Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

υποταση και χαμηλος αιματοκριτης


Recommended Posts

Κορίτσια, μη φρικάρετε. Αυτό το φαινόμενο είναι από τα πλέον συνηθισμένα στις εγκυμοσύνες, ειδικά στις γυναίκες με το στίγμα της αναιμίας (όπως εγώ). Σε αυτές τις περιπτώσεις βοηθάει πολύ να ξεκινάμε το φυλικό οξύ αμέσως μόλις αρχίζουμε προσπάθειες για μωρό, ή αμέσως μόλις μαθαίνουμε για την εγκυμοσύνη, να τρώμε πολύ μοσχάρι (να φανταστείτε, εγώ στο 2ο είχα φτάσει να τρώω ένα φιλέτο κάθε μέρα) και να ξεκινάμε νωρίς τα συμπληρώματα σιδήρου, σε συνδυασμό με βιταμίνη C.

 

Στο πρώτο μου είχα ξεκινήσει με αιματοκρίτη 38 (πολύ υψηλο για τα δεδομένα μου), έπεφτε σταδιακά σε όλη την εγκυμοσύνη και τελικά γέννησα με 28. Εγώ ένιωθα πολύ καλά πάντως, είχα πολύ ενέργεια και δε ζαλίστηκα ούτε μία φορά. Η γέννα όμως ήταν δύσκολη κατέληξα σε καισαρική και μου πήρε πολύν καιρό να επανέλθω.

 

Στο δεύτερο, που ξεκίνησα με 36, είχα πρόβλημα από την αρχή. Έπεφτε ραγδαία, εγώ ήμουν συνέχεια κουρασμένη, μερικές φορές είχα και λιποθυμικές τάσεις (ήταν και καλοκαιρι) κι ο γιατρός με "απειλούσε" συνέχεια με μετάγγιση. Έκανα τα αδύνατα δνατά για να την αποφύγω και τα κατάφερα, στην 32 εβδομάδα περίπου σταμάτησε να πέφτει (είχε φτασει 28) και τελικά γέννησα με 33 κι ήμουν πολύ καλά, καμία σχέση με την προηγούμενη λοχεία μου.

 

Το σίδηρο και το φυλικό οξύ το συνέχισα και το επόμενο εξάμηνο, όσο θήλαζα δηλαδή, και τις 2 φορές.

 

Θέλει προσοχή και παρακολούθηση, πάντως, στο 2ο από κάποια φάση και μετά εανα εξετάσεις αίματος κάθε 15 μέρες. Αλλά όλα ξεπερνιούνται και ξεχνιούνται. Με το καλό όλες οι εγκυούλες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αχ αρχιζω να φοβαμαιι εγω εχω 32 δν ξερω τωρα ποσο θα ειναι την δευτερα θα παω για εξετασεις να δω ,κ επαθα δυο επισοδια οπως εγραψα κ στο θεμα μου....να προσεχουμε κοριτσιαααα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Kι εγώ κορίτσια χτες έκανα εξετάσεις αιματος και εχω αιματοκρίτη 29!! Ο γιατρός μου είπε λόγω στίγματος αλλά πολύ φοβάμαι !!! Ηταν περίπου 32 νομίζω στον πρώτο μηνα και επεσε στο 29! Παίρνω 1-3 χαπάκια gynotartiferon από την αρχή της εγκυμοσύνης. Ξέρετε αν ο υγρος σίδηρος ειναι πιο απορροφήσιμος? Μετα από πόση ώρα αφου παρουμε σιδηρο μπορουμε να φάμε γαλακτοκομικά?

Link to comment
Share on other sites

Έκανα τα αδύνατα δνατά για να την αποφύγω και τα κατάφερα, στην 32 εβδομάδα περίπου σταμάτησε να πέφτει (είχε φτασει 28) και τελικά γέννησα με 33 κι ήμουν πολύ καλά, καμία σχέση με την προηγούμενη λοχεία μου.

 

 

Αγγελίνα μου τι σίδηρο έπερνες? Τι ακριβώς έκανες και ανέβηκε τόσό???

Ισχύει οτι μετα από κάποιο μηνα το μωρό δεν τραβάει τόσο σίδηρο?

