Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

clomiphene???


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 761
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αχ, αυτές οι άτιμες οι πολυκυστικες! Εμένα ο γυναικολόγος μου είπε από τη αρχή να ξεκινήσω κλομιφαινη αλλά εγώ ένα χρόνο μετά και ακόμα το παλεύω μήπως και συμβεί το θαυματακι από μόνο του. Τον ρώτησα αν μπορώ να πάρω το glucophageαλλά μου είπε όχι γιατί στη καμπύλη ζαχάρου δεν παρουσίασα αντίσταση στην ινσουλίνη.

Αλήθεια βρε κορίτσια εσείς που παίρνεται αυτό το φάρμακο παρουσιάζετε παθολογική καμπύλη ζαχάρου? Εσύ zounzoun?

Έχω ακούσει για τόσες εγκυμοσύνες μετά από αυτό το φάρμακο που αναρωτιέμαι μήπως πρέπει να απευθυνθώ σε άλλο γιατρό???

καλησπερα κοπελα μου ! εγω ειχα παθολογικη καμπυλη και εκανα 10 μηνες θεραπεια με glucophage και μετα εκανα δυο παιδια (φυσιολογικη συλληψη). απλα στην καμπυλη σακχαρου μαζι με τις μετρησεις σακχαρου εκανα και τρεις μετρησεις ινσουλινης οι οποιες ηταν επισης παθολογικες..... σε μια φιλη που ειχε φυσιολογικη καμπυλη αλλα παθολογικες μετρησεις ινσουλινης της εδωσε παλι το ιδιο φαρμακο αλλα σε αλλη δοση και για μικροτερο χρονικο διαστημα..... εξατομικευουν την χρηση του δηλαδη, εγω αυτο καταλαβα.......
Link to comment
Share on other sites

Μαριλένα, το clomiphene δεν θέλω να το ξεκινήσω ακόμα για διάφορους λόγους, άλλους περισσότερο και άλλους λιγότερο σοβαρούς όπως γιατί είναι ορμόνη και φοβάμαι τις παρενέργειες, γιατί μου φαίνεται βουνό όλη η διαδικασία με τις προγραμματισμένες επαφές και τις παρακολουθήσεις, γιατί πριν τα ξεκινήσω μάλλον θα πρέπει να κάνω σαλπιγγογραφία για να μη πάρω άδικα τόση ορμόνη και γιατί έχω πάρει καμιά δεκαριά κιλά απο τα προηγούμενα χρόνια που έπαιρνα τα ginofen και προσπαθώ να τα χάσω και να αφήσω λίγο τον οργανισμό μου να ξεκουραστεί.

Οι πολυκυστικές ωοθήκες έχουν σχέση μερικές φορές με την ινσουλίνη και πολλές κοπέλες μετά τη χρήση glucophage,που ναι είναι για τους διαβητικούς αλλά και για τις πολυκυστικές, έμειναν έγκυες. Γι' ατό ρωτάω αν όλες εσέις που το πήρατε είχατε κάποιο θέμα με το ζάχαρο ή απλά μετά τη διάγνωη του ΣΠΩ σας έδωσε ο γιατρός αμέσως glucophage.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα την παθουσα γυναικα!!!!Εμενα η γνωμη μου ειναι να το συζητησεις με τον γιατρο σου,και να σου πει τι ειναι καλυτερο για εσενα.Θα κανεις εξετασεις για το ζαχαρο την αντισταση στην ινσουλινη κλπ και αν βρεθει κατι τοτε θα στα δωσει.Εχω διαβασει οτι πολλες κοπελες εκαναν θεραπεια με αυτο το χαπι και σταθεροποιηθηκε και ο κυκλος και η ωορηξια!!!Μπορεις να μπεις στο google και να διαβασεις πολλα για αυτο το χαπι.Εγω ξεκιναω κλομιφαινη αν μου ερθει περιοδος...και βλεπουμε!!!Καλη επιτυχχια σε ολες μας και συντομα με ευχαριστα νεα.

LFJcp3.png

 

dNjSp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τι κανετε κοριτσαρες??

Εγω 15η μερα απο την Pregnyl σημερα και περιμενω λογικα αυριο η μεθαυριο.

