Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΑΝΩΔΥΝΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ-ΜΑΙΑ


Recommended Posts

Κορίτσια ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο είναι σημαντικά τα μαθήματα ανώδυνου τοκετού και αν οι περισσότερες από εσάς είχατε δική σας μαία ότνα γεννήσατε. Γιατί βλέπω που γράφονται μου είπε η μαία μου... κ.λ.π. Εγώ ούτε μαθήματα έχω κάνει, ούτε μαία έχω. Γενικά θα πάω τελείως άσχετη να γεννήσω ελπίζοντας ότι αυτά που χρειάζεται θα μου τα πούνε εκεί. Ελπίζω να μην μου πούνε: "Πού πάς ρε καραμήτρο;" :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 282
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αγαπητοί μου Καραμήτροι: :lol:

Δεν έχει ο γιατρός σας μία μαία που συνεργάζεται? Ρωτήστε τον γι' αυτό.

Με εμένα έτσι έγινε. Δεν έκανα μαθήματα. Γνώρισα τη μαία του στο μαιευτήριο όταν πήγα να γεννήσω, και με τη δική της καθοδήγηση γέννησα μια χαρά, ακολουθώντας πάντα αυτό που μου έλεγε, χωρίς κανένα πρόβλημα, και ήταν πάντα δίπλα μου. Πάντως, ο γιατρός μου με είχε ρωτήσει αν θα ήθελα να την γνωρίσω πιο πριν ή εάν προτιμώ κάποια δικιά μου εάν έχω.

Δεν είχα, και του είπα, δεν χρειάζεται να την δω πιο πριν γιατί τον εμπιστευόμουν.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια όσον αφορά το μετά της γέννας το φόρουμ σας καλύπτει μια χαρά... αν θέλετε να ξέρετε τα του τοκετού μπορείτε να ενημερωθείτε είτε από μαία είτε από σύλλογο (βλ. ευτοκία). Τώρα για την ώρα του τοκετού... έχω ακούσει κοπέλες που λένε ότι η βοήθεια της μαιας τους ήταν πολύτιμη, πάλι χωρίς μαία δεν χάνεται κανείς... τώρα βέβαια εγώ γέννησα με καισαρική, ίσως στο φυσιολογικό να είναι πιο απαραίτητες... :?

Προσοχή πάντως... θα έχετε διαβάσει εδώ μέσα και για άσχετες μαίες οι οποίες ένα το καλό που κάνουν και δέκα τα κακά... περισσότερο αναφέρομαι στο θέμα του θηλασμού... :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ λοιπόν και μαθήματα έκανα πριν τον τοκετό και τη μαια μου τη γνώρισα και κουβέντιασα μαζί της.

 

Για τα μαθήματα έχω να πώ ότι τα βρήκα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΑ. Αυτό δεν σημαίνει ότι χωρίς να τα κάνεις δεν μπορείς να γεννήσεις, αλλά ότι καταλαβαίνεις τι σου γίνεται και αισθάνεσαι πιο σίγουρη και ήσυχη. Επίσης τα μαθήματα τα κάναμε μαζί με τον άντρα μου, ο οποίος τα ευχαριστήθηκε όσο κι εγώ. Τα μαθήματα περιλάμβαναν και οδηγίες για την φροντίδα του μωρού και το θηλασμό. Αν κάποια θέλει μπορώ να δόσω και συστάσεις (πού πώς κλπ)

Επίσης ξέρω ότι γίνονται ανοιχτά και σε δημόσια νοσοκομεία όπως το Αλεξάνδρα με ελάχιστο κόστος.

