Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ινομυώματα στην εγκυμοσύνη - κατά την διάρκεια της κύησης


Recommended Posts

Κοριτσακια έχω και γω το ίδιο πρόβλημα και έχω αγχωθεί αρκετα. Διαβαζω βεβαια ιστορίες που πήγαν πολυ καλα με τεραστια ινομυωματα και χαιρομαι ιδιαιτερα.

 

Εμενα ειναι μεγιστης διαμετρου 10 εκ. και ειμαι στον 4ο μήνα κυησης. Ειναι στο προσθιο μερος χαμηλα εκει που γινεται η καισαρική (πρόβλημα). Είναι ισχυρη, λετε, η πιθανοτητα πρόωρου τοκετού;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 215
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

MarianS καλημέρα όπως έγραψα ξανά εγώ γέννησα με ινομύωμα 16 εκ. με καισαρική.Αυτό που θέλω να σου πω είναι να μην αγχώνεσαι, να μην το σκέφτεσαι και να είσαι ήρεμη κ όλα θα πάνε καλά!!!!!!! Η εγκυμοσύνη είναι το ομορφότερο πράγμα στον κόσμο και πρέπει να το απολαύσεις!!!! Να σκέφτεσαι ότι το μωρό σου είναι πιο δυνατό απο το ινομύωμα και τίποτα άλλο..Σου το λέω εγώ που το πέρασα..Φιλιά πολλά και να κρατήσεις γερό το μωρό σου στην αγκαλιά σου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλημέρα!!!! συμφωνώ απόλυτα με την dora28!!!!!!

Δεν πρέπει να σκεφτόμαστε αρνητικά, όλα καλα θα πάνε αυτό πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας!!! Οι γιατροί ξέρουν καλύτερα απο εμάς.

και εγώ δε λέω το έχω στο μυαλό μου αλλά βλέπω ότι πάμε καλά και σιγά σιγά μπαίνουμε στον 7ο!!!!Η επιστήμη έχει προχωρήσει τόσο πολύ που ξέρουν και τι θα κάνουν όταν έρθει η ώρα της καισαρικής και γενικότερα!!!εμένα ο γιατρός μου μου είχε πει στην αρχή ''τι αγχώνεσαι?? όλα καλά θα πάνε, εαν ήξερα πως δεν θα πήγαιναν καλά θα στο έλεγα απο την αρχή να πάμε στην κλινική να σταματήσουμε την κύηση'' εντάξει φοβάμαι, το σκέφτομαι δεν λέω...όπως σκέφτομαι και αγχώνομαι και για την καισαρική :? αλλά όταν με κλωτσάει ο μπεμπάκος μου παίρνω δύναμη!!!!!

 

MarianS τι σου λέει ο γιατρός σου? τι σου έχει πει να κάνεις και τι σου δίνει απο ασβέστιο, μαγνήσιο, σίδηρο??

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καλημερα κοριτσια θελω την γνωμη σας για κατι, μολις εμαθα οτι ειμαι εγκυος αλα ταυτοχρονα μου βρηκε η γιατρος 2 ινομυωματα....ενα 7 εκατοστα εξω απο την μητρα (υπορογονιο)..και ενα 3 εκατοστα κατω χαμηλα δεξια στο τοιχωμα της μητρας ( ενδοτοιχωματικο)..μου σηνεστησε ξεκουραση και στο κρεβατι για να αποφυγουμε τυχον επιπλοκες! μου ειπε οτι και τα δυο δεν προβαλονταιο μεσα στο ενδομητριο εγω ομως φοβαμαι και μαλιστα υπερβολικα! Υπαρχει καποια κοπελα εδω μεσα με παρομοιο προβλημα και αν ναι πηγαν ολλα καλα???? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όσο μπορείς μείνε ξαπλωμένη,όχι βάρη κ οχι σκίσιμο.ΠΕρασα τα χειρότερα και εύχομαι ολόψυχα καμία γυναίκα να μην ταλαιπωρείται τόσο στην καλύτερη στιγμή της ζωής της.βεβαια κάθε περίπτωση ειναι διαφορετική,ξέρω κοπέλες που δεν είχαν κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Συνήθως οι γιατροί προτείνουν αφαίρεση των ινομυομάτων αν είσαι σε φάση που προσπαθείς να συλλάβεις, γιατί χαρακτηρίζονται ως παράγοντας υπογονιμότητας. Αλλά αφού είναι εκτός μήτρας, γιατί αγχώνεσαι;

