Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Κι εμεις μετραμε τον τραχηλο σχεδον σε καθε επισκεψη (με κολπικο υπερηχο) λογω δυσαρεστου ιστορικου μου και συσπασεων απο τον 5ο μηνα.Στη β επιπεδου ειχα 2,2εκ. και παρα τις συσπασεις και με πολυ ξεκουραση, στις 28 εβδ. ημουν περιπου στο 1,8εκ.Σαν μηκος τραχηλου ο δικος μου ο γιατρος το θεωρουσε αρκετα καλο, αλλα εγω ειχα και πολυ εντονες συσπασεις,επαιρνα yutopar και γι αυτο εκανα τις ενεσεις κορτιζονης.Χρειαστηκε να νοσηλευτω κι ολας λογω εντονων συσπασεων να φανταστεις...

 

Δεν εκανα τις ενεσεις μονο λογω του μηκους του τραχηλου,ειχε σχεση και το οτι ειχα τις συσπασεις.Αλλωστε ο γιατρος μου ελεγε πολλες φορες οτι ειχε περιπτωσεις κοπελες με τραχηλο 1,5-1,6 απο τις 20 εβδ και πηγαν ολα μια χαρα (δε νομιζω μου το ελεγε απλως για να μην αγχωνομαι,γιατι σε καθε επισκεψη το αγχος μου ηταν ποσο θα ειναι ο τραχηλος...:oops:).Απλα θελει ξεκουραση πολυ

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 225
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Χαιρεται και Χριστός Ανέστη!

τελικά γέννησα με φυσιολογικό τοκετο την Τρίτη 23/03 δηλαδή 6 ημερες πριν την ΠΗΤ μου.

Δοξάζω την Παναγία,γιατί όλα πήγαν κάτι παραπάνω από καλά!

Και για να παίρνουν θάρρος οι πρωτότοκες..γέννησα μέσα σε 3 ωρες (εννοώ ότι από 1 διαστολή έφτασα σε 9,5 μεσα σε 3 ωρες!)!!!Απιστευτο? και όμως γινονται θαυματα..Επίσης να προσθέσω:Οι αναπνοές ΒΟΗΘΑΝΕ αρκεί να έχεις κάποια δίπλα σου να σε συντονίζει.Εγω επικοινωνησα- κυριολεκτικά τελευταια στιγμή- με μια φανταστικη, έμπειρη μαία και συνεργαστήκαμε άψογα!

Α! και όταν λέω οι αναπνοές βοηθάνε..εννοω..χωρίς τα συνοδευτικά:"ωχ","πονάω", "αχ"κτλ..τα οποία δημιουργουν εκπνοη!(πλέον, μιλάει η πειρα , ε?)

Δεν ξέρω τελικά, εάν η κολπικη εξέταση βοήθησε ΄τον τράχηλό μου. Παντως η μαία,από την αρχή..μου είπε ότι βρήκε τον τράχηλό μου "τσιγαρόχαρτο" και αργοτερα που συζητησα και μαζί της, το θέμα κολπικής εξέτασης..μου είπε ότι δεν νομίζει ότι έγινε κάτι με δόλο,η ότι θα μπορούσε να οδηγήσει σε πρόωρο τοκετό.

Για να ειμαι όμως δικαιη με την γυναικολόγο μου..πραγματικά την ωρα της γέννας ήταν Αψογη! Οπότε...περασμένα ξεχασμένα.

Καλη λευτεριά στις.."σκλαβωμενες"(χεχε) και να χαιρεστε τα μωράκια σας..οι ...απελευθερωμενες!

