Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΥΠΕΡΜΕΤΡΩΠΙΑ-ΑΣΤΙΓΜΑΤΙΣΜΟΣ


Recommended Posts

κοριτσια καλησπερα...

ειμαι λιγο νταουν σημερα απο το απογευμα..και θα ηθελα να μου πειτε και δικες σας εμπειριες οσες εχετε φυσικα....διαβασα καποιες ιστοριες σας σε αλλα θεματα που μοιαζουν με την δικη μας...αλλα ειπα να ανοιξω ενα νεο θεμα με μονο την υπερμετρωπια μηπως και καποια μανουλα τυχαινει να περναει την ιδια φαση στην ιδια χρονικη στιγμη!!!!

πηγαμε στον οφθαλμιατρο τα παιδια για ενα τσεκ απ..κυριως τον μεγαλο γιατι φετος θελουν υποχρεωτικη εξεταση για την εγγραφη στο νηπιαγωγειο οπως πολλες θα γνωριζετε...

και κει που ειμασταν χαλαροι ανακαλυψαμε οτι ο γιος μας εχει υπερμετρωπια -αμβλυωπια και αστιγματισμο...5,5 περιπου το τεμπελικο ματι...κι αυτο γιατι ολα τα βλεπει κυριως με το "καλο"....εχει οραση περιπου 20% στο τεμπελικο!!!!!

πρεπει να του κλεισουμε το καλο ματι για αρκετο καιρο 6 ωρες τουλαχιστον τη μερα,σαφως και φορωντας γυαλια μονιμως....και με κλειστο και με ανοιχτο ματι...μονο στον υπνο δεν θα τα φοραει απο δω και μπρος......

ολο αυτο θελει πολλη βοηθεια στο παιδι-πολλη υπομονη απο μας...και η αληθεια ειναι οτι με εχει παρει λιγο απο κατω....σιγουρα ολη αυτη η θεραπεια ειναι για το καλο του...γιατι θα μπορεσουμε σιγουρα με αυτον τον τροπο να αυξησουμε την οραση του και παλι..κι αυτο φυσικα ειναι που με κραταει και παιρνω λιγο κουραγιο...

εχει καμια σας λοιπον παρομοια εμπειρια να μου πει??μηπως λετε να παω κι αλλου για δευτερη γνωμη?η αληθεια ειναι οτι η οφθαλμιατρος που μας εξετασε ηταν αριστη...πολυ καλη και συνεργασιμη με τα παιδια,γλυκομιλητη,τους εξετασε πλλη ωρα..ειδικα τον μεγαλο...ειμασταν περιπου μιαμισι ωρα στο ιατρειο της...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημερα!υπερμετρωπια κ αστιγματισμο διαγνωστηκε στον μεγαλο μου στην ιδια ηλικια με τον δικο σου στο παιδων.κλεισαμε κ μεις το ενα ματακι για να μη χρειαστει να φορεσουμε γυαλια.τα γλυτωσαμε γιατι ημουν πολυ αυστηρη με αυτο.οσο ενοχλητικο κ αν ειναι για το παιδι κανει δουλεια.να επιμενεις.ξερω περιπτωση που δεν το εκλειναν οι γονεις επειδη το παιδι δεν ηθελε κ τωρα φοραει γυαλια.οχι οτι ειναι κακο.μη παρεξηγηθω αλλα οτι μπορεις να γλυτωσεις καλο ειναι.τωρα ειμαστε 8 κ απλα κανουμε 1 φορα το χρονο εξεταση.σου προτεινω το παιδων παντος για μια επανεξεταση.

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα!υπερμετρωπια κ αστιγματισμο διαγνωστηκε στον μεγαλο μου στην ιδια ηλικια με τον δικο σου στο παιδων.κλεισαμε κ μεις το ενα ματακι για να μη χρειαστει να φορεσουμε γυαλια.τα γλυτωσαμε γιατι ημουν πολυ αυστηρη με αυτο.οσο ενοχλητικο κ αν ειναι για το παιδι κανει δουλεια.να επιμενεις.ξερω περιπτωση που δεν το εκλειναν οι γονεις επειδη το παιδι δεν ηθελε κ τωρα φοραει γυαλια.οχι οτι ειναι κακο.μη παρεξηγηθω αλλα οτι μπορεις να γλυτωσεις καλο ειναι.τωρα ειμαστε 8 κ απλα κανουμε 1 φορα το χρονο εξεταση.σου προτεινω το παιδων παντος για μια επανεξεταση.

 

σε ευχαριστω πολυ ματιλντα.

δυστυχως εμεις μαλλον δεν τα γλυτωνουμε τα γυαλια..γιατι οι βαθμοι ειναι πολλοι...και μονο με κλεισιμο δεν θα διορθωθει...και στο παιδων να μπορω να ΞΑΝΑπαω-για αλλο λογο φυσικα ειχα παει....-γιατι ειμαστε θεσσαλονικη..θα ψαξω εδω και αλλη ακρη!!κι εγω θα προσπαθησω να ειμαι αυστηρη σε αυτο...σε τοσα αλλα ειμαι σε αυτο δεν θα τα καταφερω???αλλωστε ειναι για το καλο του...

