Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΡΟΓΧΙΚΟ ΑΣΘΜΑ Η ΣΠΑΣΤΙΚΗ ΒΡΟΓΧΙΤΙΔΑ!!ΒΟΗΘΕΙΑΑΑ


Recommended Posts

σου γράφω τι λέει πάνω στο κουτί

ότι έχει φυσικά συστατικά μπορείς να το χρησιμοποιείς απευθείας πάνω σε κρεββάτια, λούτρινα, χαλιά κλπ, προετείνει για τις πρώτες 5 μέρες κάθε μέρα, και μετά κάθε 3-4 μέρες.

λέει ότι αποτελέσματα έχεις σε 10 μέρες. περιέχει: <5% ανιονικούς επιφανειοδραστικούς παράγοντες, 2-μεθυλ-4-ισοθειαζολιν-3-όνη και άρωμα.

η φαρμακοποιός μου μας είχε φέρει κι ένα ακομη, δε θυμάμαι την ονομασία... εκείνο ήταν για χρήση 1 φορά/μήνα, πολύ πιο δυνατό (με χημικά) και χρησιμοποιούνταν ως εξής: αφού ψέκαζες, μετά από 3 ώρες δημιουργούνταν κρύσταλλοι τους οποίους και έπρεπε να μαζέψεις με την ηλεκτρική.

Προτίμησα το paradust (το site της εταιρίας που το εισάγει στην Ελλάδα είναι Omega-pharma.gr, Μπορεί κι εκεί να έχει ινφο.

για να δούμε....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

σε ευχαριστω!κ γω χωρις χημικα θελω.θα το ψαξω στο ιντερνετ να το παραγγειλω.σημερα τα εκανα ολα με το σιδερο στο φουλ κ με ατμο αλλα επειδη καθεται κ στου μικρου το κρεββατι αλλα ξαπλωνει κ στο δικο μας ...σιδερωσα 3 στρωματα 4 μαξιλαρια κ 4 κουβερτες ! κ απο τις 2 τις μεριες.μεχρι κ τα καθαρα σεντονια που εβαλα τα ξανασιδερωσα:shock: 2 ωρες μου πηρε να τα κανω ολα!

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω!κ γω χωρις χημικα θελω.θα το ψαξω στο ιντερνετ να το παραγγειλω.σημερα τα εκανα ολα με το σιδερο στο φουλ κ με ατμο αλλα επειδη καθεται κ στου μικρου το κρεββατι αλλα ξαπλωνει κ στο δικο μας ...σιδερωσα 3 στρωματα 4 μαξιλαρια κ 4 κουβερτες ! κ απο τις 2 τις μεριες.μεχρι κ τα καθαρα σεντονια που εβαλα τα ξανασιδερωσα:shock: 2 ωρες μου πηρε να τα κανω ολα!

ξέρω ότι έχει και ειδικά καλύμματα αλλά δεν ξέρω που να τα βρω... επίσης μην εστιάζεις μόνο στα ακάρεα - τα επίπεδα υγρασίας, η σκόνη, ο κρύος αέρας, όλα παίζουν το ρόλο τους... εύχομαι να μην γίνετε τόσο ευαίσθητοι όσο εμείς... με το παραμικρό κολλάει όλες τις ιώσεις, βήχει συνέχεια και είναι μονίμως μπουκωμένος... ελπίζω τα πράγματα να πάνε προς το καλύτερο για όλους μας!!!

Link to comment
Share on other sites

βρηκα ενα λινκ

http://www.omega-pharma.gr/324/article/greek/324/252/index.html

 

Ένα ακάρεο της σκόνης αποβάλλει περίπου 200 περιττώματα την εβδομάδα:shock:

 

Το Paradust είναι ένα καθαριστικό που περιέχει προβιοτικούς οργανισμούς, κατάλληλο για τις υφασμάτινες επιφάνειες:

o Περιέχει ένα μείγμα προβιοτικών οργανισμών («χρήσιμα βακτήρια») το οποίο έχει διπλή δράση:

- Μειώνει την υγρασία της επιφάνειας στην οποία έχει εφαρμοσθεί, δημιουργώντας έτσι ένα μη ευνοϊκό περιβάλλον για τα ακάρεα της σκόνης

- Οι προβιοτικοί οργανισμοί καταναλώνουν τα περιττώματα των ακάρεων της σκόνης, τα οποία αποτελούν την πραγματική αιτία της αλλεργίας

1 ακαρεο κανει 200 περιτωματα?????????????ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙ

Link to comment
Share on other sites

χαχαααα

σιγάααα βρεε μην τρομάζεις!!!