φιλια!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

επέστρεψα και εγώ. χθες βγήκα από το νοσοκομείο. πήγα την δευτέρα με κάποια πονάκια όλο το σ-κ και αφού μου έκαναν non-stress και έναν κολπικό υπέρηχο να δουν το μήκος του τραχήλου μου έκαναν εισαγωγή. ο τράχηλος ήταν 25mm ενώ θα έπρεπε να ήταν 40mm. και στα 15mm γεννάς. αφού την έβγαλα ξάπλα 4 ημέρες ο τράχηλος χθες ήταν 28mm και ο γιατρός με έστειλε σπίτι με προϋπόθέσεις: ξεκούραση , να μην κάνω τίποτα ,να παίρνω για 1,5 μήνα UTROGESTAN και να σταματήσω τη δουλεια. σε 2 εβδομάδες θα ξαναπάω και ελπίζω όλα να πάνε καλά μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης...

xFibp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ!! Εγώ αρχές 6ου στην β' επιπέδου(δεν θυμάμαι τώρα εβδομάδες) είχα 22χιλ. Στο τέλος του 6ου με αρχές 7ου πήγε 15χιλ. Βλέπεις ο 1ος μου γιατρός δεν μου είπε ότι υπάρχει πρόβλημα :evil: Τεσπα , πάω στο Αλεξάνδρας για 2η γνώμη(όπου ανακαλύψαμε τα πλέον 15χιλ), αλλάζω γιατρό κι αρχίζω ultrogestan και ξεκούραση. Μέσα 8ου είμαι πλέον με διαστολή 2εκ και με βάζει στο κρεβάτι σε ακινησία (δεν είχα συσπάσεις). Γέννησα 36η εβδομάδα, 2660 η μικρή μου. Είχες σωστή αντιμετώπιση από τον γιατρό σου, θα πάνε μία χαρά τα πράγματα, μόνο θέλει προσοχή, να μην κουραζεσαι καθόλου.

 

Με βοήθησαν απίστευτα οι αναπνοές που είχα μάθει στη γιόγκα για εγκύους (έτρεχα παντού βλέπεις γιατί νόμιζα ότι όλα ήταν καλά!). Είναι οι διαφραγματικές αναπνοές, πες στην μαία σου να στις μάθει, θα σε βοηθήσουν για να ελέγχεις τυχόν συσπάσεις. Και φυσικά μετά στον τοκετό..

 

Θα πάνε μία χαρά τα πράγματα, προσπάθησε να είσαι ήρεμη!

Περιμένω να ακούσω νέα σου για ευχάριστη εξέλιξη! :-P

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

αντίστοιχο πρόβλημα είχα κι εγώ!! Λόγω επεμβάσεων στον τράχηλο από τις αρχές είχα κοντό τράχηλο. Ο γιατρός μου χε δώσει τα χάπια που πήρες κι εσύ και φυσικά ξεκούραση! Οχι δουλειές κλπ! 35 εβδομάδων έκοψα τα χάπια, όλοι λέγαμε θα γεννησω γρήγορα λόγο του πρόβληματος, αλλά όπως βλέπεις ολα είναι μια χαρά!! Ακολουθησε τις εντολές του γιατρού σου και όλα θα πανε καλά!! Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

επέστρεψα και εγώ. χθες βγήκα από το νοσοκομείο. πήγα την δευτέρα με κάποια πονάκια όλο το σ-κ και αφού μου έκαναν non-stress και έναν κολπικό υπέρηχο να δουν το μήκος του τραχήλου μου έκαναν εισαγωγή. ο τράχηλος ήταν 25mm ενώ θα έπρεπε να ήταν 40mm. και στα 15mm γεννάς. αφού την έβγαλα ξάπλα 4 ημέρες ο τράχηλος χθες ήταν 28mm και ο γιατρός με έστειλε σπίτι με προϋπόθέσεις: ξεκούραση , να μην κάνω τίποτα ,να παίρνω για 1,5 μήνα UTROGESTAN και να σταματήσω τη δουλεια. σε 2 εβδομάδες θα ξαναπάω και ελπίζω όλα να πάνε καλά μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης...

