Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

υποταση και χαμηλος αιματοκριτης


Recommended Posts

Πόσο έχεις τώρα δλδ αιματοκρίτη, kiknaki? Κοίτα και τις τιμές της αιμοσφαιρίνης σου, αυτή για τους γιατρούς είναι πιο σημαντική, απ' ό,τι ο αιματοκρίτης. Πάντως το παρήγορο είναι ότι κοντεύεις στην εβδομάδα που σταματάει να πέφτει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κυκνακι ευχομαι να πανε ολα καλα.. παντως το μωρακι σου δεν εχει θεμα να ξερεις...παιρνει αυτο που χρειαζεται, το θεμα ειναι εσυ να νιωθεις καλα.. φιλια

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αγγελίνα_2 ο αιματοκρίτης μου την περασμένη Τρίτη ήταν 29,8. Ο γιατρός δεν ανησυχησε με την τιμή. Πιο πολύ ανησυχησανε οι γιατροί του νοσοκομείου. Γύρω στις 30-32 εβδομάδες σταθεροποιείται ο αιματοκρίτης οπότε σε 2 εβδομάδες που θα ξαναπάω θα δούμε αν είμαστε καλά ή όχι.

 

twiggy εγώ νιώθω πολύ καλά και οι αντοχές μου επίσης. Έχω τέτοια ενέργεια που δεν είχα πριν εγκυμοσύνης και αυτό είναι που με προβληματίζει σχετικά με την πτώση του αιματοκρίτη. Και τα λευκά μου πολύ ανεβασμένα είναι σύμφωνα με τους γιατρούς του νοσοκομείου. Ο δικός μου πάλι δεν ανησυχησε. Εν τω μεταξύ είναι πολύ ψείρας αυτός με έστειλε στο νοσοκομείο για άλλο λόγο βέβαια. Για αυτό το λόγο δεν ανησυχώ ιδιαίτερα.

Διάβασα πιο πάνω για την παραλίγο αποκόλληση σου. Όλα καλά τώρα? Ακόμη είσαι ξάπλα? Εύχομαι όλα καλά να πάνε..που θα πάνε!!

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

κυκνακι σε ευχαριστω! ολα καλα τωρα, ευτυχως ηταν ελαφρυ περιστατικο αλλα οσο να 'ναι τρομαξαμε! Τωρα θα μεινω ακομα λιγο σπιτι προληπτικα.. μου ειπαν ολοι οτι θελει γενικα πολυ ηρεμια.. ακομα ο πλακουντας ειναι χαμηλα και πρεπει να προσεχω λιγακι παραπανω μεχρι να ανεβει...

Παντως εμενα ο αιματολογος μου ειχε πει οτι επειδη ο αιματοκριτης πεφτει σιγα σιγα ειναι λογικο να αισθανομαστε καλα.. δεν ειναι οτι πεφτει αποτομα σε μια μερα και χανουμε τον κοσμο!! θα εισαι μια χαρα, σε ποια βδομαδα εισαι τωρα? πολλα φιλια!!

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χαίρομαι twiggy που πάνε όλα καλά. Αν μπορείς να ξεκουράζεσαι και να ξαπλώνεις να το κάνεις τώρα που μπορείς, εννοώ αν δεν έχεις άλλο παιδάκι. Εγώ έχω άλλο ένα οπότε ο καναπές είναι πολυτέλεια για μένα ειδικά όταν δεν υπάρχει καθημερινή βοήθεια από τρίτο πρόσωπο και τώρα που ο σύζυγος λείπει εκτός λόγω εργασίας.

Είμαι 30εβδ και 5ημ. Ο γιατρός μου είπε οτι γύρω στις 32εβδ ο αιματοκρίτης σταθεροποιείται οπότε δεν ανησυχεί. Τον έχω εμπιστοσύνη γιατί δεν αφήνει τίποτα στην τύχη από την αρχή μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης. Θεωρεί τον εαυτό του λίγο υπερβολικό αλλά είναι του γνωμικού "καλύτερα να προσέχουμε για να έχουμε" γι'αυτό και δεν αγχώνομαι ιδιαίτερα. Μου φτάνει το άγχος που τράβηξα στην αρχή μέχρι να κάνω την β'επιπέδου οπότε τώρα "Αγχος??Όχι ευχαριστώ δεν θα πάρω!"

