Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

χάλασε το σιδερο μου...τι προτείνετε....


Recommended Posts

καλησπέρα κορίτσια χάλασε το σιδερο μου......και ψαχνω να βρω τι να πάρω και εχω χιλιομπερδευτει.....δεν πήγα σε μαγαζιά κοιτάω στο νετ πρωτα και δεν ξέρω τι να κάνω....να πάρω ένα συστημα σιδερώματος με μποιλερ...να πάρω πάλι απλό..... stirela tefal....ακριβό φτηνο.....για πειτε γνωμες..... και εμπειρίες....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κι εμένα μου χάλασε πρόσφατα ένα της Philips που είχα, φθηνό και άντεξε δεν μπορώ να πω... από το 2004 το είχα.

Πήγα και πήρα ένα πρεσσοσίδερο της Rowenta, 70 ευρώ, καλό μέχρι στιγμής, ίσως λίγο βαρύ, δεν το έχω χρησιμοποιήσει και πολύ καιρό, οπότε θα δείξει. Μου το πρότεινε πάντως η κυρία που έχουμε και κουμπαριά ανεπιφύλακτα. Θέλω να πιστεύω ότι ήταν ειλικρινής.:)

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου χάλασε πρόσφατα ένα της Philips που είχα, φθηνό και άντεξε δεν μπορώ να πω... από το 2004 το είχα.

Πήγα και πήρα ένα πρεσσοσίδερο της Rowenta, 70 ευρώ, καλό μέχρι στιγμής, ίσως λίγο βαρύ, δεν το έχω χρησιμοποιήσει και πολύ καιρό, οπότε θα δείξει. Μου το πρότεινε πάντως η κυρία που έχουμε και κουμπαριά ανεπιφύλακτα. Θέλω να πιστεύω ότι ήταν ειλικρινής.:)

 

rowenta ήταν και αυτο που ειχα....το απλό και εγω δεν ειχα θέμα παλι καλά που άντεξε τοσο καιρο.....μπορεις να μου γραψεις μοντελο.....σε ευχαριστώ πάντος για την άμεση ανταποκριση....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το tefal.Το πήρα αλλάζοντας κάποια άλλα δώρα που μου ειχαν φέρει στον γάμο. Το θεωρώ από τις καλύτερες αγορές που έκανα :P. Βέβαια το συγκεκριμένο που πήρα είχε ένα θεματακι με το καλώδιο, αλλά στην αγορά κυκλοφορούν και άλλα παρόμοια.

Όσο μεγαλύτερη είναι η πίεση τόσο μεγαλύτερη και η απόδοση (αν θυμαμαι καλά). Αυτο που έχω είναι στα 5bar.

Αν η τιμή σου φαινεται υψηλή (το δικό μου έκανε κοντα στα 300?) υπάρχουν και φτηνότερα συστηματα (ειχα πάρει ένα της μητέρας μου με 70?) αλλά αυτά έχουν το μειονέκτημα πως πρέπει να είναι κρύα για να προσθέσεις νερό...αν σου τελειωσει το νερό ενώ σιδερώνεις ακόμα πρέπει να περιμένεις

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το tefal.Το πήρα αλλάζοντας κάποια άλλα δώρα που μου ειχαν φέρει στον γάμο. Το θεωρώ από τις καλύτερες αγορές που έκανα :P. Βέβαια το συγκεκριμένο που πήρα είχε ένα θεματακι με το καλώδιο, αλλά στην αγορά κυκλοφορούν και άλλα παρόμοια.

Όσο μεγαλύτερη είναι η πίεση τόσο μεγαλύτερη και η απόδοση (αν θυμαμαι καλά). Αυτο που έχω είναι στα 5bar.

Αν η τιμή σου φαινεται υψηλή (το δικό μου έκανε κοντα στα 300?) υπάρχουν και φτηνότερα συστηματα (ειχα πάρει ένα της μητέρας μου με 70?) αλλά αυτά έχουν το μειονέκτημα πως πρέπει να είναι κρύα για να προσθέσεις νερό...αν σου τελειωσει το νερό ενώ σιδερώνεις ακόμα πρέπει να περιμένεις

σε ευχαριστω για την σωστη πληροφοριση γιατι και εγω με βάση την πιεση κοιταγα και τα τεχνικά χαρακτηριστικα γενικά αλλά κανένα δεν αναφέρει πως πρεπει να κρυώσει πρωτα.....απο οτι θυμαμαι και η κουνιάδα μου που έχει στιρελα αλλά το χει πάρα πολλά χρονια νομιζω περιμενει να κρυώσει.....γενικά θελω ένα σιδερο να κάνω γρηγορα την δουλεια μου και εκεινο που ειχα το ειχε διαλεξει ο άντρας μου και μας βγηκε πολυ καλο....αλλά οκ εβγαλα περιπου μια 10ετια.....με απλο σιδερο...

