Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ-ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΠΑΝΤΟΣ ΤΥΠΟΥ


Recommended Posts

Πόσες πρέπει να μαζευτούμε? Καμμιά 25ριά? Πόσο θα μας βγει το κιλό? Αν είναι μια βατή τιμή κι εγώ μέσα!

 

Όντως αυτή είναι η συνταγή? Νερό και αιθέρια και έχουμε σαμπουάν? Δε βάζετε κανένα λινκ?

 

Κι εγω ενδιαφερομαι!!

 

Ποσο διαρκει το σαμπουαν χωρις συντηρητικα?Θα εχει αναφερθει αλλα δε το θυμαμαι.Επισης θα μπορουσαμε να πλενουμε και χερια με αυτο?

 

αν περισσέψει και για μένα τίποτα, βάλτε με στη λίστα!

 

Την συνταγή την πήρα απο εδώ

Με μερικές δικές μου παραλλαγές που έκανα για ευκολία

είναι η παρακάτω:

__________________________________________________________

How to Make Shampoo

 

You can learn how to make shampoo. Most shampoos have sodium laurel sulfate as a top ingredient. They are also filled with other chemicals and preservatives. Make your own luxurious homemade shampoo. Anything comparable will cost you $20-$40 for an 8 oz bottle on a natural hair care website.

 

1/2 cup Water

1/2 cup Plantacare (cocoglucoside or decyl glucoside)

1 tsp (teaspoon) Xanthan gum

Add essential oils as much or as little as you like.

 

Blend all ingredients but xanthan gum in a blender. Add xanthan gum slowly until desired thickness is reached. Add essential oils (I really like tea tree and lavender).

 

organic.jpg

 

If you are planning on using the shampoo right away it will not need a preservative. If you would like a preservative add 1/2 tsp of benzyl alcohol. Other preservatives are vitamin E, citric acid, rosemary extract and essential oils in larger quantities.

Other great add ins are panthenol, hydrolyzed wheat protein and hydrolyzed oat protein added in 1 tsp quantities.

______________________________________________________

 

Παρακολούθησα σεμινάριο σαμπουάν και σαπουνιών

για να φτιάχνω απο εδώ και πέρα μόνη μου σαμπουάν και σαπούνια

για να μου έρχονται πιο φθηνά και

για να ξέρω οτι είναι πραγματικά αγνά!

 

Η συνταγή των αφρόλουτρων και των σαμπουάν

είναι στανταρ:

 

Υπάρχουν κάποιες "βάσεις" που δημιουργούν τον αφρό

(και είναι αυτά που καθαρίζουν)

και απο εκεί και πέρα εμείς προσθέτουμε ό,τι θέλουμε

(αιθέρια έλαια, εκχύλισμα βοτάνων, πρωτείνες κλπ)

 

Εγώ επέλεξα μια "βάση" που όλες οι αξιολογήσεις

την βγάζουν πάρα πολύ καλή (με hazard score 0)

 

το plantacare (coco-glucoside ή decyl (poly)glucoside)

 

Δείτε εδώ

http://www.ewg.org/skindeep/search.php?query=decyl+polyglucoside&h=Search

και εδώ

http://www.ewg.org/skindeep/ingredient/706209/SODIUM_COCOGLUCOSIDE_TARTRATE/

 

 

Εγώ το χρησιμοποιώ για σαμπουάν και αφρόλουτρα

αλλά

και για τα χέρια και για τα πιάτα!

 

Είναι μια απλή βάση για όλες τις χρήσεις που θέλουμε

να κάνουν αφρό.

 

 

Στο διαταύτα:

Εδώ κοστίζει 16 ευρώ το λίτρο.

 

Στον Ρουμπουλάκη το βρήκα χονδρικής με καλύτερη τιμή

(θα το ξαναδιασταυρώσω)

 

Εσείς μπορείτε να επιλέξετε όσο θέλετε, δεν έχουμε περιορισμό.

Αρκεί να συμφωνήσουμε όλες μαζί στο σύνολο.

 

Το μόνο μετά που θα έχετε να κάνετε εσείς

είναι να αγοράσετε xanthan gum

 

που είναι μια φυσική ουσία πηκτική

απαραίτητη για να μας πήξει το αφρόλουτρο και το σαμπουάν.

 

http://www.ewg.org/skindeep/search.php?query=xanthan+gum

(hazard score 0)

 

απο εδώ ή

ακόμη πιο φθηνά στον Ρουμπουλάκη

--------------------------------------------------------------------------

ΡΟΥΜΠΟΥΛΑΚΗΣ Π ΕΠΕ (Ρουμπουλάκης Μιχαήλ Π.)

Σωκράτους 30, Αθήνα, 10552, ΑΤΤΙΚΗΣ

Τηλέφωνο :2105222294

Φαξ: 2105245772

Κατηγορίες: Πρώτες Ύλες Καλλυντικών & Αρωματοποιίας

-------------------------------------------------

 

Εαν βρείτε πουθενά αλλού πείτε μας.