ένα ακάρεο είναι πιο μικρό νομίζω από το 1/10 της τρίχας των μαλλιών μας... και τρώει νεκρά κύτταρα από το δέρμα μας, αυτά που πέφτουν πάνω στο κρεββάτι όταν ξαπλώνουμε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν ΕΝΑ ακαρεο κανει 200 περιτωματα

τοτε τα εκατομυρια ακαρεα που εχουμε σπιτια μας ποσα κανουν????

πρεπει να ανατρεξω στα μαθηματικα!!!!!!!

δισεκατομμυρια περιτωματα ακαρεων μας κατακλυζουν!!!

πρεπει να βρω σαιτ να παραγγειλω το σπρει αν δε το βρω θα παω σε φαρμακειο αλλιως οπου κ να πιασουμε εχει κακα απο ακαρεα!:evil:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπερα!

εμανα η αδερφη μου επαθε σημερα κριση.μας ειπαν στο νοσοκομειο οτι εχει σπαστικη βροχιτιδα!

ειναι κολλητικη?

σας παρακαλω απαντηστε μου γιατι εχω ενα κοριτσακι 17 μηνων κ φοβαμε μηπως κοολησει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

απαντώντας μετά από τόσο καιρό, εγώ να πω μόνο ότι είμαστε 100000 φορές καλύτερα... ο βήχας έχει κοπεί σχεδόν εντελώς (σε έντολη άθληση μόνο βήχει λίγο), σε κανα δύο εξάρσεις (λόγω μετακόμισης σε φρεσκοβαμμένο σπίτι με κήπο) πήραμε τα ομοιοπαθητικά μας, κι είμαστε cool... δε μπορώ καν να σκέφτομαι πως ζούσαμε μέχρι τώρα...

ελπίζω τα παιδάκια σας να είναι όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

βρε κοριτσια και με το σφουγγαρισμα τι γινεται? οκ σκουπιζουμε καθε μερα στρωματα κ χαλια αλλα με το σφουγγαρισμα? εμεις εχει εδω και 15 μερες που μας εμφανησε το ασθμα και φοβαμαι να καθαρισω.υπαρχει αοσμο απορρυπαντικο?

και επισης τεστ αλλεργιας κανατε?εσεις το aerolin καθε ποτε το παιρνετε? με το σιδερο τι κανετε? ο γιατρος που μας παρακολουθει ειπε να μην ειναι παρων οταν σιδερωνω? ισχυει και για εσας αυτο?

qOUNp2.png.
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Γεια σας

το ΣΚ η κορη μου εμφανισε πολυ εντονο βηχα και εχτες εκανε και πυρετο.πηγαμε στο παιδιατρο και μας ειπε οτι εχει βροχικο ασθα η οπως αλλιως λεγεται σπαστικη βρογχιτιδα.

μου ειπε με λιγα λογια οτι οποτε αρρωσταινει το παιδι θα εχει παντα και αυτο το προβλημα λογω αλλεργιας στη σκονη του αερα η στη γυρη η σε μαλλινα που μαδανε κλπ.επισης οτι ειναι κληρονομικο.η μανα μου εχει τετοιες αλλεργιες αρα πρεπει να κληρονομησε.μας εδω σε αντιβιωση αμοξιλ που το αραιωνεις με νερο και κατι σταγονες που πρεπει να τις πινει.αν σε 7 μερες δεν γινει καλα μαλλον θα πρεπει να χρησημοποιησουμε μασκα αερολιν:cry::cry:

εχει συμβει σε καμια απο σας η εστω σε καποιο γνωστο σας ατομο?

πειτε μου οτι πληροφοριες εχετε.πανω στον πανικο μου δε ρωτησα και πολλα πραγματα.ποσες φορες τη μερα να αεριζω το σπιτι κ για ποση ωρα?

