Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λοιμώδης μονοπυρήνωση.


Recommended Posts

Και ναι λοιπόν τα καταφέραμε . ΤΟ μικρό μας Νεφελάκι 20μηνών 31Αυγούστου ανέβηκε στο σχολικό και πήγε παιδικό σταθμό για πρώτη φορά.

Ημέρα Δευτέρα , αντιδράσεις σχεδόν μηδενικές προβληματακι με τον ύπνο αλλά τα καταφέραμε.Τετάρτη η μικρή γυρνάει με μύξες και βύχα αμάν λέμε αρχισαμε κίολας.Πέμτη η μικρή δεν μιλάει η φωνούλα δεν μπορεί να βγεί παιδίατρος οδηγίες 0 υπομονή ίωση είναι θα περάσει:confused: Σ/Κ η μικρή παεί κάπως καλύτερα πάμε σχολείο όλα κανονικά το μόνο πρόβλημα η κούραση της μικρής που για εμας ήταν καλό :mad:μια και το παιδί κοιμήθηκε επιτέλους και όλο το βράδυ και ξεκουραστήκαμε και εμείς οι άνθρωποι.Έρχεται η Πέμπτη και η μικρή γυρνάει απο το σχολειο με 38πυρετό και σημείωση στο βιβλίο της ότι έχει ήδη πιεί Ponstant γιατί ποιός ξέρει με πόσο πυρετό την βρήκαν.

Μετά απο πολλές εξετάσεις , μέχρι και ακτινογραφία και αφού επισκεφτήκαμε το Αγλαία Κυριακού όπου αντί να μας καθυσηχάσουν μας έίπαν ότι ίσως να είχαμε και την γρίπη των χοίρων :roll:και να πάμε σπίτι μας να χαλάρώσουμε και τα λέμε σε κανα δύο ημέρες , βρεθήκαμε την Παρασκευή να νοσηλευόμαστε με "Λοιμώδη Μονοπυρήνωση " στην ΠΚ1 του Παίδων.

Ρωτάω λοίπον απο που να αναζητήσω ευθύνες για το παιδάκι μου που 20μηνών μπήκε σε αυτή την περιπέτεια και αν κάποιος απο εσάς τους γονείς το έχει ζήσει με το παιδί του πως μπορώ να το προστατέψω όταν θα ξαναπάει στο σχολείο.

 

:roll:ΥΓ ( Μη μου πείτε να κάτσω σπίτι με το παιδί μου γιατί δυστυχώς ή ευτυχώς δεν δουλεύω για xompy.)

η λοιμωδης μονοπυρηνωση δεν ειναι κατι το φοβερο και γενικα μαλλον δεν την κολλησε απο το σταθμο. σπανια εχει παρατηρηθει μεταδοτικοτητα σε ατομα της ιδιας οικογενειας. πολλες φορες η αιτια ειναι η εξαντληση του οργανισμου και ισως ψυχολογικη λογοι που βρισκουν αδυναμο τον οργανισμο και ετσι τρυπωνει η μονοπυρηνωση. επειδη ξεκινησε τωρα σταθμο θα το περασετε αυτο το σταδιο με τις αρρωστιες...δυστυχως!

εχω περαει μονοπυρηνωση οταν εδινα πανελλαδικες εξετασεις και το κακο ειναι οτι ο οργανισμος αργει να συνελθει και υπαρχει εξαντληση για πολυ καιρο μετα την αναρρωση.πολλα πολλα περαστικουλια σας και μην ανησυχεις:wink:

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

και εγω την ειχα περασει στα 17 μου, και δεν την ειχαν βρει κατευθειαν, πρηστηκαν οι αδενες μου, και με βαλαν για χειρουργειο! εβγαλαν ενα ογκυδιο που δημιουργηθηκε απο την λοιμοδη μονοπυρηνωση το εστειλαν γαι βιοψια, ηταν αρνητικο και τοτε ειδαν οτι ειχα λοιμοδη και οτι εκανα τσαμπα την εγχειρηση! αστα...και παραλληλα ψηνομουν με 41 πυρετο! 1 βδομαδα στο νοσοκομειο εκατσα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Πριν από ενάμισι μήνα περίπου στις 25 Μαιου είχαν πρηστεί οι αδένες του μικρού μου και γενικά τα λευκά του ήταν πολύ αυξημένα και είχε πυρετό η παιδίατρος μας είπε ότι ήταν ίωση και μας έδωσε αντιβίωση. Ο πυρετός σταμάτησε αλλά μετά από μια εβδομάδα ξανάρχισε και ξανά αντιβίωση ώσπου το αποκορύφωμα ήρθε στο τέλος Ιουνίου με πολύ πυρετό μια εβδομάδα και πρησμένους αδένες. Σταματήσαμε τον παιδικό, για μπάνιο βέβαια ούτε λόγος μας είπε ο καινούργιος παιδίατρος μέχρι να ηρεμήσουν οι αδένες έχουν περάσει 15 ημέρες αλλά ναι μεν έχουν ξεπρηστεί αλλά όχι τελείως. Έχει καμμιά μανούλα παρόμοια εμπερία?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και περαστικα σας.Εμπειρια σα μαμα δεν εχω.Γνωριζω ομως οτι δυστυχως η λοιμωδης μονοπυρηνωση παιρνει γυρω στον ενα μηνα να περασει...πολλες φορες και περισσοτερο.Οποτε κανε υπομονη.Ειναι νωρις ακομα και θελει προσοχη.Ο πυρετος εχει πεσει τωρα?Ισως να επαναλαμβανατε τις εξετασεις αιματος μια φοριτσα να δειτε πως ειναι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

O mikros mu ine 17 minon ksekinisame ton pediko stathmo apo ta mesa Septemvri k apo tote to moro ine sinexia arosto. Den exume kataferi na perasume akomi tin prosarmogi, pai 2 meres sto stathmo ke meta pireto.

Meta tin teleftea iosi paratirisa pos ixan pristi i adenes tu. "Exi exasthenisi o organismo tu" mu ipe o giatros, "krataton spiti gia 1 mina na pari ta pano tu", pirame k 10 meres adiviosi.

Molis teliose i adiviosi k eno edixne na exi xepristi arketa, xanaprizete o adenas tu. Kaname iperixo kai ine poloi adenes sto lemo tu prismeni. 2i fora adiviosi (7 meres tha parume tora) k simera to proi kaname k exetasis ematos giati fovate gia loimodi monopirinosi o giatros.

Parola auta to pedaki mu tin evomada pu mas perase ine poli kalitera, troi kala, den exi grinia, eftiaxe k to xroma tu, tu efige k to bukoma.

To thema mu ine pos o mikros mu ine poli zoiros, traxi sinexia, pefti sinexia, xoropidai sinexia, klp... An (xtipa ksilo) exi loimodi monopirinosi, pos tha katafero na ton kratiso isixo????? -meta apo poso kero ipoxorun ta simtomata, prismenoi adenes, prismeni splina klp.??? gia poso kero prepi na prosexume na min exi edones drastiriotites????

NrR3p3.png
Link to comment
Share on other sites

Και ο δικός μου την πέρασε όταν ήταν 16 μηνών, πριν πάει παιδικό σταθμό. Ήταν πάνω από 1 μήνα άρρωστος, κάθε 5 μέρες έκανε πυρετό για 2-3 μέρες, του πέρναγε για 2-3 μέρες και μετά πάλι πυρετό και μύξες και βήχα. Τελικά κάτσαμε 4 μέρες στο Παίδων με αντιβίωση και μάσκες αλλά δεν το βρήκαν στις εξετάσεις τότε. Μετά που έβγαλε εξανθήματα από την αντιβίωση και κάναμε ειδικές εξετάσεις από αλλεργιολόγο βρήκαμε ότι πέρασε λοιμ. μονο.

Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι η παιδίατρος μου είπε ότι είναι σημαντικό για το ιστορικό του να ξέρουμε αν πραγματικά το έχει περάσει και σε δεδομένη στιγμή μαζί με άλλες εξετάσεις του ξαναέκανε εξετάσεις και για αυτό και επιβεβαιώθηκε. Αλλά δεν μου εξήγησε γιατί είναι τόσο σημαντικό.... Μήπως έχετε καμμιά ιδέα????