 

 

Ναι τα ινομυώματα είναι παράγοντας μείωσης της γονιμότητας άλλα όχι μηδενισμού της. Συχνά τα ζευγαρία που κάνουν εξωσωματική οι γιατροί τους το θέτουν ως προαπαιτούμενο.

 

Η αφαίρεση πάντως γίνεται στο 99% είτε υστεροσκοπικά είτε λαπαροσκοπικά, είναι απλή και δεν νοσηλεύεσαι, φευγεις από το νοσοκομείο την ίδια μέρα.

Δες τα βίντεο πως γίνεται και με τους 2 τρόπους εδώ και εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καμιά κοπέλα με ενδοτοιχωματικό μεγάλο να μου πει τη γνώμη της; Εγώ έχω ένα 5 εκ, το τελευταίο 6μηνο μεγάλωσε στα 5,5εκ, είναι ενδοτοιχωματικό, δεν προβάλλεται στο ενδομητριο αλλά είναι πολύ κοντά. Να ρισκάρω να μείνω έγκυος με αυτό ή να το βγάλω πριν για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο; Τι λέτε από την εμπειρία σας; Είμαι 34 να σημειώσω...

Link to comment
Share on other sites

Καμιά κοπέλα με μεγάλο ενδοτοιχωματικό να μου πει την εμπειρία της; έχω ινομύωμα 5εκ εδώ κι ένα χρόνο που το παρακολουθώ.Το τελευταίο 6μηνο πήγε 5,5. είναι ενδοτοιχωματικό και δεν προβάλλεται στο ενδομήτριο, είναι όμως κοντά. Ο γιατρός λέει ότι κατά 70-80% δε θα δημιουργήσει πρόβλημα. Αν δημιουργήσει ίσως παρουσιαστεί αίμα, συσπάσεις, αποβολή. Εσείς τι θα κάνατε; Θα ξεκινούσατε προσπάθειες κι αν δεν πήγαινε καλά μια πρώτη εγκυμοσύνη θα το βγάζατε ή θα το βγάζατε εξαρχής να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο. Να σημειώσω ότι είμαι 34...κι αν το βγάλω πρέπει να περιμένω ένα 6μηνο

Link to comment
Share on other sites

Aκριβως το ιδιο ειχα και εγω ομως μικροτερο κιολας 3,5-4εκ.

Ενδοτοιχωματικο, προσθιο κοντα στο ενδομητριο χωρις να προβαλλει μεσα.

 

Ολοι μου ελεγαν οτι κατα πασα πιθανοτητα δε θα δημιουργησει προβλημα .

Μονο ενας γιατρος (εξωσωματικος) βρεθηκε , που ηταν πιο ξεκαθαρος ειδικα για εμενα που ημουν και μεγαλη και δεν ειχαμε χρονο να πειραματιζομαστε , με αποβολες η με αλλες πιθανες επιπλοκες.

Η αποψη του ηταν να το βγαλω , λαπαροσκοπικα και επι την ευκαιρια να με εξετασει κιολας (σαλπιγγες , μητρα, ενδομητριωση..) γιατι δεν μπορουσα να μεινω εγκυος και δεν υπηρχε και αλλο προβλημα.

 

Στην περιπτωση εγκυμοσυνης μου ειχε μιλησει για τις εξης πιθανοτητες.

