Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προβλήματα με το όνομα!!!


beboulis

Recommended Posts

.....αλλά δεν θα

κρίνω την σεξουαλικότητα κανενός σύμφωνα με το όνομα του και ειδικά ένα παιδί.....

 

 

Συμφωνώ απόλυτα.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 344
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • vera

    vera 50 δημοσιεύσεις

  • nano

    nano 30 δημοσιεύσεις

  • LouLou

    LouLou 29 δημοσιεύσεις

  • beboulis

    beboulis 28 δημοσιεύσεις

Δε θα σου δώσω συμβουλή για το τί θα πρέπει να κάνεις με το όνομα, εξάλλου και ο δικός μου μπέμπης μάλλον ( το μάλλον το λέω εγώ) το όνομα του παππού θα πάρει ο οποίος κατά καιρούς έκανε χοντράδες ειδικά όταν το νεογέννητο βρέφος κι εγώ είμασταν στο παίδων για εγχείρηση......

 

Εγώ βέβαια για τη συμπεριφορά τους απέναντί μου το έφτασα στα άκρα.

Αφού δεν με υπερασπίστηκε ο άντρας μου το έκανα εγώ για τον εαυτό μου.

Κι εγώ στην αρχή δε μιλούσα ακούγοντας τις συμβουλές μαμάς, θείας κ.λ. οι οποίες όμως ανοίκουν σε άλλη εποχή....

Συζητόντας γύρω μου στη δουλεία και στη γειτονιά, βλέπω πως οι νέες γυναίκες δεν αφήνουν στα πεθερικά τους πολλά περιθόρια να μπούν στα οικογενειακά και στο κρεβάτι τους........

Όμως χρειάζεται χρόνος, σχέδιο και καθαρό μυαλό γαι να μην χάσεις ¨τη μπάλα¨.

Όσον αφορά τη συμπεριφορά του πεθερού σου, θα πρέπει να πάει σε ψυχολόγο γιατί έχει τάσεις αυτοκαταστροφής και εσείς να πάτε σε βρεφοψυχολόγο ( όχι συμβουλές από το internet) για το αν θα πρέπει το παιδί να έχει επαφή με τον ψυχικά άρρωστο παππού.

ΠΡΟΣΟΧΗ!!! ο εγκέφαλος του παιδιου, από την κοιλιά της μάνας του εως τα 7 του χρόνια ρουφάει σα σφουγκάρι πληροφορίες και συμπεριφορές.Διαμορφώνει χαρακτήρα και ψυχοσύνθεση.

Κκαι βέβαια το βασικότερο, όχι συζητήσεις και διαφωνιες μπροστά του. Θα γίνει εφ όρου ζωής ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ!!!!!!!!!

Σου συστήνω να αγοράσεις το βιβλίο οδηγό βρεφοψυχολογίας και εγκεφαλικής ανάπτυξης ¨Η ΑΝΑΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΒΗΜΑ-ΒΗΜΑ συγκραφέας MARGOT SUDERLAND΄ εκδόσεις ισόρροπον

Θα καταλάβεις μέσα από αυτό τη συμπεριφορά των παιδιών, τις ορμονικές τους διαταραχές και πως να τα βοηθήσεις να γίνουν πιο ισορροπιμένοι ενήλικες. Εδώ που τα λέμε θα βοηθηθείς και εσύ....

 

Ευχομαι καλή έκβαση στο θέμα του πεθερού.

Επιδή ξεκινάνε οι καλοκαιρινές μου διακοπές δεν ξέρω αν θα έχω εύκολη προσβαση στο δίκτιο, πάντως θα ήθελα να τα ξαναπούμε.

 

φιλικά

Βάνα μαμά του μπέμπη...

Link to comment
Share on other sites

Παρακολούθησα λιγάκι τη συζήτηση beboulis και ένα πράγμα κατάλαβα..οτι το βαθύτερο πρόβλημα δεν είναι η συμπεριφορά του πεθερού σου ( η απαράδεκτη ασφαλώς!) αλλά του συζύγου σου..απο κάπου "μπάζει" η σχέση σας και πρέπει να το προσέξεις όσο είναι ακόμη νωρίς πριν "πνιγείτε"...Βρες τρόπο να δείξεις στον άντρα σου πόσο σε πληγώνει η δική του συμπεριφορά και πως σε κάνει να νιώθεις..δεν ξέρω τι άλλο να σου πω..πάντως αν οι άλλοι εισχωρούν στη σχέση μας και έχουν άποψη και απαιτούν κλπ κλπ φταίμε εμείς που τους αφήνουμε και όχι εκείνοι..μόνο εμείς φταίμε..εκείνοι κάνουν τη δουλειά τους..εκείνοι απλώς εκδηλώνουν το χαρακτήρα τους καλό ή κακό..καλά ξεμπερδέματα σου εύχομαι και ο Αγιος να σας φωτίσει..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον θα σας πω και τα δικα μας......

