Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τοπική ξηροδερμία (στα μπουτακια)


Recommended Posts

η μπεμπα μου εχει βγαλει τελευταια κατι ξηρα σημαδακια στις γαμπουλες της...εμενα μου φανηκε σαν εκζεμα,ο γιατρος ειπε οτι ειναι ξηροδερμια και να βαζω ενυδατικη...ενυδατικη εβαζα ουτως ή αλλως σε ολο το σωμα της...σας εχει τυχει κατι παρομοιο;;;

 

 

Εγω του αλλαξα κρεμα γιατι το δερματακι του ειναι ευαισθητο και ειχε γινει σαν γυαλοχαρτο. Οι απλες ενυδατικες δεν του εκαναν κατι ιδιαιτερο. Πηρα την Atoprel emolient της Freezyderm. Ειναι ακριβη αλλα αξιζει εντελως τα λεφτα της!

a0emy25qixu8hjtz.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


νομιζω πως ειναι αναλογα το παιδι,,,και εμεις ατοπικη δερματιτιδα, η παιδίατρος μου έδωσε την atropel αφρολουτρο και κρέμα αλλα μετα απο 1 μήνα χρήσης και ενω καθάρισε πάλι εμφανίστηκαν και σε πιο εντονη μορφή. οπότε πήγα σε δερματολόγο και μου συνέστησε την aderma!!!και πολλά άλλα φυσικά....οχι πολύ νερο γιατί δημιουργεί ξηρότητα, 2 φορές την εβδομάδα μπάνιο......ω ναι!!!τώρα όμως είμαστε πολύ καλά...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ οσες μου συστησαν την atoprel την πηρα και ειδα αμεσως αποτελεσματα....της εφυγαν τελειως!!!!ελπιζω να μην ξαναεμφανιστουν....εσεις συνεχιζατε να βαζετε επ'αοριστον;ή την κοψατε καποια στιγμη;;γιατι εγω συνεχιζω ακαθεκτη εδω κι ενα μηνα περιπου παρ'ολο που της περασε....

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ οσες μου συστησαν την atoprel την πηρα και ειδα αμεσως αποτελεσματα....της εφυγαν τελειως!!!!ελπιζω να μην ξαναεμφανιστουν....εσεις συνεχιζατε να βαζετε επ'αοριστον;ή την κοψατε καποια στιγμη;;γιατι εγω συνεχιζω ακαθεκτη εδω κι ενα μηνα περιπου παρ'ολο που της περασε....

 

τωρα που εχει φυγει του βαζω κι αλλες κρεμες και μια φορα στο τοσο του βαζω την atoprel. Το σωστο ειναι αυτο που νομιζεις εσυ συμφωνα βεβαια με το πως βλεπεις δερματακι του μωρου σου. Παντως να γινει οπως παλια αποκλειεται γιατι δεν θα το αφησεις. Αν δεις παλι κατι περιεργο, ξερεις εσυ, atoprel.

a0emy25qixu8hjtz.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

εμενα ο δικος μου ειναι δεκαεξι μηνων και εμφανισε ατοπικη δερματιτιδα στα ποδια απο πολυ νωρις. γυρω στο μηνα πρεπει να ηταν. του βαζουμε καθε βραδυ πριν κοιμηθει την EXOMEGA της ADERMA, ειτε ειναι σε εξαρση το φαινομενο ειτε οχι. καποιες φορες γινονται πολυ χαλια τα ποδια του. ολο κοκκινιλες και ξηροτητα. η γιατρος μας ειπε να μην τον κανουμε συχνα μπανιο. 1 φορα τη βδομαδα. 2 το πολυ!! το καλοκαιρι καλυτερευει η κατασταση. η συνυφαδα μου χρησιμοποιει την ATROPEL της FREZYDERM για τη μικρη της. την ιδια δουλεια κανουν. αναλογα το γιατρο!! αλλα θελω να τον παω και σε δερματολογο μηπως μου πει τιποτα παραπανω. παντως δεν δειχνει να εχει αλλεργια σε καποια τροφη γιατι η δερματιτιδα εμφανιζεται ανεξαρτητα απο το τι τρωει. εχω παρατηρησει παντως οτι οι αλλαγες του καιρου το επιδεινωνουν. αλλα γενικα δεν ξερω ποιοι παραγοντες επηρεαζουν την εξαρση του φαινομενου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σωστο. η γιατρος μου ειπε αν θελω απ'ευθειας ελαιολαδο στα ποδια. αλλα ειναι λιγο καπως...θα γεμισουμε λαδια!