 

Χωρίς συντηρητικά μου είπαν

οτι κρατάει για 3-4 μήνες για σπιτικές συνταγές

οι οποίες θα καταναλωθούν άμεσα.

(το λέει άλλωστε και στην ίδια την συνταγή εαν προσέξατε)

 

Στα βιομηχανοποιημένα αναγκάζονται να βάζουν συντηρητικά

γιατί δεν ξέρουν πόσο καιρό θα τους μείνουν στις αποθήκες.

 

Υπάρχουν βέβαια και συντηρητικά φυσικής προέλευσης

όπως λέει και η συνταγή

κιτρικό οξύ, αιθέριο έλαιο δεντρολίβανου κλπ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 4,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μπραβο βρε κοριτσια να μαζευτουμε για αυτο το plantacare πως και πως περιμενω να κανω homemade σαμπουαν (αφηστε που μου τελειωσε και το δικο μου και κανω ''καταχρηση'' της μικρης:oops:)!

 

Και τωρα τα φωτα σας ο μικρος μου εκλεισε τον εκτο και πρεπει σιγα σιγα να μπουμε στις στερεες τροφες.Εγω ηθελα να τον ξεκινησω με φρουτα αλλα η παιδιατρος ειπε για μερικες μερες κρεμουλα βανιλια ρυζαλευρο (αν και κατα τη γνωμη μου δεν την εχει αναγκη αφου ειναι πανω απο 9 κιλα ο φουσκιτσας μου τελος παντων). Το προβλημα μου ειναι οτι η Holle και η Hipp βγαζουν σκετο ρυζαλευρο και η παιδιατρος μουπε πως αποκλειεται νατο φαει. Τι να κανω η μανα:confused::confused:

Πειτε μου εσεις τι δωσατε σαν αρχη στα βλασταρακια σας???

2xgIp3.png1RTwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμεις ξεκινησαμε με λαχανικα (πατατα, καροτο, μπροκολο, κολοκυθι) αλλα δεν τα πολτοποιω. Τα προσφερω σε στικς σαν το μικρο δαχτυλακι σκεψου, γιατι κανουμε baby led weaning. Πλεον ο μικρουλης ειναι 7,5 μηνων και τρωει κατα αυτο τον τροπο σχεδον τα παντα, εκτος απο κρεας γιατι δεν εχει ακομη δοντακια.Τρωει ψαρι ωστοσο και ψητο κοτοπουλο :)

 

Στον πρωτο γιο που δεν ηξερα για τη μεθοδο και εδινα πουρεδες ειχα ξεκινησει με φρουτα (μηλο-αχλαδι-μπανανα και αργοτερα πορτοκαλι). Το ρυζαλευρο της Hipp το ετρωγε ειτε σκετο η με πολτοποιημενη μπανανα και λιγο πορτοκαλι.

Ο πλούτος που ζητάει η φύση μας είναι ορισμένος και εύκολα αποκτιέται. Ο πλούτος, αντίθετα, που ζητάει η ματαιοδοξία μας εκτείνεται στο άπειρο - Επίκουρος

p7hgp3.png3NPP.png

Link to comment
Share on other sites

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

έλα μου ντε.... τι άνθρωποι...τς...

χαχαχαχαχαχαχααχχαχαχαχαχα

ίσως είναι για την δίαιτα της gaps..

Κι εγώ φτιάχνω τουρσί αλλά το ζουλάω με τα χέρια,τι ενοούν με το κοπάνημα οι ποιητές? :lol:

 

Και τωρα τα φωτα σας ο μικρος μου εκλεισε τον εκτο και πρεπει σιγα σιγα να μπουμε στις στερεες τροφες.Εγω ηθελα να τον ξεκινησω με φρουτα αλλα η παιδιατρος ειπε για μερικες μερες κρεμουλα βανιλια ρυζαλευρο (αν και κατα τη γνωμη μου δεν την εχει αναγκη αφου ειναι πανω απο 9 κιλα ο φουσκιτσας μου τελος παντων). Το προβλημα μου ειναι οτι η Holle και η Hipp βγαζουν σκετο ρυζαλευρο και η παιδιατρος μουπε πως αποκλειεται νατο φαει. Τι να κανω η μανα:confused::confused:

Πειτε μου εσεις τι δωσατε σαν αρχη στα βλασταρακια σας???

 

Αφού εσύ δε θέλεις να δώσεις δε βρίσκω το λόγο γιατί πρέπει να ακολουθήσεις αυτό που λέει η παιδίατρος...