α. πιθανοτητα αναπτυξης του πλακουντα στη θεση του ινομυωματος με αποτελεμσα μη καλης αιματωσης του πλακουντα και αναπτυξης εμβρυου(πιστευω να τα θυμαμαι και να τα λεω καλα) ,

β. πιθανη αποβολη

γ.προωρο τοκετο,

δ. οπως και προβλημα στην καισαρικη γιατι ηταν στη θεση της καισαρικης.

 

Ολα αυτα ηταν πιθανοτητες και κανεις δεν μπορουσε να σου εγγυηθει οτι θα συμβουν η οτι θα αποκλειστουν

 

Ετυχε ομως και εμεινα εγκυος ακριβως πριν την προγραμματισμενη επεμβαση.

 

Μου δημιουργησε αρκετα προβληματα στην εγκυμοσυνη , αν και ο πλακουντας ευτυχως ηταν στην αντιδιαμετρικη θεση..

 

Τα προβληματα ηταν τα εξης.

 

1. Επειδη ηταν μπροστα στην κυστη ειχα πολυ συχνοουρια γιατι μου την πιεζε.

Αυτο ηταν σχεδον ασημαντο.

2. Σε ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης ενιωθα ενα βαρος χαμηλα και δεν περπατουσα πολυ.

Ενιωθα οτι θα αποβαλω. Ξαπλωνα πολυ συχνα και προσπαθουσα να περπαταω αργα.

3. Απο την 21 εβδομαδα ειχα πολλες συσπασεις.

Στο Β επιπεδου μου λεει ο γενετιστης '' πως ειναι δυνατον και προχωρησατε σε εγκυμοσυνη χωρις να το βγαλετε?''.

4. Το αποκορυφωμα ηταν η αμνιοπαρακεντηση, μονο ο Θεος βοηθησε και δεν απεβαλα.

Ειχα συσπασεις καθε 5 λεπτα μετα την αμνιοπαρακεντηση για 3 ημερες και το ινομυωμα προεξηχε σαν ενα πορτοκαλι καποιες φορες στις συσπασεις

 

5. Η μητρα ηταν πολυ ευαιρεθιστη και ηθελε μεγαλη προσοχη στους υπερηχους να μην πιεζεται γιατι οποτε γυρνουσα απο ενα αλλο δευτερο γιατρο που μου το πιεζε, ειχα συσπασεις.

 

Ημουν ξαπλα τον περισσοτερο καιρο.

 

7. Μου εσπασαν τα νερα στις 33 εβδομαδες και μου εφυγαν ολα με μιας.

Μηχανικη βλαβη της μητρας, απο τις συσπασεις.

Ο γιατρος μου ενεργησε πολυ σωστα και μου τον πηρε τον μικρο μου εγκαιρως αν και δεν το θελαμε αυτο γιατι προσπαθουσαμε να παρατεινουμε οσο περισσοτερο μπορουσαμε την εγκυμοσυνη με τα καλυτερα τοκολυτικα που κυκλοφορουσαν.

Ο μικρος μου διασωληνωθηκε στην εντατικη λογω αναπνευστικου και ανερχομενης λοιμωξης.

Ο Θεος μας βοηθησε για αλλη μια φορα και πηγαν ολα καλα.

Η λοιμωξη στα προωρα ειναι ακρως επικινδυνη για τη ζωη τους .

 

Επισης εαν το ινομυωμα τελικα τη στιγμη της γεννας ηταν στη θεση της καισαρικης - καθως μεγαλωνει η μητρα αυτο αλλαζει θεσεις, θα επρεπε η τομη να γινει σε αλλο σημειο η να βγει στη γεννα κατι που δεν συνισταται γιατι ενεχει πολλους κινδυνους .

Ειχα και το αχγος αυτο, οπως και πιθανης αιμορραγιας μετα την καισαρικη γιατι λογω ινομυωματος δεν μπορει να κανει τις συσπασεις καλα-εχει αδρανεια.

