Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ


Recommended Posts

ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΤΗΝ ΕΚΠΟΜΠΗ ΤΟΥ ΣΤΕΛΙΟΥ ΚΟΥΛΟΓΛΟΥ(19/06/2008)ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ NATURA(ΙΟΥΝΙΟΣ 2008) ΠΟΥ ΒΡΕΘΗΚΕ ΤΥΧΑΙΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ ,ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΑΝΕΞΕΛΕΓΚΤΩΝ ΧΩΜΑΤΕΡΩΝ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΩΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ.

Το ποσοστό ανακύκλωσης των αστικών αποβλήτων στην Ελλάδα για το 2006 ήταν μόλις 13% ενώ το αντίστοιχο ποσοστό για τις υπόλοιπες χώρες τις Ε.Ε πάνω απο 40%.Ενώ στην Ελλάδα προσπαθούν να δημιουργήσουν Χ.Υ.Τ.Α.(χώρος υγειονομικής ταφής αποβλήτων) όπου απλούστατα θα συσσωρεύονται όλα τα απόβλητα ,στις χώρες τις Ε.Ε έχουν δημιουργηθεί Χ.Υ.Τ.Υ (χώρος υγειονομικής ταφής υπολειμμάτων) δηλ.του υλικού που μένει μετα την ανακύκλωση.Εαν η Ελλάδα μέσα στα επόμενα 3 χρόνια δεν δημιουργήσει Χ.Υ.Τ.Υ (προσοχή όχι Χ.Υ.Τ.Α.) θα πληρώσει μεγάλα πρόστημα. Αυτό θα γίνει ,δεν προλαβαίνουμε με τίποτα και οι λόγοι είναι πολλοί(εκτός απο το στενό χρονικό περιθώριο) - δεν έχουμε την ανάλογη παιδία και περιβαλλοντική συνείδηση και η δαπάνη για την ανακύκλωση θεωρείται μη απαραίτητη και άχρηστη τόσο απο την πλευρά της κυβέρνησης όσο και απο την πλευρά του πολίτη.

Θα ήθελα να τονίσω ότι δεν είμαι ειδική στην ανακύκλωση απλώς τα τελευταία 3-4 χρόνια προσπαθώ να ανακυκλώνω και διαπιστώνω το πόσο δύσκολο είναι αφού δεν υπάρχουν τα απαραίτητα μέσα-μέτρα .

Ελπίζω να συνεχιστεί η συζήτηση γιατί έχουμε ν α πούμε πολλά.[/code]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Φυσικο δεν ειναι να ειμαστε στον πατό?

Για να βρω καδο ανακυκλωσης πρεπει να κανω χιλιομετρο και. Λες να παρω το παιδι παραμάσχαλα να τρεχω με τις τσαντες σκουπιδιών να βρω εναν?

Ενας που ειχαν βαλει καποια στιγμη εγινε σκουπιδιων γιατι δεν ειχαν φερει σκουπιδιων τι θα καναμε τα σκουπιδια? Μαμ?

Στις μπαταριες πχ που υπαρχει θεση στο σχολειο τις μαζευω και παντα γεματο τον βλεπω τον καδο.

 

Οι Ελληνες θελουν να κανουν ανακυκλωση. Η πολιτεια δεν θελει μαλλον.

:?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Όπως ακριβώς τα λέτε είναι. Στην Ξάνθη (και όχι μόνο στην Ξάνθη αλλα και σε πολλές άλλες επαρχιακές πόλεις) δεν υπάρχουν ειδικοί κάδοι ανακύκλωσης ΠΟΥΘΕΝΑ.

Παρόλα αυτά την ημέρα περιβάλλοντος κάνουμε στα σχολεία ενημερώσεις και εκδηλώσεις. Δηλαδή μαθαίνουμε στα παιδιά μας να είναι ευαισθητοποιημένοι με το περιβάλλον μια ημέρα τον χρόνο. Και με μία μέρα τον χρόνο το περιβάλλον μας θα σωθεί. :mad:

 

Τι να πω.....

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Στην εταιρία που εργάζομαι, θέλαμε να κάνουμε ανακύκλωση, αλλά δεν υπήρχε πουθενά κάδος.

Αυτό που κάνουμε είναι τα άχρηστα φαξ να τα χρησιμοποιούμε ώς πρόχειρα και να εκτυπώνουμε σ'αυτά για να γλιτώνουμε το ξόδεμα χαρτιού. Αν ο κάθε δήμος έφερνε έξω από μεγάλες εταιρίες κάδους ανακύκλωσης, σίγουρα θα γινόταν ανακύκλωση.

Κοντά στο σπίτι μου, υπάρχει κάδος ανακύκλωσης και σκέφτομαι να μαζεύω τις εφημερίδες του άντρα μου και να τις πηγαίνω με το αυτοκίνητο μια που δεν είναι και τόσο κοντά. Πάντως μέχρι στιγμής,ομολογώ ότι δεν το έίχα κάνει γιατί ξεχνιόμουν. :oops: Τώρα όμως που μου το ξαναθυμίσατε θα το κάνω σίγουρα.

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το πρόβλημα με την ανακύκλωση είναι τεράστιο... Δεν υπάρχουν πουθενά καδοι ανακύκλωσης και μια φορά στο τόσο αν βάλουν μετά από λίγο εξαφανίζονται ως δια μαγείας... Δεν ειναι δυνατόν να κάνουμε ταξιδι με τα σκουπίδια για να βρούμε το καταλληλο μέρος, ήμαρτον...

