Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πρησμενες αμυγδαλες


Recommended Posts

η κορη μου 5 χρονων απο χθες εχει πυρετο. εχει ξαναπαθει αμυγδαλιτιδα και ξερουμε οτι ειναι απο αυτο.Καθε φορα οταν ερεθιζοντε κανει πολυ πυρετο. το ερωτημα μου ειναι επειδη δε θελω να καταφυγω σε αντιβιωση αμεσως...(με την προηποθεση οτι το περναμε σχετικα ανωδυνα) τι κανετε εσεις για λαιμο? για πυρετο κανω τα κλασικα ντουζ κομπρεσουλες κ.λ. για το λαιμο? ξερω μονο γαλα με μελι που μαλακωνει τον ερεθισμο και χαμομηλι η τσαι με λεμονι. ξερετε τιποτα αλλο???τις αλλες φορες αυτα καναμε απλα ρωταω μηοως υπαρχει και κανενα αλλο γιατροσοφι

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μη της δινεις ζεστα για τις αμυγδαλες ,δεν κανει.για περισσοτερα καλυτερα να μιλησεις με τον παιδιατρο σου.παντως καλο για τις αμυγδαλες ειναι να κανει πολλα μπανια στη θαλασσα.στο λεω εγω που ειχα πυωδεις αμυγδαλιτιδες μεχρι τα 4 περιπου χρονια μου(μεχρι εμετο με αιμα ειχα κανει και τα ειχε παιξει η μανουλα μου!)με τα μπανια ηρεμησα.εχουν περασει 30 χρονια και εχω εμφανισει μονο τρεις φορες ηπια αμυγδαλιτιδα- στην ενηλικη πια ζωη μου- ολα αυτα τα χρονια και μονο μετα απο καλοκαιρια που δεν πηγα θαλασσα.περαστικουλια!

children=world:D

happy children=better world:wink:

Link to comment
Share on other sites

Ειπα δεν θα στο πω αλλα θα στο πω ομως με επιφύλαξη και φυσικα να ρωτήσεις τον παιδίατρο σου πριν το κάνεις.

χροοονια ταλαιπωρίομουν με τις αμυγδαλες μου τις εβγαλα στα 20 μου και απο τοτε δεν εχω ξανααρρωστήσει ποτε ουτε εχω ξανακάνει πυρετο μονο ιωσουλες με δέκατα.

Το θεμα κάτω αναπνευστικο το κατέχω καλα εχω κανει μαστερ στα φάρμακα και στις αντιβιώσεις... εχω και αλλεργικο ασθμα αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα

Εγω κάνω γαργάρες με σοδόνερο , λιγη σοδα φαγητου στο ποτηράκι, ριχνω νεράκι βρύσης και εκει που αφριζει κανω γαργάρα (μη γελάτε σας βλέπω....) μου το συμβουλεψε γιατρος και οντως με ανακουφιζει.

Αλλα θα σου πω τι πρεπει να κόψεις για να χαλαρώσει το λαιμουδάκι της,

-Δεν δινουμε οτιδήποτε περιέχει ζάχαρη μεσα, διμιουργει βήχα αντι ζαχαρης βάζουμε μέλι...εγω οταν εχω βήχα κανω καφε με μελι

-Δεν δινουμε ζεστα, δινουμε μονο χλιαρα

-Ουτε καν ζεστο φαγητο

-Επίσης δεν δινουμε οτιδήποτε που περιέχει οξινη γευση πχ λεμόνι στη σαλάτα, ή ξύδι ή πορτοκάλι

Και καλυτερη δουλεια κανει το τσάι βουνου....το χαμομήλι ειναι απλα χαλαρωτικο

Βεβαια ολα οσα σου ειπα καλυτερα να ρωτήσεις και τον παιδίατρο σας.

 

Link to comment
Share on other sites

Ειπα δεν θα στο πω αλλα θα στο πω ομως με επιφύλαξη και φυσικα να ρωτήσεις τον παιδίατρο σου πριν το κάνεις.

χροοονια ταλαιπωρίομουν με τις αμυγδαλες μου τις εβγαλα στα 20 μου και απο τοτε δεν εχω ξανααρρωστήσει ποτε ουτε εχω ξανακάνει πυρετο μονο ιωσουλες με δέκατα.

Το θεμα κάτω αναπνευστικο το κατέχω καλα εχω κανει μαστερ στα φάρμακα και στις αντιβιώσεις... εχω και αλλεργικο ασθμα αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα

Εγω κάνω γαργάρες με σοδόνερο , λιγη σοδα φαγητου στο ποτηράκι, ριχνω νεράκι βρύσης και εκει που αφριζει κανω γαργάρα (μη γελάτε σας βλέπω....) μου το συμβουλεψε γιατρος και οντως με ανακουφιζει.

