Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι να κανω??


olgagr

Recommended Posts

Για μενα απο την πλευρα του παιδιου πάντα μιλάω τα παιδια ειπειδη προϋπάρχουν , έχουν ενα δικαίωμα παραπάνω ...και αν σκεφτεις τον μπαμπά σου με μια άλλη γυναικα , σίγουρα θα καταλάβεις τι λέω !

Μην το πάρεις στραβά , please! δεν το λεω επικριτικά...

 

Ε αυτό πια, επειδή προυπαρχω, στον Καιάδα τα επερχόμενα! Μόνο και μόνο επειδή η μάνα τους είναι μια άλλη γυναίκα;;;

 

Αν σκεφτώ τον μπαμπα μου με άλλη γυναίκα, δεν θα σε καταλάβω και πάλι καλή μου.

γιατί βλέπεις εδώ και πολάααααα χρόνια στάθηκα στα πόδια μου, ΕΦΤΙΑΞΑ με τον δικό μου υδρώτα τη δική μου περιουσία και μου φαίνεται σήμερα αδιανόητο να περιμένω οτιδήποτε από τον πατέρα μου.

Αλλά και λιγότερα να είχα καταφέρει, πάλι η νοοτροπία μου θα ήταν σε αυτή την ηλικία να στέκομαι αξιοπρεπώς στα πόδια μου και αν χρειαστεί ΕΓΩ ΝΑ ΣΤΗΡΙΞΩ τους γονείς μου.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 189
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Α και ο σύζυγός μου θα γίνει 4η φορά πατέρας στα 67. Οπότε φαντάζομαι και ο δικός σου έχει πολύ μέλλον μπροστά του.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσι , εισαι ειδικη περιπτωση ! Το οτι μπορεις και εχεις την δυνατοτητα να παρεχεις στον εαυτο σου και τα παιδια το ιδανικο ειναι εξαιρετικα καλο στην περιπτωση που ο αντρας σου δεν μπορει να τα στηριξει πχ οικονομικη κριση ! Το οτι τους μεγάλους τους ταϊζει και τους ποτιζει σε τετοιες ηλικιες ειναι μεγιστη γαϊδουρια απο την πλευρα τους και φυσικά εκμεταλεύονται!

Εμενα απο τα 18 μου παρολο που εχουμε σαν οικογενεια πολυ μεγαλη οικονομικη δυνατότητα με ειχε πιασει να τα βγάζω περα μονη μου . Δουλευα σε 2 αρχιτεκτονικα γραφεια ενω σπουδαζα και στα 20 μου καθαριζα 3000 το μηνα .Ποτε δεν ζητησα χρηματα , σε αυτο ομως βοηθησε και η μαμα μου που με εμαθε να μην εξαρταμαι απο κανενα!

Σιγουρα με τον αντρα μου συμβαλουμε αναλογα , γενικα προσπαθει να τα παλεύει μονος του (το ιδιο κουσουρι εχουμε) και εγω ειμαι εκει οταν υπαρχει κενο ! Αυτο θελει αυτο κανω ! Πηγα ομως μολις καναμε οικογενεια και τον εβαλα σε ολους μου τους λογαριασμους !Και παντα μαζι και στα δυσκολα και στα ευκολα!

 

Φυσικα και θεωρω καταπτιστη την συμπεριφορα των παιδιων του αντρα σου απεναντι στα μωρα που δεν φταινε και τιποτα ! Και φυσικα ο αντρας σου θα πρεπει να χωρισει την περιουσια του πια στα 4 και οχι στα 2 . Ολοι ισοι . Η ενσταση μου ειναι πως οταν αρχιζει μια σχεση οπου υπαρχουν ηδη παιδια καλο ειναι να τα σκεφτομαστε γιατι ξερω πως αν ήταν αντιστροφη η κατασταση και τα μικρα ήταν τα πρωτα παιδια και εσυ η πρωτη συζυγος , σιγουρα θα υπήρχε μια δυσαρεσκεια . Αυτο που λεω ειναι οτι σε καθε περιπτωση που υπαρχουν παιδια οι γονεις πρεπει να σεβονται την γνωμη τους σε τοσο σοβαρα θεματα . Απο την στιγμη που ερχονται στον κοσμο και αλλα παιδια πρεπει θες δεν θες να φερθεις σωστα σαν να ειναι σδελφια σου . Εγω μιλαω για το πριν ερθουν . Λεω οτι σχεδον κανεις δεν σεβεται το δικαιωμα των παιδιων να μην επιθυμουν νεες εισβολες ! Γι'αυτο αντιδρουν ετσι τα παιδια του και προσπαθουν να τραβηξουν οσα περισσοτερα χρηματα γινεται !

 

Πεσ μου όμως αν στην θεση των παιδιων ησουν εσυ , θα ήσουν οκ μετα δευτερα παιδιά?

age.png

Link to comment
Share on other sites

"Ε αυτό πια, επειδή προυπαρχω, στον Καιάδα τα επερχόμενα! Μόνο και μόνο επειδή η μάνα τους είναι μια άλλη γυναίκα;;;"

 

βρε μην στραβωνεις ! να καταλαβεις λεω ! την αισθηση της εισβολης ! της αισθηση οτι καποιος παραβιαζει την ζωη σου και την αλλάζει !

 

εγω ειμαι αυτη που επιμενω οτι οταν ερχονται στη ζωη επομενα παιδια ειναι ολα ισα και ειναι τραγικο να γινονται διακρισεις ! Μιλάω για το πριν ερθουν τα παιδια ! Για το πως πρεπει να προετοιμαστουν τα πρωτα να δεχθουν την κατασταση ! Ειμαι σιγουρη οτι εχεις ακουσει πολλά κακοβουλα σχολια μπροστα και πισω απο την πλατη σου και οσο και αν σε εχει σκληραγωγησει η ζωη δεν γινεται να μην εχουν πονεσει την ψυχουλα σου . Την ταμπελα της δευτερης γενικα την βαζει η κοινωνια μας πολυ ευκολα και υπαρχει προκαταληψη ! και αρνητισμος ! γιαυτο θεωρω πως αμυνεσαι..

