Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νέο Σπίτι & Ιδέες Διακόσμησης


iro

Recommended Posts

Καλημέρα :)

 

Όλα τα σημαντικά με τούτο το φόρουμ τα μοιράζομαι :lol::lol:

 

Λοιπόν, αν όλα πάνε καλά, ένα νέο σπίτι ετοιμάζεται και για εμάς... δικό μας.

 

Ψάχνω πηγές (sites, περιοδικά, κλπ) για να μπορέσω να σχηματίσω ωραίες ιδέες διακόσμησης και διαρρύθμισης.

 

Θα προτείνατε κάτι;

 

Ευχαριστώ πολύ :)

 

Ηρώ

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Από sites το marthastewart.com πιστεύω ότι παρουσιάζει πολύ ωραία στιλ διασκόσμησης. Από περιοδικά συμβουλεύομαι το οικία και διακόσμηση, αλλά υπάρχουν και άλλα πολλά, το ίδιο καλά φαντάζομαι. Με το καλό να μπείτε στο νέο σπιτικό σας!:D

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

http://www.epipladecor.gr

 

Έχει έπιπλα και προϊόντα για την εσωτερική διακόσμηση του σπιτιού, καθώς και συμβουλές για τον κήπο και τη βεράντα.

 

http://www.marthastewart.com/home-decorating

εδω έχει διακοσμητικά tips

 

http://www.homedecor.gr/

online περιοδικό διαφήμισης που θεωρώ αρκετά καλό...

 

Ελπίζω να βοήθησα!:D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα σας κοριτσια! Μετα απο αρκετο καιρο καταφερα να μπω σε αυτο το μοναδικο forum. Δεν ξερω τι δεν εκανα σωστα κ δεν μπορουσα ν συνδεθω, τελος παντων!

Απο το νεο ετος μπαινω στο καινουριο σπιτι (που μολις χθες νοικιασαμε) με τον αρραβωνιαστικο μου.Το προβλημα μου ειναι το εξης:

Επιπλα εχουμε σε καφε αποχρωσεις (το υφασμα) κ καφε σκουρο το ξυλο, ακομα δεν εχω καταληξει στα χρωματα που θα μπουν στον τοιχο του σαλονιου (φυσικα ουτε στους τοιχους του υπολοιπου σπιτιου, αλλα τωρα εχει πρωτεραιοτητα το σαλονι).

Μπορει κανεις να με βοηθησει? δεν μου μενει πολυς χρονος :(

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα σου ελεγα να το βαψεις μπεζ αποχρωσεις και να βαλεις και μια ταπετσαρια σε εντονο σχεδιο (δηλαδη μαυρο -καφε με λευκα η μπεζ η χρυσα σχεδια) θα διξει πολυ ομορφο...συγνωμηη απανταω λιγο γρηγορα ξυπνησε το μωρο.....

Link to comment
Share on other sites

http://www.gruppohome.gr/product_info.php?cPath=406&products_id=1767 μια ιδεα επισεις αλλη μια ιδεα ειναι και το γκρι αλλα εκει πρεπει να εισαι λιγο πιο τολμηρος επειδη ειανι ενα ψυχρο σχετικα χρωμα...
Link to comment
Share on other sites

Κ εγω κατι σε μπεζ σκεφτομουν αλλα θελω να κανω κατι διαφορετικο το οποιο να κολλαει εξισου καλα με τα επιπλα οπως κ το μπεζ. Μου αρεσε πολυ η ιδεα σου οσον αφορα την ταπετσαρια (ειναι κατι που μας περασε απο το μυαλο αλλα δεν ξερω αν θα μας αφησει η σπιτονοικοκυρα, ειναι λιγο παραξενη)

Επισης, ξεχασα να αναφερω πως η συνθεση εχει τζαμακια που πορτοκαλιζουν :) οχι ομως το εντονο πορτοκαλι....

Link to comment
Share on other sites

http://www.gruppohome.gr/product_info.php?cPath=406&products_id=1767 μια ιδεα επισεις αλλη μια ιδεα ειναι και το γκρι αλλα εκει πρεπει να εισαι λιγο πιο τολμηρος επειδη ειανι ενα ψυχρο σχετικα χρωμα...

 

 

 

 

Ελενα ειναι φοβερη αυτη η ταπετσαρια!!!!

Μακαρι η σπιτονοικοκυρα να μην εχει προβλημα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μην την ρωτησεις καν η ταπετσαρια φευγει απο το τοιχο πολυ ευκολα με ενα βρεγμενο πανακι την περνας και σε 5 λεπτα φευγει σαν αυτοκολλητο....δεν ειναι τιποτα μην φοβασαι καθολου....θα προσπαθσω να ανεβασω την δικια μου ταπετσαρια στο σαλονι να δεις....

Link to comment
Share on other sites

Το γκρι το φοβαμαι λιγο..

 

γιαυτο λεω θελει τολμη ειναι λιγο ψυχρο για σπιτι.... να δες την ταπετσαρια μου στο σαλονι μας

να σημειωσω οτι και τις δυο φωτο τις τραβιξε η μικρη περυσι...ειναι μαλλον ο μελλοντικος φωτογραφος...

