Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Στρεπτόκοκκος


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Όταν ήμουν έγκυος στο 2ο παιδάκι μου, κάνοντας κάποιες εξετάσεις μου βρήκαν β' αιμολυτικό στρεπτόκοκκο. Πανικός!!! από τους γιατρούς, ο οποίος μεταφέρθηκε πιο ψύχραιμα σε μας. Πήρα μια γερή αγωγή περίπου 1 μηνός, αν θυμάμαι καλά, έκανα πάλι εξετάσεις και όλα καλά. Το πρόβλημα ήταν ότι υπήρχε πιθανότητα να περάσει μέσω πλακούντα στο έμβρυο και ή θα είχαμε αποβολή, ή πρόωρο τοκετό ή στην καλύτερη των περιπτώσεων (όπως και έγινε) θα έκανα εγώ θεραπεία προ και κατά τη διάρκεια του τοκετού(προληπτικά), ξανά, όπου σε περίπτωση πρόσληψης του μικροβίου του εμβρύου, να μειώσουμε τις πιθανότητες θνησιμότητας του βρέφους πλέον.

Μπορούσα να κάνω αμνιοπαρακέντηση ή μια άλλη εξέταση (δεν θυμάμαι πως λέγεται) για να δουμε αν έχει περάσει στο έμβρυο, αλλά είχαμε πάλι φόβο αποβολής και έτσι το αφήσαμε.

Τελικά μόλις γεννήθηκε η μπέμπα την πήραν στο νεογνολογικό, σαν μωρό υψηλού κινδύνου και δεν μου τη φέρανε, περίμεναν τα αποτελέσματα των εξετάσεων. Κάποιος δείκτης ήταν ανεβασμένος και τελικά την κράτησαν για 10 μέρες, μεχρι να σιγουρευτούν, ήταν τελικά δερματικός στρεπτόκοκκος.

Και σε αυτό θέλω να καταλήξω. Υπάρχουν διάφορα είδη στρεπτόκοκκου, άλλα τελείως ακίνδυνα και άλλα πολύ σοβαρά και επικίνδυνα. Για αυτό κάνε πιο συγκεκριμένο το ερώτημα.

Link to comment
Share on other sites

πρόσφατα διαγνώστηκε σε παιδάκι φίλης στρεπτόκοκκος (αμυγδαλίτιδα). είχε υψηλό πυρετο και κατάπτωση. με αντιβίωση το πρώτο 24ωρο ήταν πολύ καλύτερα.

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν διάφορα είδη στρεπτόκοκκου, άλλα τελείως ακίνδυνα και άλλα πολύ σοβαρά και επικίνδυνα. Για αυτό κάνε πιο συγκεκριμένο το ερώτημα.

Ακριβώς αυτό! Στρεπτόκοκκος είναι ακόμα και η οστρακιά και γι'αυτό το λόγο είναι η μόνη "παιδική" αρρώστεια που χρειάζεται να δώσουμε αντιβίωση. Ποιόν από όλους εννοείς?

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ GOGO9

 

ΣΤΕΠΤΟΚΟΚΚΟΣ ΚΟΙΝΩΣ ( ΟΣΤΡΑΚΙΑ ) ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΙΚΗ ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΊ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΤΕΙ ΜΕ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ, ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΚΕΦΑΛΟΣΠΟΡΙΝΗΣ.... ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΞΑΛΕΙΦΘΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΥΨΗΛΟΣ ΠΥΡΕΤΟΣ ΒΗΧΑΣ, ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΨΙΛΑ ΨΙΛΑ ΣΠΥΡΑΚΙΑ ΣΤΑ ΠΛΕΥΡΑ ΣΤΟ ΣΤΕΡΝΟ... ΚΑΙ ΚΑΤΩ ΣΤΙΣ ΜΑΣΧΑΛΕΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΕΞΕΛΙΞΗ. ΠΡΕΠΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΛΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΦΑΡΥΓΓΙΚΟΥ ( ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ) ΝΑ ΔΕΙΣ ΑΝ ΕΧΕΙ ΕΞΑΛΕΙΦΘΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ....ΕΠΙΣΗΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΟΥΡΩΝ ΓΙΑΤΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΥΤΗ Η ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΙΒΑΡΥΝΕΙ ΤΑ ΝΕΦΡΑ...... ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΛΛΑ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ 2 ΦΟΡΕΣ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΟΣΤΡΑΚΙΑ ΚΑΙ 2Η ΣΤΡΕΠΤΟΚΟΚΚΙΚΗ ΑΜΥΓΔΑΛΙΤΙΔΑ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΠΟΥ ΤΟ ΑΝΟΣΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΠΕΣΜΕΝΟ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΔΕΝ ΜΕΤΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΜΕ ΚΟΛΛΗΣΕ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ 10 ΜΕΡΕΣ AUGMETIN.....