 

Αν και ξεκίνησα να γεννήσω φυσιολογικά, κατέληξα σε καισαρική, οπότε δεν μπορώ να σας πώ πολλά για τον τοκετό :cry: Η μαία πάντως με βοήθησε πολύ στο θέμα του θηλασμού, πέρασε όλες τις μέρες που ήμουνα στο μαιευτήριο να με δει και με φρόντισε πολύ. :D

Νομίζω ότι αν το ξαναέκανα από την αρχή, θα έκανα ακριβώς το ίδιο 8)

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Την προηγούμενη εβδομάδα που πήγα στον γιατρό μου, μου είπε πως θα είναι μαζί μου από το πρώτο λεπτό που θα πάω στην κλινική μέχρι και να γεννήσω. Μαζί του και μία μαία...

οπότε ελπίζω να με καθοδηγήσει αυτή χα χα γιατι δεν έχω κάνει ούτε κι εγώ μαθήματα ανώδυνου τοκετού!γ

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Είμαι από τις τυχερές που ο γιατρός μου έχει μαία στο ιατρείο του και μάλιστα πολύ καλή(όπως αποδείχτηκε). Λέω είμαι τυχερή γιατί τη γνώριζα πριν μείνω έγκυος-αυτή μας υποδέχεται στο ιατρείο και μας προετοιμάζει για την εξέταση-δηλ. με ζυγίζει, μου μετράει την πίεση κλπ. Όταν πηγαίνω για εξετάσεις στο μαιευτήριο(π.χ. αμνιοκέντηση,β΄επιπέδου, doppler ή ό,τι άλλο χρειαστεί ) τη συναντώ εκεί και είναι παρούσα στην εξέταση(μόνο στη β΄επιπέδου φέτος δεν ήταν σε όλη τη διάρκεια, γιατί είχε τοκετό εκείνη την ώρα). Πριν γεννήσω την κόρη μου με "ξενάγησε" στους χώρους της υποδοχής και των ωδινών του μαιευτηρίου και μου εξήγησε ακριβώς που θα γίνει το κάθε τι την ώρα του τοκετού. Μου έδωσε λεπτομερείς πληροφορίες για τα σύμπτώματα της έναρξης του τοκετού, ώστε να ξέρω ακριβώς τι να κάνω(πραγματικά τα περιέγραψε όλα). Φανταστείτε ότι αυτήν πήρα τηλέφωνο 5.30 τα ξημερώματα και της είπα ότι έσπασαν τα νερά και πάμε μαιευτήριο. Το αποτέλεσμα ήταν ότι ένιωθα πολύ άνετα μαζί της και δε φοβόμουν τίποτα. Και να μην ξεχάσω...έχει πολύ λεπτά χέρια(όσες έχουν γεννήσει καταλαβαίνουν τι εννοώ, οι υπόλοιπες θα καταλάβουν μόλις γεννήσουν...). Και φυσικά μου έδωσε τις πρώτες οδηγίες για περιποίηση του μωρού και δε χρειάστηκε να ψαχτώ καθόλου...Μόνο στο θηλασμό δε μπόρεσε να με βοηθήσει, γιατί λόγω θερμοκοιτίδας άρχισα να βγάζω γάλα με το θήλαστρο και το μωρό το έβαλα στο στήθος μου 12 ημερών, στο σπίτι πια. Ελπίζω τώρα με το δέυτερο να είμαι πιο τυχερή σε αυτό το θέμα και να πάρω και συμβουλές θηλασμού...

.png .png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο είναι σημαντικά τα μαθήματα ανώδυνου τοκετού και αν οι περισσότερες από εσάς είχατε δική σας μαία ότνα γεννήσατε. Γιατί βλέπω που γράφονται μου είπε η μαία μου... κ.λ.π. Εγώ ούτε μαθήματα έχω κάνει, ούτε μαία έχω. Γενικά θα πάω τελείως άσχετη να γεννήσω ελπίζοντας ότι αυτά που χρειάζεται θα μου τα πούνε εκεί. Ελπίζω να μην μου πούνε: "Πού πάς ρε καραμήτρο;" :lol:

 

kai ego otan peiga na genniso den iksera tipota apo prin. Sthn diarkeia ths gennas itane mazi mou sunexeia i maia ths klinikis....mou edeixne pos na anaseno...anesene mazi mou..me xaideue...milousame gia suntages kai fagita..me eksetaze...mou kratouse to xeri kai genika itane polu kali! Den xreiastike na ksero tipota apo prin...alla eite kserete eite oxi..to apotelesma tha einai to idio...ena gluko moraki sthn agkalia sas!