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πολυ καλα τα λεει ο γιατρος σου κυκνακι!! εμενα ειναι το πρωτο μου οποτε μπορω να χαλαρωσω.. το σκεφτομαι συνεχεια τι θα εκανα αν ειχα κι αλλο!! πωπω.. υποθετω ομως οτι οι μαμαδες καπως ολα τα καταφερνουν γι αυτο και ειναι σπουδαιες!!

με το καλο να σταθεροποιηθει ο αιματοκριτης σου κι ολα να πανε κατ ευχην! Εγω τωρα εχω σε 1 βδομαδα τη β' επιπεδου, αγωνια και ενθουσιασμος μαζι!! θα σας γραψω νεα.. πολλα φιλια

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ twiggy κι εγώ με τη σειρά μο εύχομαι να πάνε όλα καλά με την β'επιπέδου που θα πάνε δηλαδή απλώς το λέω γιατί εγώ μετά τη β'επιπέδου άρχισα να ευχαριστιέμαι την εγκυμοσύνη μου. Το τι άκουσα απο όλους ακόμη και από τον γιατρό μου δε λέγεται για αυτόν τον παράλογο φόβο μου.:rolleyes:

Με το καλό λοιπόν και περιμένω νέα σου..φιλιά πολλά!:)

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

νεραιδουλα μην αγχωνεσαι δεν κανει καλο!! εγω πιστευω οτι καλο ειναι να το ξεκαθαρισεις απο τωρα, μην ντρεπεσαι να ρωτησεις. Συνηθως οι γιατροι του δημοσιου δεν παιρνουν πανω απο 1000-1500.. (κανονικα δεν πρεπει να παιρνουν τιποτα εξτρα αλλα τελοσπαντων) αν σου πει κανενα παλαβο νουμερο εξηγησε της την κατασταση, ειδικα τωρα με τα νεα δεδομενα. Ελπιζω να πανε ολα καλα

εγω εχθες ειχα μια παραλιγο αποκολληση, τρομαξα πολυ, αλλα ευτυχως ολα καλα. Ειμαι ξαπλα για το τριημερο και ελπιζω να περασει! φιλια σε ολες

γιατι κοριτσακι μου εκανες κατι που δεν επρεπε ,ολα καλα θα πανε,εγω επαθα αποκολησει πριν καιρο κ ειχα γινει ρακος αλλα 15 μερες ξαπλα κ χαπακια κ περασε,ειναι ολα καλα τωρα περιμενω νεα σου!!!εγω εκανα της εξετασεις μου σημερα για να δουμε σε 10 μερες θα βγουν τα αποτελεσματα να δω τον αιματοκρητη,εννοειτε οτι θα της πω για τα λεφτα αν μετα μου πει οτι δεν δεχεται θα παω αλλου ποιο φθηναααα...φιλια να προσεχεις******μετα της13 ΘΑ ΠΑΩ για Β επιπεδου να δω τιν φατσουλα μου την γλυκιαααα
Link to comment
Share on other sites

μπραβο νεραιδουλα! κι εγω καλα ειμαι, θα μεινω αλλες 2 μερες σπιτι... ευτυχως εκτος απο εκεινη τη μερα δεν εχω ξαναδει αιμα... μονο θελει προσοχη μου ειπε μεχρι να ανεβει ο πλακουντας, κι εγω δεν νομιζω οτι εκανα κατι φοβερα απροσεχτο.. ισως κουραστηκα καποια μερα, δεν ξερω..

με το καλο η β' επιπεδου κι εγω την επομενη βδομαδα θα παω και ανυπομονω!! φιλια σε ολες

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αγγελίνα_2 ο αιματοκρίτης μου την περασμένη Τρίτη ήταν 29,8. Ο γιατρός δεν ανησυχησε με την τιμή. Πιο πολύ ανησυχησανε οι γιατροί του νοσοκομείου. Γύρω στις 30-32 εβδομάδες σταθεροποιείται ο αιματοκρίτης οπότε σε 2 εβδομάδες που θα ξαναπάω θα δούμε αν είμαστε καλά ή όχι.