.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα παιδάκια μου έχουν περάσει 2 φορές οστρακιά , (ο γιατρός μας είπε ότι είναι πιθανό να την περάσουν 3-4 φορές. Η οστρακιά όπως αναφέρθηκε παραπάνω είναι στεπτόκοκκος. Φέτος, έχουμε κάνουμε 2 φορές strept-test κατ’εντολή του γιατρού για στρεπτόκοκκο (όχι όμως οστρακιά), και βγήκε θετικό και πήραν αντιβίωση. Ο συζυγός μου επίσης είχε κάποια ίωση και ο παθολόγος του είπε να κάνει strept-test και βγήκε θετικό, πήρε αντιβίωση. Στο μικροβιολογικό κέντρο είπαν να κάνω και εγώ γιατί πιθανόν έχουμε κολλήσει και εμείς, και κολλάμε ο ένας τον άλλον. Αντιμετωπίζεται με αντιβίωση, και όταν είναι οστρακιά χρειάζεται μετά το τέλος της αντιβίωσης να γίνει εξέταση ούρων γιατί η οστρακιά πειράζει τα νεφρά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

καλησπερα εχω ενα κοριτσακι 28 μηνων και απο εχθες εχει πυρετο χωρις κανενα αλλο συμπτωμα!σημερα πηγα με στην γιατρο και μας ειπε οτι ειναι στρεπτοκοκκος..δυστυχως ξεκινησαμε αντιβιωση ceclor για 10 μερες!!μετα την αντιβιωση θα κανουμε το strep-test.θελω να ρωτησω αν γνωριζετε ποτε αρχιζει να σταματαει ο πυρετος?κι αν υπαρχει και αλλο συμπτωμα εκτος απο τον λαιμο και τον πυρετο?σας παρακαλω καιγομαι αν γνωριζετε κατι να με βοηθησετε!!

Link to comment
Share on other sites

Aναλογα ποσο νωρις ξεκινησες αντιβιωση. Μου εχει τυχει να προλαβω στρεπτοκοκκο πριν κανει πυρετο και παλι πηραμε 10 μερες augmentin ή ospen. Μου ετυχε ομως να το καταλαβουμε την 3η μερα πυρετου και να χρειαστει αλλες 2 μερες, συνολο 5 μερες με πυρετο. Συνηθως παντως 1-2 μερες απο την εναρξη της αντιβιωσης.

 

Συμπτωματα επισης ειναι εντονος πονος στην καταποση με αποτελεσμα να μενει και νηστικο μερικες φορες το παιδι, να μην μπορει να πιει ουτε γαλα για 1 24ωρο. Αυτο ειναι το πιο επικινδυνο για αφυδατωση. Μερικες φορες οταν το παιδι απυρετησει και περασουν αλλες 2 μερες, μου κανει φλεματα και μυξες και βηχα. Αλλες· οχι.