 

Εγω σαν ανθρωπος οσο ζαβή και αν ειμαι σε πολλά πραγματα δεν ειχα επι της ουσιας θεμα να κανει παιδι ο πατερας μου , το θεμα μου ειναι οτι οταν της το ελεγα γινοταν τούρκος και γενικά η αλλαγή μετα τον γάμο ! Αυτο με χαλάει . Αν δεν είχε γινει αυτο θα είμασταν οκ! Και πιστευω οτι το εκανε καθως ο πατερας μου ήταν καθετος οτι θελει πια να ζησει χαλαρα χωρις μωρα κτλ. . Αυτος ο εκβιασμος με πειραζει και η διπροσωπη συμπεριφορα !

 

Και η στηριξη που λες για εμενα ήταν παντα ανυπαρκτη γιατι δεν την χρειαστηκα και δεν την επιζητησα ποτε μου ! Ολα μονη μου ! αλλά ασχετα με το οικονομικο κομμάτι εγω μιλαω για το ψυχολογικο και το συναισθηματικο .

 

Επειδη απο τα γραφομενα σου φαινεται οτι εισαι μορφωμενη γυναικα , κανε ενα κοπο να βρεις συγγράματα παιδοψυχολογων για το πως αντιμετωπιζουν τα παιδια την νεα εισβολη . Μην ταμπουρωνεσαι πισω απο την κατασταση , δες και απεναντι , δες διπλα , συζητα με τα παιδια κάποιου φίλου ή κάποιου συγγενή και θα καταλάβεις τι εννοώ ! Γενικά ομως μιας και η κατασταση ειναι ετσι προσπαθησε την μεταξυ σας διαμαχη με τα παιδια να μην περασει και στα μικρα . Τουλαχιστον τα παιδια μεταξυ τους να ειναι αγαπημενα και δεμενα , και τα μεγαλυτερα μπορουν να εχουν τον ρόλο τους , να ειναι κοντά !

Παντως ρε κοριτσι εμενα θα με τρομαζε ενας αντρας σε αυτη την ηλικια καθως θα υπαρχει τεραστιο χασμα επικοινωνιας με τα μικρά ! Εδω με τον αντρα μου εχουμε 7 χρονια και σημειωνουμε τεραστιες διαφορες στην νοοτροπια των εποχων !

age.png

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και θεωρω καταπτιστη την συμπεριφορα των παιδιων του αντρα σου απεναντι στα μωρα που δεν φταινε και τιποτα ! Και φυσικα ο αντρας σου θα πρεπει να χωρισει την περιουσια του πια στα 4 και οχι στα 2 . Ολοι ισοι .

Ο άντρας μου ότι είχε σε περιουσία το έδωσε ήδη στα πρώτα του παιδιά (σπίτι 130 τμ στη κάθε μία, οικόπεδο 800τμ στο λόφο πανί, οικόπεδο στη κερατέα). Το μόνο που έχει πλέον είναι ένα σκάφος 20 χρονών και την εργασία του. Και τώρα χτίζουμε μαζί ένα σπίτι. Για μένα καλά έκανε και τα έδωσε, και για τη 2η κόρη του όφείλει να κάνει ακόμα περισσότερα καθώς η κοπέλα έχει ιδιαίτερα ψυχολογικά προβλήματα που δεν θα της επιτρέψουν αντικειμενικά να σταθεί στα πόδια της.

βέβαια υπάρχει η 1η του κόρη η οποία δεν θέλει να δεχτεί ότι έχει άλλα 3 αδέρφια (και με την ομοαίματη έχει θέμα) και μόλις έμαθε ότι χτίζουμε σπίτι ξεκίνησε ο μεγάλος χαμός. Αλλά αυτό είναι πρόβλημά της κατ'εμέ, καθώς θεωρώ ότι ο άντρας μου εκπλήρωσε τις υποχρεώσεις του απέναντί της. Ακόμα και σε τρέχων επίπεδο αφού την έχει πάρει στη εταιρεία του και της πληρώνει και τα έξοδα.

 

 

 

Η ενσταση μου ειναι πως οταν αρχιζει μια σχεση οπου υπαρχουν ηδη παιδια καλο ειναι να τα σκεφτομαστε γιατι ξερω πως αν ήταν αντιστροφη η κατασταση και τα μικρα ήταν τα πρωτα παιδια και εσυ η πρωτη συζυγος , σιγουρα θα υπήρχε μια δυσαρεσκεια . Αυτο που λεω ειναι οτι σε καθε περιπτωση που υπαρχουν παιδια οι γονεις πρεπει να σεβονται την γνωμη τους σε τοσο σοβαρα θεματα . Απο την στιγμη που ερχονται στον κοσμο και αλλα παιδια πρεπει θες δεν θες να φερθεις σωστα σαν να ειναι σδελφια σου . Εγω μιλαω για το πριν ερθουν . Λεω οτι σχεδον κανεις δεν σεβεται το δικαιωμα των παιδιων να μην επιθυμουν νεες εισβολες ! Γι'αυτο αντιδρουν ετσι τα παιδια του και προσπαθουν να τραβηξουν οσα περισσοτερα χρηματα γινεται !

 

Πεσ μου όμως αν στην θεση των παιδιων ησουν εσυ , θα ήσουν οκ μετα δευτερα παιδιά?

