Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

9ΜΗΝΗ ΑΔΕΙΑ ΣΕ ΣΥΖΥΓΟ (ΑΝΤΡΑ) ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟ


xrisath

Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΥΠΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΣ ΤΟΥ ΠΟΛΕΜΙΚΟΥ ΝΑΥΤΙΚΟΥ (ΕΠΟΠ) ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΕΑΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ 9ΜΗΝΗ ΑΔΕΙΑ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ Ή ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΜΕΙΩΜΕΝΟΥ ΩΡΑΡΙΟΥ. ΕΧΩ ΕΝΑ ΤΕΚΝΟ 16 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ 3 ΜΗΝΩΝ.ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΜΙΑ ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ-ΩΡΑΡΙΟΥ,ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΤΙΣ ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΕΣ Ή ΔΙΑΤΑΓΕΣ ΣΥΜΦΩΝΟΣ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΧΡΗΣΗ ΑΥΤΩΝ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

PAGKA

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΚΑΙ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟ ΣΤΟ INTERNET. Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ,ΗΣΥΖΥΓΟΣ ΜΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΜΕ 6ΜΗΝΗ ΣΥΜΒΑΣΗ Η ΟΠΟΙΑ ΛΗΓΕΙ ΤΕΛΗ ΜΑΙΟΥ, ΣΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΧΡΟΝΟ ΕΧΕΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ 200 ΕΝΣΗΜΑ. ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ 16 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ Ή ΤΟΥ ΜΕΙΩΜΕΝΟΥ ΩΡΑΡΙΟΥ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΝΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΑΔΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΕΙΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΑΙΔΙ,ΕΙΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ Ή ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΔΥΟ. ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΥΠΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΣ ΣΤΟ Π.Ν. (ΕΠΟΠ) ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΑΝ ΣΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΓΚΥΚΛΙΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΦΕΡΘΕΙ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΥΠΑΓΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΤΩΝ ΕΝΟΠΛΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ. ΚΑΘΕ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟΨΗ ΘΕΜΗΤΗ ΚΑΙ ΚΑΛΟΔΕΧΟΥΜΕΝΗ,ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΧΡΗΣΤΟΣ.

PAGKA

Link to comment
Share on other sites

Εάν υπάγεστε στο δημοσιουπαλληλικό κώδικα τότε ο αντίστοιχος νόμος είναι ο 3528/2007 όπου αναφέρεται ότι εάν η σύζυγος δεν κάνει χρήση της άδεις ανατροφής τέκνου τότε την δικαιούται ο σύζυγος. Ρωτήστε και στο τμημα προσωπικού όπου υπάγεστε.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΥΠΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΣ ΤΟΥ ΠΟΛΕΜΙΚΟΥ ΝΑΥΤΙΚΟΥ (ΕΠΟΠ) ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΕΑΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ 9ΜΗΝΗ ΑΔΕΙΑ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ Ή ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΜΕΙΩΜΕΝΟΥ ΩΡΑΡΙΟΥ. ΕΧΩ ΕΝΑ ΤΕΚΝΟ 16 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ 3 ΜΗΝΩΝ.ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΜΙΑ ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ-ΩΡΑΡΙΟΥ,ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΤΙΣ ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΕΣ Ή ΔΙΑΤΑΓΕΣ ΣΥΜΦΩΝΟΣ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΧΡΗΣΗ ΑΥΤΩΝ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

 

ΣΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑ ΡΜ

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σύζυγος στρατιωτικου και νοίζω οτι για εσας δεν ισχύει ότι γιαόλους τους άλλους δημοσ'ιους υπαλλήλους. Το ειχε ψαξει και ο αντρας μου και δενέβγαλε άκρη. Αν έχεις νεωτερα ενημερωσε!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

xrisath μπορείς να μας ενημερώσεις σχετικά με το θέμα σου; Έλαβες ενημέρωση από κάποιο γραφείο (μέριμνας προσωπικού) ή από κάποιον άλλον (στρατοδίκη) σχετικό με το θέμα;

Baby μήπως το pm που έστειλες στον xrisath ενδιαφέρει κι άλλους; Μπορείς να μας ενημερώσεις κι εσύ αν ξέρεις κάτι;

 

Ευχαριστώ!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Ανδρας Στρκος , Γυναικα Υπαλληλος σε ιδιωτική τράπεζα. Το βρεφάκι γεννηθηκε 22 Αυγ 2009.

Η συζυγος πηρε τουε 4 μηνες αδειας και τωρα άρχισε να κανει χρήση του μειωμενου ωραρίου (2ωρο).

Ο Στρκος τελικά ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ και βαση ποιου νόμου???

 

Σας ευχαριστώ.

Παραθέτω και ενα link για κατι που άρχισε να παιζεται στο Στρατευμα.

http://omhroi.gr/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=3660&mode=&order=&thold=

 

Οποιος μπορεί να μας δωσει τα φωτα................

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

θα σου δωσω λιγα απο τα φωτα μου...λοιπον ο αντρας μου ειναι στρατιωτικος...

δικαιουστε πλεον και οι αντρες το 9μηνο αδειας... μπορεις να πας στο 1ο γραφειο και να ρωτησεις εχει ερθει η διαταγη....

αφου η συζηγος σου πηρε τους 4 μηνες εσυ μπορεις να παρεις τους υπολοιπους 5...