Προσπαθω να μην ελπιζω γιατι ετσι και παρω αερα μετα δε θα μαζευομαι !

Αχ γιατι να μην ειμαι απο τις τυχερες του clomiphaine που πιασαν αμεσως :(.............

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μην πτοεισαι Σοφακι η καθε μια με το φαρμακο που της ταιριαζει!!! Συντομα θα τα καταφερουμε ολες!!Που θα παει...!Μακαρι να μην σου ερθει καθολου η χαζοπεριοδος!!!!Αλλα και να ερθει παμε για τον αλλο μηνα δυνατα!!!!

LFJcp3.png

 

dNjSp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τι κανετε κοριτσαρες??

Εγω 15η μερα απο την Pregnyl σημερα και περιμενω λογικα αυριο η μεθαυριο.

Προσπαθω να μην ελπιζω γιατι ετσι και παρω αερα μετα δε θα μαζευομαι !

Αχ γιατι να μην ειμαι απο τις τυχερες του clomiphaine που πιασαν αμεσως :(.............

 

Σοφάκι αύριο μεθαύριο δηλαδή θα ξέρεις;;;:D Εύχομαι επιτέλους να είσαι έγκυος και όλα να πάνε καλά! Φαντάζομαι την αγωνία σου κοριτσάκι μου! Πολύ καλή επιτυχία;)

Link to comment
Share on other sites

Προβατακι μου δε θελω να ελπιζω γιατι θα τρελαθω

Πες μου κατι που εχεις και εσυ εμπειρια clomiphene-pregnyl

Ποτε πρεπει να αναμενεις περιοδο

14-16 μερες μετα απο Pregnyl ή βαση κυκλου??

Καποια κοριτσια μου χαν πει οτι δεν εχει σχεση ο προηγουμενος κυκλος παρα μονο ποτε εκανες Pregnyl και ετσι μετραμε

Ετσι ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Προβατακι μου δε θελω να ελπιζω γιατι θα τρελαθω

Πες μου κατι που εχεις και εσυ εμπειρια clomiphene-pregnyl

Ποτε πρεπει να αναμενεις περιοδο

14-16 μερες μετα απο Pregnyl ή βαση κυκλου??

Καποια κοριτσια μου χαν πει οτι δεν εχει σχεση ο προηγουμενος κυκλος παρα μονο ποτε εκανες Pregnyl και ετσι μετραμε

Ετσι ειναι?

 

Είναι 16 μέρες μετά την pregnyl ή αλλιώς 14 μέρες μετά την ωορρηξία η οποία γίνεται μέσα σε 36 ώρες μετά την pregnyl.Κι εγώ σαν εσένα περνούσα μεγάλη φάση άρνησης και έκανα τέστ την 17η μέρα κι αυτό μετά από την πίεση μιας φίλης...δεν ήθελα με τίποτα να αντικρίσω ένα ακόμη αρνητικό τέστ...Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να έχεις το πολυπόθητο θετικό αποτέλεσμα...Ειλικρινά δεν θέλω να σου φουσκώσω τα μυαλά αλλά μου θυμίζεις εμένα και δεν σου κρύβω ότι μοιράζομαι την αγωνία σου και περιμένω πως και πως να δώ το αποτέλεσμα σου...

gETUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προβατακι μου δε θελω να ελπιζω γιατι θα τρελαθω

Πες μου κατι που εχεις και εσυ εμπειρια clomiphene-pregnyl

Ποτε πρεπει να αναμενεις περιοδο

14-16 μερες μετα απο Pregnyl ή βαση κυκλου??

Καποια κοριτσια μου χαν πει οτι δεν εχει σχεση ο προηγουμενος κυκλος παρα μονο ποτε εκανες Pregnyl και ετσι μετραμε

Ετσι ειναι?