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα περασε ο μεγαλος πριν κλεισει τα δυομιση για μεγαλο χρονικο διαστημα ειχε 1-2 μερες 38 πυτετο μετα ηταν ενταξυ για 3 και παλι τα ιδια. Ενδιαμεσα επαθε και δυο φορε λαριγγιτιδα. Οταν καναμε εξετασεις η γιατρος ειπε οτι ειχε περασει μονοπυρηνωση. Δηλαδη εμεις το μαθαμε αφου την περασε οποτε οταν ηταν αρρωστος δεν προσεχαμε κατι περισσοτερο απο οτι σε ενα πυρετο ουτε προφυλαξαμε ιδιετερα το μικρο που ηταν 3-6 μηνων σε αυτη τη φαση...

Λεγεται οτι μπορει να υποτροπιασει μεσα στο χρονο.. Εμας περασε μια φαση το παιδι που ηταν πολυ κουρασμενο αλλα συνηρθε και δεν το ψαξαμε περισσοτερο

Επεξεργάστηκαν by mmdad
διορθωση
Link to comment
Share on other sites

To thema mu ine pos o mikros mu ine poli zoiros, traxi sinexia, pefti sinexia, xoropidai sinexia, klp... An (xtipa ksilo) exi loimodi monopirinosi, pos tha katafero na ton kratiso isixo????? ?

 

 

Εαν εχει..δεν θα χρειαστει να κανεις τιποτα εσυ... το πρωτο ισως απ τα συπτωματα..ειναι η υπερβολικη κουραση... Το εχω περασει και οχι μονο δεν ειχα κουραγιο να κανω πραγματα....αλλα μονο και η σκεψη με κουραζε.Επισης και ο γιος μια γνωστης που το περασε... ο μικρος ειχε σταματησει να πηδα σαν κατσικι...

Οποτε ισως δεν εχει τιποτα (δεν ξερω κατα ποσο εχει επιρεασει η αντιβιωση μονο)

 

Το ποτε καιρο κανει να περασει ειναι σχετικο... σ αλλους περνα γρηγορα κι σ αλλους κραταει μηνες .

 

Αα και οντως μπορει καποιος να το περασει και να μην το καταλαβει...το ιδιο διαστημα που το περασα εγω το περασε και η αδερφη μου ..αλλα το εμαθε μετα απο χρονια . Εμενα με επιρεασε επειδη με χτυπησε μαζι με αμυγδαλιτιδα και μ εριξε αφου ειχα ευαισθησια.

 

Σου ευχομαι περαστικα και να ελπιζω να μην θυμωσεις ...αλλα εμενα δεν θα μ αρεσε καθολου ο γιατρος μου να δινει ετσι στα κουτουρου μια αντιβιωση στο παιδι μου χωρις να εχει κανει εξετασεις και χωρις να ξερει για ποιο λογο συγκεκριμενα το δινει...θεωρω οτι κανει πιο πολυ κακο παρα καλο

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο άντρας μου πέρασε μεγαλοκυτταροιό ("ξαδέλφια" με τη λοιμώδη μονοπυρήνωση) πέρυσι. Για 45 μέρες 40(!!!!) πυρετό που δεν κατέβαινε με τίποτα μέχρι που τελικά νοσηλεύτηκε στο Νοσοκομείο σε παθολογική κλινική για 8 μέρες!!!!!!! Ο γιος μας τότε ήταν 8 μηνών και δεν την κόλλησε γιατί είχε αντισώματα από εμένα μέσω του θηλασμού!!!!! Κι όμως αληθινό, για μία ακόμα φορά μας έσωσε ο θηλασμός!!!!!!

Αν την περάσει ήπια να χαίρεσαι καλή μου γιατί θα έχει αντισώματα σε αυτή την τόσο ύπουλη ασθένεια. Ο καημένος ο άντρας μου ακόμα ταλαιπωρείται και είναι αιτία ο κ.....ιός!