 

Δηλαδή αν οι γονείς σου αποφάσιζαν να κάνουν ΜΑΖΙ 2ο ή τρίτο παιδί, έπρεπε να σε ρωτήσουν; Τώρα εγώ δηλαδή που θα γεννήσω τον οδυσσέα έπρεπε να είχα ρωτήσει το ηλεκτράκι;;;

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οχι βρε πουλακι μου λεω οτι τα παιδια δεχονται πολυ πιο ευκολα αλλα αδελφια απο τους ιδιους γονεις !

Παντως η πρωτη κορη περιπτωσαρα απο τις λίγες ! Εχεις δοκιμασει να την προσεγγισεις ? Να μιλησετε σαν γυναικα προς γυναικα! Ανθρωπινα ρε παιδι μου ! Δεν συγκινειται οταν βλεπει το παιδάκι ή τωρα που η κοιλιτσα σου μεγαλωνει? Δεν θελει να παιξει με το μικρο , να το παει μια βολτα ?

 

Παντως μπραβο αντεχεις τετοια ωρα εγκυμονουσα μου ! Εγω ειχα κοιμηθει ακομα και διπλα σε ηχειο σε συναυλια!!!

age.png

Link to comment
Share on other sites

βρε μην στραβωνεις ! να καταλαβεις λεω ! την αισθηση της εισβολης ! της αισθηση οτι καποιος παραβιαζει την ζωη σου και την αλλάζει !

 

εγω ειμαι αυτη που επιμενω οτι οταν ερχονται στη ζωη επομενα παιδια ειναι ολα ισα και ειναι τραγικο να γινονται διακρισεις ! Μιλάω για το πριν ερθουν τα παιδια ! Για το πως πρεπει να προετοιμαστουν τα πρωτα να δεχθουν την κατασταση !

Εισβολή είναι το νέο παιδί; και αυτό γιατί; επειδή είναι από άλλη γυναίκα;

 

Ειμαι σιγουρη οτι εχεις ακουσει πολλά κακοβουλα σχολια μπροστα και πισω απο την πλατη σου και οσο και αν σε εχει σκληραγωγησει η ζωη δεν γινεται να μην εχουν πονεσει την ψυχουλα σου . Την ταμπελα της δευτερης γενικα την βαζει η κοινωνια μας πολυ ευκολα και υπαρχει προκαταληψη ! και αρνητισμος ! γιαυτο θεωρω πως αμυνεσαι..

 

Εδώ, με τη δική μου εμπειρία θα σου πω ότι ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ. Και δεν αμύνομαι, απαντώ. Δεν θα σου πω για την υποδοχή από τονκύκλο του άντρα μου,θα γίνω τετριμένη.

θα σου πω όμως για την πρώτη του σύζυγο. η οποία ακριβώς γιατί αντιλαμβάνεται το στραβό του πράγματος, όχι μόνο υποστήριξε τον πρώην άντρα της αλλά όταν βρέθηκα σε πολύ δυσάρεστη θέση λόγω της συμπεριφοράς της κόρης της αυτή επενέβη με αποτέλεσμα να πληρώσει τη νύφη.

 

Για αυτό μην το ψάχνεις, η περίπτωσή μου είναι περίπτωση.

 

Επειδη απο τα γραφομενα σου φαινεται οτι εισαι μορφωμενη γυναικα , κανε ενα κοπο να βρεις συγγράματα παιδοψυχολογων για το πως αντιμετωπιζουν τα παιδια την νεα εισβολη .

Τα συγγράμματα παιδοψυχολόγων δεν με βοηθάνε για ανθρώπους 34 χρονών.

Μην ταμπουρωνεσαι πισω απο την κατασταση , δες και απεναντι , δες διπλα , συζητα με τα παιδια κάποιου φίλου ή κάποιου συγγενή και θα καταλάβεις τι εννοώ ! Γενικά ομως μιας και η κατασταση ειναι ετσι προσπαθησε την μεταξυ σας διαμαχη με τα παιδια να μην περασει και στα μικρα . Τουλαχιστον τα παιδια μεταξυ τους να ειναι αγαπημενα και δεμενα , και τα μεγαλυτερα μπορουν να εχουν τον ρόλο τους , να ειναι κοντά !

Από τα μεγαλύτερα το ένα, αυτό που θέλει, είναι κοντά. Για το άλλο ζαμάν φου.

 

Παντως ρε κοριτσι εμενα θα με τρομαζε ενας αντρας σε αυτη την ηλικια καθως θα υπαρχει τεραστιο χασμα επικοινωνιας με τα μικρά ! Εδω με τον αντρα μου εχουμε 7 χρονια και σημειωνουμε τεραστιες διαφορες στην νοοτροπια των εποχων !

 

Δηλαδή χάσμα θα έχει ο άντρας μου με τα παιδιά και όχι εγώ που είμαι μόλις 41;;;;

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

οχι βρε πουλακι μου λεω οτι τα παιδια δεχονται πολυ πιο ευκολα αλλα αδελφια απο τους ιδιους γονεις !

Παντως η πρωτη κορη περιπτωσαρα απο τις λίγες ! Εχεις δοκιμασει να την προσεγγισεις ? Να μιλησετε σαν γυναικα προς γυναικα! Ανθρωπινα ρε παιδι μου ! Δεν συγκινειται οταν βλεπει το παιδάκι ή τωρα που η κοιλιτσα σου μεγαλωνει? Δεν θελει να παιξει με το μικρο , να το παει μια βολτα ?

 

Παντως μπραβο αντεχεις τετοια ωρα εγκυμονουσα μου ! Εγω ειχα κοιμηθει ακομα και διπλα σε ηχειο σε συναυλια!!!

