Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΗΤΕΡΕΣ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΕΣ ΣΤΟΝ ΟΑΕΕ (ΤΕΒΕ κλπ.)


Recommended Posts

Αυτό που δεν ήξερα είναι ότι στο νοσοκομείο πληρώνεις τον τοκετό. Πρέπει να το επιβεβαιώσω με το νοσοκομείο που θέλω να γεννήσω. Επίσης νόμιζα ότι οι εισφορές μειώνονται κατά το ήμιση και όχι μόνο της σύνταξης. Σωθήκαμε δηλαδή.

 

Όπως και να έχει, εμένα δεν με συμφέρει να μην δουλεύω μιας και τα παιδιά με ζητάνε και εγώ θέλω να είμαι εκεί. Ελπίζω μόνο να καταφέρω να παίρνω και το μωρό στην δουλειά μαζί μου. Όταν θα επιστρέψω θα είναι ήδη 5 μηνών. Γι αυτό τι γνώμη έχετε; Έχω την πεθερά μου να το κρατάει και της έχω εμπιστοσύνη (πιστεύω) αλλά θα προτιμούσα να το έχω μαζί μου στο γραφείο και όταν θα είμαι στην αίθουσα να το προσέχει ο άντρας μου αφού μαζί εργαζόμαστε. Τι λέτε; Είμαι παρανοική που έχω τέτοιες βλέψεις; Ο άντρας μου δεν συμφωνεί αλλά μου έχει αφήσει περιθώρια να τον πείσω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αν μπορείτε να το κάνετε εννοείται!!!

τουλάχιστον μερικές μέρες να το έχεις μαζί σου και μερικές η πεθερά.

αλλά όσο μεγάλώνει δεν θα κάθεται...ξέρεις τι ωραία που περνάω εγώ τώρα που είναι στο καρότσι και γκρινιάζει γιατί κουράστηκε??

αν έχει ίκα σε δημόσιο νοσοκομείο δεν πληρώνεις,με το τέβε ναι.

έτσι μου είχαν πει κι έτσι έγινε!!!

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

Α Αυτα τα ξεχασα ...και εγω με εμετους στην τουαλετα του γραφειου και οταν σηκωνα το τηλεφωνο και μου ερχοταν η αναγουλα ελεγα συγνωμη 2 λεπτα....πηγαινα εκανα εμετο και ξαναγυρνουσα να μιλησω...

πολυ ταλαιπωρια ιδιως οταν σε περιμενει και αλλο παιδι το σπιτι μετα την δουλεια....φρικη..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

α γεια σου !!!!!! οι κιμπαρηδες:evil:

 

Kι εγω οταν ειχα μαθει για τις μειωμενες εισφορες ειχα χαρει γιατι νομιζα οτι τα 600 που δινω θα γινουν 300,σημαντικη διαφορα,ελα ομως που ειναι κατω απο 100 ευρω,αν θυμαμαι καλα ειναι 70-75

4

Link to comment
Share on other sites

σοβαρα ρε κορίτσια????σίγουρα?????:shock::shock::shock:

εγω νομιζα οτι ειναι το μισο!!!!!

τι νομιζα...ημουν σιγουρη δηλ!!!

εντωμεταξυ τα χαρτια τα κανε ο αντρας μου οταν ημουν στο μιευτηριο ακομα!

αυριο μεθαυριο που θα παω να πληρωσω για πρωτη φορα ετσι θα δω!!!

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites

ΑΘΗΝΑ 06/10/08

ΑΡΙΘ.ΠΡΩΤ.: ΔΙΕΣ/Φ7/10/102401

 

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΠΑΣΧ.&ΚΟΙΝ.ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ

ΑΡΙΘ.ΠΡΩΤ.: ΔΙΕΣ/Φ7/10/102401

ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ

ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓ/ΤΙΩΝ O.A.E.E

 

ΓΕΝ. Δ/ΝΣΗ ΑΣΦ. ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

ΠΡΟΣ: ΑΠΟΔΕΚΤΕΣ ΠΙΝΑΚΑ Α'

Δ/ΝΣΗ: ΕΣΟΔΩΝ

ΤΜΗΜΑ: EΣΟΔΩΝ

KOIN: Η.ΔΙ.Κ.Α. Α.Ε.

ΤΑΧ.Δ/ΝΣΗ: ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ 22

ΠΛΗΡΟΦ: Κ. ΡΗΓΟΠΟΥΛΟΣ

ΤΗΛΕΦ: 210 3729541

FAX: 210 3633701

 

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ: 79

 

 

ΘΕΜΑ: Μείωση εισφορών κατά 50% στις γυναίκες ασφαλισμένες μετά το δωδεκάμηνο του τοκετού.

 

Σας γνωρίζουμε ότι με τις διατάξεις της παραγράφου 2 του αρ. 141 του Ν.3655/2008 (ΦΕΚ 58/3-4-200:cool: θεσπίζεται για πρώτη φορά για τις μητέρες ασφαλισμένες μείωση κατά 50% των εισφορών κλάδου κύριας σύνταξης που τις βαρύνουν κατά τους πρώτους 12 μήνες που έπονται εκείνου της γέννησης κάθε παιδιού.

