Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μυστικο για να μην αποκτησεις ραγαδες!


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγω ραγαδες δεν εκανα.Ουτε στην κοιλια ουτε στο στηθος...τουλαχιστον οχι για την ωρα αν και δεν εχω χρονο να ψαχτω και καλα!!

Στα ποδια ειχα απο παλια καποιες..εξακολουθω να τις εχω αλλα αλλες δεν εβγαλα στην εγκυμοσυνη.Οποτε ναι ειναι καθαρα θεμα γονιδιων ή τυχης...τι να πω.

Και μαλιστα δεν ασχοληθηκα και πολυ με κρεμες και τετοια πραγματα.Επαιρνα μια κρεμα ειδικη την οποια εβαζα μια φορα τη μερα μετα το μπανιο και αν...πολλες φορες βιαζομουνα ή μου ειχε τελειωσει και δεν εβαζα.

 

Διαβαζα κι εγω αυτα τα θεματα...περι βαζελινης...ελαιολαδου κλπ αλλα προσωπικα δεν αντεχα να πασαλειβομαι με λαδια και βαζελινες.Απορω εσεις πως αντεχετε.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ραγαδες δεν εκανα.Ουτε στην κοιλια ουτε στο στηθος...τουλαχιστον οχι για την ωρα αν και δεν εχω χρονο να ψαχτω και καλα!!

Στα ποδια ειχα απο παλια καποιες..εξακολουθω να τις εχω αλλα αλλες δεν εβγαλα στην εγκυμοσυνη.Οποτε ναι ειναι καθαρα θεμα γονιδιων ή τυχης...τι να πω.

Και μαλιστα δεν ασχοληθηκα και πολυ με κρεμες και τετοια πραγματα.Επαιρνα μια κρεμα ειδικη την οποια εβαζα μια φορα τη μερα μετα το μπανιο και αν...πολλες φορες βιαζομουνα ή μου ειχε τελειωσει και δεν εβαζα.

 

Διαβαζα κι εγω αυτα τα θεματα...περι βαζελινης...ελαιολαδου κλπ αλλα προσωπικα δεν αντεχα να πασαλειβομαι με λαδια και βαζελινες.Απορω εσεις πως αντεχετε.

 

Eγω στην πρωτη μου εγκυμοσυνη δεν εβγαλα και τωρα που ειμαι παλι μεχρι στιγμης δεν εχω βγαλει. Καποιες που εχω στους γοβους ειναι απο την εφηβεια. Το παραδοξο ειναι οτι η κοιλια της μητερας μου απο την πρωτη κιολας εγκυμοσυνη ειναι μεσα στα χαρακωματα απο τις πολλες ραγαδες. Τελικα ειναι θεμα γονιδιων?

Link to comment
Share on other sites

Eγω στην πρωτη μου εγκυμοσυνη δεν εβγαλα και τωρα που ειμαι παλι μεχρι στιγμης δεν εχω βγαλει. Καποιες που εχω στους γοβους ειναι απο την εφηβεια. Το παραδοξο ειναι οτι η κοιλια της μητερας μου απο την πρωτη κιολας εγκυμοσυνη ειναι μεσα στα χαρακωματα απο τις πολλες ραγαδες. Τελικα ειναι θεμα γονιδιων?

 

 

Επειδη κι εγω εχω καποιες απο την εφηβεια και επειδη γενικα δεν τα παω και πολυ καλα με την ενυδατωση...ουτε πολυ νερο πινω ουτε με τις κρεμες σωματος τα παω πολυ καλα.....ημουνα σιγουρη οτι στην εγκυμοσυνη θα βγαλω.Γι'αυτο εξαλλου δεν πολυασχολιομουν οπως ειπα γιατι πιστευα πως οτι και να εκανα δε θα τις γλυτωνα.Αλλα τελικα δεν εβγαλα καθολου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το μυστικό για να μην αποκτήσεις ραγάδες είναι ένα και μόνο ένα: ΤΡΙΣΚΑΤΑΡΑΤΑ ΓΟΝΙΔΙΑ! ;);)

συμφωνω μαζι σου δυστιχως δεν υπαρχει μυστικο παρα μονο αυτα τα σπανια γονιδια!!!!!!!!εστω και μια θα κανει την εμφανιση της...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 5 εβδομάδες μετά...

εγω μεχρι χθες εβαζα βαζελινη αλλα απο σημερα αποφασισα να παρω αμυγδαλελαιο γιατι δεν εμεινα πολυ ευχαριστημενη με τη βαζελινη.