 

 

Εδώ δεν μπορεί η ίδια η μάνα της εγώ τι να κάνω;

 

Σε καθε εγκυμοσύνη ξενυχτάω....:mrgreen:

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

και έχω κοιμηθεί και καθίμενη σε σκαμπώ στο μπαρ του halfnote

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε ολα τα παιδια αισθανονται εισβολη τα νεα μωρα . Παρατηρησε την μικρη σου τωρα που θα ερθει ο μπεμπακος σας ! Όλα βγαζουν μια ταλαιπωρια μικρα , μεγάλα , μαθουσάλες... δεν παιζει ρολο η ηλικια ! εδω ζοριζονται αν ειναι αδελφακια απο ιδιους γονεις ποσο μαλλον αν ειναι απο διαφορετικους και εχουν και τα κακαντρεχη/κοροϊδευτικα σχολια απο τους φιλους και τους γνωστούς . Τα περισσοτερα παιδια εχουν θεμα για το πως θα ανακοινωσουν στον δικο τους κυκλο την υπαρξη παιδιου νεου! Το συζητούσα με την κοπελα που μενει απο κατω μου η οποία ειναι παιδοψυχιατρος και κανει το μεταπτυχιακο της στις επιπτωσεις της ψυχικης υγειας των παιδιων στις οικογενειακες μεταβολες . Και πιο συγκεκριμενα στη ζωη του πρωτοτοκου .

 

Γενικα βρε τις φοβαμαι τις μεγαλες διαφορες με τα παιδια ! Με ειχε σοκάρει το κοριτσακι μιας συναδελφου . Η κοπελα εκανε την μικρή στα 33 της και οταν η μικρη πηγε δημοτικο και η Χαρα πηγε να παρει τους πρωτους βαθμους η μικρη της ειπε οτι " εισαι πολυ μεγάλη για να εισαι μαμά μου " . Ειχε φρικάρει η κοπέλα !

 

βασικα να γεννησεις με το καλο και θα δεις σιγα σιγα θα μαλακωσει . Ειδικά αν κανει και δικα της παιδια θα δει διαφορετικά τα μικρά . Δεν μπορει οσο θυμωμενη αν ειναι ,θα κολήσει να βγαλει χολη στα μωρά .

 

Θα το δουλεψει και μεσα της ! Παντως μην λες ζαμαν φου ! Εδω πρεπει να δειξεις πυγμη δεν ειναι καλο για τα μωρα να τα πληγωσει με καμια περιεργη κουβεντα γι'αυτο μιλα της και φερτη κοντα σου ! Θα της μιλησεις δεν θα την φας κιολας ! Ποσο πια αρνητικη να ειναι ?

age.png

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη το προβλημα ρε παιδια ειναι το αν θα μοιραστει η περιουσια?Αν ο πατερας μου εκανε και αλλα παιδια δεν θα με ενοιαζε καθολου για το οτι θα μοιραστω την περιουσια, θα με εννοιαζε πιο πολυ που θα εχει απαρνηθει την δικη 'μας' οικογενεια και κανει μια καινουρια.

Γιατι πατερας μου ισως μπορει να ειναι παντα, ακομη και μετα απο δευτερο γαμο, αλλα να ειναι 'οικογενεια' μου, δεν θα ειναι πλεον. Δεν θα ειναι ποτε ιδια η οικογενεια μου, με αυτην που ηταν καποτε.

Ισως βεβαια καποιες κοπελες το εχουν καταφερει αυτο, αλλα το θεωρω πολυ δυσκολο.

Επισης σημασια εχει και ο τροπος που χωριζει με την πρωτη γυναικα ενας αντρας. Τον 'χωρισε' η δευτερη? Εχει χωρισει καιρο? Χωρισαν χωρις φασαριες? Η γυναικα ηθελε να χωρισει?...ειναι πολλοι οι παραμετροι...

Ετσι το βλεπω σαν κορη, οσα παιδια και να κανει ο πατερας μου ειναι δικο του θεμα, το αν θα τα κανει με τη μανα μου η με αλλη γυναικα, δεν

με αφορα στο μετρο που δεν πληγωνομαι....

Σαν γυναικα ομως καποιου που εχει ηδη οικογενεια, θα αποφασιζα εναν γαμο μαζι του εχοντας παντα στο μυαλο μου οτι τα παιδια του ειναι ( η θα πρεπει να ειναι) 'πανω' απο εμενα...και τα πρωτα του παιδια και αυτα που θα εκανα μαζι του.

Στην πυραμιδα της ζωης τα λευτα σιγουρα εχουν σημαντικη θεση, δεν μπορουμε να τα αγνοησουμε.

Αλλα δεν εχουν και την πρωταρχικη...δεν μπορουμε να λειτουργουμε με το 'εχω λευτα, κανω ο,τι θελω'...

Για τη διαφορα ηλικιας, τι να πω...φανταζομαι ειναι κατι που σε εχει απασχολησει πολυ πριν φτασεις να παντρευτεις Ρεα μου και πριν ξανακανεις τον αντρα σου 'μπαμπα'. Απο τη στιγμη που το αποφασισατε, θα το εχεις τεκμηριωσει μεσα σου 'θετικα'

Σιγουρα δεν μπορει να ειναι ολα ιδανικα στη ζωη...και το 'ιδανικο' εξαλλου για τον καθενα εχει διαφορετικη μεταφραση.

Υγεια να εχουν τα παιδια μας, να μπορουμε να τα μεγαλωνουμε ευτυχισμενα και με αγαπη και ολα τα αλλα ειναι 'για να λεμε'.....

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδια οτι ηλικια και να εχουν ειναι αρκετα κτητικα προς τους γονεις τους.

