Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

Είμαι στον 6ο μήνα της 2ης εγκυμοσύνης μου και αντιμετωπίζω φοβερό πρόβλημα δυσκοιλιότητας (στην 1η εγκυμοσύνη δεν είχα τέτοιο πρόβλημα).

Ο γιατρός μου έχει δώσει ένα σιρόπι, η διατροφή μου έχει γίνει ανάλογη για να μήν έχω πρόβλημα (χόρτα, ακτινίδια, πολύ νερό κτλ.) αλλά το πρόβλημα επιμένει. Η μόνη λύση κάποιες φορές είναι τα υπόθετα γλυκερίνης, αλλά δεν κάνει να τα χρησιμοποιώ συνέχεια.

Φυσικό επόμενο ήταν να αποκτήσω και αιμοραϊδες!

Θα ήλεθα να ζητήσω τη βοήθεια κάποιας κοπέλας που ίσως εχει αντιμετωπίσει κάτι αντίστοιχο.

Τέλος θα ήθελα να αναφέρω το οτι νιώθω συσπάσεις και πέτρωμα στην κοιλιά μου ειδικά τις μέρες που δεν πάω ...δεν παλεύεται! Λέτε να φταίει το εντεράκι μου;

KATERINAL

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


για τις συσπάσεις δεν φταίει το εντεράκι σου , ίσως πρέπει να το πείς στον γιατρό σου να σου δώσει χαπάκια,

όσον αφορά την δυσκοιλιότητα είναι πρόβημα απο τα μεγαλύτερα

το έχω απο την αρχή της εγκυμοσύνης, βρε τι διατροφή , τι σιρόπια , τίποταααααααα

τελικά μόνο με τα υπόθετα γλυκερίνης κι αυτά τώρα τλευταία έτσι κι έτσι με βοηθάνε

αλλά εμένα ο γιατρός μου μοθ είπε οτι είναι ακίνδυνα , γιατί δεν κάνει να τα χρησιμοποιείς ?

Link to comment
Share on other sites

μην ανησυχεις, οι περισσοτερες το παθαινουμε.

τα υποθετα γλυκερινης ειναι ακινδυνα ανα 3 μερες μου εχει πει ο γιατρος, και εινα η μονη ισως λυση, δυστυχως....

 

line_test_beg_girl_time_1151380800_text_c720cbf5e4e9f4f3e120ece1f220e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

εγω που σου γραφω ειμαι ενα ατομο με αιμορροειδοπαθεια 4ου βαθμου (μη εγχειρησιμο) και με δυσκοιλιοτητα απο πολυ μικρη ηλικια..αυτο σημαινει οτι τωρα στην κυηση ο εφιαλτης μου ειναι η τουαλετα και καθε αφοδευση ειναι λογος για πανηγυρι μεσα στο σπιτι..

Οι τροποι εντιμετωπισης ειναι δυστυχως πολυ συγκεκριμενοι και προσωπικα πρατω ως εξης:

καθε πρωι πριν το πρωινο τρωω ενα ακτινιδιο (και δυο στην χειροτερη) μαζι με δυο ποτηρια νερο (με μαθηματικη ακριβεια αυτο σε κανα τριωρο το πολυ σε παει τουαλετα)..

επισης ο γιατρος μου εχει δωσει Duphalac (ως απολυτα ακινδυνο για το εμβρυο κατι που εγω δεν προτιμω) και μου εχει δωσει αδεια να το χρησιμοποιω και καθημερινα εως 4 κουταλιες την ημερα (επισης τα υποθετα γλυκερινης και καποτε γαλα μαγνησιας που για μενα δεν δουλεψε ποτε)..προς το παρον με τα ακτινιδια εξυπηρετουμαι..επισης καθε απογευμα ο ανδρας μου μου φτιαχνει στο μπλεντερ χυμο απο τεσσερα διαφορετικα φρουτα εποχης και με ακτινιδιο μεσα αραιωμενο ελαφρως με νερο (ισα να πινετε σαν χυλος) και αυτο γιατι δεν υπαρχει περιπτωση να αντεχεις να φας 3-4 διαφορετικα φρουτα (φουσκωνουν) αλλα πινονται ακομη πιο ευκολα. Επισης αν τρως καρπουζι να καταπινεις τα κουκουτσια, δινουν κινητικοτητα στο εντερο επειδη δεν αφομειωνονται.

