Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βρέφη και ιώσεις


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα, 1 ερώτηση για όσες έχετε ήδη μωράκι και μεγαλύτερο παιδάκι που πάει παιδικό σταθμό ή σχολείο: Τί γίνεται με τις ιώσεις, κολλάνε τα μωράκια από τα μεγαλύτερα αδερφάκια τους? Είμαι έγκυος στο δεύτερο παιδάκι μου και η Στελλίτσα μου το Σεπτέμβριο θα πάει για πρώτη φορά προνήπιο γιατί μέχρι τώρα την κρατούσαν οι γιαγιάδες. Γεννάω τέλη Σεπτεμβρίου και έχω άγχος μήπως την έχω συνέχεια άρρωστη και μου κολλάει και το μωρό. Ισχύει το ότι τα βρέφη έχουν ανοσία μέχρι 3 μηνών?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δεν εχω δευτερο μεγαλυτερο παιδακι... αλλα οταν η μικρη μου ηταν 20 ημερων ο αντρας μου αρρωστησε με πυρετο, βηχα, μυτη κτλ , δεν ερχοταν σε επαφη με το μωρο και κοιμομασταν χωριστα η μικρη το μονο που επαθε ηταν να ακουστει λιγακι η μυτη της... εγω βεβαια καλεσα τον γιατρο αμεσως , ο οποιος μου ειπε οτι ειναι μια πολυ ελαφριας μορφης ρινιτιδα... αι να βαζουμε μονο ορο... μου ειπε οτι επειδη ειναι νεογεννητη εχει ακομα τα αντισωματα μου , και βεβαια το ευτυχιμα ειναι οτι θηλαζει οποτε συνεχιζει να παιρνει... παντως για ανοσια δεν νομιζω.. αλλα ο θηλασμος πιστευω θα σε βοηθισει... θελω να πω οτι εγω δεν καταφερα να θηλασω πολυ απλα σου παραθετω την εμπειρια μου και την αποψη του γιατρου μου

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites

μολις προχτες βγηκα απο το νοσοκομειο με το μωρο μετα απο 3 μερες παραμονηςμε βρογχιολιτιδα,ωτιτιδα και ρινιτιδα με πολλα φαρμακα και αλλες 7 μερες θεραπειας στο σπιτι......την περασμενη βδομαδα ο μεγαλος μου ηρθε σπιτι απο το παδικο με υψηλο πυρετο 39 που εξελιχτηκε σε βρογχιτιδα και κολλησε το μωρο.......

Link to comment
Share on other sites

Ούτε κι εγώ έχω άλλο παιδάκι αλλά η μικρή μου 18 ημερών κόλλησε ίωση. Ανέβασε 39 πυρετό και έμεινε 10 μέρες στις θερμοκοιτίδες του παίδων(μέχρι ενός μήνα νοσσηλεύονται σε θερμοκοιτίδα αν αρρωστήσουν). Θήλαζα αποκλειστικά και κανείς δεν μπορούσε να πιστέψει πως κόλλησε το μωρό. Δεν ήταν κάποιος άρρωστος, αλλά όλες οι εξετάσεις που έγιναν έδειξαν ότι ήταν μια απλή ίωση που από κάπου την ''άρπαξε''. Μετά για 6 μήνες είμασταν σχεδόν σε καραντίνα, προσέχαμε με ποιους θα έρχεται σε επαφή το μωρό και γενικά περάσαμε πολύ δύσκολα λόγω του άγχους μην τυχόν και ξαναρρωστήσει γιατί η παιδίατρος μας είπε πως καλό θα ήταν μέχρι να κλείσει το εξαμηνο να μην ξαναρρωστήσει.

Έτυχε σε εμάς..αυτό δεν σημαίνει πως θα τύχει και σε όλο τον κόσμο. Άλλωστε δεν νομίζω ότι όσες έχουν κάνει δεύτερο παιδάκι κανένα πρώτο δεν πήγαινε σχολείο. Απλά πρόσεξτε όσο μπορείτε λίγο στην αρχή.