Link to comment
Share on other sites

Η όσφρηση οξύνεται ιδιαίτερα στην εγκυμοσύνη' date=' φαντάζομαι πως βάζεις φυσική λεβάντα έτσι; Ξέρεις όλα αυτά τα βότανα, βασιλικός, rosemary , φασκόμηλο κλπ δρουν αντισκωριακά, εγώ κόβω φρέσκα, και τα βάζω συνήθως σε τούλια από μπομπονιέρες, τις δένω στις άκρες και γίνονται σαν ωραίες μεγάλες καραμέλες που τις καταχώνω μέσα στα ρούχα, φυσικά θέλουν πιο συχνή ανανέωση γιατί χάνουν σχετικά γρήγορα το άρωμά τους άρα και την δραστικότητά τους.[/quote']

Αν μου είχε κόψει να το κάνω έτσι όπως το λες δεν θα είχα πρόβλημα... Δυστυχώς έβαλα και φυσική λεβάντα και τις βλακείες του super market:(

 

Αχού τι όμορφη γωνιά που περιέγραψες! Πάντως αυτά μόνη σου χωρίς βοήθεια αποκλείεται να τα κάνεις' date=' και …σου το απαγορεύω χαχα, και εσύ σαν εμένα είσαι ;χωρίς βοήθεια; Μόνο με τον σύζυγο εννοώ. Αχ όλα θα γίνουν, θα δεις θα δεις![/quote']

thankyou! Μόνη μου τελείως δεν τα κάνω να τραβολογάω βαριά πράγματα, φοβάμαι! Ναι, σαν κι εσάς κι εμείς, δυο πιτσουνάκια είμαστε πολύ αγαπημένα! Δεν έχουμε κανέναν για έξτρα βοήθεια! Τώρα που το ξανασκέφτομαι, έχουμε τον γιο του άντρα μου που είναι μεγάλο θηριάκι 16 ετών (είναι γυμνασμένο το άτιμο), θα τον βάλω κι αυτόν να σέρνει πράγματα όταν ξεκινήσουμε, σιγά που θα τον αφήσω να μου γλιτώσει, χεχε!:D

 

αν και θέλω τώρα να αλλάξω πολύφωτο' date=' είδα κάτι απίστευτους πολυέλαιους με κρυσταλλάκια, αλλά βγαίνουν πολύ ακριβοί, θα κοιτάξω και στα παλαιοπωλεία, ίσως βρω κάτι όμορφο και οικονομικό![/quote']

Ρίξε μια ματιά στο ΙΚΕΑ!

 

Ναι η βαριεμάρα κυριαρχεί' date=' αυτό είναι κυρίως, γιατί μια φορά, (δεν θυμάμαι άλλη χαχα) έφτιαξε κάτι στον νεροχύτη καλύτερα από μάστορα. Με τους οποίους μαστόρους έχω κακή πείρα, φτιάχνουν ένα χαλάνε δέκα, καθυστερούν επίτηδες για να δικαιολογήσουν την παράλογη χρέωση που σου κάνουν, δεν κόβουν απόδειξη την οποία αν νοικιάζεις πρέπει να την καταθέσεις στον ιδιοκτήτη, και πρέπει να τους ψάχνεις στα τηλέφωνα λες και είναι ο πρόεδρος της δημοκρατίας!

Νομίζω πως ό,τι κάνατε μέχρι στιγμής είναι αρκετό, κάθε μήνα τουλάχιστον, θα κάνεις μια τέτοια πλύση σε υψηλή θερμοκρασία, το έχει ανάγκη το πλυντήριο!:)[/quote']

Χαχα, είδες μια χαρά τα καταφέρνει ο άνθρωπος, δεν είναι ότι δεν μπορεί, μπορεί άμα θέλει!

Μου έβγαλε το φίλτρο, παραδόξως δεν είχε πολλά μέσα μόνο κάτι νερά χύθηκαν (και μύριζαν τα άτιμα). Πλύθηκε με καυτό νερό καλά καλά και ξαναμπήκε στη θέση του. Σήμερα έχουμε την έρημη την πλύση, και μετά δοκιμάζω τα soap nuts!

 

alexdan, καλωσήρθες, καλές αγορές!

 

soevan07, ευχαριστούμε για τις πληροφορίες, θα τα μελετήσω. Είχα δει παλιότερα συνταγή από το aromacooking (ή κάποιο άλλο συναφές της ίδιας παρέας blogoμαγειρισσών για σαμπουάν και χρησιμοποιούσε καυστική σόδα, ήθελε μαγείρεμα με τις ώρες για πολλές ημέρες και είχα τρομάξει, ανακατέματα, χρόνο αναμονής... ήταν και πολύς ο κόπος, και ο χρόνος και τα χρήματα... τώρα όπως τα λες φαίνεται πιο εύκολο και πιο οικονομικό.

 

Εμεις ξεκινησαμε με λαχανικα (πατατα, καροτο, μπροκολο, κολοκυθι) αλλα δεν τα πολτοποιω. Τα προσφερω σε στικς σαν το μικρο δαχτυλακι σκεψου, γιατι κανουμε baby led weaning. Πλεον ο μικρουλης ειναι 7,5 μηνων και τρωει κατα αυτο τον τροπο σχεδον τα παντα, εκτος απο κρεας γιατι δεν εχει ακομη δοντακια.Τρωει ψαρι ωστοσο και ψητο κοτοπουλο :)

Πολύ ενδιαφέρον το baby led weaning. Από την πρώτη φορά stick του έδωσες? Και τα κατάφερε το θηριάκι, κατάλαβε δηλαδή τι έπρεπε να κάνει? Και σου έτρωγε ικανοποιητική ποσότητα?