Σαφεστατα σε καθε γευμα να εχεις μια πρασινη σαλατα η μπροκολο η χορτα πικρα και να μην ξεχνας τα οσπρια τα οποια με τα αερια που προκαλουν δημιουργουν κινητικοτητα..

εγω προσωπικα 22 εβδομαδων τωρα εχω καταφερει να εχω πλεον (μετα συγχωρησεως) μαλακα περιττωματα αλλα προβλημα κινητικοτητας εντερου επειδη λογω περιδεσης δεν εχω την ευχερεια να κινουμαι αρκετα.

Αρα η κινηση (μιση ωρα την ημερα περπατημα συνιστουν οι μαιευτηρες), το πολυ νερο (τουλαχιστον 10 ποτηρια νερο) και οι διατροφη ως αναφερα ειναι οι μονοι τροποι αντιμετωπισης. Εαν αυτο το εφαρμοζεις καθημερινα μαθαινει και ο οργανισμος σου σε αυτο. Σαφεστατα ο σιδηρος και η αναπτυξη του εμβρυου μειωνουν την κινητικοτητα αλλα και την δραση του εντερου αρα επο σενα εξαρταται ως ενα σημειο.

Τα σιροπια και τα υποθετα ειναι η εσχατη λυση και θα συμβουλευα εαν μπορεις να κανεις χρηση περιορισμενη να το προσπαθησεις.

Για τα πετρωματα οπωσδηποτε να ενημερωσεις τον γιατρο σου ΑΛΛΑ να ξερεις..η δυσκοιλιοτητα και το σφιξιμο επιβαρυνουν την κοιλια και την κυηση και ειναι ενα θεμα που πρεπει να λυθει σε προτεραιοτητα. Αρα και αυτο πιθανοτατα οφειλεται στην ενταση των συσπασεων. Προσεξε το.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για τις συσπάσεις δεν φταίει το εντεράκι σου , ίσως πρέπει να το πείς στον γιατρό σου να σου δώσει χαπάκια,

όσον αφορά την δυσκοιλιότητα είναι πρόβημα απο τα μεγαλύτερα

το έχω απο την αρχή της εγκυμοσύνης, βρε τι διατροφή , τι σιρόπια , τίποταααααααα

τελικά μόνο με τα υπόθετα γλυκερίνης κι αυτά τώρα τλευταία έτσι κι έτσι με βοηθάνε

αλλά εμένα ο γιατρός μου μοθ είπε οτι είναι ακίνδυνα , γιατί δεν κάνει να τα χρησιμοποιείς ?

 

Δεν μου είπε οτι θα πάθω κάτι, απλά μου είπε να μην το παρακάνω. Για τις συσπάσεις παίρνω ήδη φάρμακα, απλά όταν έχω το πρόβλημα... τις νιώθω πιό έντονες... δέν ξέρω κατά πόσο είναι τυχαίο (ξέρεις το πρήξιμο ίσως είναι απ' το έντερο και σε συνδυασμό με τις συσπάσεις νιώθω περισσότερη δυσφορία)

KATERINAL

Link to comment
Share on other sites

δέν ξέρω κατά πόσο είναι τυχαίο (ξέρεις το πρήξιμο ίσως είναι απ' το έντερο και σε συνδυασμό με τις συσπάσεις νιώθω περισσότερη δυσφορία)

 

αυτο ισχυει..στο λεω απο πρωτο χερι..

Link to comment
Share on other sites

για τις συσπάσεις δεν φταίει το εντεράκι σου , ίσως πρέπει να το πείς στον γιατρό σου να σου δώσει χαπάκια,

όσον αφορά την δυσκοιλιότητα είναι πρόβημα απο τα μεγαλύτερα

το έχω απο την αρχή της εγκυμοσύνης, βρε τι διατροφή , τι σιρόπια , τίποταααααααα

τελικά μόνο με τα υπόθετα γλυκερίνης κι αυτά τώρα τλευταία έτσι κι έτσι με βοηθάνε

αλλά εμένα ο γιατρός μου μοθ είπε οτι είναι ακίνδυνα , γιατί δεν κάνει να τα χρησιμοποιείς ?