Link to comment
Share on other sites

Kι εγώ κορίτσια χτες έκανα εξετάσεις αιματος και εχω αιματοκρίτη 29!! Ο γιατρός μου είπε λόγω στίγματος αλλά πολύ φοβάμαι !!! Ηταν περίπου 32 νομίζω στον πρώτο μηνα και επεσε στο 29! Παίρνω 1-3 χαπάκια gynotartiferon από την αρχή της εγκυμοσύνης. Ξέρετε αν ο υγρος σίδηρος ειναι πιο απορροφήσιμος? Μετα από πόση ώρα αφου παρουμε σιδηρο μπορουμε να φάμε γαλακτοκομικά?

 

Εγώ έπαιρνα αυτά τα χάπια από το 3ο μήνα περίπου μέχρι πριν 15 μέρες (27 εβδ) αλλά ο αιματοκρίτης μου έπεφτε συνέχεια. Δεν το έβλεπα μόνο στα αποτελέσματα αλλά και στις αντοχές μου. Τελευταία ένιωθα πολύ κουρασμένη.

Ο γιατρος μου μου άλλαξε τον σίδηρο και παίρνω τωρα τις αμπούλες hemafer (2/ημέρα). Δεν ξέρω ακόμη αν ανέβηκε ο αιματοκρίτης αλλά οι αντοχές μου έχουν αυξηθεί πολύ και δεν κουράζομαι εύκολα.

 

Επίσης όταν παίρνω τον σίδηρο πρέπει να είμαι 2 ώρες νηστικιά και μετά από 30 λεπτά μπορώ να φάω κάτι. Αλλά επειδή ξέρω οτι τα γαλακτομικά δυσκολεύουν την απορρόφηση σιδήρου προσπαθώ να τα καταναλώνω όσο πιο αργά μπορώ από τη λήψη του σιδήρου, συνήθως μετά από 1~2 ώρες.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγγελίνα μου τι σίδηρο έπερνες? Τι ακριβώς έκανες και ανέβηκε τόσό???

Ισχύει οτι μετα από κάποιο μηνα το μωρό δεν τραβάει τόσο σίδηρο?

 

Έπαιρνα τα gyno-tardyferon, 2 την ημέρα και έτρωγα κάθε μέρα (μα ΚΑΘΕ μέρα), από ένα μοσχαρίσιο φιλέτο (τουλάχιστον), είτε μεσημέρι, είτε βράδυ. Mε τον σίδηρο έπινα και ένα ποτηρι φυσικό χυμό πορτοκάλι και καθυστερούσα τη λήψη ασβεστίου τουλάχιστον 2 ωrες, όπως λεει και η kiknaki.

 

Έντιτ νομίζω πως είναι και θέμα οργανισμού. Εγώ πχ στην πρώτη εγκυμοσύνη έπαιρνα τα hemafer και δεν με βοηθούσαν...παίζει ρόλο μάλλον ποιος σίδηρος θα σου ταιριάξει. Εμπειρικά το λέω, δεν είμαι γιατρός.

 

Πάντως, όντως, από κάποια εβδομαδα και μετά (32-33 αν θυμαμαι καλα), το μωρό σταματάει να "τραβάει" τοσο σίδηρο και συνέρχεται και η μαμά κάπως!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εμενα τελικα επεσε στο 30 και η γυναικολογος με εστειλε σε αιματολογο για ειδικη γνωμη.. Αυτος μου ειπε οτι ειναι πολυ φυσιολογικο να πεφτει τον 4ο-5ο μηνα και δεν ανησυχησε. Μου αλλαξε τα χαπακια σε μικροφερ (2 τη μερα) μαζι με φελισιν για καλυτερη απορροφηση! Θα ξανακανω γενικη αιματος σε 2 βδομαδες να δουμε.. φιλια σε ολες

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σε αιματολόγο? Επειδή σου έπεσε ο αιματικρίτης στο 30?

Ρωτάω γιατί και εγώ στο 30 έπεσα και ο γιατρός μου δεν είπε τίποτα να απευθυνθώ σε κάποιο αιμαολόγο απλώς μου άλλαξε τον σίδηρο όπως γράφω παραπάνω και είμαι καλύτερα.

Και αφού δεν ανησυχεί γιατί σε παραπέμπει για ειδική γνώμη?

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σε αιματολόγο? Επειδή σου έπεσε ο αιματικρίτης στο 30?

