Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μαιευτήριο Ρέα


RANIA

Recommended Posts

Pufita81 σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση να σου ζήσει το μωράκι σου! Έχω ραντεβού με το γιατρό το βράδυ, θα ρωτήσω και θα σας ενημερώσω. Κορίτσια πολύ μπέρδεμα, μια αλλη γνωστή μου γέννησε το Νοεμβρη σε 3κλινο, έμεινε μια νυχτα εξτρα και πλήρωσε 1000 για το μαιευτηριο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κάτι δεν πάει καλά... Διαβάστε κι εδώ:

 

http://forum.eimaimama.gr/t17701-topic

 

Αλλες κοπέλες πληρωσαν 900, άλλες 1270;

Τι συμβαίνει; το ρεα χρεώνει ότι θέλει;;; δεν είναι δυνατόν να υπάρχουν τόσο μεγάλες διαφορές. Μήπως υπάρχει και "μερίδιο" του γιατρού;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.. Έφερα νέα από τον ντοκτόρ! Λοιπόν στο Ρέα μου είπε είναι 900 ευρω για φτ και 1000 για κτ.. Του λέω μα διαβάζω για διαφορετικές τιμές σε γυναίκες πυ γέννησαν με λίγες μέρες διαφορά.. Μου λέει αυτά είναι μάλλον οι εξτρα εξετάσεις που κάνουν στα μωράκια.. Τον ρώτησα αν θα ισχύουν αυτές οι τιμές μέχρι τον Αύγουστο που γεννάω και μου είπε πως πιστεύει πως θα ισχύουν! Αυτά τα νέότερα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα σε όλες τις μανούλες!!!!!!είμαι καινούργια στο φόρουμ κ ακόμα μαθαίνω!!!θα ήθελα να ρωτήσω κάτι για το ρέα...εμένα ο σύζυγός μου είναι στο πολεμικό ναυτικό κ θα ήθελα αν κάποια κοπέλα έχει γεννήσει με αυτό το ταμείο(ΓΕΝ) να μου πει πόσο πλήρωσε και πως...πλήρωσε κανονικά το νοσοκομείο κ πήρα χρήματα πίσω από το ταμείο?αν ναι,πόσα?ή πλήρωσε ποσοστό όπως γίνεται με τον εοπυυ???ευχαριστώ πολύ!!!!!!!!

Qsshp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλες,

 

Ειμαι στην 32η εβδ. κύησης σε δίδυμα και ανα πάσα στιγμή μπορεί να γεννήσω.

Θα μπορούσε όποια κοπέλα γέννησε στο ΡΕΑ και έμεινε στην ΜΕΝΝ το/τα μωράκι/κια της να μου πει από θέμα χρημάτων πως τους πήγε? Εχω ενημερωθεί από το ΡΕΑ ότι ο ΕΟΠΠΥ καλύπτει την ΜΕΝΝ. Σημερα παλι περασα από εκεί και μου το επιβεβαίωσαν. Δεν σκεφτηκα να ρωτήσω όμως τι εννοούν όταν λένε ο ΕΟΠΠΥ καλύπτει την θερμοκοιτίδα.

Με επιπλέον εξετάσεις που θα γίνονται και πιθανώς να δίνονται και κάποια φάρμακα (εφοσον υπαρχει καποιο προβληματάκι με τα μωρά) τι γίνεται?? Αυτά καλύπτονται ή θα μας τα χρεώσουν και θα βρεθουμε με κάνα 5000 ευρώ παραπάνω?

 

Σημερα μου μπηκαν ψίλοι στα αυτιά γιατί άκουσα κάτι κουλό από ένα φίλο του πατέρα μου. Του είπε ότι δεν έμειναν ευχαριστημένοι από το ΡΕΑ (γεννησε η κόρη του πριν 2 χρόνια με καισαρική αλλά τελειόμηνη) γιατί ενώ τους είχαν πει 2000 ευρώ(δεν ξέρω για τι δωματιο μιλάμε) τους χρεώσανε ...... κάθεστε?? 8000 ευρώ !!!! Λόγω λέει εξετάσεων και πυρετού του μωρού και δεν ξέρω τώρα τι άλλο. Εκαναν φασαρία και πλήρωσαν λιγότερο αλλά πάλι παραπάνω.