 

Δεν μου είπε οτι θα πάθω κάτι, απλά μου είπε να μην το παρακάνω. Για τις συσπάσεις παίρνω ήδη φάρμακα, απλά όταν έχω το πρόβλημα... τις νιώθω πιό έντονες... δέν ξέρω κατά πόσο είναι τυχαίο (ξέρεις το πρήξιμο ίσως είναι απ' το έντερο και σε συνδυασμό με τις συσπάσεις νιώθω περισσότερη δυσφορία)

 

ίσως να γίνεται εντονότερο το πρόβλημα!

υπομονή κοριτσάκι :wink:

Link to comment
Share on other sites

Κατερινα μου εγω ποτε δεν ειχα προβλημα δυσκοιλιοτητας παρα μονο στην εγκυμοσυνη, απο τον πρωτο κιολας μηνα. Νερο επινα παντα πολυ, δοκιμασα συκα αποξηραμενα, δαμασκηνα, ακτινιδια κλπ δε μπορω να σου πω οτι εμενα με βοηθησε κατι. Μονο το γαλα μαγνησιας και προσπαθουσα να τρωω αρκετο λαδι και φρουτα. Επειδη δεν το ειχα αντιμετωπισει ξανα ειχα φρικαρει και αυτο γιατι επρεπε να σφιγγομαι πολυ και επειδη ειχα αιμορραγιες το πρωτο τριμηνο ετρεμε η καρδουλα μου. Περιπου στον 6ο μηνα το προβλημα εξαφανιστηκε........... Απο τοτε χωρις να κανω κατι απο ολα αυτα πηγαινω τουλαχιστον μια φορα την ημερα τουαλετα και ενεργουμαι αμεσως. Ασε λιγο το χρονο να κυλησει κι εντωμεταξύ τρωτε λαδια φρουτα κλπ οτι πιστευεις οτι δρα καλυτερα στον οργανισμο σου

 

Χριστινα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πάντα είχα πρόβλημα δυσκοιλιότητας!!!το περπάτημα με βοηθάει, τα ακτινίδια, τα δαμάσκηνα,τα σύκα και η έσχατη λύση μου είναι το ωμό λάδι, 2 κουταλιές της σούπας αλλά είναι πολύυυυυυυυ βάρβαρο!!!τώρα με την εγκυμοσύνη(στον 8ο!!!!) απέκτησα και αιμορροειδες, χάλια!!!! υπομονήηηηη

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που παρεμβαίνω, αναφέρομαι στην Πρόσπερους παραπάνω. Οι αιμορροϊδες 4ου και άνω βαθμού είναι εγχειρίσιμες. Χειρουργοί ειδικοί υπάρχουν στο Ιατρικό, στο Υγεία και στο Ευγενίδειο, όπως και στην Ευρωκλινική. Το έχω ψάξει, γιατί και εμένα είναι άνω του 4ου βαθμού. Γίνεται η επέμβαση με ολική ή επισκληρίδειο και αν γεννήσεις με καισαρική, γίνεται μαζί, με ένα σμπάρο δύο τριγόνια.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω προβλημα δυσκοιλιοτητας αλλα εχω φοβερο προβλημα με αιμορροιδες τωρα στην εγκυμοσυνη :cry:

Αυτο παλι πως γινεται δεν ξερω...

Ο γιατρος μου εδωσε κατι χαπια τα οποια τελειωσαν και δεν πηρα αλλα και μια κρεμα εξωτερικη και εσωτερικη. Βεβαια εχω παρατηρησει οτι η διατροφη βοηθαει, οταν τρωω σωστα ειναι μικρες, οταν τρωω βλακειες μεγαλωνουν πολυ. Δεν ξερω ποσου βαθμου ειναι οι δικες μου αλλα οταν μεγαλωνουν ειναι χαλια και συνηθως βγαζουν αιμα :?