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Rosie απο περιέργεια για δοκίμασε να το βυθίσεις σε νερό+ξύδι.

Να δούμε τι θα γίνει.....

 

Στα κουζινικά που πήρα από το cookshop το λέει και στις οδηγίες. Να βράσουν σε νερό και ξύδι αν δείτε άσπρα στίγματα. Λοιπόν από την αρχή έπιασαν, το έκανα, έβρασαν, καθάρισαν και μετά από αρκετό καιρό δεν έχουν ξαναπιάσει.

 

Καλησπέρα σας. Είμαι καινούρια στο φόρουμ και ομολογώ μου έχετε κινήσει πάρα πολύ το ενδιαφέρον. Γράφετε πολλά και φοβερά πραγματάκια. Να 'στε καλά. :D

Έκανα και εγώ την πρώτη μου παραγγελία από iherb οπότε αν θέλετε κωδικό για έκπτωση στην πρωτη αγορά -10$ για αγορές πάνω από 40$, ορίστε JBH363

 

Καλώς όρισες και ευχαριστούμε !!!!!!!!!

 

Στον πρωτο γιο που δεν ηξερα για τη μεθοδο και εδινα πουρεδες ειχα ξεκινησει με φρουτα (μηλο-αχλαδι-μπανανα και αργοτερα πορτοκαλι). Το ρυζαλευρο της Hipp το ετρωγε ειτε σκετο η με πολτοποιημενη μπανανα και λιγο πορτοκαλι.

 

έτσι έκανα και εγώ στον μικρό μου για το ρυζάλευρο της Hipp αλλά δεν τρελαινόταν κιόλας..

Link to comment
Share on other sites

 

Εγέρθητω και ένα θερμό χειροκρότημα στο Μπαμπουράκι μας που έκοψε το κάπνισμα' date=' hip hip hooray !!!!

 

http://2.bp.blogspot.com/_Vr8Xl0cbUZA/SVK2ak0jTsI/AAAAAAAAFXs/pu3AaKcI-nQ/s1600-h/Image%20=%20applause%2012.jpg

 

 

 

 

χεχε Ευχαριστώ πολύ !!!!!!!!!!!

 

Θα ψάξω να βρω τα αιθέρια έλαια που είχα αγοράσει γιατί και μένα μου έχουν τελειώσει

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον το baby led weaning. Από την πρώτη φορά stick του έδωσες? Και τα κατάφερε το θηριάκι, κατάλαβε δηλαδή τι έπρεπε να κάνει? Και σου έτρωγε ικανοποιητική ποσότητα?

Ξεκινησαμε 3 μερες πριν κλεισει τους 6 μηνες. Τις πρωτες μερες δυσκολευοταν να πιασει τα στικς, του γλυστρουσαν μεσα απο τα χερια, δεν εβρισκε το στομα. Του τα κρατουσα και εσκυβε το κεφαλακι και ετρωγε. Στην εβδομαδα περιπου τα πηγαινε καλυτερα αλλα μη φανταστειτε παλι οτι ετρωγε πολυ. Του πηρε περιπου ενα μηνα να μαθει αλλα τωρα τρωει αρκετα καλα και εχουμε σχεδον αντικαταστησει 3 γευματα, αν και εξακολουθω να θηλαζω on demand ενδιαμεσα.

 

Η μεθοδος απαιτει μεγαλυτερη υπομονη και χρονο στο να αντικαταστησει το μωρο γευματα, αλλα ειναι πολυ διασκεδαστικη για το μωρο και ιδιαιτερα καλη για να αναπτυξει τα fine motor skills της αφης κα μια καλη σχεση με το φαγητο. Ξεχωριζει τις τροφες και ειναι πιο ενδιαφερον γι' αυτο απο το να τρωει την τροφη αναμεικτη αλεσμενη.

 

Αν σας ενδιαφερει υπαρχουν πολλα site να διαβασετε. Επισης εχω το βιβλιο με τον ομωνυμο τιτλο των Rapley και Murkett το οποιο ειναι πολυ καλο και εξηγει αναλυτικα τη μεθοδο.

Ο πλούτος που ζητάει η φύση μας είναι ορισμένος και εύκολα αποκτιέται. Ο πλούτος, αντίθετα, που ζητάει η ματαιοδοξία μας εκτείνεται στο άπειρο - Επίκουρος

p7hgp3.png3NPP.png

Link to comment
Share on other sites

αυτο το πραγμα,το να θεωρει δεδομενο ο καθε παιδιατρος οτι το παιδι δεν θα φαει τις απλες τροφες....ποτε δεν το καταλαβα...Δηλαδη εχουν σπουδασει τοσα χρονια και η απλη λογικη οτι οι γευστικες προτιμησεις αλλαζουν απο ανθρωπο σε ανθρωπο,αλλα και οτι πρωτα προσφερουμε και μετα βλεπουμε αν το δεχεται ή αν το αρνειται το μωρο δεν τους λεει κατι????