 

twiggy εγώ νιώθω πολύ καλά και οι αντοχές μου επίσης. Έχω τέτοια ενέργεια που δεν είχα πριν εγκυμοσύνης και αυτό είναι που με προβληματίζει σχετικά με την πτώση του αιματοκρίτη. Και τα λευκά μου πολύ ανεβασμένα είναι σύμφωνα με τους γιατρούς του νοσοκομείου. Ο δικός μου πάλι δεν ανησυχησε. Εν τω μεταξύ είναι πολύ ψείρας αυτός με έστειλε στο νοσοκομείο για άλλο λόγο βέβαια. Για αυτό το λόγο δεν ανησυχώ ιδιαίτερα.

Διάβασα πιο πάνω για την παραλίγο αποκόλληση σου. Όλα καλά τώρα? Ακόμη είσαι ξάπλα? Εύχομαι όλα καλά να πάνε..που θα πάνε!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

καλησπερα και απο εμενα ευχομαι σε ολες τις μελουσες μανουλες μια τελειομηνη εγκυμοσυνη.

 

ο δικο μου αιματοκριτης ξεκινησε απο 30 και εφτασε 24 εκανα 2 μεταγγισεις και ολα καλα βεβαια μεχρι να τις κανω ειχα ανχοσ αλλα τωρα ειναι στο 27 και πεταω απο χαρα, να πω οτι εχω στιγμα γι αυτο ειχα τοσο χαμηλο αλλα για ολα υπαρχουν λυσεισ

N2dVp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα και απο εμενα ευχομαι σε ολες τις μελουσες μανουλες μια τελειομηνη εγκυμοσυνη.

 

ο δικο μου αιματοκριτης ξεκινησε απο 30 και εφτασε 24 εκανα 2 μεταγγισεις και ολα καλα βεβαια μεχρι να τις κανω ειχα ανχοσ αλλα τωρα ειναι στο 27 και πεταω απο χαρα, να πω οτι εχω στιγμα γι αυτο ειχα τοσο χαμηλο αλλα για ολα υπαρχουν λυσεισ

 

Να σου πω την αλήθεια δεν αγχώνομαι ιδιαίτερα για τον χαμηλό αιματοκρίτη. Ο γιατρός μου είναι χαλαρός και λέει οτι δεν υπάρχει θέμα. Ο γιατρός του νοσοκομείου όμως έχει άλλη άποψη και πιστεύει οτι πρέπει κάτι να κάνω γιατί είναι πολύ πεσμένη η τιμή. Εκεί ψιλομπερδεύτηκα. Αλλά από τη στιγμή που δεν τίθεται θέμα για την υγεία του μωρού μου το μόνο που μου μένει να κάνω είναι υπομονή..άλλες 6 εβδομάδες μείνανε..τον φάγαμε τον γάιδαρο!:)

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια επανελαβα τις εξετασεις και ο αιματοκριτης επεσε κι αλλο! απο 30 στο 28,2. Βεβαια ο αιματολογος με ειχε προειδοποιησει.. Περιμενω να με παρει να μου πει τη γνωμη του, φιλια σε ολες

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΑΙΜΑΤΟΚΡΙΤΗ ΑΡΧΙΚΑ 35 ΤΩΡΑ ΣΤΑ 30 ΚΑΙ ΔΙΠΛΑΣΙΑΣΜΟ ΣΙΔΗΡΟΥ ΕΙΜΑΙ... ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΔΥΟ ΤΑ ΜΩΡΑ ΚΑΙ ΡΟΥΦΑΝΕ ΜΕ ΚΑΛΑΜΑΚΙΑ!!! ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΕΧΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΗ ΠΙΕΣΗ, 10,5 ΜΕ 5 !!! (ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΠΩΣ ΠΕΡΙΦΕΡΟΜΑΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ, ΒΑΔΙΖΩ ΚΑΙ ΠΑΡΑΜΙΛΩ). ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΙΜΑΤΟΚΡΙΤΗ...ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!!

utpHp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια επανελαβα τις εξετασεις και ο αιματοκριτης επεσε κι αλλο! απο 30 στο 28,2. Βεβαια ο αιματολογος με ειχε προειδοποιησει.. Περιμενω να με παρει να μου πει τη γνωμη του, φιλια σε ολες

 

Ωχ φαντασου εμενα ποσο θα εχει πεσει τωρα που ηταν στο 29!!!

twiggy ποσα χαπακια σιδηρο επινες τη μερα?