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ δεν έχω κάνει προς το παρόν. Μίλησα με την μαία που έχει η γυναικολόγος μου και μου είπε για 3 μαθήματα. Παραπάνω λέει δεν χρειάζονται. Μου είπε ότι θα μου δείξει τις αναπνοές, θηλασμό, φροντίδα και κάποιες ασκήσεις. Αυτά εκτός των αναπνοών και των ασκήσεων, αν δεν κάνω λάθος στα δείχνουν και στην κλινική. Μόλις ξεκινήσω θα σας ενημερώσω.

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ούτε εγώ δεν έχω κάνει προς το παρόν. Μίλησα με την μαία που έχει η γυναικολόγος μου και μου είπε για 3 μαθήματα. Παραπάνω λέει δεν χρειάζονται. Μου είπε ότι θα μου δείξει τις αναπνοές, θηλασμό, φροντίδα και κάποιες ασκήσεις. Αυτά εκτός των αναπνοών και των ασκήσεων, αν δεν κάνω λάθος στα δείχνουν και στην κλινική. Μόλις ξεκινήσω θα σας ενημερώσω.

 

Mammy με πληρωμή;

Κι εμένα ο γιατρός μου μου έδωσε το τηλ μιάς μαίας αφού τον ρώτησα και μου είπε πως σου κάνει 10 ώρες, έρχεται σπίτι σου και σου κάνει τα μαθήματα στην κρεβατοκάμαρά σου και κοστίζει 150?

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

εγω πάλι αισθάνομαιότι τα έχω αφήσειόλα για τη τελευταία στιγμή.ούτε καν έχω ρωτήσει το γιατρό μου...αλλά του έχω απόλυτη εμπιστοσύνη...

 

Αυτό είναι και το πιό σημαντικό...αν έχεις απόλυτη εμπιστοσύνη στον γιατρό σου τότε δεν έχεις και τίποτε να φοβηθείς! :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Αργήσαμε και εμείς για τα μαθήματα ανώδυνου και στο μόνο γκρουπ που βρήκαμε θέσεις ειναι για ενα Σαβ/κο στο τέλη Απριλιου . Εχουμε ΠΗΤ 15/5 ...θα προλάβουμε ?

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι οπωσδήποτε φιλτράρισμα, γιατί εμένα μου είπε μια μαία οτι ο "πόνος κάνει τη μανούλα και αν σκέφτεσαι την επισκληρίδιο να μη με πάρεις καν τηλέφωνο για ραντεβου" :shock::shock::shock:

 

Τρόμαξα και εγώ και ούτε τηλέφωνο πήρα ούτε μαθήματα έκανα!

Link to comment
Share on other sites

Μπα τέτοιο πράγμα δεν μου είπε κι ούτε είναι από τις μαίες που είναι κάθετες στο γεγονός ότι πρέπει να πονέσεις για να γίνεις σωστή μάνα. Αυτό που μου είπε, είναι ότι είτε θελήσεις να γεννήσεις με αναισθησία ή όχι καλό είναι να ξέρεις 5 πράγματα, τι συμβαίνει στο σώμα σου κλπ. Δεν ήταν καθόλου πιεστική.