Ελπιζω τωρα απλα μετα την εγκυμοσυνη να γινουν οπως πριν γιατι ειναι πολυ κουραστικο. Αφηστε που, βλακεια μου το ξερω, αλλα ντρεπομαι που θα με δουν ετσι στο νοσοκομειο :oops:

 

Μου εχουν πει οτι κατα την διαρκει του τοκετου με το σφιξιμο θα γινουν πολυ χειροτερες! Αληθευει? :shock:

binvp2.png ZVLBp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγνώμη που παρεμβαίνω, αναφέρομαι στην Πρόσπερους παραπάνω. Οι αιμορροϊδες 4ου και άνω βαθμού είναι εγχειρίσιμες. Χειρουργοί ειδικοί υπάρχουν στο Ιατρικό, στο Υγεία και στο Ευγενίδειο, όπως και στην Ευρωκλινική. Το έχω ψάξει, γιατί και εμένα είναι άνω του 4ου βαθμού. Γίνεται η επέμβαση με ολική ή επισκληρίδειο και αν γεννήσεις με καισαρική, γίνεται μαζί, με ένα σμπάρο δύο τριγόνια.

 

ευχαριστω πολυ για την ενημερωση, ομως επειδη μετα απο τοσα χρονια δυσκοιλιοτητος δημιουργηθηκαν και εσωτερικες ραγαδες που προκαλουν πολυ σοβαροτερα προβληματα απο οτι οι αιμορροιδες (τουλαχιστον με αυτες εχω μαθει να ζω) εαν βαλω νυστερι εχω πολυ μεγαλα ποσοστα ακρατειας και ολοι οι ενδοσκοποι-γαστρεντερολογοι και χειρουργοι που εχω απευθυνθει με παραπεμπουν να περιμενω ακομη λιγα χρονια για να κανω κατι τετοιο και παντα το προτεινουν για μετα απο τις γεννες που πιθανοτατα θα κανω.

Συνεπως η δικη μου περιπτωση ειναι σχετικα καταδικασμενη και δεν εχω αλλη επιλογη απο το να προσεχω τη διατροφη μου στην παρουσα φαση..θα περασει και αυτο..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, εγω ουτως η αλλως ειμαι δυσκοιλια, φαντασου τι γινεται με την εγκυμοσυνη στην μεση!! Να φανταστεις, τα υποθετα γλυκερινης δεν εκαναν ΤΙΠΟΤΑ!

 

Βρηκα την ησυχια μου με ενα βοτανο που ονομαζεται σικαμινη. Ειναι κατι σαν τσαι. Βραζεις τα φυλλαρακια και το πινεις, προσεξε ομως μην το κανεις πολυ βαρυ διοτι θα εχει τα αντιθετα αποτελεσματα... καταλαβαινεις τι εννοω!!

 

Ρωτα και τον γιατρο σου για να εισαι σιγουρη, εμενα μου ειπε πως απο την στιγμη που δεν ειναι φαρμακευτικο δεν υπαρχει κανενα προβλημα!!

Οσο πιο απλα και πιο ειλικρινα .... σε λατρευω μικρη μου!

Link to comment
Share on other sites

Κουράγιο και υπομονή με το ενοχλητικό πρόβλημα της δυσκοιλιότητας....είχα κι εγώ κάτι μικρές κρίσεις αλλά περνάνε σχετικά εύκολα μέχρι στιγμής...τα δημητριακά ολικής βοηθούν επίσης πολύ, σε οποιαδήποτε μορφή -ψωμί, παξιμάδι, φρυγανιά, κορν φλέικς-....τα κορν φλέικς ειδικά με έχουν σώσει από τότε που τα τρώω...

περαστικούλια!

Link to comment
Share on other sites

Κατερινα, τελικα βελτιωθηκε το προβλημα...;;

 

Μπά κοριτσάκι, έχω απογοητευτεί!

Δεν μπορώ να χαρώ την εγκυμοσύνη μου και φταίει αυτό!!!! Όταν περνάνε 2-3 μέρες χωρίς αποτέλεσμα, διπλώνομαι από τον πόνο.

 

Ξεκίνησα με 2 ακτινίδια κάθε πρωί και 2 ποτήρια νερό όπως είπε μία φίλη και ελπίζω με τον καιρό να φτιάξει... προς το παρόν τα υπόθετα μόνο βοηθάνε.