 

από την δικία μου εμπειρία μετά την pregnyl έβλεπα κανονικά όπως ήταν ο κύκλος μου.δλ 31-33 μέρες.δεν κατάλαβα κάποια επιρρόη στον κύκλο μου παρόλο που η ωορηξία μου λόγω της pregnyl ήταν πιο νωρίς (14η μέρα αντι 17η που είναι κανονικά για εμένα).πάντως αν αγωνιάς για το πότε θα κάνεις τεστ και να δείξει είναι 12 ημέρες μετά την ωορηξία όπως μου είχε πεί και ο γυναικολόγος.μετά από πάρα πολλά τεστ και αγωνίες πάντα έδειχαν όταν έμενα έγκυος την 12η.

2mS6p3.png?t9H6Yah7

1ZAOp2.png?n6Kui1AR

Link to comment
Share on other sites

Προβατακι μου δε θελω να ελπιζω γιατι θα τρελαθω

Πες μου κατι που εχεις και εσυ εμπειρια clomiphene-pregnyl

Ποτε πρεπει να αναμενεις περιοδο

14-16 μερες μετα απο Pregnyl ή βαση κυκλου??

Καποια κοριτσια μου χαν πει οτι δεν εχει σχεση ο προηγουμενος κυκλος παρα μονο ποτε εκανες Pregnyl και ετσι μετραμε

Ετσι ειναι?

 

Σοφάκι μου, το τεστ μπορείς να το κάνεις 16μέρες μετά την ένεση, έτσι μου λέει κάθε φορά ο γιατρός μου. Ο κύκλος αυτός δεν έχει σχέση με τον προηγούμενο αφού πάντα η περίοδος έρχεται ακριβώς 14 μέρες μετά την ωορηξία, οπότε μέτρα 16 μέρες μετά την ένεση (14 μετά την ωορηξία) και τότε θα αδιαθετήσεις. Που σου εύχομαι να μην αδιαθετήσεις και κάτι μου λέει ότι θα είσαι έγκυος για να μην έχεις αδιαθετήσει ακόμα! Νομίζω ότι μπορείς άνετα να κάνεις τεστ σήμερα ή αύριο:D Άντε, άντε, κάνε και πες μας αμέσως:D:D:D Πολλά φίλάκια και πολλές ευχές:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Jenny, Marilena ,Προβατακι σας ευχαριστω τοσο που ενδιαφερεστε και μου απαντατε !!

Jenny μου με εχεις ξεσηκωσει απο τις πρωτες μερες με τη μεταλλικη γευση !!

Δε ξερεις ποσο ηθελα απο την αρχη να γινει οπως εγινε και με σενα !!

Μαριλενα μου και συ με clomiphene-pregnyl εμεινες??

Προβατακι μου ποσο με συγκινησαν οι ευχες σου !!!!!!!!!

Σημερα ειναι 17 μερες απο την ενεση 15 απο την μοανδικη επαφη και ωορηξια μου

Αχ κοριτσια μου δε τολμω να το σκεφτω και κυριως γιατι απο χθες εχω πονακια περιοδου και κυριως εχω το γωστο πρηξιμο στη κοιλια μου (σα μπαλονι γινεται) που ξεκιναει 24-48 ωρες πριν αδιαθετησω παντα

Αυτο το πρηξιμο βρε κοριτσια μου δεν ειναι σαν τα πονακια περιοδου που μοιαζουν

Δε νομιζω οτι συμβαινει και στην εγκυμοσυνη ετσι δεν ειναι?

Ουφ .........

Λοιπον εχω ενα τεστ στο σπιτι αυριο το πρωι αν δεν εχει ερθει θα το κανω

Link to comment
Share on other sites

Α και κατι αλλο βρε κοριτσια

Εχω φοβερες εξαψεις

Τις πρωτες μερες οκ ηταν απο τα clomiphaine αλλα συνεχιζονται ακομα και σημερα !

Ειναι αυτο συμπτωμα??Δε το χω δει πουθενα

Link to comment
Share on other sites

Jenny, Marilena ,Προβατακι σας ευχαριστω τοσο που ενδιαφερεστε και μου απαντατε !!

Jenny μου με εχεις ξεσηκωσει απο τις πρωτες μερες με τη μεταλλικη γευση !!

Δε ξερεις ποσο ηθελα απο την αρχη να γινει οπως εγινε και με σενα !!

Μαριλενα μου και συ με clomiphene-pregnyl εμεινες??