Link to comment
Share on other sites

τα γυαλια θα τα συνηθισει κ θα μαθει να μπορει να παιζει προσεχτικα.εσυ να επιμενεις στη θεραπεια του κ σιγουρα θα δεις αποτελεσματα.σου ευχομαι οτι καλυτερο!

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ και η αδερφή μου γεννηθήκαμε με πολλούς βαθμούς υπερμετρωπία και αστιγματισμό. Στην αδερφή μου το διέγνωσαν νωρίς (επειδή εμφάνησε στραβισμό) και έβαλε γυαλιά σε μένα όμως (που χρησιμοποιούσα το καλό μάτι για να βλέπω) το διέγνωσαν στην εφηβεία (τότε δεν ήταν υποχρεωτικές οι ιατρικές εξετάσεις για το σχολείο). Το αποτέλεσμα είναι ότι από το ένα μάτι έχω όραση 40% και πρέπει να προσέχω παρα πολύ το άλλο γιατί έτσι και πάθει κάτι δεν είμαι λειτουργική.

 

Τα παιδιά συνηθίζουν τα γυαλιά, ειδικά εφόσον συνειδητοποιούν ότι βλέπουν πολύ καλύτερα με αυτά. Εάν με το να το κλείσετε μερικές ώρες ημερησίως βελτιωθεί η όρασή του είναι μεγάλο όφελος.

 

Ο γιος μου τώρα είναι ενός χρόνου, σύντομα θα προγραμματίσουμε επίσκεψη σε οφθαλμίατρο ώστε να σιγουρευτούμε ότι δεν κληρονόμησε από εμένα το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ και η αδερφή μου γεννηθήκαμε με πολλούς βαθμούς υπερμετρωπία και αστιγματισμό. Στην αδερφή μου το διέγνωσαν νωρίς (επειδή εμφάνησε στραβισμό) και έβαλε γυαλιά σε μένα όμως (που χρησιμοποιούσα το καλό μάτι για να βλέπω) το διέγνωσαν στην εφηβεία (τότε δεν ήταν υποχρεωτικές οι ιατρικές εξετάσεις για το σχολείο). Το αποτέλεσμα είναι ότι από το ένα μάτι έχω όραση 40% και πρέπει να προσέχω παρα πολύ το άλλο γιατί έτσι και πάθει κάτι δεν είμαι λειτουργική.

 

Τα παιδιά συνηθίζουν τα γυαλιά, ειδικά εφόσον συνειδητοποιούν ότι βλέπουν πολύ καλύτερα με αυτά. Εάν με το να το κλείσετε μερικές ώρες ημερησίως βελτιωθεί η όρασή του είναι μεγάλο όφελος.

 

Ο γιος μου τώρα είναι ενός χρόνου, σύντομα θα προγραμματίσουμε επίσκεψη σε οφθαλμίατρο ώστε να σιγουρευτούμε ότι δεν κληρονόμησε από εμένα το πρόβλημα.

 

να φραουλιτσα!!να τον πατε οσο πιο συντομα γινεται ειδικα που υπαρχει και προδιαθεση κληρονομικη...μακαρι φυσικα να ειναι μια χαρα!!!!

Link to comment
Share on other sites

το απογεμα πηγαμε και σε ενα γιατρο συστημενο απο ενα πολυ καλο και φιλικο ζευγαρι που οι ιδιοι και πολλοι αλλου γνωστοι τους ειναι ευχαριστημενοι απο αυτον...

 

καλος δε λεω..αλλα ρε παιδια ειπε κια υτος οτι η θεραπεια ειναι ιδια..κλεισιμο ματιου και γυαλακια οπωσδηποτε αλλα μας ειπες οτι το παιδι εχει περισσοτερους βαθμους αστιγματισμο και οχι υπερμετρωπια!!!!!!!!!!!!!!το αναποδο απο την πρωτη/...

 

προφανως πρεπει να παω κ σε αλλο γιατρο?ε?

Link to comment
Share on other sites

το απογεμα πηγαμε και σε ενα γιατρο συστημενο απο ενα πολυ καλο και φιλικο ζευγαρι που οι ιδιοι και πολλοι αλλου γνωστοι τους ειναι ευχαριστημενοι απο αυτον...

 

καλος δε λεω..αλλα ρε παιδια ειπε κια υτος οτι η θεραπεια ειναι ιδια..κλεισιμο ματιου και γυαλακια οπωσδηποτε αλλα μας ειπες οτι το παιδι εχει περισσοτερους βαθμους αστιγματισμο και οχι υπερμετρωπια!!!!!!!!!!!!!!το αναποδο απο την πρωτη/...

 

προφανως πρεπει να παω κ σε αλλο γιατρο?ε?

 

Παντως σιγουρα πρεπει να το ξεκαθαρισεις πριν φτιαξετε τα γυαλια... Και εμεις το παρακολουθουμε γιατι εχει ο μπαμπας μας (και εχω ασχοληθει καποτε επαγγελματικα με το θεμα γυαλια). Παντως ως ενα βαθμο καποιες αποκλισεις ειναι αποδεχτες. Τωρα το καλοκαιρι πρεπει να παω τον μεγαλο στα 5 και τον μικρο θελει να τον δει στα 3μιση..