 

Βαφτιστηκαμε κανονικα χωρις ο πεθερος να ξαναπει κουβεντα.......μαλιστα ζητησε και συγνωμη εκ των υστερων απο το γιο του για τον τροπο που του μιλησε.........κερασε και στο χωριο για το ονομα του εγγονου!!!! Μπραβο του που διορθωσε την κατασταση που αλλοι προκαλεσαν (αυτο δεν σημαινει φυσικα οτι δεν θα χουμε τα ιδια στο επομενο παιδι ε?)

 

 

 

Θα συμφωνησω οτι οι συζυγοι φταινε για αυτα τα προβληματα.......ο αντρας μου εκανε τον τρελο και δεν υποχωρησε ουτε στιγμη στην αποφαση του......τον θαυμασα για την σταση του.......ειναι αδιανοητο να αφηνουν τις γυναικες τους να τραβανε ολο το ζορι.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΡΑΒΟ VERA !!!

 

ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΤΑ ΝΕΑ ΣΟΥ...

 

:D:D:D

 

ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΣΕΙ Ο ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ !!!

 

μπράβο και στον παππού που έστω και στο τέλος έδειξε την αξιοπρέπεια και την αγάπη του...

 

οι ευχές μας και στο : http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=8467

 

όσο για το δεύτερο, ας έρθει με το καλό και με τον άντραπου έχεις μη φοβάσε τίποτα!!!

age.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ κουκλα μου.......ισα ισα που φοβαμαι γιατι εκει το προβλημα θα το δημιουργησει ο αντρας μου...........αν ειναι κοριτσι θα μαλλιοτραβηχτουμε.......αν και εχουμε συμφωνησει οτι θα ναι δικο μου το ονομα, υπαρχει το ενδεχομενο να κανει την παπια........ :? ....θα θελει να βγαλει τη μανα του η την αδερφη του.........τεσπα..........ας κανω κοριτσι και μετα μαλλιοτραβιεμαι...... :lol:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλε....επειδη εχει πεθανει πρεπει ντε και καλα να την κλωνοποιησουμε.....καταλαβαινω τον πονο του αλλα...... :roll: Ειμαι πολυ προληπτικη για να κανω τετοιο πραγμα......

 

Μετα πεθανε και η μητερα του οποτε καταλαβαινετε οτι θα γινει μαχη....... :? Τεσπα.......ας κανουμε κοριτσακι και που θα παει....θα τα βρουμε!!!! :wink: Βασικο μου επιχειρημα θα ναι πως απο τη στιγμη που το πρωτο παιδι πηρε ασχετο ονομα σωστο και δικαιο θα ναι να παρει και το δευτερο.......αλλιως θα αδικηθει καποια οικογενεια.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλε....επειδη εχει πεθανει πρεπει ντε και καλα να την κλωνοποιησουμε.....καταλαβαινω τον πονο του αλλα...... :roll: Ειμαι πολυ προληπτικη για να κανω τετοιο πραγμα......

 

Μετα πεθανε και η μητερα του οποτε καταλαβαινετε οτι θα γινει μαχη....... :? Τεσπα.......ας κανουμε κοριτσακι και που θα παει....θα τα βρουμε!!!! :wink: Βασικο μου επιχειρημα θα ναι πως απο τη στιγμη που το πρωτο παιδι πηρε ασχετο ονομα σωστο και δικαιο θα ναι να παρει και το δευτερο.......αλλιως θα αδικηθει καποια οικογενεια.....

