Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φορμακια ?(Οκτώβριος)


Recommended Posts

nikol28 με το καλο να γεννηθει το μωρακι σου!

Εμενα γεννηθηκε 3.500. Δεν ειχα παρει ουτε ενα φορμακι νουμερο 0. Ολα τα φορμακια ηταν νουμερο 0-3 και σε πληροφορω πανω στο μηνα του ηταν ισα ισα. Ετσι αναγκαστηκαμε κ αγορασαμε αλλα και επειδη ηταν κ ειναι γεματουλης δεν πηγαμε στο 3-6 αλλα κατευθειαν στο 6-9. Τωρα 6 1/2 σχεδον μηνων φοραει το 9-12! Μια πωλητρια στο ΛΗΤΩ μας ειχε βαλει τα φορμακια 0-3, 3-6 και 6-9 το ενα πανω στο αλλο για να δουμε διαφορες κ ειδαμε πως τα δυο πρωτα η δαφορα ειναι ελαχιστη κ μονο στο υψος.Αυτα ...

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

nikol28 με το καλο να γεννηθει το μωρακι σου!

Εμενα γεννηθηκε 3.500. Δεν ειχα παρει ουτε ενα φορμακι νουμερο 0. Ολα τα φορμακια ηταν νουμερο 0-3 και σε πληροφορω πανω στο μηνα του ηταν ισα ισα. Ετσι αναγκαστηκαμε κ αγορασαμε αλλα και επειδη ηταν κ ειναι γεματουλης δεν πηγαμε στο 3-6 αλλα κατευθειαν στο 6-9. Τωρα 6 1/2 σχεδον μηνων φοραει το 9-12! Μια πωλητρια στο ΛΗΤΩ μας ειχε βαλει τα φορμακια 0-3, 3-6 και 6-9 το ενα πανω στο αλλο για να δουμε διαφορες κ ειδαμε πως τα δυο πρωτα η δαφορα ειναι ελαχιστη κ μονο στο υψος.Αυτα ...

 

αχχχχχχχχχχ συμφωνώ απόλυτα!!!! Η φραουλιτσα μου ειναι επίσης ανεπτυγμένη και τα φορμάκια που έχω 0-3 ίσα ίσα της μπάινουν και είναι μόλις 53 ημερών δηλαδή κοντά 2 μηνών! Και εγώ σήμερα θα πάω να της πάρω τα μεγαλύτερα γιατί εβγαλε κρύο στην θεσσαλονίκη και δεν έχω να της φορέσω πολλά.Και το καλύτερο είναι ότι αυτά που δεν της μπαινουν είναι δώρα που τελικά δεν τα άλλαξα, αλλά δεν πειράζει θα τα δώσω σε μια φίλη μου που γεννάει τώρα σε 10 μέρες

 

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια εσείς που γεννήσατε

η μπέμπα μου είναι 2715 γρ και θα γεννήσω σε 15 περίπου μέρες με προγραμματισμενη καισαρική

έχω πάρει φορμάκια πήρα τα πιο πολλά σε νούμερο 0-3 αλλά και κάποια 0 τα οποία μου φαίνονται πολύ μικρά ...

όταν άκουσα το βάρος την μικρής χτες σκέφτηκα να πάω να τα αλλάξω τα 0 να πάρω μεγαλύτερα γιατι λογικά δεν θα ξεπεράσει τα 3 κιλά η μπέμπα ?

τι λέτε εσείς ?

σε 2 εβδομάδες πόσο ακόμη θα βάλει ?

 

Nikol δεν είναι μόνο το βάρος της, είναι και το ύψος της που μετράει. Καλύτερα να τα αλλάξεις όσο είναι καιρός και να πάρεις νούμερο 3-6 να είσαι σίγουρη ότι θα περάσει μ'αυτά τουλάχιστον ένα τρίμηνο. Κρίμα είναι να πετάξεις τα λεφτά από το παράθυρο

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα να είναι βαμβακερά, κορίτσια. Και κατα προτίμηση λευκά για να τα πλένετε σε μεγάλους βαθμούς αν χρειαστεί.

Για τώρα που έρχεται χειμώνας, ολόσωμα φορμάκια με ζιπουνάκι απο μέσα.