η κορη μου εφαγε ρυζαλευρο και δημητριακα μανουλας και εγλειφε και το κουταλακι...τωρα στα 2.5 τι να κανω που μου εγινε ξαφνικα ψιλοπεριεργη κυριως με τα λαχανικα(εχουμε κι ενα σοκ απο τον παιδικο)??

ε,ρε...πηγαινε η βρωμη και το προβειο και τα αβοκαντο συννεφο...τωρα η μικρη γκουρμεδιαρα μας το παιζει βαρυ πεπονι σε μερικα..

Ευτυχως που τρωει ακομη μετα μανιας ντοματες,βλητα,χορτα..φρουτα με δυσκολια ρε κοριτσια..αυτη καθαριζε μπωλ φρουτοκρεμας και απο τα 2 και μετα που κοπηκε εντελως καθε μοργη αλεσμενου δυσκολευεται...

 

Anyway...

εχουμε τιποτε αλλο που να βοηθα στην δυσκοιλιοτητα??

εδω και 2 μηνες που αρχισε παιδικο και εχει στραβωσει η μικρη...που και που,μου ζοριζεται πολυ...2 φορες βαλαμε υποθετο γλυκερινης ενω δεν το ηθελα και μονο τοτε ηρεμησε η καημενη...

Ακομη και οι φυτικες ινες που ειχε καταναλωσει φαινονταν στο...εχμ...αποτελεσμα..και δεν την βοηθησαν...αστε,τα...δραμματα ειχαμε αυτες τις 2 φορες!!

Λετε να ειναι και ψυχολογικο??

Τι αλλο μπορω να κανω??

Εχουμε τιποτε βιολογικο να την βοηθησει??

να μιλησω με τον ομοιοπαθητικο??

Εχω σκασει!

 

Κι αυτο με τον βηχα παλι...διαβασα πιο πανω οτι δεν πρεπει να τον ενοχλουμε..εγω δεν της δινω σιροπια και τα συναφη..η αληθεια ειναι ενα ηπιο σιροπακι που μας εδωσε ο ομοιοπαθητικος της ειχα δωσει οταν ειχε εντονο θεμα...αλλα ειναι συνεχεια μπουκωμενη.Εκει που σταματα...ξανα μανα τα ιδια...Πφφφφφφ....με βλεπω για μουσταρδα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για δυσκοιλιότητα τρώει ακτινίδια ?

 

αν όχι μπορείς να τα κάνεις και χυμό

 

συνήθως τα πιτσιρίκια δεν τρελαίνονται αλλά ο δικός μου π.χ. μια χαρά τα τρώει !

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησαμε 3 μερες πριν κλεισει τους 6 μηνες. Τις πρωτες μερες δυσκολευοταν να πιασει τα στικς, του γλυστρουσαν μεσα απο τα χερια, δεν εβρισκε το στομα. Του τα κρατουσα και εσκυβε το κεφαλακι και ετρωγε. Στην εβδομαδα περιπου τα πηγαινε καλυτερα αλλα μη φανταστειτε παλι οτι ετρωγε πολυ. Του πηρε περιπου ενα μηνα να μαθει αλλα τωρα τρωει αρκετα καλα και εχουμε σχεδον αντικαταστησει 3 γευματα, αν και εξακολουθω να θηλαζω on demand ενδιαμεσα.

 

Η μεθοδος απαιτει μεγαλυτερη υπομονη και χρονο στο να αντικαταστησει το μωρο γευματα, αλλα ειναι πολυ διασκεδαστικη για το μωρο και ιδιαιτερα καλη για να αναπτυξει τα fine motor skills της αφης κα μια καλη σχεση με το φαγητο. Ξεχωριζει τις τροφες και ειναι πιο ενδιαφερον γι' αυτο απο το να τρωει την τροφη αναμεικτη αλεσμενη.

 

Αν σας ενδιαφερει υπαρχουν πολλα site να διαβασετε. Επισης εχω το βιβλιο με τον ομωνυμο τιτλο των Rapley και Murkett το οποιο ειναι πολυ καλο και εξηγει αναλυτικα τη μεθοδο.

Πολύ καλό! Αν είμαι η μόνη που ενδιαφέρεται μη φορτώνουμε το θέμα με τα βιολογικά, στείλε μου ένα π.μ. για να μου δώσεις κανένα link!