να της κανω σαουνα στο μπανιο ?να παρω μηχανημα ανιχνευσης απνοιας για τον υπνο?τι να κανω?ειμαι σε απογνωση !μου ρχεται να βαλω τα κλαματα !!!:cry::cry::cry::cry:

 

καλησπερα μανουλα!!!!εγω οταν ημουν μικρη επασχα απο σπαστικη βροχιτιδα!!!!η μητερα μου μου εβαζε βραστηρα στο δωματιο μου με σταγονες απο ευκαληπτο!!!!!!ειναι κατι που πραγματικα με ανακουφιζε!!!!και κοιμομουν καλα το βραδυ!!!!!τωρα αν δεν εχεις βραστηρα με ειχε μανο απο μια κατσαρολα και ανασαινα τους ατμους!!!!!!και αυτο ανακουφιζει!!!!μην ανησυχεις!!!!θελει υομονη πολυ αυτο!!!!!!καλο ειναι να το αεριζεις συχνα το σπιτι!!!!!!στις κρισεις μου με επιαναν με πηγαιναν βολτα με το αυτοκινητο με ανοιχτο παραθυρο!!!!!ελπιζω να σε βοηθεισα καπως!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας

το ΣΚ η κορη μου εμφανισε πολυ εντονο βηχα και εχτες εκανε και πυρετο.πηγαμε στο παιδιατρο και μας ειπε οτι εχει βροχικο ασθα η οπως αλλιως λεγεται σπαστικη βρογχιτιδα.

μου ειπε με λιγα λογια οτι οποτε αρρωσταινει το παιδι θα εχει παντα και αυτο το προβλημα λογω αλλεργιας στη σκονη του αερα η στη γυρη η σε μαλλινα που μαδανε κλπ.επισης οτι ειναι κληρονομικο.η μανα μου εχει τετοιες αλλεργιες αρα πρεπει να κληρονομησε.μας εδω σε αντιβιωση αμοξιλ που το αραιωνεις με νερο και κατι σταγονες που πρεπει να τις πινει.αν σε 7 μερες δεν γινει καλα μαλλον θα πρεπει να χρησημοποιησουμε μασκα αερολιν:cry::cry:

εχει συμβει σε καμια απο σας η εστω σε καποιο γνωστο σας ατομο?

πειτε μου οτι πληροφοριες εχετε.πανω στον πανικο μου δε ρωτησα και πολλα πραγματα.ποσες φορες τη μερα να αεριζω το σπιτι κ για ποση ωρα?

να της κανω σαουνα στο μπανιο ?να παρω μηχανημα ανιχνευσης απνοιας για τον υπνο?τι να κανω?ειμαι σε απογνωση !μου ρχεται να βαλω τα κλαματα !!!:cry::cry::cry::cry:

 

 

Καλημέρα Δημητρα,

Ακριβώς την ίδια κατάσταση βιωσαμε περισυ με την μικρή μου και δυστυχώς τα εισπνεόμενα τα χρησιμοποιούσαμε εως το καλοκαίρι. Κουράγιο! Σημερα έμαθα ότι, το βότανο λινόσπορος βοηθάει πολυ στο βήχα / άσθμα! Συγκεκριμένα άτομα τα οποία είχαν έντονο βήχα επι μήνες, ήπιαν το συγκεκριμένο τσάι και ανακουφίστηκαν. Θα προσπαθήσω σήμερα το αργότερο αύριο να το βρω για να το δώσω στην μικρή μου μήπως και ηρεμήσουμε με τον βήχα επιτέλους και θα σε ενημερώσω. Φετος προς το παρών δεν χρησιμοποήσαμε τα εισπνεομένα, αλλά δυστυχώς είμαστε συνέχεια με τα αντιβηχικά και την κορτιζόνη (soldesanil σταγόνες) :(

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
βρε κοριτσια και με το σφουγγαρισμα τι γινεται? οκ σκουπιζουμε καθε μερα στρωματα κ χαλια αλλα με το σφουγγαρισμα? εμεις εχει εδω και 15 μερες που μας εμφανησε το ασθμα και φοβαμαι να καθαρισω.υπαρχει αοσμο απορρυπαντικο?