 

Εγώ προσωπικά πολύ θα ηθελα να συμμετάσχω ενεργά, αλλά μου είναι αδύνατον αφου στην περιοχή μου δεν έχω δει ποτέ κάδους, λες και μένουμε σε κανένα βουνο :?

 

Αλλα με εκνευρίζει και αφανταστα εκει που υπάρχουν κάδοι να πηγαίνουν και να πετούν οι εξυπνάκηδες τις σακούλες με τα σκουπίδια, λες και του κάνει κόπο του καλοπερασακια να την πετάξει παραδίπλα στον σωστό κάδο :evil:

 

Στο γραφείο που εργάζομαι έχουμε κι εμεις ένα σωρό άχρηστα χαρτιά που θα μπορούσαν να πανε για ανακύκλωση, αλλα που.... :roll:

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Pantos diabasa oti i thessaloniki kanei to 70 % ths anakuklvshs pou ginete sthn ellada. Fantasteite dld ti kanei i athina!!!tipota...ntroph mas pantos :oops: . Se auto ftaei i politia...otan sto dhmo mas dosane enhmerotika , sakoules kai kladous anakuklvseis oloi antapokrithikan..kserete poses grioules sthn geitonia me rotousane an ta ksexorisan sosta? O kosmos einai prothimos..i politia koimate!

Link to comment
Share on other sites

εγω σ'αυτο το θεμα ειμαι πολυ τυχερη εχει καδο ανακυκωσης στα 50 μετρα απο το σπιτι μου.

Οσο αναφορα αυτο που λετε για τις εταιρειες που εργαζεστε μπορειτε να παρετε τηλ στο δημο που ανηκει η εταιρεια και θα σας φερουν.Τουλαχιστον σε μας ετσι εγινε και επειδη δεν μας εφτανε φεραν και δευτερο.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

για σας :!::!: ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ ΑΤΥΧΗ ,ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΕΓΡΑΨΑ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟΟΟ ΜΗΝΥΝΑ ΕΣΒΗΣΕ ΤΟ ΦΩΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΝΥΧΤΙΑΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΑΝΑ ΕΓΡΑΨΑ ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΜΗΝΥΜΑ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΤΟ ΕΣΒΗΣΑ ΚΑΤΑ ΛΑΘΟΣ ,ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ 01.30 ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΩ,ΘΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΑΥΡΙΟ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Pantos diabasa oti i thessaloniki kanei to 70 % ths anakuklvshs pou ginete sthn ellada. Fantasteite dld ti kanei i athina!!!tipota...ntroph mas pantos :oops: . Se auto ftaei i politia...otan sto dhmo mas dosane enhmerotika , sakoules kai kladous anakuklvseis oloi antapokrithikan..kserete poses grioules sthn geitonia me rotousane an ta ksexorisan sosta? O kosmos einai prothimos..i politia koimate!

ειπαν οτι το Ηρακλειο ειναι η δευτερη πολη που συμμετεχει ενεργα στην ανακυκλωση!!!

εγω κανω ανακυκλωση και να σας πω κατι:διαπιστωσα πως αυτα της ανακυκλωσης ειναι πολυ περισσοτερα απο τα αλλα σκουπιδια.

πολλες φορες στελνω τον αντρα μου να τα παει στον καδο και του λεω:"παρε τα καθαρα σκουπιδια εσυ και βαλτα στο μπλε καδο!!!" :lol:

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω οτι φταίνε μόνο οι Δήμοι.

 

Εγώ πιστεύω φταίει και η νοοτροπία μερικών για να μη πω των

 

περισσοτέρων που η λέξη ανακύκλωση τους είναι άγνωστη πρακτικά

 

έχοντας ακούσει ουκ ολίγες φορές την απάνταση

 

"ωχ, αδερφέ εγώ θα σώσω τον πλανήτη??"

 

Και αυτό το λέω γιατί στη περιοχή που μένω και ενώ έχει κάδους

 

ανακύκλωσης σε μικρές αποστάσεις μεταξύ τους

 

λίγοι είναι αυτοί που τους χρησιμοποιούν με σκοπό την ανακύκλωση

 

ενά κάποιοι άλλοι ρίχνουν οτι σκουπίδι θέλουν μέσα :evil:

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Εμε'ις έχουμε αρκετούς κα΄δους ανακύκλωσης στην περιο΄χη μας. Αυτό όμως που συμβαίνει είναι να καθυστερούν να έρθυν να αδειασουν τους κάδους ή να έρχονται ρακοσυλλέκτες και να ξεδιαλέγουν ό,τι τους αρέσει και τα υπολοιπα να τα πετάνε έξω. οπότε και που ανακυκλώνω τελικά υπάρχει κάποιο κέρδος; :(

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΣΑΣ :!::!: πειραζει να γραψω χωρις τονους -καθυστερω παρα πολυ ετσι.

kiknaki συμφωνώ μαζί σου.