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites

εμενα η μαια μου ηταν υπερ της επισκλιριδιου!εκανα τρεια δυωρα μαθηματα κ ειχα μια πολυ καλη συνεργασια μαζι της,πολυ φιλικη.. κ της ζητησα να ειναι κ στη γεννα μου.οπως κ εγινε..5 το πρωι την πηρα τηλεφωνο κ μετα απο λιγο ηταν διπλα μου...ξερεις τι ειναι στους δυνατους πονους να εχεις ενα "δικο" σου ανθρωπο μεσα στη γεννα να κανει μαζι σου τις αναπνοες?κ μονο γιαυτο μου εκανε πολυ καλο που ηταν εκει!σα να γενουσε μαζι μου!ο αντρας μου ηταν μεν μεσα..αλλα δεν ειχε γνωσεις ουτε να με ηρεμει ουτε να κανει μαζι μου αναπνοες..της εδωσα συνολο με τα μαθηματα 150+90 ευρω.τα θεωρω λιγα μπροστα στη βοηθεια της.

Link to comment
Share on other sites

Μπα τέτοιο πράγμα δεν μου είπε κι ούτε είναι από τις μαίες που είναι κάθετες στο γεγονός ότι πρέπει να πονέσεις για να γίνεις σωστή μάνα. Αυτό που μου είπε, είναι ότι είτε θελήσεις να γεννήσεις με αναισθησία ή όχι καλό είναι να ξέρεις 5 πράγματα, τι συμβαίνει στο σώμα σου κλπ. Δεν ήταν καθόλου πιεστική.

 

Να ελέγξεις πιο πολύ το τι θα σου πει περί θηλασμού... :?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κοριτσια ψυχραιμια!!!

Εγω παρακολουθησα μαθηματα ανωδυνου τοκετου σε δημοσιο Νοσοκομειο και μπορω να πω οτι μου ηταν ολα μα ολα πολυ χρησιμα!!!Η μαια που ειχαμε εκει ηταν μια πολυ ευγενικη κυρια και μας εξηγησε το καθε τι με πολυ μεταδοτικο τροπο. Μας βοηθησε σε θεματα θηλασμου, φροντιδας του ομφαλιου λωρου, αλλαγμα πανας και τι να προσεχουμε σε αγορακια και κοριτσακια, μπανιο του βρεφους, κολικους, καναμε γυμναστικη για εγκυους, αναπνοουλες, ειδαμε βιντεο τοκετου και φωτογραφιες κτλ.

Εγω πηγα να γεννησω με προκληση τοκετου και επειδη ηταν πρωι και ηταν στη δουλεια της ειχα την τυχη να την ειδοποιησω απο το τμημα που βρισκοταν και να ερθει στην αιθουσα τοκετων! Στις ωδινες βοηθηθηκα τοσο απο την ιδια οσο και απο τις αναπνοες που ειχαμε μαθει, οι ωρες ομως περνουσαν και δεν ειχα διαστολη οποτε πηγαμε για καισαρικη!Μετα τη γεννα τη φωναξα στο δωματιο να με βοηθησει με τη μικρη γιατι δεν επιανε το στηθος και για ακομη μια φορα πολυτιμη η βοηθεια της!!!

Και ολα αυτα χωρις να παρει ουτε ενα ευρω!

Οτι την χρειαστω εχω το τηλ της στο νοσοκομειο και μπορω να την παρω.

Πιστευω πως τα μαθηματα και οτι συμβουλες μας δινουν εκει ειναι "ευαγγελιο"!

Κοριτσια οτι χρειαστειτε εδω θα ειμαι να βοηθησω οπως μπορω! :)

ikfUp2.png WTMrp3.png
Link to comment
Share on other sites

εμενα κοριτσια κοριτσια η ιστορια μου εχει εξής: πριν μεινω εγκυος ελεγα οτι θα ζητησω η επισκληρειδιος να μου γινει στο σβερκο για να μην νιωθω τον πονο. με αυτα που ειχα δει στην τηλεοραση φοβομουνα παααααρα πολυ. η γιατρος μου λοιπον αρχεσ του 8ου μου ειπε οτι θα κανουμε μαθηματα με την μαια που θα ητανε μαζι μου και στη γεννα. την λατρεψα απο την πρωτη στιγμη. μου εδινε τετοια ηρεμια , ασφαλεια πληροφοριες που αμεσωσ ενιωσα καλυτερα. οι αναπνοεσ με βοηθησανε ΠΑΡΑ πολυ, οχι μονο στουσ πονους αλλα και στο να μπορω να βοηθαω τοσο την γιατρο μου αλλα και το μωρο μου.