(Με ειχε φαει και το διαδικτυο και δυστυχως ημουν ενημερωμενη για ολες τις επιπλοκες-συνηθως οι γιατροι δεν τα λενε γιατι δεν θελουν να μας πανικοβαλουν )

 

 

Μπορει να ημουν η εξαιρεση , αλλα να που μου ετυχαν η υπηρχε η πιθανοτητα να μου τυχουν και αλλα οπως αποβολη, μολυνση του ινομυωματος, αιμορραγιες ,πριν τη γεννα,κατα τη διαρκεια της γεννας και μετα .....

Ευτυχως ομως στο τελος παρολα τα προβληματα η καταληξη ηταν καλη. .

Και στην εγκυμοσυνη δεν ειχε μεγαλωσει και πολυ. Ειχε φτασει τα 6 εκατοστα.

 

Ομως υπηρχαν εγκυμοσυνες που εξελιχθηκαν χωρις κανεναν προβλημα.

 

 

 

Το τελευταίο 6μηνο πήγε 5,5. είναι ενδοτοιχωματικό και δεν προβάλλεται στο ενδομήτριο, είναι όμως κοντά.

 

Οταν θα μεγαλωσει η μητρα σε εγκυμοσυνη να δεις τι ωραια προβαλλει μεσα στο ενδομητριο και απο ενδοτοιχωματικο το χαρακτηριζουν υποβλεννογόνιο.

Το οτι ειναι κοντα στο ενδομητριο σε πρωτη φαση μαλλον μοιαζει οτι δεν εμποδιζει την συλληψη.

Μετα την αφαιρεση του δικου μου τελικα εδειξε οτι η θεση του εμποδιζε και στη συλληψη.

 

Η αποψη μου ειναι να το βγαλεις λαπαροσκοπικα και μετα απο 3 μηνες μπορεις να προσπαθησεις να μεινες εγκυος. Και να σου εξετασει ο γιατρος, σαλπιγγες, μητρα , τυχον ενδομητριωση, ωστε να εισαι καθαρη και ετοιμη για εγκυμοσυνη. Να πας σε εξειδικευμενο γιατρο για υπογονιμοτητα αυτοι ειναι καλοι σε λαπαροσκοπησεις και σε εντοπισμο προβληματων. Κυριως ειναι οι εξωσωματικοι.

Εχουν μεγαλη εμπερια σε αυτα. Ευχομαι εννοειται να μην εχεις αλλο προβλημα, αλλα εφοσον θα μπεις σε μια τετοια διαδικασια καλο ειναι να εξεταστεις πληρως και λεπτομερως.

 

Αυτη ειναι η αποψη μου κρινοντας απο τη δικη μου εμπερια .

 

Παντως οτι και να αποφασισεις σου ευχομαι τα καλυτερα, μια ωραια χωρις κανενα προβλημα εγκυμοσυνη και ενα γερο παιδακι στην αγκαλια σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ειχα και γω, το ένα ενδοτοιχωματικό ειχε φτασει στην εγκυμοσυνη 8 εκ. Ολοι μου έλεγαν να μην το πειραξω πριν την εγκυμοσυνη για να μη χασω χρόνο λόγω ηλικίας. Ετσι έμεινα με αυτό έγκυος.

Υπήρχε φόβος από το γιατρο σε όλη τη διάρκεια της κυησης ότι μπορει να προκαλεσει προωρο τοκετό.

Γεννησα με καισαρική λογω αυτού και μου ειπε ότι υπαρχε περιπτωση να χρειαστω φιάλες αιμα αν αιμορραγήσει κατά τον τοκετό. Τελικά δεν χρειάστηκα.