Link to comment
Share on other sites

ποιος ειναι ο γιατρος στον οποιο πηγατε και ειστε ευχαριστημενες απ αυον?εμεις δεν ειμαστε σηγουροι ακομη τι εχει?Ο γιος μου ειναι 28μηνων και απο μωρο κατι δεν μου πηγαινε καλα στο αριστερο του ματι.Παιδιατρος και οφθαλμιατρος μουειπαν οτι ειναι θεμα ηλικιας και θα επανελθουν (ψευδοστραβιμος) . να το δουμε ξανα στα 2του χρονια. τωρα τον πηγα και βρεθηκε συγκλινων στραβισμοςμε υπερμετροπια και λιγο αστιγματισμο.ο οφθαλμιατρος δεν ηταν παιδοοφθαλμιατρος και με κατευθενε να παω πρωτα σε ορθοπαιδικο (γιατι ο μικρος εγερνε το κεφαλι του οταν εστιαζε).Τον πηγα σημερα, αποκληστικε το ορθοπαιδικο προβλημα και μου ζητησε να του κανω μια καλη οφθαλμολογικη εξεταση.

Ψαχνω να βρω τι συμβαινει?κατα ποσο εχω αργησει? κλπ κλπ. αν καποια εχει αντιστιχη αμπειρια θα με βοηθουσε πολυ. ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

ποιος ειναι ο γιατρος στον οποιο πηγατε και ειστε ευχαριστημενες απ αυον?εμεις δεν ειμαστε σηγουροι ακομη τι εχει?Ο γιος μου ειναι 28μηνων και απο μωρο κατι δεν μου πηγαινε καλα στο αριστερο του ματι.Παιδιατρος και οφθαλμιατρος μουειπαν οτι ειναι θεμα ηλικιας και θα επανελθουν (ψευδοστραβιμος) . να το δουμε ξανα στα 2του χρονια. τωρα τον πηγα και βρεθηκε συγκλινων στραβισμοςμε υπερμετροπια και λιγο αστιγματισμο.ο οφθαλμιατρος δεν ηταν παιδοοφθαλμιατρος και με κατευθενε να παω πρωτα σε ορθοπαιδικο (γιατι ο μικρος εγερνε το κεφαλι του οταν εστιαζε).Τον πηγα σημερα, αποκληστικε το ορθοπαιδικο προβλημα και μου ζητησε να του κανω μια καλη οφθαλμολογικη εξεταση.

Ψαχνω να βρω τι συμβαινει?κατα ποσο εχω αργησει? κλπ κλπ. αν καποια εχει αντιστιχη αμπειρια θα με βοηθουσε πολυ. ευχαριστω!

 

Δεν μπορώ να σου πω για παιδοοφθαλμίατρο, θα σου πω μόνο ότι κι εγώ έχω από γεννησιμιού μου υπερμετροποία και αστιγματισμό (κληρονομικό από τη γιαγιά) και το ανακάλυψαν οι δικοί μου επειδή "έφευγε" το δεξί μου μάτι. Είπαν ότι έχω στραβισμό και για να φτιάξει από την ηλικία που είναι το κουκλάκι σου μου έκλειναν με γάζα το καλό για να πάρει μπρος το άλλο. Δεν ξέρω να στα πω επιστημονικά αλλά αυτό το έκανα μέχρι τα 14 περίπου και τώρα φοράω φακούς αλλά αν κάνω λέιζερ θα τους βγάλω. (το πρόβλημα του στραβισμού βελτιώθηκε πολύ αλλά δεν βλέπω και τέλεια) αυτά. Η επιστήμη προχωράει, πάρε κι άλλη γνώμη!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

διαγνωστηκε στο γιο μου υπερμετρωπια και αστιγματισμος πριν ενα μηνα.+1,50 εχουμε υπερμετρωπια και στα 2 ματια και 0,75 αστιγματισμο. επειδη χρησιμοποιει τα ματια του το ιδιο δεν εχει τεμπελιασει κανενα και απλα φορεσαμε γυαλια τα οποια το πιο πιθανο ειναι οτι θα τα βγαλουμε σε λιγο καιρο. πιο πολυ γραφω για να σας ηρεμησω με το θεμα καθως εγω εχω υπερμετρωπια και φορεσα γυαλια 2,5 χρονων. θυμαμαι ατελειωτες ωρες να ειμαι με κλειστο ματι αλλα ποτε δεν με ενοιαξε. μην δειχνετε στο παιδι οτι σας ενοχλει και σας στεναχωρει. εγω ειχα και στραβισμο ΜΕΓΑΛΟ στο ενα ματι. ηταν τελειως μονιμα στην μια πλευρα του ματιου και τοτε δεν ηταν και τα πραγματα με την εγχειρηση ευκολα. εγω λοιπον εβγαλα τα γυαλια σε ηλικια 12 χρονων με πληρη αποκατασταση του στραβισμου χωρις επεμβαση και με 2,5 βαθμους υπερμετρωπιας απο 2,5 χρονων μεχρι και σημερα.απο τα 12 μεχρι τα 26 φορουσα γυαλια μονο στο διαβασμα και τωρα το ιδιο απλα επειδη εκ των πραγματων δουλευω τα φοραω αρκετα.