Βασικά δεν το πιστεύω. Πολύ μπαρούφα μου ακούγεται. Λεω ότι μάλλον ο άνθρωπος δεν θυμάται καλά και τα μπερδεψε. Τόση μεγάλη διαφορά? Βασικά δεν άκουσα κάτι τέτοιο από πουθενά. Αλλά τρόμαξα τώρα, γιατί αν εμείς με την προωρότητα χρειαστούμε πολλές εξετάσεις, τα πληρώνουμε ή τα καλύπτει ο ΕΟΠΠΥ?

Οποια κοπέλα θέλει να μου πει τη δική της εμπειρία θα με βοηθήσει πολύ. Εχει ακούσει επίσης κάποια κοπέλα κάτι τέτοιο για το νοσοκομείο?

Θα ήθελα να ξέρω ώστε μήπως επιλέξω τελικά να γεννήσω στο Αρεταίειο, να έχω ήσυχο το κεφάλι μου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

7SKXp3.png

6zRCp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου εφουλίτο και με το καλό τ μωράκια σου!!Εγώ αυτό που θα σου πρότεινα να κάνεις είναι ΠΡΙΝ πληρώσετε οτιδήποτε να ζητήσετε αναλυτική κατάσταση του τι χρέωσαν. Εγώ τουλχ αυτό έκανα που γέννησα επίσης πριν 2 χρόνια. Με κτ η τιμή για τρίκλινο τότε ήτανε 1980Ε και εγώ πλήρωσα συνολικά 2400!Μου είχαν χρεώσει ενοικίαση θηλάστρου πριν καν ζητήσω ,μου χρέωσαν πχ τις ταινίες μέτρησης σακχάρου που αν το ήξερα θα είχα πάρει τις δικές μου από το σπίτι. Ακόμη αναρωτιέμαι αν χρέωσαν όλα τα φάρμακα παρόλο που υποτίθεται ότι ήτνε μέσα στην τιμή..Γενικώς δεν νομίζω να έχεις τόσο μεγάλη διαφορά στην τιμή αλλά καλό είναι να δεις τι έχουν χρεώσει.Ο μικρός μου έμεινε 24 ώρες στην παρακολούθηση προληπτικά λόγω σακχάρου που ήτανε μαζί με την ΜΕΝΝ1. Τότε το ΙΚΑ κάλυπτε όλο το ποσό που ήτανε 150Ε/μέρα. Γέννησα στις 9.05 το πρωί κατάφερα με τα πολλά γιατί ήμουνα χάλια από την νάρκωση της επισκληριδίου και κτέβηκα να τον δω στις 9 το βράδυ όπου δεν με άφησαν να τον βάλω στήθος με την αιτιολογία ότι είχε φάει (!!!!).Από το χειρουργείο τον κράτησα ξανά αγκαλιά το βράδυ.Και μετά πήγα το πρωί όπου και πάλι δεν με άφησαν να θηλάσω με την αιτιολογία ότι δεν μου είχαν βγάλει το καθετηράκι του όρου (!!!!) κι μου πάσαραν ένα μπουκάλι γάλα να του δώσω. Ο παιδίατρος δεν πέρασε ούτε μία μέρα να μας ενημερώσει στον 4ο που ήμουνα εγώ σε αντίθεση με τον 5ο που ήτανε η κουνιάδα μου και περνούσε σε καθημερινή βάση. Γενικώς έμεινα ευχαριστημένη σε γενικές γραμμές για ιδιωτικό. Εντάξει σε κάποια θέματα θα μπορούσαν να βελτιωθούν..Την επόμενη φορά θα ξέρω και εγώ καλύτερα :)