 

 

Έχεις φάει πακέτο κι εσύ.... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Αστα να πανε!!!!! Μου το χε δηλωσει απο χρονια η πεθερα οτι το πρωτο κοριτσι θα παιρνε το ονομα της κορης της και το επομενο το δικο της!!! Ειχα συγχυστει τοσο που δεν ειχα καμμια ορεξη να κανω παιδια!!!! :evil:

 

Να κανουν οτι μπορουν βρε παιδι μου να σου στερησουν τη χαρα της μητροτητας!!!! :( Περιττο να σου πω πως ενω ηθελα σαν τρελη κορη ως πρωτο παιδι χαρηκα αφανταστα οταν εμαθα οτι ηταν γιος........μεχρι που δεν θα χαλαστω καθολου καθολου αν κανω κι αλλο γιο!!!! Καλυτερα αυτο παρα να χω τον αλλο ετοιμοπολεμο για καυγαδες.......

 

Γιατι οι αντρες στην συντριπτικη του πλειοψηφια ετσι κανουν......οταν μιλαμε και κανουμε σχεδια σε αφηνουν να πιστευεις οτι συμφωνουν και οταν φθανει η στιγμη που γεννιεται το μωρο, παριστανουν οτι ουδεποτε συμφωνησαν κι εσυ μιλουσες σαν τη λωλη μονη σου!!!! :? Μη κοιτας εδω που φερθηκε σωστα και τηρησε τη σταση του.......ειναι επειδη δεν χωνευει τον πατερα του........μονος του παραδεχθηκε προχθες οτι αν ζουσε η μανα του θα χαμε ιστοριες με το ονομα του γιου μας..........δλδ για να στο μεταφρασω θα γινοταν το δικο της!!! Δυσκολα ενας αντρας αντιστεκεται στη θεληση της μανας του......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυσκολα ενας αντρας αντιστεκεται στη θεληση της μανας του......

 

... έτσι ακριβώς :evil::evil::evil:

 

... και να σκεφτείς ότι ο δικός μου δεν την χωνεύει κιόλας!!!

 

... τελικά εμείς είμαστε πιο ανεξάρτητες από αυτούς;;; ... όταν κάνουμε πια την δική μας οικογένεια είμαστε εκεί...

 

αχ, σοφές οι παλιές που λέγαν ότι η γυναίκα κρατάει το σπίτι ...

age.png
Link to comment
Share on other sites

Αστα να πανε!!!!! Μου το χε δηλωσει απο χρονια η πεθερα οτι το πρωτο κοριτσι θα παιρνε το ονομα της κορης της και το επομενο το δικο της!!! Ειχα συγχυστει τοσο που δεν ειχα καμμια ορεξη να κανω παιδια!!!! :evil:

 

Τίποτε άλλο ήθελε ????????

Κάτι απαιτήσεις που έχουν ορισμένοι.

 

Να είστε γεροί και να χαίρεστε τον γιο σας και όποιο άλλο παιδάκι σας προκύψει.

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά αυτό που θα γράψω είναι κομματάκι άσχετο με το θέμα αλλά σχετικό με όσα έχω γράψει για την ακατανόμαστη πεθερά μου τον τελευταίο καιρό...

 

σήμερα λοιπόν έμαθα το καλύτερο από όσα είχε πει όταν προσπαθούσε να πάρει το όνομα ...

 

...είπε λοιπόν στην γιαγιά μου ότι είμαι αχάριστη :lol::lol::lol: ... γιατί αυτή όταν με είχε πρωτογνωρίσει ... και με είχε συμπαθήσει ... είχε πάει στο μοναστήρι (αυτό που είπε την μαμά μου σκύλα :evil: μη χ..σω) και είχε ζητήσει να κάνουν παράκληση για ... να ευβοδώσει το ... προξενιό ..... :shock:

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

age.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

αγαπητη μου beboulis,

 

απορώ με την υπομονή σου αν και εγώ τα ιδια έκανα στην θεση σου αλλά με την διαφορά οτι εμένα ήταν η πεθερά μου οπως περιγραφεις τον πεθερό σου.

αρκει μονο να σου πω μια σκηνη... 5 εγκυος εγω και εχουμε παει με τον ανδρα μου στο χωριο τους, οι γονεις του ζουν εκει, και κανουμε βολτα ολοι μαζι στην παραλια, και γυριζει με ένα υφος και μου λεει....

 

-εσενα οπως σε βλεπω δεν θα έχεις γάλα, εισαι καχεκτική και δεν βλεπω να εχεις γάλα, θα πω στην Μοίρα να σου κρατήσει που γέννησε πρόσφατα και ξέρεις τι λογιο το έχει κάνει το βλαστάρι της????