Μετα την αμνιοπαρακεντηση (περιπου 10 μερες) έπαθα ανεπαρκεια τραχηλου, ίσως από κρυφες συσπασεις. Δεν ξερουμε αν έφταιξε το ινομύωμα. Με περιδεση καταφερα να γεννησω μετ την 38η εβδομαδα παρα τους φοβους του γιατρου για προωρότητα.

Συμπέρασμα: εγω δεν το έβγαλα λογω ηλικιας αλλα αν ήμουν στην ηλικια σου, θα το έβγαζα ασυζητητί. Μπορει να σου δημιουργήσει πρόβλημα, μπορει και όχι. Κανενας δεν ξερει. Συνήθως παντως δεν δημιουργεί αλλα για να εισαι σιγουρη καλυτερα να το βγαλεις

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ μάλλον να το βγάλω τείνω τελικά...γιατί είμαι και υπερβολικά αγχώδης και νομίζω ότι και μόνο απο το άγχος θα περάσω μια εγκυμοσύνη εφιάλτη...είτε μου δημιουργήσει θέματα το ινομύωμα είτε όχι....σκέφτομαι να πάω σε έναν γιατρό, το Λαινά...που τον ξέρω γιατί...με έφερε στον κόσμο. Μαζί του η μαμά μου κατόρθωσε να κανει δύο παιδιά μετά από 4 αποβολές!! Με φυσιολογική σύλληψη. Είναι γνωστός και για εξωσωματικές. Είμαι ευχαριστημένη και από το γιατρό μου, αλλά ο Λαινάς μου είπε και καλύτερη τιμή (λόγω μαμάς). Βεβαια μετά σκέφτομαι ότι δε θα μπορώ να γυρίσω στον δικό μου γιατρό αν κάνω αλλού την επέμβαση...αλλά δεν πειράζει...

 

Με τις συμφύσεις που δημιουργούνται με τις επεμβάσεις όμως βρε κορίτσια...τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορέσει να στο βγαλει λαπαροσκοπικα, τοτε δεν θα υπαρξουν συμφυσεις ή έστω ελάχιστες. Λαπαροτομικά δημιουργούνται. Πρέπει να κρίνει ο γιατρος αν υπαρξει τελικά όφελος αν γινει λαπαροτομικά. Ο Λαινάς δεν νομιζω ότι είναι υπέρ του να το βγαλεις. Σε μενα τουλάχιστον έτσι ειχε πει. Βέβαια αν δει την ηλικια σου ίσως και να είναι θετικός.

Link to comment
Share on other sites

Eπίσης να συμπληρώσω - γιατί χθες βράδυ απάντησα λίγο βιαστικά - ότι από ότι μου ειπε ο γιατρός το δικό μου ινομύωμα δεν είναι ασφαλές να αφαιρεθεί λαπαροσκοπικά γιατί είναι κοντά στο ενδομήτριο και θέλει να έχει καλό έλεγχο που ακριβώς σκαλίζει

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορέσει να στο βγαλει λαπαροσκοπικα, τοτε δεν θα υπαρξουν συμφυσεις ή έστω ελάχιστες. Λαπαροτομικά δημιουργούνται. Πρέπει να κρίνει ο γιατρος αν υπαρξει τελικά όφελος αν γινει λαπαροτομικά. Ο Λαινάς δεν νομιζω ότι είναι υπέρ του να το βγαλεις. Σε μενα τουλάχιστον έτσι ειχε πει. Βέβαια αν δει την ηλικια σου ίσως και να είναι θετικός.[/QUOT

 

Εγώ πριν ένα χρόνο που είχα πάει στο Λαινά μου είχε πει "Κάποια στιγμή θα το βγάλεις, όποτε αποφασίσεις. Αν μείνεις έγκυος με αυτό, απλά θα το παρακολουθούμε". Δεν κατάλαβα αν ήταν υπέρ του να βγει ή όχι. ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Rina

καλυτερα να το βγαλεις λαπαροσκοπικα γιατι

δεν προκαλει τοσες πολλες συμφησεις οπως το ανοικτο χειρουργειο,

η αναρρωση ειναι πολυ μικροτερη και γρηγορη, εγω σε 4 ημερες επεστρεψα στην δουλεια μου και ο πονος παλι μικροτερος,

αισθητικα καλυτερο αποτελεσμα.