 

από 3 μηνών ξεκίνησε να "ξύνεται". εχουμε δοκιμάσει φρεζυντερμ ενυδατική, germisdin στο μπάνιο κλπ κλπ. μέχρι και πιώδη σπυριά εβγαλε από μολυνση που ξυνοταν.

εχουμε πιει fenistil και atarax.

τελικά; στη μεγάλη έξαρση μας σώζει η fucidine και καθημερινά ενα λάδι με βιταμίνη Ε από τα καλυντικά nutrimetics.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

ρε κοριτσια, να ρωτησω κατι? επειδη ειπες "ξυνεται". τα δικα σας παιδια δειχνουν να εχουν φαγουρα οταν ειναι σε εξαρση? γιατι ο δικος μου δε δειχνει να ενοχλειται καθολου, ενω εχω ακουσει οτι η ατοπικη δερματιτιδα προκαλει φαγουρα. και κατι ακομη. περναει αυτο καποια στιγμη ή μια ζωη ετσι θα ειναι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ρε κοριτσια, να ρωτησω κατι? επειδη ειπες "ξυνεται". τα δικα σας παιδια δειχνουν να εχουν φαγουρα οταν ειναι σε εξαρση? γιατι ο δικος μου δε δειχνει να ενοχλειται καθολου, ενω εχω ακουσει οτι η ατοπικη δερματιτιδα προκαλει φαγουρα. και κατι ακομη. περναει αυτο καποια στιγμη ή μια ζωη ετσι θα ειναι?

 

εμένα ξύνεται και πααααααρα πολύ μάλιστα. ειδικά οταν πάει για ύπνο (ειναι μαλλον το νανουριστικό της) αλλα και ολη νύχτα. μέχρι που ματώνει! τα νυχια της το πρωί μες το αίμα, γι αυτό και της τα κόβω σίριζα.

μπορέι και να αργήσει να περάσει. εχω μαθήτριες που είναι 11 χρονών κι εχουν ακόμη. ειανι η ωραια ατμόσφαιρα που ζούμε!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακια καλημερα!!!ειμαι μαμα τριων αγοριων και εχουν περασει απο τα χερια μου και οι δυο ανιψιες μου....απο το μαιευτηριο αυτο που τους βαζαμε για την ξηροδερμια γενικα,για τα συγκαματα και εκανε το σωμα τους βελουδο ειναι το αμυγδαλελαιο!!!ειναι χωρις χημικα χωρις αρωμα.....πριν δυο βδομαδες γεννηθηκε ο ανιψιος μου και το σωματακι του ηταν λες και ειχε λεπια....το ξεκινησε απο το σαββατο[το περιμεναμε απο αθηνα το λαδακι]και χθες που τον ειδα το σωμα του ...βελουδο!!!

καντε μια δοκιμη και με αυτο κατα την γνωμη μου...μεχρι και για τη νινιδα το ειχα βαλει και καθαρισε τελειως !!!!!

561874hhz1c12ps5.gif1298739qm9p56dlj4.gif

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω χρησιμοποιουσα μια κρεμουλα που λεγεται RESCUE. ειναι ομοιοπαθητικη και φανταστειτε οτι θεραπευει ακομη και το συγκαμα. ειναι καταλληλη για νεογεννητα και την βρισκουμε στα ομοιοπαθητικα φαρμακεια.

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα την atoprel της frezyderm μου σύστησε η γιατρός μου και το αντίστοιχο αφρόλουτρο για όταν υπάρχει έξαρση. Το αφρόλουτρο δεν το πήρα ποτέ

Χτησιμοποιώ το fissan, έπαιρνα παλιά το Proderm το οποίο παρατηρησα ότι έκανε το πρόβλημα πιο έντονο.

Αλήθεια εσείς με τι τα κάνετε μπάνιο τα παιδάκια σας?

Την κρέμα την βάζω μονο όταν δω πρόβλημα και το υπόλοιπο διάστημα περιστασιακά.

Πάντως μου είχε πει ότι τον χειμώνα θέλει περισσότερη φροντίδα η επιδερμίδα σε σχέση με το καλοκαίρι.