 

Μια χαρα θα πανε ολλα ! ακολουθησε τις οδηγιες του γιατρου σου και ξεκουρασου ! εγω ανακαλυψα στην β επιπεδου πως ο τραχηλος ηταν 2.2 δεν θυμαμαι καλα τωρα ..εμεινα στο σπιτι και στο κρεβατι σχεδον 3 μηνες, επαιρνα και εγω τα φαρμακακια μου, καλα για σεχ δεν το συζηταμε καν ... και ολα πηγαν καλα !! εχω εδω και 4 μηνες το αντρακι μου στην αγκαλια μου ! απλα καλο ειναι να εισαι προσεκτικη και ολα καλα θα πανε ! και εχουν δικιο τα κοριτσια ηταν σωστη η αντιμετωπιση του γιατρου σου !

 

με το καλο κοπελα μου !

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια για την ανταπόκριση. με βοηθάει πάρα πολύ να μαθαίνω αντίστοιχα περιστατικά με ευτυχή κατάληξη! γιατί μπορώ να πω ότι δεν είχα καθόλου όρεξη τις τελευταίες μέρες...

xFibp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ θα κάνω την ηλίθια ερώτησή μου κι ας με κοροϊδέψετε!

Ποιες είναι οι φυσιολογικές τιμές του τραχηλου?

λογικά δεν θα πρεπε να είναι όλο και μεγαλύτερος όσο κοντεύουμε στην ΠΗΤ ή καταλαβαίνω κάτι λάθος? Το λέω γιατί διάβασα παραπάνω ότι στα 15 γεννάς!!!!

dev250pr___.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όσο πλησιάζουμε στην ΠΗΤ ο τράχηλος μικραίνει. εμενα φυσιολογικά έπρεπε να είναι 4 εκατοστά απ'ότι μου είπε ο γιατρός. μου είπε ότι στο 1,5 εκατοστο γεννάς. τώρα τι να σου πω? ότι μου είπε λέω.

xFibp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις μετρουσαμε τον τραχηλο σχεδον σε καθε επισκεψη (με κολπικο υπερηχο) λογω δυσαρεστου ιστορικου μου και συσπασεων απο τον 5ο μηνα.Στη β επιπεδου ειχα 2,2εκ. και παρα τις συσπασεις και με πολυ ξεκουραση, στις 28 εβδ. ημουν στο 1,8εκ και στις 34 στο 1,3εκ.Σαν μηκος τραχηλου ο δικος μου ο γιατρος το θεωρουσε αρκετα καλο (για την καταστασή μου) αλλα ειχα πολυ εντονες συσπασεις,επαιρνα yutopar και χρειαστηκε να νοσηλευτω κι ολας λογω εντονων συσπασεων για 20 μερες συνολικα να φανταστεις...

 

Τελικα τελος καλο ολα καλα,οπως βλεπεις το αγορακι μου ειναι 1 μηνος,γεννηθηκε στις 38w5d τελικα!Υπομονη και πολυ ξεκουραση,δεν εμεινε πολυ ακομη,καταλαβαινω ομως την αγωνια και την ασχημη ψυχολογικη κατασταση σου!Ευχομαι ολα καλα να πανε ως το τελος!

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Και εμένα ο τράχηλος στην β' επιπέδου (21η εβδομάδα) ήταν 26 χιλ.,μου είπε η γιατρός όσο το δυνατον περισσότερο στο κρεβάτι και μου έδωσε κολπικά utrogestan και ευτυχώς τώρα 34η εβδομάδα έχει πάει 30 χιλ. και μου είπε όλα εντάξει και σε καμία εβδομάδα σταματάω και τα utrogestan.Όλα θα πάνε καλά!To μυστικό είναι ξεκούραση και...χαπάκωμα!!!:lol:

ouQHp3.png

w1tfp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Koritsia exo ki ego polli agonia kai fovamai...eimai ksapla me peridesi apo ton 5o mina.Tora eimai 28i evdomada kai pao apo krevati-kanape-toualeta me mikos traxilou 1,7.Aporo pos tha ti vgalo mexri telous,thelo ola na apne kala.PAirno vevaia yutopar gia tis suspaseis alla pali fovamai.Ithela na sas rotiso epeidi o giatros mou eipe na anisixiso mono an exo ponous periodou,exei tuxei na niosei kapoia apo sas ena travigma esoterika xamila pou na niotho oti to moro me piezei apo kato i me travaei oste na niotho suxnoouria.Den ksero an einai ontos to moro...Ston evdomo mina einai toso xamila?Sossss