και επισης τεστ αλλεργιας κανατε?εσεις το aerolin καθε ποτε το παιρνετε? με το σιδερο τι κανετε? ο γιατρος που μας παρακολουθει ειπε να μην ειναι παρων οταν σιδερωνω? ισχυει και για εσας αυτο?

 

Υπάρχουν και οικολογικά απορυπαντικά τα οποία τα χρισιμοποιούν και στα νοσοκομεία κυκλοφορούν και στα σούπερ μάρκετ εγω αυτά χρισιμοποιό.Είχα με βρογχικά άσματα και τον μεγάλο μου γιο (τώρα είναι 14 χρονών) αλλα και με τον μικρό μου τα ίδια περνάω (3,5). Θα περάσει υπομονή χρειάζετε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Δημητρα,

Ακριβώς την ίδια κατάσταση βιωσαμε περισυ με την μικρή μου και δυστυχώς τα εισπνεόμενα τα χρησιμοποιούσαμε εως το καλοκαίρι. Κουράγιο! Σημερα έμαθα ότι, το βότανο λινόσπορος βοηθάει πολυ στο βήχα / άσθμα! Συγκεκριμένα άτομα τα οποία είχαν έντονο βήχα επι μήνες, ήπιαν το συγκεκριμένο τσάι και ανακουφίστηκαν. Θα προσπαθήσω σήμερα το αργότερο αύριο να το βρω για να το δώσω στην μικρή μου μήπως και ηρεμήσουμε με τον βήχα επιτέλους και θα σε ενημερώσω. Φετος προς το παρών δεν χρησιμοποήσαμε τα εισπνεομένα, αλλά δυστυχώς είμαστε συνέχεια με τα αντιβηχικά και την κορτιζόνη (soldesanil σταγόνες) :(

Εμένα ο γιός μου παιδευεται απο τα μέσα Σεπτεβρίου τώρα είμαστε στο στάδιο με τα εισπνεόμενα. Αυτό με τον λινόσπορο δεν το ήξερα θα το δοκιμάσω όμως:wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα, επαναφέρω το θέμα μιά και η Μυρτώ έπαθε για μια φορά ακόμη κρίση. Την προηγούμενη εβδ. την έπιασε πυρετός, κόλλησε από τον αδερφό της. Εφτασε ο πυρετός μέχρι το 39.6, κάναμε συνέχεια ντους, αντιπυρετικά αφήσαμε να περάσουμε 3 ημέρες αλλα δεν υποχωρούσε. Την Πέμπτη ημέρα της έδωσα αερολίν γιατί άρχισε να αναπνέει περίεργα. Πήγαμε στο γιατρό. Αυτή γεμάτο πύον, μας έδωσε αντιβίωση (το ιδιο και για το γιο μου: διάγνωση αυτί και αυτός). Αρχίσαμε την αντιβίωση Παρασκευή πρωί, το σάββατο άρχισε ο βηχας, μια ξεκίναγε μια σταματαγε..βράδυ Σαββάτου προς Κυριακή ξενυχτήσαμε στον καναπέ καμια βελτίωση...Κυριακή βήχας.Πήγαμε στο νοσοκομείο το απόγευμα της Κυριακής...μας ειπαν δεν εχει πνευμονία, αλλά έπαθε κριση άσθματος. Τα φάρμακα αερολίν, φλεξοταιδ και σινγκοθλαιρ κανονικα και σε αυξημένη δοσολογία. Κλείσαμε ραντεβού σε παιδιατρο εξειδικευμένο στο άσθμα αρχές Μαρτίου. Πέρα από την ταλαιπωρία της όλη την εβδομάδα, η Μυρτώ σε 2 24ωρα έγινε αγνώριστη. Μάτια κομμένα από την αυπνία, όρεξη μηδέν για φαγητό , γκρίνια με το παραμικρό, κλάμα και οταν αρχίζει να βήχει, λέει δε μπορώ να βήχω άλλο. Θα συνεχίσουμε την δοσολογια μέχρι τον Απρίλιο που θα ανοίξει ο καιρός αφού θα μεσολάβησει και το ραντεβού με το γιατρό. Μετα από τέτοια κρίση θέλει περίπου ενα μήνα για να επανέλθει.....:cry: εσείς κορίτσια το έχετε ακόμη το πρόβλημα? :( Και φανταστείτε ότι λέγαμε πώς ισως εδω το ξεπεράσαμε το πρόβλημα...αλλά που τέτοια τύχη. Για να παω την αλήθεια. νοιώθω απίστευτες τύψεις γιατί δεν έδωσα νωριτερα τα εισπνεόμενα, αλλά δεν φανταζόμουνα τέτοια εξέλιξη......:oops:

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ δεδομένο πως επαναλαμβανόμενα περιστατικά του κατώτερου αναπνευστικού μας οδηγούν κατευθείαν σε έναν καλό πνευμονολόγο που είναι ο μόνος ειδικός να παρακολουθεί τα παιδιά μας με αναπνευστικά προβλήματα.

Προβλήματα που πολλές φορές έχουν να κάνουν με κληρονομικότητα, προωρότητα και άλλους παράγοντες.

Αναλόγως της σοβαρότητας μπορεί να χρειαστεί από βρογχοσκόπηση έως και αξονική κάποιες φορές για να αποκλειστούν κάποια άλλα πράγματα.

Τέστ ιδρώτα για κυστική ίνωση, χρωμοσωμάτων για τον επιφανειοδραστικό παράγοντα και ο κατάλογος δεν έχει τέλος.

Ας το απλουστεύσουμε όμως και ας μείνουμε στο βρογχικό δέντρο που αν υπάρχει ευαισθησία σε κάθε κρυωματάκι χρειάζεται πολλή προσοχή και να μην φοβόμαστε την αντιβίωση και τα εισπνεόμενα, αλλιώς διατρέχουμε τον κίνδυνο επαναλαμβανόμενων πνευμονιών (όταν υπάρχει βλέννα και βράσιμο στο στήθος είναι το πιο πρόσφορο έδαφος για ανάπτυξη λοιμώξεων).

Link to comment
Share on other sites

Από τους όρους που χρησιμοποιείς φαντάζομαι ξέρεις καλά το θέμα.

Το πρόβλημα μου ειναι όμως μπορείς να δινεις σε ενα παιδι μόλις 3,5 ετών εισπνεόμενα όλο το χειμώνα για να το προστατευσεις από ενδεχόμενο κρυωμα?

Πότε ειναι η κατάλληλη ή σωστή στιγμη ώστε να μην εξελιχθεί σε κρίση?

Οι κρίσεις της ειναι 1-2 το χρόνο για αυτό και δεν εχουμε πάει σε νοσοκομείο για νοσηλεία. Εδω πήγαμε γιατί έβηχε τόσο πολύ και για τόσες ώρες που φοβήθηκα χειρότερα.....

Link to comment
Share on other sites

Τα εισπνεόμενα στην ουσία λειτουργούν ως βρογχοδιασταλτικά και βοηθούν στην καλύτερη οξυγόνωση των κυψελίδων των πνευμόνων και σαν προστασία.

Αν υπάρχει ευαισθησία συνίσταται η χρήση τους πέρα από κάποιο, ας πούμε φυσιολογικό όριο που θα αφορούσε κάποιο άλλο παιδί χωρίς ευαισθησία.

Το ζητούμενο είναι να μην έχουμε περιστατικά λοίμωξης του αναπνευστικού που θα οδηγήσουν σε πνευμονίες και ξεκινώντας από αυτό ο σκοπός αγιάζει τα μέσα.

Στην κατηγορία που ανήκουν τα παιδιά μας, άλλα βαρύτερα και άλλα ελαφρύτερα όσον αφορά το κατώτερο αναπνευστικό, δεν υπάρχει κατάχρηση, απλά πρόληψη για να αποφύγουμε τα χειρότερα.

Σε οτιδήποτε νομίζεις πως μπορώ να βοηθήσω μπορείς να μου το ζητήσεις, εγώ και η γυναίκα μου έχουμε εντρυφήσει στο θέμα γιατί απλά δεν γυρίζει ένας διακόπτης και σταματάνε τα προβλήματα στην ηλικία των 5-6 όπως συνηθίζουν να λένε οι παιδίατροι, κάποιες φορές φτάνουμε στα 10, 11 ή και 12.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...