Κι εμένα για εκζεμα μου είχε πει. Αυτό με το μπάνιο ισχύει? Οτι δεν θέλει πολύ συχνά?

Επίσης maria.kpal ο γιος μου δεν δείχνει να ενοχλείται καθόλου. Εγώ τα βλέπω τα σημάδια. Βέβαια εμένα δεν είχε ποτέ μεγάλο πρόβλημα. Απλά βγάζει σε 2-3 σημεία τοπικά σε μέγεθος ρεβυθιού..

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι και μας μας ειπε για το αντιστοιχο αφρολουτρο αλλα δεν το χρησιμοποιησαμε. με προδερμ τον κανουμε και μεις. λες οντως να το κανει χειροτερα? θα δοκιμασω και τιποτε αλλο αν ειναι.

εμας εχει εντονο προβλημα, γεμιζουν παντου τα ποδαρακια του. και το θεμα ειναι οτι τη μια μερα μπορει να ειναι καθαρος και την αλλη μερα να ειναι γεματος. γι'αυτο και του βαζουμε καθημερινα κρεμα. οσο για το μπανιο, συγκεκριμενα η γιατρος μας ειπε να τον αφηνουμε να βρωμιζει! βεβαια αυτο δε γινεται γιατι τον πλενουμε καθε φορα που κανει κακα οποτε αναγκαστικα βρεχονται και τα ποδια...

παντως ελπιζω να υποχωρησει γρηγορα, γιατι αντε τωρα που ειναι μικρα τα ποδαρακια καλα του βαζουμε κρεμα. αμα μεγαλωσει και τα ποδαρακια γινουν ποδαρες, ποσα σωληναρια κρεμα θα χρειαζομαστε?????!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ωχ κοριτσια,

κι εμενα η μπεμπα 14 ημερων εμφανιζει σιγα-σιγα ξηρες περιοχες..Το πρωτο που διαπιστωσα ηταν γυρω-γυρω στους αστραγαλους της και υπεθεσα μηπως ηταν απο τις καλτσουλες που της φοραω.Επισης μετα παρατηρησα τα χερακια της...κι εκει υπεθεσα μηπως ειναι λογω του οτι τα βαζει στο στομα ή επειδη της φοραω γαντακια για να μην μαδιεται!!!Θα αργησουμε να παμε στον παιδιατρο...σε 15 μερες.Σκεφτηκα να της τα περασω με λιγο ελαιολαδο μπας και υποχωρησουν...Μπανιο ολοκληρη δεν την εχουμε κανει ακομη γιατι μολις επεσε ο αφαλος της αλλα απο εκει και κατω την πλενουμε με τρεχουμενο νερακι οταν λερωνεται...Ελπιζω να μην ειναι καμια αλλεργια.,δεν θα την εβγαζε απο την αρχη????????

Link to comment
Share on other sites

ωχ κοριτσια,

κι εμενα η μπεμπα 14 ημερων εμφανιζει σιγα-σιγα ξηρες περιοχες..Το πρωτο που διαπιστωσα ηταν γυρω-γυρω στους αστραγαλους της και υπεθεσα μηπως ηταν απο τις καλτσουλες που της φοραω.Επισης μετα παρατηρησα τα χερακια της...κι εκει υπεθεσα μηπως ειναι λογω του οτι τα βαζει στο στομα ή επειδη της φοραω γαντακια για να μην μαδιεται!!!Θα αργησουμε να παμε στον παιδιατρο...σε 15 μερες.Σκεφτηκα να της τα περασω με λιγο ελαιολαδο μπας και υποχωρησουν...Μπανιο ολοκληρη δεν την εχουμε κανει ακομη γιατι μολις επεσε ο αφαλος της αλλα απο εκει και κατω την πλενουμε με τρεχουμενο νερακι οταν λερωνεται...Ελπιζω να μην ειναι καμια αλλεργια.,δεν θα την εβγαζε απο την αρχη????????