 

Έναρξη Ισχύος - Δικαιούχοι

 

1. Mε δεδομένο ότι δεν προσδιορίζεται στην διάταξη ότι ο τοκετός πρέπει να έχει επέλθει μετά τις 3-4-08 (ημερομηνία δημοσίευσης του νόμου) και σύμφωνα με το αριθμ. Φ80000/ΟΙΚ 11095/914/6-5-08 έγγραφο του Υπουργείου Απασχόλησης και Κοινωνικής Προστασίας η ανωτέρω ρύθμιση καταλαμβάνει τόσο τις γυναίκες που θα αποκτήσουν παιδί μετά την ανωτέρω ημερομηνία όσο και τις περιπτώσεις εργαζομένων γυναικών που έχουν γεννήσει πριν τις 3-4-08.

 

 

λεει κ αλλα αλλα μη γεμιζω τις σελίδες....

απο δω το δα κ γω κ ημουν σιγουρη οτι ειναι 50%

αλλαξε κατι??????????????

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσια θιξατε ενα θεμα που με ποναει παρα πολυ!!!!

Επειδη εχω κι εγω καταστημα,παντα το μεγαλο αγχος μου ηταν τι θα κανω οταν ερθει η ωρα!!!!

Τωρα που ηρθε η ωρα(να πανε βεβαια ολα καλα μεχρι το τελος!) εχουν αρχισει ολοι και με ρωτανε....με το μαγαζι τι θα κανεις οταν γεννησεις???

Δεν θελω ακομη να κατσω να το σκεφτω σοβαρα γιατι θα τρελαθω!!!!

Θελω να πιστευω πως στο τελος θα βρεθει μια λυση!!!!

Εχω καποια πραγματα στο μυαλο μου πχ.τα πρωινα η μαμα μου...τα απογευματα μια ξαδελφη μου,οπου και οι δυο ξερουν πολυ καλα την δουλεια...αλλα...παντα υπαρχει ενα αλλα!!!!

Η μαμα μου εχει κι αυτη δικη της επιχειρηση........αρα δεν ειναι τιποτα σιγουρο για το πως θα τα συνδιασουμε!!!

Η ξαδελφη ειναι νιοπαντρη και δεν ξερω...μπορει μεχρι τοτε να μεινει κι αυτη εγκυος....

 

Βεβαια το εχω παρει απο τωρα αποφαση οτι θαδουλευω μεχρι μια δυο μερες πριν γεννησω.....δεν γινετε διαφορετικα!!!

 

Δεν ξερω πως θα το χειριστω.....θα τρελαθω!!!:-(

Για μετα τις 40 μερες λεω οτι θα το εχω μαζι μου στο μαγαζι!

Εχω βεβαια την πεθερα μου η οποια ειναι στο σπιτι της και περιμενει σαν τρελη....αλλα.......οσο κι αν την αγαπαω(πραγματικα),ειναι υπεροχος ανθρωπος εχει χιλια δυο καλα και παρολο που εχει κανει 4 παιδια....ειναι φοβιτσιαρα!!!!

Εχει μια εγγονουλα ηδη απο την κουνιαδα μου!!!Οταν λοιπον πεσει το παιδι ή κλαψει ή οτιδηποτε αλλο κανει σαν υστερικη και φυσικα τρομοκρατει και το παιδι!!!Με νευριαζει απιστευτα αυτο!!!:evil:Οποτε δεν μπορω να σκεφτω να της αφηνω για πολυ ωρα το παιδι...θα φοβαμαι πολυ περισσοτερο!!!

 

Αχ...σας ειπα τον πονο μου και σορυ για το μεγαλο ποστ!!!:oops:

Link to comment
Share on other sites

50% απο τις εισφορές σύνταξης... όχι από το συνολικό ποσό. Δεν το περίμενα...τεσπά ας είναι. Δεν μπορώ να κάνω κάτι. Το άλλο συγκλονιστικό..σε δημόσιο νοσοκομείο και πληρώνω τον τοκετό; Τέλειααααααααα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτή την κεραμίδα την έφαγα κι εγώ. Θα ρωτήσω στο ΤΕΒΕ όταν ξαναπάω από εκεί. Θέλω να ρωτήσω και λεπτομέριες για τα χαρτιά που χρειάζονται μετά. Όποια ξέρει καλοδεχούμενη να μας πει.

Link to comment
Share on other sites

πηγα σημερα κ πληρωσα το ΤΕΒΕ

το ποσο που πληρωσω κανονικα ηταν 390,94 για διμηνο

πληρωσα -120 ?!

 

αυτη ειναι η διαφορα λοιπον!!!

δε ξερω για αθηνα ααλ εδω πρεπει μονο στο ΤΕΒΕ να πηγαινω να πληρωνω τωρα με το μειωμενο!!!