Link to comment
Share on other sites

mamvas σε ευχαριστω πολυ!!ξεκινησε εχθες το πρωι πυρετο και σημερα την πηγα στην παιδιατρο!της εδωσα την πρωτη δοση ceclor αλλα δυστυχως εκανε εμετο.επειδη ειχε και πυρετο εκεινη την ωρα της εδωσα αντιπυρετικο και κομαται τωρα θα προσπαθησω ξανα οταν θα ξυπνησει.παντως μεχρι στιγμης τρωει.πριν την αντιβιωση της ειχα φτιαξει λιγο κρεμα αλλα την εβγαλε μαζι με την αντιβιωση!σε τι ηλικια περασατε στρεπτοκοκκο εσεις?και να ρωτησω και κατι αλλο?ειναι το ιδιο οστρακια και στρεπτοκοκκος??συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα το παιδακι μου δεν αρρωσταινει συχνα και κοντευω να σκασω!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

mamvas σε ευχαριστω πολυ!!ξεκινησε εχθες το πρωι πυρετο και σημερα την πηγα στην παιδιατρο!της εδωσα την πρωτη δοση ceclor αλλα δυστυχως εκανε εμετο.επειδη ειχε και πυρετο εκεινη την ωρα της εδωσα αντιπυρετικο και κομαται τωρα θα προσπαθησω ξανα οταν θα ξυπνησει.παντως μεχρι στιγμης τρωει.πριν την αντιβιωση της ειχα φτιαξει λιγο κρεμα αλλα την εβγαλε μαζι με την αντιβιωση!σε τι ηλικια περασατε στρεπτοκοκκο εσεις?και να ρωτησω και κατι αλλο?ειναι το ιδιο οστρακια και στρεπτοκοκκος??συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα το παιδακι μου δεν αρρωσταινει συχνα και κοντευω να σκασω!!

 

Η οστρακια οφειλεται και αυτη στο στεπτοκοκκο. Ομως εχει εκδηλωσεις απο το δερμα. οσο αφορα εσας φανταζομαι οτι εχει αμυγδαλιτιδα.Ενα απο τα αιτια της αμυγδαλιτιδας ειναι και ο στρεπτοκοκκος.Σας εκανε η παιδιατρος strep-test? Ηταν θετικο?Οτι και να ειναι κανε υπομονη και δωσε στο παιδακι πολλα υγρα. Η θεραπεια εκλογης για τον στρεπτοκοκκο ειναι το ospen εκτος εαν εχει αλλεργια στην πενικιλλινη.:lol:

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ!μας ειπε οντως πολλα υγρα αλλα μας εδωσε ceclor αντιβιωση...παντως στο βιβλιαριο εγραψε αμυγδαλιτις!το τεστ θα το κανουμε μετα την 10ημερη αντιβιωση!μου ειπανε οτι αφου εμφανισε μια φορα θα εμφανιζει συνεχεια τωρα,ειναι αληθεια κατι τετοιο??

Link to comment
Share on other sites

Αντιβιωση ειναι . Αυτο που σου ειπε οτι εαν το περασεις μια φορα το περνας συνεχεια δεν ξερω εαν ισχυει. Δεν το εχω ακουσει πουθενα αυτο.Αυτο πχ ισχυει για τον ερπη στο στομο.Εαν το εκδηλωσεις μια φορα τοτε καθε φορα που αγχωνεσαι το βγαζεις.

ποσο πυρετο εκανε το παιδακι?

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

εχει κανει και 38,8 αλλα το θεμα ειναι οτι δεν καθεται να της βαλω θερμομετρο με το ζορι την πρωτη φορα της το βαζω,της δινω το αντιπυρετικο και μετα δεν με αφηνει να ξαναβαλω για να δω ποσο εχει φτασει!!μακαρι να παει καλα το παιδακι μου..και φυσικα δεν παω για δουλεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχει κανει και 38,8 αλλα το θεμα ειναι οτι δεν καθεται να της βαλω θερμομετρο με το ζορι την πρωτη φορα της το βαζω,της δινω το αντιπυρετικο και μετα δεν με αφηνει να ξαναβαλω για να δω ποσο εχει φτασει!!μακαρι να παει καλα το παιδακι μου..και φυσικα δεν παω για δουλεια.

Μια χαρα θα παει. Κανε υπομονη λιγο καιρο.

Περαστικα σας!!