Αλλα θα σου πω τι πρεπει να κόψεις για να χαλαρώσει το λαιμουδάκι της,

-Δεν δινουμε οτιδήποτε περιέχει ζάχαρη μεσα, διμιουργει βήχα αντι ζαχαρης βάζουμε μέλι...εγω οταν εχω βήχα κανω καφε με μελι

-Δεν δινουμε ζεστα, δινουμε μονο χλιαρα

-Ουτε καν ζεστο φαγητο

-Επίσης δεν δινουμε οτιδήποτε που περιέχει οξινη γευση πχ λεμόνι στη σαλάτα, ή ξύδι ή πορτοκάλι

Και καλυτερη δουλεια κανει το τσάι βουνου....το χαμομήλι ειναι απλα χαλαρωτικο

Βεβαια ολα οσα σου ειπα καλυτερα να ρωτήσεις και τον παιδίατρο σας.

Θα συμφωνήσω σε όλα με το kalamaraki....τα ίδια έκανα κι εγώ μέχρι τα 25 μου(τότε τις εβγαλα). Περαστικούλια στη μικρή

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Και η δική μου η κόρη έχει πρησμένες αμυγδαλές αλλά ευτυχώς δεν μας έχουν δημιουργήσει ιδιαίτερο πρόβλημα μέχρι τώρα.

Η παιδίατρος μας έχει πει να κάνουμε πολλά μπάνια το καλοκαίρι, κυρίως βουτιές.

Θα σου πω τι ξέρω από μένα γιατί έχω κι εγώ πρησμένες αμυγδαλές και με ταλαιπωρούν συχνά. Μάλιστα έχει λίγες μέρες που ανάρρωσα από οξεία αμυγδαλίτιδα με υψηλό πυρετό που έφτασε μέχρι 41.

Ο παθολόγος μου απαγόρευσε οτιδήποτε ζεστό ή κρυό από νερό μέχρι φαγητό πρέπει να βρίσκονται σε θερμοκρασία δωματίου.

Λεμόνι, πορτοκάλι, αλάτι κτλ μου είπε επίσης οτι απαγόρευονται, δημιουργούν ερεθισμό λόγο οξύτητας και το αλάτι ερεθίζει τις αμυγδαλές.

Αυτό για τη ζάχαρη που σου έγραψαν πιο πάνω μου το είπε κι εμένα ο γιατρος.

Όταν τον ρώτησα αν πρέπει να προχωρήσω σε αφαίρεση αμυγδαλών ήταν κατηγορηματικός. Πιστεύει οτι ο χρόνος βελτιώνει την κατάσταση και είναι υπερμάχος της φράσης "το χειρότερο με χειρουργημένο είναι το καλύτερο χειρουργημένο".

Τώρα αν έχει δίκιο ο χρόνος θα δείξει, προς το παρόν ακολουθώ τις συμβουλές του.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω για τις απαντησεις σας κοριτσια!πριν λιγη ωρα εφτασε 40 ο πυρετος.πηρε τη παιδιατρο τηλεφωνο και μου ειπε εφοσον ο πυρετος κατεβαινει ευκολα και κραταει αρκετη ωρα απυρετη να σινεχισουμε απλα με αντυπυρετικα.και βλεπουμε

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

γεια σας εχω υπερτοφικες αμυγδαλες καθε φορα πεθαινω στο πονο. μου ειπε ο γιατρος πως πρεπει να τις βγαλω ειμαι 20 χρ, φοβαμαι παρα πολυ με αυτα που ακουω στα φορουμς. ομως ειπε ο γιατρος πως αν δεν τις βγαλω στα 40 θα εχω προβλημα με την καρδια τις αρθρωσεις τα νεφρα τους πνευμονες..

φοβαμαι παρα πολυυυυυυυ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι κορίτσια, το έχω ξαναγράψει, είμαι εντελώς ΥΠΕΡ της αφαίρεσης όταν προκειται για χρόνια αμυγδαλίτιδα. Υπέφερα για χρόνια, απο κοριτσάκι μέχρι τα 15 μου, ήπια όλων των ειδών τις αντιβιώσεις, γιατί ο πατέρας μου φοβόταν το χειρουργείο. Το αποτέλεσμα ήταν στα 23 μου να εμφανίσω κρυπτοαμυγδαλίτιδα, δηλαδή οι αμυγδαλές ήταν σάπιες από μέσα, γεμάτες πύον, αλλά εξωτερικά κανονικές σε μέγεθος και η εξέταση ASTO αρνητική!

