρίτο

3ον) Όλα τα γάλατα αλλά και τα γιαούρτια είναι εμπλουτισμένα με σίδηρο κάτι το οποίο πολυδιαφημίζεται. Ορίστε η απάτη: Το ασβέστιο - που εμπεριέχεται στα γαλακτοκομικά - εμποδίζει την απορρόφηφη του σιδήρου. Άρα;;; Κάτι που δεν το έχω ακούσει από κανέναν παιδίατρο. Διαβάστε λίγο τις οδηγίες από το σκεύασμα σιδήρου που παίρνατε ως έγκυες. Το γράφει σαφώς πως πρέπει να απέχει η λήψη του σιδήρου συγκεκριμένο χρονικό διάστημ από την λήψη ασβεστούχων τροφών. Μπορεί να σας το έχει πει και ο γυναικολόγος σας.

 

Και τώρα η εμπειρία μου:

Ο γιός μου είναι 12 μηνών. Από 5 μηνών άρχισα να του δίνει κατσικίσιο γάλα. Αρχικά σε μείξη με το frezylac. Μέσα σε ένα μήνα του έδινα μόνο κατσικίσιο. Ο μικρός μου το έπινε εξαρχής πολύ άνετα και δείχνει να του αρέσει. Δεν μου έχει παρουσιάσει το παραμικρό πρόβλημα. Ο κυριότερος λόγος που με έκανε να αποφύγω το αγελαδινό είναι λόγω των αυξητικών ορμονών που δίνονται στις αγελάδες κάτι που δεν ισχύει στην εκτροφή κατσικιών. Όλες οι βιομηχανίες συλλέγουν το κατσικίσιο από μικρούς κτηνοτρόφους κυρίως και δει ορεινών και ημιορεινών περιοχών και τα ζώα είναι κοπαδιαστά και ελευθέρας βοσκής. Αντίθετα η εκτροφή των αγελάδων είναι κυρίως εκτροφή στάβλων με ότι αυτό συνεπάγεται.

Αγοράζω γάλα του εμπορίου Όλυμπος ή Στάμου και όποτε βρίσκομαι επαρχία με το παιδί σίγουρα βρίσκω κάποιον ντόπιο παραγωγό και το προμηθεύομαι.

Αυτά από την δική μου εμπειρία. Η συμβουλή μου είναι να δίνεται στα παιδιά σας τροφές όσο το δυνατόν πιο φυσικές.

Φιλικά.

 

συμφωνώ απόλυτα! ποιο γάλα έδινες;φρέσκο ή σε σκόνη; όπως έγραψα και αλλού θέλω να αλλάξω το novalac 2 γιατί χρονίσαμε αλλά δεν θέλω φρέσκο αγελαδινό, ούτε σε σκόνη με γεύση βανίλια...γι αυτό ψάχνω γι κατσικίσιο αλλά δεν ξέρω ποιο να δώσω...

KYWPp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω δωσει και γω κατσικισιο για μεγαλο διαστημα και παρατηρησα οτι δουλευε καλυτερα και το εντερο του,πηγαινε καθημερινα 2 φορες να ενεργηθει και μου ειπε ο παιδιατρος οτι οντως το κατσικισιο ειναι καλυτερο για το εντερο των παιδιων.Υπολειπεται ομως σε καποια συστατικα οπως σιδηρο και μια βιταμινη που υπαρχει στο αγελαδινο,δε θυμαμαι πια.Τωρα του δινω αγελαδινο γιατι οι κατσικες γεννουν και δεν παιρνουμε το γαλα τους.Εδω δεν πουλουν κατσικισιο συσκευασμενο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ γενικά απλά να προσθέσω

...

3ον) Όλα τα γάλατα αλλά και τα γιαούρτια είναι εμπλουτισμένα με σίδηρο κάτι το οποίο πολυδιαφημίζεται. Ορίστε η απάτη: Το ασβέστιο - που εμπεριέχεται στα γαλακτοκομικά - εμποδίζει την απορρόφηση του σιδήρου. Άρα;;; Κάτι που δεν το έχω ακούσει από κανέναν παιδίατρο. Διαβάστε λίγο τις οδηγίες από το σκεύασμα σιδήρου που παίρνατε ως έγκυες. Το γράφει σαφώς πως πρέπει να απέχει η λήψη του σιδήρου συγκεκριμένο χρονικό διάστημ από την λήψη ασβεστούχων τροφών. Μπορεί να σας το έχει πει και ο γυναικολόγος σας.