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν είναι καθόλου άσχημα sabrina

Αυτό σημαίνει ότι θα γλιτώσεις γύρω στα 720 ευρώ.

Εγώ νόμιζα πως είναι παραπάνω αλλά μάλλον έκανα λάθος. Πάντως από το τίποτα κάτι είναι και αυτό.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Είμαι στον 7ο μήνα με ΠΗΤ 21/04. Υπολογίζω να εργάζομαι μέχρι το Πάσχα και μετά να σταματήσω. Τα μαθήματά μου θα τα κάνει ο άντρας μου και μια έκτακτη καθηγήτρια για τις ώρες που δεν θα μπορεί εκείνος. Ευτυχώς ήξερα από νωρίς ότι είμαι έγκυος και δεν πήρα τις τάξεις πτυχίων, έχω μόνο τις μικρές φέτος. Αχ τα ζουζούνια μου έχουν ξετρελαθεί με τον μπέμπη και όλο με ρωτάνε πως είμαι και πως είναι ο μπέμπης. Ανυπομονούν όσο κι εγώ και καταστρώνουν σχέδια για να έρθουν να με δουν το καλοκαίρι! "Κυρία να πείτε στις μαμάδες μας να μας αφήσουν να έρθουμε να δούμε το μωρό στο σπίτι" χαχα τι γλυκάααα!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
  • 3 months later...

γεια σας μηπως ξερει καποιος τι προθεσμια απο την γεννα υπαρχει για να κανει καποιος τα χαρτια του για το επιδομα του τεβε?εχω μπει σε ρυθμιση για κατι οφειλες..το δικαιουμε κανονικα?το βιβλιαριο δεν το εχω φτιαξει ακομα..παιζει ρολο?

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ημουν σε ρυθμιση και και δεν ειχα θεωρησει,πριν 20 μερες ρωτησα και μου ειπαν οτι δεν θα τα χασω θα τα παρω οταν πληρωσω και μπορεσω να θεωρησω

Μου χρωστουσαν μαλιστα απο τις μειωμενες εισφορες τη διαφορα

Βρηκα τα χρηματα πληρωσα και θεωρησα,πηρα λοιπον πισω περιπου 900 ευρω απο τις μειωμενες εισφορες

Τωρα που δεν εχω οφειλες θα παρω και το επιδομα αμεσως

Με το καλο σου ευχομαι

4

Link to comment
Share on other sites

Το επιδομα ειναι 800 ευρω και το μονο που πρεπει να κανεις ειναι αν εχεις πληρωσει τις εισφορες σου να πας και να παρεις την επιταγη

Αν εσυ εισαι η αμεσα ασφαλισμενη εχεις 50%μειωμενες εισφορες στον κλαδο συνταξης για 12 μηνες,ριξε μια ματια εδω http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=25397&highlight=%EF%E1%E5%E5+%EC%E5%E9%F9%EC%E5%ED%E5%F2+%E5%E9%F3%F6%EF%F1%E5%F2

4

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι εμμεσα ασφαλισμενη απο το συζυγο στον οαεε κ περισυ που γεννησα το τριτο παιδι,ο αντρας μου κατεθεσε τα χαρτια τη μερα που πηρα το εξιτηριο κ πληρωθηκε την ιδια μερα.δεν ειχαμε οφειλες,αλλα μας ειχαν πει οτι πρεπει το οικογ βιβλιαριο να ειναι θεωρημενο για τη χρονια που τρεχει.το ποσο ηταν 800 για ενα παιδι κ μου ειχαν πει οτι αν ειχα διδυμα,θα ηταν 1200.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
ξερετε αν καλυπτει το τεβε γυναικολογο,μαιευτηριο αργοτερα κτλ κτλ?

 

τι εννοεις αν καλυπτει γυναικολογο?πας στον συμβενλημενο και σου γραφει τις εξετασεις αιματος,εμενα μ ου τις εγραφε χωρις προβλημα παρολο που δεν με παρακοουθουσε.τις ειδικες εξετασεις α και β επιπεδου,δεν τις καλυπτει σε εξωτερικα εργαστηρια.για το ιδιωτικο μαιευτηριο δινει μονο 800 ευρω.τιποτα παραπανω.μετα τη γεννα εκπτωση στην εισφορα για 1 χρονο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα!

 

Είμαι και εγώ μια μέλλουσα μανούλα και προσπαθώ σιγά σιγά να ενημερωθώ.

 

Εγώ είμαι ελεύθερος επαγγελματίας (ΤΕΒΕ-ΟΑΕΕ) και ο άντρας μου είναι δημόσιος υπάλληλος.

 

Γνωρίζω ήδη ότι το επίδομα του ΤΕΒΕ είναι κάπου 800 ευρώ. Δίνεται είτε γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο είτε σε ιδιωτικό?

 

Επίσης ο άντρας μου δικαιούται να λάβει κάποιο επίδομα από το Δημόσιο ή όχι?

 

Και τέλος, το παιδί να το βάλω στο δικό μου βιβλιάριο ή στου άντρα μου? Που μας συμφέρει?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...