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Εγγυούλες προσοχή όταν πηγαίνετε στις τουαλέτες του μαιευτηρίου. Κόλλησα μικρόβιο μετά τη γέννα και το έπαθε και μια φίλη μου που απέβαλλε και πήγε εκει για απόξεση. Το πάθαμε εκει γιατι είχαμε κανει και οι δύο καλλιέργεια πριν και ήταν καθαρές και μετά παρουσιάσαμε το ίδιο μικρόβιο που κολλάει από τουαλέτες κτλ (εννοείται δεν ειχαμε πάει κάπου αλλού γι' αυτό και εικάζουμε οτι το κολλήσαμε εκεί....εκτός κι αν οι άντρες μας έχουν δεσμό) :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.. Έφερα νέα από τον ντοκτόρ! Λοιπόν στο Ρέα μου είπε είναι 900 ευρω για φτ και 1000 για κτ.. Του λέω μα διαβάζω για διαφορετικές τιμές σε γυναίκες πυ γέννησαν με λίγες μέρες διαφορά.. Μου λέει αυτά είναι μάλλον οι εξτρα εξετάσεις που κάνουν στα μωράκια.. Τον ρώτησα αν θα ισχύουν αυτές οι τιμές μέχρι τον Αύγουστο που γεννάω και μου είπε πως πιστεύει πως θα ισχύουν! Αυτά τα νέότερα!!

προφανώς η τιμή αυτή με ΕΟΠΠΥ έτσι? χωρίς ΕΟΠΠΥ τον περασμένο Αύγουστο πλήρωσα 1880 μαζί με την φύλαξη αίματος ομφαλίου λώρου. Πλήρωσα τρίκλινο αλλά με είχαν σε δίκλινο χωρίς να το ζητήσω. Υπέθεσα ότι υπήρχε πληρότητα, αλλά τελικά διαπίστωσα ότι εμάς που πληρώνουμε "ντουκου" και δεν περιμένουν τον ΕΟΠΠΥ για να πάρουν μετά από καιρό τα λεφτά, μας βάζουν στα δίκλινα μη τυχόν και πιάσουμε τα τρίκλινα και αναγκαστούν να βάλουν σε δίκλινο κοπέλες απο ΕΟΠΠΥ. Μπορεί εμένα να με συνέφερε αυτό αλλά παρόλα αυτά μου έκανε πολύ άσχημη εντύπωση... Έλεος...

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εγω γέννησα ιούνιο του ΄11 με καισαρική 1980 όλα μέσα συν την θερμοκοιτιδα της μικρης για 8 μέρες 1800 τα οποία τα πλήρωσα και μετά τα πήρα από το ικα όλα (της θερμοκοιτίδας). Έμεινα πολύ ευχαριστημένη από προσωπικο και γιατρους!.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εγω γέννησα ιούνιο του ΄11 με καισαρική 1980 όλα μέσα συν την θερμοκοιτιδα της μικρης για 8 μέρες 1800 τα οποία τα πλήρωσα και μετά τα πήρα από το ικα όλα (της θερμοκοιτίδας). Έμεινα πολύ ευχαριστημένη από προσωπικο και γιατρους!.

ααα ναι, παρέλειψα να πω ότι όντως έμεινα πολύ ευχαριστημένη από όλους!! :D mbt να χαίρεσαι την κοράκλα!!

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

προφανώς η τιμή αυτή με ΕΟΠΠΥ έτσι? χωρίς ΕΟΠΠΥ τον περασμένο Αύγουστο πλήρωσα 1880 μαζί με την φύλαξη αίματος ομφαλίου λώρου. Πλήρωσα τρίκλινο αλλά με είχαν σε δίκλινο χωρίς να το ζητήσω. Υπέθεσα ότι υπήρχε πληρότητα, αλλά τελικά διαπίστωσα ότι εμάς που πληρώνουμε "ντουκου" και δεν περιμένουν τον ΕΟΠΠΥ για να πάρουν μετά από καιρό τα λεφτά, μας βάζουν στα δίκλινα μη τυχόν και πιάσουμε τα τρίκλινα και αναγκαστούν να βάλουν σε δίκλινο κοπέλες απο ΕΟΠΠΥ. Μπορεί εμένα να με συνέφερε αυτό αλλά παρόλα αυτά μου έκανε πολύ άσχημη εντύπωση... Έλεος...