...

Εδώ http://www.eufic.org/article/el/nutrition/understanding-food/artid/Nutrient-bioavailability-food-greek/ αναφέρει 2 τύπους σιδήρου. Δείτε αιμικό και μη αιμικό σίδηρο.

 

Επίσης, δεν θυμάμαι που βρήκα και πότε την ανάλυση που ανέβασα εδώ σχετικά με το ασβέστιο.

 

Και αυτό http://mph.med.uoc.gr/files/Dissertations/Papadima_2006.pdf ενδιαφέρον. Στην σελίδα 60 είναι τα συμπεράσματα τα οποία είναι χωρίς εκπλήξεις.

 

Σε άλλο όμως σημείο γράφει "το ασβέστιο μειώνει την απορρόφηση του αιμικού και μη αιμικού σιδήρου κατά 49% και 62% αντίστοιχα"

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ που δίνω σίδηρο στο μικρό μου του το δίνω τουλάχιστον μια ώρα πριν πιει γάλα, γιατί όντως το ασβέστιο εμποδίζει την πρόσληψη σιδήρου. Μίλησα με τον παιδίατρο και μου είπε καλύτερα να συνεχίσουμε με γάλα σκόνη, είναι καλύτερο από το φρέσκο που είναι τίγκα στα αντιβιοτικά και τις ορμόνες... μάλλον αυτό θα κάνω και σε μερικούς μήνες θα το γυρίσω στο αμυγδαλόγαλα... εντωμεταξύ δοκίμασα κατσικίσιο γιαούρτι και ούτε να το φτύσει, δεν θέλω να δώσω επιδόρπιο γιαουρτιού, έχετε καμιά ιδέα? πειράζει αν δεν τρώει γιαούρτι?

KYWPp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Τελικα ποίο είναί το καλύτερο κατσικίσιο του εμπόριου;

Έμενα το μωρό μου πάει για 14 μηνών κ ως σήμερα μονό μητρικό πίνει. Έχει αλλεργία στο αγελαδινό. Επίσης πρέπει να το βράζω;

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα τελευταία και ένα φοβερό κατσικίσιο, το Ροδόπη. Τελευταία δεν το βρίσκω όμως, και σκέφτομαι μήπως είναι αυτό που ειπώθηκε παραπάνω, ότι Αύγουστο-Σεπτέμβριο γεννάνε οι κατσικούλες και σταματάει προφανώς για λίγους μήνες το εμπόριο.

 

Το Στάμου θα ήθελα πολύ να το δοκιμάσω αλλά δεν το βρίσκω πουθενά. Οπότε βολεύομαι με το ΕΒΟΛ, και όταν δεν το βρίσκω (τελειώνει και γρήγορα από τα ράφια το άτιμο) αναγκαστικά παίρνω Όλυμπος...

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμενα εχει αλεργια στο αγελαδινο γαλα.Της εδεινα προβειο γιαουρτι αλλα μετα απο 4 μηνες εβγαλε κ απο αυτο αλεργια και τωρα δινω μονο τυρι προβειο.Αλλα επαιρνα φρεσκο και το φτιαχναμε εμεις μετα σε γιαουρτι,του εμπορειου δεν εχω δοκιμασει.Οποια μανουλα ειχε παιδακι με αλεργια ας μου πει τι εδεινε και απο ποσο μηνων.Σκεφτομαι σε λιγο να της δοκιμασω φρεσκο γαλα κατσικισιο.Το οτι σταματανε καποιους μηνες το χειμωνα την παραγογη ειναι αληθεια,γι'αυτο μπορει να μην ειχε στα σουπερ

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ που δίνω σίδηρο στο μικρό μου του το δίνω τουλάχιστον μια ώρα πριν πιει γάλα, γιατί όντως το ασβέστιο εμποδίζει την πρόσληψη σιδήρου. Μίλησα με τον παιδίατρο και μου είπε καλύτερα να συνεχίσουμε με γάλα σκόνη, είναι καλύτερο από το φρέσκο που είναι τίγκα στα αντιβιοτικά και τις ορμόνες... μάλλον αυτό θα κάνω και σε μερικούς μήνες θα το γυρίσω στο αμυγδαλόγαλα... εντωμεταξύ δοκίμασα κατσικίσιο γιαούρτι και ούτε να το φτύσει, δεν θέλω να δώσω επιδόρπιο γιαουρτιού, έχετε καμιά ιδέα? πειράζει αν δεν τρώει γιαούρτι?