Link to comment
Share on other sites

Koritsia exo ki ego polli agonia kai fovamai...eimai ksapla me peridesi apo ton 5o mina.Tora eimai 28i evdomada kai pao apo krevati-kanape-toualeta me mikos traxilou 1,7.Aporo pos tha ti vgalo mexri telous,thelo ola na apne kala.PAirno vevaia yutopar gia tis suspaseis alla pali fovamai.Ithela na sas rotiso epeidi o giatros mou eipe na anisixiso mono an exo ponous periodou,exei tuxei na niosei kapoia apo sas ena travigma esoterika xamila pou na niotho oti to moro me piezei apo kato i me travaei oste na niotho suxnoouria.Den ksero an einai ontos to moro...Ston evdomo mina einai toso xamila?Sossss

 

Mην ανησυχείς κοπέλα μου! Εγώ το είπα και πάνω χωρίς περίδεση και γέννησα 36η βδομάδα με 15mm στο τέλος του 6ου μήνα. Εσύ που έχεις κάνει και περίδεση δεν θά έχεις πρόβλημα. Είναι σημαντικό να σκέφτεσαι θετικά!

 

Πάντως πονους σαν και αυτούς που περιγράφεις είχα κυρίως όταν κουραζόμουν. Αλλά δεν ξέρω μήπως οι δικοί σου οφείλονται στην περίδεση οπότε μην σε παραπληροφορήσω. Καλύτερα να σου απαντήσει κάποια κοπέλα που να έχει κάνει περίδεση.

 

Σου εύχομαι ένα υγιές και τελειόμηνο μωράκι!

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Euxaristo kopela mou pou me kathusixazeis...Eksakoloutho panta na eimai ksapla,aplos fovithika giati o giatros mou eipe oti mou exoun kanei tin peridesi polu ekso kai eksakolouthei na uparxei kindunos proorou toketou.Malista me fovise legontas mou oti mporei na kanoume kati eneseis gia tin orimansi ton pneumonon tou morou...

Link to comment
Share on other sites

Euxaristo kopela mou pou me kathusixazeis...Eksakoloutho panta na eimai ksapla,aplos fovithika giati o giatros mou eipe oti mou exoun kanei tin peridesi polu ekso kai eksakolouthei na uparxei kindunos proorou toketou.Malista me fovise legontas mou oti mporei na kanoume kati eneseis gia tin orimansi ton pneumonon tou morou...

 

Είναι ενέσεις κορτιζόνης και τις κάνεις μέχρι κάποια βδομάδα, μετά απαγορεύεται. Εγώ επέλεξα να μην τις κάνω. Ο γιατρός δεν με πίεσε και τολμώ να πω ότι ουσιαστικά πήρα πάνω μου την απόφαση να μην τις κάνω. Νομίζω ότι αν έχεις εμπιστοσύνη στον γιατρό σου, θα πρέπει να το συζητήσετε και να αποφασίσετε από κοινού τι είναι το καλύτερο.

 

Και πάλι επιμένω στην θετική σκέψη! Να πιστέψεις μέσα σου ότι όλα θα πάνε καλά!

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

αν φοβασαι για προωρο τοκετο φυσικα και να της κανεις τις ενεσεις... εγω αν δεν ειχα κανει τωρα δεν θα ειχα την μπεμπα μου [δεν θα αντεχαν τα πενυμονακια της]. βεβαια ημουν 24w6d και δεν μας επαιρνε για ναμην τις κανω... για το καλο του μωρου σου καντο... και δεν ειναι για να σε τρομαξει αλλα για να σε καθησυχασει οτι οταν γεννηθει το μωρο θα εχει μια βοηθεια παραπανω ηδη

Despoina 27/5/2010

Dimitris 12/6/2011

Marilou 9/8/2013

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

κοριτσια θελω την βοηθεια σας

εχει τυχει σε καμια να ειναι 24 εβδομαδες και να ειχε πονους κατω χαμηλα και να κανει υπερηχο κ ν την πουν μικρο τραχηλο...?? θελω την βοηθεια σας επειγοντως

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τι κανετε ? ηθελα να σας ρωτησω ποσο πρεπει να ειναι ο τραχηλος?