αν μπορειτε να τις κανετε, δεν εχετε τιποτα να χασετε.

 

Μαργαριτα μου να σε καλα.

:D

Link to comment
Share on other sites

Θέλω και γώ πάρα πολυ να κάνω μαθήματα ανώδυνου και ελπίζω τελικά να βρούμε και να κάνουμε !!

Να σας ρωτήσω όμως κάτι ? Εγω μένω εκτός Ελλάδος και θα γεννήσω πρώτα ο Θεός με την μαμή της βάρδιας και τον γιατρό της βάρδιας όταν πάω στο νοσοκομείο . Νιώθετε πιο σίγουρες και ήρεμες γιατί κάνατε τα μαθήματα ή γιατι κανατε τα μαθήματα με μια συγκεκριμένη μαία και θα την έχετε κοντά σας και στον τοκετό ?

Την σιγουριά δηλ σας την προσφέρει η γνωση ή ο άνθρωπος που είναι δίπλα σας ή και τα δυο μαζί ?

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λαμπρινη μου καταρχην με το καλο το μωρουλινι σου. εγω θα ελεγα και για τουσ δυο λογους που ανεφερες. οι αναπνοες οπως ειπα με βοηθησαν να ειμαι ηρεμη κατα τη διαρκεια του τοκετου ( ο οποιος κρατησε απο 2 τα ξημερωματα μεχρι εντεκα παρα εικοσι πεντε το πρωι ). βεβαια πολυ σημαντικο ηταν και το γεγονος οτι η μαια μου ειχε εξηγησει πως με τισ αναπνοες βοηθουσα και το σωμα μου να μπορεσει να αντεξει τις οδυνες και οντως ετσι και συνεβει.

 

ευχομαι με το καλο και με εναν πονο

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο είναι σημαντικά τα μαθήματα ανώδυνου τοκετού και αν οι περισσότερες από εσάς είχατε δική σας μαία ότνα γεννήσατε. Γιατί βλέπω που γράφονται μου είπε η μαία μου... κ.λ.π. Εγώ ούτε μαθήματα έχω κάνει, ούτε μαία έχω. Γενικά θα πάω τελείως άσχετη να γεννήσω ελπίζοντας ότι αυτά που χρειάζεται θα μου τα πούνε εκεί. Ελπίζω να μην μου πούνε: "Πού πάς ρε καραμήτρο;" :lol:

 

Είναι πολύ χρήσιμα τα μαθήματα ανώδυνου τοκετού αν σκέφτεσαι να γεννήσεις φυσιολογικά. Για όλα ενημερωνόμαστε, για όλα προετοιμαζόμαστε, γιατί όχι για την πιο σημαντική στιγμή της ζωής μας;

 

Το να πας πάς εκεί "άσχετη" είναι αρκετό ρίσκο. Θα πρέπει να έχεις ήδη εμπεδώσει τι να περιμένεις, τι πρέπει να κάνεις, τι να μην κάνεις και πώς θα βοηθήσεις το μωρό σου να έρθει στον κόσμο. Εκείνη την ώρα δεν ακούς κανέναν, δεν συμμορφώνεσαι και δεν έχεις έλεγχο της κατάστασης αν δεν είσαι ήδη ενημερωμένη.

 

Εγώ γέννησα ΜΟΝΟ με μαίες, εντελώς φυσιολογικά στο Κέντρο Φυσικού Τοκετού και ήταν η πιο όμορφη εμπειρία της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...