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια

έχω νέα απο το "μέτωπο": :lol:

 

Πήρα Ρομπουλάκη για επιβεβαίωση για το Plantacare

και μου μίλησε αυτή τη φορά κάποιος άλλος κύριος

 

και μου είπε οτι υπάρχουν πολλά!! :shock:

 

Υπάρχει και το decyl glucoside το οποίο

είναι για την ίδια ακριβώς δουλειά.

 

Θέλω να το διασταυρώσω με τον.... "πληροφοριοδότη" μου

και θα σας πω και εσάς τα νεότερα.

 

 

Στο μεταξύ έψαξα να βρω τι εστί

decyl glucoside

 

και βρήκα τα εξής ευχάριστα: :-D

http://www.ewg.org/skindeep/search.php?query=decyl+polyglucoside&h=Search

(hazard score 0)

 

http://www.biodizionario.it/biodizio.php?view=D

 

Oπότε και αυτό να βρούμε

μια χαρά θα κάνουμε τη δουλειά μας.

 

 

Θα σας πω μόλις έχω νεότερα

ποιό απο τα δύο θα βρω.

 

Link to comment
Share on other sites

Το decyl glucoside το εχει και το site που παρηγγειλα το coco glucoside. Μαζι με το coco και το lauryl λεει οτι ειναι καλοι καθαριστικοι και αφριζοντες παραγοντες. Το decyl λεει οτι ειναι πιο παχυρευστο.

Ο πλούτος που ζητάει η φύση μας είναι ορισμένος και εύκολα αποκτιέται. Ο πλούτος, αντίθετα, που ζητάει η ματαιοδοξία μας εκτείνεται στο άπειρο - Επίκουρος

p7hgp3.png3NPP.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και τωρα τα φωτα σας ο μικρος μου εκλεισε τον εκτο και πρεπει σιγα σιγα να μπουμε στις στερεες τροφες.Εγω ηθελα να τον ξεκινησω με φρουτα αλλα η παιδιατρος ειπε για μερικες μερες κρεμουλα βανιλια ρυζαλευρο (αν και κατα τη γνωμη μου δεν την εχει αναγκη αφου ειναι πανω απο 9 κιλα ο φουσκιτσας μου τελος παντων). Το προβλημα μου ειναι οτι η Holle και η Hipp βγαζουν σκετο ρυζαλευρο και η παιδιατρος μουπε πως αποκλειεται νατο φαει. Τι να κανω η μανα:confused::confused:

Πειτε μου εσεις τι δωσατε σαν αρχη στα βλασταρακια σας???

Τι θα πει για μερικές μέρες κρεμουλα? :evil: Πώς νευριαζω με κάτι τέτοια!

 

Εγώ στην δικιά μου το ξεκοψα ότι δεν δίνω ετοιμη κρέμα και έδωσα μόνο φρούτα και λαχανικά. Στην μεγάλη μου που είχε σοβαρό θέμα με το βάρος της και τότε δυστυχώς δεν ήξερα περί γκαπς, είχα δώσει κρέμα κεχρί της Holle νομίζω, αλλά ήταν 100% βιολογικό κεχρί χωρίς ίχνος ζάχαρης. Δώσε στο παιδάκι σου φρούτα και λαχανικά εποχής και ζωμό από ωραίο κρεατάκι και δεν χρειάζεται καμία κρέμα βιολογική ή μη.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

αυτο το πραγμα,το να θεωρει δεδομενο ο καθε παιδιατρος οτι το παιδι δεν θα εχουμε τιποτε αλλο που να βοηθα στην δυσκοιλιοτητα??

εδω και 2 μηνες που αρχισε παιδικο και εχει στραβωσει η μικρη...που και που,μου ζοριζεται πολυ...2 φορες βαλαμε υποθετο γλυκερινης ενω δεν το ηθελα και μονο τοτε ηρεμησε η καημενη...

Ακομη και οι φυτικες ινες που ειχε καταναλωσει φαινονταν στο...εχμ...αποτελεσμα..και δεν την βοηθησαν...αστε,τα...δραμματα ειχαμε αυτες τις 2 φορες!!

Λετε να ειναι και ψυχολογικο??

Τι αλλο μπορω να κανω??

Εχουμε τιποτε βιολογικο να την βοηθησει??

να μιλησω με τον ομοιοπαθητικο??

Εχω σκασει!

Μπορείς να δώσεις κεφίρ.

 

Επίσης κάποια άτομα δεν τα πιάνουν οι φυτικές ίνες και συνεχίζουν να έχουν θέμα με την δυσκοιλιοτητα. Αν έδινες για λίγο καιρό έμφαση στο λίπος (βούτυρο, λάδι ωμό) και στους ζωμούς από κρέας?

 

Επίσης νομίζω ότι βοηθάει και το λεμόνι στο νερό όπως και το ξύδι στο νερό.