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ.δυστυχως εκανε 40 πυρετο το μεσημερι!!της εβαλα υποθετο και επεσε μεχρι 37,8 και μετα ξανα 38,8..μακαρι να μην κανει τοσο που αποψε!!θα δουμε

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ.δυστυχως εκανε 40 πυρετο το μεσημερι!!της εβαλα υποθετο και επεσε μεχρι 37,8 και μετα ξανα 38,8..μακαρι να μην κανει τοσο που αποψε!!θα δουμε

Καλημερα

Εαν συνεχισει να κανει πυρετο αλλα δυο 24 ωρα (σημερα και αυριο) και δεν πεφτει μιλα με την παιδιατρο σου μηπως χρειαστει να αλλαξει αντιβιωση.

Περαστικα σας!!!

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμάς πέρσυ μας είπαν από το σταθμό κάποια στιγμή ότι κυκλοφορούσε οστρακιά στα παιδάκια και επειδή η δικιά μου είχε κάποια σπιθουράκια (που κατά την παιδίατρό μου δεν είχαν σχέση με οστρακια) την είδε η εκεί παιδίατρος και μας έστειλε για strep-test και καλλιέργεια φαρυγγικού υγρού (σε περίπτωση αρνητικού strep-test). Μας είπαν να κάνει όλη η οικογένεια. Κάναμε κι εμείς. Σ'εμένα και τη μικρή ενώ βγήκε αρνητικό το strep-test η καλλιέργεια βγήκε θετική για β-αιμολυτικό στρεπτόκοκκο και στις 2. Η μικρή έκανε μία μέρα πυρετό 38,5 κι εγώ 2μέρες έως 39. Πήραμε και οι 2 αντιβίωση με βάση το αντιβιόγραμμα που βγήκε (πρέπει να κάνεις αντιβιόγραμμα). Η μικρή πήρε την procef. Από πέρσυ δεν ξαναείχαμε θέμα!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις σας!!εχουμε να κανουμε πυρετο απο την νυχτα στις 3.30.δεν εχει φαει σημερα αλλα πιστευω οτι θα την ενοχλει ο λαιμος της..θελω να ρωτησω, αλλο η αμυγδαλιτιδα και αλλο ο στρεπτοκοκκος ?δεν εχω καταλαβει.εμενα μου εγραψε στο βιβλιαριο αμυγδαλιτις..και κατι αλλο υπαρχει περιπτωση να ξανακανει παλι 40 πυρετο αφου ειναι απυρετη σχεδον 12 ωρες?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις σας!!εχουμε να κανουμε πυρετο απο την νυχτα στις 3.30.δεν εχει φαει σημερα αλλα πιστευω οτι θα την ενοχλει ο λαιμος της..θελω να ρωτησω, αλλο η αμυγδαλιτιδα και αλλο ο στρεπτοκοκκος ?δεν εχω καταλαβει.εμενα μου εγραψε στο βιβλιαριο αμυγδαλιτις..και κατι αλλο υπαρχει περιπτωση να ξανακανει παλι 40 πυρετο αφου ειναι απυρετη σχεδον 12 ωρες?

 

Οπως αναφερα πιο πανω ενα απο τα αιτια της αμυγδαλιτιδας ειναι και ο στρεπτοκοκκος.Το τι εχει πεσει ο πυρετος ειναι καλο.Την εχει πιασει η αντιβιωση.:-D

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

και αντε παλι.. μετα απο 12 ωρες απυρετη σηκωσε 39,2 της εβαλα ενα υποθετακι ντεπον και επεσε.τωρα ειναι απο τις 17,30 απυρετη.αυριο το πρωι κλεινουμε το 3ο 24ωρο..δεν νομιζω να κανει παλι τοσο υψηλο πυρετο!!αχ θα σκασω!!

Link to comment
Share on other sites

αχ !αγαπακι μου το παιδακι μας περαστικουλια ρενακι !πως ειναι το παιδακι μας τωρα ???αγαπακι βρηκα αυτο το λινκ !http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=257

ελπιζω να ειναι γρηγορα καλα το κοριτσακι μας !!!φιλακια στην ζουζουνα μου !!

Ειμαι η ποιο χαζομαμα του κοσμου !:-P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...