να μην αγχωνεστε γιατι το μεταδιδετε στο παιδι δεν ειναι τιποτα τραγικο αν το αντιμετωπισετε με υπομονη και ψυχραιμια παντως σιγουρα δεν ειναι για να στεναχωριεσαι!!!!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

πως βαζεις γυαλια σε ενα παιδι που ολη μερα τρεχει,τσουλιεται.χοροπηδαει , σκερφαλωνει ομως? και....αυτα τα γυαλια ειναι ασφαλει ή θα σπασουν καμια μερα και θα εχουμε χειροτερα...?

Link to comment
Share on other sites

κανενα προβλημα δεν υπαρχει κια πιστεψε με ο γιος μου δεν ειναι το τυπικο ησυχο παιδι!

οκ μια μερα ηρθε απο το σταθμο και ηταν πατημενα οποτε πηγαμε μας τα εφτιαξαν και πηραμε το λαστιχακι που φορανε οι μπασκεμπολιστες. ποτε το παιδι δεν διαμαρτυρηθηκε ισα ισα που ανυπομονουσε να τα αγορασουμε. δεν θα τον ενοχλουν σε καμμια δραστηριοτητα να μην αγχωνεσαι...

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ποιος ειναι ο γιατρος στον οποιο πηγατε και ειστε ευχαριστημενες απ αυον?εμεις δεν ειμαστε σηγουροι ακομη τι εχει?Ο γιος μου ειναι 28μηνων και απο μωρο κατι δεν μου πηγαινε καλα στο αριστερο του ματι.Παιδιατρος και οφθαλμιατρος μουειπαν οτι ειναι θεμα ηλικιας και θα επανελθουν (ψευδοστραβιμος) . να το δουμε ξανα στα 2του χρονια. τωρα τον πηγα και βρεθηκε συγκλινων στραβισμοςμε υπερμετροπια και λιγο αστιγματισμο.ο οφθαλμιατρος δεν ηταν παιδοοφθαλμιατρος και με κατευθενε να παω πρωτα σε ορθοπαιδικο (γιατι ο μικρος εγερνε το κεφαλι του οταν εστιαζε).Τον πηγα σημερα, αποκληστικε το ορθοπαιδικο προβλημα και μου ζητησε να του κανω μια καλη οφθαλμολογικη εξεταση.

Ψαχνω να βρω τι συμβαινει?κατα ποσο εχω αργησει? κλπ κλπ. αν καποια εχει αντιστιχη αμπειρια θα με βοηθουσε πολυ. ευχαριστω!

η ειδικοτητα που πρεπει να απυθυνθεις ειναι αποκλειστικα σε παιδοοφθαλμιατρο..εδω στη θεσσαλονικη κι εδω στο φορουμ αλλα και δικοι μου γνωστοι ονοματα καλων ειναι ο ζιακας ο κοεζης...ο μπασιακος λενε κορυφη αλλα ακουω αρκετα αρνητικα...

διαγνωστηκε στο γιο μου υπερμετρωπια και αστιγματισμος πριν ενα μηνα.+1,50 εχουμε υπερμετρωπια και στα 2 ματια και 0,75 αστιγματισμο. επειδη χρησιμοποιει τα ματια του το ιδιο δεν εχει τεμπελιασει κανενα και απλα φορεσαμε γυαλια τα οποια το πιο πιθανο ειναι οτι θα τα βγαλουμε σε λιγο καιρο. πιο πολυ γραφω για να σας ηρεμησω με το θεμα καθως εγω εχω υπερμετρωπια και φορεσα γυαλια 2,5 χρονων. θυμαμαι ατελειωτες ωρες να ειμαι με κλειστο ματι αλλα ποτε δεν με ενοιαξε. μην δειχνετε στο παιδι οτι σας ενοχλει και σας στεναχωρει. εγω ειχα και στραβισμο ΜΕΓΑΛΟ στο ενα ματι. ηταν τελειως μονιμα στην μια πλευρα του ματιου και τοτε δεν ηταν και τα πραγματα με την εγχειρηση ευκολα. εγω λοιπον εβγαλα τα γυαλια σε ηλικια 12 χρονων με πληρη αποκατασταση του στραβισμου χωρις επεμβαση και με 2,5 βαθμους υπερμετρωπιας απο 2,5 χρονων μεχρι και σημερα.απο τα 12 μεχρι τα 26 φορουσα γυαλια μονο στο διαβασμα και τωρα το ιδιο απλα επειδη εκ των πραγματων δουλευω τα φοραω αρκετα.

να μην αγχωνεστε γιατι το μεταδιδετε στο παιδι δεν ειναι τιποτα τραγικο αν το αντιμετωπισετε με υπομονη και ψυχραιμια παντως σιγουρα δεν ειναι για να στεναχωριεσαι!!!!

εχεις απολυτο δικιο..και προσπαθω οσο μπορω να μην του περασω το δικο μου ζορι!!!!!αν και το ατιμο ολα τα πιανει νομιζω,...