πποιο ειναι το φυσιολογικο?

εγω την τεταρτη μ τ βραδυ εια συσπασεις τ πρωι πηγα στο γιατρο και μ ειπε μικρος τραχ ηλος 2.7 μπορει καποια ν μ εξηγησει π τ εχει περασει

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα κορίτσια! Μήπως θα μπορούσε καμία να μου πει αν το να νιώθει κανείς 'πονάκια' ή καλύτερα 'τσιμπηματάκια' στιγμιαία από τον τράχηλο είναι κάτι που είναι φυσικό καθ' όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης? Εγώ νομίζω ότι πάντα ένιωθα τέτοια πραγματάκια στον τράχηλό μου (εννοώ και πριν εγκυμοσύνης) ωστόσο τώρα νομίζω πως τις δύο τελευταίες μέρες είναι κάπως πιο συχνά. Είμαι στη 14η εβδομάδα, και ψάχνοντας λίγο στο ιντερνετ έμαθα για όλα αυτά περί μήκους τραχήλου κ.λ.π ενώ δεν τα ήξερα (1η εγκυμοσύνη) και έχω ψιλοφρικάρει. Κοιτάω τον τελευταίο υπέρηχο (και τους δύο πρώτους) και δεν βλέπω πουθενά να γράφει τπτ για μήκος τραχήλου. Καλά δεν πρέπει ν α τον μετράνε, αφού πρόκειται για σοβαρό ζήτημα? Υπάρχει περίπτωση τα 'τσιμπηματάκια' να σημαίνουν πως γίνεται κάτι κακό με τον τράχηλο? Σας ευχαριστώ πολύ!!! (Έχω ποστάρει το ίδιο μύν. και αλλού τόσο είναι το άγχος μου) Επίσης, όταν λέμε συσπάσεις πως ακριβώς είναι? Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

τωρα καταλαβαινω κι εγω ποσο σηαντικο ειναι το μηκος του τραχηλου

ευτυχως ο γιατρος μου το μετρησε απο την 1η φορα και τωρα που εχω συσπασεις μπορουσε ογιατρος να δει αν υπαρχει διαφορα

οι συσπασεις ειναι ενα 'μαζεμα' και πετρωμα της κοιλιας που γινεται σκληρη σαν πετρα και ισως συνοδευεται απο πονακια περιοδου

οτιδηποτε αισθανεσαι να ενημερωνεις το γιατρο σου

 

πριν να δουμε τη μειωση αισθανομουν και ΄πατηματα' και ΄τσιμπηματα' χαμηλα

εμενα ξεκινησαν περιπου την 25-26 εβδ

δεν ξερω πως ειναι στη δικη σου περιπτωση γιατι εισαι ακομα νωρις

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

baila σ' ευχαριστώ. Από το πως περιγράφεις τις συσπάσεις δεν έχω σίγουρα. Μόνο αυτά τα τσιμπήματα στον τράχηλο με προβλημάτισαν. Πάντως νομίζω πως δεν έχει κάνει μέτρηση τραχήλου ακόμα (το έψαχνα στον υπέρηχο και δεν το έβρισκα) Δεν έπρεπε να έχει κάνει? Μπορώ να το ζητήσω εγώ, απλά για να ηρεμήσω?

Link to comment
Share on other sites

ζητα το γιατι πολλοι γιατροι δεν κανουν

αν τυχει οτιδηποτε θα μπορεις να εχεις μετρο συγκρισης

ισως σου πει να κανεις στον β επιπεδου μετρηση

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...