Ρωτάω γιατί και εγώ στο 30 έπεσα και ο γιατρός μου δεν είπε τίποτα να απευθυνθώ σε κάποιο αιμαολόγο απλώς μου άλλαξε τον σίδηρο όπως γράφω παραπάνω και είμαι καλύτερα.

Και αφού δεν ανησυχεί γιατί σε παραπέμπει για ειδική γνώμη?

 

οχι δεν ανησυχησε πολυ απλα επειδη ειναι αρκετα τυπικη, θεωρησε οτι ο αιματολογος θα μας πει τον καταλληλο σιδηρο για την περιπτωση μου. και οντως τα φεοφολ που επαιρνα δεν ηταν καταλληλα. Γενικα ειναι της αποψης οτι καθε γιατρος ειναι απολυτα σωστος στην ειδικοτητα του κι ετσι δεν δισταζει να παιρνει γνωμες..φιλια

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γενικα ειναι της αποψης οτι καθε γιατρος ειναι απολυτα σωστος στην ειδικοτητα του κι ετσι δεν δισταζει να παιρνει γνωμες..φιλια

 

Μου "αρέσουν" τέτοιοι γιατροί που δεν πιστεύουν οτι κατέχουν απόλυτα την ιατρική σε κάθε ειδικότητα.

Και δεν αναφέρομαι μόνο στην περίπτωση σου, αυτό είναι κάτι που συνήθως ρυθμίζεται και από τους γυναικολόγους, αλλά σε άλλα θέματα που είναι πιο σοβαρά και ο έκαστος γιατρός δεν παραπέμπει τον ασθενή στον πλέον ειδικό γιατρό αλλά αναλαμβάνει ο ίδιος την διάγνωση και θεραπεία του ασθενούς.

Τεσπα εγώ ρώτησα επειδή κι εγώ στα ίδια επίπεδα αιματοκρίτη είμαι με σένα και ο γιατρός μου δεν ανέφερε τίποτα για αιματολόγο. Αλλά όλα καλά λοιπόν.:-)

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

κυκνακι συμφωνω απολυτα!Γενικα η ξερολιαση δεν ειναι καλο πραγμα, ποσο μαλιστα οταν προκειται για ιατρικα θεματα! Μην ανησυχεις παντως με τον αιματοκριτη. Ο αιματολογος μου ειπε οτι μπορει να πεσει λιγο ακομα, στο 28, αλλα να μην τρομαξω..Στον 6ο μηνα σταθεροποιειται... οποτε το βλεπουμε! με το καλο το μωρακι σου!

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου και σένα με το καλό να έρθει και με κανέναν πόνο.:-)

Εγώ μπήκα στον 8ο και πριν 15 μέρες οι εξετάσεις έδειξαν αιματοκρίτη 30.

Μήπως θα έπρεπε να ανησυχήσω που δεν σταθεροποιήθηκε στον 6ο όπως σου είπε και ο αιματολόγος?

Θα ρωτήσω βέβαια και τον γιατρό μου άλλωστε έχω τόσες απορίες που μου δημιούργηθηκαν απο το φόρουμ που θα τον βομβαρδίσω..δεν πειράζει όμως αυτός φταίει που μου έχει δώσει το ελευθερο να τον ρωτάω οτι θέλω και όποτε το θέλω.:mrgreen:

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

twiggy

τι κανεις!!!ποιον γιατρο εχεις στο ελενα!!αν μπωρεις να μου στυλεις πμ κ να μου πεις λιγα λογια για αυτον.εγω βρηκα αλλα θα δω τη χρηματα θα ζητησει γτ ακουσα κατι παλαβα κ με χαλασε!!κ ποσα λεφτα παιρνει!!φιλια να προσεχει

ς

Link to comment
Share on other sites

κυκνακι ρωτα τον για τα παντα εννοειται!! δεν εχει σταθεροποιηθει ή ειναι χαμηλος? Παντως αν εσυ αισθανεσαι καλα, μην ανησυχεις το μωρο παιρνει αυτο που χρειαζεται.. με το καλο κι εσυ να παρεις το μωρακι σου αγκαλια και ολα να πανε καλα!!!

