Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αξονικη τομογραφια εγκεφαλου


Recommended Posts

καλησπερα σασ.πριν λιγο καιρο η κορουλα μου ηλικιασ 15 χρονων μου παραπονιοτανε για πονοκεφαλουσ κ ζαλαδεσ.την πηγα σε εναν γιατρο στο ικα γ να δω τη εξεταση γινεται σε αυτεσ τησ περιπτωσεισ π μου εγραψε αξονικη.ανησηχησαμε γιατι πριν 3χρονια ειχε ενα ατηχημα κ ειχς παθει μια διασηση.εκλεισα ραντεβου σε εναν νοσοκομειο και την πηγα.ο γιατροσ μασ ελεγε οτι σε τετοιεσ περιπτωσεισ και σε αυτη την ηλικια προτεινει μαγνητικη γιατι αυτη η εξεταση εχει ακτινοβολια και βλαπτει.μασ τρομαξε λιγο και ιδιαιτερα την κορουλα μου αλλα εγω γιατι δν ειχα γνωση περι των εξετασεων εμπιστευτικα τον γιατρο στο ικα παρολο τα μιρια οσα που ακουσα απο τον γιατρο αυτον για να αποφυγουμε την εξεταση.γιατι ειχε ξανακανει πριν 3 χρονια οταν ειχε παθει μια ελαφρια διασηση.μασ τρομαξε πολυ κ το παιδι φοβισμενο πηγε να την κανει.οντωσ ομωσ ο γιατροσ αυτοσ ειχε δικιο γιατι το εψαξα μετα.ο γιατροσ του ικα εγραψε αξονικη γιατι ειναι πιο φθηνη.να το ξερα να την πληρωνα!ευτηχωσ δεν εδειξε τιποτα η αξονικη.αλλα στεναχωριθηκα μην επαθε κατι το παιδι μου με την ακτινοβολια γιατι μασ ειχαν τρομαξει πολυ στο νοσοκομειο.χαρακτιριστικα μ ειπε οτι ρωτησε μεσα οταν πηγε στην ακτινολογο αμα κανει κακο κ ειπε ναι κυρια μ ακτινοβολια εχει. που βλαπτει? ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Oι ακτινοβολιες βπαπτουν οταν ειναι πολλες αθροιστικα και σε συντομο χρονικο διαστημα η μια απο την αλλη. Η κορη μου εχει κανει 2 αξονικες εγκεφαλου, μια ακντινογραφια θωρακα και μια ακτινογραφια αριστερης ακρας χειρος και ειναι μολις 2.5 χρονων. Μην ανησυχεις τοσο πολυ. Τρια χρονια διαστημα η μια απο την αλλη δεν εγκυμονει κινδυνους.

Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη ο γιός μου έχει κάνει πάρα πολλές ακτινογραφίες στα άκρα και είναι μόλις 4,5 ετών. Σέ μία μολις φορά έκανε 9 μαζεμένες αλλά ωστόσο χαίρει δοξά το θεό άκρας υγείς. Βέβαια η αξονική δεν είναι εξέταση επιλογής στα παιδάκια στα οποία χρησιμοποιείται η μαγνητική την οποία δεν χρειάζεται να την κάνεις με το ΙΚΑ πήγαινε στο Παίδων (εαν ξαναχρειαστεί, που αχρείαστη να είναι) και εάν χρειάζεται θα κανονίσουν εκείνοι τις λεπτομέρειες και δεν θα χρειαστεί να πληρώσεις κιόλας. Κάνουν εισαγωγή και εξι΄τηριο αυθημερών και δεν πληρώνεις τίποτε απολύτως.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

εγώ είχα καρκίνο και αργότερα ένα αιματωμα στον εγκέφαλο με συνεπακολουθη εγχειριση και μπορω να σου πω με τρελη δυστυχως πειρα οτι δεν βλαπτουν καθολου σε τετοιες φάσεις.Η μαγνητικη ειναι εντελως ακινδυνη,και τα επιπεδα της αξονικης επισης ακινδυνα για οταν μιλαμε για μια φορα στο..οσο.Εμενα ο ογκολογος μου,ο οποιος ήταν αμερικη,σε ενα απο τα γνωστοτερα πανεπιστημια του κοσμου,με τρομερο βιογραφικο(μαλλον για αυτο σωθηκα..)μου διαβεβαιωσε πως ακομα κι εγω που εχω κανει ατελειωτες δεν διατρεχω κανεναν κινδυνο.Οταν του ειπα οτι ειμαι εγκυος τον ειχα ξαναρωτησει αν ολα αυτα που δεχτηκα μπορει να δημιουργησουν προβλημα στο εμβρυο κ ηταν καθετος.Μην ανησυχεις καθολου,ολα να ειναι περαστικα κ να χαιρεσαι που τα αποτελεσματα ειναι τελεια.Για μενα μετα απο ολα αυτα τα σκατα που εχω περασει δεν ειναι να στεναχωριεσαι με τετοιες λεπτομερειες,πραγματικα.