 

( Μοίρα είναι μια κοπέλα απο την Αλβανία που γνωρίστηκε μαζι της λιγο καιρο πριν το συμβάν ).

Ολα τα παραπάνω τα έλεγε φωναχτά και με ύφος σπουδαίου ρήτορα....

 

ο άνδρας μου και εγώ κοιταχτηκαμε και δεν της απαντήσαμε....οπως συνηθίζαμε άλλωστε να κάνουμε πάντα.

 

σημ. γεννησα και θήλασα 8 μήνες αποκλειστικό θηλασμό και το έκοψα απότομα απο δικη της παραίνεση και πιεση .... επισης!!!

 

οταν μετα απο χρονια, ήρθε η ωρα να γεννησει η κορη της .... κινδυνευσε πολύ απο τον 5ο μήνα της εγκυμοσύνης της λογω διαβήτη, παχυσαρκιας, καταστροφής οργάνων ( συκώτι ), κλπ. τελικα γεννάει και φυσικά δεν θήλασε η κοπέλα λογω προβλημάτων υγείας.

 

ειδες στην ζωή αγαπητή μου οτι " ολα εδω πληρώνονται "???

τοτε εννοιωσε η πεθερα μου οπως είχα νοιωσει εγω οταν μου έλεγε οτι δεν θα έχω γάλα... και τελικά το λούστηκε στο παιδί της.... ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΠΟΝΑΕΙ ΠΟΛΥ!!!

αν μιλουσα θα γινομουν κακια και μισητή οπως και ειμαι αλλωστε για εκεινους. ενώ τώρα η ζωή τα έφερε έτσι και της απέδειξε οτι τα κιλά δεν ειναι υγεία αλλά αρρώστεια... και οποιος καταριεται η καταρα γυριζει πανω του!!!

το τελευταιο στο αναφερω γιατι εχω περασει πολλά...!!! αλλά εχω δικαιωθεί και συνεχιζω να δικαιώνομαι .... με την σιωπή μου!!!

 

 

 

 

:D:D:D

THINK POSITIVE FOR THE PLANET AND THE PLANET WILL HELP YOU.

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς φιλικά θα σου έλεγα το εξής. Δεν επιβάλεις τίποτα. Αλλωστε τα χρόνια που ζούνε τα παιδιά μας τώρα δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με αυτά που ζήσαμε εμείς και που η εκκλησία ήταν ένα must. Τώρα οι γονείς είναι πιο απελευθερωμένοι. Θα σου άρεσε δηλαδή εσένα μιας και είσαι Χριστιανή να γίνει η κόρη σου Μουσουλμάνα ή Βουδίστρια? Δεν νομίζω

_________________

 

τα παραπάνω ειναι απο την Ντέπυ...

 

λοιπον Ντέπυ έχω να σου αναφέρω οτι η κουνιάδα μου που ζει στην Αγγλία και γνώρισε τον Αγγλο εκει, αποφάσισε απο κοινού με την μαμα της να πείσει τον Αγγλο να αλλαξοπιστήσει... στα 28 του!!! :shock::shock::shock:

για να παντρευτουν στην Ελλάδα με ορθόδοξο γάμο οπως πρόσταζε η μαμά της!!!

 

το κατάφερε και 1 χρόνο πριν τον γάμο αυτος βαπτιστηκε χριστιανος ορθοδοξος.... χωρις να συνενεσουν οι δικοι του φυσικά αφου ήταν ενήλικας.

Οι δικοι του ειχαν τις αντιρρήσεις τους αλλά εκεινος έκανε ο,τι ήθελε... χάριν του έρωτά του προς την κουνιάδα μου....

 

ακολούθησε ο γάμος τους στην Ελλάδα φυσικά με νταούλια και βιολιά κλπ.

γέννησαν και ενα κοριτσάκι και το βάπτισαν και αυτο στην Ελλάδα, εννοειται αφου σε ολα πληρώνει ο πεθερος - πεθερα, χαζος ειναι ο Αγγλος να χρεωθεί τοσα μυστήρια και δεξιώσεις με τραπέζια κλπ.

 

Να φανταστεις ερχονται εδω με τα ιδια ρουχα κάθε φορα και λενε στην μαμα της ... δεν ειχαμε λεφτα να παρουμε και εκεινη τρεχει και τους αγοράζει ρουχα, παπουτσια, κομμωτηρια, ολα εδω.