 

θα παρω να κλεισω και στον κοεζη και στον ζιακα να δω τι θα μου πουν κι αυτοι,αφου αυριο παμε στην δικια μου (την πρωτη)να μας γραψει κι αυτη τι γυαλια πρεπει να παρουμε...

 

και αποφασιζουμε στην πορεια...ευχομαι να μην χρειαστει να παω και σε 5ο γιατρο!!!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια ειμαι να σκασω!!!!!

δεν μπορω να καταλαβω ειλικρινα γιατι ποτε οι γιατροι δεν καταφερνουν να εχουν την ιδια αποψη για ενα θεμα!!!για να σας εξηγησω..να κανω ενα ρεζουμε ...

 

1. -η πρωτη γιατρος μας ειπε οτι εχουμε 3+ υπερμετρωπια και λιγο αστιγματισμο στο ενα ματι,χωρις κολλυριο που μεγαλωνει την κορη...με το κολλυριο εφτασε τους 5,5+ βαθμους η υπερμετρωπια μας...δεν δινει παρολα αυτα με αυτην την τιμη γυαλια αλλα με την πρωτη,γιατι οπως εξηγει,αν δωσουμε στο παιδι,ολους τους βαθμους με την πρωτη θα δυσκολευτει πολυ το ματακι του..οποτε μας εγραψε γυαλια με 4 βαθμους υπερμετρωπια και 2 αστιγματισμο και στο αλλο ματι 1 βαθμο υπ/μτρ.και θελει να μας δει σε εναμισι μηνα..φυσικα σε ολο αυτο το διαστημα θα πρεπει να τα φοραει ολημερις και να κλεινουμε οσο μπορουμε περισσοτερο το καλο ματι.....καπου μπερδευτηκε την ωρα που εγραφε τη συνταγη...κατι δεν του κολλησε του αντρα μου και κλονιστηκε η εμπιστοσυνη του.........

 

2. -ο δευτερος γιατρος μας εβγαλε αστιγματισμο 4+ στο ενα ματι...υπερμετρωπια λεει ελαχιστη...μας εδωσε ομως γυαλια με 3 βαθμους αστιγματισμο και βλεπουμε στην πορεια...και στο καλο μας εδωσε φακο με 0,5 υπ/μτρ.....δεν ασχοληθηκε και πααααρα πολυ η αληθεια να λεγεται και δε μιλουσε και πολυ...ισως ετσι να ειναι σαν γιατρος...και φυσικα συνεστησε την ιδια τακτικη για την αντιμετωπιση..

 

3. -χθες εντελως εκτακτως καναμε μια επισκεψη σε εναν αλλο....μας ειπε οτι για να τον δει καλυτερα θελει να του βαλει κολλυριο να ανοιξει την κορη,αλλα επειδη αυτο θελει χρονο και επρεπε να φυγει μας εκλεισε ραντεβου για την τριτη....μιλησαμε ομως λιγο και μας ειπε οτι:

για να δωσει συνταγη πρεπει απαραιτητα να δει το ματι με ανοιχτη την κορη γιατι ετσι φαινεται το πραγματικο προβλημα!!!!!και φυσικα αν δωσει γυαλακια θα δωσει με αυτους τους βαθμους γιατι λεει αν δωσουμε λιγοτερους απο οτι χρειαζεται το ματι τοτε καθυστερουμε την θεραπεια και στην ουσια δεν κανουμε τιποτα.....και αυτος μιλησε για κλεισιμο ματιου...

 

πειτε μου λοιπον οσες εχετε αναλογη εμπειρια...

γυαλια οι γιατροι βασει ποιων βαθμων σας εχουν δωσει????

αν υποθεσουμε οτι τελικα εχουμε υπερμετρωπια,με ποσους βαθμους φακους θα πρεπει να ειναι το γυαλακι μας???με αυτους που δινει το ματι του χωρις κολλυριο η με ανοιχτη την κορη???εχω χασει τα αυγα και τα πασχαλια!!!!!!!!!

 

τη δευτερα εχω ηδη κλεισει ρανταβου στον κοζεη..για να δουμε τι θα δουμε!!!!

και την τριτη οπως προανεφερα θα παμε στον παραπανω........

τουλαχιστον να βρω μια διαγνωση και μια τακτικη ιδια βρε αδερφε!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η πιο ακριβής μέτρηση γίνεται μόνο με το κολλύριο. Και θα μοιραστώ την δικιά μου εμπειρία.