KATERINAL

Link to comment
Share on other sites

περαστικα βρε.. ξερω απο προσωπικη εμπειρια ποσο ενοχλητικο ειναι.. εγω λογω αυτου του προβληματος εκανα και αιμμοροιδες, προσεχε οσο μπορεις..

Οσο πιο απλα και πιο ειλικρινα .... σε λατρευω μικρη μου!

Link to comment
Share on other sites

Κατερινα, τελικα βελτιωθηκε το προβλημα...;;

 

Μπά κοριτσάκι, έχω απογοητευτεί!

Δεν μπορώ να χαρώ την εγκυμοσύνη μου και φταίει αυτό!!!! Όταν περνάνε 2-3 μέρες χωρίς αποτέλεσμα, διπλώνομαι από τον πόνο.

 

Ξεκίνησα με 2 ακτινίδια κάθε πρωί και 2 ποτήρια νερό όπως είπε μία φίλη και ελπίζω με τον καιρό να φτιάξει... προς το παρόν τα υπόθετα μόνο βοηθάνε.

 

ελπιζω η τακτικη μετα πρωινα ακτινιδια και το νερο να σε βοηθησουν οπως μεχρι στιγμης λειτουργουν με εμενα..εαν δεν εχεις βαλει στη διατροφη σου δημητριακα και ιδιως τα all bran που ναι στα sticks (οχι τις νιφαδες) η τα Quaker εφοσον σε αφηνει ο γιατρος σου που ειναι βρωμη, να ξερεις οτι αυτα δεν θα πιασουν αμεσως και μπορει να εισαι στουμπωμενη για λιγες μερες μεχρι να τα συνηθισει ο οργανισμος σου, μετα πραγματικα θα δουλευει το εντερο καλυτερα.

 

Δυστυχως τα υποθετα γλυκερινης βοηθουν μονο για την ελαφρυα εκκενωση του ορθρου (κοριτσια τα υποθετα ερεθιζουν τις αιμορροιδες για αυτο με ρεγουλα οποιες πασχετε απο αυτες) και δεν ανακουφιζει σε βαθος..σημασια εχει να υπαρχει κινητικοτητα απο ψηλα του εντερου για αυτο εγω επιμενω στην καταναλωση οσπριων τυπου φακες (δεν συνιστω τη φασολαδα γιατι εχει επιπονα αερια) οπου με την προκληση αεριων δινει κινητικοτητα στο εντερο.

Εν ολιγοις το θεμα ειναι η καθημερινη διατροφη να περιεχει συστατικα ακατεργαστα για το εντερο ωστε να προκαλειται αναγκαστικα κινητικοτητα.

Βεβαια δυστυχως οπως καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη για καθε γυναικα ετσι ειναι περιπου η κατασταση και με την εντερικη λειτουργια..

 

Περαστικα μας..

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το ΤROFOCARD (μαγνήσιο δηλαδή) με βοήθησε πάρα πολύ. Από τότε που το ξεκίνησα στην εγκυμοσύνη δεν είχα κανένα πρόβλημα δυσκοιλιότητας. Αντιθέτως, από τη γέννα και μετά, για ένα μήνα, πιθανώς με την αλλαγή των ορμονών είχα πολύ έντονο πρόβλημα δυσκοιλιότητας... όπως στέγνωσε όλο το σώμα μου κυριολεκτικά από τη λιπαρότητα, τα μαλλιά μου αφάνα, το δέρμα μου έτοιμο να σκάσει, χείλια απελπισία και ο κόλπος και ο ποπός στο ίδιο μοτίβο. Επανήλθαν ευτυχώς όλα σιγά σιγά.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα δυσκοιλιότητας με όλες σας, με την διαφορά οτί είμαι μόλις στην 12η εβδομάδα. Πρίν 2 περίπου εβδομάδες είχα αμοραγία και η γιατρός μου βρήκε ένα αιμάτωμα εξαιτίας του οποίου είμαι ξάπλα τώρα (ευτυχώς αποροφήθηκε). Λέτε απο το πολύ "σφίξιμο" να πάθω ξανά κάτι παρόμοιο-καμιά νέα αποκόλληση?

 

fly081pb___.png

z4X6p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...