Να σας πω τι συμβαινει με τους καδους ανακυκλωσης σε ορισμενες πολεις οπως ΣΕΡΡΕΣ ΚΑΙ ΒΕΡΟΙΑ.Εχουν τοποθετηθει στα κεντρικα σημεια(μονο )των πολεων 'διαφημιστικοι'καδοι οπως τους λεω εγω ,επειδη εχουν στην επιφανεια τους διαφημιστικες αφισες ,βασικα ειναι μακροστενοι ανοξειδωτοι καδοι με 3 χωρισματα (αλουμινιο-γυαλι-πλαστικο)με ελαχιστη χωρητικοτητα και το χειροτερο ειναι οτι τα υλικα προς ανακυκλωση καταληγουν τελικα στις χωματερες διοτι το κοστος μεταφορας τους στα κεντρα ανακυκλωσης ειναι μεγαλο .Αυτο το παραδεχτηκε ο νομαρχης η ο δημαρχος (δεν θυμαμαι ποιος ακριβως)των Σερρων στην πρωινη ενημερωτικη εκπομπη της ΕΤ3 μετα απο τηλεφωνικη παρεμβαση ,μεχρι τοτε κανεις δεν το γνωριζε(δηλ . εδω και 3 χρονια).Παντως υποσχεθηκε οτι απο το 2008 τα πραγματα θα αλλαξουν,φυσικα τιποτα δεν εχει αλλαξει ακομη.Στη Βεροια δεν ξερω εαν τα σκουπιδια καταληγουν στις χωματερες.

Τον τελευταιο χρονο ΣΤΗ θΕΣ/ΚΗ εχουν τοποθετησει καδους σε παρα πολλα σημεια, ειναι σιγουρο οτι το ανακυκλωσιμο υλικο δεν καταληγει στις χωματερες :?::?: εαν εχεις παραπανω πληροφοριες για αυτο sofiadav

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΟ 'ΚΟΣΤΟΣ 'για μερικα υλικα καθημερινης χρησης

1.ΕΝΑ ΣΠΙΤΙ 'ΠΑΡΑΓΕΙ' 7.7 ΚΙΛΑ ΤΕΤΡΑΠΑΚ ΕΤΗΣΙΩΣ ομως ειναι εφιαλτης για οποιοδηποτε συστημα ανακυκλωσης διοτι αποτελειται κατα77% απο χαρτι ,18% απο πλαστικο και 5% απο αλουμινιο οπως καταλαβαινετε αυτα τα υλικα πρεπει να διαχωριστουν αυτο ομως ειναι πολυ δαπανηρο.Μερικες εταιρειες που παραγουν τη συσκευασια αναλαμβανουν και την ανακυκλωση φτιαχνωντας νεα συσκευασια.

2.ΠΑΝΑ ΜΙΑΣ ΧΡΗΣΗΣ 15 ΔΕΝΤΡΑ ΑΝΑ ΠΑΙΔΙ - 1000 000 δεντρα περιπου κοβονται παγκοσμιως καθε χρονο για ενα παιδι ,επισης αυξανουν πολυ τα απορριμματα περιπου ενας τονος, τελος το οικονομικο κοστος ξεπερνα τις 2000 ευρω

3 ΕΝΑ ΓΥΑΛΙΝΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΘΑ ΦΩΤΙΖΕ ΕΝΑ ΔΩΜΑΤΙΟ ΓΙΑ 8 ΩΡΕΣ

το γυαλι κατασκευαζεται απο αμμο που μας δινει πυριτιο, ανθρακικο νατριο και ασβεστολιθο.Αυτα τα υλικα συγχωνευονται σε υψηλες θερμοκρασιες που απαιτουν ενεργεια (για ενα μπουκαλι )ιση με αυτη που καιει μια λαμπα 100 w σε 8 ωρες.Η ανακυκλωση ενος μπουκαλιου μας δινει το ιδιο προιον με 50 % λιγοτερη ενεργεια .

4.ΕΝΑ ΚΟΥΤΑΚΙ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ "ΚΑΙΕΙ΄0.1 ΛΙΤΡΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ

Για ενα κουτακι 15 γρ.χρειαζεται βωξιτης 60 γρ. η εξοριξη του οποιου σημαινει αποψιλωση των δεντρων η σκαψιμο βουνων .Για να παραχθει καινουργιο κουτακι απο ανακυκλωση χρειαζεται μολις το 5% της ενεργειας της κανονικης παραγωγης.

5.ΜΙΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΜΟΛΥΝΕΙ 400 ΚΥΒΙΚΑ ΜΕΤΡΑ ΝΕΡΟΥ

100 μπαταριες οικιακης χρησης πολουνται καθε χρονο στην ΕΛΛΑΔΑ .Οι μπαταριες αυτου του τυπου εως και 20% περιεχουν υδραργυρο που προκαλει νευρολογικες διαταραχες ,τυφλωση....περιεχουν επισης καδμιο που συνδεεται με καρκινογεννεση.....Τουλαχιστον με την ανακυκλωση τους κατι γινεται

 

πηγη το περιοδικο NATURA -εψαξα αλλα δεν βρηκα ηλεκτρονικη διευθυνση.Θα ηταν καλο να μαθουμε σε ποιες περιοχες της Ελλαδας υπαρχουν συστηματα ανακυκλωσης και πως δουλευουν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τον τελευταιο χρονο ΣΤΗ θΕΣ/ΚΗ εχουν τοποθετησει καδους σε παρα πολλα σημεια, ειναι σιγουρο οτι το ανακυκλωσιμο υλικο δεν καταληγει στις χωματερες :?::?: εαν εχεις παραπανω πληροφοριες για αυτο sofiadav

 

Auto den to ksero...alla eixa dei sthn ert 3 oti ta pane se sugkekrimeno shmeio kai edeixne upallilous na ta ksedialinoune. Pou itane den thumame. Pantos tha einai polu krima an kataligoune stis xomateres, tsampa i prospatheia pou kanei o kosmos.