Μου εχει μεινει μια ουλη.

Και σε 3 μηνες προσπαθεις να μεινεις εγκυος, ενω στο ανοικτο θελεις πανω απο 6 μηνες.

 

Ομως αν το κανεις λαπαροσκοπικα να πας σε γιατρο που εχει ειδικευθει σε αυτον τον τομεα και εχει κανει αρκετες επεμβασεις .

Ειναι πολλοι που κανουν αλλα δεν εχουν εμπειρια.

Διαφορετικα καντο στο γιατρο σου που τον εμπιστευεσαι με ανοικτο χειρουργειο.

 

Ο Λαινας σιγουρα σαν εξωσωματικος θα εχει πολυ μεγαλη εμπειρια.

 

Οι συμφησεις μπορει να προκαλεσουν δυσκολια στη συλληψη.

Ομως ξερω και κοπελες που εκαναν ανοικτο χειρουργειο και μια χαρα εμειναν εγκυος.

Link to comment
Share on other sites

λαπαροσκοπικα ομως οτι αφαιρειται είναι καλύτερο πλεόν γιατί και η ιατρική συνεχώς εξελίσσεται και οι νεες μεθοδοι ειναι ασφαλέστεροι από ένα ανοιχτό χειρουργείο που πιθανόν θα προκαλέσει συμφύσεις

απλώς λέω την γνώμη μου απλά ο γιατρός σου πρεπει να το κατέχει καλά

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια καλά τα λέτε...αλλά είναι στο χέρι μου το αν θα διαλέξω ανοιχτό χειρουργείο ή λαπαροσκόπηση; Αφού οι γιατροί λένε αφαιρείται με ανοιχτό; Κι ο Λαινάς μου είχε πει ότι θα ξεκινούσε λαπαροσκοπικά αλλά δεν απέκλειε τελικά να κάνει ανοιχτό, ανάλογα με το τι θα έβρισκε. Αν τελικά αποφασίσω να το βγάλω στο Λαινά θα πάω...δε με παρακολουθεί αυτός αλλά τον ξέρω από τη μαμά μου και τα όσα έχει πει γι' αυτόν...είναι πολύ ψείρας...τότε που ανέλαβε τη μαμά μου μένανε στην ιδια πολυκατοικία και της κρατούσε παρέα τα βράδια γιατί της έδινε ένα φάρμακο και ανέβαζε παλμούς...τότε βέβαια ήταν στο ξεκίνημά του...

 

Απόψε θα πάω και σε άλλον για άλλη μια γνώμη...γκάλοπ!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα κοριτσια!

Πολλα τα ερωτηματα μου....

Στις αρχες τις εγκυμοσυνης ειχα μηκος τραχηλου 2.10 και ενα ινομυωμα 0.9 χιλιοστα .... Τις προηγουμενες ημερες (9η εβδομαδα)ειδα λιγο αιμα και ο γιατρος μου εδωσε utrogestan ,

Σε υπερηχο που εκανα εχθες (11η εβδομαδα) το μηκος τραχηλου ηταν 2,27 και το ινομυωμα 3 εκατοστα....

 

Υπαρχει κοπελα με τοσο μικρο μηκος τραχηλου που να μην εκανε περιδεση?

Υπαρχει κοπελα με ινομυωμα που δημιουργηθηκε στην εγκυμοσυνη και πηγαν ολα καλα ? απ οτι εχω καταλαβει μεγαλωνει μηνα με τον μηνα.....