Καλο ειναι λοιπον απο νωρις να καταλαβουν οτι οι γονεις τους ειναι και ανθρωποι που αν δεν τα βρουν μεταξυ τους μπορουν καποια στιγμη να χωρισουν. Και εχουν δικαιωμα να ζησουν τη ζωη τους, να ξαναφτιαξουν τη ζωη τους και να κανουν και αλλα παιδια.

Παντα θα ειναι γονεις, παντα τα παιδια θα μπορουν να στραφουν σε αυτους, αλλα εχουν καθε δικαιωμα να ειναι ευτυχισμενοι. Τα ''δευτερα'' παιδια ειναι αδελφια με τα ''πρωτα''. Ετεροθαλη μεν αλλα αδελφια, αρα δεν παυουν τα πρωτα να εχουν οικογενεια, απλα η οικογενεια τους αλλαζει και μεγαλωνει.

Και οταν προκειται για ενηλικα παιδια και ειδικα ανω των 30 δεν γινεται να περιμενουν να ερωτηθουν για το αν ο πατερας ή η μητερα τους θα κανουν αλλο παιδι.

Οι γονεις μου χωρισαν οταν ημουν 9, ο πατερας μου εχει μια σχεση εδω και 15 χρονια με μια γυναικα που δεν του αξιζει κατα τη γνωμη μου. Θεωρω οτι τον κοροιδευει και τον εκμεταλευεται. Πολλες φορες ευχηθηκα και του το ειπα κιολας, να ειχε διπλα του μια καλη γυναικα που θα τον αγαπαει και θα τον φροντιζει, και αν μου εκαναν και αδερφακια δεν θα με χαλαγε καθολου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπραβο του...ειναι πολυ υπευθυνος.Εσυ απο την αλλη δεν πολυκαταλαβαινω τι προβλημα εχεις?Τι παει να πει η μαμα ξαναπαντρευτηκε.Δεν καταλαβαινω τι εννοεις.Παυει το παιδι να ειναι δικο του επειδη η μαμα ξαναπαντρευτηκε?

 

Βασικα απο αυτα που γραφεις καταλαβαινω οτι λιγο σα βαρος σου καθεται το παιδι...αλλα αυτο ειναι δικο σου προβλημα.Παντως με τετοια συναισθηματα θα σου προτινα να μη προχωρησεις σε γαμο γιατι αν αυριο κανεις και ενα παιδακι δικο σας φοβαμαι οτι θα σκεφτεσαι ακομα χειροτερα.

Συμφωνω απολυτα με την Νικι81 απεναντιας θα επρεπε να εισαι περηφανη που ειναι στη ζωη σου ενας τοσο σωστος ανθρωπος και καλος πατερας......αυτα σπανιζουν στην εποχη μας....οταν με το καλο γινεις και εσυ μαμα θα καταλαβεις......

Link to comment
Share on other sites

missirlou αυτο που γραφεις εννοω , τα εθεσες πολυ πιο σωστα! Και εμενα ο ψυχολογικος παραγοντας με αφορα ! Αυτο ειναι το δυσκολο να αποδεχτει καποιος αυτη την μεταβολη ! Απλα η Ρεα ειπε οτι ειναι πληρως αυτονομη και μολλον εννοουσε οτι δεν τον πηρε για τα χρηματα καθως τα δικά της φτανουν και περισσευουν . Και μπραβο της που δουλεψε και τα καταφερε μονη .

 

Αυτο το συναισθηματικο κομματι ειναι που ποναει ! Η διαφωνια μου ειναι οτι οπως και μια νεα κοπελα θελει να κανει παιδια και δεν μπορει κανεις να της το στερησει ετσι δεν μπορει να στρερησει καποιος και απο ενα παιδι το διακιωμα απλά να μην θελει .

 

Επειδη η ζωη μας εχει γινει 70% δουλεια & 30% ζωη , τα περισσοτερα παιδια αισθανονται οτι δεν εχουν χορτασει τους γονεις τους . Οταν φτανουν σε μια ηλικια οι γονεις να σταματησουν την δουλεια και πια να εχουν πιο πολυ χρονο να περασουν δημιουργικα με τα παιδια τους αλλά τοτε εμφανιζονται και άλλα παιδια το 80% των παιδιων ενδομυχα σκεφτεται "τι τα θελει τα άλλα παιδια? τοσα χρονια δεν ειχε χρονο και τωρα που εχει και μπορει να γεμισει τα κενα παει και κανει αλλα παιδια ? Αυτο του λειπει και οχι να περασει χρονο με εμενα?" Αυτο απο συζητηση με παιδοψυχιατρο . Και ο παιδοψυχιατρος βλεπει πιο πολλά και ακουει πιο πολλά απο όλες μας !

 

Και δεν γινεται να γυρναμε την πλάτη μας σε αυτο το συναισθημα . Το θελω μιας γυναικας δεν μπορει να ειναι πιο μεγαλο απο το θελω απο ενος παιδιου . Η γυναικα μπαινει στην ζωη του παιδιου οποτε πρεπει να σεβαστει . Επίσης οταν τα παιδια ειναι πιο μεγαλα ειναι πολυ πιο δυσκολο να δεχθουν το μωρο παρά οταν ειναι μικρά .

 

 

 

goody συμφωνω σε αυτό που λες αλλά επαναλαμβανω οτι αλλο η θεωρια και αλλο η πραξη .Aλλο το δεν θα με πειραζε γενικα αλλά αν ερθει αυριο το πρωι και σου πει οτι η γυναικα του ειναι εγκυος ? Και εμενα αυτο ειναι το ζορι μου οτι κοροϊδευει τον πατερα μου . Φυσικα και δεν θελω να ειναι μαγκουφης και μονος του , αλλά πως να το κανουμε ενας 65αρης με ενα 5χρονο τι ειναι ? γονιος ή παππούς? Στα ματια του παιδιού εννοώ . Ποσο πια αλλαξαν οι αντιληψεις της ελληνικης κοινωνιας? Δεν ειναι ευκολες αυτες οι διαφορες και να πω την αμαρτια μου προτιμώ την παλαια ελληνικη οικογενεια παρα ολες αυτες τις αμερικανιζουσες κοινωνικες καταστασεις !