Τώρα για το αν φταίνε οι γιατροί και τα νοσοκομεία γενικότερα εμάς για να μας πούνε ότι έχει αυτό το πράγμα πέρασαν 45 μέρες. Τι άλλο να σου πω;

Iqvfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χριστε μου τι μου θυμησατε. το επαθα οταν πηγαινα 2λυκειο,τρελο πυρετο φοβο για ρηξη σπλινας...και μπηκα στο νοσοκομειο για 1μηση μηνα!!!!

Ηταν βαρια η κατασταση και ο πυρετος δεν επεφτε με τιποτα.

Αυτο που θελω ομως να τονισω ειναι οτι για ενα με εναμιση χρονο μετα..καθε 6 μηνες επρεπε να κανω καποιες ςξετασεις για να δουμε αν ειχε φυγει τελειος,γιατι μπορει να εχει υπολυμματα...ακομα και μετα απο πολους μηνες....αυτο τουλαχιστον ρωτηστε τον γιατρο σας,γιατι ειναι συμαντικο.

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

επαθα μετα την πρωτη μου γεννα στο νοσοκομειο κολλησα και ειχα πολλες μερες με πυρετο, πρησμενους λεμφαδενες πονο στο λαιμο και μια δυσφορια γενικα. οταν επαθε η κορη μου μινηγγιτιδα και νοσηλευτηκε νομισα οτι κολλησε το στρεπτοκοκκο απο μενα κι ετσι πηγα σε ωρλ εντος του νοσοκομειου που νοσηλευοταν η μικρη, μου λεει οτι εχω φαρυγγιτιδα, μετα πηγα σε παθολογο μου εδωσε μια αντιβιωση η οποια ειχε καταργηθει, μετα απο λιγο καιρο, περιπου 3 μηνες μετα τη γεννα ξαναπηγα σε ωρλ, εξω αυτη τη φορα, μου εγραψε ενα καρο εξετασεις και τοτε βρηκαμε τι ηταν. λεω ηταν γιατι πλεον ηταν σε υφεση. την επομενη κιολας εκανα υπερηχους και πλεον μονο η σπληνα ηταν ακομα διογκωμενη. μου ειπε να ξανακανω ελεγχους ανα εξαμηνο για δυο χρονια αλλα το παραμελησα.

η φιλη μου που το περασε ενα χρονο πριν απο μενα εμεινε στο νοσοκομειο του ριο εναμησι μηνα.

για τα παιδακια δεν ξερω τιο γινεται μακαρι να πανε ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο άντρας μου πέρασε μεγαλοκυτταροιό ("ξαδέλφια" με τη λοιμώδη μονοπυρήνωση) πέρυσι. Για 45 μέρες 40(!!!!) πυρετό που δεν κατέβαινε με τίποτα μέχρι που τελικά νοσηλεύτηκε στο Νοσοκομείο σε παθολογική κλινική για 8 μέρες!!!!!!! Ο γιος μας τότε ήταν 8 μηνών και δεν την κόλλησε γιατί είχε αντισώματα από εμένα μέσω του θηλασμού!!!!! Κι όμως αληθινό, για μία ακόμα φορά μας έσωσε ο θηλασμός!!!!!!

Αν την περάσει ήπια να χαίρεσαι καλή μου γιατί θα έχει αντισώματα σε αυτή την τόσο ύπουλη ασθένεια. Ο καημένος ο άντρας μου ακόμα ταλαιπωρείται και είναι αιτία ο κ.....ιός!

Τώρα για το αν φταίνε οι γιατροί και τα νοσοκομεία γενικότερα εμάς για να μας πούνε ότι έχει αυτό το πράγμα πέρασαν 45 μέρες. Τι άλλο να σου πω;

 

κι εγω περασα μεγαλοκυταροιο αλλα ακριβως δεν ξερω ποτε, μου βρηκαν τα αντισωμματα στην πρωτη εγκυμοσυνη και ηταν υψηλα και επειδη ανεβοκατεβαιναν δεν ξεραμε σιγουρα αν νοσω ή οχι, κι εκανα συνεχεια εξετασεις.