Βασικό:γαντάκια για να μη γρατσουνιέται!η chicco βγάζει και λινά, γιατί βάζουν τα χερια στο στόμα απο νωρίς και το λινό δε βγάζει χνούδι.

Να ξέρετε, ότι θα χρειάζονται συνεχώς πλύσιμο(θα λερώνονται απο το pampers,απο το φαγητό κτλ).Οπότε, ας έχετε αρκετούτσικα. εγώ χρειάστηκε να ψωνίσω extra, γιατί δε προλάβαινα να πλένω κ να σιδερώνω(εννοώ, ως αρχάρια μαμά).

με το καλό κορίτσια να σας έρθουν τα μωράκια σας!

Link to comment
Share on other sites

Ναι σιγουρα αρκετουτσικα , τον πρωτο καιρο ειδικα τα αγορακια που εκτοξευουν πιπι τους παντου λερωνονται συνεχως και δεν προλαβαινεις να πλενεις και να σιδερωνεις! Εγω απο προσωπικη πειρα θα ελεγα τουλαχιστον απο 10 φορμακια ζιπουνακια!

Παρτε καλυτερα φορμακια για το σπιτι κ οχι εξοδου ! Για εξω ρουχαλακια θα σας φερουνε κ δωρα ενω φορμακι για μεσα το σπιτι δυσκολα να παει ο αλλος ! Και στην τελικη τον πρωτο καιρο σπανια το βγαζεις εξω το μωρο!

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σωστη η τζενη.. εμενα γεννηθηκε 3340 και 52 ποντους.. βγηκαμε απο την κλινικη κατα 70 γρ λιγοτερο αλλα μεσα σε 1 μηνα ειχε ηδη παρει 910 γρ.. οποτε τσαμπα τα 0.. αντε να τα φορεσε και 5 φορες το καθενα (απο 6-7 κομματια ηταν)..

κι εγω εκανα την βλακεια και τα πηρα απο ΛΗΤΩ σαν νεα μαμα και με εγδαραν κανονικα.. εκτοτε mothercare και απο συνοικιακα της γειτονιας που ηταν σαφως πιο φθηνα απο λητω (κι ομως!!).. μετα τον 3ο-4ο ξεκινησα δειλα δειλα και τα τζαμπο αλλα μονο ως εξωτερικο φορμακι.. τα εσωτερικα τα προτιμω παντα καλα.. βαμβακερα και με ταμπελιτσα που γραφει οτι πλενονται στους 60..

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θα είναι.

Το πολύ πολύ να του είναι λίιγο μεγάλα, αλλά με την ταχύτητα που μεγαλώνουν, καλύτερα :D

Κι αν πάλι νομίζεις ότι είναι πολύ μεγάλα, θα υπάρχουν μαγαζιά ανοιχτά και αφού γεννήσεις. Στέλνεις κάποιον (σύζυγο, μαμά...) και ψωνίζει. Χώρια τα δώρα που θα σας φέρουν στο μαιευτήριο :wink:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ έχω αγοράσει 0-3 και 3-6, σκέτο 0 νομίζω δεν έχω :?

Όταν γεννηθεί δεν θα του κάνει το 0-3 :?:

 

Ουτε εγώ ειχα ! Γεννηθηκε 51 εκκ και τον πρώτο μήνα πηρε 8 εκκ !!! Μια χαρα κανουν τα 0-3 :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτα γερακινα ειναι και τα χειροτερα........μου χαν φερει και δεινοπαθησε το μωρο μεχρι που τα πεταξα.......δεν μπορω να καταλαβω πως βγαζουν τετοια σχεδια..... :?

 

αχ vera μου τι το μελετούσαμε?

μας έφεραν σήμερα μια σακούλα,20 φορμάκια,τα περισσότερα βελούδινα και ΟΛΑ με κούμπωμα στην πλάτη.....

χάρηκα για το μεγάλο δώρο αλλά όταν συνειδητοποίησα οτι κλείνουν πίσω... :shock:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να τα αλλαξεις?

 

Αν οχι, δες μηπως τα βαλεις λιγο αργοτερα.....οταν μεγαλωσουν λιγο γινονται πιο συνεργασιμα στο ντυσιμο........