 

Ναι είναι με ΕΟΠΥΥ! Κορίτσια ρίξτε μια ματια εδώ, δεν είναι τιμές μόνο για ΡΕΑ είναι για όλα τα ιδιωτικά μαιευτηρια:http://www.genna.gr/pinakes-me-kostos-toketou-se-oles-tis-klinikes/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Λοιπόν τον Οκτώβρη του 2011 γέννησα τον γιο μου στο Ρεα. Είχα να πω τα καλύτερα (τα είχα γράψει κι εδώ). Πριν 6 μέρες γέννησα τον 2ο γιο μου πάλι στο ρεα. Χαιρόμουν αφάνταστα που θα γεννήσω εκεί γιατί είχα τις καλλίτερες εντυπώσεις. Διαψεύστηκα δυστυχώς!!! Περικοπές παντού!Στο υγειονομικό υλικό που παρέχουνε,στην αλλαγή σεντονιών,πετσετών κτλ..Αλλά το βασικό για εμένα ήταν ότι δεν ήταν καθόλου φιλικό προς τα θηλάζοντα βρέφη σε αντίθεση με το 2011..Τους παρακαλούσα να μου δίνουν το μωρό όποτε κλαίει και δεν μου το έφερναν ποτέ..Την 2η νύχτα κάνανε 5 ώρες να μου το φέρου. Πήγα και τους ρωτάω μα καλά 5 ώρες δεν έκλαψε το μωρό μου? Μου απαντάει μια αγενέστατη,όχι!φαίνεται θα περνάει καλά μαζί με τα άλλα..Τότε πετάγεται μια μαία και μου λέει εγώ το τάισα στις 2 ακριβώς..Της λέω γιατί?αφού σας έχω πει να βάλετε ταμπελάκι αποκλειστικός θηλασμός. Δεν είχα αυτή την οδηγία από τη συνάδελφο που παρέλαβε το βρέφος τελευταία(η οποία ήταν η αγενέστατη)..Τέλος πάντων το μωρό ούτε μου το έφερναν ούτε έβαζαν ταμπελάκι παρά την φασαρία που προκαλούσα συνέχεια..έκανα υπομονή γιατί έλεγα 3 μέρες είναι,θα περάσουν και θα βρω τους ρυθμούς μου με το παιδάκι μου στο σπίτι μας (έχω άλλα 2 παιδάκια τα οποία τα έχω θηλάσει πέραν του έτους και τα 2 κι έχω τη σχετική εμπειρία).

Την πρώτη μέρα λέρωσα με αίμα τα σεντόνια. Ζήτησα να μου τα αλλάξουν. Ήρθαν αμέσως και τα άλλαξαν Την επόμενη διαπιστώνω ότι άλλαξαν μόνο το σντόνι που έχουν πάνω από τον πλαστικό σελτε τον οποίο τον είχαν σπρώξει προς τα κάτω για να καλύψει τον λεκέ στο κατωσέντονο..Πάλι δεν μίλησα..

Δεν ξέρω τι να πρωτοθυμηθώ!!! Ότι ζητούσα επί 3 ώρες μια κανάτα νερό που όλο ερχόταν και ποτέ δεν ερχόταν???Ότι κοπέλα που ήρθε από δίκλινο του ίδιου ορόφου μου είπε ότι εκεί της φερόντουσαν σαν βασίλισσα και τώρα στο τρίκλινο την έχουν στο φτύσιμο?Ότι κοπέλα που ήρθε από δίκλινο άλλου ορόφου μου είπε ότι της αφήναν το μωρό όσο ήθελε ενώ εδώ δεν της το έδιναν?Πάντως μπορεί να είναι και θέμα προισταμένης ορόφου..Με είχαν βάλει στον 4ο όροφο το 2011 και ήταν όλες ευγενέστατες και πολύ υποστηρικτικές με τον θηλασμό,ενώ τώρα ήμουν στον 5ο και ήταν όλα χάλια..Δεν ξέρω τι παίζει ρόλο..Μπορεί και οι περικοπές στο μισθό τους αλλά και τα κομμένα "χαρτζιλίκια" που συνηθίζαμε να τους δίνουμε να έπαιξαν τον ρόλο τους..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας μανουλες! Γεννησα κ εγω στο ΡΕΑ πριν λιγες μερες.. Ενημερωτικα μεσω ΕΟΠΥΥ μας στοιχισε 1017 ευρω για το τρικλινο. Να σημειωσω οτι απολυτα ικανοποιημενη δεν εμεινα.Αλλες μαιες και νοσηλευτριες ηταν παρα πολυ ευγενικες αλλες παλι καθολου. Τα σεντονια μας ναι μεν μας τα αλλαζαν καθε μερα αλλα με ενοχλησε ρε κοριτσια που εβλεπα σταμπες πανω προφανως απο αιμα πιυ ειχε σττψει. Ευτυχως τουλαχιστον καθαριζαν αρκετα καλα την τουαλετα μας. Το φαγητο πολυ καλομαγειρεμενο και μεγαλες μεριδες. Τελος ηταν αυστηροιε τις ωρες επισκεπτηριου κ αφηναν μονο τον πατερα να παρααμεινει καμια ωρα μιαμιση παραπανω μετα τη ληξη του. Σε πολυ γενικες γραμμες εμεινα ευχαριστημενη τουλαχιστον περισοτερο απο οτι απο τοΜΗΤΕΡΑ οπου ειχα γεννησει το 2009.αυτα τα ολιγα! Με το καλο οσες περιμενετε να γεννησετε κ οι υπολοιπες να μας ζησουν!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας κοριτσια!Γεννησε καμια κοπελα προσφατα στο Ρεα μετα την αυξηση των τιμων να μας πει ποσα πληρωσε τελικα;