Προβατακι μου ποσο με συγκινησαν οι ευχες σου !!!!!!!!!

Σημερα ειναι 17 μερες απο την ενεση 15 απο την μοανδικη επαφη και ωορηξια μου

Αχ κοριτσια μου δε τολμω να το σκεφτω και κυριως γιατι απο χθες εχω πονακια περιοδου και κυριως εχω το γωστο πρηξιμο στη κοιλια μου (σα μπαλονι γινεται) που ξεκιναει 24-48 ωρες πριν αδιαθετησω παντα

Αυτο το πρηξιμο βρε κοριτσια μου δεν ειναι σαν τα πονακια περιοδου που μοιαζουν

Δε νομιζω οτι συμβαινει και στην εγκυμοσυνη ετσι δεν ειναι?

Ουφ .........

Λοιπον εχω ενα τεστ στο σπιτι αυριο το πρωι αν δεν εχει ερθει θα το κανω

 

Εγω θελω να σου ευχηθω, μεσα απο την καρδια μου, ενα θετικοτατο τεστ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ekana to test.Arnhtiko. Gia Mia akoma fora.

 

:( Καταλαβαίνω:(

Θα αδιαθετήσεις και θα αρχίσεις ξανά από την αρχή. Για όσες φορές χρειαστεί. Δεν είσαι μόνη σου, να το θυμάσαι, δυστυχώς είμαστε πολλές στην ίδια προσπάθεια. Κάθε φορά που βγαίνει ένα τεστ αρνητικό νιώθω ότι δεν θα έχω ελπίδα ποτέ αλλά κάθε φορά που ξαναρχίζω την προσπάθεια, μου αναπτερώνεται. Τον τελευταίο καιρό γνώρισα 3 κοπέλες με προβλήματα που δεν τα κατάφερναν. Στην αρχή. Γιατί μετά έκαναν από δύο παιδιά. ;)

Πίστεψέ το, θα γίνει και σε μας όταν πρέπει να γίνει. Στα λέω για να τα ακούω κι εγώ, μη νομίζεις.

Έχεις δει το έργο Η Μέρα της Μαρμότας; Αν όχι, δες το, είναι απίθανο. Όταν πέφτω νομίζω ότι έχω εγκλωβιστεί σε μία τέτοια μέρα, εκείνη των αρνητικών τεστ, της απογοήτευσης και την ζω ξανά και ξανά χωρίς ελπίδα να βγω ποτέ από αυτό τον κύκλο. Αλλά μόνο αν μάθουμε να απολαμβάνουμε όλα τα υπόλοιπα που έχουμε και συνεχίσουμε να ζούμε στο φουλ όσο προσπαθούμε, μόνο τότε νομίζω θα τα καταφέρουμε.

Σόρρυ για το μεγάλο ποστ, σε νιώθω απόλυτα, μην αφήσεις τον εαυτό σου να πέσει;) Τα γράφω για να τα βλέπω κι εγώ κάθε φορά που με πιάνει απογοήτευση. Αλλά να θυμάσαι "never give up when you feel alone, it is always darkest just before the down"

Link to comment
Share on other sites

Kalispera koritsia! Ithela na sas pw ki egw tin istoria mou gia na dwsw kouriagio se oles oses prospatheite gia mwraki ki exete to gnwsto problima me tis polykystikes. Epairna antisylliptika apo ta 18 ews ta 26 (!!!!) logw pollykystikwn. Ton Iounio tou 2008 pantreutikame kai Augousto ekopsa ta xapia giati ithela apegnwsmena mwraki. O tote giatros mou me panikobale apo tin arxi oti an den meinw mesa se 3 mines tote de tha ta kataferw xwris "iatriki boitheia"! Fysika apo oti katalabainete oxi mono den emeina egkyos alla kai oli auti i piesi me ekane kommatia. Allaksa giatro, piga se mia ekpliktiki giatro pu apo to prwto rantebou me ekane na noiwsw asfaleia kai sigouria oti suntoma tha exw agkalia ena mwraki. Me esteile gia oles tis ormonikes eksetaseis ksana kai kampyli insoulinis-sakxarou. Oi ormones oles ok alla exw antistasi stin insoulini. Mou dinei ta glucophage me tin elpida na erthei i periodos. Meta apo 6 mines tipota ki egw fysika xalia. Eixe perasei idi enas xronos ki egw den eixa kan rythmismeni periodo. Kobw ta glucophage kai mou dinei serpafar opws mu eipe dokimastika gia na doume an kanw worriksia. Malista me eixe proidopoihsei na mi stenaxwrithw giati einai dokimastikos kyklos. Ki omws 14 meres mera krataw sta xeria mou 2 thetikotata test!!!!! Den mporousa na to pistepsw ki i giatros mou itan tromeri xaroumeni!!! Eixa mia ekpliktiki egkymosuni, enan poly eukolo toketo kai twra i zouzouna mou koimatai san agkelaki sto krebati tis. Einai 4 1/2 minwn kai auto to mina tha paw ksana gia ormonikes eksetaseis (oxi oi polykystikes dystyxws den efygan) gia na ksekinisoume gia to deutero nini!