 

Ontos ta skoupidia pou bgazoume gia anakuklosi einai pio pola apo ta upoloipa...fantastite ti diafora tha ekane an anakukloname oloi sosta!

 

Sthn thessaloniki thn perasmeni ebdomada itane ena drama...ekleisan thn xomateri kai den eixan pou na pane ta skoupidia :shock: fantastite me authn thn zesth, kapoies broxes pou erikse kai ta skoupidia na kathonte ekei sxedon 10 meres ...ti klima epikratouse :shock: . Fusika gia 10 meres den ebgala to moro ekso!

Link to comment
Share on other sites

Στην εταιρία που εργάζομαι, θέλαμε να κάνουμε ανακύκλωση, αλλά δεν υπήρχε πουθενά κάδος.

Αυτό που κάνουμε είναι τα άχρηστα φαξ να τα χρησιμοποιούμε ώς πρόχειρα και να εκτυπώνουμε σ'αυτά για να γλιτώνουμε το ξόδεμα χαρτιού. Αν ο κάθε δήμος έφερνε έξω από μεγάλες εταιρίες κάδους ανακύκλωσης, σίγουρα θα γινόταν ανακύκλωση.

Κοντά στο σπίτι μου, υπάρχει κάδος ανακύκλωσης και σκέφτομαι να μαζεύω τις εφημερίδες του άντρα μου και να τις πηγαίνω με το αυτοκίνητο μια που δεν είναι και τόσο κοντά. Πάντως μέχρι στιγμής,ομολογώ ότι δεν το έίχα κάνει γιατί ξεχνιόμουν. :oops: Τώρα όμως που μου το ξαναθυμίσατε θα το κάνω σίγουρα.

MATA καλο αυτο που κανετε με το φαξ.Οταν δεν ενδιαφερεται ο δημος πρεπει να ενδιαφερθει ο πολιτης νομιζω και η εκαστοτε εταιρια αλλιως δεν θα πετυχουμε τιποτα.Λες οτι ο καδος ειναι μακρια -στις Σερρες π.χ υπηρχαν 2 καδοι για χαρτι που ξαφνικα εξαφανιστηκαν μου ηταν δυσκολο να πεταω χαρτια μαζι με τα αλλα σκουπιδια και επειδη πηγαινω Θεσ/κη τακτικα τα κουβαλαω εκει ,το ιδιο και τα πλαστικα -αλουμινιο-γυαλι ,φυσικα εαν δεν πηγαινα συχνα Θεσ/κη μαλλον δεν θα τα πηγαινα, ετσι.

 

Εμε'ις έχουμε αρκετούς κα΄δους ανακύκλωσης στην περιο΄χη μας. Αυτό όμως που συμβαίνει είναι να καθυστερούν να έρθυν να αδειασουν τους κάδους ή να έρχονται ρακοσυλλέκτες και να ξεδιαλέγουν ό,τι τους αρέσει και τα υπολοιπα να τα πετάνε έξω. οπότε και που ανακυκλώνω τελικά υπάρχει κάποιο κέρδος; :(

mel φανταζομαι δεν πανε σε ολους τους καδους οι ρακοσυλλεκτες (ασχετα εαν αυτοι οι ανθρωποι ζουν απο σκουπιδια και δεν κανουν και κανενα κακο) αλλα ουτως η αλλως πολλες φορες τα βαζουμε και εμεις διπλα στους καδους οταν ειναι γεματοι επειδη καθυστερουν να τα συλλεξουν οπως το λες και εσυ και δευτερον πολλοι βαζουν ολα τα ανακυκλωσιμα υλικα μαζι οταν δεν εχουν χρονο η βαριουνται να τα διαχωρισουν .Αλλα το καθε τι στην αρχη εχει πολλα προβληματα και η Ελλαδα ειναι ακομη στην αρχη

Ontos ta skoupidia pou bgazoume gia anakuklosi einai pio pola apo ta upoloipa...fantastite ti diafora tha ekane an anakukloname oloi sosta!

 

Sthn thessaloniki thn perasmeni ebdomada itane ena drama...ekleisan thn xomateri kai den eixan pou na pane ta skoupidia :shock: fantastite me authn thn zesth, kapoies broxes pou erikse kai ta skoupidia na kathonte ekei sxedon 10 meres ...ti klima epikratouse :shock: . Fusika gia 10 meres den ebgala to moro ekso!

Ακριβως ,μειωνεται πολυ ο ογκος των σκουπιδιων με την ανακυκλωση.

Φαντασου ενα κρατος που ακομη δεν μπορει να διαχειριστει τα απλα σκουπιδια δηλ.απλως να τα μεταφερει και να τα πεταξει σε μια χωματερη ποσο θα δυσκολευεται να ανακυκλωνει.