αυτο που θελω να ρωτησω ειναι πως γινεται η εφαρμογη του αμυγδαλελαιου.. σε στεγνο ή σε βρεγμενο δερμΑ??? οποια ξερει ας απαντησει γτ ξερω πως τα ελαια απλωνονται σε υγρο δερμα ωστε να ενυδατωνουν γτ σε περιπτωση που απλωθουν σε στεγνο δερμα τοτε αφυδατωνουν και ξηραινουν την περιοχη...

ισχυει το ιδιο και για το αμυγδαλελαιο??

ας μας απαντησουν οι κοπελες που το εχουν δοκιμασει...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!

Το αμυγδαλελαιο οντως κανει θαυματα.Μεχρι ενος σημειου βεβαια γιατι οπως διαβασα και παραπανω καποιες κοπελες ειπαν οτι παιζουν ρολο τα γονιδια και πιστευω οτι εχουν δικιο.Απο την αλλη μπορουμε να μειωσουμε ομως τις ραγαδες και να μην τις αφησουμε στην τυχη τους.

Το αμυγδαλελαιο καλυτερα ειναι να εφορμοζεται σε νωπο δερμα οπως ειπες alexandra028 οχι ομως επειδη σε στεγνο προκαλει αφυδατωση αλλα επειδη στο νωπο ενυδατωνει καλυτερα.

Εγω το χρησιμοποιω χρονια σε μασκες προσωπου που φτιαχνω και μασκες μαλλιων.Αμα δειτε τι κανει στα μαλλια θα παθετε πλακα!

 

Τωρα για τη βαζελινη κι εγω δεν ειμαι σιγουρη οτι κανει θαυματα αν σκεφτεις κι ολας οτι ειναι παραγωγο πετρελαιου....εγω παντος δεν την προτειμω.

Το αμυγδαλελαιο καλυτερα να το παρετε χυμα απο φαρμακειο ειναι πολυ πιο φθηνο.

Biggp3.png

 

 

l2Czp3.png

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω μαρακι μου... με καλυψες... βεβαια ανηκω στα ατομα πυ κανουν ραγαδες απλα θα προσπαθησω με αυτο τον τροπο να τις περιορισω οσο γινεται...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κοριτσια!

Το αμυγδαλελαιο οντως κανει θαυματα.Μεχρι ενος σημειου βεβαια γιατι οπως διαβασα και παραπανω καποιες κοπελες ειπαν οτι παιζουν ρολο τα γονιδια και πιστευω οτι εχουν δικιο.Απο την αλλη μπορουμε να μειωσουμε ομως τις ραγαδες και να μην τις αφησουμε στην τυχη τους.

Το αμυγδαλελαιο καλυτερα ειναι να εφορμοζεται σε νωπο δερμα οπως ειπες alexandra028 οχι ομως επειδη σε στεγνο προκαλει αφυδατωση αλλα επειδη στο νωπο ενυδατωνει καλυτερα.

Εγω το χρησιμοποιω χρονια σε μασκες προσωπου που φτιαχνω και μασκες μαλλιων.Αμα δειτε τι κανει στα μαλλια θα παθετε πλακα!

 

Τωρα για τη βαζελινη κι εγω δεν ειμαι σιγουρη οτι κανει θαυματα αν σκεφτεις κι ολας οτι ειναι παραγωγο πετρελαιου....εγω παντος δεν την προτειμω.

Το αμυγδαλελαιο καλυτερα να το παρετε χυμα απο φαρμακειο ειναι πολυ πιο φθηνο.

 

Δεν μας γράφεις και την μάσκα μαλλιών;:-D:grin::-D

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Βασικά σημερα ξύπνησα εντρομη με μια κοκκινιλα και κοντεύω να τρελλαθώ!Έχω προδιάθεση για ραγάδες αλλά δεν είχα βγάλει καμία, είμαι και 35 εβδομάδα σε δίδυμα και η κοιλιά μου όντως κοντεύει να ανοίξει.Μια φορά πάντως παλιά που είχα πάει σε διαιτολόγο μου είχε πει βαζελίνη μαζί με 1 αμπούλα βιταμίνης Αή Ε? Αυτό ειναι που δεν θυμάμαι. Τώρα χρησιμοποιω την Prevenstria της Freezyderm....

JiOAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βασικά σημερα ξύπνησα εντρομη με μια κοκκινιλα και κοντεύω να τρελλαθώ!Έχω προδιάθεση για ραγάδες αλλά δεν είχα βγάλει καμία, είμαι και 35 εβδομάδα σε δίδυμα και η κοιλιά μου όντως κοντεύει να ανοίξει.Μια φορά πάντως παλιά που είχα πάει σε διαιτολόγο μου είχε πει βαζελίνη μαζί με 1 αμπούλα βιταμίνης Αή Ε? Αυτό ειναι που δεν θυμάμαι. Τώρα χρησιμοποιω την Prevenstria της Freezyderm....