Επισης αν προλαβεις και βγαλεις το αμκα του νεογεννητου χρεωνεσαι τα 250 ευρω για τις προαιρετικες εξετασεις του ή πανε μεσω ΕΟΠΠΥ;

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σας!Κι εγώ θα γεννήσω τον Δεκέμβρη στο Ρέα και κοιτάω για τις τιμές!

Διάβασα σε ένα site ότι αν βγάλεις το αμκα του μωρού δεν χρεώνεσαι τις εξετάσεις αλλά κι αν δεν προλάβεις κρατάνε σαν εγγύηση 250 ευρώ και στα επιστρέφουν.Μου έχουν πει όμως ότι προλαβαίνεις οπότε δεν τίθεται θέμα κάποιας επιπλέον πληρωμής.:?

Link to comment
Share on other sites

και εγώ στο ρέα θα γεννήσω και ο γιατρός μου με ενημέρωσε ότι θα πληρώσω αμοιβή στον ίδιο 1000ε και στο ρέα 1000 ε αλλά εαν μείνω δύο ημέρες δίνω 800ε

Link to comment
Share on other sites

και εγώ στο ρέα θα γεννήσω και ο γιατρός μου με ενημέρωσε ότι θα πληρώσω αμοιβή στον ίδιο 1000ε και στο ρέα 1000 ε αλλά εαν μείνω δύο ημέρες δίνω 800ε

με το καλο το μωρακι σου!! εγω γεννησα με τις περσινες τιμες δεν ηξερα οτι αλλαξαν... να σε ρωτησω, παιζει να μεινεις 2 μερες? αυτο δε το εχω ξανακουσει και νομιζω το πρωτοκολλο λεει 3 μερες εκτος αν αλλαξε κατι!

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα κι απο μενα. Θα γενησω με το καλο τον Δεκεμβριο στο Ρεα με καισαρικη και η αληθεια ειναι οτι με εχει πιασει το αγχος παρα πολυ. Εχει καποια κοπελα προσφατη εμπειρια με καισαρικη στο ρεα να μου πει? Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Στο μαιευτήριο ΡΕΑ έκανε η γυναίκα μου μια γυναικολογική επέμβαση

Μας χρέωσαν ένα σκασμό λεφτά που έφταναν το μηνιαίο εισόδημά μας.

Το ποσό είχε μετά την υποδιαστολή 7 λεπτά του ευρώ. Μαζί με το πακέτο των 50 ευρώ έδωσα και 6 λεπτά που είχα στην τσέπη.

"Παρακαλώ χρωστάτε 1 λεπτό ακόμη"...

Έμεινα άναυδος! Τους είπα ότι αυτό είναι ξεφτίλα!

Μου δικαιολογήθηκαν ότι αν ο καθένας τους "τρώει" 1 λεπτό στο τέλος του μήνα θα έχει μαζευτεί ένα σεβαστό ποσό...