 

Μα κατι σχεδιαστες βρε παιδι μου........και δεν καταλαβαινω πως γονεις με μωρα κανουν τετοια δωρα!!! :?

 

Μηπως δεν πουλιωντουσαν και στα φερανε? εΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ κομματια!!!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

πήγα χθες και πήρα κι άλλα φορμάκια και εσωρουχάκια

αλλά τα περισσότερα τα πήρα βελουτέ, μα σχεδόν όλα τα σχέδια βελουτέ τα είχαν, όμως δεν θα είναι και πιο ζεστα???

πειράζει λέτε στο μωρό ?

 

πήρα και κανα 2-3 100% βαμβάκι.

τα βελουτε όλα είναι 80% βαμβάκι τώρα που είδα!!!

αγχώθηκα τώρα!

 

α της πήρα και κορδέλα για το κεφαλάκι :lol::oops:

Link to comment
Share on other sites

πήγα χθες και πήρα κι άλλα φορμάκια και εσωρουχάκια

αλλά τα περισσότερα τα πήρα βελουτέ, μα σχεδόν όλα τα σχέδια βελουτέ τα είχαν, όμως δεν θα είναι και πιο ζεστα???

πειράζει λέτε στο μωρό ?

 

πήρα και κανα 2-3 100% βαμβάκι.

τα βελουτε όλα είναι 80% βαμβάκι τώρα που είδα!!!

αγχώθηκα τώρα!

 

α της πήρα και κορδέλα για το κεφαλάκι :lol::oops:

 

Για το χειμωνα ειναι οτι πρεπει τα βελουτε...να προτιματε αυτα που ανοιγουν απο μπροστα ειναι πιο βολικα δε χρειαζετε να γυριζεις το μωρο. :wink:

Με το καλο τα νεα μωρακια!!!! :D:D:D

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χάρηκα για το μεγάλο δώρο αλλά όταν συνειδητοποίησα οτι κλείνουν πίσω... :shock:

 

Σε 2-3 εβδομαδες που θα γυρναει μονη της και δεν θα μπορεις να την ησυχασεις στην αλλαξιέρα , μια χαρα θα τα κουμπωνεις :lol::lol::lol:

Εγω σε βαμβακερό που ειχα 2-3 με κλεισιμο πισω ...της το έβαζα και μετα την επαιρνε αγκαλια ο μπαμπας και γω κουμπωνα !! :lol::lol:

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μαμαβερια επειδη η κορη σου δεν ειναι αλλεργικη δεν σημαινει οτι κανενα αλλο παιδακι δεν ειναι!!!!

 

Αν προκυψει σε μαμα παιδακι με ατοπικη δερματιτιδα (καθολου σπανιο) θα πεταξει οτι βελουτε/φλις/μαλλινο εχει αγορασει γιατι θα φουντωνει και θα υποφερει το παιδι!!!! Ενα σωρο πραγματα που αγορασα για το δικο μου μωρο (φορμακια, κουβερτες, υπνοσακοι, μπλουζες) πηγαν χαμενα......κι αυτο επειδη δεν βρεθηκε ενας ανθρωπος να μου πει να τα αποφυγω.....

 

Οι ιδιοι οι γιατροι λενε να προτιμαμε σε βρεφη τα 100% καλης ποιοτητας βαμβακερα.....ακομα και στις κουβερτες......

 

Εντάξει ρε κορίτσια εννοείται ότι αν είναι αλλεργικό το παιδάκι φυσικά και δεν θα πάρεις βελπόυδινα φορμάκια-κουβερτούλες...και οτιδήποτε άλλο αλλά θα κάνεις και αλλαγές σ όλο το σπίτι!!!!!!!!!!!!!Εδώ μιλάμε για μωρά με φυσιολογική ανάπτυξη,δεν είπαμε ντε και καλά να βάλουμε βελούδο σε αλλεργικά μωρα αν είναι δυνατόν ούτε και επέβαλλα σε κανέναν την γνώμη,την εμπειρία και την άποψη μου!!!!!!!! :wink::wink:

[link=/][image noborder]/cache/7c9e28bff8.png[/image][/link]