 

ερχονται 8 χρονια στην Ελλάδα απο 2-3 φορες τον χρονο και ποτε δεν εχει πληρώσει ο Αγγλος τιποτα. ουτε εχει κερασει ποτε τα πεθερικά μου έναν καφέ.

 

οταν πανε τα πεθερικα μου Αγγλια 3 φορες στα 8 χρονια, πληρωνει εκεινος την διατροφή τους ( στο σπιτι παντα ), και τους έκανε και τα εισιτηρια μια φορα που πηγαν Γαλλια με το τρένο.

 

τα πεθερικα μου πληρωνουν συνέχεια για αυτον, την κορη τους εννοειται, και το εγγονάκι τους εννοειτα... που σημειωτεον πηρε το όνομα της μαμας του...!!!

 

:shock::shock: και το άλλο δεν το ξέρεις .... ο δικος μας ο υιος που πηρε το ονομα του πεθερου μου, που ειμαι Ελληνιδα και Ορθόδοξη μοιράστηκε τα εξοδα του τραπεζιου της βάπτισης με τους γονεις μου.... γιατι έτσι προτεινα εγώ - ως χαζή και ακριβοδίκαιη - μη γνωρίζοντας την συνέχεια των θεμάτων που προανέφερα με την κορη και τον Αγγλο .... βλέπεις εμεις με τον άνδρα μου προηγηθήκαμε στον γαμο μας και στην βάπτιση του παιδιου μας!!!

 

αυτα για να δεις πως αλλάζουν τα πραγματα ... απο θρησκευμα μέχρι συμφερον οικονομικο...

THINK POSITIVE FOR THE PLANET AND THE PLANET WILL HELP YOU.

Link to comment
Share on other sites

σημ. γεννησα και θήλασα 8 μήνες αποκλειστικό θηλασμό και το έκοψα απότομα απο δικη της παραίνεση και πιεση .... επισης!!!

 

seedy, δεν θέλω να φανώ αδιάκριτη, αλλά αναρωτιέμαι τι είδους πίεση ήταν αυτή που σε ανάγκασε να σταματήσεις τον θηλασμό...

.....την άφησες να σε πιέζει για ένα θέμα τόσο προσωπικό?!!?

.png.png
Link to comment
Share on other sites

LouLou εχεις κάθε λογο να αναρωτιέσαι γιατι δεν εξιστορισα την ολη κατάσταση λόγω χρόνου,

ομως για να απαντησω θα σου αναφέρω μονο οτι....

 

παρολο που μένουν στην επαρχία φρόντιζε να δηλητηριάζει με αιχμές και πολλές φορές και απειλές τον υιο της και εμένα.... όποτε της δινόταν η ευκαιρία έσταζε φαρμακόμελο το στόμα της...

 

π.χ. την περιοδο που θηλαζα και τύχαινε να είναι Αθηνα, φιλοξενουμενη στο σπίτι μας, έμπαινε πάντα την ώρα του θηλασμού στην κρεββατοκάμαρα χωρίς να χτυπήσει την πόρτα, ούτε καν να ρωτήσει άν μπορεί να μπει.... άνοιγε την πόρτα και έμπαινε μέσα και στρογγυλοκαθόταν στο κρεββάτι μας και σχολίαζε αυτο που έβλεπε ή σχολιάζε διάφορα άσχετα θέματα ή κακολογούσε τον πεθερό μου ή όποιον τέλος πάντων της ερχόταν πρόχειρος στο μυαλό της....

απλά για να λέει κάτι .... δεν θυμάμαι να υπήρξε φορά που θήλασα και ήταν στο σπιτι μας και δεν την ειχα μπάστακα στο δωμάτιο μας....

Και φυσικά θα αναρωτηθείς γιατι δεν της έλεγα ευγενικά οτι θελω να μεινω μονη με το παιδι μου.... και αυτο το έκανα, και ο άνδρας μου της το ειχε πει πολλάκις, σε προλαβαινω γιατι θα σκεφτεις την θεση του άνδρα μου.... τιποτα δεν καταλαβαινε.....

εβγαινε για 1 λεπτο και ξαναέμπαινε με τον ιδιο τροπο και ρωτουσε ταχα τι φαγητο να φτιαξει για τον υιο της και με αφορμη το φαγητο ξανακαθοταν μαζι μας....

σου λεω για περιπτωση ... ακοινώνιτου πρωτόγωνου ανθρώπου και με σημαία της το θράσος και την κατινια....