 

Ένα χρόνο σερνόμουνα με δέκατα που δεν περνούσαν με τίποτα, ξανά μανά αντιβιώσεις, το ανοσοποιητικό μου στα τάρταρα, κλεισμένη στο σπίτι και πάλι κολλούσα του κόσμου τις ιώσεις σαν μωρό που πάει πρώτη χρονιά παιδικό. Δεν μπορούσα να καταπιω, περπατούσα με δυσκολία 100 μέτρα, έπαθα αναιμία κι έφτασα τα 49 κιλά (με ύψος 1,70). Μου κάνανε του κόσμου τις εξετάσεις, δεν βρίσκανε τίποτα και μου λέγανε πως ήταν ψυχολογικό! Με παρέπεμψαν σε γιατρό ανάλογης ειδικότητας - πάλι καλά που δεν πήγα, να αρχίσω και τα ψυχοφάρμακα στα καλά καθούμενα!

 

Όλα αυτά συνέβησαν στην 4η χρονιά μου στο πανεπιστήμιο. Δεν είχα μεχρι τότε καμία σχεση με τη θρησκεία, αλλά άρχισα να προσεύχομαι μέρα νύχτα στον Άγιο Ραφαήλ να με βοηθήσει και πολύ σύντομα βρέθηκε ένας καθηγητής ΩΡΛ που έλυσε το μέγα αίνιγμα! Εγχειρίστηκα και από τότε δεν ξαναρρώστησα. Οπότε η δική μου εμπειρία με δίδαξε ότι το χειρουργείο είναι χίλιες φορές προτιμότερο από όλη αυτή την ταλαιπωρία, που έχει επιπτώσεις σε όλον τον οργανισμό αλλά και στην ποιοτητα της καθημερινότητάς μας. Αν το είχα κάνει μικρή, θα τα είχα αποφύγει όλα αυτά, και δεν θα είχα χάσει ένα χρόνο από τη ζωή μου τσάμπα. και πάλι καλά λέω, που γλύτωσα και τα χειρότερα. Γι' αυτό η δική μου γνώμη είναι, ξανασκεφτείτε το.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλες.

Πηγαμε με την κορη μου σημερα στο Ιασω και μας ειπαν οτι πρεπει να βγαλει τις αμυγδαλες της δυστυχώς :(

Μονο που μας φανηκε πολυ ακριβο το κόστος. Συνολικα περιπου 2.200.

 

Ξερει καμια μανουλα ποιες ειναι οι αμοιβες στο Παιδων ή σε καποιο αλλο νοσοκομείο?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπερα κοριτσια!!!! Πριν ενα μηνα σχεδον, ο γιος μου(3,5ετων) ειχε τις αμυγδαλες του και του δωσαμε αντιβιωση!!!!!!

Ειναι εδω και 4 μερες που οι αμυγδαλες του εχουν πρηστει ακομα περισσοτερο, δεν εχει πυρετο, δεν ποναει και τρωει κανονικα!

Το μονο που προβλημα που εχω εντωπησει, ειναι οταν κοιμαται, αναπνεει λιγο δυσκολα, παιρνει ανασα απο το στομα και κουναει ολο του το σαγονι.

Μιλησα με την παιδιατρο και μου ειμαι να κανουμε εξεταση αιματος!!!! (θα το κανουμε μεθαυριο)

Εχω πολυ μεγαλη αγωνια, ελπιζω να μην ειναι τιποτα το σοβαρο!!!!!

Εχετε ακουσει καθολου για πρησμενες αμυγδαδες χωρις πονο, χωρις πυρετο???? τι να πω....δεν ξερω!!!!

Σας ευχαριστω πολυ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

EΛΕΣ ΕΤΣΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΙ' ΕΜΕΙΣ ΜΕ ΠΡΗΣΜΕΝΕΣ ΑΜΥΓΔΑΛΕΣ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΑΣ ΕΔΕΙΞΑΝ ΤΟ ΔΕΚΕΜΒΡΗ ΛΟΙΜΩΔΗ ΜΟΝΟΠΥΡΗΝΩΣΗ, ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΣ ΕΧΕΙ ΑΤΥΠΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΤΗΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ.

ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΟΥΣ 2 ΜΗΝΕΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΑΝΟΣΟ ΝΟΣΗΜΑ. ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΣΟΥΛΑ ΤΟΥ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ.

Link to comment
Share on other sites

EΛΕΣ ΕΤΣΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΙ' ΕΜΕΙΣ ΜΕ ΠΡΗΣΜΕΝΕΣ ΑΜΥΓΔΑΛΕΣ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΑΣ ΕΔΕΙΞΑΝ ΤΟ ΔΕΚΕΜΒΡΗ ΛΟΙΜΩΔΗ ΜΟΝΟΠΥΡΗΝΩΣΗ, ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΣ ΕΧΕΙ ΑΤΥΠΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΤΗΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ.

ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΟΥΣ 2 ΜΗΝΕΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΑΝΟΣΟ ΝΟΣΗΜΑ. ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΣΟΥΛΑ ΤΟΥ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ.

 

Σε ευχαριστω παρα πολυ!!!!!! Εμενα το μυαλο μου πηγαινε στα χειροτερα!!!!

Να σε ρωτησω και κατι αλλο, περναει ετσι, χωρις αντιβιωση?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!!!! Πριν ενα μηνα σχεδον, ο γιος μου(3,5ετων) ειχε τις αμυγδαλες του και του δωσαμε αντιβιωση!!!!!!

Ειναι εδω και 4 μερες που οι αμυγδαλες του εχουν πρηστει ακομα περισσοτερο, δεν εχει πυρετο, δεν ποναει και τρωει κανονικα!

Το μονο που προβλημα που εχω εντωπησει, ειναι οταν κοιμαται, αναπνεει λιγο δυσκολα, παιρνει ανασα απο το στομα και κουναει ολο του το σαγονι.

 

μηπως ειναι απλα υπερτροφικες οι αμυγδαλες του, και το παρατηρησατε μετα το συμβαν? κι εμας η κορη μου ειχε αμυγδαλες που ομως της δυσκολευαν πολυ την αναπνοη ροχαλιζε σα τραινο και τελος γινανε τοσο μεγαλες που, επειδη ηταν χειμωνας και αυτη μονιμα μπουκωμενη απο τις ιωσεις του παιδικου, δε μπορουσε να αναπνευσει και εκανε απνοιες. να σημειωσω πως δεν ειχε κανει ποτε αμυγδαλιτιδα. πηγαμε στο νοσοκομειο να τη δει μια γνωστη μας ωριλα και μας ειπε αμεσα επεμβαση γιατι δεν οξυγωνονεται το παιδι καλα, νιωθει μονιμα κουρασμενο, θελει να κοιμαται πολυ, και δεν αναπτυσσεται. για ολα ειχε δικιο. Προτεινω να πατε σε εναν ωριλα αμεσα, μη χειροτερεψει η ανασα του σα τη δικια μου, αν ειναι τελικα λογω υπερτροφιας αμυγδαλων. μην ακουσεις μονο τη παιδιατρο, κι εμας δε το θεωρησε σπουδαιο γεγονος οταν την ειχε δει τελευταια φορα οτι ειχε μεγαλες αμυγδαλες. αυτες με τα κρυωματα μεγαλωσαν κι αλλο και φτασαμε στο απροχωρητο. πηγαινε να δει το παιδι ο ειδικος.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μηπως ειναι απλα υπερτροφικες οι αμυγδαλες του, και το παρατηρησατε μετα το συμβαν? κι εμας η κορη μου ειχε αμυγδαλες που ομως της δυσκολευαν πολυ την αναπνοη ροχαλιζε σα τραινο και τελος γινανε τοσο μεγαλες που, επειδη ηταν χειμωνας και αυτη μονιμα μπουκωμενη απο τις ιωσεις του παιδικου, δε μπορουσε να αναπνευσει και εκανε απνοιες. να σημειωσω πως δεν ειχε κανει ποτε αμυγδαλιτιδα. πηγαμε στο νοσοκομειο να τη δει μια γνωστη μας ωριλα και μας ειπε αμεσα επεμβαση γιατι δεν οξυγωνονεται το παιδι καλα, νιωθει μονιμα κουρασμενο, θελει να κοιμαται πολυ, και δεν αναπτυσσεται. για ολα ειχε δικιο. Προτεινω να πατε σε εναν ωριλα αμεσα, μη χειροτερεψει η ανασα του σα τη δικια μου, αν ειναι τελικα λογω υπερτροφιας αμυγδαλων. μην ακουσεις μονο τη παιδιατρο, κι εμας δε το θεωρησε σπουδαιο γεγονος οταν την ειχε δει τελευταια φορα οτι ειχε μεγαλες αμυγδαλες. αυτες με τα κρυωματα μεγαλωσαν κι αλλο και φτασαμε στο απροχωρητο. πηγαινε να δει το παιδι ο ειδικος.

 

Εχω σκοπο να τον παω και σε ωριλα!!!!!!

Συγνωμη που θα ρωτησω αλλα υπαρχεις ωριλα ειδικα για παιδια???:oops:

Σε ευχαριστω παρα πολυ!!!! Ειμαι λιγο αγχωμενη αλλα ελπιζω να πανε ολα καλα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...