Link to comment
Share on other sites

Μην στεναχωριεσαι.

Δεν ειναι τιποτα τρελλο η λοιμωσης μονοπυρηνωση.

Συνηθως την περναν τα μωρα.

Τι να πω κιεγω που την περασα 28 ετων....14 μερες ακατεβατος πυρετος....40ρια.

Απλα θελει προσοχη στη διατροφη (καθολου λιπαρα-γιατι διογκωνεται το συκωτι) και προσοχη στους λεμφαδενες.

Θα περασει αρκει να το παρακολουθει ενας γιατρος το παιδακι.

Στους ενηλικες λεγεται κα ιη ασθενεια του φιλιου...γιατι κολλαει (λενε) συνηθως απο το φιλί.

Περαστικουλιαααααααααααααααα

 

δεν ξερω αν κολλαει με το φιλι εγω δεν κολλησα ουτε τον αντρα μου και ευτυχως ουτε τη μπεμπα. εχω ακουσει παντως οτι κολλαει απο φαγητα που δεν ειναι καλα μαγειρεμενα, εγω τοτε μολις ειχα γεννησει κ ετρωγα φαγητα απ εξω το φαι του νοσοκομειου δε μου αρεσε. παντως εκανα πυρετο απο την επομενη κιολας της γεννας και μου ειχαν πει οτι ειχα ιωση. εξω ειχε 40 βαθμους κι εγω ημουν τυλιγμενη με τις κουβερτες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εδω αναφερει πιο μεγαλο διαστημα

 

Από τη στιγμή της μόλυνσης, τα συμπτώματα κάνουν την εμφάνισή τους περίπου τέσσερις εβδομάδες μετά

 

http://www.entgr.com/mononucleosis.htm

 

οποτε δεν κολλησα στο νοσοκομειο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πρόσφατα μπήκαμε κι εμείς στο club της λοιμώδους... Και μπήκαμε και κολυμπήσαμε στα βαθιά... Τί εννοω:

 

Ξεκίνησε ο μικρός μου (2,5 στα 3) δέκα μέρες περίπου πριν τα Χριστούγεννα με δέκατα. Αφού κράτησαν καμιά εβδομάδα μαζί με μυξούλες και βηχαλάκι (ιωσούλα είναι σκέφτηκα), ξυπνάει μια μέρα με τους λεμφαδένες στο λαιμό... να! Χέσ...κα πάνω μου μετά συγχωρήσεως.

 

Παίρνω τον γιατρό μου λέει χαλάρωσε, αφού δεν έχει ψηλό πυρετό είναι καλό. Το ίδιο απόγευμα 39,5 το παιδί. Μου λέει ο γιατρός πήγαινε κάνε του μια αιματολογική να αποκλείσουμε κάποιο μικρόβιο ή ακόμα χειρότερα μονοπυρήνωση.

 

Κάνουμε το άλλο πρωί εξετάσεις (ο πυρετός συνεχιζόταν) και μας λέει η μικροβιολόγος (ήταν γνωστή του γιατρού μας) θα τα βγάλω νωρίς και μέχρι το μεσημέρι θα σας πάρω τηλ. να σας τα πω.

 

Το βράδυ στις οχτώ δεν είχαμε ακόμη νέα της. Την παίρνω τηλ. και μου τα μασάει. Μου λέει δεν έρχεστε από δω να τα πούμε? Με ζώσανε τα φίδια.

 

Να μην τα πολυλογώ, η κοπέλα όλη μέρα έκανε και ξαναέκανε τις εξετάσεις. Ο μικρός είχε λευκά 62.000 :shock::shock::shock: και κάποιες άλλες (πολλές) ενδείξεις για... λευχαιμία!

 

Βουτάμε το παιδί και τις εξετάσεις Πέμπτη βράδυ προπαραμονή Χριστουγέννων και πάμε στο Παίδων. Μόλις είδαν κι από κει τις εξετάσεις, άρχισαν τα περίεργα βλέματα μεταξύ τους, τους ρώτησα αν υποψιάζονται αυτό που υποψιαζόμασταν και ότι θέλω ειλικρινή απάντηση και μας είπαν πως ναι, αλλά πρέπει να κάνουν κι άλλες εξετάσεις γιατί δεν είναι τίποτα σίγουρο.