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

εμενα τα δυο μου μεγαλα οπως σου ειπα κ χθες,πανε παιδικο.πηγαν πρωτη φορα φετος αναγκαστικα γιατι ειχα πολυ δυσκολη τριτη εγκυμοσυνη κ κανεναν να βοηθησει.περιττο να σου πω οτι απο το νοεμβριο ως ακομα κ τωρα εχουν τη μια ιωση μετα απο την αλλη.κ εγω αυτο το φοβο ειχα οταν κοντευα να γεννησω.με ειχε φαει ο παιδιατρος να μη φερω σ' επαφη τα παιδια,κ,ετσι κραταγα το μωρο στο δωματιο μου,κ τ'αλλα δυο στο σαλονι για τις πρωτες 35 μερες.δυστυχως ομως δεν ειναι εφικτο να γινεται συνεχεια αυτο,τη στιγμη που ειναι κ τα τρια μικρα κ δε γινεται να αφησω τα δυο μονα στο σαλονι για πολλη ωρα,ετσι αναποφευκτα ηρθαν σ επαφη κ το μωρο κολλησε ιωση...ευτυχως μονο ρινοιο που δεν κανει πυρετο, κ αρχισαμε τους ορους.τις ιωσεις δεν θα τις αποφυγεις σ'οτι ηλικια κ να στειλεις το μεγαλο σου παιδι στο σχολειο,ειδικα την πρωτη χρονια.αν μπορεις κρατα το μωρο σ'ενα δωματιο,τουλαχιστο για την περιοδο που θα ειναι μαμ κακα κ νανι.καλα θα ειναι,συμφωνα με τον παιδιατρο μου ,να μη κολλησει το μωρο κατα το πρωτο εξαμηνο,γιατι ειναι ευαισθητουλια κ μια απλη ιωση που για το μεγαλο παιδι ισως κ να μην εχει συμπτωματα,μπορει να ειναι πολυ βαρια για το μικρουλη.συμφωνα μ'εμενα ειναι πολυ δυσκολο να μην ερθουν σ επαφη τα παιδια,ειδικα αν το μεγαλο ειναι 3-4 ετων οποτε καταλαβαινει κ σιγουρα θα θελει να δει το μωρο.μονο μπορεις να εξηγησεις οτι το μωρο το βλεπουμε απο μακρυα κ δεν το πιανουμε,φιλαμε κλπ,κ να προσεχεις να πλενεσαι καλα9εγω χρησιμοποιω dettol κ αν υποψιαζεσαι οτι εχεις κατι εσυ να φορας μασκα.για το θηλασμο δεν εχω εμπειρια να σου πω,γιατι δεν θηλασα,αλλα ξερω οτι η φιλη κ μελλοντικη μου συμπεθερα που αποστειρωνε κ προσεχε κ εγλυφε στην κυριολεξια τα παντα με τα οποια ερχοταν σ'επαφη η κορη της,δεν γλυτωσε καμια ιωση,παρολο που η μικρη ολο το χειμωνα ηταν στο σπιτι κ δεν ερχοταν ουτε στα δικα μου για να μη κολλησει,κ παρολο που θηλαζε μεχρι 7 μηνων αποκλειστικα.μεχρι ροταιο επαθε.αν ειναι να σου συμβει,θα συμβει,οσο κ αν προσεξεις.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχετε δίκιο κορίτσια, ό,τι είναι να συμβεί θα συμβεί. Βέβαια η κόρη μου μέχρι στιγμής (ίσως επειδή δεν πάει σχολείο μάλλον) δεν μου έχει δώσει δείγματα παιδιού ιδιαίτερα ευαίσθητου στις αρρώστιες, τύχαινε να είμαστε εμείς άρρωστοι και να μην κολλήσει η ίδια. Πάντως όσες φορές αρρώστησε την περάσαμε στο πόδι που λένε, με 1-2 μέρες μόνο πυρετό, αν εξαιρέσω ότι από 2 ετών ήταν ευαίσθητη στη λαρυγγίτιδα, η οποία όμως φέτος ούτε που μας παρουσιάστηκε. Η παιδίατρος πάντως μου είπε ότι υπάρχουν και κάποια παιδάκια που δεν είναι και συνέχεια άρρωστα σε σχέση με κάποια άλλα που 1 βδομάδα πάνε σχολείο και 2 βδομάδες είναι στο σπίτι άρρωστα. Είναι και θέμα οργανισμού που λένε. Παρεπιπτόντως, την έχω άρρωστη σήμερα με πυρετό και είχα κανονίσει και εμβόλιο απόψε.

Link to comment
Share on other sites

αν εχει πυρετο,μαλλον δεν θα στο κανει το εμβολιο.κ εμεις χθες παιδιατρο πηγαμε για εμβολια κ με τα τρια κ εγινε το ελα να δεις...στο μωρο δεν εκανε γιατι εχει ακομα την ιωση.μας ειπε να προσεξουμε το βηχα (εχει κ απο χθες βηχα λιγο που μπορει να ειναι απο τις μυξουλες) κ αν επειδεινωθει να το παμε στο παιδων γιατι μπορει επειδη ειναι ανεμβολιαστο να εχει παρει μικροβιο οπως του κοκκυτη που μπορει να μεταφερουμε εμεις η τα αλλα παιδια κ να μη νοσουμε.τρομαξα λιγο στην αρχη,αλλα δεν πιστευω οτι ειναι κατι τοσο σοβαρο,γιατι θα εκανε κ εμετο...οσο για το αλλο που λες οτι η μικρη σου δεν κολλαει απο σας,ξερω οτι συνηθως τα παιδια κολανε ιωσεις απο αλλα παιδακια κ οχι απο εμας,ετσι μου ειπαν τουλαχιστο.ουτε εμενα τα παιδια κολλουσαν απο μας κ μολις πηγαν παιδικο...παντως,περα απο μια γερη ιωση που οερασε ο δημητρης κ μειναμε 5 μερες στο παιδων επειδη μετα εκανε απυρετο σπασμο,τις υπολοιπες τις περασαμε στο ποδι χωρις πυρετους,εκτος απο καναδυο φορες που εμειναν σπιτι αππο δυο μερες.οι αλλες ιωσεις ειχαν βηχα,συναχι,εμετο καποιες φορες απο το βηχα κ τα φλεματα,αλλα οχι πυρετο...κ φυσικα υγρο στο αυτακι που ειναι απο το μπουκωμα κ βρογχιτιδα η βενετια.κ μασκουλα καναμε για 10 μερες.αλλα αυτα τα περιμενεις οταν παει το παιδι σχολειο...μην αγχωνεσαι.κ εγω τα προσεχα,αλλα δεν τη γλιτωσα.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

μαλλον οχι.εγω δεν κολλησα τιποτα ολο το χειμωνα,παρολο που ημουνα εγκυος,κ τα παιδια οπως σου ειπα ειχαν καθε ειδους ιωση.ο αντρας μου που ειναι ταξιτζης κολλησε γαστρεντεριτιδα,την οποια δεν κολλησα ουτε εγω,ουτε κανενα απο τα παιδια,παρολο που κ αγκαλια τα επαιρνε κ μπανιο τα εκανε,αφου εγω ημουν με την κοιλια στο στομα κ δεν υπηρχε κανενας να βοηθησει.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...