την περιοδο λοιπον που το έκοψα ειχε αρχισει ο υιος μου να πετάει τα πρωτα του δοντακια και στον θηλασμο με πονουσε κάποιες στιγμες...

Το ανέφερα στον άνδρα μου και συμφωνήσαμε να συμβουλευτούμε τον γιατρο μου, έτυχε και περνουσε η πεθερά μου απο την κουζινα που το συζητάγαμε και φυσικά παρενέβη στην συζήτησή μας και με ύφος χιλίων καρατίων - ως έμπειρη μάνα - με διέταξε να παρω τον γιατρο και να του πω τι χαπια να παρω για να το κοψω, δεν μπορει να συνεχιστεί άλλο αυτη η κατασταση με σενα μου ειπε.... ουτε στην τουαλέτα δεν μπορεις να πας χωρις να έχεις το παιδι σου κοντα.... ο θηλασμος ειναι μεγαλη δεσμευση και καταρα.... εμενα θα μου πεις που τα δικα μου τα θηλαζα κοντα στο χρονο.... ( σημ. τον υιο της δεν τον θηλασε παρα μονο 2 μηνες γιατι δουλευε, την κορη της επισης 2 μηνες και αυτην...)

Η ζηλεια της με έκανε να στεναχωρηθώ πολύ οπως και γενικά ειμαι ένας άνθρωπος που στεναχωριέμαι ευκολα και συμπάσχω με κάποιον που έχει προβλημα....

ο χαρακτηρας μου λοιπον και η ιδιοσυγκρασία μου δεν μου επέτρεπαν να έχω προστριβές και συζητήσεις ουτε μαζι τους ουτε και με άλλους και το ένα έφερε το άλλο... και τελικά πηρα τον γιατρο μου τηλ. και μου ειπε και εκεινος να το κοψω γιατι τωρα πια δεν ειχε νοημα αφου το παιδι τρεφοταν και με άλλες τροφες... φρουτοκρεμες κλπ....

Βεβαια η πεθερα μου ολα τα έκανε γιατι ειχε κατα νου να μπορει να ελεγχει την κατασταση και οταν θηλαζα την ελεγχα εγώ.... αποκλειστικά!!!

Γενικά εχει την τάση να ασκεί έλεγχο και πίεση σε οποιον την περιβάλει...

και φυσικά συχνα αναφέρει την φραση... ΚΑΝΤΕ Ο,ΤΙ ΘΕΛΕΤΕ .... ΕΣΕΙΣ ΞΕΡΕΤΕ.... αλλά έχει φροντίσει να δημιουργήσει κλίμα ανάλογο προς την κατεύθυνση που την εξυπηρετεί κάθε φορά.

Καταλαβαίνω την συμπεριφορά της γιατι λίγο πολύ και η δικη μου μητέρα ειναι κάπως έτσι.... αλλά η δικη μου μητέρα είναι στην άκρη πολλά χρονια τώρα, δεν έχουμε ιδιαίτερες σχέσεις και έτσι δεν αντιμετωπιζουμε και προβλήματα πια....

Συγνωμη αν σε κουρασα αλλά προσπάθησα να αναφέρω λίγα απο την κατάσταση παρελθόντος χρόνου μια που ειχες απορία.

( δεν λειτουργώ με βάση τον εαυτο μου και ισως γιαυτο επετρεψα σε τριτους να δημιουργήσουν χώρο στον προσωπικό μου χώρο.... ευτυχώς συμβουλεύτηκα κάποιον ειδικό και τελευταία έχω κάνει προόδους σε κάποιους τομείς, σιγά - σιγά θα καταφέρω πολλά που άλλοτε φάνταζαν μύθος για εμένα.... και κυρίως γιατι προέρχομαι απο αστική οικογένεια με αυστηρούς κανόνες και ευγενικό προφίλ.... το θράσος δεν υπήρχε στη ζωή μας ουτε στα λόγια μας, γιαυτο μου κάνουν κάποια πράγματα εντυπωση οταν τα βιωνω με την οικογενεια του άνδρα μου ).

 

ευχαριστώ πολύ για την σημείωσή σου.... μου δόθηκε η αφορμή να μιλήσουμε ελπίζοντας και σε μελλοντική συζήτηση μεταξύ μας.

:lol:

THINK POSITIVE FOR THE PLANET AND THE PLANET WILL HELP YOU.