 

γιαουρτι δινω στο μικρο το προβειο στο πηλινο.την πρωτη φορα ξυνισε ολοκληρο!του αλεσΑ λιγο μπανανα κ μισο πορτοκαλι το ανακατεψα με το γιαουρτι κ τωρα τρελαινεται.δοκιμασε το

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνει, το κατσικίσιο η πρόβειο όταν δεν υπάρχει επάρκεια ποσότητας για να διατεθεί στην αγορά, κάποιες εταιρείες να προσθέτουν γάλα αγελαδινό σε σκόνη, δυστυχώς είναι απο τα πράγματα που δεν αναφέρονται και γίνονται υπογείως.

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνει' date=' το κατσικίσιο η πρόβειο όταν δεν υπάρχει επάρκεια ποσότητας για να διατεθεί στην αγορά, κάποιες εταιρείες να προσθέτουν γάλα αγελαδινό σε σκόνη, δυστυχώς είναι απο τα πράγματα που δεν αναφέρονται και γίνονται υπογείως.[/quote']

τραγικό...λες γι αυτο ενω δινω κεφαλογραβιερα μυτιληνης και δεν τον ενοχλει όταν έδωσα ένα άλλο κεφαλοτύρι συσκευασμένο να έβγαλε σπυράκια...;;;

βρε κορίτσια μου κάπου έχω χαθεί...εμένα βγάζει μόνο σπυράκια κόκκινα και στη μέση άσπρα γύρω από το στόμα μόλις του δίνω κάτι με αγελαδινό...τπτ άλλο...πουθενά αλλού...στο ραστ τεστ βγήκε οτι δεν έχει αλλεργία.ο γιατρός δε είπε οτι δεν ανιχνεύουν όλων των τύπων τις αλλεργίες τα ραστ τεστ...και οτι ο γιόκας μου ίσως έχει μια απο αυτές...

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί παιδίατροι με δογματικό τρόπο κιόλας μας σπρώχνουν προς τις σκόνες γάλατα.

Άραγε γιατί ο κόσμος δεν διερωτάται:

1ον) Η τεχνολογία τροφίμων είναι δυνατόν να υποκαταστήσει ότι με σοφία έχει φτιάξει η φύση ή ο Θεός;

2ον) Αυτά τα πρόσθετα που έχουν μέσα είναι απορροφήσιμα ή όχι. Είναι γνωστό πως τα πρόσθετα θρεπτικά στοιχεία ο οργανισμός ενός ενήλικα δεν κάνει σωστή και πλήρη απορρόφηση (για αυτό τα σκευάσματα βιταμινών κ.τ.λ. γράφουν πως δεν επιτρέπεται η αντικατάσταση των γευμάτων με αυτά). Πόσο μάλλον ενός μωρού! Μήπως αυτά - για να συνομοσιολογήσω και λίγο - είναι κόλπα των εταιριών από τα οποία βγαίνουν κερδισμένοι και οι παιδίατροι; Η άποψή μου είναι πως ναι, μας δουλεύουν. Η άποψη αυτή ενισχύεται με το τρίτο

3ον) Όλα τα γάλατα αλλά και τα γιαούρτια είναι εμπλουτισμένα με σίδηρο κάτι το οποίο πολυδιαφημίζεται. Ορίστε η απάτη: Το ασβέστιο - που εμπεριέχεται στα γαλακτοκομικά - εμποδίζει την απορρόφηφη του σιδήρου. Άρα;;; Κάτι που δεν το έχω ακούσει από κανέναν παιδίατρο. Διαβάστε λίγο τις οδηγίες από το σκεύασμα σιδήρου που παίρνατε ως έγκυες. Το γράφει σαφώς πως πρέπει να απέχει η λήψη του σιδήρου συγκεκριμένο χρονικό διάστημ από την λήψη ασβεστούχων τροφών. Μπορεί να σας το έχει πει και ο γυναικολόγος σας.