ΓΙΩΡΓΑΚΗ ΜΠΟΥΡΜΠΟΥΛΗΘΡΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΣΑΙ Ο ΕΡΩΤΑΣ ΜΟΥ!!!!

 

url=http://lilypie.com].png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Βρε Μαρία37, το θέμα αυτό το έβαλες και πιό κάτω, και σου απάντησα κιόλας.

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=859562#post859562

 

Μαρία,

 

Τελικά τι έκανε το παιδί, μαγνητική ή αξονική;

 

Η μαγνητική δεν έχει "κακή" ακτινοβολία, η αξονική έχει (λίγο).

 

Μην ανησυχείς!

 

Η δόση που "έφαγε" η κόρη σου είναι αμελητέα.΄

 

Είναι σαφώς μικρώτερη απο τη κλασική ακτινογραφία, ειδικά εάν σου τύχει τελευταιας γενιάς συνχρονος τομογράφος (SIEMENS, GE, από το 2005 και μετά)

 

Το κινητό (που πιθανως έχει η κόρη σου) είναι πιό επικίνδυνο... :)

 

Και στα λέω αυτά εγώ που κανω 1 αξονική και 2 μαγνητικές ΚΑΘΕ χρόνο.

 

Γενικά να ξέρεις ότι μπρος στα οφέλη μιας αξονικής, δεν "πειράζει" και να "φάμε" λίγο ακτινοβολία.

 

Περαστικά.

"Δεν ξέρω κάτι άλλο, για το οποίο κάθε άνθρωπος θα έπρεπε να νοιάζεται τόσο πολύ, όσο για το πώς θα γίνουν τα παιδιά του καλύτερα απ' αυτόν και τους όμοιούς του"

Πλάτωνας

chmod 777 world

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

κορίτσια καλημέρα. είμαι η μαρια και είμαι από κύπρο. είμαι καινούργια στη σελίδα αυτή και θέλω την βοήθεια σας. έχω ένα κοριτσάκι 4,5 ετών και σήμερα θα πάμε για μαγνητική τομογραφία εγκεφάλου. έχω φοβερό άγχος για το τι θα συμβεί! η μικρή μου αντριάνα τα τελευταία 2 χρόνια παρουσίασε επεισόδια ωχρότητας που διαρκούσαν περίπου 1 λεπτό. το κοριτσάκι μου την συγκεκριμένη στιγμή ένιωθε εξαντλημένη. μετά όταν περνούσε το επεισόδιο επανερχόταν στο φυσιολογικά της. ήταν μια χαρά σαν να μην συνέβηκε τίποτα. την τελευταία φορά παραπονιόταν και για πονοκέφαλο από την προηγούμενη μέρα του επεισοδίου. κάναμε 2 εγκεφαλογραφήματα, κοιτάξαμε αίμα και καρδία αλλά όλα καθαρά. δεν ξέρω τι συμβαίνει, ανησυχώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Να ρωτησω κι εγω κατι.Η μητερα μου θα υποβλήθει σε αξονική εγκεφαλου,εγω που εχω μωρό θα πρεπει να ερθω σε επαφή μαζι της , την ημερα εκεινη,μετα την αξονική,κι αν όχι,μεχρι πότε;ετσι ωστε να μην θεσω σε καποιο κινδυνο το μωρο;

Link to comment
Share on other sites

Από όσο γνωρίζω σε περίπτωση που χρησιμοποιηθεί σκιαγραφικό υγρό δεν πρέπει να ερθετε σε επαφή μαζί της για το επόμενο 24ωρο, εξάλλου θα της πούν σίγουρα στο κέντρο που θα την κάνουν. Σε περίπτωση που γίνει απλή εξόνικη δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέσα σας,

Εγω θελω να σας ρωτησω κατι..ειμαι 19 χρονων κ επδ εβλεπα κατι αυρες στα ματια πηγα σε νευρολογο κ μ προτεινε απλη αξονικη εγκεφαλου...εχει επιπτωσεις.? Ν σημειωσω οτ δν εχω ξανακανει κ ειναι η πρωτη φορα απλα ειχε τυχει κιολας τ ιδιο καλοκαιρι (με διαφορα 2 μηνες)ν κανω 2 ακτινογραφιες θωρακα...Ολα αυτα σε συνδιασμο θ μ προκαλεσουν κατι.? Συγνωμη αν θετω την ερωτηση μ σ λαθος μερος απλα δν ξερω ακομα ν χρησιμοποιω το φορουμ :)

Link to comment
Share on other sites

ολα αυτα δεν ειναι 'παιχνιδια' αλλα αν τα οφελη υπερτερουν, τα κανουμε.....Σε νευρολογο πηγες, σε οφθαλμιατρο πηγες? Μηπως και ειναι κατι απλο και το γλιτωσεις....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω πιο πολυ μην εχει τπτ επιπτωσεις στην υγεια γτ διαβαζω πολλα κ ακουω πολλα για την ακτινοβολια της εξετασης αυτης...! 2η γνωμη δυσκολο γτ μονο ενας νευρολογος ειναι εδω π εχει γραφειο ιδιωτικο κ ειναι κ στ ΙΚΑ...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...