Link to comment
Share on other sites

SEEDY, σ΄ευχαριστώ που μου απάντησες.

Ειλικρινά εξοργίστηκα με αυτή την γυναίκα!.......αλλά τι να περιμένει κανείς από ένα άτομο που πιστεύει ότι o θηλασμός είναι κατάρα..!

Κατάρα είναι να θηλάζεις και να την έχεις δίπλα σου!!!

 

αααχ βρε seedy μου.....έπρεπε να κλειδώνεις την πόρτα του δωματίου όταν θήλαζες.....να δεις πως θα καταλάβαινε! :wink:

.png.png
Link to comment
Share on other sites

...

Ειναι νομος λεει να βγαινει το ονομα των πεθερικων..........ποτε κατατεθηκε χαμπαρι δεν πηρα!!!!!

 

Κινδυνευουμε και με αυτοφωρο στα καλα καθουμενα!!!! :P

 

σύμφωνα με τον νομο που εχει εκδόσει το υπουργείο .. εχει ψηφιστεί το διαταγμα Νο3256/1232-16/06/2007 που λεει οτι σε βαφτισεις που θα γινουν απο 01/06/2008 οτι οι γονεις πρεπει να δίνουν το όνομα του παιδιού ενος εκ των πεθερικών και οχι οτι τους κατεβει στο κεφαλι!! θα το βρείτε στην δ/νση http://www.mpourdespetherikwn.gr

 

 

χαχαχα

το πιστευετε οτι πηγα οντως σ αυτη τη διευθυνση να διαβασω το διαταγμα??

ειμαι και γω... για τα μπαζα!

Link to comment
Share on other sites

...

Ειναι νομος λεει να βγαινει το ονομα των πεθερικων..........ποτε κατατεθηκε χαμπαρι δεν πηρα!!!!!

 

Κινδυνευουμε και με αυτοφωρο στα καλα καθουμενα!!!! :P

 

σύμφωνα με τον νομο που εχει εκδόσει το υπουργείο .. εχει ψηφιστεί το διαταγμα Νο3256/1232-16/06/2007 που λεει οτι σε βαφτισεις που θα γινουν απο 01/06/2008 οτι οι γονεις πρεπει να δίνουν το όνομα του παιδιού ενος εκ των πεθερικών και οχι οτι τους κατεβει στο κεφαλι!! θα το βρείτε στην δ/νση http://www.mpourdespetherikwn.gr

 

 

χαχαχα

το πιστευετε οτι πηγα οντως σ αυτη τη διευθυνση να διαβασω το διαταγμα??

ειμαι και γω... για τα μπαζα!

Βάλτε με κι εμένα στην λίστα :lol: ..πήγα να διαβάσω...χαχα :oops:

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι το τόπικ πρέπει να αλλάξει όνομα και να λέγεται 107...θανάσιμα πεθερικά... :lol::lol::lol:

 

ακούστε τι είπε η δική μου μετά τη βάφτιση στη συνυφάδα μου...αν έχει το Θεό της...

"εμ, και τι έγινε που μου έβγαλαν το όνομα;;; εμένα κανένας δε μου έδωσε σημασία στη βάφτιση..." :shock::shock::shock:

 

και κάτι ακόμα που με στεναχώρεσε αλλά δείχνει και τι άνθρωπος είναι:

"...και τι χαζά είναι αυτά που έλεγε η nano ... τι επικείδιος ήταν αυτός;;;"

(χτυπάω ξύλο και μόνο που το θυμάμαι ...) :evil:

 

συγνώμη βρε παιδιά απ' όσες διαβάσατε τι είπα για τη μαμά μου σας φάνηκε για τέτοιο πράγμα;;; :?

age.png
Link to comment
Share on other sites

nano, sorry που το γράφω στο τοπικ αυτό (sorry και από εσάς κορίτσια - πεθερόπληκτες) σας διαβάζω συχνά και συμπάσχω μαζί σας, αλλά ......nano η μικρή σου έχει γίνει μία κούκλα μα τι κούκλα .... να την χαίρεστε!!!!!!!!!!είναι τέλεια με την μπαντάνα!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

asteraki μου σ'ευχαριστώ!!! :oops:

η αλήθεια είναι ότι δεν είναι μπαντάνα ... αλλά το μαγίο της που της το φόρεσα στο κεφάλι για πλάκα ... και έσκασε στα γέλια όπως βλέπεις!

age.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...