Τα σχόλια δικά σας...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γέννησα τον Νοέμβρη του 12 στο ΡΕΑ γιατί εκεί ήταν ο γιατρός μου. Πήγα θετικά προκατειλλημένη και έφυγα με πολλά και σοβαρά παράπονα. Δεν έχω χρόνο να τα γράψω τώρα αλλά θα επανέλθω αφού γεννήσω τον άλλο μήνα στο Έλενα, για συγκρίση και εντυπώσεις.

 

Προσωπικά εγώ με βάση την δική μου εμπειρία πάντα, δεν θα συστήσω ποτέ την συγκεκριμένη επιχείρηση σε καμία κοπέλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Και εμάς για Ρέα μας βλέπω για το 2ο μας. Βλέπω στις τιμές των μαιευτηρίων οτι φυσ. τοκετός με ΕΟΠΥΥ δεν έχει μεγάλες διαφορές. Ισχύει, όντως αυτό ή τελικά καταλήγεις να πληρώνεις τελείως άλλα ποσά?

as1cCBT0g410010MzgybGR8NDUzbHxIIG1wZW1wYSBtYXMgZWluYWk.gif

 

an1cRfv003D1200MDAwMjAwMGR8Mzk5MTQzMjJqZGF8TyBGaWxpcHBha29zIG1hcyBlaW5haQ.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αχ μανούλες!! Πείτε μας λίγο για το Ρέα. Θα γεννήσω εκεί θεωρητικά το Δεκέμβριο (καλά να είμαστε) το 2ο παιδάκι μου. Το 1ο το γέννησα στο Αλεξάνδρα και ομολογώ ότι δεν είχα κανένα πρόβλημα. Αλλά η γιατρός μου είναι στο Ρέα και έλεγα ότι ίσως ήταν λίγο πιο κόσμια σε σχέση με το Αλεξάνδρα. Και τι εννοώ: όλα καλά στο Αλεξάνδρα και ένοιωθα μεγάλη ασφάλεια (από ιατρική άποψη), αλλά όπως και να το κάνουμε η ατμόσφαιρα της παρακμής (σεντόνια, κουρτίνες, μπάνιο) επιβάρυνε την επιλόχειο κατάθλιψη:mrgreen:. Διάβασα ότι για τρίκλινο στο ΡΈΑ η κ.τ. είναι γύρω στα 1300 ευρώ. Αξίζει όμως...? Να το κάνω? Και πόσο είναι η αμοιβή του γιατρού? Τι να κάνω???

Link to comment
Share on other sites

Αχ μανούλες!! Πείτε μας λίγο για το Ρέα. Θα γεννήσω εκεί θεωρητικά το Δεκέμβριο (καλά να είμαστε) το 2ο παιδάκι μου. Το 1ο το γέννησα στο Αλεξάνδρα και ομολογώ ότι δεν είχα κανένα πρόβλημα. Αλλά η γιατρός μου είναι στο Ρέα και έλεγα ότι ίσως ήταν λίγο πιο κόσμια σε σχέση με το Αλεξάνδρα. Και τι εννοώ: όλα καλά στο Αλεξάνδρα και ένοιωθα μεγάλη ασφάλεια (από ιατρική άποψη), αλλά όπως και να το κάνουμε η ατμόσφαιρα της παρακμής (σεντόνια, κουρτίνες, μπάνιο) επιβάρυνε την επιλόχειο κατάθλιψη:mrgreen:. Διάβασα ότι για τρίκλινο στο ΡΈΑ η κ.τ. είναι γύρω στα 1300 ευρώ. Αξίζει όμως...? Να το κάνω? Και πόσο είναι η αμοιβή του γιατρού? Τι να κάνω???