 

ΟΛΟΙ ΠΙΑ ΜΑΘΑΜΕ ΟΤΙ ΜΙΑ ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΣΑΚΟΥΛΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ 100 ΕΩΣ 400 ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΛΥΘΕΙ .η πλαστικη σακουλα ειναι παραγωγο πετρελαιου και συμβολο κοινωνιας μιας χρησης .Πανω απο 60 000 τονους πλαστικου μιας χρησης καταναλωνονται στην Ελλαδα καθε χρονο.ο σκοπος ειναι να μειωθει η χρηση τους και η ανακυκλωση οσων χρησιμοποιουνται (κοστιζει αρκετα).ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΠΟΤΗΡΙ 5 ΛΕΠΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΔΕΙΑΣΕΙ 200 ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΙΩΣΕΙ Επειδη αναφερομαι συχνα στο περιοδικο NATURA ηθελα να τονισω οτι διανεμεται δωρεαν στα βιολογικα καταστηματα (πιθανως και αλλου)

Link to comment
Share on other sites

ΠΛΑΣΤΙΚΕΣ ΣΑΚΟΥΛΕΣ

1000000000 σακουλες μιας χρησης καθε χρονο.

Συμφωνα με την νομοθεσια του 2001 πρεπει να συλλεγονται και να ανακυκλωνονται.

Μεταξυ του Δημου Αθηναιων και των super market(α-β βασιλοπουλος,καρφουρ,αφοι βεροπουλοι,σκλαβενιτης,dia,metro,atlantic bazaar,γαλαξιας) εχει υπογραφει Μνημονιο Συνεργασιας με σκοπο την πληρη καταργηση της πλαστικης σακουλας αυτο το καλοκαιρι.Μπορουμε, φανταζομαι, να τους καταγγειλουμε εαν δεν το κανουν.Οι πλαστικες θα αντικατασταθουν με βιοαποικοδομησιμες και με πανινες(τις αγοραζεις μια φορα και ξενιαζεις).

ΟΙ βιοαπ/μες(bio-bags) αποτελουνται απο αμυλο καλαμποκιου (μη τροποποιημενο),φυτικα ελαια και πολυεστερα (βιοαπ/μο) και χρειαζονται 3-8 εβδ για να αποικοδομηθουν.Υπαρχουν και αυτες που προερχονται απο μη βρωσιμα ειδη πατατας και διασπωνται σε 6 μηνες χαρη στους μικροοργανισμους του χωματος ,παραγουν διοξειδιο του ανθρακα,νερο και βιομαζα δηλ. λιπασμα καταλληλο για βιολογικη καλλιεργεια. Για τους λογοτυπους χρησιμοποιουν υδατοδιαλυτα μελανια. Απο την δικη μου εμπειρια ξερω οτι ειναι λιγοτερο ανθεκτικες στις φθορες .

Υπαρχουν και σακουλες απο φωτο - βιοαποικοδομησιμα πλαστικα (oxo-degradable)οπου το πολυαιθυλενιο(πλαστικο) αποικοδομειτα(σε λιγους μηνες) χαρη στην προσθηκη μικρης ποσοτητας διασπαστη και η διασπαση βασιζεται στο ηλιακο φως και στη θερμοτητα,για αυτο φυλασσονται σε σκοτεινο μερος και <30 C .Διασπωνται και σε συνθηκες ταφης.

Link to comment
Share on other sites

Auto den to ksero...alla eixa dei sthn ert 3 oti ta pane se sugkekrimeno shmeio kai edeixne upallilous na ta ksedialinoune. Pou itane den thumame. Pantos tha einai polu krima an kataligoune stis xomateres, tsampa i prospatheia pou kanei o kosmos.

ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΕΣ/ΚΗ ΒΡΗΚΑ ΤΑ ΕΞΗΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΣΕ ΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ

 

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

 

Ξεκινά η εφαρμογή προγράμματος ανακύκλωσης συσκευασιών σε

11 Νέους Δήμους της Ανατολικής Θεσσαλονίκης

 

Πρόκειται για επένδυση € 5.000.000

-περιλαμβάνει τους Δήμους Βασιλικών, Επανομής, Θερμαϊκού, Θέρμης, Καλαμαριάς, Μηχανιώνας, Μίκρας, Πανοράματος, Πεύκων Πυλαίας, και Χορτιάτη.

 

-για τις ανάγκες του έργου έχει κατασκευαστεί ένα νέο Κέντρο Διαλογής Ανακυκλώσιμων Υλικών (ΚΔΑΥ), το οποίο λειτουργεί στη περιοχή παραπλεύρως του στρατοπέδου ΣΕΔΕΣ του Δήμου Θέρμης και καλύπτει έκταση 2.400 τμ, ενώ ο συνολικός αριθμός των εργαζομένων ανέρχεται σε 15 άτομα. MONO :?::?

με ετήσιες εκτιμώμενες ποσότητες των υλικών που θα αξιοποιούνται να ανέρχονται σε 11.750 τόνους.

 

Στο πλαίσιο της συνεργασίας των Δήμων με την ΕΕΑΑ, πραγματοποιείται ενημερωτική καμπάνια στους Δήμους Θέρμης, Καλαμαριάς, η οποία περιλαμβάνει τη διανομή πληροφοριακού υλικού και ειδικών τσαντών ανακύκλωσης η οποία σύντομα θα επεκταθεί και στους υπόλοιπους δήμους.

 

Σε ό,τι αφορά στη λειτουργία του προγράμματος ανακύκλωσης, έχει δημιουργηθεί ένα πυκνό δίκτυο μπλε κάδων ανακύκλωσης στην περιοχή, συνολικού αριθμού 3.100, ενώ η συλλογή των ανακυκλώσιμων υλικών διεξάγεται από 11 απορριμματοφόρα οχήματα που έχει παραδώσει η ΕΕΑΑ στους Δήμους.