 

Τα νεογέννητα παρουσιάζουν συνήθως ξηροδερμία, η κόρη μου είχε στο κεφάλι και πάνω από τα φρύδια μέχρι2-2,5 μηνών. Καλό είναι να ενημερώσεις τον παιδίατρο για να σου συστήσει -αν χρειαστεί- κάποιο γαλάκτωμα. Και φυτικό λαδακι αμυγδάλου της Apivita θα μπορούσες να βάλεις, είναι εντελώς φυτικό αυτό. Επίσης γαλακτωμα για ευαίσθητο δέρμα χρησιμοποιώ της Sebamed, μου το έχει συστήσει και ο παιδοδερματολόγος. Πάντως εμείς της είχαμε κάνει μπάνιο ολόκληρη κεφάλι και σώμα από τη 2η ημέρα. Δεν υπάρχει πρόβλημα να πάει νερό στον αφαλό απλώς να βάζεις οινόπνευμα οπως σου έχει πει ο παιδίατρος.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα την atoprel της frezyderm μου σύστησε η γιατρός μου και το αντίστοιχο αφρόλουτρο για όταν υπάρχει έξαρση. Το αφρόλουτρο δεν το πήρα ποτέ

Χτησιμοποιώ το fissan, έπαιρνα παλιά το Proderm το οποίο παρατηρησα ότι έκανε το πρόβλημα πιο έντονο.

Αλήθεια εσείς με τι τα κάνετε μπάνιο τα παιδάκια σας?

Την κρέμα την βάζω μονο όταν δω πρόβλημα και το υπόλοιπο διάστημα περιστασιακά.

Πάντως μου είχε πει ότι τον χειμώνα θέλει περισσότερη φροντίδα η επιδερμίδα σε σχέση με το καλοκαίρι.

Κι εμένα για εκζεμα μου είχε πει. Αυτό με το μπάνιο ισχύει? Οτι δεν θέλει πολύ συχνά?

Επίσης maria.kpal ο γιος μου δεν δείχνει να ενοχλείται καθόλου. Εγώ τα βλέπω τα σημάδια. Βέβαια εμένα δεν είχε ποτέ μεγάλο πρόβλημα. Απλά βγάζει σε 2-3 σημεία τοπικά σε μέγεθος ρεβυθιού..

 

Το Proderm κι εγώ πιστεύω ότι μεγαλώνει το πρόβλημα, ίσως γι αυτό καποιοι παιδίατροι λένε να το αποφεύγουμε. Κοίτα, εμείς ταλαιπωρηθήκαμε αρκετούς μήνες με ατοπική δερματίτιδα, έβαζα Trixera της Avene και μετά Atorpel Frezyderm και καμία διαφορά. Ώσπου είχε μια έξαρση με έντονη πλέον κοκκινίλα και λίγη ευτυχώς φαγούρα. Πήγαμε σε παιδοδερματολόγο. Μπάνιο δεν πειράζει και κάθε μέρα αλλά το δέρμα πρεπει να ενυδατώνεται πολύ καλά. 2 φορες την ημέρα μας είπε γαλάκτωμα Sebamed, επίσης σαμπουάν και αφρόλουτρο της ίδιας μαρκας και αντιηλιακή λοσιον. Μας σύστησε και fucidin για λίγες μέρες, αν και ήμουν αρνητικη στην αρχή για κορτιζονούχα διαπίστωσα ότι από τη 1η ημέρα βελτιώθηκε τρομερά. Είναι πανω από 3 μήνες και δεν έχω ξαναβάλει και το δέρμα είναι μια χαρά. Το χειμώνα βέβαια ενδέχεται να υπάρξει έξαρση. Και η Aderma Exomega μου είπε είναι καλή. Είμαι της γνώμης αν υπάρχει ευαισθησια να πάρεις αφρόλουτρο από φαρμακείο και όχι του εμπορίου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα νεογέννητα παρουσιάζουν συνήθως ξηροδερμία, η κόρη μου είχε στο κεφάλι και πάνω από τα φρύδια μέχρι2-2,5 μηνών. Καλό είναι να ενημερώσεις τον παιδίατρο για να σου συστήσει -αν χρειαστεί- κάποιο γαλάκτωμα. Και φυτικό λαδακι αμυγδάλου της Apivita θα μπορούσες να βάλεις, είναι εντελώς φυτικό αυτό. Επίσης γαλακτωμα για ευαίσθητο δέρμα χρησιμοποιώ της Sebamed, μου το έχει συστήσει και ο παιδοδερματολόγος. Πάντως εμείς της είχαμε κάνει μπάνιο ολόκληρη κεφάλι και σώμα από τη 2η ημέρα. Δεν υπάρχει πρόβλημα να πάει νερό στον αφαλό απλώς να βάζεις οινόπνευμα οπως σου έχει πει ο παιδίατρος.