 

Οι περισσοτεροι ανθρωποι σε αυτην την ηλικια (μετα τα 60) κάνουν συνηθως το χατηρι της δευτερης συζυγου , κυριως για να μην την χασουν . Ειναι δυσκολο να θελει συνειδητα ενας αντρας σε αυτην την ηλικια να κανει ξανά παιδια ! Ο πατερας μου αυτο λεει . Οτι δυσκολυεεται να κυκλοφορει με ενα πενταχρονο και να το παιζει τζοβενο στα 60! Τωρα θελει να παει τα ταξιδια του , να περασει καλά και οχι να φαει το ξενυχτι και την κλεισουρα του μωρου . Και οσοι φιλοι του εχουν βρεθει στην ιδια κατασταση δεν μπορω να πω οτι πετανε την σκουφια τους (αυτο δεν σημαινει οτι δεν αγαπουν τα δευτερα παιδιά) .

 

 

Εγω σαν Μινα σαν μοναδα , αν χωρισω μια μερα , συνειδητα , δεν θα κανω αλλο παιδι . Και αν ο δευτερος συζυγος μου με αγαπαει θα μείνει και θα καλυψει την ανάγκη του με το δικο μου παιδι . Εγω οφειλω να σκεφτω πρωτα το παιδι μου ! Αλλά η δική μου αποψη ξερω οτι δεν αντικατοπρτιζει το συνολο .

age.png

Link to comment
Share on other sites

Η διαφωνια μου ειναι οτι οπως και μια νεα κοπελα θελει να κανει παιδια και δεν μπορει κανεις να της το στερησει ετσι δεν μπορει να στρερησει καποιος και απο ενα παιδι το διακιωμα απλά να μην θελει .

Σε αυτο διαφωνω, πιστευω οτι το παιδι δεν εχει δικαιωμα να μην θελει αδελφακι, πολυ απλα δεν του πεφτει λογος. Ειναι το ιδιο με το να μην θελει αδελφια απο τους γονεις του. Αν ενας αντρας ή μια γυναικα θελει να τεκνοποιησει, να δημιουργησει ζωη, οικογενεια, τοτε ειναι δικαιωμα του. Ειναι υποχρεωμενος κατα τη γνωμη μου να μην κανει το πρωτο του παιδι να νιωσει μειονεκτικα σε σχεση με το δευτερο, αλλα οχι το παιδι δεν θα πει στον γονιο του τι μπορει και τι δεν μπορει να κανει στη ζωη του.

 

Επειδη η ζωη μας εχει γινει 70% δουλεια & 30% ζωη , τα περισσοτερα παιδια αισθανονται οτι δεν εχουν χορτασει τους γονεις τους . Οταν φτανουν σε μια ηλικια οι γονεις να σταματησουν την δουλεια και πια να εχουν πιο πολυ χρονο να περασουν δημιουργικα με τα παιδια τους αλλά τοτε εμφανιζονται και άλλα παιδια το 80% των παιδιων ενδομυχα σκεφτεται "τι τα θελει τα άλλα παιδια? τοσα χρονια δεν ειχε χρονο και τωρα που εχει και μπορει να γεμισει τα κενα παει και κανει αλλα παιδια ? Αυτο του λειπει και οχι να περασει χρονο με εμενα?" Αυτο απο συζητηση με παιδοψυχιατρο . Και ο παιδοψυχιατρος βλεπει πιο πολλά και ακουει πιο πολλά απο όλες μας !

Οταν φτασουν οι γονεις μας σε ηλικια να μην δουλευουν λογικα ειναι γυρω στα 60-65, τοτε ομως και τα παιδια εχουν μια μεγαλυτερη ηλικια και δεν περνανε τοσο χρονο με τους γονεις τους ωστε να αναπληρωσουν τον χαμενο χρονο της παιδικης ηλικιας.

 

 

goody συμφωνω σε αυτό που λες αλλά επαναλαμβανω οτι αλλο η θεωρια και αλλο η πραξη .Aλλο το δεν θα με πειραζε γενικα αλλά αν ερθει αυριο το πρωι και σου πει οτι η γυναικα του ειναι εγκυος ?

 

 

Δεν θα πω λεπτομερειες αλλα δεν μιλαω τοσο θεωρητικα..εχω ζησει και την πραξη και ναι δεν με πειραζει. Νιωθω σιγουρη για την αγαπη του πατερα μου, το μονο που θελω για αυτον ειναι να ειναι ευτυχισμενος.Αν ενα παιδι θα τον κανει ευτυχισμενο τοτε θα το δεχτω και εγω γιατι ειναι και αδελφακι μου και θα το αγαπησω. Αν ομως τον αναγκαζει η γυναικα του να κανουν παιδι ή τον εκμεταλευεται, τοτε θυμωνω κυριως με αυτην αλλα και με αυτον που ειναι αδυναμος χαρακτηρας. Αλλα με το παιδι ποτε, τι φταιει αυτο εξαλλου.