 

Σημειώνεται ότι η ανακύκλωση υλικών συσκευασίας με διαλογή στην πηγή, που θα λειτουργήσει στους παραπάνω 11 Δήμους περιλαμβάνει, όπως και στα υπόλοιπα προγράμματα που λειτουργεί η ΕΕΑΑ, τη δυνατότητα ανακύκλωσης χάρτινων, πλαστικών, μεταλλικών και γυάλινων συσκευασιών.

 

 

 

Λίγα λόγια για την ΕΕΑΑ

Η Ελληνική Εταιρεία Αξιοποίησης Ανακύκλωσης (ΕΕΑΑ ΑΕ) ιδρύθηκε το Δεκέμβριο του 2001 από βιομηχανικές και εμπορικές επιχειρήσεις που, είτε διαθέτουν συσκευασμένα προϊόντα στην ελληνική αγορά, είτε κατασκευάζουν συσκευασίες και σήμερα αριθμεί περισσότερα από 1.100 μέλη. Η ΕΕΑΑ σύμφωνα με το Ν. 2939/01 και την υπ’ αριθμό 106453/20-2-2003 απόφαση ΥΠΕΧΩΔΕ οργανώνει το Σύστημα Συλλογικής Εναλλακτικής Διαχείρισης για τα απόβλητα συσκευασίας (ΣΣΕΔ-ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ). Αυτό το νομικό πλαίσιο είναι απόρροια των ευρωπαϊκών οδηγιών 94/62 και 04/12 και υποχρεώνει τους διαχειριστές συσκευασίας, δηλαδή τις επιχειρήσεις που διαθέτουν συσκευασμένα προϊόντα στην ελληνική αγορά, να μεριμνήσουν για την ανακύκλωση των συσκευασιών τους. Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την ΕΕΑΑ μπορείτε να βρείτε στη διεύθυνση http://www.herrco.gr.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ΤΙ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΟΥΣ ΜΠΛΕ ΚΑΔΟΥΣ

 

Μπορείτε να απορρίπτετε άδειες και καθαρές (τις ξεπλένουμε λίγο) τις εξής συσκευασίες:

 

χάρτινες συσκευασίες και χαρτοκιβώτια από π.χ. ηλεκτρικές συσκευές, χυμούς, γάλα, δημητριακά, πίτσα, μπισκότα, ζάχαρη, απορρυπαντικά, οδοντόκρεμες, χαρτοσακούλες κ.α

 

αλουμινένια κουτάκια από αναψυκτικά, μπύρες κ.α

 

γυάλινες συσκευασίες από π.χ. νερό, γάλα, χυμούς, αναψυκτικά, αλκοολούχα ποτά, βαζάκια τροφίμων κ.α.

 

πλαστικές συσκευασίες από π.χ. μπουκάλια νερού, αναψυκτικά, γιαούρτι, βούτυρο, λάδι, απορρυπαντικά ,είδη καθαρισμού, σαμπουάν, αφρόλουτρα, οδοντόκρεμες, αποσμητικά, πλαστικές σακούλες κ.α.

 

λευκοσιδηρές συσκευασίες από γάλα εβαπορέ, καφέ, τόνο, ζωοτροφές, τοματοπολτό, μπισκότα, κλπ

καθώς και

έντυπο χαρτί (εφημερίδες, περιοδικά, βιβλία)

 

- Πόσο συχνά συλλέγονται τα ανακυκλώσιμα υλικά από τους μπλέ κάδους της ΕΕΑΑ;

 

Οι μπλέ κάδοι αδειάζουν ανά 2 το πολύ 3 ημέρες.

 

-Τι μπορώ να κάνω εάν παρατηρήσω ότι κάποιος κάδος δεν αδειάζει τακτικά;

 

Επειδή οι Δήμοι έχουν αναλάβει την υποχρέωση της αποκομιδής των μπλέ κάδων σε τέτοια περίπτωση μπορείτε να επικοινωνήσετε με το γραφείο καθαριότητας του δήμου στον οποίο κατοικείτε και να μεταφέρετε το αίτημά σας.

 

- Που θα απευθυνθώ για να ζητήσω πύκνωση του δικτύου των μπλε κάδων;

 

Θα μεταφέρετε το αίτημά σας στο γραφείο καθαριότητας του Δήμου σας.

 

- Που μεταφέρεται το περιεχόμενο των μπλε κάδων;

 

Ειδικά οχήματα συλλογής μεταφέρουν τα ανακυκλώσιμα υλικά στα Κέντρα Διαλογής Ανακυκλώσιμων Υλικών (ΚΔΑΥ) όπου εκεί ξεχωρίζονται, συμπιέζονται και δεματοποιούνται. Στη συνέχεια αποστέλλονται σε αντίστοιχες βιομηχανίες προς αξιοποίηση-ανακύκλωση.

 

-Τι σημαίνει το ευρωπαϊκό σήμα “green dot” που απεικονίζεται στις συσκευασίες?