 

Και σίγουρα τα μπάνια με epsom άλατα (τα βρίσκεις σε φαρμακείο) ή σε σοδόνερο ή σε νερό με ξύδι ή ακόμα καλύτερα ο συνδιασμός τους (κάθε μέρα και διαφορετικό). Σε περιπτώσεις σοβαρές μπάνια 2 φορές την μέρα.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν μου είχε κόψει να το κάνω έτσι όπως το λες δεν θα είχα πρόβλημα... Δυστυχώς έβαλα και φυσική λεβάντα και τις βλακείες του super market:(

 

 

thankyou! Μόνη μου τελείως δεν τα κάνω να τραβολογάω βαριά πράγματα, φοβάμαι! Ναι, σαν κι εσάς κι εμείς, δυο πιτσουνάκια είμαστε πολύ αγαπημένα! Δεν έχουμε κανέναν για έξτρα βοήθεια! Τώρα που το ξανασκέφτομαι, έχουμε τον γιο του άντρα μου που είναι μεγάλο θηριάκι 16 ετών (είναι γυμνασμένο το άτιμο), θα τον βάλω κι αυτόν να σέρνει πράγματα όταν ξεκινήσουμε, σιγά που θα τον αφήσω να μου γλιτώσει, χεχε!:D

 

 

Ρίξε μια ματιά στο ΙΚΕΑ!

 

 

Αν είναι αδύνατο να τα πλύνεις, τότε να τα αερίσεις καλά στο μπαλκόνι, και εγώ έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν απο δαύτα σε χαλιά :cry:

 

Α αυτό δεν μου το πες, επιστράτευση στα νταβραντισμένα 16χρονα τώρα!!, (ωχ, ελπίζω να μην ακούγεται κάπως αυτό :oops:)

 

Τι στο ΙΚΕΑ δεν θα κοιτούσα; έχει ένα συμπαθές αυτό:

 

http://www.ikea.com/us/en/catalog/products/20089464/

 

αλλά εγώ επιθυμώ αυτό για παράδειγμα:

 

http://www.amazon.co.uk/Gypsy-Chandelier-Light-Lamp-Large/dp/B005DX6IDM/ref=wl_it_dp_o_pC_S_nC?ie=UTF8&colid=2NCZ62NYCR5KF&coliid=I1HUORVGMEG1QU

 

το οποίο με τα μεταφορικά βγαίνει πανάκριβο!

 

Να σου πω τι να κάνεις για να νιώσεις κάπως καλύτερα μέχρι να αρχίσετε την διαμόρφωση της γωνιάς του μπεμπουλινίου σας;

Λοιπόν, πάρε μια μεγάλη σακούλα, και ρίξε μέσα ό,τι ύποπτο, με περίεργα χημικά, καλλυντικό, απορρυπαντικό, σαμπουάν, αφρόλουτρο και ότι άλλο έχεις και δεν σου γέμιζε το μάτι μέχρι τώρα, και πέτα το έξω απο το σπίτι, όταν το είχα κάνει ένιωθα καλά για πολλές μέρες μετά :)

----------------------

Link to comment
Share on other sites

alexdan Καλωσήρθες!!!

 

Και εμείς κάνουμε BLW, η μάλλον καλύτερα συνδυαστικά.

Αν θηλάζουμε, τότε δεν πρέπει να ξεχνάμε πως η πρώτη και κύρια τροφή του μωρού είναι το μητρικό γάλα, οι στέρεες λειτουργούν συμπληρωματικά μέχρι το πρώτο έτος.

 

Το ρυζάλευρο παρόλο που μου το σύστησε ο παιδίατρος δεν το ξεκίνησα ποτέ. Φρέσκα φρούτα και λαχανικά εποχής, 99,9 % βιολογικά.

Τώρα τρώμε και κρεατάκι, βρήκα πολύ καλό κατσικάκι της προάλλες και το έκανα γιουβαρλάκια, τον κιμά τον άλεσα μόνη μου, έχω πολυμίξερ όπου έχει την δυνατότητα πολλών εξαρτημάτων, μια από αυτές είναι και η μηχανή του κιμά, σιχαίνομαι τις μηχανές κιμά στα κρεοπωλεία ,ειδικά για το μωρό δεν το συζητώ.

Τα γιουβαρλάκια τα έκανα στον ατμό, είχανε και το σχετικό ζουμάκι τους, και δε πρόσθεσα ρύζι ούτε κάτι άλλο, ωστόσο το συνδύασα με κίτρινη κολοκύθα , δεν ήταν αλοιφή, αλλά τα μασούσε και τα έφαγε μια χαρά.

Καμιά φορά της δίνω βρώμη βιολογική, κανονική όχι σκόνη, την βράζω με νεράκι, θα μπορούσα να προσθέσω μητρικό γάλα αλλά με τόσο θηλασμό πια δεν το κρίνω απαραίτητο.

Και κινόα έχω δώσει, αλλά όλα αυτά με φειδώ. Κυρίως φρούτα λαχανικά και κρέας.