Link to comment
Share on other sites

ακριβως αυτο , τα παιδάκια ποτε δεν φταινε σε κατι , και φυσικα εαν ο πατερας μου δεχθει να κανει άλλο παιδι θα σεβαστω το παιδι , θα το θεωρω αδελφάκι μου και θα το προσταετυω όπως και την κορη μου ! Η κοροϊδια με χαλάει εμενα! Ακομα και στα γεννεθλια του πατερα μου της επεσε κατα λάθοςτο κινητο του στην θαλασσα , ήταν στο εξοχικο οπου δεν υπαρχει σταθερο και με πηρε ο πατερας μου στις 11 το βραδυ και μου λεει με ξεχασατε! Και εμεις ολη την ημερα παλευαμε να τον βρούμε και ανησυχησαμε μην επαθε τίποτα ! Η γυναικα αυτη δεν σεβεται τα δικα μου δικαιωματα , εγω γιατι να σεβαστω το δικο της ? Και τα παιδια τι ειναι? Λαχανα ? Μια γυναικα με τετοια συμπεριφορά τι αρχες θα δωσει στα παιδια ? Διαίρει και βασίλευε ?

 

Για μενα τα παιδια φυσικά και εχουν λογο και αποψη σε τετοια θέματα . Πως μπορει ενας γονιος να βαζει τετοιου ειδους καταστασεις στην ζωη του παιδιου του και να λεει δεξου το! Αυτο ειναι δικτατορια . Οι καταστασεις αυτες εχουν αντικτυπο σε ολους και δεν ειναι μονομερεις αποφασεις !

 

Στις καταστασεις αυτες οι μητριες που φερονται με αγαπη και κατανοηση στα παιδια είναι δεν ειναι το 10% . Οι υπολοιπες δεν ειναι αγγελούδια . Οι συνθετες ειναι ενα κοινωνικο φαινομενο , στην ουσια ειναι μια δυσκολη κατασταση για τα παιδια κυριως . Και ναι εμενα με χαλει που σαν κοινωνια γιναμε αμερικαν μπαρ ! Και πως γιναμε οικογενεια ? Πως μια ξενη γυναικα με κακοβουλες προθεσεις και συμπεριφορες γίνεται οικογενεια σου ? Οικογενεια μου ειναι η μανα μου , η αδελφή μου και ο πατερας μου . Η άλλη ειναι μια ξενη κατασταση την οποία δεν ειμαι υποχρεωμενη να την ενσωματωσω στην ζωη μου , ειδικά οταν δεν φερεται και σωστα .

 

Εγω σαν ανθρωπος εχω θεμα με το συναίσθημα , δεν μπορω να ανεχτω καταστασεις που δεν υπάρχει συναισθημα . Για αυτο και βγαζω εξω απο αυτο το αρνητικο συναισθημα τα παιδια που προκυπτουν . Δεν φταινε ! Οπως και εγω ομως δεν φταιω ! Και γιατι θα πρεπει τα παιδια να δεχονται αβουλα όλες τις μεταβολές στην ζωη των γονιών τους ? Χωριζουν οι γονεις , τα παιδια το δεχονται . Ξαναφτιαχνουν την ζωη τους και ξαφνικά βλέπεις εναν ξενο να αγγιζει το γονιο σου , τα παιδια πρεπει να το δεχτούν ! Ελεος πια ! Τα παιδια δηλαδη πρέπει να δεχονται τα πάντα επειδή η κοινωνια εγινε μπάχαλο ?

age.png

Link to comment
Share on other sites

κοντευουμε να ισοπεδωσουμε τα πάντα πια με αυτες τις αμερικανιζουσες καταστάσεις . Προτιμω την παραδοσιακη οικογενεια και δεν μπορω να αναλώνω χρονο για να δεχθω τις μοντερνιες αυτες .

 

Και πραγματικα δηλαδή όλα τα παιδια που δυσκολευονται ειναι ζαβά και προβληματικά ? Ε, δεν γινεται , μάλλον κάπου χασαμε την μπαλα . Και το δικαιωμα της δευτερης συζυγου σταματά εκει που αρχιζει των παιδιών ! Και μιλάω με πολλά παραδειγματα . Αλλό η θεωρια και το τι λενε οι μητριες στον κοινωνικο περιγυρο και άλλο τι σκέφτονται πραγματικά ! Εχω ακουσει την αδελφη του αντρα μου και εχω πάθει σοκ! Και μπροστα στην κορη του "αντρα" της ειναι μες στα μελια !

 

Τι να λέμε μπραβο και ζητω ?και δεν ειναι η εξαιρεση αλλα ο κανονας!

age.png

Link to comment
Share on other sites

Εχε ομως υποψη σου οτι η σχεση που αναπτυσει η "κακια" μητρια με τα παιδια του αντρα της οφειλεται σε τεραστιο βαθμο στον μπαμπα τους και στη μαμα τους

Οταν εκεινοι εχουν μεταξυ τους τις κακιστες σχεσεις ή οταν δηλητηριαζουν τα παιδια με τους εγωισμους τους..

τοτε για τα παιδια γινεσαι ο σακος του μποξ

Θα μου πεις τα παιδια τι φταινε;

Θα σου πω οτι μονο αυτα δεν φταινε και μονο οι γονεις τους φταινε!

 

Μολις διαβασα τα τελευταια ποστ που συζητατε για ενηλικα παιδια..ισως ειμαι εκτος θεματος

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

. Αλλό η θεωρια και το τι λενε οι μητριες στον κοινωνικο περιγυρο και άλλο τι σκέφτονται πραγματικά ! Εχω ακουσει την αδελφη του αντρα μου και εχω πάθει σοκ! Και μπροστα στην κορη του "αντρα" της ειναι μες στα μελια !

 

Αν σου ειχε πει τα ιδια για το δικο της παιδι ή για ενα ανηψακι σας -πανω στα νευρα της ή στη φορτιση- δεν θα σκεφτοσουν ποτε οτι δεν το αγαπαει

Επειδη ομως ειναι μητριά ειναι καταδικασμένη να αποδεικνυει συνεχεια οτι δεν μισει το παιδι του αντρα τους..Στερεοτυπο απο τα βαριά!