 

Άρχισε ένας μαραθώνιος εξετάσεων και ταλαιπωρίας για το παιδί φυσικά, εμείς χάσαμε καμιά δεκαετία ζωής (να φανταστείτε ότι πήγαμε με 95% πιθανότητες λευχαιμίας, σύμφωνα με την εργαστηριακή εικόνα του παιδιού). Είδαν τις εξετάσεις οι διευθυντάδες του αιματολογικού, τα έστειλαν στους ογκολόγους και τελικά μας είπαν ότι πρέπει να κάνει μυελόγραμμα γιατί μόνο έτσι θα ξεκαθαρίσει η εικόνα και θα αποκλειστεί (ή επιβεβαιωθεί φτου φτου φτου) η λευχαιμία. Κάναμε και τελικά μετά από 2 μέρες αγωνίας και με ένα καθαρό μυελόγραμμα βγήκε η διάγνωση:

 

Λοιμώδης μονοπυρήνωση που έδωσε λευχαιμοειδή εικόνα λόγω της σφοδρότητας που τον χτύπησε. Μείναμε 5 μέρες στο νοσοκομείο, 10 μέρες στο σπίτι, και μόλις προχθές ξεκίνησε πάλι σχολείο.

 

Σήμερα, περίπου 20 μέρες πια μετά από αυτά, τα λευκά του έπεσαν στις 13.000 και η γενική αίματος έχει επανέλθει σχεδον στα φυσιολογικά. Η ψυχολογία μας όμως ακόμη όχι, το σοκ να σας πω την αλήθεια δεν το έχω ξεπεράσει ακόμη.

 

ΧΙΛΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΤ, ΑΛΛΑ ΠΑΡΑΣΥΡΘΗΚΑ!

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

ο χριστος και η παναγια βρε κοριτσι μου!!!! σιδερενιο το παιδακι σου! ευτυχως, ολα καλα!!!!!

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κοριτσάκι μου για τις ευχές σου! Αυτό είναι που λέμε "ευτυχώς που δεν πάθαμε και τίποτα!" (που λέει ο λόγος...).

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και δύο μέρες και ο μεγάλος μου γιός (5 χρονών) έχει δέκατα και βήχα. Απόψε πρόσεξα και ότι ο αδένας του στο λαιμό είναι λίγο πρησμένος... δεν θα το αντέξω κι αυτό... μια σουίτα στο Δαφνί παρακαλώ...

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και δύο μέρες και ο μεγάλος μου γιός (5 χρονών) έχει δέκατα και βήχα. Απόψε πρόσεξα και ότι ο αδένας του στο λαιμό είναι λίγο πρησμένος... δεν θα το αντέξω κι αυτό... μια σουίτα στο Δαφνί παρακαλώ...

τουλαχιστον τωρα ξερεις....δεν θα τρελλαθεις απο την αγωνια σου....κατι ειναι και αυτο!;)

Ευχομαι να μην ειναι τιποτα, περαστικα σας!

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

Nikolekaki, τι τραβήξατε κορίτσι μου!

 

Είχα περάσει κι εγώ μονοπυρήνωση όταν ήμουνα 13-14 χρονών και την θυμάμαι ακόμη με δέος : πολλές μέρες κλεισμένη στο σπίτι, δέκατα κι απίστευτη εξάντληση.

 

Εύχομαι ως εδώ να είναι οι αρρώστιες (και του μεγάλου σου γιου να είναι ένα απλό κρυωματάκι)!!

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ κοριτσάκι μου!

 

Κι εγώ έχω περάσει μονωπυρήνωση στα 15. Μου είχε πειράξει σπλήνα και συκώτι, είχα γίνει κίτρινη, νοσηλεύτηκα και έλειψα 1 μήνα από το σχολείο. Αλλά αυτό με τον μικρό ήταν άλλο πράγμα! Αυτό το παιδί όλα grande πρέπει να τα κάνει!! :D:D:D

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...