 

Το ματάκι της κόρης μου ''έφευγε'' προς τα έξω. Στα 2 την πήγαμε για έλεγχο και μας είπαν ότι έχει αδυναμία σύγκιλισης(ούτε έκαναν μετρήσεις ούτε τίποτα). Στα 3 την πήγα στην Κα Χρούσου παιδοφθαλμίατρο κορυφαία εδώ στην Αθήνα και της έκανε μέτρηση πριν και μετά το κολύριο και το αποτέλεσμα: 3.5 βαθμούς μυωπία+ 3.5 αστυγματισμό(αν είχε μόνο την μυωπία δεν θα έβλεπε τίποτα). Στο άλλο ματάκι 2.5. Μας είπε εξ αρχής ότι θα χρειαστεί και κλείσιμο του ματιού αλλά να βάλει πρώτα τα γυαλιά να τα συνηθίσει και μετά να κλείσουμε το ματάκι. Έτσι κι έγινε. Πήραμε τα γυαλιά τα οποία προς μεγάλη μου έκπληξη τα δέχτηκε κατευθείαν. Δεν το πίστευα! Τα πρόσεχε πολύ και με το που ξυπνούσε ήταν η πρώτη της δουλειά.Μετά από 2 μήνες πήγαμε για έλεγχο. Το ένα ματάκι με τα γυαλιά έβλεπε 10/10 και το άλλο 5/10. Έτσι ξεκινήσαμε να το κλείνουμε. Εκεί ήθελε πολύ παραπάνω προετοιμασία και δυσκολευτήκαμε πολύ, κι ακόμα δυσκολευόμαστε.Έχουμε καταφέρει το 5ωρο την ημέρα αλλά υπάρχουν και μέρες που μπορεί να πάθει ερεθισμό από το αυτοκόλλητο και να μην το βάλουμε. Πολύ κουβέντα, πολύ επιβράβευση. Κάποια στιγμή που την ζόρισα πολύ με το κλείσιμο του ματιου της(μετά από κανα μήνα αφού το φορούσε) είπα ''οκ, δεν σε πιέζω, να ξέρεις ότι αν δεν το βάλεις θα έχουμε χειρουργείο'':confused:(αντιπαιδαγωγικό μεν, το μόνο που έπιασε δε..).

Τώρα θα πάμε το Μαιο να κάνουμε πάλι μέτρηση. Τα γυαλιά μην τα φοβάσαι, το κλείσιμο είναι το δύσκολο γιατί είναι τρομερά κουραστικό. Το έκλεινα κι εγώ από τα 4 έως τα 5 1/2 και ακόμα θυμάμαι το πόσο με κούραζε να βλέπω με το τεμπέλικο μάτι. Είναι τρομερά κουραστικό αλλά είναι για καλό τους.

Καλή συνέχεια και εύχομαι όλα να πάνε καλά με τα ματάκια των παιδιών μας!

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η πιο ακριβής μέτρηση γίνεται μόνο με το κολλύριο. Και θα μοιραστώ την δικιά μου εμπειρία.

 

Το ματάκι της κόρης μου ''έφευγε'' προς τα έξω. Στα 2 την πήγαμε για έλεγχο και μας είπαν ότι έχει αδυναμία σύγκιλισης(ούτε έκαναν μετρήσεις ούτε τίποτα). Στα 3 την πήγα στην Κα Χρούσου παιδοφθαλμίατρο κορυφαία εδώ στην Αθήνα και της έκανε μέτρηση πριν και μετά το κολύριο και το αποτέλεσμα: 3.5 βαθμούς μυωπία+ 3.5 αστυγματισμό(αν είχε μόνο την μυωπία δεν θα έβλεπε τίποτα). Στο άλλο ματάκι 2.5. Μας είπε εξ αρχής ότι θα χρειαστεί και κλείσιμο του ματιού αλλά να βάλει πρώτα τα γυαλιά να τα συνηθίσει και μετά να κλείσουμε το ματάκι. Έτσι κι έγινε. Πήραμε τα γυαλιά τα οποία προς μεγάλη μου έκπληξη τα δέχτηκε κατευθείαν. Δεν το πίστευα! Τα πρόσεχε πολύ και με το που ξυπνούσε ήταν η πρώτη της δουλειά.Μετά από 2 μήνες πήγαμε για έλεγχο. Το ένα ματάκι με τα γυαλιά έβλεπε 10/10 και το άλλο 5/10. Έτσι ξεκινήσαμε να το κλείνουμε. Εκεί ήθελε πολύ παραπάνω προετοιμασία και δυσκολευτήκαμε πολύ, κι ακόμα δυσκολευόμαστε.Έχουμε καταφέρει το 5ωρο την ημέρα αλλά υπάρχουν και μέρες που μπορεί να πάθει ερεθισμό από το αυτοκόλλητο και να μην το βάλουμε. Πολύ κουβέντα, πολύ επιβράβευση. Κάποια στιγμή που την ζόρισα πολύ με το κλείσιμο του ματιου της(μετά από κανα μήνα αφού το φορούσε) είπα ''οκ, δεν σε πιέζω, να ξέρεις ότι αν δεν το βάλεις θα έχουμε χειρουργείο'':confused:(αντιπαιδαγωγικό μεν, το μόνο που έπιασε δε..).

Τώρα θα πάμε το Μαιο να κάνουμε πάλι μέτρηση. Τα γυαλιά μην τα φοβάσαι, το κλείσιμο είναι το δύσκολο γιατί είναι τρομερά κουραστικό. Το έκλεινα κι εγώ από τα 4 έως τα 5 1/2 και ακόμα θυμάμαι το πόσο με κούραζε να βλέπω με το τεμπέλικο μάτι. Είναι τρομερά κουραστικό αλλά είναι για καλό τους.