 

Και τώρα η εμπειρία μου:

Ο γιός μου είναι 12 μηνών. Από 5 μηνών άρχισα να του δίνει κατσικίσιο γάλα. Αρχικά σε μείξη με το frezylac. Μέσα σε ένα μήνα του έδινα μόνο κατσικίσιο. Ο μικρός μου το έπινε εξαρχής πολύ άνετα και δείχνει να του αρέσει. Δεν μου έχει παρουσιάσει το παραμικρό πρόβλημα. Ο κυριότερος λόγος που με έκανε να αποφύγω το αγελαδινό είναι λόγω των αυξητικών ορμονών που δίνονται στις αγελάδες κάτι που δεν ισχύει στην εκτροφή κατσικιών. Όλες οι βιομηχανίες συλλέγουν το κατσικίσιο από μικρούς κτηνοτρόφους κυρίως και δει ορεινών και ημιορεινών περιοχών και τα ζώα είναι κοπαδιαστά και ελευθέρας βοσκής. Αντίθετα η εκτροφή των αγελάδων είναι κυρίως εκτροφή στάβλων με ότι αυτό συνεπάγεται.

Αγοράζω γάλα του εμπορίου Όλυμπος ή Στάμου και όποτε βρίσκομαι επαρχία με το παιδί σίγουρα βρίσκω κάποιον ντόπιο παραγωγό και το προμηθεύομαι.

Αυτά από την δική μου εμπειρία. Η συμβουλή μου είναι να δίνεται στα παιδιά σας τροφές όσο το δυνατόν πιο φυσικές.

Φιλικά.

 

 

 

 

αφου θα συμφωνησω ΑΠΟΛΥΤΑ να πω οτι και το βουβαλισιο γαλα ειναι εξαιρετικο..αν δεν δινετε αγελαδινο γαλα μην δινετε και τυρι..καλυτερα κατσικισιο η οτιδηποτε αλλο...προτιμηστε ψωμι ολικης αλεσης και αποφυγετε αλευρι ασπρο...οπως και την ζαχαρη την λευκη και οτι ειναι μεσα σε σακουλακια..(κρουασαν απαπαππα ποτε καλυτερα απο τον φουρνο,πατατακια,μπισκοτα κλπ)Μεγάλο ζητημα η διατροφη..τεραστιο μαλλον ...προσπαθειστε οσο μπορειτε ν ατα προφυλαξετε..ΟΧΙ οτι τα δικα μου δεν τρωνε διαφορα χαζα αλλα παλευω παρα πολυ να τα ξεγελασω με ρυζογκοφρετες ,μπαρες δημητριακων σπιτικες και τετοια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τραγικό...λες γι αυτο ενω δινω κεφαλογραβιερα μυτιληνης και δεν τον ενοχλει όταν έδωσα ένα άλλο κεφαλοτύρι συσκευασμένο να έβγαλε σπυράκια...;;;

βρε κορίτσια μου κάπου έχω χαθεί...εμένα βγάζει μόνο σπυράκια κόκκινα και στη μέση άσπρα γύρω από το στόμα μόλις του δίνω κάτι με αγελαδινό...τπτ άλλο...πουθενά αλλού...στο ραστ τεστ βγήκε οτι δεν έχει αλλεργία.ο γιατρός δε είπε οτι δεν ανιχνεύουν όλων των τύπων τις αλλεργίες τα ραστ τεστ...και οτι ο γιόκας μου ίσως έχει μια απο αυτές...

 

 

Πολύ πιθανό, χωρίς να είμαι ειδική στις αλλεργίες, απλά παρακολουθείς το παιδάκι σου και πράττεις ανάλογα, αυτό που κάνουμε οι περισσότερες μητέρες δηλαδή:)

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Μου γίνεται όλο και πιο δύσκολο μέρα με την μέρα να εμπιστευθώ απόλυτα το οτιδήποτε, απλά με τα τρέχοντα δεδομένα, επιλέγω το λιγότερα βλαπτερό.

----------------------

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να ρωτήσω σχετικά με το κατσικίσιο Όλυμπος: δεν σας προβληματίζει που έχει τόσους μήνες διάρκεια ζωής;Λέει υψηλής παστερίωσης.Πραγματικά έχω μπερδευτεί με όλα αυτά που διαβάζω..

3ltxp3.png?NMdWW70Y

 

z9s1p3.png?zs5gAV1N

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...