 

Και κατι τελευταιο.. Παιζει αυτο το λιγο αιμα και τα καφεκιτρινα που βλεπω κατα διαστηματα στο σκουπισμα να ειναι απο το ινομυωμα? ο γιατρος δεν μας ειπε κατι για αποκολληση... Αν ηταν αποκολληση λογικα θα μας το ανεφερε!

 

Ευχαριστω κ συγνωμη για το μεγαλο ποστ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!

Πολλα τα ερωτηματα μου....

Στις αρχες τις εγκυμοσυνης ειχα μηκος τραχηλου 2.10 και ενα ινομυωμα 0.9 χιλιοστα .... Τις προηγουμενες ημερες (9η εβδομαδα)ειδα λιγο αιμα και ο γιατρος μου εδωσε utrogestan ,

Σε υπερηχο που εκανα εχθες (11η εβδομαδα) το μηκος τραχηλου ηταν 2,27 και το ινομυωμα 3 εκατοστα....

 

Υπαρχει κοπελα με τοσο μικρο μηκος τραχηλου που να μην εκανε περιδεση?

Υπαρχει κοπελα με ινομυωμα που δημιουργηθηκε στην εγκυμοσυνη και πηγαν ολα καλα ? απ οτι εχω καταλαβει μεγαλωνει μηνα με τον μηνα.....

 

Και κατι τελευταιο.. Παιζει αυτο το λιγο αιμα και τα καφεκιτρινα που βλεπω κατα διαστηματα στο σκουπισμα να ειναι απο το ινομυωμα? ο γιατρος δεν μας ειπε κατι για αποκολληση... Αν ηταν αποκολληση λογικα θα μας το ανεφερε!

 

Ευχαριστω κ συγνωμη για το μεγαλο ποστ

 

Δεν ξέρω για τα υπόλοιπα που ρώτησες...αλλά για το ινομύωμα που έχεις να μην ανησυχείς. Θα μεγαλώσει ίσως πολύ κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, αλλά ήταν πολύ μικρό όταν ξεκίνησες οπότε μην ανησυχείς.Νομίζω ότι αφου ο γιατρός δε σου είπε να κάνεις κάτι ιδιαίτερο δε χρειάζεται να ανησυχείς

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Μπραβο σας κοριτσια! Συγκινουμαι πολυ οταν διαβαζω αισιοδοξες ιστοριες! Εχω δυο αγορακια 9μιση και 6 ετων. Την πρωτομαγια μετα απο 10 μερες καθυστερηση εκανα τεστ και βγηκε θετικο. Τις επομενες μερες εκανα χοριακη κι αφου η τιμη ηταν υψηλη εκλεισα ραντεβου στη γυναικολογο μου. Τανεα ηταν τρομακτικα. Ειμαι στην 5η εβδομαδα κυησης κι εχω ενα τεραστιο εμπροσθιο ινομυωμα 8εκ!!! Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να μη φαινεται ουτε σακος, ουτε εμβρυο! Εχω τρομοκρατηθει! Θα παω ξανα τη Δευτερα που θα εχω μπει στην 6η εβδομαδα μπας και ακουσουμε την καρδια. Καμια με παρομοια εμπειρια? Λιγη ζητω παρηγορια....

:D My husband

My boys

My whole life :D

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο σας κοριτσια! Συγκινουμαι πολυ οταν διαβαζω αισιοδοξες ιστοριες! Εχω δυο αγορακια 9μιση και 6 ετων. Την πρωτομαγια μετα απο 10 μερες καθυστερηση εκανα τεστ και βγηκε θετικο. Τις επομενες μερες εκανα χοριακη κι αφου η τιμη ηταν υψηλη εκλεισα ραντεβου στη γυναικολογο μου. Τανεα ηταν τρομακτικα. Ειμαι στην 5η εβδομαδα κυησης κι εχω ενα τεραστιο εμπροσθιο ινομυωμα 8εκ!!! Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να μη φαινεται ουτε σακος, ουτε εμβρυο! Εχω τρομοκρατηθει! Θα παω ξανα τη Δευτερα που θα εχω μπει στην 6η εβδομαδα μπας και ακουσουμε την καρδια. Καμια με παρομοια εμπειρια? Λιγη ζητω παρηγορια....