 

Δε θελω να σε τρομαξω αλλα τη χρησιμοποιουσα κι εγω στην πρωτη μου εγκυμοσυνη και μου φαινοταν πολυ καλη.Αλλα δυστηχως τις τελευταιες δυο εβδομαδες πριν γεννησω εκανα 3 ραγαδες στην κοιλια χαμηλα.

Δυστηχως ειχα κι εγω τεραστια κοιλια(ολοι με ρωτουσαν αν εχω διδυμα) και δεν μπορεσα να τις αποφυγω.

 

Για την βιταμινη μαλλον σου ειχε πει Ε.

Biggp3.png

 

 

l2Czp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας κορίτσια!

Εγώ δοκίμασα και την βαζελίνη (αποτυχία σκέτη) και μια ειδική κρέμα από το φαρμακείο. Τίποτα απολύτως! Και να φανταστείτε ότι όσες φορές πάχυνα ή αδυνάτισα δεν έκανα ούτε μία ραγάδα. Στην εγκυμοσύνη όμως γέμισα δυστυχώς. Τελικά είναι στο δέρμα....

Ξέρετε τώρα αν μπορώ να βάλω τίποτα για να τις μειώσω ή να τις εξαφανίσω :) ? Θηλάζω κι έτσι δεν μπορώ να βάλω ότι κι ότι...

 

LFdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Επειδη κι εγω εχω καποιες απο την εφηβεια και επειδη γενικα δεν τα παω και πολυ καλα με την ενυδατωση...ουτε πολυ νερο πινω ουτε με τις κρεμες σωματος τα παω πολυ καλα.....ημουνα σιγουρη οτι στην εγκυμοσυνη θα βγαλω.Γι'αυτο εξαλλου δεν πολυασχολιομουν οπως ειπα γιατι πιστευα πως οτι και να εκανα δε θα τις γλυτωνα.Αλλα τελικα δεν εβγαλα καθολου.

 

Ακριβώς το ίδιο κι εγώ!:P Τί περίεργα που αντιδρά το σώμα κάποιες φορές... Έμεινα τελικά με αυτές της εφηβείας. Τίποτα για ενυδάτωση σχεδόν, μόνο λίγη γυμναστική - στρέτσινγκ κάθε πρωί έκανα, και αυτό όχι για τις ραγάδες.

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει!! Ευχαριστώ:-D

 

Καλημερουδια!!!

Λοιπον εχουμε και λεμε...παρε χαρτι και μολυβι:

βαζεις στο μουλτι

ενα κροκο αυγου

1 μπανανα

2 κουταλιες της σουπας αμυγδαλελαιο

τα χτυπας και βαζεις το μειγμα στα μαλλια.Εγω το εβαζα σε νωπα μαλλια επειδη το μειγμα ηταν πολυ πυκνο(να το πω) και δεν γλυστραγε ευκολα.

Το αφηνεις 20-30 λεπτα επανω στα μαλλια διπλωμενα κατα προτιμηση σε διαφανες μεμβρανη και αν εχεις ορεξη τα θερμαινεις κατα διαστηματα με το πιστολακι.Η θερμοτητα βοηθαει πολυ να εισχωρησει στη τριχα.

Μετα ξεβγαζεις το μειγμα και λουζεσαι κανονικα.

 

Εναλλακτικα αν δεν μπορεις τον κροκο αυγου(μερικοι ανθρωποι δεν τον μπορουν επανω τους) μπορεις να ζεστανεις(εδω θελει προσοχη ομως μην καψει) σε ενα μπρικι αμυγδαλελαιο και να το ριξεις επανω στα μαλλια σου.Οχι απο τη ριζα αλλα απο πιο κατω.Και οχι σε ορθια θεση αλλα καλυτερα να εισαι σκυφτη μπροστα στη μπανιερα.

Με πολυ προσοχη ομως μην καεις.

Μετα τα τυλιγεις με μεμβρανη διαφανες και πετσετα απο πανω για μη φυγει γρηγορα η θερμοτητα και τα αφηνεις οση ωρα θελεις.Απο μιση ωρα και πανω.

Μετα οταν πας να τα ξεβγαλεις ομως μην ριξεις νερο απευθειας βαλε πρωτα στα μαλλια σαμπουαν και κανε μασαζ και μετα ξεβγαλε με νερο.Γιατι αν ριξεις κατευθειαν νερο επανω στο λαδι το πιο πιθανο ειναι να λαδωσουν και να μην ξεβγαζονται ευκολα.