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

mina+beba

καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο (αν όχι αστείο, για μένα τουλάχιστον) να βλέπεις τον πατέρα σου παντρεμένο με μια άλλη γυναίκα, πολύ μικρότερή του, που από ότι λες έχει και διαφορετικές απαιτήσεις από αυτές που είχε πριν το γάμο (παιδί κλπ) αλλά, αν θες και τη δική μου γνώμη, εσύ κοίταξε την οικογένεια που δημιούργησες με τον άντρα σου κι άσε τον πατέρα σου να ζήσει τη ζωή που διάλεξε. εξάλλου μεγάλος άνθρωπος είναι κι έχει γνώμη και ανάγκες που εμείς μπορέι να μην καταλαβαίνουμε. αυτή η γυναίκα μπορεί να του δίνει πράγματα που του λείπουν ή τον ευχαριστούν. κι αν δε τον ευχαριστούν άστον να το χειριστεί μόνος του, μεγάλος άνθρωπος είναι (το είπαμε αυτό). να κάθεσαι να χαλιέσαι έτσι, μόνο γκρίνια και στενοχώριες θα φέρει στο σπίτι σου. εγώ θα μιλούσα στον πατέρα μου να ξλερει την άποψή μου κι από κει και πέρα ζωή του και ζωή μου. ούτε εγώ θα ήθελα να με κρίνει για τη ζωή μου και τις επιλογές μου. καλή δύναμη...

Link to comment
Share on other sites

Αν σου ειχε πει τα ιδια για το δικο της παιδι ή για ενα ανηψακι σας -πανω στα νευρα της ή στη φορτιση- δεν θα σκεφτοσουν ποτε οτι δεν το αγαπαει

Επειδη ομως ειναι μητριά ειναι καταδικασμένη να αποδεικνυει συνεχεια οτι δεν μισει το παιδι του αντρα τους..Στερεοτυπο απο τα βαριά!

 

 

κοριτσι η κατασταση ειναι μονιμη βριζει το κοριτσακι με τα χειροτερα λόγια και ειναι μια χαρα παιδι που δεχθηκε τα πάντα χωρις να φερει θεμα ή να πει κουβεντα . Το θεμα της ειναι γιατι να πληρωνει ο μπαμπας της το κολεγιο που σπουδαζει αντι να το πληρωνει η μαμα της μικρης που ξαναπαντρευτηκε . Δεν βγαζεις ακρη με τιποτα . Εδω εχουμε ακουσει "να τον πιασουμε στον υπνο να κανουμε αλλο ενα , να του τρωμε περισσοτερα..." . τι αλλο να πω για να καταλάβεις ?

 

Οσο για μενα ειμουν παντα πολυ υπερ να μην ειναι ο μπαμπας μου μονος ! Και φυσικά η οποια γυναικα κοινωνικα δεν θα επρεπε να ειναι η γκομενα γι'αυτο και ημουν υπερ στο γαμο . Εμας εγινε αλλος ανθρωπος η κοπελα μετα το γαμο . Ισως ο αντρας σου να εχει παιδια ηδη και να εισαι απο τις γυναικες αυτες που φερονται με αξιοπρεπεια εγω ομως δεν εχω να κανω με μια τετοια γυναικα . Και για να σου φυγει η υπονοια ο πατερας μου ειχε πριν και αλλη σχεση με μια υπεροχη γυναικα η οποια ειχε ενα κοριτσακι . Με την συγκεκριμενη δεν θα με ενοχλουσε ! αλλα ο πατερας μου την κερατωσε με την νυν και η γυναικα δεν το δεχτηκε , σου λεει εμενα και με τον αντρα μου...

age.png

Link to comment
Share on other sites

Εχε ομως υποψη σου οτι η σχεση που αναπτυσει η "κακια" μητρια με τα παιδια του αντρα της οφειλεται σε τεραστιο βαθμο στον μπαμπα τους και στη μαμα τους

Οταν εκεινοι εχουν μεταξυ τους τις κακιστες σχεσεις ή οταν δηλητηριαζουν τα παιδια με τους εγωισμους τους..

τοτε για τα παιδια γινεσαι ο σακος του μποξ

Θα μου πεις τα παιδια τι φταινε;

Θα σου πω οτι μονο αυτα δεν φταινε και μονο οι γονεις τους φταινε!

 

Μολις διαβασα τα τελευταια ποστ που συζητατε για ενηλικα παιδια..ισως ειμαι εκτος θεματος

 

 

εμεις ευτυχως δεν ειχαμε τετοια θεματα καθως η μαμα μου δεν ειναι ανθρωπος που θα δημιουργησει διαμαχες και θεματα! Για να καταλαβεις ουτε διατροφη δεν ζητησε ποτε! Απλά επειδη τον αγαπησε βαθια δεν θα εξευτελιζε το συναισθημα της για μικροτητες ! και χαιρομαι για αυτο ! Ο πατερας μου παντα η πρωτη γνωμη που ζηταει ειναι της μαμας μου γιατι ξερει οτι δεν λειτουργει υστεροβουλα .Σε άλλη περιπτωση με το κερατο που ειχε φαει η μαμα μου , κάποια αλλη θα εκανε πολλά . Να φανταστεις οτι την πηρε η γκομενα και της ειπε "εσεις που εισαστε τοσο καλη αφηστε τον να φυγει " και κοκαλο η μαμα μου καθως δεν ειχε παρει χαμπαρι τιποτα ! ποτε για καμια σχεση του δεν μας εχει πει κατι ! παντα ελεγε στηριζουμε τον μπαμπα οποια και αν ειναι η επιλογη του ! Τι αλλο να κανει η χριστιαννη?

age.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...