χρειαζετε βεβαιωση απο την δουλεια της,απο το ΙΚΑ και μια αναφορα θα κανεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mπορει αυτο που θα ρωτησω να ακουστει χαζο,αλλα οταν λεμε στρατιωτικος εννοουμε κ αεροποριας κ ναυτικου?Αν η συζυγος εχει παρει την αδεια του ικα κ το 6μηνο του οαεδ ο συζυγος δικαιουται παλι καποια αδεια?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

θα σου δωσω λιγα απο τα φωτα μου...λοιπον ο αντρας μου ειναι στρατιωτικος...

δικαιουστε πλεον και οι αντρες το 9μηνο αδειας... μπορεις να πας στο 1ο γραφειο και να ρωτησεις εχει ερθει η διαταγη....

αφου η συζηγος σου πηρε τους 4 μηνες εσυ μπορεις να παρεις τους υπολοιπους 5...

χρειαζετε βεβαιωση απο την δουλεια της,απο το ΙΚΑ και μια αναφορα θα κανεις

 

joannakip σε ευχαριστώ για την απαντηση σου....................ομως σε κανενα 1ο γραφειο δεν προκειταινα πουνε οτι ηρθε τετοια δγη. Εχει θαφτει, εχει αποτεφρωθει, εχει μπει στον καταστροφεα εγγραφων. Οποτε........ εαν μπορεις να πεις το Φ............ της διαταγης θα σε ημουν ευγνωμων.

Link to comment
Share on other sites

Mπορει αυτο που θα ρωτησω να ακουστει χαζο,αλλα οταν λεμε στρατιωτικος εννοουμε κ αεροποριας κ ναυτικου?Αν η συζυγος εχει παρει την αδεια του ικα κ το 6μηνο του οαεδ ο συζυγος δικαιουται παλι καποια αδεια?

 

Χρυσα...στρκοι βαση ΠΔ θεωρουνται ακομη και συνοριοφυλακες και οι πυροσβεστες και οι Ειδικοι φρουροι....οποτε ΦΥΣΙΚΑ ειναι και οι αεροποροι και οι ναυτικοι.

Link to comment
Share on other sites

Χρυσα...στρκοι βαση ΠΔ θεωρουνται ακομη και συνοριοφυλακες και οι πυροσβεστες και οι Ειδικοι φρουροι....οποτε ΦΥΣΙΚΑ ειναι και οι αεροποροι και οι ναυτικοι.

Ευχαριστω..ειμαι λιγο ασχετη..εως πολυ θα ελεγα..:oops::oops::oops::oops::oops:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

joannakip σε ευχαριστώ για την απαντηση σου....................ομως σε κανενα 1ο γραφειο δεν προκειταινα πουνε οτι ηρθε τετοια δγη. Εχει θαφτει, εχει αποτεφρωθει, εχει μπει στον καταστροφεα εγγραφων. Οποτε........ εαν μπορεις να πεις το Φ............ της διαταγης θα σε ημουν ευγνωμων.

ενα δικιο το εχεις η αληθεια ειναι χαχαχαχα:lol: ετσι κανουν αν ειναι να δωσουν αδεια...:lol: αν ειναι να σας τρεξουν σε σχοινακια ή ασκησεις τα ανακοινωνουν

 

ασχετο αλλα...

ρε παιδια με τις μεταθεσεις τι γινετε ακομα να ανακοινωσουν.......

Link to comment
Share on other sites

Mπορει αυτο που θα ρωτησω να ακουστει χαζο,αλλα οταν λεμε στρατιωτικος εννοουμε κ αεροποριας κ ναυτικου?Αν η συζυγος εχει παρει την αδεια του ικα κ το 6μηνο του οαεδ ο συζυγος δικαιουται παλι καποια αδεια?

 

Χρυσα εγω πηρα το 6μηνο του ΟΑΕΔ και του ειπαν οτι δικαιουτε τους υπολοιπους 3 μηνες ..... εμεις θα κανουμε τα χαρτια μας και αν εγκριθει η αδεια του καλως...

Link to comment
Share on other sites

εντωμεταξυ η διαταγη λεει αν η συζυγος ειναι ιδιωτικη υπαλληλος να παρει μια βεβαιωση απο το ΙΚΑ που να λεει αν εχει συμβαση αοριστου,αν ειναι μερικης απασχολησης κτλπ αλλα πηγα στο ΙΚΑ και μου ειπαν οτι πλεον δεν δινουν τετοιες βεβαιωσεις

Link to comment
Share on other sites

ισα ισα που την προλαβαινει γιατι η διαταγη λεει οτι μπορει να κανει χρηση της αδειας μεχρι το παιδι να γινει 14 μηνων και φυσικα και μονο αν δουλευεις και εσυ.. αν δουλευεις μαλλον θα παρει μονο 2 μηνες αφου γεννησες πριν ενα χρονο

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ ΩΣ ΠΩΛΗΤΡΙΑ. ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΒΓΗΚΕ ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΑΝΔΡΕΣ ΤΗΝ 9ΜΗΝΗ ΑΔΕΙΑ ΑΝΑΤΡΟΦΗΣ ΤΕΚΝΟΥ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΟΤΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΠΑΕΙ 14 ΜΗΝΩΝ. Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΘΑ ΠΑΡΕΙ 2 ΜΗΝΕΣ ΠΡΙΝ ΚΑΙ 2 ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ. ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ 6ΜΗΝΗ ΑΔΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ.Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΘΑ ΓΕΝΗΣΕ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΚΑΙ ΤΙ ΑΔΕΙΑ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΕΓΩ. ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,δουλευω στο δημοσιο,νομιζω οτι παει αναλογικα,αν δηλαδη παρει τους 6 μηνες,θα παρει ο αντρας τους υπολοιπουσ 3μηνες,αν δεν κανει χρηση του 6μηνου παιρνεις ολο το 9μηνο.Αυτα με καθε επιφυλαξη,ελπιζω να βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...