Link to comment
Share on other sites

εμενα που ειχε φτασει απο 37 στο 30 αρχισα μαζι με το σιδηρο του γιατρου να τρωω καθε μερα βοδινο.αυτος μου το ειπε!ειτε μπιφτεκια 1-2 ,ειτε μεριδα ειτε συκωτι μοσχαρισιο!και αρχισε νανεβενει μεχρι που πηγε στο 35 μεσα σε 2 μηνες που γεννησα.δεν ετρωγα μεγαλη ποσοτητα αλλα απαραιτητα καθε μερα ειχα στο μενου μου βοδινο!και παντα μετα το φαι επινα φρεσκο χυμο για ν απορροφηθει ο σιδηρος!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευα παιρνω 2 χαπακια μικροφερ σε συνδυασμο με 1 χαπακι φελισιν. Κι εγω εχω χαμηλη πιεση αλλα γενικα αισθανομαι καλα, εκτος απο καποιες λιγες φορες που με πιανει αδυναμια. Προσπαθω να τρωω λιγο κοκκινο κρεας καθε μερα, αλλα δεν τρελαινομαι κιολας!! Περλινα, εσενα μετα τον 6ο θυμασαι εαν ειχε σταθεροποιηθει ο αιματοκριτης? Ετσι μου ειπε ο αιματολογος οτι συνηθως συμβαινει...

φιλια

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

ευα παιρνω 2 χαπακια μικροφερ σε συνδυασμο με 1 χαπακι φελισιν. Κι εγω εχω χαμηλη πιεση αλλα γενικα αισθανομαι καλα, εκτος απο καποιες λιγες φορες που με πιανει αδυναμια. Προσπαθω να τρωω λιγο κοκκινο κρεας καθε μερα, αλλα δεν τρελαινομαι κιολας!! Περλινα, εσενα μετα τον 6ο θυμασαι εαν ειχε σταθεροποιηθει ο αιματοκριτης? Ετσι μου ειπε ο αιματολογος οτι συνηθως συμβαινει...

φιλια

εγω επειδη ετρωγα καθε μερα βοδινο ειχε παρει τη ανοδο δεν ξερω μονο με τα χαπια τι θα γινοταν ομως δεν το ρισκαρα επειδη καθε μηνα ηταν και πιο χαμηλος!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου τι κανετε εχω καιρο να μπω λογω οτι ετρεχα!!εκανα β επιπεδου κ την παρασκευει θα παω στην γιατρο μου απο τι μου ειπε στο διαγνωστικο καλα τα ειδε κ ειχα πολυ αγχος,,αλλα η εξετασεις δεν βγηκα οπως τα ηθελα κ φοβαμαι θα μου ανεβασει της δωσεις ο αιματοκριτης μου πηγε 29,5 απο τον προηγουμενο μηνα που ηταν 30,5 χαμηλο ασβεστιο δεν μπορω να ποιο το ασβεστιο τι θα κανω ρε κορτισια δεν το μπορω να το μασαω ειναι απεσιο κ το κανω εμμετο με το ζορι που κ που,κ επισεις μου ειχε δοσει κ καποιες εξετασει για το σικοτη κ πυξη του αιματος καποια απο αυτη μου βγηκε χαμηλη δεν ξερω ποια ειναι την παρασκευει θα της δει η γιατρος μου!!φιλια ελπιζω να ειστε καλα

Link to comment
Share on other sites

νεραιδουλα μην αγχωνεσαι, συμβαινουν αυτα! το μωρακι ειναι μια χαρα αυτο να σκεφτεσαι!! κι εμενα επεσε ο αιματοκριτης στο 28,3 αλλα αναμενουμε να σταθεροποιηθει τον επομενο μηνα.. Ισως να αυξησεις τη δοση σιδηρου.. Ασβεστιο εμενα θα μου δωσει απο τον επομενο μηνα, ξερω οτι αυτο που το μασας ειναι απαισιο αλλα οτι υπαρχουν και χαπια. Δεν λες να σου το αλλαξει? καλη επιτυχια και στα υπολοιπα! φιλια