καλημερα!! εγω γεννησα στο ΡΕΑ τον Αυγουστο του 2012 και τωρα περιμενω το δευτερο παιδακι μου κ μαλλον εκει θα γεννησω παλι. ημουν πολυ ευχαριστημενη, καμια σχεση με το Αλεξανδρα (επειδη εχω παει ως επισκεπτρια εκει) οσον αφορα το κλιμα που περιγραφεις. Εμεινα πολυ ευχαριστημενη απο καθαριοτητα, ατμοσφαιρα κλπ. Η αμοιβη της γιατρου ειναι υποκειμενικη, εφοσον εχεις συγκεκριμενη γιατρο θα σου πει εκεινη ποσο παιρνει για γεννα στο ΡΕΑ. Το αν αξιζει ή οχι εξαρταται καθαρα απο τα οικονομικα του καθε ζευγαριου. Εμας για παραδειγμα μπορει να μη μας τρεχουν απο τα μπατζακια αλλα ειπαμε για να γεννησω θα διαθεσουμε καποια χρηματα, γιατι η γεννα ειναι κατι που συμβαινει ελαχιστες φορες στη ζωη μας οποτε ας γινει με αξιοπρεπη τροπο και σε ευχαριστο και ασφαλες κλιμα. Επισης ο γιατρος που επελεξα να γεννησω επειδη με "κερδισε" ηταν σε ιδιωτικο οποτε.. Εννοειται πως υπαρχουν και εξισου καλα δημοσια, ολα ειναι σχετικα και θα ακουσεις πολλες αποψεις αναλογα με την εμπειρια που εχει η καθεμια μας! πανω απ'ολα κανε αυτο που πιστευεις οτι σε κανει να νιωθεις ομορφα και που αντεχει η τσεπη!!

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!! εγω γεννησα στο ΡΕΑ τον Αυγουστο του 2012 και τωρα περιμενω το δευτερο παιδακι μου κ μαλλον εκει θα γεννησω παλι. ημουν πολυ ευχαριστημενη, καμια σχεση με το Αλεξανδρα (επειδη εχω παει ως επισκεπτρια εκει) οσον αφορα το κλιμα που περιγραφεις. Εμεινα πολυ ευχαριστημενη απο καθαριοτητα, ατμοσφαιρα κλπ. Η αμοιβη της γιατρου ειναι υποκειμενικη, εφοσον εχεις συγκεκριμενη γιατρο θα σου πει εκεινη ποσο παιρνει για γεννα στο ΡΕΑ. Το αν αξιζει ή οχι εξαρταται καθαρα απο τα οικονομικα του καθε ζευγαριου. Εμας για παραδειγμα μπορει να μη μας τρεχουν απο τα μπατζακια αλλα ειπαμε για να γεννησω θα διαθεσουμε καποια χρηματα, γιατι η γεννα ειναι κατι που συμβαινει ελαχιστες φορες στη ζωη μας οποτε ας γινει με αξιοπρεπη τροπο και σε ευχαριστο και ασφαλες κλιμα. Επισης ο γιατρος που επελεξα να γεννησω επειδη με "κερδισε" ηταν σε ιδιωτικο οποτε.. Εννοειται πως υπαρχουν και εξισου καλα δημοσια, ολα ειναι σχετικα και θα ακουσεις πολλες αποψεις αναλογα με την εμπειρια που εχει η καθεμια μας! πανω απ'ολα κανε αυτο που πιστευεις οτι σε κανει να νιωθεις ομορφα και που αντεχει η τσεπη!!

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ αγοροmummy για την απάντησή σου!!! Η αλήθεια είναι ότι για να γεννήσω στο Αλεξάνδρα έπρεπε να αλλάξω γυναικολόγο για εκείνη την περίοδο. Όμως η γυναικολόγος μου με ξέρει εδώ και 15 χρόνια και ήθελα αυτή τη φορά να είμαι μαζί της. Και είπαμε με τον άντρα μου να δώσουμε κάτι παραπάνω για να εξασφαλίσουμε κάάάάτι καλύτερο... Αλλά ξαφνικά φοβήθηκα γιατί κάθησα και διάβασα για το Ρέα και ενώ το 2011 τα σχόλια ήταν θετικότατα, τώρα η πλειονότητά τους είναι αποκαρδιωτική...Και λέω...λεφτά για το ξενοδοχείο και να νοιώσω πάλι χάλια? Μήπως να πάω πάλι στο Αλεξάνδρα...?Από την άλλη φοβάμαι πλέον το δημόσιο γιατί οι περικοπές παντού καταπατούν κάθε έννοια κοινωνικού κράτους....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...