 

Η παρουσία του δηλώνει την οικονομική συνεισφορά της συγκεκριμένης συσκευασίας στα έργα της ανακύκλωσης και δεν πρέπει να συγχέεται με την ανακυκλωσιμότητα ή μη του υλικού συσκευασίας

Link to comment
Share on other sites

εγώ αυτό που ξέρω να πω είναι ότι σίγουρα φταίει και η νοοτροπία του Έλληνα. Και εμείς στην γειτονιά μας είμαστε πάρα πολλές οικογένειες, με αρκετούς κάδους σκουπιδιών συγκεντρωμένους σε ένα σημείο. Που δεν ενοχλούν ιδιαίτερα τους γυρω κατοικους. Βέβαια δεν έχουμε ούτε ένα κάδο ανακύκλωσης, που θα έπρεπε να υπήρχε, αλλά και πάλι είναι καμένο χαρτί γιατί νομιζω ότι και αυτός θα γεμίσει από τα συνηθισμένα σκουπίδια οπότε κανείς δεν ασχολείται να ζητήσει από τον δήμο να τον φέρει. Κατάλαβαίνουμε τώρα ότι ο ωχαδελφισμός σε όλο του το μεγαλείο και μάζί και εγώ που ντρέπομαι και που το λέω, αλλά στις μεγαλουπόλεις ποιος θα συννενοηθεί με όλους τους γύρω για να ζητήσουν όλοι μαζί ένα κάδο ανακύκλωσης? Και αν τελικά καταλήξει να γίνει χειροτερη ζημιά αντί για καλό να γεμίσει από άλλα σκουπίδια? Πάντως εγώ θα το πω στον ΔΗΜΟ και αν απο μόνοι τους αποφασίσουν ότι πρέπει να φέρουν ας έχουν αυτοί την ευθύνη, τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον τα εσοδα μου απο την ανακυκλωση ειναι περιπου 150 ευρω τον μηνα..και να εξηγησω..

στην βιομηχανικη περιοχη που δουλευω ερχεται καποιος που κανει ανακυκλωση σε μεγαλες εταιρειες..μου εχει δωσει λοιπον τσουβαλια και στο ενα μαζευω χαρτι στο αλλο τενεκεδακια και στο αλλο πλαστικες σακουλες..πραγματικα σας μιλαω δεν ηξερα οτι αυτος τα αγοραζε...

ηξερα ομως οτι στο λονδινο που σπουδαζα καθε δημος με τα λεφτα που μαζευαν οι κατοικοι απο ανακυκλωση τους εκαναν ενα μεγαλο εργο δηλ παιδικη χαρα ,και στην πενταετια ΕΝΑ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ φυσικα ειχε βαλει και χρηματα ο δημος εξτρα..απλ αθελω να πω οτι υπηρχε ενα ισχυρο κινητρο..

εδω που πανε τα λεφτα της ανακυκλωσης?οεο?σημαντικη η ανακυκλωση σαν ιδεα αλλα καντε κατι και για τον κοσμακη ..εχετε φαει τσουβαλια λεφτα..

τεσπα αυτο κανω εγω και ειμαι και ενταξει με την οικολογικη μου συνειδηση και βαζω στον κουμπαρα του παιδιου μου ενα χαρτζηλικι.

αυτα.

Link to comment
Share on other sites

οπότε κανείς δεν ασχολείται να ζητήσει από τον δήμο να τον φέρει. .

Εγώ έχω πάρει ένα σωρό φορές τηλέφωνο στο Δήμο του Πειραιά και ρωτάω ΠΟΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ θα φέρουν κα'να μπλε κάδο στον Πειραιά και μου απαντάνε ότι ακόμα δεν υπάρχει τέτοιο πρόγραμμα........... αυτή είναι η πιο ευγενική απάντηση που έχω πάρει....όταν έχουν τα κέφια τους.

Έτσι κι εγώ τα μαζεύω όλα σε μεγάλες σακούλες, τα φορτώνω στο αυτοκίνητο και όπου αλλού δω μπλε κάδο τα αφήνω εκεί.

Είμαστε μακράν ο χειρότερος Δήμος ( για να μην πω ο μοναδικός) στο θέμα της ανακύκλωσης.

Link to comment
Share on other sites

Καθότι με τον άντρα μου συζούσαμε πριν στο Μαρούσι και τώρα ζούμε στα Βριλήσσια που (τουλάχιστον απο την δική μου εμπειρία) σε κάθε κάδο απορριμάτων, δίπλα υπάρχει ένας ανακύκλωσης, η ανακύκλωση έχει γίνει μία καθημερινότητα μας, πάρα πολλά χρόνια τώρα.

 

Κάθε μέρα που κατεβάζω την ανακύκλωση, σοκαρίζομαι με τον όγκο των προγμάτων που πετάμε εκεί και προσπαθώ να φανταστώ πόσο θα μειωνόταν ό όγκος των σκουπιδιών αν όλοι ανακυκλώναμε!!!!!

 

Εμείς (2 άτομα και ένα μωρό) βγάζουμε καθημερινά 1 σακούλα σκουπίδια (γεμάτη ή μισογεμάτη) και 1ή 2 γεμάτες ανακύκλωση!!!!! (σακούλες s/m)

 

Αρα μιλάμε για τρελλή διαφορά όγκου!!!!! :shock:

Link to comment
Share on other sites

οπότε κανείς δεν ασχολείται να ζητήσει από τον δήμο να τον φέρει. .