Link to comment
Share on other sites

ειναι μαυρη με σχεδια ασημη πρασινο και γκρι...την πηρα στο λεροι με 50 ευρω στο τοιχο αυτο χρειαστικα 2 ρολα (το ενα λορο εχει 25 ευρω) το υπολοιπο πιτι τα επιπλα ειναι venge απλα ο τοιχος ειναι ακομα λευκος θα βαφτει μπεζ μολης ανοιξει λιγο ο καιρος μαλλον ανοιξη η καλοκαιρι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οποτε να παιξεις σε αυτα τα χρωματα χρυσο ,μπεζ , και κανενα αλλο χρωμα που σου αρεσει για να σπαει λιγο...θα γινει πολυ ομορφο θα δεις με την ταπετσαρια θα αλλαξει και θα γινει πιο χλιδατο το σαλονι και χωρις να θελεις πολλα λεφτα εμενα το επιπλο εχει αυτο στο ικεα 350-400 ευρω αν δεν κανω λαθος και η ταπετσαρια 50 ευρω και το αποτελεσμα ειναι λες και ειναι πολυ ακριβα τα πραγματα στο σπιτιι ενω δεν ειναι καθολου δεν μας το επιτρεπει ο μισθος μας πια .... απλα θελει λιγο γουστο και προσοχη στην επιλογη χρωματον επιπλου και αντικειμενων....αυτα καλες αγορες...

Link to comment
Share on other sites

να ξερεις οικονομικες ταπετσαριες εχει στο λεροι αν εχετε στην περιοχη σας εγω παραγματικα σωθικα γιατι εδω τις γειτονιας μου ζηταγαμε κατι τιμες 200 ευρω το ρολο:shock: κια εγω ηθελα 2...γενικα να ψαξεις πολυ καλα τιμες και να πας μεγαλες αλησιδες μπορει να εχει και πρακτικερ δεν ξερω η στο ιντερνετ..απλα θελει ψαξιμο γιατι εσεις ειστε και ενοικιο και ποτε δεν ξερεις ποσο χρονο θα ενοικιαζετε το συγκεκριμενο σπιτι...;)

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι δεν θα δωσω πολλα χρηματα για ενα σπιτι το οποιο δεν ειναι δικο μας! Θα το ψαξω γιατι δεν ξερω αν εχει LEROY MERLIN

στην περιοχη μας..Ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια κοριτσι.

Μολις ετοιμασουμε το σπιτι θα ανεβασω φωτο να δεις :P

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι δεν θα δωσω πολλα χρηματα για ενα σπιτι το οποιο δεν ειναι δικο μας! Θα το ψαξω γιατι δεν ξερω αν εχει LEROY MERLIN

στην περιοχη μας..Ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια κοριτσι.

Μολις ετοιμασουμε το σπιτι θα ανεβασω φωτο να δεις :P

 

giwta84, συνομιλικη συμφορουμιτισσα εχει στην Θεσσαλονικη, αν δεν σας πεφτει μακρυα..:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

giwta84, συνομιλικη συμφορουμιτισσα εχει στην Θεσσαλονικη, αν δεν σας πεφτει μακρυα..:mrgreen:

 

Χιχιχιχι! Ναι το ειδα, ευχαριστω πολυ παντως! ;)

Απο το νεο ετος θα παμε μια βολτουλα προς Θεσ/νικη γιατι εχουμε

ενα σωρο πραγματα να παρουμε/δουμε, κουρτινες, ριχταρια, χαλια, μεχρι κ σερβιτσια, ποτηρια κλπ... Σπιτι απο την αρχη!:?

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι δεν θα δωσω πολλα χρηματα για ενα σπιτι το οποιο δεν ειναι δικο μας! Θα το ψαξω γιατι δεν ξερω αν εχει LEROY MERLIN

στην περιοχη μας..Ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια κοριτσι.

Μολις ετοιμασουμε το σπιτι θα ανεβασω φωτο να δεις :P

περιμενουμε φωτος λοιπον!! καλα ψωνια!!!!!!:P;)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα :)

 

Όλα τα σημαντικά με τούτο το φόρουμ τα μοιράζομαι :lol::lol:

 

Λοιπόν, αν όλα πάνε καλά, ένα νέο σπίτι ετοιμάζεται και για εμάς... δικό μας.

 

Ψάχνω πηγές (sites, περιοδικά, κλπ) για να μπορέσω να σχηματίσω ωραίες ιδέες διακόσμησης και διαρρύθμισης.

 

Θα προτείνατε κάτι;

 

Ευχαριστώ πολύ :)

 

Ηρώ

 

 

Αν σε ενδιαφέρει να ενημερωθεις πάρε ξενα περιοδικά κ ας μην καταλαβαίνεις τι λένε.υπάρχει νομίζω ένα ιταλικό το casaviva.προσοχή την ιταλική εκδοοση όχι το ελληνικό.κ υπάρχει κ ενα ισπανικό πολυ ωραίο δεν θυμάμαι το όνομα το παίρνει η κούμπαρα μου μόλις το θυμηθώ θα σου γράψω.τα ελληνικά όλο διαφημίσεις έχουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Έληξε επιτέλους το συμβόλαιο του ενοικιαστή του σπιτιού μου και μπορώ σιγά-σιγά να μπω μέσα και να το φτιάξω όπως θέλω για μόνιμη εγκατάσταση. Ενώ κανονικά έπρεπε να το βάψει μιας και το βρήκε φρεσκοβαμένο, του είπα να μην το κάνει γιατί έτσι και αλλιώς θα άλλαζα χρώματα (ακόμα δεν έχω στο μυαλό μου τι και πως)

Τραβήξαμε ένα βιντεάκι και το ανέβασα εδώ:

http://www.megaupload.com/?d=S0P7GMXY

Όποιος/όποια θέλει ας το κατεβάσει για να μου προτείνει μερικές ιδέες για βάψιμο και διακόσμηση. Όλα τα έπιπλα που θα πάρω θα είναι καινούρια οπότε ξεκινάω από το μηδέν

Να πω πως ως πρώτη σκέψη, μ' άρεσαν κάπως τα λουλουδάκια που είχε βάλει στον τοίχο, οπότε ίσως τα κρατήσω ή να βάλω κάτι παρεμφερές εκεί

 

Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...