 

 

Επίσης για όποιον ενδιαφέρεται, υπάρχει ομάδα στο facebook Baby Lead Weaning

http://www.facebook.com/BabyLedWeaningLetYourBabiesFeedThemselves?ref=stream

Για κάτι τέτοια αναθεωρώ την άποψή που έχω για το facebook.:rolleyes:

 

EDIT: Εδώ και το site http://www.letyourbabiesfeedthemselves.com/

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Άντε κορίτσια, άρχισα να ανυπομονώ, φτιάξτε το σαμπουάν και πείτε μου, εγώ έχω ακόμη τα giovanni που δεν λένε να τελειώσουν :lol: και έχω και ένα σωρό μαλλί, τι συσκευσίες και αυτές όμως! :o

----------------------

Link to comment
Share on other sites

labrinoula ούτε κι εγω του έδωσα ποτέ έτοιμη κρέμα, ξεκίνησα με φρουτάκια, είχα σαν μπούσουλα αυτό το πλάνο http://pediatros-thes.gr/for-parents/diatrofi/%CE%B5%CE%BD%CE%B4%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%83%CF%87%CE%AD%CE%B4%CE%B9%CE%BF-%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%AE%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B5%CF%8E%CE%BD/

 

αν ξεκινούσα τώρα σίγουρα θα επέλεγα blw (αν και δεν άργησα πολύ να του κόψω τα αλεσμένα)

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!εχει παραγγείλει κάποια απο μερκολα?θελω να πάρω ένα σετ κατσαρολες και κάτι αλλα ολα μαζι 409$ ,τα έξοδα μεταφορας δεν γνωριζω!μηπως αν θα περάσουν τελωνείο?

Μπορω να κανω την αγορα ή να το ξεχάσω?

Κάποιο άλλο site με οικολογικα σκευη κουζινας?σε λογικές τιμες φυσικα!

Ευχαριστω πολυ!

Σας κούρασα πάλι!

Αααα και κάτι ακομα!δεν χρησιμοποίησα το κουπόνι μου στην πρωτη μου παραγγελία μπορω τωρα ή το εχασα για παντα?

Link to comment
Share on other sites

Το decyl glucoside το εχει και το site που παρηγγειλα το coco glucoside. Μαζι με το coco και το lauryl λεει οτι ειναι καλοι καθαριστικοι και αφριζοντες παραγοντες. Το decyl λεει οτι ειναι πιο παχυρευστο.

 

Εαν είναι πιο παχύρευστο θα χρειαστεί λιγότερο xanthan gum.

Την επόμενη φορά πάρε το decyl να δεις τη διαφορά.

 

Πληροφοριακά: ίδια τιμή βλέπω το decyl και το coco.

 

Εγώ δεν μπόρεσα να τους ξαναβρώ

γιατί στις 15:00 έκλεισαν.

 

 

Δείτε τι γράφουν για τα glucoside:

 

GLUCOSIDE SURFACTANS

 

This family of surfactants are produced from renewable raw materials

(corn and coconut) and are readily biodegradable. They are exceptionally

mild and are not drying to skin or hair. They have the lowest irritation score of

common surfactants. Perfect for use in baby care products and those with

sensitive skin. In hair care products, they smooth the hair to improve

manageability. They have good foaming and cleansing power and are

compatible with all surfactants and cationic conditioning agents.

All are approved by the Soil Association and EcoCert.

 

Applications: body washes, shampoos, bubble baths, shower gels, baby care products.

A thick, clear, pourable product can be made by combining these surfactants with Lamesoft.

 

 

 

έχω και την Βερα που ενδιαφέρεται. Ωραία μαζευτήκαμε πολλές! Κανε εσύ τις ερευνες σου και εμείς ακολουθούμε! ;)

 

 

Λοιπόν, να συντονιστούμε.

 

Mαζευτήκαμε οι εξής:

(εαν κάνω κάπου λάθος διορθώστε με)

Eγώ, fairysmom, vera, amande, Labrinoula, ania, prune, skybeam.

 

Θα μας πάει περίπου 25 ευρώ στη κάθε μία

δηλαδή περίπου 3 λίτρα η κάθε μία.

 

Είμαστε εντάξει πιστεύω!!

Οχι λιγότερα ο καθένας.

Να βγάλουμε και κανένα 6-μηνο!!!

 

Έχετε χρόνο πάντως να κάνετε τις έρευνές σας.

 

Για να το παραγγείλω περιμένω

να μπει ο καινούργιος μήνας, με τον καινούργιο μου μισθό!! :mrgreen:

 

Οπότε μιλάμε για Δεκέμβρη.

 

Δεν θέλω να σας ζητήσω να μου δώσετε μπροστά τα λεφτά.

Θα τα δώσω εγώ μπροστά

που θα έχω και το προϊον στα χέρια μου

και μετά θα μου τα δώσετε εσείς επιτόπου

όταν θα συναντηθούμε για να το πάρετε.

 

 

 

ΥΓ: Kορίτσια, γράψτε μου το κινητό σας σε πμ.

Μόλις το παραγγείλω να σας πάρω να κανονίσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...