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

νεραιδουλα μην αγχωνεσαι, συμβαινουν αυτα! το μωρακι ειναι μια χαρα αυτο να σκεφτεσαι!! κι εμενα επεσε ο αιματοκριτης στο 28,3 αλλα αναμενουμε να σταθεροποιηθει τον επομενο μηνα.. Ισως να αυξησεις τη δοση σιδηρου.. Ασβεστιο εμενα θα μου δωσει απο τον επομενο μηνα, ξερω οτι αυτο που το μασας ειναι απαισιο αλλα οτι υπαρχουν και χαπια. Δεν λες να σου το αλλαξει? καλη επιτυχια και στα υπολοιπα! φιλια

 

ναι αυριο θα παω στην γιατρο μου ,κ θα της πω να μου γραψει κατι σε χαπι,ειχα παρει στην αρχη αλλα μου ειπε να μν τα ξαναπαρω η πρωην γυναικολογος μου οτι να ναι!ευχαριστω πολυ εσυ ολα καλα πως πας φιλια θα σας πω αυριο

Link to comment
Share on other sites

Ξαναγράφω εν ταχει την περιπτωσή μου. Ενώ έπαιρνα microfer παρατηρήθηκε πτώση του αιματοκρίτη μου, οπότε ο γιατρος μου αλλαξε χάπια και πηρα τα resoferon. Μετά από μια μικρή άνοδο του αιματοκρίτη οι τελευταιες μου εξετάσεις έδειξαν πάλι πτώση, στο επίπεδο που έφτασε και με τα microfer.

Στην χτεσινή επίσκεψη στον γιατρό συμφωνήσαμε να δοκιμασω για κανα 20ήμερο τα ferofolic και αν δεν δούμε την επιθυμητή άνοδο να κάνω τον τελευταιο μήνα της εγκυμοσύνης ενέσεις (εμότικον άσπρο απο τον φόβο του :shock:) οπότε ο αιματοκρίτης θα ανέβει θελει δεν θέλει όπως είπε ο γιατρός

Οι ερωτήσεις μου:

α)έχει δοκιμάσει κάποια τα ferofolic και αν ναι είχε αποτέλεσμα? Κάνουν παρενέργειες στο στομάχι? (δεν έχω παει να πάρω ακομα και δεν έχω διαβασει το φυλλάδιο)

β) έχει τύχει σε καμια να κάνει ενέσεις? Αποτέλεσμα? Παρενέργειες?

...περιμένω με αγωνια απαντήσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

ποσο ειναι ο αιματοκριτης σου τωρα μαλεκον και σου ειπαν για ενεσεις κλπ? Εγω ειμαι στο 28,3 (ημουν στα 34 προ εγκυμοσυνης) και τους βλεπω ψυχραιμους προς το παρον! Βεβαια πια σηκωνομαι πολυ προσεχτικα γιατι εχω ριξει κανα 2 λυποθυμιες κατα καιρους!! φιλια και καλη επιτυχια

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

31,3 ηταν πριν από 2 εβδομάδες περιπουΠιστευω πως επειδή θα κάνω πάλι καισαρική, ο γιατρός δεν θέλει να πέσει ο αιματοκρίτης κάτω από κάποιο όριο.