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πάντως παιδιά δεν τα θέλω καθόλου τα βελουτέ... της είχα αγοράσει να φανταστείτε τρία από μόνη μου πρωτού γεννήσω, μου είχαν αρέσει τα σχεδιάκια και τα χρώματα αλλά τελικά δεν της τα έβαλα καθόλου, αφόρετα τα χάρισα. Αν και το μωρό δεν είχε ούτε αλλεργία, ούτε τίποτα με τρόμαξε λίγο η μαία που μου είπε μακριά από βελουτέ, μόνο βαμβακερά. Δίκαιο ή άδικο δεν ξέρω αν είχε, πάντως πολλούς ξέρω πως τους βολεύουν γιατί είναι ζεστά. Στα κρύα της φορούσα βαμβακερό ζιπουνάκι και κορμάκι και από πάνω ζακετούλα πλεκτή και σοσονάκια, το καλοριφερ σταθερά στους 22 βαθμούς και είμασταν μια χαρά.

 

Καλά αυτά με το κούμπωμα στην πλάτη είναι απαράδεκτα!!! Ποτέ δεν με βόλεψαν ... ευτυχώς μόνο ένα μου έφεραν για δώρο και το σούταρα με την πρώτη ευκαιρία!!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και δεν μου λέτε για να έχουμε καλό ρώτημα...πόσα περίπου φορμάκια που μπαίνουν μέσα απο τα ρουχαλάκια πρέπει να έχουμε;;; Εχω πάρει καμια 10αριά αλλα μάλλον δεν θα φτάνουν ε;;

Απο φορμάκια-ρούχα εχω πάρει 5 καλά και λεω να μην πάρω άλλα γιατι θα μου φέρουν φαντάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Και δεν μου λέτε για να έχουμε καλό ρώτημα...πόσα περίπου φορμάκια που μπαίνουν μέσα απο τα ρουχαλάκια πρέπει να έχουμε;;; Εχω πάρει καμια 10αριά αλλα μάλλον δεν θα φτάνουν ε;;

Απο φορμάκια-ρούχα εχω πάρει 5 καλά και λεω να μην πάρω άλλα γιατι θα μου φέρουν φαντάζομαι.

 

Αν τα ζιπουνάκια που πήρες είναι 0-3 θα έλεγα να μην πάρεις άλλα, γιατί μπορεί να βγει παχουλός ο μπέμπης σου και να αχρηστευτούν γρήγορα. Εγώ πήρα 12 νούμερο 0-3 και 7 νούμερο 3-6 που όταν θα λερώνονται τα 0-3 θα χρησιμοποιώ αυτά κι ας είναι λίγο μπόλικα.

Link to comment
Share on other sites

Και δεν μου λέτε για να έχουμε καλό ρώτημα...πόσα περίπου φορμάκια που μπαίνουν μέσα απο τα ρουχαλάκια πρέπει να έχουμε;;; Εχω πάρει καμια 10αριά αλλα μάλλον δεν θα φτάνουν ε;;

Απο φορμάκια-ρούχα εχω πάρει 5 καλά και λεω να μην πάρω άλλα γιατι θα μου φέρουν φαντάζομαι.

 

Πολλά!!! Από τα βαμβακερά ζιπουνάκια που τα φορά κατάσαρκα, αλλά και από τα κορμάκια που θα φορά θα χρειαστείς παραπάνω νομίζω, γιατί τα μωρούλια λερώνονται συχνά ... πότε με γουλίτσες, πότε βγαίνουν τα τσίσα από το πλαι και γίνονται μούσκεμα μέσα έξω, πότε έχουμε διαρροές απο την πάνα γιατί τα πρώτα κακάκια τους είναι υδαρρή και και και.... Πολλές φορές θα χρειαστεί να το αλλάξεις και μεσα στη νύχτα ... δεν είναι ότι καλυτερο να ξεμείνεις ... Δεδομένου ότι δεν θέλεις να βάζεις μέρα παρά μέρα πλυντήριο και ότι ακόμα θα είναι χειμώνας και τα ρούχα δεν στεγνώνουν καθόλου εύκολα ( εκτός αν έχεις στεγνωτήριο) νομίζω ότι θα χρειαστείς περισσότερα, τουλάχιστον 15 θα έλεγα.