η τιμη μου φαινεται ακριβη να πω την αληθεια.....αν και πλεον έχουν πέσει....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αφού είδα κι απόειδα με τα σίδερα , κατέληξα να αγοράσω πρέσα , πήρα την Elna και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Αν το σηκώνεις οικονομικά , επέλεξε πρέσα.

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για την σωστη πληροφοριση γιατι και εγω με βάση την πιεση κοιταγα και τα τεχνικά χαρακτηριστικα γενικά αλλά κανένα δεν αναφέρει πως πρεπει να κρυώσει πρωτα.....απο οτι θυμαμαι και η κουνιάδα μου που έχει στιρελα αλλά το χει πάρα πολλά χρονια νομιζω περιμενει να κρυώσει.....γενικά θελω ένα σιδερο να κάνω γρηγορα την δουλεια μου και εκεινο που ειχα το ειχε διαλεξει ο άντρας μου και μας βγηκε πολυ καλο....αλλά οκ εβγαλα περιπου μια 10ετια.....με απλο σιδερο...

η τιμη μου φαινεται ακριβη να πω την αληθεια.....αν και πλεον έχουν πέσει....

Κοιτα, μπορεί αν το έχεις γεμίσει πριν ξεκινήσεις να σιδερώνεις να κρατάει αρκετή ώρα. Ίσως να παιζει ρόλο και η ποσότητα ατμού...δεν έχω ρωτήσει και την μητέρα μου πόσο της κρατάει... Το θέμα είναι πως (μάλλον) δεν μπορείς να συνδυάσεις και τα 2 δηλ και χαμηλή τιμή και να μπορείς να προσθέσεις νερό ενώ λειτουργεί

Link to comment
Share on other sites

πρόσφατα κι επειδή αντιμετώπισα το ίδιο με εσένα πρόβλημα πήρα της SINGER 390SG με 80 gr ατμό /λεπτό και αποσπώμενο δοχείο νερού με ενσωματωμένο φίλτρο κατά των αλάτων,πρακτικά αυτό σημαίνει οτι βάζεις νερό βρύσης κι όχι απιονισμένο κι επίσης δεν περιμένεις να κρυώσει για να βάλεις νερό αν σου τελειώσει μιας και το δοχείο είναι αποσπώμενο...το σιδέρωμα απλά Τ-ΕΛ-Ε-Ι-Ο δε το συζητώ καν και νομίζω το πήρα γύρω στα 90 ευρώ.

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αφού είδα κι απόειδα με τα σίδερα , κατέληξα να αγοράσω πρέσα , πήρα την Elna και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Αν το σηκώνεις οικονομικά , επέλεξε πρέσα.

 

συμφωνω.....η πιο οικονομικη singer εχει 250Ε..........αν θες και πιο αγνωστη μαρκα φανταζομαι θα βρεις και καλυτερη τιμη.......πρεσσα και παλι πρεσσα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φενάκι, το κοίταξα το μοντέλο:Rowenta Pro-Master είναι.

 

ευχαριστώ πολυ.....προς το παρον το καθάρισε ο άντρας μου το παλιο....κουτσοσιδερώνει και μολις βρω ευκαιρία θα πάω να το δω....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

προτεινω να δεις τα philips ,εχω ενα με μποιλερ αποσπωμενο δοχειο ,γεμιζεις κ την ωρα που σιδερωνεις,νερο βρυσης, πολυ ελαφρυ,πολυ ατμο!αψογο σιδερωμα!ειναι σχετικα ακριβο,ομως αξιζει τα λεφτα του .να φανταστεις σιδερωνω πουκαμισο σε εναμιση λεπτο!πρεπει να κανει γυρω στο 200σαρι.

Link to comment
Share on other sites

προτεινω να δεις τα philips ,εχω ενα με μποιλερ αποσπωμενο δοχειο ,γεμιζεις κ την ωρα που σιδερωνεις,νερο βρυσης, πολυ ελαφρυ,πολυ ατμο!αψογο σιδερωμα!ειναι σχετικα ακριβο,ομως αξιζει τα λεφτα του .να φανταστεις σιδερωνω πουκαμισο σε εναμιση λεπτο!πρεπει να κανει γυρω στο 200σαρι.

 

Κι εγώ phillips έχω.Πράγματι είναι super!

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διαφημίσεις

σημερα χαλαστο σιδερο μου!!!!sadd!!!!stirella simac.ειναι και καλο υποτιθεται!!!!τι προτεινετε καλο και οικονομικο????