 

Αυτα!! Ειναι σουπερ αυτες οι συνταγες.Εγω τα εκανα καθε εβδομαδα και ολοι ελεγαν για τα μαλλια μου.Πραγματικα θα ενθουσιαστεις!

Μολις γεννησω θα αρχισω παλι εντατικα;)

 

Συγνωμη για το μεγαλο ποστ και για το off.

Biggp3.png

 

 

l2Czp3.png

Link to comment
Share on other sites

Maria-il είσαι σούπερ. Ευχαριστώ. Όσο για το λάδι ... το μαλλί μου δεν λαδώνει ΠΟΤΕ, είναι ιδιαίτερα ξηρό όσο και να το προσέχω, φαντάσου βάζω μάσκα μαλλιών με 5 κ.σ. ελαιόλαδο και μετά το ξεβγάζω ΜΟΝΟ με νερό, και πάλι... δεν ενυδατώνεται:D

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Το μυστικό για να μην αποκτήσεις ραγάδες είναι ένα και μόνο ένα: ΤΡΙΣΚΑΤΑΡΑΤΑ ΓΟΝΙΔΙΑ! ;);)

 

Aκριβως ετσι! Δεν εβαλα ποτε κρεμα για ραγαδες, και δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα!;)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Καλημερουδια!!!

Λοιπον εχουμε και λεμε...παρε χαρτι και μολυβι:

βαζεις στο μουλτι

ενα κροκο αυγου

1 μπανανα

2 κουταλιες της σουπας αμυγδαλελαιο

τα χτυπας και βαζεις το μειγμα στα μαλλια.Εγω το εβαζα σε νωπα μαλλια επειδη το μειγμα ηταν πολυ πυκνο(να το πω) και δεν γλυστραγε ευκολα.

Το αφηνεις 20-30 λεπτα επανω στα μαλλια διπλωμενα κατα προτιμηση σε διαφανες μεμβρανη και αν εχεις ορεξη τα θερμαινεις κατα διαστηματα με το πιστολακι.Η θερμοτητα βοηθαει πολυ να εισχωρησει στη τριχα.

Μετα ξεβγαζεις το μειγμα και λουζεσαι κανονικα.

 

Εναλλακτικα αν δεν μπορεις τον κροκο αυγου(μερικοι ανθρωποι δεν τον μπορουν επανω τους) μπορεις να ζεστανεις(εδω θελει προσοχη ομως μην καψει) σε ενα μπρικι αμυγδαλελαιο και να το ριξεις επανω στα μαλλια σου.Οχι απο τη ριζα αλλα απο πιο κατω.Και οχι σε ορθια θεση αλλα καλυτερα να εισαι σκυφτη μπροστα στη μπανιερα.

Με πολυ προσοχη ομως μην καεις.

Μετα τα τυλιγεις με μεμβρανη διαφανες και πετσετα απο πανω για μη φυγει γρηγορα η θερμοτητα και τα αφηνεις οση ωρα θελεις.Απο μιση ωρα και πανω.

Μετα οταν πας να τα ξεβγαλεις ομως μην ριξεις νερο απευθειας βαλε πρωτα στα μαλλια σαμπουαν και κανε μασαζ και μετα ξεβγαλε με νερο.Γιατι αν ριξεις κατευθειαν νερο επανω στο λαδι το πιο πιθανο ειναι να λαδωσουν και να μην ξεβγαζονται ευκολα.

 

Αυτα!! Ειναι σουπερ αυτες οι συνταγες.Εγω τα εκανα καθε εβδομαδα και ολοι ελεγαν για τα μαλλια μου.Πραγματικα θα ενθουσιαστεις!

Μολις γεννησω θα αρχισω παλι εντατικα;)

 

Συγνωμη για το μεγαλο ποστ και για το off.

 

Ειχα βγει εκτος θεματος οταν τα γραφατε αυτα γιατι ειχα γεννησει και ηταν οι πρωτε μερες!

Ωραιαο αυτο για τα μαλλια!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, από ποιά εβδομάδα εγκυμοσύνης ξεκινάει η ενυδάτωση αυτή? Έχω ακούσει κι εγώ για το αμυγδαλέλαιο ότι είναι θαυματουργό, αλλά αυτό με την αλόη και τα σχετικά ΣΙΓΟΥΡΑ θα το κάνω!!!

 

Ευχαριστώ πολύ Μαρία!!!

ebyKp3.png?H3UgLDY0

dev272pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...