Από τα άλλα, τα κορμάκια εξόδου μια χαρά είναι τα πέντε, μη σου πω και πολλά είναι!!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

 

Αν τα ζιπουνάκια που πήρες είναι 0-3 θα έλεγα να μην πάρεις άλλα, γιατί μπορεί να βγει παχουλός ο μπέμπης σου και να αχρηστευτούν γρήγορα. Εγώ πήρα 12 νούμερο 0-3 και 7 νούμερο 3-6 που όταν θα λερώνονται τα 0-3 θα χρησιμοποιώ αυτά κι ας είναι λίγο μπόλικα.

 

Δεν ξέρω βρε παιδιά, αυτό με τα νούμερα ... όλα σχετικά είναι ... Το Κατερινάκι μας γεννήθηκε 3200 γρ. φυσιολογικότατο βάρος. Είχα λοιπόν ακούσει και εγώ πιο παλιές μαμάδες και δεν είχα πάρει πολλά 00 ζιπουνάκια και κορμάκια ... Σας πληροφόρώ ότι έτρεχε ο άντρας μου τελευταία στιγμή να αγοράσει γιατί τα άλλα της κολυμπούσαν ... τα μωράκια το θέλουν το ρουχάκι τους να το νιώθουν λίγο πάνω στο σωματάκι τους να τα ζεσταίνει, να μην είναι χαχόλικο, τώρα που είναι και χειμώνας, το καλοκαίρι είναι αλλιώς νομίζω ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγω στον πρωτο μου γιο ειχα παραγγείλει από μια φιλη μου που μενει στην Αμερικη βελουδινα φορμάκια πολυ χαριτωμένα, με φανταστικά σχεδιάκια, αλλά ήταν αλεργικός και αφού του τα έβαλα 1-2 εβδομάδες και δεν το ξέραμε φούντωσε και έβγαλε σπυριά 6 μηνων και του βάζαμε κρέμες για να του περάσει!! Δυστυχώς έμαθα και δεν θα τα βάλω ούτε στον δευτερο γιο μου που ειναι τωρα 6 μηνων! Να φανταστητε ότι μέχρι τώρα που κοντευει τα 2μιση χρόνια δεν τον έχω σκεπάσει ούτε με κουβερτα συνθετική παρά μόνο με βαμβακερές καλοκαιρινές 2 και 3 καμια φορά!! Η γιατρός μου είχε πει να προσέχω μέχρι τα 2 του χρόνια και να πλένω τα ρουχαλακια του με απορυπαντικό για βρέφη μέχρι τότε (εγώ του τα πλένω ακόμα!!). Πάντως και τα δυο μου παιδιά, τα γέννησα καλοκαίρι βέβαια, αλλά από τη δεύτερή τους εβδομάδα τα βγάζω έξω βρέξει χιονίσει για να συνηθήσουν! Δεν μπορω τα παιδιά που δεν τα βγάζουν έξω για να μην κρυώσουν! Εννοείται πως τα ντυνω ελαφριά και πάντα έχω μαζί μου κάτι για απο πάνω σε περιπτωση που εχει περισσότερο κρυο! Πάμως τα μορά ζεσταίνονται περισσότερο από εμάς!Ο δικός μου για να βάλει κάλτσες έπρεπε να φτάσουν τα χριστούγεννα....

Link to comment
Share on other sites

Αυτα γερακινα ειναι και τα χειροτερα........μου χαν φερει και δεινοπαθησε το μωρο μεχρι που τα πεταξα.......δεν μπορω να καταλαβω πως βγαζουν τετοια σχεδια..... :?

 

αχ vera μου τι το μελετούσαμε?

μας έφεραν σήμερα μια σακούλα,20 φορμάκια,τα περισσότερα βελούδινα και ΟΛΑ με κούμπωμα στην πλάτη.....

χάρηκα για το μεγάλο δώρο αλλά όταν συνειδητοποίησα οτι κλείνουν πίσω... :shock:

 

τελικά έκανα λάθος..με μπέρδεψε που είχαν όλα σχέδιο μπροστά χωρίς κουμπιά.

Τα περισσότερα κλείνουν στο λαιμό με 2-3 κουμπάκια και στο καβάλο.Πάλι καλά..ελπίζω αυτά να βολεύουν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...