νεραιδουλα η γιατρος μου δεν ειναι στο Ελενα, εκει κανω μονο τις εξετασεις και τα υπερηχογραφηματα στον Κονδυλιο.Παλιοτερα ημουν στον Γαζη (του Ελενα) αλλα δεν ειχα ενθουσιαστει κιολας! Βαλε ενα νεο ποστακι και ρωτα για γιατρους στο Ελενα, ειμαι σιγουρη οτι θα σε βοηθησουν κοριτσια που πανε εκει.. καλη τυχη, φιλια

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κυκνακι ρωτα τον για τα παντα εννοειται!! δεν εχει σταθεροποιηθει ή ειναι χαμηλος? Παντως αν εσυ αισθανεσαι καλα, μην ανησυχεις το μωρο παιρνει αυτο που χρειαζεται.. με το καλο κι εσυ να παρεις το μωρακι σου αγκαλια και ολα να πανε καλα!!!

νεραιδουλα η γιατρος μου δεν ειναι στο Ελενα, εκει κανω μονο τις εξετασεις και τα υπερηχογραφηματα στον Κονδυλιο.Παλιοτερα ημουν στον Γαζη (του Ελενα) αλλα δεν ειχα ενθουσιαστει κιολας! Βαλε ενα νεο ποστακι και ρωτα για γιατρους στο Ελενα, ειμαι σιγουρη οτι θα σε βοηθησουν κοριτσια που πανε εκει.. καλη τυχη, φιλια

 

βρηκα γιατρο εκει γι αυτο σε ρωτησα μηπως ειχαμε την ιδια βρηκα την κ καργακου καλη μου φανηκε αλλα στην πρωτη επισκεψη ξεχασα να ρωτησω ποσα λεφτα θελει κ ειμαι σ αναμενα καρβουνα

!!γτ εγω σκευτομαι μεχρι 800-1000ε να δωσο αλλα καπου ειδα οτι θελει 1600 κ με επιασε τρεμουλος αν θελει τοσα τι να κανω,να της πω οτι δεν μπορω τοσα κ οντος δεν μπορω ειδηκα τωρα που αυξηθηκαν στο ελενα ,τι να κανω η απλα να μν πω τπτ κ οταν ερθει η ωρα να της δωσο αυτα που μπορω!!!!!εχω πανικοβληθει αν μου πει 1600ε τι θα κανω,κ εχω αλλαξει 2 γιατρους δεν με περνει για αλλη αλλαγη

Link to comment
Share on other sites

νεραιδουλα μην αγχωνεσαι δεν κανει καλο!! εγω πιστευω οτι καλο ειναι να το ξεκαθαρισεις απο τωρα, μην ντρεπεσαι να ρωτησεις. Συνηθως οι γιατροι του δημοσιου δεν παιρνουν πανω απο 1000-1500.. (κανονικα δεν πρεπει να παιρνουν τιποτα εξτρα αλλα τελοσπαντων) αν σου πει κανενα παλαβο νουμερο εξηγησε της την κατασταση, ειδικα τωρα με τα νεα δεδομενα. Ελπιζω να πανε ολα καλα

εγω εχθες ειχα μια παραλιγο αποκολληση, τρομαξα πολυ, αλλα ευτυχως ολα καλα. Ειμαι ξαπλα για το τριημερο και ελπιζω να περασει! φιλια σε ολες

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

:confused:Κορίτσια χτες πήγα σε αιματολόγο (λόγω αιματοκρίτη 29)...

Της είπα οτι παιρνω τα gynotartiferon και δεν τα ήξερε! Μα είναι δυνατόν?