Καλή συνέχεια και εύχομαι όλα να πάνε καλά με τα ματάκια των παιδιών μας!

 

Καλημερα και απο μενα.Αρμα μου ηθελα να σε ρωτησω αν συνεχιζει να φοραει η μικρουλα σου τα γυαλια της?Αν ναι θα σου προτεινα κατι για το ερεθισμο του ματιου απο την γαζα.Υπαρχει ενα ειδικο βεντουζακι το οποιο μπαινει μεσα απο τα γυαλια και κλεινει το ματακι.Το εχεις δοκιμασει?

adEup3.png
Link to comment
Share on other sites

πως βαζεις γυαλια σε ενα παιδι που ολη μερα τρεχει,τσουλιεται.χοροπηδαει , σκερφαλωνει ομως? και....αυτα τα γυαλια ειναι ασφαλει ή θα σπασουν καμια μερα και θα εχουμε χειροτερα...?

 

Υπαρχουν ειδικα λαστιχακια-κορδονακια που σφιγγουν πισω απο το κεφαλακι την ωρα που τρεχει-παιζει.Οσο για την ασφαλεια των γυαλιων τσεκαρε αν ο οπτικος σου σου εβαλε αυθραυστους ασφαλειας φακους,δηλαδη οργανικους.Που σιγουρα δηλαδη σου εβαλε.Επισης γι'αυτες τις ηλικιες να προτιματε κοκκαλινους σκελετους.

adEup3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα.Αρμα μου ηθελα να σε ρωτησω αν συνεχιζει να φοραει η μικρουλα σου τα γυαλια της?Αν ναι θα σου προτεινα κατι για το ερεθισμο του ματιου απο την γαζα.Υπαρχει ενα ειδικο βεντουζακι το οποιο μπαινει μεσα απο τα γυαλια και κλεινει το ματακι.Το εχεις δοκιμασει?

 

Σ'ευχαριστώ για την πληροφορία, αλλά δυστυχώς το έχουμε πάρει ήδη αλλά δεν γινόταν να σταθεί στο γυαλάκι της. Έχει λεπτό σκελετό και αυτό το βάραινε οπότε δεν έκλεινε ερμητικα όπως θα έπρεπε. Μας είχα πει να πάμε να μας το ρυθμίσουν αν χρειαζόταν αλλά στράβωσε και η μικρή με αυτό(μιας και δεν είχε σχεδιάκια σαν τα αυτοκόλητα..) οπότε το αφήσαμε.

Εμείς οι φακοί που βάλαμε στην μικρή ήρθαν από Ιαπωνία. Είναι άθραυστοι αλλά το πιο σημαντικό είναι ότι δεν παραμορφώνουν καθόλου τα μάτια μιας και με τέτοιους βαθμούς με ένα απλό γυαλί θα ήταν χάλια. Πάντως με το παιχνίδι και το τρέξιμο δεν έχουμε κανένα πρόβλημα, απλά κάποια στιγμή σφίξαμε τα γυαλάκια σε οπτικό γιατί είχαν λασκάρει λίγο. Τώρα αν θέλει να κάνει κωλοτούμπες, απλά τα βγάζει! :-)

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για την πληροφορία, αλλά δυστυχώς το έχουμε πάρει ήδη αλλά δεν γινόταν να σταθεί στο γυαλάκι της. Έχει λεπτό σκελετό και αυτό το βάραινε οπότε δεν έκλεινε ερμητικα όπως θα έπρεπε. Μας είχα πει να πάμε να μας το ρυθμίσουν αν χρειαζόταν αλλά στράβωσε και η μικρή με αυτό(μιας και δεν είχε σχεδιάκια σαν τα αυτοκόλητα..) οπότε το αφήσαμε.

Εμείς οι φακοί που βάλαμε στην μικρή ήρθαν από Ιαπωνία. Είναι άθραυστοι αλλά το πιο σημαντικό είναι ότι δεν παραμορφώνουν καθόλου τα μάτια μιας και με τέτοιους βαθμούς με ένα απλό γυαλί θα ήταν χάλια. Πάντως με το παιχνίδι και το τρέξιμο δεν έχουμε κανένα πρόβλημα, απλά κάποια στιγμή σφίξαμε τα γυαλάκια σε οπτικό γιατί είχαν λασκάρει λίγο. Τώρα αν θέλει να κάνει κωλοτούμπες, απλά τα βγάζει! :-)

 

Κριμα...Εγω δινω συνεχεια τετοια βεντουζακια παντως(ειμαι οπτικος)στο μαγαζι και ελεγα να στο προτεινω μηπως σε διευκολυνω.Και οι φακοι αυτοι που λες ειναι ασφαιρικης κοπης.Φανταζομαι οτι θα τσουξανε στην τιμη.Χαιρομαι παντως που τα βολευτηκε.

adEup3.png
Link to comment
Share on other sites

πηγαμε τελικα και στον τελευταιο γιατρο που περιμεναμε να μας δει με κολλυριο...τελικα δε χρειαστηκε λεει να βαλει...μας εδωσε συνταγη 4 υπερμετρωπια και 3 αστιγματισμο....η οποια συνταγη ειναι πολυ κοντα στην πρωτη που ειχε δωσει 2 και 2...με 70 μοιρες...τι να πω δεν ξερω..οι οπτικοι που επισκεφθηκα μουπαν οτι σε δεκα να πηγαινα 10 διαφορετικες συνατγες θα μουδιναν.......