Όσο για λιποθυμιες κλπ δεν έχω κανενα πρόβλημα, νιώθω πολύ καλά, όμως στην 1η γέννα που΄μετα την επέμβαση ο αιματοκρίτης μου είχε πέσει αρκετα, θυμαμαι πως ένιωθα αδυναμια για πολλές μερες και γενικα δεν είχα διαθεση να κάνω τπτ

Βεβαια θα ξανασυζητήσω μαζί του, απλά θα ήθελα να μάθω αν κάποια κοπέλα έχει καταφύγει σε ενεσεις

Link to comment
Share on other sites

Θα σου απανήσω για το Α. Εγώ παίρνω ferofolic από πριν μείνω έγκυος (χρόνιο πρόβλημα σιδήρου) και από τον 2ο μήνα της εγκυμοσύνης παίρνω 2 χάπια την ημέρα καθότι ξεκίνησα την εγκυμοσύνη υπό του φυσιολογικού (ήδη με 1 χάπι Την ημέρα) οπότε καταλαβαίνεις. Επιπλέον το εβδομαδιαίο μου διαιτολόγιο από την γιατρό μου περιλαμβάνει 3 φορές την εβδομάδα μοσχάρι (4 μου είπε η γιατρός αλλά έλεος) – 1 φακές – συχνά σπανάκι κλπ.. (ακούω και στο όνομα Ποπάϋ:lol:)

 

Μετά από πολύχρονη ενασχόληση με το σπορ «σίδηρος» θα σου πω τα εξής: Καταρχήν το ferofolic δεν πειράζει στο στομάχι, εγώ 2 την ημέρα παίρνω και μια χαρά είμαι, πιο πολύ με ενοχλεί το μαγνήσιο. ΟΜΩΣ με τα χαπάκια ο αιματοκρίτης δεν μπορεί να φτιάξει και πάρα πολύ παραπάνω απλά με αλλαγή μάρκας.

 

Όπως λέει και ο γιατρός μου, εφόσον παίρνεις έξτρα σίδηρο και η μέτρηση του σιδήρου (και όχι του αιματοκρίτη) είναι φυσιολογική, τα χαπάκια δεν μπορούν να σου προσφέρουν κάτι παραπάνω. Από εκεί και πέρα δεν έχεις θέμα πρόσληψης σιδήρου αλλά απορρόφησης (δηλαδή ενώ ο οργανισμός προσλαμβάνει αρκετό σίδηρο, δεν τον απορροφά) οπότε αρχίζεις τις τακτικές αύξησης της απορρόφησης πριν πας στις ενέσεις: Πίνεις τα χαπάκια με ένα ποτήρι φυσικό χυμό πορτοκάλι (ποτέ με γάλα – εμποδίζει την απορρόφηση) τρως ακτινίδια και ίσως παίρνεις και έξτρα φυλλικό οξύ (υπάρχουν και κάτι πολυσακχαρίτες που η γιατρός λέει κάνουν καλή δουλειά αλλά είναι πανάκριβοι και δεν τους έχω δοκιμάσει να δω – αν θες σου στέλνω όνομα). Ξεκίνα αυτά και βλέπουμε.. Εγώ έτσι από τον 4ο στον 5ο έμεινα σχεδόν σταθερή - υπό του φυσιολογικού φυσικά αλλά έπεσα ελάχιστα παρακάτω! Τωρα ξαναέχω αυτην την εβδομάδα εξετασεις και θα σου πώ τα αποτελέσματα.

 

Good Luck!

OmKAp2.png

tt13621d.aspx

Link to comment
Share on other sites

Mε 31 αιματοκρίτη σου προτεινε ενεσεις??? Υπερβολικό μου φαίνεται...

Τι τιμες εχεις σε αιμοσφαιρίνη/σίδηρο/φεριττίνη?

Σε ποια εβδομαδα εισαι?

Από ενα σημειο και μετά σταθεροποιείται ο αιματοκρίτης, δεν απορροφα πια πολύ σιδηρο το εμβρυο και ειναι καλύτερη η κατασταση, νομίζω από την 28 εβδομάδα, αν δεν κανω λάθος.

Η Silent πολυ καλα τα λεει, τον σίδηρο θα τον παιρνεις μαζί με πορτοκαλάδα (μου το εχει πει αιματολόγος και αθλητίατρος)

 

Resoferon επαιρνα κι εγώ και στις δυο μου εγκυμοσύνες και πιο πριν (ανεκαθεν ειχα θεμα σιδηροπενίας), μονο αυτό το σκεύασμα δεν με πειράζει.

Αν τελικά ο γυναικολόγος επιμεινει στις ενέσεις, θα σου πρότεινα να πας σε εναν αιματολόγο πρωτα.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...