:D My husband

My boys

My whole life :D

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο σας κοριτσια! Συγκινουμαι πολυ οταν διαβαζω αισιοδοξες ιστοριες! Εχω δυο αγορακια 9μιση και 6 ετων. Την πρωτομαγια μετα απο 10 μερες καθυστερηση εκανα τεστ και βγηκε θετικο. Τις επομενες μερες εκανα χοριακη κι αφου η τιμη ηταν υψηλη εκλεισα ραντεβου στη γυναικολογο μου. Τανεα ηταν τρομακτικα. Ειμαι στην 5η εβδομαδα κυησης κι εχω ενα τεραστιο εμπροσθιο ινομυωμα 8εκ!!! Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να μη φαινεται ουτε σακος, ουτε εμβρυο! Εχω τρομοκρατηθει! Θα παω ξανα τη Δευτερα που θα εχω μπει στην 6η εβδομαδα μπας και ακουσουμε την καρδια. Καμια με παρομοια εμπειρια? Λιγη ζητω παρηγορια....

 

Καλησπερα! Εγω ειχα 2!!! Ενα ακριβως μπροστα στη μητρα κι ενα ακομα πιο μικρο(δε θυμαμαι που). Κι εγω ειχα πανικοβληθει αλλα κακο δεν προκειται να σου κανει. Οταν γεννησα(εκανα καισαρικη) επι την ευκαιρια μου εβγαλε αυτο το μεγαλο ο γιατρος. Ηταν σε μεγεθος σαν ενα μπαλακι του τενις!! Το αλλο αποροφηθηκε μονο του. Μην τρομαζεις ολα καλα θα πανε. Σου ευχομαι μια ομορφη εγκυμοσυνη και με το καλο το μωρακι σου!

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ elina 78. Να σου πω την αληθεια για το ινομυωμα δε σκαω και τοσο πολυ. Πανω απ ολα η υγεια του μωρου. Κι επειδη ειναι τεραστιο το ινομυωμα η γιατρος μου φοβαται μηπως μεγαλωνοντας πιεσει το μωρο κι εχουμε καποια αποκολληση η και αποβολη στο 1ο τριμηνο. Ειμαι αισιοδοξη ομως. Οι περισσοτερες γυναικες δε φαινεται να ειχαν σοβαρα προβληματα σε τετοιες περιπτωσεις η τουλαχιστον τα αντιμετωπισαν και πηγαν ολα καλα. Το ιδιο ελπιζω να γινει και με μενα. Θα σας ενημερωσω τη Δευτερα για τη δευτερη επισκεψη μου στη γυναικολογο! :D

:D My husband

My boys

My whole life :D

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ elina 78. Να σου πω την αληθεια για το ινομυωμα δε σκαω και τοσο πολυ. Πανω απ ολα η υγεια του μωρου. Κι επειδη ειναι τεραστιο το ινομυωμα η γιατρος μου φοβαται μηπως μεγαλωνοντας πιεσει το μωρο κι εχουμε καποια αποκολληση η και αποβολη στο 1ο τριμηνο. Ειμαι αισιοδοξη ομως. Οι περισσοτερες γυναικες δε φαινεται να ειχαν σοβαρα προβληματα σε τετοιες περιπτωσεις η τουλαχιστον τα αντιμετωπισαν και πηγαν ολα καλα. Το ιδιο ελπιζω να γινει και με μενα. Θα σας ενημερωσω τη Δευτερα για τη δευτερη επισκεψη μου στη γυναικολογο! :D

 

Παντως αν σε παρηγορει εμενα δεν μεγαλωσε ιδιαιτερα. Ναι, τη Δευτερα θα περιμενω νεα σου! Ολα καλα θα πανε!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...