αποφασισα να συνεχισω και να παραγγειλω στον τελευταιο....και τα παραγγειλαμε!!!!!

κοκκαλινα πολυ ελαφρια κιτρινα στα αυτια και διαφανα στους φακους..του αρεσαν κι αυτουνου!!!και του πηγαν πολυ!!!!

ομως οταν γυρισα σπιτι κι ενω ειχα εντονους προβληματισμους-τους οποιους η αληθεια ειναι ο οπτικος μου τους ξυπνησε.....-για το αν θαπρεπε να παραγγειλω το +2 +2...μιλησα και με το συζυγο και τελικα προλαβα το καταστημα και αλλαξα την παραγγελια..αυριο θα τα παρουμε..μουπε ο ανθρωπος οτι στα πολυ μικρα παιδακια δινουν λιγοτερους βαθμους για να τα δεχτουν πιο ομαλα-κατι που μου ειπε και η οφθαλμιατρος....-και στη συνεχεια τα ανεβαζουν.....δεν ξερω τι να πω....και ο θεος βοηθος....

Link to comment
Share on other sites

πηγαμε τελικα και στον τελευταιο γιατρο που περιμεναμε να μας δει με κολλυριο...τελικα δε χρειαστηκε λεει να βαλει...μας εδωσε συνταγη 4 υπερμετρωπια και 3 αστιγματισμο....η οποια συνταγη ειναι πολυ κοντα στην πρωτη που ειχε δωσει 2 και 2...με 70 μοιρες...τι να πω δεν ξερω..οι οπτικοι που επισκεφθηκα μουπαν οτι σε δεκα να πηγαινα 10 διαφορετικες συνατγες θα μουδιναν.......

αποφασισα να συνεχισω και να παραγγειλω στον τελευταιο....και τα παραγγειλαμε!!!!!

κοκκαλινα πολυ ελαφρια κιτρινα στα αυτια και διαφανα στους φακους..του αρεσαν κι αυτουνου!!!και του πηγαν πολυ!!!!

ομως οταν γυρισα σπιτι κι ενω ειχα εντονους προβληματισμους-τους οποιους η αληθεια ειναι ο οπτικος μου τους ξυπνησε.....-για το αν θαπρεπε να παραγγειλω το +2 +2...μιλησα και με το συζυγο και τελικα προλαβα το καταστημα και αλλαξα την παραγγελια..αυριο θα τα παρουμε..μουπε ο ανθρωπος οτι στα πολυ μικρα παιδακια δινουν λιγοτερους βαθμους για να τα δεχτουν πιο ομαλα-κατι που μου ειπε και η οφθαλμιατρος....-και στη συνεχεια τα ανεβαζουν.....δεν ξερω τι να πω....και ο θεος βοηθος....

 

Καλημερα και απο μενα.Λοιπον παμε ενα ενα τα ερωτηματα να τα λυσουμε.Πρωτα απ'ολα για να κανουμε συγκριση συνταγων πρεπει να κανουμε μετατρωπη.Σου γραφω ολες τις συνταγες για να καταλαβεις τις διαφορες. 1)Δ.Ο +1,00sph Α.Ο +4,00-2,00Χ160 2)Δ.Ο +0,00sph Α.Ο +3,75-4,25Χ165 3)Δ.Ο +1,00sph Α.Ο +4,00-3,00X180 Αυτες ειναι οι 3 συνταγες που σου εδωσαν 3 διαφορετικοι γιατροι.Με διαφορα οτι στην πρωτη σου εκανα μετατρωπη για να καταλαβεις τις διαφορες στους βαθμους και να μην μπερδευεσαι.Σε οσους γιατρους και να πηγαινες θα σου εδιναν ολοι διαφορετικο βαθμο.Ειναι η ηλικια του παιδιου που δυσκολευει τα πραγματα αλλα και η παθηση.Το μικρουλι σου εχει μυωπικο αστιγματισμο και υπερμετρωπια.Τα προσημα μπροστα απο τους αριθμους υποδηλωνουν την παθηση του καθε ασθενη.Το + ειναι υπερμετρωπια και το - ειναι μυωπια και το χ ειναι ο αξονας δηλαδη οι μοιρες που εχει ενας αστιγματικος φακος.Δεν ξερω αν εχεις προχωρησει στην κατασκευη των γυαλιων,αν οχι θα σε συμβουλευα να επιλεξεις εκεινη που εχει χαμηλοτερο αστιγματισμο και σταδιακα να πηγαινεις στον οφθαλμιατρο και να σου τον ανεβαζει σιγα σιγα γιατι ειναι αρκετα ψηλος για το μικρο σου και ενδεχεται να τον ζαλησει και να το κουρασει με αποτελεσμα να μην τα φορεσει.Ελπιζω να σε βοηθησα καπως.Οτι αλλο θελησεις μην διστασεις.

adEup3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...