 

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω τι ακριβώς πρέπει να προσέξω για την αγορά.

Βρήκα ένα σύστημα σιδερώματος σε σούπερ μάρκετ της ΤΕFAL αλλά δεν έχω κάποιον να μου πει εάν είναι καλό.Κοστίζει 100 ευρώ και είναι το ποσό που θα μπορόύσα να διαθέσω.Σιδερώνω κυρίως με πρέσα ,αλλά τα πουκάμισα και ρούχα με λεπτομέριες δεν γίνεται να τα κάνω εκεί.

Ή να αγοράσω ένα απλό σίδερο που ίσως βρω και με λιγότερα χρήματα.Αλλά πάλι τι πρέπει να προσέξω?

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγώ πάντως Philips έχω και ειμαι ικανοποιήμενη μάλιστα η νύφη μου πήρε πρόσφατα το πιο εξελιγμένο μοντέλο που δεν περιμένεις να κρυώσει οπως το δικό μου και το γεμίζεις απευθειάς μια χαρά ειναι και αυτο επισης ο χρόνος που περιμένεις δεν είναι τόσο τραγικός είναι ακριβώς οσο θα κάνεις για να τακτοποιήσεις αυτά που έχεις σιδερώσει και ξαναρχίζεις με τα υπολοιπα εξάλλου μην φανταστείς οτι το νερό τελειώνει ΄τοσο γρήγορα εγω που είμαι και της λεπτομέρειας δηλ.ειδικά το παίδιου μέσα εξω αντεχει καμία ωρίτσα και υπολόγισε 2πλυντήρια τουλάχιστον οτι προλαβαίνεις.:wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
  • 1 month later...

Οταν λες φτηνο??

ποσα διαθετεις?

γιατι καλο και φτηνο σε σιδερο να ξερεις δεν υπαρχει!

οταν λεμε καλο για ενα σιδερο, σημαινει ,watt, bar ατμου, τι θελεις?

Εγω θα σε προτεινω τα μοντελα της rowenta dg 8760! βγαινει γυρω στα 220ε!

Link to comment
Share on other sites

Πως καταφερες βρε θηριο να χαλασεις 2 stirelles??? Την εχω 11χρονια,ηταν απο τα πρωτα μοντελα...καποια στιγμη χαλασε η πλακα(ξεκολησε)και οταν την πηγα για επισκευη..εδωσα 50ευρω και ειχε εγγυση παλι για 1χρονο. Δεν φτιαχνετε η δικη σου?

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένη με το σύστημα ατμού της tefal. Οικονομικό δεν το λες...γύρω στα 230 την πήραμε αλλά αξίζει τα λεφτά της.Από τις πιο πετυχημένες αγορές που έχω κάνει!Είχα δει κ φτηνότερα, αλλά όπως είπε κ η zoitsa πιο πάνω δεν ξέρω κατά πόσο τα οικονομικότερα θα ήταν κ καλά.Οπότε καλύτερα να επενδύσεις από την αρχή σε κάτι καλό.

vNojp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δουλευα χρονια στα ηλεκτρικα , και ξερω..η stirella, καποια μοντελα της βγηκαν πολυ καλα,,καποια ομως βγηκαν μαπα!!

Για την rowenta dg8720 ειναι τρομερο σιδερο! Το εχουν παρει φιλοι!

Τεφαλ προσωπικα δεν μου αρεσε ποτε η πλακα ultragliss που εχουν!Προτιμω ανοξειδωτη οπως τα rowenta!

Η καινουρια σειρα της philips ακουσε ειναι φοβερη, δεν ξερω τι παιζει απο τιμη!

νομιζω ομως οτι γυρω στα 200ε θα παρεις κατι πολυ καλο!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα σε συμβούλευα να πάρεις πρέσα. Την χρησιμοποιώ χρόνια και είναι η καλύτερη λύση. Βέβαια κοστίζει αλλά μια φορά θα την πάρεις και θα την ευχαριστηθείς κιόλας. Τώρα κιόλας με την κρίση οι τιμές έχουν κατέβει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα ένα σύστημα σιδερώματος της Phillips πριν ένα μήνα και είναι πάρα πολύ καλο και σχετικά οικονομικό (76 ευρώ) σε σχέση με το τι κυκλοφορεί γενικότερα. Το boiler χωράει αρκετό νερό, άνετα σιδερώνεις ένα πλυντήριο ρούχα μ' ένα γέμισμα κι έχει μεγάλη πίεση ατμού.

 

http://www.electroworld.gr/site/product.jsp?catid=10094181

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...