Της ειπα οτι εχω στιγμα και αν πρεπει να αλλάξω τον σίδηρο σε υγρή μορφή και μου είπε πως σε υγρη μορφή δεν απορροφάται καλά. Επίσης ειπε οτι δεν μπορω να κάνω και τιποτα και οτι θα κατεβει και αλλο και οταν γεννησω αν εχω κατω απο 24 θα κάνω μετάγγιση!! Ετσι απλά! Αν θέλω να αλλάξω τον σιδηρο σε resoferon + filicine αλλά και πάλι δεν σημαινει κατι αυτο καλύτερο απαραίτητα!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα περίεργο μου φαίνεται που δεν τα ήξερε, αυτά έπαιρνα στο 2ο παιδί μου. Στο 1ο έπαιρνα σε υγρή μορφή και δε με βοηθούσε. Για διατροφή δεν σου είπε τίποτα? Γιατί εγω έχω καταλήξει πως, όσο και να μπουκωνόμαστε συμπληρώματα, η διατροφή είναι που κάνει τη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια.με το καλο ολα τα μωρακια.θα ηθελα και εγω να ρωτησω κατι.η κουνιαδα μου ειναι εγκυος σε διδυμακια στον 5 μηνα.δευτερα θα κανει την β επιπεδου.εχει ενα θεμα με τα συμπληρωματα σιδηρου και ασβεστιου.επειδη εχει εντονα φουσκωματα δεν μπορει να παρει σιδηρο καθολου με αποτελεσμα ο αιματοκριτης της να εχει πεσει στο 34 με καθοδικη πορεια.ο γιατρος της ειπε να μπει στο νοσοκομειο να της χορηγησουν σιδηρο.για το δικο της καλο και των μωρων βεβαια.μηπως ξερει καποια κοπελα πως μπορει να της χορηγηθει στο νοσοκομειο ο σιδηρος.ποσες μερες χρειαζεται και τι διαδικασια ακολουθουν.ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί εγω έχω καταλήξει πως, όσο και να μπουκωνόμαστε συμπληρώματα, η διατροφή είναι που κάνει τη διαφορά.

Γιατί εγώ έχω την αντίθετη εντύπωση? :confused: Μήπως τελικά έχει να κάνει με τον αργανισμό?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί εγώ έχω την αντίθετη εντύπωση? :confused: Μήπως τελικά έχει να κάνει με τον αργανισμό?

 

Μπορεί κι αυτό, φιλενάδα, δεν παίρνω κι όρκο. Εκτός αν κατάλαβες ότι λέω να σταματήσουμε να τα συμπληρώματα και να δώσουμε βάση στη διατροφή-κάθε άλλο! Τα συμπληρώματα, ειδικά για γυναίκες σαν εμάς, είναι απολύτως απαραίτητα! Απλά λέω ότι, αν δεν τρώμε και αυτά που πρέπει, όσα συμπληρώματα κι αν πάρουμε, δεν θα έχουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

παντως κοριτσια εμενα ο αιματολογος ηταν πολυ ψυχραιμος κι εχω αιματοκριτη 30!! ουτε για νοσοκομεια, ουτε για μεταγγισεις, ουτε για διατροφη μου ειπε κατι ιδιαιτερο. Ειπε οτι ειναι πολυ φυσιολογικο στο β΄τριμηνο να πεφτει, μετα σταθεροποιειται.. Απλα μου εδωσε τα μικροφερ που ειναι πιο δυνατα σε συνδυασμο με φελισιν για καλυτερη απορροφηση και προτεινε να πινω ενα ολοκληρο ποτηρι νερο καθε φορα για να διαλυεται ευκολα η καψουλα.. Ειναι ειδικος σε εγκυμοσυνες, ολο το σαλονι ηταν γεματο γκαστρωμενες!! Οποια θελει πληροφοριες ας μου στειλει πμ.. φιλια, καλη δυναμη και οχι αγχος!!

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Για όσες δεν μπορούν το χυμό πορτοκάλι, μπορούν να πιουν και χυμό φράουλα! Και η φράουλα έχει πολλή βιταμίνη c, όπως και το ακτινίδιο. Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο τα συσκευασμένα είναι καλά, αλλά τι να κάνουμε. Επίσης είναι και ο χυμός πορτοκάλι με χαμηλή οξύτητα..

8noIp2.pngjOU4p3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες μέρες πήγα νοσοκομείο έκτακτα και εκεί έκανα μια γενική αίματος. Ο αιματοκρίτης έπεσε πάλι κατά ο.4 μονάδες αυτήν την φορά. Ο γιατρός είπε να κάνω άλλη μια γενική και να ξαναπάω σε 15μέρες.

Το πρόβλημα μου τελικά είναι οτι ο οργανισμός μου δεν αντέχει τον σίδηρο. Μέχρι τώρα (30εβδ) έχω εμετούς και όποτε παίρνω σίδηρο το πρωί είτε σε χάπι είτε σε υγρή μορφή τις μισες φορές δεν μπορώ να τον αντέξω. Δεν ξέρω αλλά θα θα δω πως θα πάει και αυτή η εβδομάδα και αν συνεχίζει το ίδιο θέμα μάλλον θα απευθυνθώ κι εγώ σε αιματολόγο.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...