Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ SMART FOR TWO ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΚΟ ΚΑΘΙΣΜΑ


Recommended Posts

Έχουμε ένα smart και ένα κανονικό αυτοκίνητο και σε 2 εβδομάδες που θα πάω στη δουλειά θα χρησιμοποιώ μία μέρα το ένα και μία το άλλο (μονά ζυγά). Το παιδί θα το βάζω στο smart μόνο για να το πηγαίνω στη μαμά μου 8 λεπτά απόσταση.

Το μωρό είναι 9 μηνών και έχω μπλεχτεί με το κάθισμα.

Άν το βάλω ανάποδα πρέπει να πάρω μια ειδική βάση isofix του smart που απενεργοποιεί τον αερόσακο με το βάρος του παιδιού αλλά δεν ξέρω άν η βάση κάνει για οποιδήποτε κάθισμα (απο την αντιπροσωπεία της smart μου είπαν οτι δεν μπαίνει άλλο κάθισμα παρά μόνο της smart που με τη βάση πάει στα 600€ αλλά δεν τους πιστεύω)

Άν το βάλω να κοιτάει μπροστά, παίρνω ένα οποιοδήποτε κάθισμα, βάζω το κάθισμα τέρμα πίσω.

Είναι ασφαλές όμως για τόσο μικρή ηλικία?

 

Έχει κανείς smart και μωρό? Τί έχετε κάνει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ δεν έχω μωρό ακόμα, έχω όμως smart (και είναι κανονικό αυτοκίνητο, έτσι; :cool:).

Φοβάμαι πως τα πράγματα είναι έτσι ακριβώς όπως τα είπαν στην αντιπροσωπεία.

Ποιο μοντέλο έχεις; Το προηγούμενο ή το καινούργιο;

 

Μια εγγραφή στο μεγαλύτερο club smart στην Ελλάδα πιστεύω θα βοηθήσει. Εδώ κι εδώ έχει συζητηθεί το θέμα εκτενώς.

TM1Dp2.png
Link to comment
Share on other sites

Έχω γραφτεί σ'αυτό το forum και έχω διαβάσει όλα τα link που μου γράφεις...σ'ευχαριστώ πάντως.

Οι βάσεις isofix δεν κάνουν για όλα τα καθίσματα που υποστηρίζουν isofix?

 

Έχω το παλιότερο μοντέλο αλλά μου είπαν απο συνεργείο οτι μπορώ να συνδέσω τον αερόσακο μ'αυτή τη βάση.Το θέμα είναι να τη βρώ χωριστά απο το κάθισμα γιατί πάει ο κούκος αηδόνι...

 

Ναι, κανονικό είναι, εννοούσα διθέσιο και πάνω για το άλλο.

 

Άν ακούσεις κάτι πές μουυ...σ'ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Οι βάσεις isofix λογικά είναι universal και ταιριάζουν σε όλα τα αυτοκίνητα που έχουν αυτό το σύστημα στον εξοπλισμό τους. Το πρόβλημα στο smart νομίζω είναι ο αερόσακος ο οποίος, σύμφωνα με την αντιπροσωπεία αλλά και άλλους "ειδικούς", μόνο με το ειδικό παιδικό κάθισμα της smart απενεργοποιείται.

 

Επειδή όμως κι εγώ δεν τα χρωστάω στη smart, θα το ψάξω καλύτερα και φυσικά θα ενημερώσω :)

TM1Dp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Εγώ νομίζω οτι η βάση συνδέεται με τον αερόσακο και τον απενεργοποιεί....:confused:

Το θέμα είναι άν μπορώ να πάρω τη βάση χωριστά και άν κουμπώνει άλλο κάθισμα πάνω. Νομίζω οτι σ'αυτό η αντιπροσωπεία μου είπε ψέμματα σ'αυτό για να πουλήσει, γιατί όπως είπες όλες οι βάσεις isofix που έιναι universal κάνουν για τα καθίσματα universal που υποστηρίζουν isofix.

 

Θα το εκτιμούσα άν μπορούσες να μάθεις ο,τιδήποτε σχετικό;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Καλημέρα,

Εγώ έχω το passion 2008 και είχα αγοράσει ένα recaro για 0 έως 13kg μέχρι τώρα και πήγα στην αντιπροσωπεία προκειμένου να μου απενεργοποιήσουν τον αερόσακο, πιο συγκεκριμένα να μου ενεργοποιήσουν την προεγκατάσταση για ενεργοπ./απενεργοπ. αερόσακου (βάζεις το κλειδί στο πλάι από το ντουλαπάκι κ το απεν/ενεργ.). πλήρωσα 120? γι αυτό νομίζω.

Τώρα είμαι στην αναζήτηση του επόμενου καθίσματος κ εκεί προβληματίζομαι λιγάκι. Το καθισματάκι το έβαζα χωρίς isofix.

Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Το καθε καθισματακι εχει την δικη του βαση είτε απλή είτε isofix που ταιριάζει στα αυτοκινητα με συστημα isofix. Πιθανόν λοιπόν η δική τους βάση να ειναι μονο για το δικό τους κάθισμα. Δεν νομίζω να ταιριάζει με ολα τα καθισματακια. Παρεπιμπτόντως πολύ ακριβό κάθισμα. Ισως θα ειναι καλυτερα να απενεργοποιήσεις τον αερόσακο και να επιλέξεις όποιο κάθισμα θέλεις. Το μωρό σου τι βαρος έχει? Σε ρωτώ γιατί παίζει ρόλο σε ποια κατηγορία καθίσματος είσαι.

Αλλη λύση είναι να πηγαίνεις το μωρό στη μάνα σου με το μεγάλο αυτοκίνητο και να γυρίζεις όταν πρέπει (μονά ζυγά) και να παίρνεις το σμαρτ.

0b8bfa6eaf.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα !!!

 

είμαι κάτοχος smart !!!!! :mrgreen:.....δεν εχω μωράκι αλλα μπορω να σας πρότεινω να μπείτε στο http://www.smartmania.gr στα smartoμαγαζια http://www.smartmania.gr/forum/content.php/130-Smart

 

εκει θα βρείτε το καταλληλο καθισμα για smart για το μωρακι σας :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω μωρό ακόμα, έχω όμως smart (και είναι κανονικό αυτοκίνητο, έτσι; :cool:).

Φοβάμαι πως τα πράγματα είναι έτσι ακριβώς όπως τα είπαν στην αντιπροσωπεία.

Ποιο μοντέλο έχεις; Το προηγούμενο ή το καινούργιο;

 

Μια εγγραφή στο μεγαλύτερο club smart στην Ελλάδα πιστεύω θα βοηθήσει. Εδώ κι εδώ έχει συζητηθεί το θέμα εκτενώς.

 

 

εεεεεπππππ βρε βρε εισαι στο smartmania κ εσυ???? :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...
  • 1 χρόνο μετά...

για να μη το ψάχνετε και επειδή ο κάθε ένας μπορεί να γράφει ότι του κατέβει και να παραπληροφορεί. Εννοείται πως ΔΕΝ χρειάζεται το ειδικό καθισματάκι για να απενεργοποιηθεί ο αερόσακος. Εννοείται πως ΔΕΝ είναι ανάγκη το καθισματάκι που έχετε να είναι με σύστημα isofix και ασφαλώς δεν χρειάζεται να είναι το κάθισμα από την smart. Το isofix απλά είναι ένα διεθνές σύστημα , ίδιο για όλα τα αυτοκίνητα και τα αντίστοιχα παιδικά καθίσματα , το οποίο πρακτικά καταργεί τη ζώνη του αυτοκινήτου και κάνει τη διαδικασία τοποθέτησης και αφαίρεσης του καθίσματος ταχύτερη και ευκολότερη. Για την απενεργοποίηση του αερόσακου χρειάζεται ΜΟΝΟ να έχει γίνει η πρόβλεψη και να υπάρχει η κλειδαριά απενεργοποίησης δίπλα από το ντουλαπάκι , όπως ανοίγετε τη πόρτα του συνοδηγού . Για την απενεργοποίηση χρησιμοποιείται το κλειδί του αυτοκινήτου και εκεί που είναι η πλαφονιέρα υπάρχει η ένδειξη "passenger airbag off" η οποία θα ανάψει. Δε ξέρω αν το έχουν όλες οι εκδόσεις , αυτό είναι πανεύκολο να το δει κάποιος . Απλά ανοίξτε τη πόρτα του συνοδηγού και κοιτάξτε δίπλα από το ντουλαπάκι και ασφαλώς μάλλον μόνο αν υπάρχει αυτή η κλειδαριά θα υπάρχει και η φωτεινή ένδειξη που ανέφερα. Η μόνη περίπτωση να μην υπάρχει σε κάποιο καινούριο smart είναι να έχουν αποφασίσει οι φίλοι μας οι γερμανοί να έχουν αυτή τη κλειδαριά ως πακέτο με το σύστημα Isofix το οποίο ασφαλώς χρεώνουν ! Εγώ το είχα αγοράσει εξ αρχής με αυτό (δε θυμάμαι διαφορά κόστους αυτή τη στιγμή ) .

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Χρήσιμες οι πληροφορίες σας για μωρό!!!!!

Μήπως κανεις γνωρίζει : εάν ολα τα παιδικα καθίσματα 9-18kg k 18-36kg

ειναι ασφαλή για χρήση σε μπροστινό καθισμα smart?

Ένα τετράχρονο παιδί (που εννοειται στο -κανονικό- αυτοκίνητο

ΔΕΝ εχει μπει ΠΟΤΕ χωρις την χρήση κατάλληλου καθίσματος),

πως το μεταφέρουμε τώρα με for two?

 

Κάθε πληροφορία δεκτή!!!

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...