Syggnwmi an sas kourasa me to teraaastio minyma mou alla ithela na sas pw tin istoria mou gia na min apogoiteueste! Syntoma euxomai oles na eiste to idio eutuxismenes manoules!!!

65nOp2.png

scMHp2.png

Link to comment
Share on other sites

με τα clomiphene μόνο.δεν έκανα pregnyl αυτό τον κύκλο.δεν αντέχαμε την πίεση ότι τώρα πρέπει να γίνει αλλίως μας πιέζει ο χρόνος.εγώ ήξερα πότε είχα ωορηξία.ο άντρας μου όχι οπότε και ήταν χαλαρός για πρώτη φορά μετά από πολλές προγραμματισμένες προσπάθειες και το πετύχαμε.το άγχος είναι η καλύτερη αντισύλληψη.

2mS6p3.png?t9H6Yah7

1ZAOp2.png?n6Kui1AR

Link to comment
Share on other sites

Προβατακι μου τι γλυκο μηνυμα μυ εστειλες.Αληθεια με συγκινησες και σ'ευχαριστω...

Εχεις δικιο σε ολα

Ετσι και αλλιως η μεγαλη εσωτερικη αναγκη και επιθυμια μας κανει καθε μηνα καθε κυκλο μετα το ''πεσιμο'' να σηκωνομαστε και να ξαναπροσπαθουμε παλι απο την αρχη ξανα και ξανα

Και γω το ιδιο κανω και θα κανω δεν εχω αλλη επιλογη

Αδιαθετησα ξαναρχισα τα clomiphaine και παω για σπερματεγχυση

Εσυ σε τι σταδιο εισαι?

 

Μαριλενα πολυ αισιοδοξη η ιστορια σου

Οντως το αγχος μπλοκαρει τα παντα και το βιωνω απολυτα !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλημέρα! Τι κάνετε; Εγώ έκανα χθες την πρεγκνύλ, είμαστε σε κρίσιμη φάση;) Έχω τρία ωάρια μόνο αυτή τη φορά και μόνο από την μία ωοθήκη:( αλλά μάλλον δεν έχει σημασία, την μοναδική φορά που έγινε σύλληψη είχα μόνο ένα ωάριο:confused:

Αν δεν πετύχουμε ούτε αυτή τη φορά, σκέφτομαι να προχωρήσω σε εξωσωματική, είναι ο 5ος κύκλος μου αυτός.

Τι νέα εσείς; σε τί φάση βρίσκεστε;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα προβατακι !Μαζι ειμαστε και γω χθες την εκανα την ενεση αλλα δεν ελπιζω και πολυ

2 ωαρια εδειξε ο υπερηχος αλλα οχι εξαιρετικα

Αντε καλη μας επιτυχια !

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

kalhspera koritsia k egw molis teleiwsa ta xapia pou mou edwse o giatros mou (Clomiphene citrate) ta phra thn trith mera periodou gia 5 meres k stis 10 meres sunolika tha paw gite na me kanei uperixo!!!!!!!!!!ante na doume axaaxaax!euxomai se oles mas na pane kala!!!!!!!!!!!!!!!!111:)

gatoyla:smile:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...