Εγώ έχω πάρει ένα σωρό φορές τηλέφωνο στο Δήμο του Πειραιά και ρωτάω ΠΟΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ θα φέρουν κα'να μπλε κάδο στον Πειραιά και μου απαντάνε ότι ακόμα δεν υπάρχει τέτοιο πρόγραμμα........... αυτή είναι η πιο ευγενική απάντηση που έχω πάρει....όταν έχουν τα κέφια τους.

Έτσι κι εγώ τα μαζεύω όλα σε μεγάλες σακούλες, τα φορτώνω στο αυτοκίνητο και όπου αλλού δω μπλε κάδο τα αφήνω εκεί.

Είμαστε μακράν ο χειρότερος Δήμος ( για να μην πω ο μοναδικός) στο θέμα της ανακύκλωσης.

Δυστυχως ετσι ειναι στον Πειραια δεν υπαρχει προγραμμα ανακυκλωσης απο την ΕΕΑΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΦΕΡΝΟΥΝ ΚΑΔΟ. Το περιεργο ειναι πως σε μια πολη ορισμενες περιοχες εχουν προραμματα της ΕΕΑΑ ενω αλλες δεν εχουν.δειτε εδω ποιες πολεις στην Ελλαδα εχουν προγραμματα της ΕΕΑΑ http://www.herrco.gr/web/pages.fds?lang=1&page=41

 

Πρεπει να ψαξουμε να δουμε εαν υπαρχει αλλη εταιρεια ανακυκλωσης :?: Επειδη εκτος απο τους μπλε καδους στη ΘΕΣ/ΚΗ ,τουλαχιστον σε ορισμενες περιοχες, εχουν τοποθετηθει ξεχωριστα για αλουμινιο-γυαλι-πλαστικο γκρι καδοι. Η ΕΕΑΑ ΓΡΑΦΕΙ ΣΤΑ ΔΕΛΤΙΑ ΤΥΠΟΥ ΤΟ ΕΞΗΣ -Σημειώνεται ότι η ανακύκλωση υλικών συσκευασίας με διαλογή στην πηγή, που θα λειτουργήσει στους παραπάνω δήμους, περιλαμβάνει, όπως και στα υπόλοιπα προγράμματα που λειτουργεί η ΕΕΑΑ, τη δυνατότητα ανακύκλωσης χάρτινων, πλαστικών, μεταλλικών και γυάλινων συσκευασιών.Μηπως αυτη εχει βαλει τους γκρι καδους :?: τι εννοει στην πηγη :?:

λοιπον τα εσοδα μου απο την ανακυκλωση ειναι περιπου 150 ευρω τον μηνα..και να εξηγησω..

στην βιομηχανικη περιοχη που δουλευω ερχεται καποιος που κανει ανακυκλωση σε μεγαλες εταιρειες..μου εχει δωσει λοιπον τσουβαλια και στο ενα μαζευω χαρτι στο αλλο τενεκεδακια και στο αλλο πλαστικες σακουλες..πραγματικα σας μιλαω δεν ηξερα οτι αυτος τα αγοραζε...

ηξερα ομως οτι στο λονδινο που σπουδαζα καθε δημος με τα λεφτα που μαζευαν οι κατοικοι απο ανακυκλωση τους εκαναν ενα μεγαλο εργο δηλ παιδικη χαρα ,και στην πενταετια ΕΝΑ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ φυσικα ειχε βαλει και χρηματα ο δημος εξτρα..απλ αθελω να πω οτι υπηρχε ενα ισχυρο κινητρο..

εδω που πανε τα λεφτα της ανακυκλωσης?οεο?σημαντικη η ανακυκλωση σαν ιδεα αλλα καντε κατι και για τον κοσμακη ..εχετε φαει τσουβαλια λεφτα..

τεσπα αυτο κανω εγω και ειμαι και ενταξει με την οικολογικη μου συνειδηση και βαζω στον κουμπαρα του παιδιου μου ενα χαρτζηλικι.

αυτα.

DEMI αυτο που λες το ακουω και εγω για πρωτη φορα ,θες να πεις για ποια μεγαλη εταιρεια προκειται :?: η τι εννοεις με αυτο :?: πραγματικα για τους ελληνες που αδιαφορουν θα ηταν ενα καλο κινητρο τα χρηματα και εν μερη ειναι και δικαιο να πληρωνεσαι απο μια εταιρεια που κανει ανακυκλωση αφου της προσφερεις δουλεια π.χ ΕΕΑΑ

Link to comment
Share on other sites

Όπως ακριβώς τα λέτε είναι. Στην Ξάνθη (και όχι μόνο στην Ξάνθη αλλα και σε πολλές άλλες επαρχιακές πόλεις) δεν υπάρχουν ειδικοί κάδοι ανακύκλωσης ΠΟΥΘΕΝΑ.

Παρόλα αυτά την ημέρα περιβάλλοντος κάνουμε στα σχολεία ενημερώσεις και εκδηλώσεις. Δηλαδή μαθαίνουμε στα παιδιά μας να είναι ευαισθητοποιημένοι με το περιβάλλον μια ημέρα τον χρόνο. Και με μία μέρα τον χρόνο το περιβάλλον μας θα σωθεί. :mad:

 

Τι να πω.....

Eτσι ακριβως στην Ξάνθη......Πόσο χαρτι πετάω καθημερινά στη δουλειά δεν λεγεται..Το αναφερα καποια στιγμή στην διευθυνση αλλα δεν είδα φως ακόμα!!!!!!!! :(:(

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...