 

Μαριγουλα,

(ετσι με φωναζουν κι εμενα στην οικογενεια!!)σε ευχαριστω..ναι,εννοειται θα ενημερωσω την γιατρο απλως εψαχνα να βρω μια προσωρινη λυση...αυτο με το φυτικο λαδι αμυγδαλου καλο ακουγεται!!Σημερα θα την κανουμε το πρωτο της ολοκληρωμενο μπανιο και μετα λεω να της βαλω κατι τετοιο να δουμε πως θα παει.Εχω και μια αλοιφη στο σπιτι απο αγνο λαδι και κερι..θα την ρωτησω μηπως κι αυτη κανει δουλεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλη είναι και η σειρά της Aveeno(όχι Avene) η οποία περίέχει βρώμη που είναι θαυματουργή για την ατοπική δερματίτιδα και τους ερεθισμούς.Και οι τιμές τους είναι λογικές.Εμείς κατοποιν σύστασης του παιδιάτρου την βάλαμε και ειδαμε πολύ καλό.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,

καναμε το πρωτο μπανιο στο παιδι σημερα...Αφου την σκουπισαμε καλα με το μπουρνουζακι της της εβαλα κρεμουλα για ενυδατωση και μιλαμε το κορμακι της εβγαζε συνεχεια αυτα που ειναι σαν νιφαδες ξηροδερμιας κι οχι μονο στα ποδαρακια αλλα και στην κοιλιτσα της!!Οσο απλωνα την ενυδατικη και της εκανα μασαζακι τοσο αυτα εβγαιναν....Λετε να φταιει το οτι ειναι τοσο μικρουλα οπως λεει και η Μαριγουλα παραπανω κι επειδη εκανε για πρωτη φορα μπανιο και το δερματακι της ηταν οπως οταν την πηραμε απο το μαιευτηριο??

Link to comment
Share on other sites

μάρσολαν, να παίρνεις τον παιδίατρο για όποια απορία έχεις, ακόμα κι αν την θεωρείς χαζή. ναμην ντρέπεσαι. το νινί σου είναι πάνω από κάθε ντροπή ή ο,τιδήποτε. έτσι μαθαίνουμε, ρωτώντας. κανείς δεν τα ξέρει όλα.

εγώ ως ενυδατική είχα κι έχω της hydrovit. γύρω στον μήνα ανακάλυψα το ελαιόλαδο. τέλειο! .-

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,

καναμε το πρωτο μπανιο στο παιδι σημερα...Αφου την σκουπισαμε καλα με το μπουρνουζακι της της εβαλα κρεμουλα για ενυδατωση και μιλαμε το κορμακι της εβγαζε συνεχεια αυτα που ειναι σαν νιφαδες ξηροδερμιας κι οχι μονο στα ποδαρακια αλλα και στην κοιλιτσα της!!Οσο απλωνα την ενυδατικη και της εκανα μασαζακι τοσο αυτα εβγαιναν....Λετε να φταιει το οτι ειναι τοσο μικρουλα οπως λεει και η Μαριγουλα παραπανω κι επειδη εκανε για πρωτη φορα μπανιο και το δερματακι της ηταν οπως οταν την πηραμε απο το μαιευτηριο??

 

Λοιπόν συνονόματη, δεν ξέρω που οφείλεται μπορεί απλά να θέλει περισσότερη ενυδάτωση το μωρούλι...παρε τον παιδίατρο και ρώτα να σε ηρεμήσει κιόλας. Επίσης για το αμυγδαλέλαιο της Apivita που σου είπα, αυτό είναι λάδι και για μασάζ σώματος και για ντεμακιγιαζ ματιών, άρα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις, άσε που δεν κολλάει σαν τα baby oil. Οι μαίες που είχα -οι οποίες ήταν φανς του καθετί φυσικού- μου είχαν συστήσει το αμυγδαλέλαιο και στην αλλαγή της πάνας. Το χρησιμοποιώ από τότε που γεννήθηκε -ενίοτε και με sudocrem αν δω λίγη κοκκινίλα- και δεν έχει κανει σύγκαμα ποτέ. Ρώτα και το γιατρό σου βεβαια.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...